Acer Aspire Switch 10

Acer Aspire Switch 10

Hibridi - uređaji koji igraju dvostruku ulogu tableta i laptopa vremenom postaju popularniji na tržištu, a najsvežiji model dolazi nam iz kompanije Acer. Windows 8.1 je platforma koja stoji iza ovog "2 u 1"prenosnog računara, čije je srce Intelov Baytrail-T čipset. Ključna odlika Aspire Switch 10 modela je interesantno rešenje "šarke", koje omogućava četiri različita ergonomska režima korišćenja...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Na samom kraju prethodne godine Asus nam je predstavio Transformer Book T100, lepo prihvaćen hibrid među potrošačima na našim prostorima. Acer pokušava da uzvrati udarac svojim Aspire Switch 10 modelom, u procesu donevši nešto veći nivo ergonomske fleksibilnosti. Ono što ga razlikuje od većine hibrida je to ima više od dva uobičajna režima – tablet kada je odvojen od dock tastature i laptop u situaciji kada je spojen. Pored pomenutih, tu su još dva načina korišćenja.
      acer_aspire_switch_10_2_s_2.jpg
      Prvi dozvoljava da ekran spojite sa tastaturom “naopako”, tačnije rotiran za 180 stepeni u odnosu na regularni laptop režim, dok drugi režim dozvoljava da ga ovako spojenog okrenete “naglavačke” i postavite ga u takozvani “šator” režim. Koji cilj imaju ovi dodatni položaji uređaja? Može se reći da su prisutni kako bi korisniku pružili veći nivo upotrebljivosti . Uzmimo na primer šator režim koji je zgodan za gledanje filmova, dok je obrnuti ekran poprilično pogodan za manje poslovne prezentacije.Interesantan koncept propraćen je naoko prijatnim izgledom imitacije metala. Pakovanje Acer Aspire Switch 10 hibrida je sasvim uobičajno. Pretežno siva kutija ilustruje dizajn ovog modela i ističe na koji način može biti korišćen – četiri pomenuta režima. Unutar kutije zatekli smo samo krucijalni deo opreme u vidu omanjeg strujnog adaptera sa uklonjivim utikačem, kao i nešto opširniju dokumentaciju. Pored upustva za podešavanje tu je i knjižica sa vodičem za brzi početak, ali i dosta bitan papir sa serijskim ključem aktivacije Microsoft Office-a. Kombinacija sive i srebrne boje pružaju izgled skupljeg i ozbiljnijeg uređaja, iako je kućište kompletno izrađeno od plastike. Tablet deo hibrida je pravougaon sa zaobljenim ćoškovima, sa crnim trakama koje su po našem mišljenju preširoke. Situaciju pogoršava činjenica da pored crnih traka postoje i dodatne srebrne površine, koje Switch 10 čine nešto glomaznijim 10-inčnim tabletom. Najveća srebrna površina nalazi se ispod ekrana, jer se ovde nalaze stereo zvučnici.
      acer_aspire_switch_10_dscn4784_s_2.jpg
      acer_aspire_switch_10_dscn4790_s_2.jpg
      acer_aspire_switch_10_dscn4796_s_2.jpg
      acer_aspire_switch_10_dscn4798_s_2.jpg
      Jedan od interesantnijih elemenata ovog modela je njegova magnetna šarka. Nalazi se na doku sa tastaturom, u vidu većeg broja bronzanih kružića, tako da je spajanje i odvajanje veoma olakšano – za spajanje je potrebno poravnati dock i tablet i oni će jakim magnetom biti privučeni i spojeni, dok za odvajanje nema nikakvih dugmića koje je potrebno pritisnuti, samo je dovoljno povući malo jače tablet, kako bi se prekinuo jak magnetni spoj. Pozadina tableta je tamnije sive boje i poseduje imitaciju brušenog metala u vidu paralelnih linija pod uglom. Dock je srebrn i njegova plastika podseća na aluminijum.
      Dugmići na tastaturi su crne boje, imaju prijatan čiklet raspored, a iako su nešto tvrđi na dodir, generalno su prijatni za kucanje. Ispod tastature nalazi se multitač tačped sa nešto većom površinom, tako da je sasvim pogodan za one trenutke kada korisnik ne želi da prstima pipka ekran, ili kada je potrebna nešto veća preciznost. Za nešto veću upotrebljivost na ekranu veće dijagonale, tu je mini HDMI izlaz, a od ostalih portova na tabletu nalazi se microUSB preko kojeg nažalost ne možete puniti uređaj, tako da se punjenje odvija preko odvojenog “laptop džek” priključka. Na desnoj ivici pored pomenutih elemenata smešten je microSD slot i rupica mikrofona. 3.5mm priključak smešten je na suprotnoj levoj ivici, iznad power i volume tastera. Na doku postoji USB 2.0 port pune veličine za priključivanje standardnih periferija.
      acer_aspire_switch_10_dscn4808_s_2.jpg
      acer_aspire_switch_10_dscn4838_s_2.jpg
      acer_aspire_switch_10_dscn4832_s_2.jpg
      acer_aspire_switch_10_dscn4839_s_2.jpg
      Kada su u pitanju uređaji kao što su hibridi, kod njih je očekivano videti nešto slabiji hardver u odnosu na klasične laptopove. Glavni deo uređaja sačinjava Intel Atom Z3745 čipset, koji je gotovo pa identičan Z3740 modelu, kakav se može zateći na Asus Tranformer Book T10. Jedina razlika je u tome što je Z3745 baziran na novijem C0 stepping-u i ima blago brži GPU. Ovaj Bay Trail čip se pokazao kao odlično i dosta moćno rešenje unutar Android tableta Asus Memo Pad 7 ME176CX, tako da se po svojoj snazi čipset unutar ovog Windows hibrida može uporediti sa Android uređajima sa Snapdragon 800 čipsetom. Pomenuti Atom čipset sastoji se iz četvorojezgarnog 1.3 GHz procesora i Intel HD Graphics čipa sa frekvencijom od 311 MHz-a i podrškom za DirectX11. Procesor je štedljiv jer koristi samo 2W snage, izrađen je u 22 nm arhitekturi, ima 2MB keš memorije i njegova maksimalna termalna disipacija je ispod 4W. Što se tiče grafičkog čipa, on svakako neće biti dovoljno moćan da pokreće novije zahtevne igre (ovo je ipak tablet hibrid), ali ćete verovatno moći da na njemu odigrate poneki stari omiljeni naslov. Poseduje podršku za Wireless Display, ima baznu frekvenciju od 311 MHz, koja se penje do 667 MHz u Turbo režimu.
      acer_aspire_switch_10_sistem_s_2.jpg
      [modul]specifikacija=5481[/modul]
      Kada je u pitanju radna memorija, Acer Aspire Switch 10 poseduje 2GB RAM-a. To znači da će multitasking mogućnosti ipak biti ograničene, i da programi neće biti učitavani brzinom kao na laptopovima sa četiri ili više gigabajta. Ipak, ovo i nije klasičan laptop, već pre svega hibrid tableta i laptopa, tako da će ovih 2GB ipak morati da posluži. Što se tiče skladišta, postoje dve varijante – 32 ili 64GB-a. U praksi kod našeg 32GB primerka, particija je zapravo veličine 21.8GB, od kojih ćete imati samo oko 15GB na raspolaganju. Upotreba eksternog hard diska ili microSD kartice je u ovom slučaju omogućena i pre svega preporučljiva, jer će mnogima ovo raspoloživo skladište biti jako tesno.
      Rezultati testova

       

      Acer Aspire Switch 10

      Asus Transformer Book T100

      PC Mark 7

      2612

      2282

      Cinebench 11.5 OpenGL

      6.70 fps

      5.94 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      1.24 pts

      1.24 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      12.3 fps

      11.9 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      5.2 fps 132 poena

      4.5 fps 113 poena

      Nuclear MC

      5785

      5960

      wPrime 32M (sec)

      32.314

      31.404

      HD Tune Transfer (MB/s)

      63.2

      62.1

      GFX Bench Egypt

      44 fps offscreen, 38 fps onscreen

      38 fps offscreen, 35 fps onscreen

      Browsermark

      1558 – nova 2.1 verzija

      3014

      Sunspider

      642ms

      433ms

      Peacekeeper

      1045

      1132

      Octane Benchmark

      6381

      5204

      Zgodna stvar kod hibrida u poređenju sa klasičnim Windows laptopom su njegove dosta manje dimeznije i znatno manja ukupna masa, tako da je sa 1.2kg Switch 10 izuzetno prenosiv uređaj. Ukoliko posmatramo samo tablet deo ovog hibrida, težina od 585 grama čini ga ipak stotinak ili više grama težim u poređenju sa aktuelnim 10-inčnim Android modelima. Što se tiče debljine, iako 8.9mm ne deluje puno, takođe postoje za par milimetara tanji tableti sa operativnim sistemom kompanije Google. Mada, ukoliko Switch 10 uporedite sa Windows laptopovima (netbukovima), teško ćete naći tanje, lakše i sveukupno prenosivije rešenje. Utisak tokom korišćenja Windows 8.1 platforme je jako pozitivan. Manje dimenzije sa jedne strane su prednost, dok su sa druge i nedostatak, jer Switch 10 neće pružiti komfornost korišćenja kao recimo na 15-inčnim laptopovima. Poslovi u kojima je potreban jači hardver neće biti tako pogodni za ovaj hibrid, ali sve ostale manje zahtevne radnje će biti izvršavane sa jako pristojnim odzivom i odvijaće se sasvim glatko. Surfovanje je recimo odlična aktivnost na ovom hibridu zbog olakšanog unosa teksta, a samim prisustvom tastature, rad unutar Microsoft Office paketa će biti jako zgodan. To nas dovodi do dela gde se uz Switch 10 besplatno dobija licenca za pomenuti softverski paket, konkretno Home & Student 2013 verziju, za koju bi inače morali da izdvojite 139$.
      acer_aspire_switch_10_dscn4812_s_2.jpg
       
      acer_aspire_switch_10_win8_s_2.jpg
      acer_aspire_switch_10_win8_2_s.jpg
      acer_aspire_switch_10_dscn4817_s_2.jpg
      acer_aspire_switch_10_dscn4828_s_2.jpg
      Ekran
      Opet bismo hteli da povučemo paralelu sa Windows laptopovima i želeli da istaknemo prisustvo IPS tipa ekrana, kojeg svakako nije moguće naći u cenovnom rangu ovog hibrida. U odnosu na uobičajnu TN matricu, IPS nudi mnogo šire uglove gledanja. Rezolucija koja je prisutna u ovom slučaju je 1366 x 768 tačaka i uobičajna je za većinu laptopova, mada kad se u obzir uzme omanja dijagonala od 10.1 inča, deluje još prihvatljivija. Ipak, oštrina od 155 piksela po inču ne može se nazvati impozantnom, jer se kod Android tableta ta granica proteže do 224 ili 300 ppi, istina kod uređaja koji ipak pripadaju nešto većoj cenovnoj kategoriji, te se prisutna rezolucija ne može okarakterisati kao nedostatak.
      Svetlina ekrana je zapravo jako pristojna – konkretno smo kolorimetrom izmerili vrednost od 318 cd/m2. Za razliku od većine laptopova, prisutan je senzor ambijentalnog osvetljenja, što znači da će Switch 10 automatski podešavati svetlinu u zavisnosti od situacije i na taj način štedeti energiju. Zero Air Gap tehnologija donosi realniji prikaz zbog toga što je ekran jako blizu staklu, dok Lumiflex tehnologija kako Acer kaže donosi bolju vidljivost na suncu. Iskreni da budemo, naročiti benefit od pomenute tehnologije nismo uspeli da vidimo, tako da je ekran reflektivan u istoj meri kao i većina drugih glossy tipova na tabletima.
      acer_aspire_switch_10_dscn4844_s_2.jpg
      acer_aspire_switch_10_dscn4847_s_2.jpg
      acer_aspire_switch_10_dscn4851_s_2.jpg
      acer_aspire_switch_10_dscn4860_s_2.jpg
      Nešto detaljnija analiza boja svakako ne oduševljava. Iako je IPS tip u pitanju, reč je o inferiornijem tipu ekrana sa dosta užim spektrom u odnosu na ekrane skupljih uređaja. U odnosu na referentne vrednosti, boje su prilično pomerene van svojih kućica, u tom rasporedu da sačinjavaju trougao koji je primetno manji u odnosu na trougao sRGB spektra. Samim tim i tačnost boja nije preterano impresivna sa 10.39 Delta E vrednošću. Iako boje nisu tačne po profesionalnim standardima, temperatura od 7022K govori da one ostaju tople i prijatne za posmatranje, tačnije nisu ni previše hladne niti tople. Prosečna Gamma vrednost iznosi 1.87, tako da je odstupanje od idealne 2.2 granice malo veće, pružajući nešto svetliji i ispraniji prikaz. Izmereni statični kontrast od 744:1 svakako nije loš za kategoriju hibrida.
      acer_aspire_switch_10_calman_s_1.jpg
      acer_aspire_switch_10_svetlina_i_kontrast_s_2.jpg
      Baterija
      Polje u kojem nas je Acer Aspire Switch 10 razočarao je autonomija baterije. Kada uzmete u obzir da je ovo hibrid sa relativno svetlim ekranom, Acer je morao da pruži veći kapacitet od samo 5700 mAh. Po našem mišljenju, neki donji minimum za uređaj ovog tipa trebao bi biti 7000 mAh, s obzirom da se dosta Android tableta ove dijagonale kreće u 8000 mAh rangu. Očekivano, trajanje baterije na maksimalnom osvetljenju iznosi samo 3 časova i 15 minuta, što je dosta loš rezultat. Čisto radi poređenja, autonomija uređaja konkurentnog Asus Transformer Book T100 hibrida na našem testu iznosila je oko 6 časova surfovanja…
      acer_aspire_switch_10_baterija_2.jpg
       Acer ovim modelom nudi solidan hibrid sa interesantnim ergonomskim mogućnostima. Jedna od prednosti ovakvog uređaja je između ostalog pristupačna cena – smešten je u istom cenovnom rangu kao više puta pomenuti Asus Transformer Book T100 koji smo testirali. Ukoliko želimo da posmatramo ovaj hibrid kao alternativu laptopu, može se reći da definitivno ima svoje prednosti i mane. Pozitivna strana priče leži u omanjim dimenzijama i maloj težini 2 u 1 sklopa, sve to uz prijatan dizajn. Mada, kada odvojimo ova dva dobijamo ne tako lagan i tanak tablet sa širokim okvirima, kada bi ga poredili sa Android modelima iste dijagonale. Magnetna šarka nam se recimo jako dopala, kao i dodatni ergonomski režimi u kojim se Switch 10 može koristiti.
      acer_aspire_switch_10_s_2.jpg
      Problem kod hibrida može biti što on svojim performansama ne može parirati regularnim Windows laptopovima, ali je itekako svojom brzinom uporediv sa najmoćnijim Android tabletima. Windows 8.1 okruženje u kombinaciji sa tastaturom mnogima se može učiniti boljim za produktivnost u odnosu na iOS ili pomenutu platformu kompanije Google. Uz ne tako visoku cenu uređaja lepo je videti da je uključena Microsoft Office licenca, što će biti od velike koristi osobama kojima je potreban uređaj za unos teksta u pokretu ili povremen rad sa tabelama. Ekran je relativno dobar, opet sa svojim nedostacima u vidu uskog spektra boja i oštrini koja ne impresionira. S obzirom da su hibridi pre svega namenjeni korišćenju van doma, negativno nas je iznenadila loša autonomija ovog modela. Iako nas Switch 10 hibrid možda nije oduševio, svejedno smatramo da je reč o generalno dobrom i interesantom uređaju… Prednosti:
      – Kombinacija tableta i laptopa – Privlačan dizajn – Dobre performanse Bay Trail čipseta – Magnetna metoda spajanja i dodatni ergonomski režimi
      Nedostaci:
      – Nešto uži spektar boja čineći ih netačnim – Jako loša autonomija – Dosta niska cifra raspoloživog skladišta – Velika površina traka oko ekrana
      Cena: 42.990 RSD
      Uređaj na test ustupio Acer.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi