Apple MacBook Pro 15 (Mid 2012)

Apple MacBook Pro 15 (Mid 2012)

Svedoci smo značajnog povećanja rezolucija ekrana svih uređaja. Apple je pre skoro tri godine sa iPhone 4 telefonom predstavio izraz Retina, koji podrazumeva izuzetno "guste" ekrane. Posle mnogih telefona i tableta, na red su došli i laptopovi, a ove godine ćemo biti svedoci 4k rezolucije na televizorima i konvencionalnim kamerama. Mnogi proizvođači laptopova su ponudili full hd rezoluciju na laptopovima malih dijagonala, ali je Apple otišao korak dalje, opremajući "veliku" petnaesticu sa do sada neviđenom rezolucijom. MacBook Pro 15" Retina osvaja svojim ekranom, ali to nije sve, jer je u pitanju potpuno redizajnirani i veoma brz laptop...

    Sadržaj

      Branko Mitić
      U ne baš stabilnom tržištu računara, koje se nikada neće vratiti stanje pre pojave pametnih telefona i tableta, Apple je sa svojom Mac linijom uspeo da ostvari značajne finansijske rezultate i tržišne uspehe tokom prethodnih godina. Udeo Mac računara je nekoliko godina za redom rastao, a pojedini MacBook modeli znali su da budu najprodavaniji model laptopa u Americi tokom određenog perioda. U zadnjem kvartalu 2012. godine, Apple nije zabeležio rast koji je želeo, ali bi to moglo da se ogleda kroz probleme u snabdevanju sa sjajnim novim iMac modelima, koje ćemo, nadamo se, vrlo brzo prikazati na našem sajtu.

      2012. godinu ćemo pamtiti i po predstavljanju treće generacije MacBook Pro laptopova, koja će biti poznatija pod oznakom Retina. Apple nije odustao od “starih” MacBook Pro računara, koji se i dalje proizvode i modernizuju što se tiče unutrašnjosti, ali su novi ekran i dizajn rezervisani za Retina modele. Svi MacBook Pro laptopovi tokom poslednjih nekoliko godina ciljali su da budu najbolji mogući laptopovi na tržištu, a tako je i sa 15-inčnim Retina modelom.

      Retina vs “stari” MacBook Pro – razlika u hardveru
      Kao što smo rekli “stari” MacBook Pro se i dalje razvija što se tiče unutrašnjosti i hardvera i, s vremena na vreme, Apple osveži ovu liniju laptopova. Za trenutak ćemo zaboraviti priču o Retina ekranu i dizajnu, kako bi objasnili razliku u hardveru između ovih laptopova. MacBook Pro Retina modeli ne poseduju optički uređaj, dok obični MacBook Pro modeli imaju optički uređaj. Ni Retina ni obični 13-inčni MacBook Pro laptopovi nemaju dodatnu grafiku, već samo HD 4000 u sklopu Intel Ivy Bridge procesora. I Retina i obični MacBook Pro 15-inčni laptopovi poseduju GeForce GT 650M grafiku. U oba slučaja, 13″ MacBook Pro osnovni modeli imaju dual-core i5 procesor, dok je na običnom modelu 4 GB RAM-a standard, a na Retini 8 GB standard. Petnaestice dolaze sa quad-core i7 procesorom, bilo da je reč o običnom ili retina modelu. MacBook Pro laptopovi bez Retina ekrana ne mogu se naručiti sa više od 8 GB memoriju, dok je kod Retina modela 8 GB standard, ali se 16 GB može dobiti kao opcija samo sa 15-inčnim modelom. Konačno, MacBook Pro laptopovi dolaze sa hard diskovima i SSD se može dobiti kao opcija, dok Retina modeli dolaze isključivo sa SSD skladištem. Kako Apple za SSD tip skladišta koristi naziv “flash”, tako ćemo mi do kraja teksta koristiti taj izraz.
      Pakovanje

      U za Apple klasičnom minimalističkom pakovanju, osim MacBook Pro Retina laptopa, može se pronaći MagSafe 2 punjač, na koga možete povezati dodatni kabl ili samo vrh za naše utičnice. Adapter za struju prihvata obične strujne kablove (koji obično dolaze sa punjačima za baterije fotoaparata i sličnim uređajima), tako da u zemljama koje nemaju naše utičnice, možete da punite laptop bez potrebe da kupujete Apple priključak i kabl koji se dizajnerski slaže uz punjač.
       Dizajn
      Kada smo videli razliku u unutrašnjosti koje donosi Retina model, vreme je da se pozabavimo onim glavnim – dizajnom i ekranom. Krećemo sa dizajnom, koji je jednako zanimljiva tema kao i Retina ekran. MacBook Pro Retina laptop je u potpunosti redizajniran i po veličini i masi je između starog MacBook Pro i MacBook Air modela. 15-inčni Retina model koji smo imali na testu ima debljinu od svega 18 milimetara i masu od dva kilograma. Zahvaljujući eliminisanju optičkog uređaja, Retina laptopovi su gotovo ušli u teritoriju Air modela kada je reč o debljini. Čim ugledate Retina MacBook uživo, bićete očarani koliko je ovaj laptop tanak i nećete želeti optički uređaj, pogotovo ako ste svesni da u sebi nosi prilično ozbiljan hardver.

      Kućište laptopa je u potpunosi urađeno od aluminijuma, tačnije tri komada aluminijuma. Jedan je onaj na ekranu, drugi je centralni deo gde su tastatura, touchpad i konektori i treći je donji poklopac, koji, iako može da se skine, nije za to predviđen, obzirom da na Retina modelu RAM ne može da se menja, dok skladišna memorija može da se zameni, ali teško da ćete takav modul naći u vašoj omiljenoj prodavnici računara. MacBook Pro Retina je čvrst kao kamen, tačnije kao 18 milimetara debela aluminijumska ploča, mada je to Apple već davno postigao na svojim laptopovima, ono što je kod Retina modela bilo primarno jeste tanak profil, koji je itekako postignut.
      Konektori

      MacBook Pro Retina nije bogat sa konektorima, ali poseduje sve što vam je potrebno kupcu ovakvog laptopa. Zbog manje debljine uređaja, LAN i FireWire konektori su morali da nestanu. Srećom tu su dva Thunderbolt konektora, a Apple prodaje adapter sa Thunderbolt na LAN ili FireWire konektore. Za sve one koji dosta obrađuju video, a nisu spremni na investiciju u Thunderbolt skladište, dobra vest je da MacBook Retina poseduje po jedan USB 3.0 konektor sa obe strane, a koji su kompatibilni sa USB 2.0 uređajima. Tu je još čitač SD kartica, izlaz za slušalice, koji može biti i optički izlaz, a kao i HDMI konektor pune veličine. MagSafe konektor je takođe zbog debljine morao da bude promenjen, tako da MacBook Retina poseduje MagSafe 2. MagSafe 2 se i dalje čvrsto drži na laptopu pomoću magneta i nije bitno sa koje strane ga povezujete, a glavna osobina ovog konektora, kao i kod prve verzije, jeste da štiti laptop od padova, ukoliko neko slučajno zakači kabl punjača. Apple takođe nudi MagSafe 2 na MagSafe adapter, što će dobro doći ukoliko posedujete više starih MagSafe punjača.

      Retina ekran

      Bez obzira na odličan dizajn i male dimenzije, ekran je ono po čemu će se ovaj laptop izdvajati iz mora drugih. Ekran dijagonale 15,4 inča ima rezoluciju od neverovatnih 2880 x 1800 tačaka, što čini 220 tačaka po inču. Naravno, gustina ekrana nije na nivou najjačih modernih telefona, ali bilo ko može da uoči da je ovaj ekran specijalan, čak i ako se ne razume u računare i njihove specifikacije. Panel ekrana koristi IPS tehnologiju, koja u kombinaciji sa velikom rezolucijom čini prikaz izuzetnim. Teško je dalje opisivati Retina ekran, jer u svetu PC ekrana, faktički nemate sa čime da ga poredite. Osim sa 13-inčnim Retina MacBook Pro modelom. Ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem može se po potrebni dovoljno jako posvetliti, a “glossy” staklo omogućava bolje boje i kontrast u kućnim i kancelarijskim uslovima, ali može predstavljati problem u slučaju da vaš ekran reflektuje jači izvor svetla. Neka vas ne zavara što Retina laptop ima manju gustinu od telefona i tableta visoke klase, čak i kada se približite na nekoliko centimetara od ekrana (na minimalnu razdaljinu koliko vaše oko može da fokusira), piksele nećete videti – tako da ih sa sigurnošću nećete videti ni sa uobičajene razdaljine, tako da ovaj laptop sa pravom nosi Retina sufiks.
      Kako se Retina ekran “slaže” sa sadržajem nedovoljne rezolucije
      Iskusniji korisnici će se verovatno pitati kako izgleda operativni sistem sa tako velikom rezolucijom. Apple je bio svetan toga i činjenica je da Retina ekrani neće biti u potpunosti iskorišćeni, sve dokle sav sadržaj aplikacija i interneta ne bude optimizovan za izuzetno velike rezolucije. U međuvremenu, Apple je smislio rešenje da iz postojećeg ekrana izvuče najviše što je moguće. Default opcija 15-inčnog Retina MacBooka Pro jeste da sistem prikazuje kao da je u pitanju 1440 x 900 ekran. Međutim, OS X će sav onaj materijal koji ima u velikoj rezoluciji, prikazivati kao da je u pitanju 2880 x 1800. Najbolji primer za to jesu web sajtovi. U poređenju sa slikama, ikonicama i ostalim sadržajima sajtova, slova izgledaju kao da čitate štampanu knjigu. Razlog za to je što OS X mora da vrši interpolaciju svih onih elemenata kojih nema u visokoj rezoluciji, dok su slova vektori koji su renderovani na način da se optimalno iskoriste svi fizički pikseli ekrana.

      Nemojte da vas ovo zbuni, neko bi ove podatke mogao da izvuče iz konteksta ili pogrešno shvati, ali Apple je ovde učinio sve što je mogao da maksimalno iskoristi mogućnosti svog fantastičnog ekrana. Sada su na redu programeri da optimizuju svoje programe i web sajtove za guste ekrane. Dobra vest je to da je OS X odavno već pripremljen za Retina ekrane, a same aplikacije na OS X sistemu imaju minimalne komponente interfejsa (koje su obično deo OS X sistema), tako da je količina sadržaja koju OS X može optimalno da prikaže za Retina ekrane izuzetno visoka. Što se tiče “simulirane” rezolucije, zavisno od toga koliko prostora u sistemu želite, možete birati između pet rezolucija od 1024 x 640 do 1920 x 1200, ali Apple vam predlaže da koristite 1440 x 900. 1440 x 900 bi trebali da koristite zbog dva razlog. Prvi, čini se da ta simulirana rezolucija daje optimalnu veličiu sadržaja u poređenju sa veličinom i ekrana i drugi, 1440 x 900 rezolucija pruža optimalne mogućnosti interpolacije za sadržaje koji nisu pripremljeni za ekrane visoke gustine. Dobra stvar je što je multimedijalan sadržaj, poput slika i videa, uvek prikazan kao da se koristi native 2880 x 1800 rezolucija, bez obzira koja je simulirana rezolucija izabrana, tako da je OS X operativni sistem obezbedio idelan odnos udobnog korišćenja za sadržaj koji nije optimizovan za guste ekrane i iskorišćavanje maksimalne rezolucije za sadržaj koji to jeste.
       U vreme pisanja ovog teksta, Apple je blago korigovao specifikacije i cene Retina modela, ali je ta promena gotovo neprimetna, pogotovo za 15″ model. Laptop na našem testu je imao sledeći hardver:
      2.6GHz Intel Core i7 I7-3720QM (3.6GHz Turbo Boost) 8 GB (2×4 GB) DDR3 1600 MHz NVIDIA GeForce GT 650M 1024MB + Intel HD Graphics 4000 512 GB flash skladišta (Apple SM512E) 15.4″ 2880 x 1800 ekran 720p FaceTime HD kamera stereo zvučnici, dual mikrofon
      Model na našem testu je po hardveru bio srednje opremljena 15″ Retina. Svi 15″ Retina modeli imaju istu grafiku, ostatak hardvera i spoljašnost, dok je razlika u procesoru, flash memoriji i RAM-u. Koji god procesor da izaberete, u pitanju će biti quad-core i7 Ivy Bridge procesor, pa ćemo tako bitne razlike zapravo svesti na RAM i skladišni prostor. Osnovni model 15″ Retina MBP ima 256 GB flash skladišta i 8 GB RAM-a, mi smo na testu imali 512 GB flash (najviše je moguće naručiti 768 GB) skladišta i “samo” 8 GB RAM-a.
      Kažemo “samo”, ne zato što Retina radi loše zbog ove količine RAM-a, daleko od toga, već zato što je ovo ozbiljan i nimalo jeftin laptop, pa smatramo da bi 16 GB RAM memorije trebalo da bude standardna količina. Istina, u poslednjoj reviziji skuplji 15″ Retina MBP se podrazumeva sa 512 GB flash skladišta i 16 GB RAM-a, ali smatramo da bi sve 15″ Retine morale da imaju 16 GB RAM-a. Kao što smo rekli, daleko od toga da ovo nije dovoljna količina RAM-a, ali je MacBook Pro Retina laptop koji će biti kupljen od strane velikog broja fotografa i videografa.

      Olakšavajuću okolnost za “samo” 8 GB RAM-a sigurno igra flash skladište, koje značajno poboljšava performanse kada je dođe do “scratch disk” situacija. Tokom testiranja smo radili i solidno zahtevnu video montažu i slične multimedijalne poduhvate i moramo priznati da ni jednog trenutka nismo osetili da je 8 GB RAM memorije malo. I zaista, većinu vremena vam neće trebati više od 8 GB, ali zbog psihološkog efekta i činjenice da je OS X multimedijalni sistem, 15″ Retina bi trebala da ima 16 GB RAM memorije. Istina, imali smo priliku da pojedine novije Mac mašine probamo sa 8 i nakon toga 16 GB RAM-a i čak i u naprednim situacijama, razlika teško da može da se primeti, ali isto tako možemo da zamislimo ozbiljne video poslove kada će 8 GB biti malo.
      Kada je reč o grafičkoj karti i procesoru, smatramo da je iskorišćena idealna kombinacija hardvera zarad odnosa maksimalno visokih performansi, te trajanja baterije, grejanja i buke. Da biste namučili procesor i grafičku, morali biste da koristite ili veoma komplikovane (i neoptimizovane) plug-inove za obradu videa i slika ili, sa druge strane, 4k video i sulude rezolucije fotografija, ali to su situacije koje mogu da namuče i najjače desktop procesore. Što se tiče igara, sve je opet stvar rezolucije i drugih podešavanja koje koristite, pa tako rad igara može da se kreće od trocifrenog frejmrejta, do situacija kada ima 30 ili manje slika u sekundi. Iako 15″ Retina MacBook Pro neće oboriti ni jedan brzinski rekord, pogotovo ako se poredi sa desktop mašinama, u pitanju je jedan od najbržih laptopova trenutno, a kombinacija procesora, memorije, grafičke i flash skladišta čini se kao zlatna sredina današnjih naprednih laptopova. U ostalom, mnogim videografima širom sveta (koji gotovo nikada ne žive kod kuće) MacBook Pro 15″ Retina je jedini računar, a nismo primetili da se žale, čak ni sada kada su počeli da koriste Canon 1D C sa 4k video rezolucijom.
      Rezultati testova
      Geekbench: 12974 LuxMark GPU sala: 266 Cinebench 11.5 OpenGL: 38.1 fps Cinebench 11.5 CPU: 6.55 pts Heaven 3 1440 x 900 default: 38.9 fps Heaven 3 1920 x 1200 default: 22.8 fps Dirt 2 1440 x 900 high: 53.1 fps Dirt 2 2880 x 1800 high: 27.5 fps BlackMagic Disk Speed Test Write: 395 MB/s BlackMagic Disk Speed Test Read: 450 MB/s
       Apple ima bogatu tradiciju kvalitetnih zvučnika u mobilnim uređajima. Naravno, pojam kvalitetan je relativan u svetu mobilnih telefona, tableta i laptopova, ali su se Apple uređaji na ovom polju uvek izdvajali od većine konkurenata. Ipak, ono što je problem za bilo koji zvučni sistem, jeste debljina, a Apple mobilni uređaji poslednjih generacija su izuzetno tanki. Apple je kod mnogih laptopova koristio tehniku da zvučnik ne stavi neposredno na kućište, već negde (koliko je to moguće) unutar kućišta, a “tunel” kojim će izaći zvuk je korišćen da se dobije obogaćen zvuk. Međutim, čini nam se da je sa tankim profilom to teže nego ikada. Zvukom koji daje MacBook Pro 15″ Retina smo tek delimično zadovoljni. Dok laptop daje dobru glasnoću i solidne basove za ovakav vid uređaja, celokupan zvuk nije savršeno zaokružen. Visoki tonovi nisu dobro iskontrolisani i odsečeni su onim najvišim (najbitnijim) delovima. U situacijama kada bas nije dovoljno jak, mislićete da ga i nema, iako je faktički dobar, ali celokupan zvuk lako zamaskira bas. Situaciju ne popravlja ni veoma čvrsta izrada celokupne mašine, jer se u zvuku previše čuje “metalni” efekat, odnosno činjenica da zvuk nije amortizovan nečim mekim, kao što je drvo kada su u pitanju dobri zvučnici.

      Kada je reč o mikrofonima, funkcionalnost je stavljena iznad kvaliteta. To znači da će dual mikrofoni odlično raditi kada je u pitanju izbacivanje pozadinskog šuma, a isto tako, optimizovani su da ne morate da budete neposredno ispred laptopa da bi vas neko dobro čuo ili da biste nešto snimili. Sa druge strane, ovi mikrofoni nisu predviđeni za neke značajnije poslove, osim video poziva, memorisanja poruka ili najviše voiceovera u video snimcima niže audio produkcije.
      Tastatura i trackpad
      Za nemali broj ljudi, tastatura i trackpad će biti najbolji delovi ovog laptopa, čak i pored fantastičnog dizajna i ekrana. To nije iznenađenje, jer Apple ulaže dosta znanja u razvoj trackpada i tastature. Što se tiče trackpada, recept je veoma jasan. Napraviti ga dovoljno velikog, iskoristiti materijal koji se veoma dobro slaže sa prstom, dodati multi-touch mogućnost i sve to podržati softverskim rešenjima unutar sistema. Apple je sve ovo učinio besprekorno i ne bismo bili prvi sajt koji bi na ovom polju dao maksimalnu ili makar ocenu bolju nego što bi dobila konkurencija. Teško je, gotovo nemoguće naći, trackpad ovog kvaliteta van Mac linije, a i ako nađete, problem je u tome što taj trackpad neće biti podržan adekvatnim drajverima i rešenjima unutar sistema koji nije OS X. Tokom testiranja koje je trajalo nedelju dana, ni jednom nismo dobili želju da MacBook uparimo sa Magic Mouseom koji nam se nalazio na stolu, a radili smo i neke veoma napredne stvari.

      Kada je reč o tastaturi, situacija je ista, ako ne i bolja. Ove redove piše osoba koja svakodnevno intenzivno koristi Apple Wireless Keyboard, koja je jedna od najboljih tastatura na tržištu. Tastatura na MacBook Pro Retina laptopu je makar za klasu bolja od spomenute tastature. Hod tastera je odmoreno plitak, tasteri ne zveče, čitav osećaj je mekši i generalno tastatura ostavlja više “gumeni” nego “plastičan” osećaj. Neka vas ne iznenade hvalospevi o trackpadu i tastaturi – Apple ima višedecenijsko iskustvo kada je reč o ovim ulaznim uređajima.
      Hlađenje i buka
      Prilikom predstavljanja Retina generacije MacBooka Apple je istakao da je korišćena nova tehologija ventilatora, koja bi trebala da pruži osetno manju buku. Novi ventilatori koriste asimetrično postavljene lopatice, što bi trebalo da omogući da se izbegnu neželjene frekfencije zvuka. Međutim, kako sve to fukncioniše u realnom radu? MacBook smo testirali u izuzetno tihoj sobi u kojoj gotovo ništa ne proizvodi ni najmanji zvuk. Ventilator radi konstatno na minimalnoj brzini, ali čak i ovim uslovima, možete da ga čujete tek kad prislonite uvo blizu tastature. MacBook Pro Retina će biti faktički bešumna veći deo vremena. Ipak, kako smo Retinu koristili i za napredne stvari, mogli smo da čujemo kako se ponaša novo rešenje ventilatora. U trenucima kada se ventilator podigne na najveću brzinu, jasno se može čuti da Apple nije lagao o unapređenjima. Zvuk je srednje-visoko glasan, ali je značajno prijatniji od faktički bilo kog ventilatora koji smo čuli. Tačnije, ventilator ne možete čuti, već samo vazduh koji pravi trenje kada prolazi kroz kućište. Teško da možemo reći da je moguće izdržati celodnevni rad pored ventilatora na najvećoj brzini, ali je “vetar” koji se čuje od MacBook Retine primetno prijatniji od ventilatora većina laptopova na najvećoj brzini. Dobra je vest da tokom internet i ofis korišćenja laptopa, odnosno gledanja filmova ni jednom nismo primetili podizanje brzine ventilatora, već samo prilikom rada u Final Cut Pro X programu i to prilikom renderovanja efekta ili finalnog projekta. MacBook Pro Retina nije laptop koji “izduvava” s vremena na vreme i mnogi korisnici sa manjih zahtevima ventilator neće čuti satima, da ne kažemo danima.

      Međutim, ovde u faktor treba uzeti i da smo ovaj laptop testirali u zimskim uslovima u prijatno, ali ne preterano zagrejanoj sobi, bez bilo kakvog izvora toplote u krug od par metara. Da li će tokom letnjih perioda Retina podizati brzinu ventilatora pri manje zahtevnom radu, ne možemo da kažemo. Što se tiče grejanja, na kućištu se lako može primetiti kada je povećana temperatura unutrašnjih čipova. To je i očekivano, obzirom da je laptop od aluminijuma, tako da se toplota prostire preko cele zapremine uređaja. S jedne strane, ovo grejanje aluminijuma je dobra stvar, jer celo kućište učestvuje u hlađenju komponenti, ali sigurno da grejanje neće biti prijatno za pojedine korisnike, pogotovo kada budu došli letnji dani. Nama, sa večito hladnim rukama, podizanje temperature kućišta pri naprednim zadacima je zapravo prijalo u ovim zimskim danima.
      Trajanje baterije
      Apple trajanje baterije deklariše na 7 sati. Tokom korišćenja nismo primetili da 7 sati nije ostvarivo. Naravno, to se odnosi na veoma umereno korišćenje. Tokom pisanja vesti za naš sajt, gde okruženje podrazumeva korišćenje programa za web, programa za pisanje, Skype u pozadini i po još koju aplikaciju, sa naravno WiFi konekcijom, potrošnja baterije je bila 10-20% po satu. Prilikom ovakvog korišćenja, zaista imate utisak da se baterija ne troši, ali isto tako treba imati na umu da je ovo faktički najminimalnije koriščenje računara. Za pisanje teksta i minimalno korišćenje weba je moguće ostvariti 7 sati, ali ta brojka opada sa bilo kakvim naprednim korišćenjem, kao što je i očekivano. Za gledanje filmova ili serija manje ili srednje rezolucije, možete očekivati autonomiju od 4 – 4,5 sati, a trajanje baterije je još kraće prilikom obrade videa. Prilikom korišćenja Final Cut Pro X programa, trajanje baterije je bilo 2 – 2,5 sata. Ovo je celokupno korišćenje, od manje zahtevnih stvari, kao što je uvoz fajlova ili snimanje glasa, preko srednje zahtevnih, kao što je montaža, do, za bateriju veoma zahtevnih stvari, kao što je stabilizacija, korekcija boja, efekti i eskport.
      Softver

      MacBook Pro 15″ Retina koju smo imali na testu dolazi sa OS X Mountain Lion 10.8 operativnim sistemom. 10.8.2 verzija sistema je aktuelna već neko vreme i odmah smo je preuzeli preko App Store aplikacije. Preuzimanje je brzo, a instalacija je gotovo neprimetna. OS X Mountain Lion smo detaljno opisali na stranicama našeg sajta, kada se ovaj sistem i pojavio prošlog leta. Tom prilikom smo opisali i sve ključne aplikacije koje OS X sa sobom donosi. Bonus aplikacije koje dobijate kupovinom novijih Mac računara su one iz iLife paketa. iLife danas poseduje iPhoto, iMovie i GarageBand aplikacije, namenjene za fotografije, video i muziku. Iako su ovo programi dopadljivog dizajna i na prvi pogled laki za korišćenje, mogućnosti su zaista velike i neće svako imati potrebe za Aperture ili Final Cut Pro X aplikacijama. Mountain Lion radi izuzetno glatko i stabilno, a pruža odlično iskorišćavanje multi-touch trackpada, kao i ekrana izuzetno velike rezolucije. Interesantno je dodati da, obzirom da Retina nema optički uređaj, ukoliko se laptop nalazi na istoj mreži kao i neki drugi Mac računar koji ima optički uređaj, Retina će automatski u Finderu prikazati taj optički uređaj i ponašati se kao da je prisutan na laptopu, što će olakšati one malobrojne operacije koje i dalje zahtevaju optički uređaj.
       MacBook Pro 15″ Retina sigurno je jedan od najboljih laptopova ikada napravljenih. Oko toga nema mnoge dileme. Ulog je previše veliki, u vidu reputacije kompanije Apple i cene ovog uređaja, da bi bilo drugačije. Apple je pod lupom 24h dnevno poslednjih par godina, pa bi bilo kakav tehnički neuspeh u vezi sa Retinom ili bilo kojim drugim uređajem lako bio primećen, ali ovaj laptop je za pola godine postojanja na svoje ime uglavnom pribavio hvalospeve i nagrade.
      Što se tiče spoljašnosti, malo uređaja na svetu može da se poredi sa MacBook Pro 15″ Retina laptopom kada je reč o prikazu ekrana, tankim, kvalitetnim i prelepim kućištem, te kvalitetom tastature i trackpada. U poređenju sa većinom laptopova, MacBook Pro Retina je prava “banja” za oči.

      Što se tiče unutrašnjosti, iako MacBook Pro nije napravljen da obori bilo kakve brzinske rezultate, ipak možemo reći da poseduje jedne od najbržih mobilnih komponenti koje je moguće ugraditi, ne samo u ovako tanak, nego bilo koji laptop. Višemesečno iskustvo mnogih videografa širom sveta, pokazalo je da Retina lako može da vam bude jedini računar, čak i za veoma ozbiljne primene. Ono što zameramo jeste što 16 GB RAM-a možete dobiti samo kao opciju, ne i u standardnoj verziji. Bez obzira što je posedovanje 16 GB RAM-a na OS X-u čak i za mnoge zahtevne poduhvate više stvar psihičkog komfora, nego realne potrebe, jedan laptop koji cilja da bude najbolji na svetu i koji cilja veliki broj ljudi koji obrađuje video snimke, morao bi da 16 GB RAM-a ima kao standardnu količinu. Pored brzog procesora i solidno brze dodatne GeFroce GT 650M grafičke karte (koju OS X i napredne aplikacije itekako znaju da iskoriste), ne treba zaboraviti ni veoma brzo flash skladište, koje je oslonac performansi ovog laptopa.

      I dok MacBook Retina laptopu možemo naći pojedine mane, kao što je kvalitet zvučnika ili potencijalno grejanje kućišta pri naprednom korišćenju, činjenica da će jedan ovakav uređaj ostavljati bez daha vas i ljude u vašem okruženju duži period vremena. Da stvar bude još bolja, sa ovim laptopom ćete moći da obavite i mnoge ozbiljne poslove, što nije uobičajeno za stvari za kojima se ljudi okreću. U svakom slučaju, imali smo i boljih dana u novinarskoj karijeri, od onog kada smo MacBook Pro 15″ Retina laptop morali da vratimo sa testiranja.
      Prednosti
      – najbolji ekran na laptopovima i šire – izuzetan dizajn i tanko kućište, mala masa – prvoklasna tastatura i trackpad – quad-core i7, diskretna grafika, 512 GB flash skladišta – OS X Mountain Lion (mogućnost pokretanja i Windowsa) – dosta dobra autonomija – vrlo tih sistem hlađenja
      Nedostaci
      – zvučnici bi mogli biti bolji – kućište postaje toplije pri zahtevnom radu
      MacBook Pro na testiranje ustupio iStyle.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi