AMD Ryzen AI 9 HX 370 – Strix Point procesor za novu generaciju laptop računara

AMD Ryzen AI 9 HX 370 – Strix Point procesor za novu generaciju laptop računara

AMD Ryzen AI 9 HX 370 procesor donosi Zen 5 arhitekturu, 50 TOPS AI performansi i Radeon 890M grafiku, pružajući vrhunske mogućnosti u ASUS Zenbook S16 laptop računaru.

    Sadržaj
      AMD Ryzen AI 9 HX 370 – Strix Point procesor za novu generaciju laptop računara

      Pozitivne ocene

      • Lagan i tanak za jedan 16″ laptop vrhunskih performansi
      • Daleko najbolja autonomija u Windows 11 okruženju
      • Vrhunske performanse
      • USB4 portovi

      Negativne ocene

      • Voleli bi da uređaji na Strix Point platformi imaju pristupačniju cenu

      AMD Ryzen AI 9 HX 370 procesor u ASUS Zenbook S16 donosi kombinaciju napredne Zen 5 arhitekture, ukupno 80 TOPS AI performansi i Radeon 890M grafike, čime postavlja nove standarde u pogledu snage i efikasnosti za prenosne računare. Ovaj APU je optimizovan za najnovije Windows 11 24H2 funkcije, pružajući izuzetne performanse uz nisku potrošnju energije. AMD nastavlja da podiže nivo konkurencije u industriji, pružajući korisnicima vrhunsko rešenje za nove generacije Windows PC laptop računara.

      Mnogo toga se događa ovog leta i mogu reći da je ovo pravo, vruće hardversko leto koje je pored visokih dnevnih temperatura prilično zagrejalo scenu PC hardvera kako za desktop tako i prenosnu laptop platformu. Nedavno smo bili gosti AMD prezentacije održane u LA i tom prilikom obećali da ćemo imati prilike ubrzo da vam predstavimo najnovija rešenja kada su u pitanju procesori za laptop i PC računare. Danas ispunjavamo prvi deo obećanja.

      Predstavljamo jedan savremen i generacijski najnapredniji laptop računar u vidu ASUS Zenbook S16 modela koji koristi najnoviju AMD Strix Point APU platformu. Danas će akcenat upravo biti na novoj seriji AMD Ryzen AI 300 APU procesora koji će pokretati  novu generaciju laptop računara.

      Oni su karakteristični po tome što pre svega imaju hardversku podršku za brzo izvršavanje funkcija veštačke inteligencije, a koje će biti ugrađene kako u sledeću temeljno revidiranu Windows 11 24H2 verziju operativnog sistema, tako i aplikacije najnovije generacije koje imaju podršku za izvršavanje na lokalnom NPU hardveru.

      Novi Windows 11 24H2 diktira uslove

      Dakle, u novoj verziji Windows 11 24H2 operativnog sistema, a koji uzgred mnogi nazivaju i Windows 11 AI, ne radi se samo o funkcijama veštačke inteligencije u vidu Copilot+ servisa, već i raznim drugim poboljšanjima na sistemskom nivou koji će još bolje znati da iskoriste klasična procesorska jezgra unapređene arhitekture kao i moćne prisutne grafičke procesore.

      Za napredan operativni sistem vam je potreban i odgovarajući hardver, a to je upravo pomenuta današnji primerak Ryzen AI 9 HX 370 procesora. U pitanju je direktan odgovor na Qualcomm Snapdragon X Elite seriju čipsetova kojima je Microsoft na neki način dao ekskluzivu da započnu eru AI PC računara. AMD je prvi tradicionalni proizvođač PC hardvera za Windows x86 platformu koji je odgovorio konkretnom ponudom procesora sa mogućnostima koje odgovaraju zahtevima novog Windows 11 operativnog sistema u smislu prisustva namenskog AI NPU hardvera sa performansama preko 50 TOPS-a što je iznad zahtevanih Microsoft kriterijuma za novi Windows 11.

      Samo za trenutka da zastanem i razjasnimo stvari. Ovo nije prvi procesor sa namenskom NPU jedinicom za AI akceleraciju, jer smo vam već predstavili laptop modele sa ovakvim procesorima, ali jeste prvi ove vrste koji ispunjava zahteve nove Windows 11 verzije u smislu da NPU mora isporučiti performanse od minimum 43 TOPS-a, a naš današnji Ryzen AI 9 HX 370 ide i preko tih zahteva isporučujući 50 TOPS-a AI performansi. Stariji pomenuti primerci i prve generacije Intel i AMD procesora sa NPU koprocesorima nisu ni izbliza ispunjavali nove Windows zahteve, isporučujući tek 10 TOPS performansi. To je jedan od ključnih razloga zašto je bitan izlazak AMD Strix Point serije APU-ova tj Ryzen AI 300 serije procesora. Intel se još uvek čeka da predstavi ekvivalentne modele, a imajući u vidu krizu u kojoj se trenutno nalazi moraćemo da pričekamo. Ostaje obećanje za nastupajuću jesen, ali o tom, potom.

      AMD Ryzen AI 9 HX 370 – karakteristike nove APU generacije

      Danas se bavimo ovim što je realno dakle nije u vidu PPT prezentacije već je stvarno i u potpuno operativnom obliku, spremno za testiranje i sa te strane AMD zaslužuje sve pohvale. Krenimo redom.

      Moćna Zen 5 arhitektura

      Ryzen AI 9 HX 370 jedan od prvih i trenutno najjačih primeraka nove Strix Point serije. Izrađen je u 4 nm procesu proizvodnje u pogonima kompanije TSMC. Koristi najnoviju i unapređenu Zen 5 arhitekturu koja u proseku beleži 16% bolje IPC performanse u odnosu na prethodnu generaciju procesora sa Zen 4 arhitekturom.

      Zen 5 arhitektura donosi paralelni dvostruki „pipeline front end“ koji u značajnijoj meri poboljšava „brench prediction“ tj tačnost učitavanja potrebnih podataka u keš memoriju za potrebe izvršenja instrukcija i tako smanjuje latenciju tj kašnjenje u radu procesora. Jednom rečju Zen 5 isporučuje više performansi po radnom kloku u odnosu na prethodnike.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Plus zbog brojnosti jezgara i njihove podrške tehnike Simultaneous multithreading (SMT) imaju veći prozor za izvršavanje više instrukcija istovremeno, čime postižu bolje performanse i istovremeno su efikasniji u radu.

      Ryzen AI 9 HX 370 ima ukupno 12 jezgara i kvazi heterogenu arhitekturu. Konkretno prisutna su 4 Zen 5 jezgra visokih performansi i 8 Zen 5C efikasnih jezgara. Kažem kvazi heterogena jer su u osnovi to jezgra iste arhitekture, visokih performansi samo što Zen 5c jezgra ostaju na manjoj radnoj frekvenciji.

      Dakle, to nije slučaj kao kod Intela gde su Efikasna jezgra drugačije arhitekture u odnosu na ona visokih performansi. Ovde se radi o praktično identičnim jezgrima samo što u slučaju AMD efikasnih jezgara, ML algoritam (Ai SenseMI machine inteligence) koji upravlja njihovim radom ograničava njihovu maksimalnu radnu frekvenciju Dokaz za ovu tvrdnju je što sva AMD jezgra udvostručuju broj logičkih jezgara pa izvršavaju zajedno ukupno 24 niza instrukcija istovremeno za razliku od Intela gde to nije moguće kod efikasnih jezgara jer ne podržavaju Hyper Threading tehnologiju.

      Četiri performanse jezgra u slučaju ovog procesora dostižu maksimalnu radnu frekvenciju od 5.1 GHz, dok efikasnija jezgra ne prelaze 3.3 GHz. Pojedinačno jezgro visokih performansi ide i sa potrošnjom do 10.5 W, dok efikasno jezgro se zaustavlja na limitu od 5.5 W potrošnje. Dakle sa skoro upola manjom potrošnjom, efikasna AMD Zen 5c verzija jezgara isporučuje 65% performansi P-jezgara. Procesor ima na raspolaganju 12 MB drugostepene, dakle 1 MB ekskluzivno za svako jezgro i 24 MB zajedničke L3 keš memorije.

      Prosek potrošnje je zacrtan na 28 W, ali je konfigurabilan u zavisnosti od sistema hlađenja koje proizvođač konkretnog modela laptop računara primenjuje u zavisnosti od dizajna i namene ciljnoj grupi korisnika. Uglavnom Ryzen AI 9 HX 370 je procesor visokih performansi namenjen ultra tankim modelima, koji primećujem nikada do sada nisu imali ovoliki broj fizičkih jezgara.

      Ozbiljno unapređene mogućnosti NPU XDNA 2 jedinice za AI akceleraciju

      Sledeće bitno unapređenje ovog APU-a je prisustvo NPU koprocesora sa unapređenom XDNA 2 arhitekturom koja u ovom slučaju isporučuje 50 TOPS-a performansi. To je čak 5x više u odnosu na prvu generaciju NPU jedinica sa XDNA arhitekturom na Phoenix APU-ovima. Ovako veliko unapređenje performansi je potrebno za lokalno pokretanje i izvršavanje AI aplikacija, velikih jezičkih modela (LLM) i AI asistenta poput Windows Copilot-a koji će se sa izlaskom pomenutog Windows 11 24H2 izvršavati lokalno na samom laptop računaru ,a ne samo u „cloud“ okruženju kao što je to sada slučaj.

      Specifičnost XDNA 2 arhitekture ovih AI koprocesora je izvršenje tzv Blok FP16 operacija sa pokretnim zarezom nudeći performanse 8-bitnih operacija sa 16-bitnom preciznošću. Dakle i performanse i tačnost istovremeno.

      Na kraju ovog dela izlaganja performansama AI akceleracije ne zaboravimo kombinovani CPU+GPU+NPU efekat. Samo NPU isporučuje 50 TOPS performansi. Kada dodate mogućnosti procesorskih jezgra i integrisanog GPU rešenja ukupan nivo AI performansi Ryzen AI 9 HX 370 APU-a se penje na čak 80 TOPS-a.

      Evolucija Radeon 890M grafike kroz RDNA 3.5 arhitekturu

      Sledeće unapređenje se tiče integrisanog grafičkog jezgra. U pitanju je Radeon 890M na bazi RDNA 3.5 arhitekture. Dakle, odmah da pojednostavim nije u pitanju nova arhitektura već evolucija postojeće u smislu veće efikasnosti u radu. AMD je iskoristio i primenio iskustvo i rešenja iz saradnje sa Samsungom i korišćenja RDNA tehnologije na Galaxy telefonima i Radeon grafičkog jezgra u Exynos procesorima.

      Ubrzan je pristup podacima u memoriji pri čemu je poboljšano upravljanje potrebnom energijom za rad što je omogućilo istovremeno poboljšanje performansi bez skoka u potrošnji energije. Upotreba savremenijeg procesa izrade svakako ima svoje prednosti u svemu ovome. Uglavnom rezultat je pomalo iznenađujući jer sa  povećanim brojem računskih jedinica kojih sada ima 16, Radeon 890M isporučuje za trećinu bolje rezultate od prethodnika, au uporediv je i sa nekim diskretnim grafičkim rešenjima što ćete videti nešto kasnije u delu sa testovima.

      U zavisnosti od modela laptop računara, frekvencija integrisanog grafičkog procesora može da ide i do maksimalnih 2.9 GHz. U našem konkretnom modelu, podešen je tako da u gejming scenariju radi u proseku na granici od skoro 2 GHz, pri čemu je potrošnja na prosečnih 28 W, a radna temperatura na 84-86 stepeni u scenariju igranja Fortnite na Epic podešavanjima i 1920×1200 rezoluciji. U scenariju rada Premiere Pro sa primenom GPU filtera kada CU jedince rade maksimalnom snagom, temperatura ide i do 90 stepeni, ali i nešto većom potrošnjom od 33 W i frekvencijom koja se kreće u intervalu od 1.9-2.1 GHz.

      Precizno podešen rad i vođen pomoću Mašinske inteligencije on je uvek na maksimumu limita tokom opterećenja kad ajeto potrebno ali nikada nije prešao granicu dozvoljenog termalnog limita niti je aktivirao Throtling mehanizam, jednom rečju besprekorno ponašanje u radu.

      Savremene konekcije unapređenog sistemskog kontrolera

      Pošto pričamo o APU rešenju najmodernije generacije laptop računara, izbor konekcija je neizostavan detalj. To je tema koju AMD itekako dobro naučio pa Ryzen AI 9 HX 370 nudi u startu podršku za dva ultra brza USB4 porta sa transferom od 40 Gbps, zatim dva brza USB 3.2 Gen2 porta sa transferom od 10 Gbps i četiri standardna USB 2.0 porta od 480Mbps. Na proizvođačima je šta će implementirati, kao što je u konkretnom slučaju ASUS iskoristio dva USB-C porta sa USB4 specifikacijama i jedan USB-A 3.2 Gen2.

      Ukratko o ASUS Zenbook S 16 modelu

      Dolazimo do dela gde vam pre rezultata performansi dajem ukratko pregled kako izgleda ostatak karakteristika jednog super modernog prenosnog računara sa AMD Strix Point platformom. Računar ima na raspolaganju 32 GB RAM-a i to LPDDR5 memorije na efektivnih 7600 MHz. Integrisana je podrška za Wi-Fi 7 standard ultrabrze bežične konekcije proizvod AMD-a i Media tek-a sa podrškom za BT 5.4 standard.

      Naravno tu je jedan M.2 PCIe x4 Gen4 SSD kapaciteta 2 TB koji sam u našem slučaju zamenio jednim istih specifikacija duplo većeg kapaciteta za potrebe testiranja velikog broja aplikacija i igara.

      Sve ovo se hladi sistemom dvostrukih ventilatora i hladnjaka poveznih sistemom toplotnih cevi koji izbacuju vazduh delu ivice gde su smeštene šarke u bazi ekrana.

      Računar se napaja USB-C ispravljač snage 65 W od 20V i 3.25A, a za autonomiju koristi litijum jonsku bateriju kapaciteta 78 Wh. Ona u kombinaciji sa energetski efikasnim APU-om obezbeđuje autonomiju od skoro 8 sati neprekidnog rada na bateriji. Fantastičan rezultat, za ovako jaku platformu i autonomija koju nismo zabeležili ni na jednom sličnom prenosnom računaru do sada. Još jednom, Bravo!

      Inače, puni se 2 i 15 minuta do maksimalnog kapaciteta, pa smo mišljenja da je punjač mogao biti veće snage.

      Računar je izuzetno tanak koristi telo od legure aluminijuma i keramike koje ASUS naziva Ceraminium u ovoj Skandinavski beloj nijansi, koja ima specifičan brušeni osećaj pod prstima vrlo različit od klasičnih alu šasija. Sve to pojačano osećajem veoma tankog 1.19-1.29 cm profila i mase od svega 1.5 kg.

      Tastatura klasična Zenbook sa velikim komfornim, odlično osvetljenim tasterima. Iznenađenje je ogroman ali ponavljam ogroman i neverovatno komforan i naravno precizan touchpad.

      Ekran je OLED dijagonale 16“ sa izraženim glare efektom i maksimalnim osvetljenjem od 500 nita u piku HDR režima, savršene oštrine i kolora u 16:10 formatu. U gornjoj ivici je smeštena FHD IR kamera. Naravno prepun je bloatware-a koji često zna da iritira promenom osvetljenja ekrana i treptanja backlit-a tastature tako ili potrošite vreme dok nađete željenu opciju što će svakako potrajati ili ga jednostavno de-instalirajte.

      AMD Ryzen AI 9 HX 370 – performanse

      Prelazimo konačno i na performanse Što se tiče performansi procesora on je najbrži ili u većini slučajeva među najbržima. Možda neko očekuje da Zen 5 jezgra budu ultimativno najbrža, ali treba imati u vidu potrošnju energije u kontekstu autonomije. Dakle AMD  Zen 5 je ovde u sledećoj misiji, današnji hardver već ima dovoljno snage za postojeću generaciju softvera. Uz to mu treba obezbediti najbolje performanse u rangu trenutno vodećih procesora, pa čak i malo bolje. Ispunjeno.

      E sad sve to treba obezbediti uz manju potrošnju kako bi se produžila autonomija rada uređaja i to je AMD uspeo sa Zen 5 procesorom jer troši duplo manje energije od recimo Phoenix prethodnika, dok u odnosu na slične Intel modele iz Raptor Lake i Meteor Lake linije razlika je i do 3x manja potrošnja pri opterećenju. Pri svemu tome radi na vrlo visokih 5.1 GHz i uvek se apsolutno drži termalnog limita ne prelazeći zacrtane granice uz istovremenu isporuku maksimalnog nivoa performansi, perfektno kontrolišući radno trojstvo frekvencije, potrošnje i radne temperature.

      Performanse u aplikacijama:

      Što se tiče Radeon 890M on je takođe veliko iznenađenje i samo nastavlja tamo gde je Zen 5 doneo unapređenja. Ne samo da je brži od prethodne generacije Radeon 780M serije i Intel Arc mobilne verzije već se nosi sa zasebnim Nvidia grafičkim procesorima GTX 1650 serije i to u Ti varijanti. Pogledajte sledeće grafikone i obratite posebno pažnju na one gde se direktno porede GTX 1650 Ti performanse zasebnog grafičkog procesora i integrisanog Radeon 890M rešenja. Znači potpuno su poravnati u performansama iako GeForce koristi GDDR5 video memoriju, a Radeon deli sa centralnim procesorom raspoloživi RAM i pri tome te rezultate postiže uz upola manji utrošak energije. Sjajno!

      Radeon 890M performanse:

      Konačno NPU performanse. Od merenja NPU performansi sam odustao. Jednostavno u ovom trenutku to nema apsolutno nikakvog smisla jer ne postoji softver koji bi na pravi način izmerio i tako realno uporedio različita NPU rešenja.

      Svaki od trenutno aktuelnih NPU koprocesora AMD, Intel i Qualcomm čipovima korisiti različitu arhitekturu i baš kao u slučaju grafičkih procesora svaki od njh zahteva odgovarajući drajver. Isto tako svaki koristi svoj specifični API, Intel Vino, Qualcomm ONNX ili AMD koristi Windows ML.

      Onda aplikacija koja koristi NPU bi morala da ima podršku za dotični NPU Api, a to ne postoji danas bilo da je u pitanju Procyon AI baterija, Geekbench ili neka namenska aplikacija poput Amuse 2.0 verzije, tek sve one se danas mahom oslanjaju na GPU. Čak i Copilot+ funkcije u novoj verziji Wndows 11 24H2 i dalje koriste cloud a ne lokalni NPU hardver.

      Dakle, NPU je stvar buduće implementacije bar u ovom trenutku. Ne sumnjamo da će biti uveden u rad OS-a i aplikacija ali za to treba da prođe određeno vreme, a do tada treba biti strpljiv i ne donositi pogrešne zaključke, što bi u ovom trenutku lako moglo da se desi. Uglavnom NPU monitoring u Windows 11 Taskbaru je bio neaktivan skoro 99.5% vremena tokom testiranja.

      AMD Ryzen AI 9 HX 370 – zaključak

      I na kraju sumiramo utiske o najnovijem AMD Strix Point APU procesoru. Kratko i jasno pun pogodak. AMD može biti izuzetno zadovoljan onim što je uradio u slučaju svoje najnovije platforme za prenosne Windows 11 x86 računare sledeće generacije. Sasvim smo sigurni da do sada nije bilo boljeg i kompletnijeg procesora sa moćnim, i u isto vreme štedljivim jezgrima ili integrisanom grafikom koja je rame uz rame sa performansama dGPU procesora, sa takođe 50% manjom potrošnjom energije. Plus za buduće vreme tu je NPU, verujemo jednako dobar ili bar na nivou CPU i iGPU rešenja.

       Vrlo metodičan pristup AMD-a koji godinama evolucijom performansi i mogućnosti optimizovanih za Windows okruženje izbacuje sve bolje i moćnije procesore tj platforme za mobilne računare. To sa druge strane podiže konkurentnost i kvalitet rešenja. Podiže lestvicu mogućnosti tj referencu na značajno viši nivo koju konkurencija sadašnja u vidu Intel i Qualcomm Snapdragon X Elite procesora treba da dostignu i prestignu, a što je u krajnjem za nas korisnike idealna situacija jer možemo da izaberemo sebi najbolje rešenje.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test