Acer Aspire Switch Alpha 12

Acer Aspire Switch Alpha 12

Definitivno je u moru tankih i lakih računara sve teže izdvojiti se. Međutim, kompanije to pokušavaju i uspevaju svojim hibridnim rešenjima. Jedno od takvih jeste i Acer Aspire Switch Alpha 12, interesantan 2-u-1 uređaj koji donosi nešto više od onoga što bi se učinilo na prvi pogled. Veoma je interesantan koncept na kome se bazira Switch 12, pa pogledajmo zajedno zbog čega je reč o tako specifičnoj napravi...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Kada smo prvi put dobili informaciju da će se na testu pojaviti (još jedan, nakon brojnih koje smo testirali u poslednje vreme) hibridni računar, pomislili smo da će se raditi o još jednom rutinskom prikazu. Međutim, čim smo ovlašno proučili Switch 12, shvatili smo da će se raditi o dosta ozbiljnijoj priči. Pre svega, ovaj hibrid sa pasivnim hlađenjem se ne oslanja na Core M procesore, već na ultrabuk hardver. Samim tim ima prednost u odnosu na slične uređaje kada su performanse u pitanju.
      acercooling_s.jpg
      Pored toga, reč je o napravi kojoj se ekranski deo može odvojiti od tastaturnog. To znači da je hardver smešten iza ekrana, a ne ispod tastature, što opet povlači sa sobom potrebu da se osmisli kvalitetno rashladno rešenje koje bi na adekvatan način odgovorilo izazovima. To je rezultovalo Acer LiquidLoop rešenjem, toplotnom cevkom ispunjenom tečnošću koja odvodi toplotu sa procesora. Tu su tačped i tastatura punog formata, uređaj se hladi pasivno i ne emituje buku, ceo format je pomalo neobičan zbog 3:2 ekrana, a tu je i USB Type-C. Pogledajmo o čemu se ovde radi…

       
      Uređaj
      Računar smo dobili direktno iz maloprodaje, pa možemo biti sigurni u to šta dolazi u paketu. Ovog puta, osim propratnih prospekata i garancija, u pakovanju zatičemo strujni adapter, kao i aktivnu olovku u posebnoj kutiji, u kojoj se isporučuje zajedno sa baterijom i rezervnim vrhom.
      acer_aspire_switch_alpha_12_1_s.jpg
      Samo pakovanje je veoma lepo i kompaktno, jedino bismo voleli da su određene karakteristike jasno istaknute dizajnom pakovanja, kako bi korisnici bili upoznatiji sa uređajem. Da, tu je nalepnica sa specifikacijama, ali pre mislimo na funkcionalnosti i određene karakteristike računara o kojima ćemo govoriti, tim pre što se ima itekako čime podičiti.
       acer_aspire_switch_alpha_12_2_s.jpg
      Računar je zapakovan dvodelno. Ekranski deo, u kome je smešten sav hardver, te tastaturni deo, koji je veoma tanak i lagan, se povezuju putem snažnih magneta. Na zadnjem delu tastaturne podloge je imitacija kože, koja dodatno podstiče utisak o eleganciji samog uređaja. Poleđina tableta je izrađena od aluminijuma. Sam tablet deo je težak oko 920 grama, što ga ne čini najpogodnijim za držanje u ruci.
       acer_aspire_switch_alpha_12_3_s.jpg
      No, Acer ima asa u rukavu. To je ručka koja se izvlači i koja omogućava da se ekran postavi u položaj do čak 170 stepeni. Pride, ta ručka je gumirana zarad dobrog oslonca na podlogu. To znači da ne samo da nagib ekrana možete postaviti na željeni nivo prilikom korišćenja u laptop formi, već istu stvar možete učiniti i kada ga koristite kao tablet! Ovakvo rešenje je veoma značajno i eliminiše potrebu za stalnim držanjem i pridržavanjem tableta, što opet ima poseban značaj kada je reč o 12-inčnoj napravi.
       acer_aspire_switch_alpha_12_6_s.jpg
      Deo sa ulaznim uređajima je veoma lagan. Tasteri su čiklet tipa, sa hodom solidne dubine za ovakvu napravu, što je pravi mali podvig. Čak tastatura dolazi sa pozadinskim osvetljenjem bele boje! Takođe, na levoj strani je smeštena futrola za olovku, koja se takođe isporučuje uz ovaj računar, premda treba reći da je moguće da će uz neke druge varijante uređaja biti opciona. Ovde nema nikakvih konektora, koji su smešteni na ekranskom delu, a ostaje nam da dodamo da se tastatura sa svojim magnetima može blago podići i postaviti pod nagibom u odnosu na ekran zarad nešto bolje ergonomije.
      acer_aspire_switch_alpha_12_7_s.jpg
      Još dve stvari su prisutne na prednjoj strani ekranskog dela uređaja…a i zadnjoj. Najpre, imamo dva zvučnika koja su postavljena na pomalo neobičnom mestu. Nalaze se levo i desno od web kamere, na prednjoj strani ekrana. Zaista nam je bilo čudno da osetimo kako zvuk stiže sa tog dela uređaja. Najzad, tu su i dve kamere – web kamera od 2 megapiksela napred sa mikrofonom, kao i zadnja kamera od 5 megapiksela. Ne, ne treba očekivati čuda od ovih kamera, posebno zadnje kamere – ona je tu da posluži i može lepo obaviti posao, ali se radi o rudimentarnom rešenju za one bez naročitih prohteva…KonektoriKao i kod sličnih naprava, stvari su veoma jednostavne kada su konektori u pitanju – sve je smešteno na bokovima ekranskog dela. Na jednom su USB 3.0 i USB 3.1 (Type-C) portovi, dok su na suprotnom boku tasteri za paljenje i za zvuk, kao kod klasičnog tableta. Sve u svemu, veoma jednostavan, ali i logičan raspored. Nažalost, Switch Alpha 12 ne stiže sa klasičnim video izlazom, makar u mikro-varijanti, već tome služi USB 3.1, ali u pakovanju se ne isporučuje adapter, tako da je nemoguće povezivati ga na velike ekrane bez dodatnih kupovina, posebno jer se ovde ne radi o sveprisutnom adapteru koji se može nabaviti lako i jeftino.
      acer_aspire_switch_alpha_12_10_s.jpg
      Hardver
      Acer za Switch Alpha 12 koristi mobilnu platformu kompanije Intel poslednje generacije. No, dok se konkurencija prilikom kreiranja pasivno hlađenih računara drži Intelovih Core M procesora, Acer je otišao korak dalje i koristi Core U procesore namenjene ultrabuk modelima, koji su istovremeno i nešto snažniji od Core M modela. Ovo u praksi znači bolje performanse u odnosu na Core M konkurente – makar u teoriji, jer znamo da pasivno hlađene mašine imaju problema sa trotlovanjem. Samim tim bi uspeh Acera bio još veći ukoliko bi uspeo da napravi računar koji ne trotluje, i to sa snažnijim procesorima. O tome više na narednim stranama…
      [modul] specifikacija=9025 [/modul]
      Acer Aspire Switch Alpha 12 koristi Intel Core i7-6500U procesor koji radi na 2.5 GHz, a u stanju je da uveća svoj radni takt sve do 3.1 GHz u slučaju potrebe. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskoj izradi. Potrošnja je deklarisana na 15 W, sa Up i Down varijantama od 25 W, odnosno 7.5 W.
      acer_aspire_switch_alpha_12_12_s.jpg
      Grafika je integrisana Intel HD 520. Radi na 300 MHz bazno, a njen radni takt se penje do 1.05 GHz. Pozajmljuje memoriju od radne memorije sistema, kao i sve slične integrisane grafike. Treba imati u vidu da je prisutno 4 GB RAM-a. Nije reč o količini koja će vam biti nedovoljna, ali nekako smo u poslednje vreme navikli da se količina od 8 GB ustanovila kao neka vrsta standarda. Reč je o LPDDR3-1600 memoriji.
      Za skladišni sistem laptop koristi SSD, što je sasvim očekivano u ovoj kategoriji. Jednostavno, brzine koje se postižu su odlične, a malo vreme odziva utiče na utisak o odzivnosti sistema i aplikacija mnogo više nego performanse samih čipova. Reč je o SSD-u kompanije LiteOn, koji isporučuje veoma dobre performanse.
      acer_aspire_switch_alpha_12_9_s.jpg
      Prisutna je podrška i za stare i za nove vidove USB konekcija. Naime, tu je jedan USB Type-C port za uređaje i periferije novih generacija, ali je tu i dalje jedan tradicionalni USB 3.0 port. Za jedan tablet – odlično. Za jedan laptop – verovatno bi od koristi bio još poneki USB port tradicionalnog tipa, te verujemo da će većina posegnuti za nekim hub-om jer je jedan USB port zaista malo.
      acer_aspire_switch_alpha_12_4_s.jpg
      Tu su i WiFi i Bluetooth podrška. Reč je o dual Band Wireless LAN 2.4/5Ghz (802.11 ac/a/b/g/n) kombinaciji, dok je Bluetooth 4.0 tipa. Vredi istaći da su prisutne i dve kamere. Spreda je web kamera od 2 megapiksela sa mikrofonom, dok je pozadi kamera od 5 megapiksela. Uređaj stiže sa Windows 10 Home operativnim sistemom.Uporedili smo Acer Aspire Switch Alpha 12 sa sličnim računarima koje smo testirali u proteklom periodu, a koji se baziraju na praktično identičnom hardveru. U tabelama možete videti rezultate Switch 12, kao i Lenovo IdeaPad 710S, te HP EliteBook 1040 prenosnih računara. Tu je i Lenovo Miix 700, koji je od pomenutih ultrabukova daleko sličniji po formi Switch 12 modelu – i tu možete da vidite koja je razlika u performansama koju Aspire Switch Alpha 12 donosi u odnosu na kategoriju 2-u-1 hibrida…
      [modul]test=474[/modul]Glavni utisci tokom korišćenja zavise od toga na koji način želite da koristite ovaj računar – da li prevashodno u laptop formi, u tablet formi, ili i jedno i drugo. Pre svega, trebate imati u vidu da ovo nije uređaj koji možete da držite na krilu dok sedite ili kuckate, barem ne u laptop formi. Iako je kvalitet izrade odličan, jednostavno je tanak tastaturni deo nedovoljan za jak oslonac, te stoga ukoliko želite da koristite uređaj kao laptop, to je realistično moguće samo na stolu, odnosno čvrstoj podlozi koji će tastaturi i tačpedu pružiti dovoljno potpore.
       acer_aspire_switch_alpha_12_15_s.jpg
      Sa druge strane, uređaj briljira kao tablet. Ne samo da možete lako odvojiti ekran od postolja (i vratiti, putem jednostavnog koncepta magneta), već ga u tablet režimu takođe možete koristiti uz pomoć nagibne ručke. Tako možete tablet postaviti ispred ili pored sebe, ne morate ga držati u ruci već ćete ga lako nasloniti na polugu. Na taj način možete dobiti mnoštvo položaja u kojima biste ga inače držali sa strane, pridržavali i slično, dok ovde nema potrebe za tim.
      acer_aspire_switch_alpha_12_18_s.jpg
      Performanse? Fantastične! Ovaj hibrid je po performansama za klasu iznad drugih hibrida, odnosno u rangu ultrabukova, što i ne čudi budući da ima hardver namenjen baš njima. Acer je sa LiquidLoop sistemom hlađenja pogodio u centar, što mu je omogućilo da se izdvoji od svih sličnih modela, koji se baziraju na Core M procesorima. Ovo je uređaj koji je od konkurenata iz klase brži u rasponima od 40 do 70 procenata, u zavisnosti od scenarija i situacije.
      Tome pogoduje i činjenica da su Core M modeli sa običnim pasivnim hlađenjima skloni trotlovanju (što bi, uostalom, i ovaj računar bio da ima obične pasivne hladnjake), dok je Aspire Switch Alpha 12 uređaj koji tome jednostavno nije sklon. Da, ukoliko ga opteretite dovoljno dugo i dovoljno intenzivno, može i ovde doći do obaranja takta. No, to obaranje takta će biti minimalno, za 100 ili 200 MHz, dok kod Core M modela ono ide i po 500-1000 MHz naniže. Takođe, kod Acer računara treba mnogo duže opterećivati računar, što bi vodilo u nerealistične scenarije upotrebe malog hibrida, dok je kod konkurenata trotlovanje uočljivo već prilikom kraćih testova, ili pak drugog ili trećeg ponavljanja, odnosno unutar vremenskog raspona od jednog do pet minuta. Sve u svemu, Acer nas je po tom pitanju oduševio, jer je zbilja doneo istinsku inovaciju u ovu kategoriju računara!
       acer_aspire_switch_alpha_12_8_s.jpg
      Windows radi izuzetno dobro, procesor je dovoljno snažan, SSD pomaže utisku da “sve leti”, dok je količina RAM-a jedino čemu bismo našli manu. Istina, budući da je ovo mašina namenjena pre svega nezahtevnom radu, količina od 4 GB memorije ne utiče toliko na performanse objektivno, ali subjektivno gledano moramo da primetimo da se radi em o nešto sporijoj memoriji, em da smo ipak navikli da 8 GB bude standard.
      Acer isporučuje i nekoliko softverskih alatki uz svoj računar. One se kreću u rasponima od vrlo upotrebljivih, preko zanimljivih, do običnog bloatware softvera. koji se, istina, relativno lako može ukloniti. Sve u svemu, ništa novo po tom pitanju nemamo da prijavimo, niti da nešto naročito ističemo. Uostalom, sam Windows 10 donosi toliko alatki, mogućnosti optimizacije i prilagođavanja, da smo mišljenja da dodatni softver uopšte nije potreban u ovakvom računaru, premda je uvek lepo videti da se proizvođač potrudi i isporuči svoje rešenje koje korisniku dodatno olakšava kontrolu nad uređajem.
      acer_aspire_switch_alpha_12_5_s.jpg
      Ekran
      Računar stiže sa ekranom dijagonale 12 inča. Nestandardan (za današnje vreme) odnos stranica od 3:2 podstaći će utisak osobenosti same naprave. Na zapadu ima više ovakvih modela, posebno imajući u vidu Surface hibride, ali na našim podnebljima ih ne srećemo baš tako često. Sa rezolucijom od 2160 x 1440 piksela i osvetljenošću od preko 300 cd/m2, možemo reći da smo veoma zadovoljni ovim ekranom, bez obzira na prisutan glossy nanos. Uglovi gledanja su odlični, i vertikalni i horizontalni, baš kao i generalni prikaz boja.
      ekran_switch12.jpg
      Tastatura, tačped, olovka
      Tastatura i tačped su veoma dobri, štaviše – odlični, posebno imamo li u vidu da se radi o uređaju kod koga se ekranski deo i baza razdvajaju. Obično je na takvim uređajima neizbežno da kvalitet ulaznih uređaja bude nešto slabiji, ali je Acer ovde drugačije postupio. O generalnoj mani smo diskutovali – sav hardver je u ekranu, tastatura je pravljena da bude što lakša a ne da bude baza čitavog uređaja, tako da se Switch 12 mora koristiti na tvrdoj podlozi ukoliko želite da ga koristite kao klasičan laptop i kucate na njemu. Treba reći i da tastatura raspolaže belim pozadinskim osvetljenjem koje se može potpuno isključiti preko odgovarajućeg funkcijskog tastera.
      acer_aspire_switch_alpha_12_16_s.jpg
      Slično se može reći i za tačped, koji je ostavio dvojak utisak. Funkcionalno, on radi sjajno! Sa druge strane, postoji čudan zvuk koji se ponekad ispušta kada se klikne na njega i koji može odati utisak o slabijem kvalitetu, premda u realnosti zaista nije tako i on sjajno detektuje sve pokrete i multitač poteze. Zaista nismo očekivali ovako dobar tačped na 2-u-1 uređaju sa odvojivom tastaturom, jer se tu obično tačpedi odrade “tek da posluže”, tim pre što uvek postoji i kontrola direktnim dodirom ekrana.
      acer_aspire_switch_alpha_12_17_s.jpg
      Olovka koja stiže uz Switch Alpha 12 takođe daje određenu, specifičnu notu i podiže nivo upotrebljivosti, kako u poslovnim scenarijima, tako u scenarijima zabave. Na levom boku se nalazi i futrola u koju možete staviti olovku. Dok poslovni ljudi mogu koristiti olovku za razne funkcionalne stvari, najmlađi je isto tako mogu koristiti da crtaju ili rade druge stvari u razbibrizi. No, tu su i dizajneri ili drugi ljudi koji koriste neke od grafičkih programa, kojima sada upotreba na tabletu u kombinaciji sa ovakvom alatkom nikada nije bila lakša. Tu opet dolazi do izražaja ergonomija zahvaljujući promeni nagiba postolja zbog čega se u tablet modu uređaj zaista može postaviti da stoji čvrsto pod bilo kojim uglom. Da sve bude još bolje, Acer uz ovu olovku isporučuje i rezervni vrh, za slučaj da vam se nešto desi sa postojećim, da ga oštetite ili izgubite. Sjajno!
      acer_aspire_switch_alpha_12_13_s.jpgBuka
      Acer Aspire Switch Alpha 12 je pasivno hlađen uređaj, stoga ovde nema nikakve poente diskutovati na ovu temu. Nema ni hard diska koji bi “krckao”, tako da je tišina apsolutna. Jednostavno, vrhunski podvig, posebno imajući u vidu da se radi o klasi čipova koji su stepen iznad onih koji su predviđeni za pasivno hlađenje iz Core M serije…
      Zagrevanje
      Zagrevanje je specifično, imajući u vidu kompletan dizajn računara, kao i njegov hardver. Naime, hardver je smešten iza ekrana, umesto ispod tastature u podnožju uređaja. To automatski znači da će situacija sa zagrevanjem biti specifična i da će, prilikom intenzivnijeg rada, pre ili kasnije Switch Alpha 12 da se dovoljno zagreje da vam ne bude prijatno da ga držite kao tablet. To je jedina zamerka, koja je uslovljena samim dizajnom. Temperatura tog dela ne prelazi 30 stepeni u nezahtevnim režimima rada, ali prelazi i 45 stepeni tokom intenzivnih opterećenja. Sa jedne strane, male su šanse da ćete u tablet modu intenzivno opterećivati računar, ali prosto trebate da ovu stavku imate u vidu.
      acer_aspire_switch_alpha_12_14_s.jpg
      Baterija
      Baterija kapaciteta 37 Wh donosi sasvim pristojnu autonomiju. Na našem testu je izdržala oko 8 sati i 35 minuta, sa osvetljenošću ekrana na oko 60%, što je i dalje veoma upotrebljivo u svakom scenariju. Nije rekorder, nije među slabijima – reč je o solidnoj autonomiji, koja dobija na značaju kada znamo da je ovaj hardver natprosečan za klasu.
      Zaključak
      Malo je reći da nam se Aspire Switch Alpha 12 dopada. Postoji mnogo toga tradicionalnog što nam se svidelo na ovom računaru i o čemu bismo mogli da diskutujemo. Tu su i odličan ekran, i bešuman rad, kvalitet izrade i ulaznih uređaja, kao i performanse. Međutim, ključnom se pokazala – inovacija.
      acercooling_s.jpg
      Tako je, upravo zahvaljujući inovativnom pristupu i specifičnom, jedinstvenom rešenju vodenog hlađenja koje je Acer razvio, omogućen je viši nivo performansi u odnosu na sve uređaje iz ove kategorije. Razlike koje idu i do 70% u odnosu na konkurente govore same za sebe. Zapravo, ključna stavka jeste – svaka čast ko se dosetio da u 2-u-1 tanak i lak računar ubaci LiquidLoop sistem! Voleli bismo da vidimo i slične varijante ovog sistema u drugim računarima, sa posebnim doradama za razne klase laptopova. Acer je, čak možda slučajno, ovde kreirao nešto što bi mogao biti veliki adut za kompletan brend!
      Tim rečeno, kao i ostali 2-u-1 uređaji, i ovaj dolazi sa određenim manama ili stavkama koje morate imati u vidu da bi korišćenje bilo optimalno. No, kada se sve sabere i oduzme, Acer Aspire Switch Alpha 12 je izuzetno prijatno osveženje u svakom smislu. Kako je to iznenađenje omogućeno velikom tehnološkom inovacijom, koja je omogućila novi nivo performansi u ovoj klasi, ali isto tako demonstrirala da Acer nije kompanija koja prosto minimalno modifikuje Intelova referentna rešenja, ovom hibridu dodeljujemo više nego zasluženu Innovative Technology nagradu.
      award_acerswitchalpha12_s.jpg
      Prednosti:
      – Acer LiquidLoop vodeno hlađenje koje omogućava…- …odlične performanse!- Intel Core procesori U-klase, značajno brži od procesora M-klase, zahvaljujući specifičnom rashladnom rešenju- Bešuman rad, i to uz brži hardver od drugih uređaja ove kategorije- Izrada, dizajn- Odličan odnos mobilnosti i upotrebljivosti- Veoma upotrebljiv u tablet modu, sa sve obrtnim postoljem sa kojim se može podesiti u bilo koji ugao
      Nedostaci:
      – Bez adaptera za video izlaz putem USB Type-C konektora, kao ni tradicionalnih video izlaza- Zagrevanje ekranskog dela prilikom većih opterećenja
      Cena: 132.990 dinara.
      Računar na test ustupio Gigatron.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi