AMD Carrizo, šesta generacija AMD APU koncepta

AMD Carrizo, šesta generacija AMD APU koncepta

AMD definitivno novom platformom fokusira mejnstrim korisnike. No, to je uvek „ciljna meta“ svih proizvođača. Kako se definiše mejnstrim korisnik? Odgovor na to pitanje nimalo nije jednostavan, niti jednoznačan, posebno u određenim klasama proizvoda. U segmentu laptopova, moguće je diferencijaciju ostvariti prilično lako – pomoću cene. AMD misli da tu spadaju laptopovi cene od 400 do 700 dolara, i upravo su takvi uređaji „meta“ najnovije iteracije AMD-ovog hardvera namenjenog laptopovima.

    Sadržaj

      Filip Majkić
      AMD Carizzo je kodno ime nove serije APU čipova – šeste generacije, da budemo potpuno precizni – koja će biti usmerena prema mobilnom tržištu. Kada je brendiranje u pitanju, ne trebate da strahujete, jer će novi čipovi dolaziti pod FX, A10 i A8 oznakama, prepoznatljivim iz aktuelne ponude AMD-a i u skladu sa segmentacijom i brendiranjem na koje ste navikli. Ipak, glavni izazov za AMD ostaje kako odgovoriti na rastuće potrebe za performansama, minijaturizacijom i autonomijom. Ovaj, naizgled nemoguć zadatak, jeste nešto sa čime se veliki proizvođači redovno suočavaju u svojim svakodnevicama.
      carrizo1_s.jpg
      63 miliona! Toliko se, naime, po tvrdnjama AMD-a proda računara svake godine u cenovnom segmentu od 400 do 700 dolara. Jasno je da je ciljna grupa vrlo raznovrsna po svim pitanjima, potrebama i zahtevima, i da je jako teško odgovoriti istovremeno na sve njih. Ipak, AMD Carrizo je upravo to – odgovor na potrebe i dileme svih ovih korisnika. Pre nego što nastavimo, preporučujemo vam da pročitate nekoliko prethodnih testova laptopova baziranih na AMD Kaveri arhitekturi i AMD arhitekturi uopšte. Da vas podsetimo, AMD je napravio veoma lepe pomake u prethodnim generacijama, i sada mu ostaje da kapitalizuje taj uspeh. Nažalost, ne zavisi sve od njega, već dosta toga zavisi i od njegovih partnera…
      Test: Dell Inspiron 3541
      Test: HP Beats Special Edition
      Test: Toshiba Satellite M50A
      carrizo2_s.jpg
      Carrizo, dramatično uvećana energetska efikasnost
      AMD Carrizo mobilni procesori će stizati u dve varijante – sa 15 W i 35 W termalne disipacije, što je neka vrsta standarda u mejnstrim mobilnim računarima, zavisno da li su dizajnirani sa ultra-prenosivom kategorijom na umu ili ne. Carrizo se bazira na 28-nanometarskom proizvodnom procesu, slično kao i dosadašnji čipovi. Najvažnije karakteristike su (do) četiri Excavator jezgra, koja su zadužena za procesivni deo, te prisustvo novih GPU-ova sa podrškom za treću generaciju GCN arhitekture za grafički deo. Potonja će imati do 512 stream procesora, a podržane su dvokanalne DDR3 memorije sa brzinama do 2133 MHz, što je vredno istaći budući da AMD APU-i, tradicionalno, beleže benefite od implementacije brže DDR3 memorije pošto istu „pozajmljuju“ od sistemskog RAM-a. Takođe, podržane su HSA 1.0 specifikacije.
      carrizo4_s.jpg
      Nova Excavator jezgra donose unapređenja kada je instructions-per-clock deo u pitanju. Nominalno, radi se o do 15% unapređenja u odnosu na prethodnu generaciju. Takođe, kompletan paket je „gušći“ od prethodnika Kaverija, budući da novi čipovi imaju gotovo 30% više tranzistora, a koristi se istovetan, 28-nanometarski proizvodni proces. Samim tim je jasno da su u AMD-u bili više nego jasno namereni da ovu iteraciju učine značajnijom od tipičnog međukoraka.
      carrizo13_s.jpg
      Gde je otišla sva ta snaga? Ukoliko je verovati brojevima koje smo dobili od AMD-a i izlaganju na zvaničnoj prezentaciji kojoj smo prisustvovali putem linka, sve je to otišlo na – prostim rečnikom rečeno – uvećavanje energetske efikasnosti APU-ova. Ukupan broj tranzistora čipa iznosi čak 3,1 milijardu! U odnosi na Kaveri, površina čipa je 23% manja, a odlikuje se i do 40% nižom potrošnjom. Impresivno, nema šta. Takođe, obećava se ušteda energije od 20% kada se direktno porede grafički podsegmenti čipa, pri čemu se navodi da podrška za H.265 enkoding omogućava tri i po puta bolje transkoding performanse u odnosu na Kaveri. Imamo li u vidu ranije podatke o nižoj potrošnji, povećanom broju tranzistora i slično, više je nego jasno da je apsolutni fokus bio na uvećanju energetske efikasnosti. To se vidi i po boljem trajanju baterije, do čega ćemo uskoro doći.
      carrizo15_s.jpgDrugi faktor koji doprinosi unapređenju jesu Excavator jezgra, koja donose unapređeni keš i nižu latenciju. AMD se hvali boljim branch prediction performansama, kao i unapređenjima u FPU delu (accelerated flush podrška). U nove instrukcije se ubrajaju AVX2, MOVBE, SMEP i BMI1/2. Fokus je, barem prema rečima AMD-a, bačen na poboljšanje performansi i energetske efikasnosti varijanti čipova sa nižom termalnom envelopom. Tako imamo situaciju da su čipovi disipacije 15 W dobili značajnije uvećanje radnih taktova i IPC performansi (25-45% radni taktovi, 10% IPC), dok su 35 W modeli dobili poboljšanja do ne tako impresivnih 5%.
      carrizo12_s.jpg
      Takođe, kao što smo videli na prethodnoj stranici, AMD je puno uradio na implementaciji još bolje grafike. Prisutna je GCN arhitektura treće generacije, uz određena unapređenja tipična za Tonga grafičke čipove. Sama integrisana grafika ima 512 KB L2 keš memorije, podržava DirectX 12, napredne mogućnosti teselacije, unapređeni ISA set instrukcija, lossless delta color kompresiju. Takođe, podržava HSA akceleraciju.
      carrizo7_s.jpg
      Pomaci u performansama
      Što se brojke koja ipak mnoge verovatno najviše zanima tiče, integrisana grafika AMD Carrizo čipova je u stanju da isporuči 819 gigaflopsa. Kako gledati na tu brojku? Sa jedne strane, to je gotovo u rangu Radeon HD 4800 grafika visoke klase, prve koje su isporučivale oko 1 teraflopsa. Opet, ta brojka nije sasvim dostignuta, a pomenute grafike su se pojavile 2008. godine.
      Gejming tržište je u odnosu na AMD APU rešenja podeljeno na igre koje napreduju sporije u odnosu na tempo kojim AMD unapređuje svoje APU-e i igre koje napreduju brže – sami procenite da li vam to odgovara
      Ipak, kako su se APU-i sasvim fino pokazali za sve nezahtevne primene i gejming u mnogim naizgled sitnim igrama koje su (re)definisale i (re)definišu gejming tržište danas, i kako je iGPU doživeo unapređenja u odnosu na prethodnu verziju, za očekivati je da se i u Carrizo implementaciji zabeleži određeni pomak. Da li igre ipak odmiču tempom bržim od tempa kojim AMD unapređuje svoje APU-e? Teško pitanje, jer gejming tržište više nije ni nalik nekadašnjem. Svakako da Witcher 3 nećete biti u prilici da igrate na integrisanoj grafici, ali postoji mnoštvo naslova, nezahtevnih i neretko fantastičnog gejmpleja, koje ćete biti u prilici da igrate na AMD Carrizo mašinama.
      carrizo8_s.jpg
      AMD je prikazao mnoštvo benčmaraka u kojima je pojedine APU-e poredio sa određenim modelima “velikog konkurenta” i, ukoliko je verovati sintetičkim testovima, po tom pitanju stajaće sasvim solidno. Ipak, za ovakve stvari bismo radije sačekali finalne proizvode i direktna testiranja kako bismo se u dobijene rezultate uverili u praksi. Moramo reći da su nam osećanja pomešana u tom smislu. AMD je već sa prethodnim generacijama zabeležio značajan korak napred. Ukoliko nova generacija donese pomake koji su najavljivani, to će biti samo još bolje, ali hoće li moći da ispuni obećano? Recimo, jedan od slajdova pokazuje da je AMD Carrizo sposoban za do 5 sati kontinualne 1080p video reprodukcije, a takođe jedna od najzanimljivijih stavki po pitanju performansi jeste unapređenje trajanja baterije u toku same reprodukcije, za šta su zaslužne određene izmene u integrisanoj grafici o kojima smo već pričali. Sa šestom generacijom mobilnih APU-a, obećava se reprodukcija H.264 1080p video sadržaja na 50 Wh bateriji od čak 8,3 časova, u odnosu na 3,3 časova kod prethodne generacije, što je priznaćete – zapanjujuća razlika! Sve dok isporučeno bude u skladu sa obećanjima.
      carrizo9_s.jpg
      Simplifikacija – konačno bez čipseta
      Najzad, tu je još jedna bitna stavka kada se radi o simplifikaciji dizajna. AMD sa Carrizo čipovima po prvi put ima System on Chip (SoC) rešenje u punom smislu te reči! Istina, ovo bi bilo mnogo efektnije kada bi se čipovi uspevali “zapakovati” u niže termalne envelope kojima ne bi bilo potrebno aktivno hlađenje i tako isporučili u tržišne segmente u kojima AMD nije toliko bio prisutan, ali i ovako je postignut određeni uspeh samim arhitekturnim pomakom. O čemu se zapravo radi?
      carrizo6_s.jpg
      AMD Carrizo eliminiše čipset. Sve funkcije su integrisane u APU, i eto odgovora na šta je svakako otišao deo tranzistora koji su višak u odnosu na prethodnika. Nakon Kaverija, koji se oslanjao na Bolton čipset (ili, kako AMD to zove, FCH – Fusion Controller Hub), novajlija u potpunosti eliminiše potrebu za ovim delom. Kao što smo rekli, sve je integrisano u APU, koji će isporučivati funkcije bezbednosti, displeja, audia, SATA i PCI Express-a, USB-a, I/O kontrolera…Dakle, istinsko “all in one” rešenje, kakvo nam je AMD najavljivao u prethodnim godinama.Za sam kraj, koje su još bitne stavke koje je AMD uvrstio u Carrizo generaciju? Ne bismo previše govorili o “podršci za Windows 10 i akceleraciju”, koja svakako jeste bitna proizvođačima, ali nije toliko neočekivana, niti je nešto što se može izmeriti ili dočarati. Najzad, znamo za stav naših čitalaca prema ovakvim stavkama. Jednostavno, dolaziće sa Windows 10 pečatom, odnosno markicom.
      carrizo14_s.jpg
      Druga bitna markica koja je, može biti, u određenim krugovima sprečavala da se usvoje računari bazirani na AMD hardveru u većoj meri bi bila Trusted Platform Module 2.0, bezbednosna platforma koja je bila apsolutno neophodna na biznis laptopovima godinama unazad. Sada su implementacija i podrška potpune, a bezbednosne funkcije kontroliše – pogađate – sam APU. Tu je i podrška za simultani prikaz na do tri displeja, PCI Express x8 slot za diskretnu grafiku, te do osam USB (4+4 konfiguracija, gde 4 porta moraju biti USB 2.0, a druga četiri mogu biti ili USB 2.0 ili USB 3.0) i dva SATA III porta. Najzad, tu je i gesture kontrola, odnosno upravljanje računarom pomoću pokreta. Videćemo šta to znači u praksi, da li je to samo deklarativna podrška za novitete koji se najavljuju za Windows 10, ili se radi o nečemu dubljem.
      Osnovni utisak je da i pored značajnih pomaka na laptop polju sve i dalje zavisi od partnera
      Zaključak
      Toliko smo vam mogli preneti u okvirima ovog članka, na osnovu AMD-ove prezentacije. Imajte u vidu da smo ovde uporno govorili o AMD APU-u, dakle o čipu koji objedinjuje u sebi karakteristike procesorskih i grafičkih čipova. AMD nam govori o njemu, i njega kao takvog poredi sa sličnim kombinacijama na slajdovima koje možete videti u članku. Šta time želimo da kažemo? Diskretne grafike i kombinacije procesora i grafičkih čipova diskretnog tipa su priča za sebe. To ovaj put prosto nije bila tema, već unapređenja koja APU šeste generacije donosi u odnosu na svog prethodnika, kao i poređenje sa određenim, komparativnim modelima koje donosi konkurencija.
      carrizo11_s.jpg
      Ukoliko ste pratili naše testove, za koje linkove možete pronaći pri početku prve stranice, mogli ste da vidite da je naše mišljenje o AMD rešenjima za laptop tržište u načelu veoma pozitivno. Ono što je oduvek bilo problematično jeste posmatranje partnera. Njihov ugao je presudan, jer oni donose odluke na koji će način upotrebiti AMD hardver. Nažalost, do sada se to prečesto koristilo samo i isključivo da se digne sopstvena profitna margina, gde je onda prodaja trpela zbog toga što je cena laptopa bila neadekvatna, a uštede i benefiti koje AMD hardver donosi nisu dolazile do izražaja kada je krajnji kupac u pitanju, budući da bi često cenovna klasa bila takva da običan korisnik i nije imao nekog posebnog razloga da se opredeli za AMD-baziran notebook.
      amdcarrizo1.jpg
      Baterija, integrisana grafika, performanse, upotreba, sve to je AMD odlično odradio i u prethodnoj iteraciji, kao što ste mogli da pročitate na stranicama našeg sajta. Stoga, hoće li ovaj put nešto naterati partnere da ambicioznije nastupe sa AMD-baziranim laptopovima? Mi se iskreno nadamo.
      carrizo10_s.jpg
      I prethodna platforma je bila kao stvorena za mejnstrim nezahtevnu mašinu, a sa svim najavljenim unapređenjima, ne sumnjamo ni da će naredna biti podjednako uspešna kada su performanse u pitanju. Ovaj put imamo još neke novine, poput TPM 2.0 podrške koja ovakve računare može učiniti poželjnijim u korporativnim okruženjima. No, bojimo se da su i dalje partneri na potezu i da oni imaju poslednju reč, vođeni parametrima koji nemaju baš uvek korisnika u fokusu…

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi