Archos 70 Internet Tablet i Arnova 7 G2

Archos 70 Internet Tablet i Arnova 7 G2

Ekskluzivno na našem sajtu, put do naših ruku su pronašla dva cenovno pristupačna tablet uređaja, 7-inčni modeli Archos 70 Internet Tablet i Arnova 7 G2. U današnje vreme, kada neko pomene reč tablet, obično se taj pojam povezuje sa skupim uređajima, ali ne ovoga puta. Reč je o modelima tablet uređaja sa jednojezgarnim procesorima i Android operativnim sistemima Froyo (Archos) i Gingerbread (Arnova), a namenjeni su ljudima sa nešto manjim očekivanjima od ovakog uređaja i nešto tanjim budžetom

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Proizvođači tableta nikako da spuste svoje cene dual-core pokretanih zveri sa Android Honeycomb operativnim sistemom, ali pojedince koje moćniji tablet računari ne zanimaju, imaju alternativu. Ta alternativa dolazu u vidu inferiornijih jeftinih modela sa operativnim sistemom namenjen mobilnim telefonima, ali prepravljenim da odgovaraju tablet računarima. Naravno, u ovakvoj niskoj klasi tablet-a ne možete da očekujete imena kao što su Samsung, Asus, Acer i druge zvučnije marke, ali možete videti marke kao što su Archos i Arnova, koje vladaju tržištem veoma pristupačnih tablet računara. Nemojte se prevariti i pomisliti da su obe marke kineske – samo jedna od njih je kompanija locirana u Kini, tačnije Hong Kong-u, a to je Arnova. Archos je zapravo francuska kompanija, koja ima dogovor sa nezavisnom Arnova kompanijom, gde im Archos ustupa svoj dizajn i deli sa njima neke od proizvodnih postrojenja. Ovakav dogovor očigledno odgovara obema kompanijama, a takođe obe kompanije uspevaju da na tržište iznesu veoma jeftine tablet uređaje razumnog kvaliteta. Skuplji model između ova dva je Archos 70 Internet Tablet i sa njim ćemo započeti naš test. Archos 70 Internet Tablet:

      Pogledajmo šta od hardvera ovaj model ima da ponudi, imajući u vidu da mu je cena i više nego pristupačna. Procesor koji pokreće ovaj model je TI OMAP 3630 ARM Cortex A8 na 1 GHz, GPU-om PowerVR SGX530 kombinovan sa 3D OpenGL ES 2.0 grafičkom akceleracijom. Ram memorija prisutna na ovom uređaju je samo 256MB, što ograničava određene mogućnosti uređaja. Poseduje 7-inčni kapacitivni ekran sa 800 x 480 rezolucijom i 16 miliona boja. Interna memorija prisutna na ovom konkretnom modelu je 8GB, ali veoma interesantna stvar je to da postoji verzija ovog modela sa 250GB interne memorije. Prisutan je i microSD slot preko koga možete proširiti dostupan prostor. Ulazi na uređaju podrazumevaju mini HDMI, micro USB, 3.5mm ulaz za slušalice. Slušalice i micro USB kabl dobijate u paketu, dok se za mini HDMI kabl morati sami snaći. Od mrežne komunakacije dostupan je WiFi (802.11 b/g/n) i Bluetooth 2.1 EDR. Dostupna je samo prednja VGA kamera rezolucije 0.3MP, što nije baš savršeno, ali opet ćete moći da obavljate razgovore preko servisa kompatibilnih sa ovim uređajem, ali Skype nije jedan od njih, barem ne zvanično. Baterija koja je dostupna osigurava 7 sati video reprodukcije, 10 sati surfovanja internetom ili 36 sati slušanja muzike.
      Arnova 7 G2:

      Arnova 7 G2 tablet pokreće RockChip Rk2918 Cortex A8 procesor na 1GHz sa  OpenGL ES 2.0 i Open VG podrškom i poseduje 512MB Ram memorije. Rezolucija njegovog 7-inčnog ekrana je 800 x 480, interna memorija uređaja je 8GB, a poseduje microSD slot kojim se ta memorija može proširiti. Od ulaza poseduje samo micro USB i 3.5mm ulaz za slušalice. Dostupna vam je samo WiFi 802.11 b/g/n konekcija, iako u specifikaciji piše da poseduje WiFi i GPS – to su jednostavno netačne informacije. Poseduje prednju kameru rezolucije 0.3MP. Baterija na uređaju osigurava 6 sati video reprodukcije.
      Specifikacija Archos 70:

      Specifikacija Arnova 7 G2:
       Opet ćemo krenuti od Archos 70 Internet Tablet modela. Što se tiče kvaliteta izrade – plastika nije vrhunskog kvaliteta, ali to i ne možete očekivati na uređaju sa ovakvom cenom. Ono što možda najviše smeta je to što kada prođete prstom preko spojeva možete osetiti oštrinu plastike, kao da nije dovoljno obrađena. Sa druge strane, ovo je najklakši i najtanji tablet koji smo imali prilike da držimo u rukama, sa svojih 300g i 10mm debljine. Prosto ga ne osećate u rukama koliko je lagan i tanak, tako da barem na tome možemo čestitati Archos kompaniji, iako ukupan kvalitet izrade nije baš savršen..


