Filip Majkić
Do nas je stigao, pomalo neočekivano, model Aspire Nitro V17 kompanije Acer. Nitro serija je predviđena kao solidan gejming računar sa snažnim adutima u domenu multimedije, koja teži da se obrati kupcima laptopova kojima treba dobar balans između cene i mogućnosti, ali pri tome im ne treba najsnažniji laptop na tržištu. Drugim rečima, to su oni korisnici koji su svesni da će se igrati, ali ne žele da izdvajaju strahovito velike sume. Mnogi su osetili da postoji određeni prostor u takvoj tržišnoj niši i nude svoje modele namenjene zahtevnijim kupcima. Nitro serija računara je upravo takva.
U sklopu Nitro serije dolaze modeli dijagonale 15,6 i 17,3 inča. Kao što možete naslutiti iz oznake, Nitro V17 je predstavnik potonjih modela, koji se komotno mogu koristiti i deklarisati kao desktop replacement. No, za uspeh ovakvih računara je ključna stvar dobro balansiran hardver. Jednostavno je ponuditi izuzetno skup računar za one koji hoće najbolje, još jednostavnije ponuditi ultra-jeftin računar za onoga kome treba bilo šta. Kompanije se, međutim, pokazuju i dokazuju upravo u situacijama kada je potrebno pogoditi šta bi određeni kupci želeli i ponuditi specifičan miks na koji bi tržište pozitivno reagovalo. Upoznajmo Aspire Nitro V17.
Dizajn
U veoma lepo dizajniranoj i pomalo neobičnoj kutiji (iz ptičje perspektive ima oblik kvadrata) se ne nalazi puno toga. Zatičemo kratko osnovno uputstvo, par prospekata, Resource DVD, te strujni ispravljač sa kablom i sam notebook.
Za razliku od mnogih modela u ovoj klasi koji bez mnogo premišljanja idu na aluminijum, glavni adut Acera je u ovom slučaju – gumirano-plastična površina. Naime, Nitro V17 je prevučen slojem od materijala koji bismo upravo tako najlakše opisali – gumirana plastika. Kako navode iz kompanije, ispod tog sloja se pak nalazi aluminijum, kao i kod drugih jačih brendova. Iako je efekat svakako takav da je notebook pod prstima drugačiji, pošto se taj sloj nalazi i na gornjem i na donjem delu računara, pomalo smo začuđeni zašto se Acer opredelio za ovakav postupak. Pri tome, dizajnerski je računar urađen tako da ostavlja neku vrstu utiska da se radi o unibody modelu. Dopada nam se naborani poklopac, koji je veoma interesantan pod prstima u smislu osećaja koji imate dok prevlačite jagodicama po njemu. Acer ovu strukturu naziva “soft touch NIL”.
Takođe, gornji i donji deo (ekranski i tastaturni, ako više volite) spaja metalik sivi deo, ukrašen natpisom Aspire V Nitro. Ovaj deo daje uređaju notu elegancije. Na gornjem delu računara je smešten Acer natpis, na levoj strani poklopca. Na donjem delu ne zatičemo ništa osim nožica za bolje prijanjanje za podlogu, kao i otvora za hlađenje računara. Nažalost, bateriji je nemoguće pristupiti direktno. Tanke linije laptopa su verovatno krive za to. Međutim, ne bismo to previše uzimali kao manu. Iskreno, dopada nam se kako laptop sveukupno izgleda i kako deluje u praksi, pa čak i materijali, iako ne spadaju u grupu premium materijala, nijednog trenutka neće odavati utisak da se radi o bilo čemu osim o kvalitetnom proizvodu. Postoji i druga strana te medalje, posebno kada imamo računare sa snažnim hardverom, kod kojih i nije baš tako nepoželjno koristiti materijale koji ne prenose toplotu, poput metala.
Laptop deluje robusno i primamljivo. Slična priča je i u unutrašnjosti računara gde se ističe Full HD ekran IPS tipa, a ta konstatacija se posebno odnosi na situaciju kada je računar upaljen, i aktivirano crveno pozadinsko osvetljenje tastature. U kombinaciji sa dominantnom crnom bojom ostatka računara imamo zaista lep uređaj koji je dopadljiv za oko, a karakteriše ga i snažan hardver, kao što ćete moći da vidite na narednoj stranici. Sve u svemu, jedna od elegantnijih “sedamnaestica” koje smo mogli da vidimo u poslednje vreme.Konektori
Kada su konektori u pitanju, njihov raspored je klasičan, i dobro odmeren. Na celoj polovini desne stranice nemamo apsolutno ničeg, a kako tu najveći broj korisnika drži neki miš, tu dizajnersku odluku pozdravljamo. Na desnoj strani su još smešteni čitač SD kartica, audio konektor, dva USB 3.0 porta, kao i HDMI izlaz, LAN konektor i napojni priključak.
Levo zatičemo optički uređaj (Matshushita DVD pisač), kao i dva USB 2.0 porta. Tu je još i Kensington lock. Na prednjoj strani ne zatičemo ništa, što je i logično, budući da je dotična poprilično istanjena, u skladu sa dizajnerskom orijentacijom Nitro računara. Pozadi nema nikakvih konektora, ali su tu otvori za hlađenje, za koje moramo priznati da deluju vrlo atraktivno u kombinaciji sa metalik-sivim prorezima šasije.
Hardver, specifikacija Konfiguracija je dobrim delom poznata, a to se naročito odnosi na CPU. U pitanju je Intel Core i7-4710HQ procesor. Na podrazumevanom taktu, ovaj četvorojezgarni procesor radi na 2,5 GHz. No, kada se aktivira Turbo režim, takt mu se značajno uvećava. Tada radni takt dostiže 3,5 GHz.
CPU je, baš kao i svi Haswell procesori izrađen korišćenjem 22-nanometarskog proizvodnog procesa. Raspolaže sa 6 MB keš memorije, podržava Hyperthreading (dakle, osam threadova simultano), i ima TDP od 47 W. Koristi integrisano Intel HD 4600 grafičko jezgro, te DDR3 memoriju. Integrisana grafika radi podrazumevano na 400 MHz, a u Turbo režimu može ubrzati svoj rad na 1200 MHz, dok je memorija DDR3-1600 tipa. Memorije, kada je već pominjemo, ima 12 GB! Razvrstana je u kombinaciji 8 GB + 4 GB.
[modul]specifikacija=7648 [/modul]
Diskovni podsistem računara se oslanja na kombinaciju SSD-a i hard diska. To je kombinacija kakvu uvek želimo da vidimo u ovakvim računarima, budući da cena dopušta implementaciju SSD-a koji je u današnje vreme zaista veoma bitan za svakodnevno korišćenje računara, a istovremeno se odgovara i na potrebe korisnika za prostorom, pri čemu jedan sedamnaestoinčni računar zaista nema bitnijih ograničenja po pitanju prostora. Konkretno, u Aspire Nitro V17 računaru zatičemo Kingstonov SSD kapaciteta 128 GB, kao i disk od 1 TB koji potpisuje Western Digital. Naravno, u prodaji postoji i verzija bez SSD-a, koja je pride i jeftinija, tako da možete da se opredelite za nju ukoliko želite da prištedite još koji dinar.
Već smo spomenuli optički drajv potpisuje Matsushita, odnosno Panasonic, kako glasi ime ove firme na zapadnim tržištima. Računar nudi i četiri USB porta, od toga dva USB 3.0 i dva USB 2.0. Pomalo nam je čudno da se na uređaju ove kategorije danas ne nude komplet-USB 3.0 portovi, ali dobro. Podržane su sve aktuelne tehnologije u domenu komunikacija, uključujući Bluetooth 4.0, WiFi Draft N, kao i gigabitni LAN.
Grafika na koju se oslanja Nitro V17 jeste GeForce GTX 860M! Radi se o mobilnoj grafici srednje klase, to jest više srednje klase, koja će pružiti sasvim korektan nivo performansi u velikom broju modernih igara. Bazira se na novoj Maxwell arhitekturi (zapravo, bila je prva grafička karta bazirana na njoj koja je postala dostupna) i njena osnova je GM107 čip. Proizvodi se u 28-nanometarskom procesu, radi na 1029 MHz (plus Boost kada se grafika optereti), ima 640 šejder jedinica koje rade na istom taktu, te donosi čak do 4 GB video memorije u teoriji, odnosno u svojoj najsnažnijoj verziji!
Ipak, model koji je ugrađen u Nitro donosi na sebi 2 GB video memorije, što takođe treba imati u vidu prilikom odabira. Ona je GDDR5 tipa, i sa njom se komunicira putem 128-bitne memorijske magistrale. Efektivno radi na čitavih 5 GHz. Naravno, kada nema potrebe za ovakvom aždajom, laptop će koristiti integrisanu Intel HD 4600 grafiku koju smo već spomenuli, zahvaljujući tehnologiji koja omogućava brzo prebacivanje u letu kako bi se ostvario idealan balans potrošnje i performansi.Kako bi cenu računara održao nešto jeftinijom u odnosu na direktne konkurente, Acer svoje Nitro modele isporučuje bez Windows operativnog sistema. Na računaru se nalazi Linux Linpus, verzija Linuxa bez grafičkog interfejsa koju u suštini možete zamišljati nešto kao MS-DOS u Linux izdanju. Nažalost, Acer ne isporučuje Windows drajvere ili upravljačke aplikacije u paketu, već je njih potrebno preuzeti manuelno na ovoj adresi putem odabira odgovarajućeg modela.
No, pre nego što dođete uopšte dovde potrebno je instalirati operativni sistem, a tu postoji mala začkoljica u vidu implementacije Secure Boot tehnologije. Rezultat će verovatno, baš kao i u našem slučaju, biti početna zbunjenost – zašto, dođavola, ne prepoznaje butabilne USB stikove ni u USB 2.0 ni u USB 3.0 portovima, i zbog čega baca error ukoliko pokušamo da dignemo sistem sa optičkog drajva? Pošto će verovatno svako ko se odluči na neki od Nitro računara naići na ovaj problemčić, preporučujemo da proučite šta na tu temu imaju da kažu u Aceru na ovoj adresi. Tu ćete naći precizno uputstvo kako da, praktično, „otključate“ računar i omogućite instalaciju Windowsa. Sve u svemu, ništa strašno, i sve se završi za manje od minuta posla/guglanja, ali smo sasvim sigurni da niko neće na ovakvoj mašini koristiti Linpus. Što nije sprečilo Acera da isporuči i Recovery disk za njega, kojim možete računar vratiti u prethodno stanje. Možete napraviti i butabilni USB za Linpus direktno iz njega, što smo mi i uradili kada smo završavali sa testiranjem, kako bismo vratili Nitro V17 u početno stanje.
Osnovni utisak iz našeg druženja sa laptopom je da je on izuzetno svestran, te da se komotno može koristiti kao deskop replacement, ili pak kao multimedijalna mašina. Snage i performansi neće manjkati, a pošto je na raspolaganju SSD, umesto hard diska koga zatičemo u većini direktnih konkurenata, utisak je tim povoljniji. U svakodnevnom radu, laptop veoma lako guta sve što pred njega stavite. Odlično radi, zahvaljujući brzom SSD-u i izuzetno malom vremenu pristupa je izuzetno živahan u radu. Nema potrebe da se zadržavamo dalje, čak i letimičan pogled na hardver govori sve što bi korisnik želeo da sazna.
Spomenimo i audio sistem. Sastoji se od četiri zvučnika, uz podršku za Dolby Digital Plus Home Theater tehnologiju.
Ekran
Acer je implementirao Full HD ekran dijagonale 17,3 inča, koji je dobro osvetljen i jasnih boja, samim tim i veoma dobrog prikaza. Ekran je veoma bitna stavka kod gejming računara, kao i multimedijalnih mašina, budući da u značajnoj meri određuje iskustvo korišćenja sadržaja. IPS ekran Acera veoma dobro obavlja posao.
Tastatura, tačped
Tastatura je sasvim korektna, sa čiklet tasterima, numeričkim delom, dobar utisak ostavlja ne samo u realnom radu (to jest, kucanju) već i u vizuelnom smislu. Tome naročito doprinosi atraktivno pozadinsko osvetljenje crvene boje. Sasvim smo zadovoljni tastaturom koja funkcioniše bez problema i deluje elegantno. Tačped funkcioniše poput klikpeda, solidno je dizajniran i u praksi takođe veoma dobro funkcioniše. Zadovoljni smo prepoznavanjem pokreta, čak i bržih, a možda bismo jedinu zamerku izneli na – za naš ukus – suviše decentriranoj poziciji tačpeda. Na tačpedu je i oznaka Black Edition ovog modela.
Buka
Nivo buke je sasvim korektan, posebno imajući u vidu namenu laptopa.
Zagrevanje
Ovde se radi o jednoj od slabijih tačaka mašine, za šta su najverovatnije zaslužni materijali koji ipak ne izoluju dovoljno korisnika od toplote. Prosto rečeno, Nitro V17 se solidno zagreva u režimu opterećenja, što je obzirom na tip mašine scenario u kome ćete ga dosta koristiti. Takođe, u njemu je smešten prilično snažan hardver koji emituje dosta toplote, pa tako imamo situaciju da se gornji delovi – koje ćete, istina, retko dodirivati – zaista primetno zagrevaju.
Baterija
Baterija je verovatno najslabija tačka Acerovog računara. Iako se od gejming računara ne očekuje impresivna autonomija, ipak imamo situaciju da se ne dobacuje ni do četiri sata, što je rezultat slabiji od direktnih konkurenata koje smo imali prilike da isprobamo. Konkretno, možete očekivati oko tri sata i pedesetak minuta autonomije, i to u najštedljivijim scenarijima. Ukoliko poželite da se poigrate, pogledate film ili opteretite Nitro na neki drugi način, autonomija će se dodatno smanjiti. Kompanija ugrađuje troćelijsku bateriju od 52.5 Wh ili 4605 mAh. Za utehu, Acer ne “karikira” podatke o autonomiji i na svom sajtu ističe da možete očekivati oko četiri sata iste.Acer je sa svojim Nitro V17 Black Edition modelom uspeo da nas iznenadi. Nismo navikli da tajvanska kompanija na domaćem tržištu ima većih ambiacija u segmentu računara srednje klase (ili možda bolje reći gejming računara srednje klase), te smo možda skloni i da pređemo preko neke mane. Objektivno gledano, Aspire Nitro ima neke problematične aspekte koji su veoma jasni i uočljivi. Tu pre svega mislimo na zagrevanje u gornjem delu, izostavljanje materijala koje bi korisnici percipirali kao materijale visokog kvaliteta na mestima gde imaju najviše interakcije sa računarom, zaključno sa nešto slabijom autonomijom za današnje standarde.
Sa druge strane, postoji dosta toga što vam se itekako može dopadati. Nama se dopada opšti dizajn i utisak koji računar ostavlja. Ipak je ovo relativno tanko i elegantno kućište, koje ostavlja pozitivan utisak. Ekran je izvanredan, a performanse veoma dobre. Uz odličnu tastaturu i tačped, sve je spremno za uživanje u računaru visokih performansi. Naravno, dosta toga zavisi od cene, a „čistunci“ će ceniti i to što se uređaj ne isporučuje sa Windowsom, već će oni moći da naknadno instaliraju šta im je volja. No, zahvaljujući tome, i cena je nešto povoljnija u odnosu na direktne konkurente. Sve u svemu, ukoliko vam treba desktop replacement visokih performansi, stavite Nitro modele na spisak onih koje ćete uzeti u ozbiljno razmatranje.
Prednosti: – Odlične performanse – Snažan hardver – Odličan ekran – Tastatura, tačped – Cena u odnosu na direktne konkurente
Nedostaci:
– Autonomija – Dosta zagrevanja u gornjem delu – Bez premium materijala na vidljivim mestima – Bez operativnog sistema (što može biti i prednost, zavisno od vaše tačke gledišta)
Računar na test ustupio Gigatron.