Acer Aspire 3 A315-41-R84R (Video)

Acer Aspire 3 A315-41-R84R (Video)

Kada smo testirali prvi laptop baziran na AMD čipu, konstatovali smo da potencijal postoji, ali da bi korišćenje bržeg i ubedljivijeg čipa puno doprinelo da utisak o laptopu bude bolji. Takav laptop bi trebao da bude u stanju da ponudi mnogo više korisnicima kada su performanse u pitanju. Najzad, stigao je taj dan i gotovo identičan laptop, samo sa Ryzen 5 procesorom sa Vega 8 integrisanom grafikom, je stigao do nas. Kako se pokazao?

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Ukoliko po oznaci pretpostavite da ste već čitali test ovakvog računara, ne možemo vas kriviti. Pre samo koji mesec smo bili u prilici da vam prikažemo prvi laptop baziran na mobilnim Ryzen procesorima – u pitanju je bio Acer Aspire 3 A315-41. Laptop koji vam danas predstavljamo nosi praktično istovetnu oznaku – Aspire 3 A315-41, sa dodatnim sufiksom R84R. Verovatno je dobar indikator da je vreme da malo promeni šemu imenovanja svojih uređaja to što već trošimo čitav pasus da objasnimo šta je zapravo Acer Aspire 3 A315-41-R84R, zar ne?

      No, ostavljajući to po strani, pred sobom imamo veoma sličan računar. Model nalik njemu smo već testirali. No, ovaj put je razlika pre svega u procesoru, pošto sada zatičemo AMD Ryzen 5 2500U procesor, umesto ranije isprobanog i, ruku na srce, ne naročito ubedljivog Ryzen 3 2200U modela. Pored toga, na raspolaganju su i noviji drajveri, od kojih bi ovde zapravo moglo da bude koristi, budući da je raniji model raspolagao prilično neubedljivom grafikom. Sve u svemu, to nam daje priličnu nadu da bismo ovaj put mogli da se daleko više obradujemo…svakako imamo razloga za to! Po ceni od 57,990 dinara, ovaj laptop bi svakako mogao biti odlična kupovina!

      Uređaj na testu
      Verovatno vam je već jasno da među modelima Aspire 3 A315-41 neće biti nikakvih naročitih razlika u pogledu eksterijera. Štaviše, novi model je praktično identičan starom po pitanjima kao što su pakovanje, eksterijer, dizajn.Ukoliko spadate u osobe kojima je ambalaža važna, Aspire 3 vam neće naterati „krv da prostruji.“ Kutija je obična i standardna. Niti je odlikuju neki vizuelni detalji, niti je atraktivna u bilo kom smislu. Ni oprema nije naročito bogata – zapravo, unutra zatičemo samo strujni ispravljač.

      Acer Aspire 3 je izrađen je od plastike. No, treba reći da se radi o veoma dobroj izradi, bez naročitih falinki. Donji deo je izrađen od nešto grublje plastike, ali ruku na srce to je i očekivano. Na drugim delovima, laptop se odlikuje vrlo pristojnom obradom i teksturisanim površinama čiji se prelazi osećaju pod prstima. Nema se šta posebno zameriti, posebno u ovoj cenovnoj kategoriji. Naprotiv.

      Sa zadnje strane zatičemo proreze za hlađenje, koji su zanimljivi utoliko što se kroz njih jasno vidi heatpipe kako prolazi ispod “rebara” samog otvora. Svakako nije uobičajen prizor, ali sa druge strane raduje nas sam pogled na rashladni sistem koji garantuje da će laptop raditi pouzdano. Glavni otvor za hlađenje je pozicioniran na zadnjoj strani i korisnici bi trebali da obrate pažnju da ne blokiraju taj izlaz postavivši laptop, recimo, potpuno uz zid ili neku ivicu. Takođe, pristup hardveru je veoma lak zahvaljujući odeljcima za RAM i disk koji su izuzetno lako dostupni, tako da uvek možete da uradite apgrejd ili promenu tih delova.

      Unutrašnjost odlikuje jednostavnost. Postoje horizontalni sitni nabori na plastici na naslonima za dlanove i oko tastature, što ipak daje kakav-takav osećaj da je ovo proizvod više kategorije nego što jeste. Tastatura je velika i dominira centralnim odeljkom. Slično možemo reći i za tačped, koji je pozamašnih dimenzija. Iznad ekrana se nalazi skromna VGA web kamera od 0.3 megapiksela.

      Ukupan utisak o izradi je pozitivan. U klasi od oko pedeset i pet do šezdesetak hiljada dinara u kojoj je pozicioniran Aspire 3 A315, svakako ne očekujemo čuda. Takođe, sam Acer je napredovao u domenu kvaliteta izrade. Laptop deluje veoma čvrsto, pouzdano, jednostavno dobro odrađeno. Završna obrada je na visokom nivou i nemamo najmanjih znakova da bi po tom pitanju moglo biti nekih problema tokom dugotrajne eksploatacije.Acer Aspire 3 dolazi sa najnovijom generacijom AMD mobilne platforme, o kojoj je bilo reči u prethodnom testu premijernog modela. No, slutimo da bi zapravo ovaj laptop trebao biti taj koji će biti “onaj pravi”. Zašto to kažemo? Model sa sufiksom R84R na današnjem testu stiže sa četvorojezgarnim (umesto dvojezgarnim) procesorom, nešto jačom integrisanom grafikom, i stoga smo uvereni da će zapravo on biti daleko bolji izbor po ne mnogo većoj ceni. Daje li nam se opravdanje za tako velika očekivanja?

      Model Aspire 3 A315-41-R84R ima četvorojezgarni AMD Ryzen 5 2500U procesor. Reč je o novom procesoru baziranom na Zen jezgrima, koji radi na 2 do 3.6 GHz. U odnosu na dvojezgarni model iz ranije testiranog modela, radi na inicijalno nižem taktu, a bustuje više, i ima duplo više jezgara. Povrh toga, podržava SMT, odnosno multithreading, pa je tako u stanju da izvršava do osam threadova simultano. Deklarisana potrošnja iznosi 15 W, što ga čini dobrim izborom za upotrebu u mejnstrim konfiguracijama. Raspolaže sa 2 MB L2, odnosno 4 MB L3 keš memorije i izrađen je u 14-nanometarskom proizvodnom procesu.
      [modul]specifikacija=9461[/modul]
      Ovaj procesor stiže sa integrisanom grafikom, baš kao i drugi procesori za mobilne računare. AMD je svoj APU koncept usavršavao godinama i sada su u stanju da ponude vrlo kompetitivna rešenja. Laptop na našem testu ima Raden Vega 8 integrisanu grafiku i samo je bitno da ne pomislite da je ona višestruko bolja od ranije isprobane Radeon Vega 3 integrisane grafike. Iako ima osam computing jedinica sa ukupno 512 šejdera, te radni takt od 1100 MHz, ona nije višestruko jača. No, tim rečeno, jeste jača i bolja, i to testovi jasno pokazuju. Zaista možemo reći da je to nešto što smo očekivali od AMD-a – ubedljivo bolja integrisana grafika od Intelove. U tom smislu, Vega 8 ispunjava svoj cilj i možemo reći da ovaj laptop može da pokrene bez problema razne eSports igre, ali i starije naslove.

      Acer Aspire 3 A315-41-R84R ima 4 GB sistemske memorije. Reč je o DDR4-2400 MHz modulu, a na raspolaganju je i drugi memorijski slot kojim se može veoma lako proširiti memorija. Sa druge strane, to znači da u startu laptop stiže u single channel konfiguraciji, što svakako jednim delom utiče na performanse – naročito se to može primetiti u radu integrisane grafike u AMD čipu, koja puno zavisi od memorijske brzine.
      Skladišni sistem se, sasvim u skladu sa cenovnom kategorijom, oslanja na stari dobri oprobani hard disk. Konkretno, zatičemo hard disk kapaciteta 500 GB. Njega je izradio Western Digital i spada u najjednostavnije diskove koji rade na tradicionalnih (za laptop scenu) 5400 obrtaja u minuti. Opet, ne možemo reći da nam ne fali SSD. Stoga njegovu ugradnju toplo preporučujemo, makar naknadnu. Sistemski disk stiže sa particijom sa svim neophodnim drajverima, tako da zaista nije nikakav problem niti naročito maltretiranje instalirati i podesiti Windows 10.

      Težina uređaja je 2,3 kilograma, nešto više od modela sa Ryzen 3 procesorom. Gde li je otišlo tih 200 grama razlike? Možda na masivniji rashladni sistem? Voleli bismo da je to slučaj. Sa druge strane, ne možemo reći da smo oduševljeni nekim stavkama koje odlikuju laptop. Tu pre svega mislimo na HD Ready (1366 x 768) ekran. No, o svemu tome nešto kasnije. Važno je reći da laptop nema operativni sistem, već se za njega morate sami postarati.
      Konektori
      Kompletan spisak konektora možete videti u priloženoj tabeli. Na desnoj strani nalazimo audio kombo priključak, kao i dva USB 2.0 porta. Tu je i strujni konektor, kao i indikatori rada i baterije. Svi konektori su zabačeni ka zadnjem delu, tako da ima dosta mesta tamo gde biste inače držali miša u regularnom korišćenju.

      Levo zatičemo Kensington Lock, kao i USB 3.0 port koji je tu da podrži primetno brže transfere. Takođe, ovde zatičemo LAN port, HDMI izlaz pune veličine, kao i SD čitač kartica. Na raspored ponovo nemamo nikakvih primedbi. Pozdravili bismo koji USB port više, naročito USB 3.0 tipa ili čak i noviji. No dobro, jasno je da proizvođač želi da ponudi odmerenu konfiguraciju i u tom pogledu.
       Uporedili smo direktno ovaj Acer Aspire 3 sa prethodnim Acer Aspire 3 modelom, tako da možete videti veoma jasno kolike su razlike među računarima. Glavna razlika, kao što možete pretpostaviti, ide kroz tipične procesorske i grafičke/gejming testove. Prosto se vidi da je novi laptop bolji, zaokruženiji i kvalitetniji proizvod, bolje odmeren za današnje izazove, a pride nije toliko veće cene…
      [modul]test=711[/modul]
       Upotrebićemo identičnu sintagmu koju smo upotrebili i kod modela sa Ryzen 3 2200U čipom – ali u drugačijem kontekstu. “Nakon dobijenih rezultata, neke stvari postaju prilično jasne”. No ovog puta, za razliku od prethodnika kod koga nismo bili dovoljno ubeđeni, sada imamo konfiguraciju koju možemo toplo preporučiti, uprkos nekim manama koje ostaju.
       
      Sam procesor je veoma dobro odmeren. Dovoljno je snažan za sve svakodnevne obaveze, bilo poslovne, bilo kućne ili multimedijalne. Četvorojezgarni procesor je odlično odmeren današnjim potrebama, plus što ovde imamo i multithreading pa se može obrađivati do osam threadova odjednom. Sve u svemu, može se reći da se Ryzen 5 2500U odlično snalazi u svojoj ulozi i da je veoma dobro primeren svojoj cenovnoj kategoriji.
      a315_r84r_skr2_s.jpg
      Slično se može reći i za performanse grafike. Za razliku od razočaravajuće Vega 3 grafike koja jedva da se razlikovala od Intelovih “integruša”, ovde imamo nešto bolje performanse sa Vega 8 grafikom. Možda to teorijski i ne deluje naročito bolje, ali jeste dovoljno bolje da donese ipak bolji užitak u igranju ukoliko se to želi, a svakako primetan pomak u akcelerisanim aplikacijama koje koristite za poslovne ili lične potrebe. Imajte u vidu da smo testiranje sproveli sa jednom 4 GB memorijom što nije optimum, i ta grafika može više ukoliko ugradite još jedan modul. Prethodni laptop smo testirali sa dva modula u dual channel konfiguraciji, pa bi te razlike svakako bile veće u identičnim scenarijima.

      Sve u svemu, što se core hardvera tiče, stvari stoje dobro. No, sada dolazimo do onog dela koji nije tako sjajan. Najpre, definitivno bismo voleli (i preporučili) SSD. Ukupan utisak korišćenja bi se sigurno značajno podigao. Običan hard disk je značajno sporiji od bilo kakvog SSD-a. Zatim, ekran nije ništa posebno, naprotiv, već se radi o standardnom TN panelu rezolucije 1366 x 768 piksela kojom je zaista teško biti zadovoljan u 2018. godini, kao što smo spominjali i u prethodnom testu a ovde, sasvim logično, ništa nije promenjeno pošto se radi o identičnoj školjki. Najzad, upotrebljivost na polju multimedije ograničava odsustvo HDMI 2.0 podrške, tako da sa HDMI 1.4 možete da zaboravite na normalnu sliku u 4K rezoluciji na svom televizoru, pošto će raditi u maksimalnih 30 Hz, što je neupotrebljivo.

      Tastatura, tačped
      Tastaturu i tačped pohvaljujemo, a to ne čudi s obzirom na prethodno iskustvo. Tastatura čiklet tipa je veoma dobra i prijatna za kuckanje, imamo li u vidu cenovni razred u kome je računar pozicioniran. Na raspolaganju je više dodatnih funkcija koje se aktiviraju preko odgovarajuće kombinacije tastera, a prisutan je i numerički deo. Tasteri su dobre veličine, a nasloni za dlanove, ponavljamo, imaju tu reljefnu notu koja čini držanje zglobova i dlanova na njima sasvim prijatnim.
       
      Slično važi i za tačped. Za jedan laptop niže kategorije, ponaša se odlično! Pored toga, ima veliku površinu, koja će sasvim lepo prihvatati komande u svim situacijama. Naravno, za punu funkcionalnost tačpeda ćete morati da se setite da preuzmete drajvere sa zvaničnog sajta, sa kojima ćete dobiti i multitač podršku.
      Zagrevanje, buka, baterija.
      Ukoliko možda strahujete da bi snažniji procesor mogao da ima problema sa zagrevanjem – ne brinite. Slično kao i prethodno testirani, ni ovaj Aspire 3 A315 nema nikakvih problema sa zagrevanjem i temperature su sasvim korektne. Zapravo, termalna disipacija je identična i deklarisana na oko 15 W. Slično možemo reći i za buku. Zapravo, ventilatoru treba dosta vremena da počne da bruji od momenta kada se računar optereti. Ryzen i u ovoj iteraciji sa najvišim ocenama polaže test sa najvišim ocenama.
       
      Baterija? Za ranije testirani model smo rekli da baterija nije šampionska, ali vas neće ni razočarati. Vrlo slično je i ovde, sa jednom lepom razlikom. Naime, Acer obećava 6 sati, a mi smo izvukli skoro 7 sati (tačnije, 6 sati i 45 minuta). Uvek nas raduje kada se procene proizvođača ispostave konzervativnim, te budemo obradovani umesto da se razočaramo gromoglasnim najavama koje se ne ispune u praksi. Možemo stoga pohvaliti energetsku efikasnost Ryzen procesora, naročito kada imamo u vidu da je ugrađena dvoćelijska baterija kapaciteta 4810 mAh. Voleli bismo da vidimo neku veliku bateriju i kako bi laptop tada funkcionisao što se autonomije tiče.Kao što smo rekli mnogo puta do sada, ukupan utisak o bilo kom proizvodu je usko vezan za cenu. Dobro odmeren proizvod, makar i minimalno drugačiji od nekih drugih, može da zabeleži izuzetno lep uspeh na tržištu. Drago nam je da možemo da kažemo da je Acer Aspire 3 A315-41 upravo takav uređaj, u ovoj iteraciji sa AMD Ryzen 5 2500U procesorom. I ovaj računar ima određene mane koje smo detektovali kod ranije testiranog modela koji je koristio Ryzen 3 2200U, ali isto tako ima hardver koji je bolje primeren današnjem vremenu.

      Sve u svemu, već smo spomenuli osnovne nedostatke računara, koji ostaju i kod ovog modela. Želeli bismo SSD, što korisnik može i sam dodati, želeli bismo ekran veće rezolucije, koji se ne može dodati. HDMI 1.4 je ograničen na 30 Hz u 4K rezoluciji. Drugačije rečeno – koliko para, toliko muzike.
      aceryzen5_16_s.jpg
      Na drugoj strani jednačine jeste računar sa četvorojezgarnim procesorom i sada već korektnijom integrisanom grafikom. Pristup komponentama je lak i veoma se brzo može dodati disk ili RAM ukoliko naknadno to budete želeli. AMD je uspeo da ponudi hardver za vrlo konkurentan laptop i voleli bismo da ga vidimo u nekom laptopu koji će imati još bolje i kvalitetnije “propratne delove”. No, ostavljajući to po strani, model koji smo vam danas predstavili ima veoma dobar odnos uloženog i dobijenog. Zbog toga ga i nagrađujemo odgovarajućim priznanjem Benchmark sajta. Dobar posao za AMD i za Acer.
      Prednosti: – Solidan all-round laptop – Ryzen 5 performanse – Mogućnosti apgrejda memorije i diska – Tastatura i tačped veoma dobri u odnosu na klasu – Odnos uloženog i dobijenog
      Nedostaci: – Ekran – HDMI 1.4 ograničava 4K na 30 Hz – Hard disk – preporučujemo SSD ugradnju
      Cena: 57,990 dinara Računar na test ustupio Acer.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test