      Na prednjoj strani uređaja nalazi se kamera sa leve strane i zvučnici na takozvanim “rukohvatima”, tačnije delovima gde držimo tablet. Zadnja strana deluje pomalo šuplje, kao što smo imali priliku da iskusimo na Prestigio Multipad 7100c modelu, koji je inače isto dizajniran od strane Archos-a. Izgleda da Archos često voli da praktikuja ova “šuplja leđa”. Dobra stvar na zadnjoj strani je nožica, koju kada izvučete, možete tablet da postavite kao ram za sliku. Korisna stvar.  


      Svi ulazi su smešteni na levoj strani, dok su dugmići smešteni na desnoj. Sa leve strane nalazi se micro USB port, ispod njega microSD slot, 3.5mm ulaz za slušalice i ulaz za napajanje.



      Što se tiče dugmića, tu su dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka, indikator rada tableta i dugme za uključivanje/isjključivanje ekrana, ali i samog tableta.


      Arnova 7 G2:
      Arnova 7 G2 je deblji i teži model od Archos-a. On je težak 370g, dakle 70g teži i 12mm je debeo – 2mm deblji. Kvalitet izrade nije ništa bolji od Archos 70 modela, još uvek su tu pristune oštre ivice i šuplja leđa. Kamera je na ovom modelu pomerena na desnu stranu, a rukohvati su glossy, a ima i dodatan okvir sa imitacijom brušenog aluminijuma oko ekrana. Zvučnici su takođe smešteni na rukohvatima, kao i na Archos modelu.



      Zadnja strana uređaja je slična Archos-ovoj, takođe poseduje nožicu, koja drži tablet u uspravnom položaju, ali ne sasvim uspravnom već pod blagim uglom.
       


      Na ovom modelu, ulazi se nalazi sa desne strane, dok poseduje samo jedno dugme, indikator punjenja i microSD slot sa gornje bočne strane. Sa desne strane se nalazi micro USB ulaz, 3.5mm ulaz za slušalice i za ulaz za napajanje, dok se gornje strane nalazi klizajuće dugme za paljenje ekrana, microSD slot i indikator za punjenje.
       





      Napomena: Primerak Arnova koji smo mi dobili došao je sa delom ekrana koji nije reagovao na dodir. Dakle cela jedna traka debljine 2cm skroz levo od vrha do dna ne detektuje pritisak na ekran, kada držimo uređaj u horizontalnom položaju. Mi smo iznenađeni kako ovako nešto uopšte može da prođe nezapaženo pri sklapanju uređaja. Toliko o kontroli kvaliteta, za koju ne verujemo da je baš na nivou kod Arnova proizvođača. Inače, generalno smo nezadovoljni odzivom na dodirne komande kod ovog modela – dosta puta se dešava da je potrebno pritisnuti po nekoliko puta komandu da bi bila prihvaćena, a kada trebate da stisnete nešto sitno, u velikom broju slučajeva ćete pritisnuti ono što niste hteli. Loš digitajzer je jedna od najvećih mana ovog uređaja, dok je sam ekran solidnog kvaliteta, što ćemo pomenuti kasnije.  

       
      Poređenje oba modela:
       


      Model Archos 70 Internet tablet dolazi sa Android 2.2.1 Froyo operativnim sistemom, koji je prilično klasičan po korisničkom interfejsu – ne poseduje nikakve izmene ili poboljšanja, što je nama pomalo zasmetalo. Arnova 7 G2 model dolazi sa Android 2.3.1 Gingerbread operativnim sistemom i takođe poseduje klasičan Gingerbread korisnički interfejs. Archos i Arnova su mogli da se ugledaju na Prestigio i daju svojim uređajima unikatan korisnički interfejs, ali to nije učinjeno, što je opet minus za ove uređaje. Archos je na prvoj slici, Arnova na drugoj. Na trećoj slici je obrnut redosled.



      Oba modela ne podržavaju zvanično Android Market, ali oni poseduju alternativu pod imenom AppsLib, gde možete naći solidan broj aplikacija koje su vam potrebne za rad na tabletu. Naravno, postoji i određen broj igara koje možete skinuti. U samoj aplikaciji postoji Top 50 lista, gde možete lako videti koje su aplikacije najpopularnije, ali takođe postoje i kategorije kako bi se lakše snašli. Utisci u radu Nismo sigurni da li su nas skuplji i kvalitetniji Honeycomb tableti razmazili, ali pri korišćenju oba tableta nismo imali preterano dobar utisak – nešto što bi nas zaintrigiralo, jer nam je interfejs veoma poznat sa mobilnih telefona, ali ipak performanse kod oba modela su bile na nivou. Nismo primetili neka usporenja ili seckanja dok smo se kretali kroz korisnički interfejs. Loš digitajzer na modelu Arnova 7 G2 nam je zadavao problema, ali priča je potpuno drugačija kod Archos 70 modela – kod njega je digitajzer takoreći “normalan” . Odmah ćemo istaći uglove gledanja koji su identično loši na oba modela – veoma čudna stvar je to da je kvalitet ekrana zapravo bolji na jeftinijem Arnova 7 G2 modelu. Osvetljenje ekrana je postavljeno na maksimum na oba uređaja, iako fotoaparat malo prenaglašava stvari, jasno se vidi da je slika ispranija na Archos 70 modelu. Napravili smo nekoliko fotografija koje će vam to i dokazati:




      Što se tiče uglova gledanja, na oba modela postoji identično zatamnjenje slike kada se tablet ne posmatra direktno, a to izgleda otprilike ovako:



      Brzina otvaranja stranica nije baš najbolja strana kod oba modela – Archos 70 modelu je bilo potrebno 26 sekundi da potpuno učita našu početnu stranicu sa svim Flash materijalom, dok je kod modela Arnova 7 G2 bilo potrebno idenično vreme da se učita stranica.


       


      Što se tiče video reprodukcije, oba tableta su funkcionisala kako je reklamirano. Model Archos 70 je bez traga ikakvog seckanja ili problema reprodukovao 720p visokoprofilni materijal u MKV formatu. Za 1080p materijal, video player je davao poruku “video resolution too big”, što znači da nismo uspeli da pokrenemo niti jedan 1080p sempl. Opet stvar koja nas pomalo čudi je to da je Arnova 7 G2, kao jeftiniji model, napredniji što se tiče reprodukcije HD visokoprofilnog materijala. On je pored 720p snimaka, bez ikakvog problema ili seckanja reprodukovao i 1080p materijal. Moramo reći da su oba modela (sa svojom višestruko nižom cenom) postidela svaki Tegra 2 tablet, koji jednostavno ne mogu da se izbore sa visokoprofilnim 720p ili 1080p materijalom, zbog određene nekompatibilnosti sa H264 video-om.

      Quadrant Archos 70:

      Quadrant Arnova 7 G2:
       

       
      Zaključak Moramo priznati da smo pre početka pisanja ovog teksta bili skeptični time kakve su mogućnosti ovih modela tableta, ali kako smo se podsećali stvari koje ovi modeli nude, pomalo smo promenili mišljenje, najviše zbog toga kada pogledamo koliko su pristupačni. Naravno, tu su neke njihove mane, kao što su kvalitet izrade, nešto jeftinija plastika i njene oštre ivice kod oba modela, loš digitajzer kod Arnova G2 modela , nedostatak GPS i Bluetooth opcija, ali tu su i neke prednosti. Na primer, Archos 70 modelu kao ogromni plus ide njegova težina i debljina, zaista je posao odrađen korektno što se toga tiče. Još dobrih stvari su na primer saturacija boja i kvalitet ekrana kod modela Archos G2, jer stvarno pruža živahnu sliku (sve dok tablet posmatramo direktno) za svoj cenovni rang. Još jedna dobra stvar kod modela G2 je reprodukcija 1080p materijala (ali zameramo nedostatak HDMI izlaza), jer bi tako zaista mogli da ga pretvorimo u multimedijalni plejer. Takođe 720p reprodukcija kod Archos 70 modela, svakako nije loša, pogotovo jer on poseduje pomenuti HDMI izlaz. Zamislite tek prednost kod 250GB verzije modela Archos 70, jer ako gledate 720p HD visokoprofilne filmove, možete ga natrpati materijalom, povezati sa vašim HDTV-om i time dobiti funkcionalan media plejer. Nismo ni sami sigurni za koji bi smo se model odlučili između ova, kada bi se stavili u situaciju kupca, jer oba modela imaju svoje mane i prednosti, a pokušaćemo da ih istaknemo u komparaciji modela.  Archos 70 prednosti u odnosu na Arnova 7 G2 model: – Tanji je i lakši – Ima Bluetooth – Ima HDMI izlaz – Ima dosta precizniji digitajzer Arnova 7 G2 prednosti u odnosu na Archos 70: – Ekran ima dosta lepše i punije boje, zapravo ukupno lepši prikaz slike – Ima noviju verziju Android operativnog sistema (Gingerbread vs Froyo) i duplo više Ram memorije – Bolja reprodukcija HD materijala (pokreće i 1080p, gde Archos pokreće samo 720p) – Veći Quadrant rezultat – Niža cena Cena za Archos 70 Internet Tablet: 20,999 RSD Cena za Arnova 7 G2: 16,499 RSD Uređaje na test ustupio Computerland.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi