Nedavno smo prikazali Nitro 5, baziran na Intel 9300H i GTX 1650 Ti grafičkom procesoru. U pitanju je naš ljubimac i to ne bez razloga jer je skoro idealan “mejnstrim” gejming laptop i to u pravom smislu reči. Dobro pogođenih karakteristika i performansi koje su iznad proseka, nameće se po pravilu kao odlična vrednost za uloženi novac jer ga osim za gejming, korisnik može upotrebiti i za rad sa zahtevnijim aplikacijama. Acer majstorski “pakuje” Nitro 5 mašine, izvlačeći maksimum iz ugrađenih komponenti, uz to primenjujući niz praktičnih rešenja koja omogućuju da ovaj laptop bude aktuelan duži niz godina, a to je ono što krajnji korisnik ceni.
Nećemo se previše ponavljati o Nitro 5 karakteristikama koje dele modeli na Intel i AMD platformi. Zbog toga obavezno pročitajte naš prikaz Nitro 5 modela na bazi Intel Coffee Lake procesorske platforme. Ukazaćemo vam samo na bitne detalje i direktno uporediti performanse. Cena ima je veoma slična i praktično gravitira oko psihološke granice od 1000 evra. Ovo je inače sjajna prilika da direktno uporedimo mogućnosti AMD Renoir-a i Intel mobilne platforme u svetlu gejming laptop računara. Nitro 5 modeli za 2020. godinu su dobili blagi restajling. Postali su još tanji, lepši, što im uz crno kućište i crveno pozadinsko osvetljenje tastature, nesumnjivo daje onaj agresivni gejmerski izgled. U ovom slučaju još elegantniji, sa otvorima za ventilaciju i difuzorima na zadnjoj strani koji su dobili crvenu lajsnu i poziciju konektora za napajanje – koja više ne smeta na boku. Zato postoje dodatni otvori na obe strane, kojima se bukvalno produvava unutrašnjost računara.
Ponovni test nam je pomogao da bolje uočimo prednosti, ali i nedostatke koji nam prošli put nisu toliko smetali. Tu pre svega mislimo na tastaturu koja polako postaje prevaziđena. Ne samo zbog mekših i nepreciznijih tastera, već i slabe raspoznatljivosti oznaka na kapicama tastera. Pozicija Power tastera je takođe diskutabilna. Ovaj deo definitivno zahteva unapređenje. Sa druge strane pohvaljujemo prisustvo brzog USB-C 3.2 porta u verziji od 10 Gbps i još jednog USB-A istih specifikacija sa opcijom punjenja eksternih mobilnih uređaja kada je računar ugašen. Oba su locirana na desnom boku. Vrlo koristan detalj za brzo prebacivanje velikih gejming instalacija. Na raspolaganju su vam još dve USB-A konekcije u 5Gbps verziji. Za pohvalu je vanserijski Intel Wi-Fi 6. generacije koji radi brzo i odlično drži vezu u uslovima kućnog okruženja, kao i nezaobilazna Killer gigabitna LAN veza.
Ekran je dobrog kvaliteta, ali na nivou proseka. To govore i brojke izmerenih vrednosti za osvetljenje od 277 nita, dok odnos kontrasta iznosi 1477:1. Mnogi bi za ovu sumu očekivali bolji ekran i to je takođe deo u kome će Acer morati da izvrši poboljšanja jer ga konkurencija pritiska u tom pravcu, pre svih Lenovo Legion modeli.
Acer Nitro 5 AN515-44-R5MC koristi najnoviji AMD Ryzen 7 4800H procesor sa 8 jezgara koji izvršavaju 16 “tredova”. Maksimalnu frekvenciju postiže na 4200 MHz. Prati ga 16 GB sistemske memorije na 3200 MHz konfigurisane u dvokanalni režim boljih performansi.
Procesor raspolaže integrisanim Radeon Vega 7 grafičkim jezgrom koje “kuca” na 1600 MHz i odvaja 512 MB (max 2 GB) sistemske memorije. Glavnu reč kada su u pitanju gejming performanse ima GeForce GTX 1650 Ti GPU sa 4 GB zasebne GDDR6 memorije. Praktično je integrisana grafika tu zbog manje zahtevnih sadržaja i osnovnog prikaza desktopa kako bi se produžila radna autnomija, dok je GTX 1650 Ti rezervni “motor” koji se uključuje samo u slučaju gejminga ili aplikacija koje koriste GPU ubrzanje za pojedine operacije. Taj deo je nekada potrebno i manuelno definisati kako se ne bi uplela integrisana Radeon Vega 7. Ipak, brine jedna stvar, jer prema tvrdnjama GPU-Z alata, integrisana Vega 7 zauzima 16 PCIe linija, dok GTX 1650 Ti koristi samo osam. Čini nam se kao nelogično rešenje u kontekstu gejming performansi.
Računar na raspolaganju ima 512 GB prostora za skladištenje podataka i to u vidu brzog M.2 PCIe SSD uređaja, a pod svojim poklopcem skriva i dodatno mesto za 2.5” SSD ili HDD uređaj velikog kapaciteta. Uz računar se isporučuje poseban adapter za povezivanje dodatnog uređaja i ovaj potez pozdravljamo jer je Acer zaista mislio i izašao u susret korisniku. Dodatnog prostora nikada dovoljno, posebno kada su u pitanju igre. Na primer Fortnite tokom instalacije zahteva 100 GB slobodnog prostora, a ni drugi naslovi nisu mnogo nežniji prema vašem disku.
Specifikacije: [modul]specifikacija=9921[/modul] Performanse: [modul]test=1067[/modul]
Dolazimo do najzanimljivijeg dela, direktnog poređenja Nitro 5 modela i pitanja koji je bolji – onaj sa Intel ili AMD Renoir procesorom. AMD dominira i to sa neverovatnom lakoćom, ne samo u igrama već i u radu sa aplikacijama, posebno onim zahtevnijim. Očekivano ili ne, tek Renoir je dominantniji na svim poljima rada i to sa lakoćom koju iskreno nismo očekivali.
Šta to konkretno znači? Renoir Ryzen 7 4800H je brži od identično konfigurisane Intel Core i7 9300H Coffee Lake platforme 23% u MS Office aplikacijama, do 13% u lajt verzijama zahtevnijih aplikacija kao što je Photoshop Elements. U nekom generalnom radu sa internet sadržajima i “cloud” servisima razlika je 18%.
Razlika postaje dramatičnija korišćenjem zahtevnih aplikacija jer duplo veći broj Zen 2 jezgara pravi razliku koja je itekako primetna. 56% u Adobe Photoshop i 81% u Premiere Pro 2020 verzijama. Prednost je duplo veća u Blender i Cinema 4 rendering scenariju. Pri tome ne zaboravite da se ovi modeli prodaju po praktično istoj ceni, pa je jasno zašto je Nitro 5 na AMD Renoir platformi tako ubedljiv.
Slično je i u gejmingu: 15% prednosti u FarCry 5, 20% u APEX Legends, 18 % u Formuli 1 i čak 58% u DOTA2 naslovu. 7% prednosti smo izmerili u Battlefield V, AC Origin-u i nešto većih 10% u Gears V, odnosno 13% u Division naslovima. Zaniljivo je da su u Fortnite-u potpuno izjednačeni na EPIC detaljima. Dakle, jasno je da je Nitro sa AMD procesorom bolji izbor kada su u pitanju čiste gejming performanse.
Ali nisu samo performanse polje na kome briljira AMD verzija Nitro 5 računara. Autonomija je takođe bolja jer Renoir radi 40 minuta duže, iako ima duplo više aktivnih jezgara. Isto tako temperatura procesora je niža jer je Ryzen 7 4800H hladniji čak 13 stepeni tokom intezivnog gejminga i renderinga od Core i5 9300H procesora, a što jednim delom utiče i na GTX 1650 Ti GPU, koji je 3 stepena Celzijusa hladniji u AMD verziji.Na kraju sumiramo bez ikakve nedoumice da je ionako odličan Acer Nitro 5 postao još bolji i brži u verziji za 2020. godinu i AMD Renoir procesora. Koliko je dobro konfigurisan i utegnut odličnim upravljačkim softverom, potvrđuje i poređenje sa sličnim gejming modelima drugih proizvođača, čak i skuplje pozicioniranim modelima kojima Nitro 5 iznenađujuće dobro parira.
Sve u svemu Acer Nitro 5 i dalje ostaje jedan od najpoželjnijih gejming laptop modela u svojoj klasi uz želju da u nekoj budućoj verziji vidimo bolji ekran i unapređenu tastaturu. Do tada ovo ostaje jedan od najboljih računara za ulazak na polje mobilnog gejminga!
________________________
Prednosti:
– Odlične performanse
– Veoma brza bežična Wi-Fi 6. generacije
– Brz RAM podsistem
– Dva USB 3.2 10 Gbps USB-A + USB-C
– Dodatna pozicija za 2.5” SSD/HDD
– Solidna autonomija
– Efikasan rashladni sistem
Nedostaci:
– Tek prosečan ekran
– Slaba raspoznatljivost na kapicama tastera
CENA: oko 1000€