Filip Majkić
Tokom proteklih godina je Acer, ne samo na našem tržištu, stekao reputaciju firme koja teži da korisniku ponudi što pristupačnije uređaje. Naravno, niko nema ništa protiv da uštedi koji dinar, ali šta kada se u suštini ne može niže sa cenom, konkurencija je “tu negde” cenovno, a stečena reputacija više ne deluje na isti način na potencijalne kupce? Valja se obratiti nekoj novoj grupi kupaca, i tu upravo u igru ulazi P3. Iako ga Acer promoviše kao ultrabuk, a računar svakako raspolaže ultrabuk hardverom, trik je u tome što se ovaj model može koristiti i kao ultrabuk i kao tablet, što ga čini hibridnim rešenjem.
Windows hibridi nisu jeftini. Uz pokoji izuzetak, po pravilu se radi o 13-inčnim mašinama, koje je relativno teško koristiti u tablet modu. Acer tu pametno nastupa i nudi 11,6-inčni hibrid, koji je automatski dosta lakši i upotrebljiviji kao multimod uređaj. Samim tim ostvaruje startnu prednost u odnosu na gro konkurencije. Druga zanimljiva karakteristika je…pa, da se tako izrazimo, njegova nesvakidašnjost, za šta će nam trebati malo vremena da opišemo o čemu se tačno radi. U svakom slučaju, dosta interesantan dodatak seriji hibrida kojima smo tako reći preplavljeni u poslednje vreme.
Dizajn, konektori
U pakovanju u kome je stigao primerak hibrida zatičemo relativno standardnu opremu. Tu su uputstvo i krpica za brisanje prašine, strujni ispravljač, adapter micro-HDMI video izlaza na VGA standard. Međutim, ono što će vas najviše iznenaditi je sigurno sam uređaj.
On naime dolazi „upakovan“ u formu koju do sada u suštini nismo viđali, i koja je prilično čudna za opisati. Sasvim sigurno ste do sada sa priloženih fotografija mogli da zaključite o čemu se radi. Zapravo, Aspire P3 je de facto tablet, upakovan u finu kožnu futrolu sa ugrađenom tastaturom. To je najjednostavniji način da se uređaj opiše, ali svakako postoji čitav niz specifičnosti i detalja koje treba pojasniti ovom prilikom.
Za početak, sam hibrid možete koristiti na više načina. Možete ga koristiti kao tablet i ako ga izvadite i ako ga ne izvadite iz futrole. Tablet deo se u futroli drži zahvaljujući plastičnom okviru sa hvataljkama, koji dozvoljava određeni „luft“ zarad boljeg hlađenja. Sa unutrašnje strane, futrola ima tastaturu koja sa tablet delom komunicira bežično. Pri tome, sve je podešeno tako da funkcioniše kao da imate „tvrdi“ laptop (ekran se aktivira odnosno gasi kada preklopite sve i slično). Takođe, sa unutrašnje strane jednog dela futrole je smeštena tastatura. Tačpeda nema, a i bolje je tako, pošto je uostalom ceo ekran veliki tačped, sa implementiranom 10-point touch tehnologijom. Ušteda u prostoru je takođe važna, jer ovo nije veliki računar – već 11,6-inčna naprava.
Osim što je na dodir vrlo prijatan, sa aluminijumskim ivicama i kožom – ili makar veoma dobrom imitacijom kože – na spoljnom delu, zapravo nam u praksi deluje da uprkos prvobitnom utisku računar zapravo deluje – atraktivno. Pod prstima sve deluje lepo, unutrašnjost je metalik sive boje sa čiklet tastaturom, kada se tablet deo izvadi sve deluje lepo i korektno „skockano“.
Konektori
Nekim raskošnim brojem konektora i podržanih vidova komunikacije se računar ne može pohvaliti, makar ne na prvu. Podržano je sve što se može podržati bežično, što i ne čudi, imajući u vidu i globalnu orijentaciju uređaja u tom smislu, ali i situaciju da je ovo zapravo jedan od onih uređaja za koje istinski možemo da predvidimo da će odnos korišćenja u laptop i tablet modu biti pola-pola.
Na “podnožju”, odnosno delu gde je tastatura, zatičemo micro USB port, ali on služi samo za punjenje baterije tastature, koja sa tablet delom komunicira bežično. Na tablet delu, ukoliko ga posmatramo u horizontalnom položaju, zatičemo jedan USB 3.0 port i jedan micro HDMI video izlaz. Potonjeg pomoću adaptera koji se isporučuje u pakovanju možemo pretvoriti u VGA. Na levoj strani je još priključak za strujni adapter. Desno zatičemo tastere za paljenje ekrana, odnosno pojačavanje zvuka, te priključak za slušalice.
Nažalost, nema tastera kojim bismo zaključali rotaciju, pa ćete u slučaju da želite ovu funkciju (inače dosta korisnu u tablet modu) operaciju morati da vršite softverski, iz Windows podešavanja. Zvučnici su smešteni na samom dnu donjeg dela, posmatrano iz horizontalne perspektive.Acer Aspire P3 se bazira na Intel Ivy Bridge platformi, odnosno Intel HM77 Panther Point čipsetu. Sa jedne strane, pomalo iznenađuje što nije upotrebljen Haswell, ali pretpostavljamo da je to zbog toga što je u Ivy Bridge generaciji dostupno daleko više ULV procesora. Do sada smo imali nebrojeno prilika da se upoznamo sa Core i5 4200U procesorom (Haswell), ali je Acer u svoju ponudu nalazio za shodno da uvrsti procesore koji su još nižeg radnog takta – Core i3 i Core i5 modele u ULV izvedbi koji su prilagođeni upotrebi u tabletima, kojima se radni taktovi u Turbo režimima ne povećavaju toliko i slično.
Tako CPU našeg računara stiže pod oznakom Core i5-3339Y. Reč je o procesoru koji radi na 1,5 GHz, dok mu radni takt u Turbo režimu može porasti do maksimalnih 2 GHz. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 3 MB keš memorije, izrađen je u 22-nanometarskoj izradi i maksimalna termalna disipacija mu je deklarisana na 13 W, što je niže od 15 W, kolika je potrošnja Haswell i5-4200U modela. Naizgled možda deluje malo, ali je verovatno više nego dovoljno da značajno izmeni termalne karakteristike računara, naročito u tablet modu.
Karakteristika procesora jeste i prisustvo integrisane grafike. Ovaj put, imajući u vidu da se radi o Ivy Bridge generaciji, zatičemo Intel HD 4000 grafički čip. Grafika u ovom procesoru ne funkcioniše kao u većini drugih u tom smislu što joj je maksimalni radni takt dosta ograničeniji. Umesto da ide od 350 MHz pa do 1050-1150-1250 MHz, integruša u i5-3339Y može maksimalno dosegnuti 850 MHz. To se, naravno, direktno odražava i na njene performanse, što i nije neki naročiti problem imajući u vidu nezahtevnu prirodu kompletnog koncepta ovog računara.
[modul]specifikacija=5204[/modul]
Korisniku je na raspolaganju 4 GB DDR3-1600 memorije. Memorija se ne može nadograditi, što može biti važna informacija korisnicima. Kada je skladišni prostor u pitanju, koristi se SSD, što je i jedini logičan izbor ne samo imajući u vidu klasu računara, već i vidove njegove upotrebe. Konkretno, upotrebljen je model kompanije Intel, i po prvi put vidimo Intelov SSD da se ugrađuje u ultrabuk/hibrid/laptop. Ako smo se i susretali sa tim, to je onda bilo toliko davno da smo i zaboravili, pošto smo se uglavnom sretali sa raznim SanDisk/Samsung/Toshiba/LiteOn varijantama SSD-ova u računarima. Konkretno, radi se o modelu kapaciteta 120 GB.
Ekran računara koga smo imali na testu je glossy HD Ready (1366 x 768) IPS ekran. Iako ćemo dodatno diskutovati o njemu u sekciji utisaka, moramo odmah da reagujemo na ovom mestu jer će mnogi sumnjičavo zavrteti glavom na pominjanje HD Ready rezolucije. Ekran je odličan kada su boje i uglovi u pitanju, a imajte u vidu da se radi o dijagonali od 11,6 inča, tako da je veličina tačke u ovoj rezoluciji drastično manja nego kod 15,6-inčnih računara kod kojih je HD Ready zapravo izbio na loš glas. Podržava 10-point multitač komande, i u suštini se radi o istoj onoj tehnologiji koja se pokazala odlično na nekim ranijim testovima raznih hibrida. Optičkog uređaja nema. Ranije spomenuti USB port na računaru je USB 3.0 tipa.
Prisutne su sve standardne opcije konektivnosti…minus LAN port, dabome. Nažalost, dizajn računara nije ostavio prostora za njegovu implementaciju. Zahvaljujući Atheros AR5BMD222 adapteru imamo podržan WiFi, a tu je i podrška za Bluetooth 4.0. Takođe, Acer Aspire P3 podržava senzore tipične za tablet, kao što su senzori ambijentalnog osvetljenja, žiroskop ili akcelerometar.
Najzad, treba spomenuti i da računar dolazi sa dve kamere. Prednja je namenjena komunikaciji, i nudi rezoluciju od 1,3 megapiksela. Zadnja kamera je nešto kvalitetnija, sa senzorom rezolucije 5 megapiksela. Za sam kraj ovog dela, dodali bismo da je ovo računar koji se isporučuje sa Windows 8.1 operativnim sistemom.
Rezultati testova
Ovde možete pronaći rezultate koje ostvaruje Acer Aspire P3, koga smo direktno uporedili sa Sony VAIO Duo 13 i ASUS T300 hibridima. Sintetički benčmarci daju određenu prednost modelima baziranim na novijoj, Haswell arhitekturi, ali razlike u performansama nisu preterane imamo li u vidu nezahtevnu namenu mašine, i uglavnom potiču iz nižeg maksimalnog kloka čipova (procesora i grafike) u Turbo režimima…Najosetnije razlike su, rekli bismo, u domenu baterije.
Acer Aspire P3
Sony Vaio Duo 13
ASUS Transformer Book T300L
Battery Eater – Reader test
5:10
9:45
8:15
PC Mark 7
3155
4405
4467
Cinebench 11.5 OpenGL
12,52 fps
17,57 fps
14,93 fps
Cinebench 11.5 Rendering
0.76 pts
2,41 pts
2,5 pts
Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
17,3 fps
38,8 fps
26,3 fps
Unigine (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
9,7 fps 257 poena
21,9 fps 551 poena
14,8 fps 394 poena
Nuclear MC
5427
9869
9655
wPrime 32M (sec)
52,342
23,816
24,204
HD Tune Transfer (MB/s)
249,4
304,3
276,8
Za početak, odmah da konstatujemo da Windows radi brzo, odzivno, više nego korektno. Za to praktično trebamo da zahvalimo ponajviše brzom ugrađenom Intel SSD-u, koji ovom računaru pomaže u svakom pogledu. Hardver je dovoljno korektan da ne osećamo probleme u bilo kom vidu nezahtevne upotrebe i sa te strane dobija korektnu ocenu. No, kod hibrida se stvari ne mere performansama koliko kvalitetom korišćenja, i to ne samo u jednom, već u više režima rada…
Već ste videli kako izgleda i deluje ovaj računar u „laptop režimu“, sa postavljenim položajem. Mana ovog koncepta je što je to jedini položaj u tablet režimu. Ne postoje, u suštini, neki vidovi ergonomskog prilagođavanja, podešavanja uglova, i slično. Osim toga, obzirom da se računar ne fiksira u ovom modu korišćenja, to u praksi znači da ga morate koristiti na nečemu ravnom, na primer – stolu. Zaboravite korišćenje u krilu, ili na bilo kakvoj neravnoj površini, jer će tablet deo „proklizavati“ po delu gde je tastatura, i nećete moći da koristite računar tako lako.
Sa druge strane, to vas donekle i stimuliše da koristite računar u tablet režimu. Zapravo, to i jeste osnovna prednost ovog hibrida – po prvi put, nakon T100 modela, vidimo pred sobom uređaj koji će korisnik zapravo zaista koristiti „pola-pola“, deleći vreme između laptop i tablet modova na ravnopravniji način. Dimenzije su povoljnije (11,6 inča), masa je manja nego kod mnogih 13-inčnih hibrida, uređaj zapravo i jeste laptop kada se izvadi iz futrole i ne deluje glomazno, a pod haubom je Core i5 sa Intel SSD-om i Windowsom. Drugim rečima, ovo je prilično dobra alternativa nekome ko apsolutno zna da mu treba Windows, ali su mu potrebni i ultrabuk i tablet.
Kamera je relativno pristojna i ponaša se slično kao i druge kamere bez naročito naprednih opcija, kakve viđamo po hibridima (po nekom nepisanom pravilu, rezolucija je 5 megapiksela, ređe 8 megapiksela, a u P3 je pomenutih 5). No, istakli bismo i jednu manu futrole – naime, proizvođač nije mislio na laptop režim (mada, ruku na srce, zbog ergonomskih problema bi upotrebljivost bila diskutabilna), pa tako futrola prekriva otvor zadnje kamere. Stoga je u laptop režimu zadnja kamera neupotrebljiva. Za kontrolu kamera se isporučuje Acer CrystalEye softver.
Ekranom smo prilično zadovoljni! Još jedan pokazatelj da rezolucija nije sve i da se ne treba rukovoditi samo tim parametrom prilikom razmišljanja o kvalitetu. Ne samo da HD Ready jeste sasvim podnošljiv na 11,6-inčnoj dijagonali, već se radi o jednom od boljih IPS ekrana koje smo isprobali. Svakako jednom do najsvetlijih, što će dodatno obradovati sve one koji planiraju da koriste uređaj u tablet modu, ili u bilo kom modu pri intenzivnijem dnevnom svetlu. Kvalitet boja i naročito uglovi gledanja su još jedan plus za Acerovu izvedbu i sa te strane smo veoma zadovoljni.
Tastaturni deo, odnosno deo futrole na kome je implementirana tastatura, može da funkcioniše odvojeno od tablet dela. Obzirom da komunicira bežično, možete kuckati po tastaturi ili izdavati komande i kada ekranski deo nije tu, već ga koristite na daljoj lokaciji. Sama tastatura je žrtva ergonomije. Izgleda veoma lepo, relativno je korektna u granicama ograničenja koja su joj nametnuta – i dalje to mora biti tastatura koja mora zadovoljiti 11,6-inčne dimenzije. Čiklet je tipa, ali su joj tasteri relativno plitki. No, i da imate 11,6-inčni laptop, sigurno se ne biste za njega opredelili kao za primarnu mašinu za kuckanje, niti biste ga kupili zbog tog aspekta rada, tako da imajući to u vidu, tastatura može da dobije prelaznu ocenu. Tačped ne postoji, i ne mora da postoji, budući da je usled ekrana osetljivog na dodir sa 10-point touch podrškom ceo ekran zapravo ogroman tačped.
Buka
Kada je buka u pitanju, nemamo naročitih zamerki, mada nam je zapalo za oko da se uređaj donekle nekonzistentno ponaša. Hladi se malim ventilatorom, koji će nekada biti glasniji u drastično nezahtevnijem scenariju – na primer, prilikom surfa nego prilikom igranja igre. No, obzirom da će sve biti prilično tiho, i da se radi o razlikama za koje vam je potreban specijalan merač da biste ih izmerili, možemo reći da Acer Aspire P3 prolazi ovaj test sa odličnim ocenama. Nema visokih nivoa buke, nema čudnih zvukova, krckanja i slično.
Baterija
Uz ovaj računar, Acer isporučuje četvoroćelijsku Li-Pol bateriju od 5280 mAh. Kako broj ćelija ni broj mAh nisu nikakva garancija kapaciteta baterije (za razliku od Wh), te da je hardver iz Ivy Bridge generacije, ne iznenađuje da je situacija takva da je autonomija uređaja dosta manja od drugih hibrida. Ona je iznosila tik preko nekih 5 sati realnog funkcionisanja u nezahtevnom režimu rada. U suštini, nije strašno, ali može biti kratko ako je kriterijum tablet, odnosno kada se poredi sa tom klasom uređaja. Opet, ako uređaj posmatrate kao tablet, ovo je jedan od najsnažnijih tableta koji su dostupni, pa ćete lako preći preko nešto kraće autonomije – makar to pretpostavljamo.
Naša standardna dilema prilikom svakog susretanja sa hibridima je bila da li će korišćenje uređaja biti podjednako ugodno i u tablet i u laptop formi, da vam možemo komotno preporučiti kupovinu dotičnog. Ovaj put imamo situaciju da više/kvalitetnije nije uvek i bolje, i hibridi su možda i najbolje ogledalo takvog gledišta. Acer je uspeo da sa ne baš najsvežijim hardverom, sa slabijim kvalitetom izrade u odnosu na direktne konkurente, sa nekim slabijim aspektima vezanim za specifikacije (recimo, nema Full HD ekran) zapravo napravi upotrebljiviju mašinu za potencijalnu ciljnu grupu.
Korisnici će lako i brzo moći da prelaze iz tablet u laptop mod i obrnuto, i u tome ih neće sputavati dimenzije, a ni masa, premda je ona ipak neizbežno veća nego kod 10-inčnih (ili manjih) tableta. Pored toga, računar se odlikuje Windows 8.1 operativnim sistemom, i stoga može biti izuzetno primamljiv velikom broju kupaca koji ne žele da se prilagođavaju nekim drugim platformama. Sa druge strane, ovom hibridu je možda korišćenje u laptop modu slabija stavka nego mnogobrojnim konkurentima, te stoga preporučujemo potencijalnim kupcima da proanaliziraju ergonomske karakteristike i isprobaju ih na licu mesta u radnji, ukoliko su u mogućnosti. Ako im odgovaraju, onda definitivno nema dileme, Aspire P3 je dobitna kombinacija. Još kada osetite kožu pod prstima dok ga nosite, poput skupog rokovnika, velike su šanse da ćete se prilično vezati za svog elektronskog ljubimca.
Bilo nam je zanimljivo da vidimo da je Acer prišao problematici sa drugačijeg, i rekli bismo, praktičnijeg stanovišta. Njihovo viđenje hibrida je drugačije od onoga što smo do sada videli na tržištu, i rekli bismo, nešto praktičnije, makar prema osobama koje žele da koriste tablet deo hibrida u većoj meri. Čak bismo mogli da odemo toliko daleko da ustvrdimo da ćete ovaj hibrid zbilja koristiti pola-pola, kao tablet i laptop, umesto da tablet mod koristite tek u retkim slučajevima. Veliko nam je zadovoljstvo da vidimo da tržište ovih svestranih računara današnjice raste, i priželjkujemo da u dogledno vreme činiti osnovu kompletne prodaje, brišući granice između tradicionalnih formi kao što su ultrabukovi, laptopovi, tableti.
Prednosti:
– IPS ekran veoma dobrog kvaliteta prikaza i uglova gledanja – Futrola sa osećajem kože – Odzivan, solidne performanse – Kvalitet izrade tablet dela – Svestrano upotrebljiv i kao tablet i kao laptop, zahvaljujući 11,6-inčnoj dijagonali, za razliku od mnogih 13-inčnih hibrida
Nedostaci:
– (Uslovno) Voleli bismo da je rezolucija ekrana veća – Mora se koristiti dodatni kablić da bi se punio dock – Ograničena ergonomija u ultrabuk režimu – Siromašniji opcijama povezivanja, iz ugla ultrabuka
Računar na test ustupio Acer.