Nenad Akšić
Uvod
Posle tri testirana notebooka potpisana od strane ASUSTek-a, na test nam je stigao i četvrti model. Letimični pogled na specifikacije obećavao je sasvim solidnu mašinu, sa vrlo povoljnom cenom. Iako se radi o “Desktop replacement” kompjuteru, ASUS ga na svom sajtu opisuje kao jedno “allround” poslovno rešenje. To podrazumeva da se na njemu može raditi u office aplikacijama, surfovati po Internetu, održati neku prezentaciju poslovnim partnerima, a sve to uz “maksimalnu pouzdanost”, kako tvrdi proizvođač. U daljem tekstu videćemo koliko je ASUSTek uspeo da ispuni svoj plan vezan za testirani mobilni kompjuter.
Notebookovi su sve popularniji, to je jasno i laicima. Osetan pad cene koji je usledio poslednjih par godina, uticao je da se slabiji modeli sada mogu kupiti i za cifre od po 1000€, što govori o daljem trendu razvoja ovih uređaja – biće sve lakši i cena će im sve više padati, kako tehnologije budu napredovale. ASUSTek je na ovom segmentu tržišta relativno mlada firma, ali sa jakim marketinškim nastupom. Na našem sajtu imali smo priliku da predstavimo već tri njihova modela : ASUS L5E00C iz njihove L5 serije, i ASUS M2400N iz M2 serije i poslednji ASUS L3000D iz L3 serije. Ovaj put predstavljamo njihovu A2 seriju, sa jednim od jačih modela, po imenu A2500H.
Sama A2 serija spada u red srednje skupih modela (bar kada je u pitanju ovaj proizvođač), bazirani su na Intel platformi i imaju integrisanu grafiku. Na prvi pogled, radi se o pravom office notebooku, namenjenom poslovnim korisnicima sa potrebom bržeg procesora i solidne 2D slike. Naravno, od modela do modela oprema varira, ali se na svima nalazi neka varijanta bežičnog povezivanja, i svi imaju monitore većih gabarita (14.1″ i 15″), što ide u prilog našoj tvrdnji da su ovo prenosivi računari za kancelarijske poslove.
Pakovanje
Kao i svi notebook/asusTek modeli, i A2500H stiže u kartonskoj kutiji na kome dominira logo serije kojoj pripada. U njoj smo našli opremu kakva je pratila i ostale modele – miš (za one kojima je touchpad suviše nepraktičan), neophodni kablovi, uputstva, ispravljač, nešto reklamnog materijala, i naravno, sam notebook.
Standardno pakovanje podrazumeva i prisustvo torbe za notebook, jednog dela opreme bez kog definitvno ne treba iznositi ovakav tip računara van kuće i kancelarije. Proizvođač ove torbe nam nije poznat, iako ona nosi notebook/asus logo na sebi. Njena izrada je solidna, materijal je sintetički (upredena vlakna sa unutrašnjom presvlakom od plastične trake, radi što manjeg grebanja komponenata), a pregrada zaista ima puno : dve pregrade sa strane torbe su pogodne za nošenje knjižica i CD-ova, dok se u dve centralne pregrade smeštaju ostala oprema i računar, za koga postoji poseban osigurač. Ovaj osigurač prvenstveno ima namenu da spreči ispadanje notebooka iz okrenute torbe (što se ipak može desiti). Naravno, kompletna izrada nije na nivou Targus torbe koja je stigla uz L5E00C model, ali to nismo ni očekivali, jer je razlika u klasi testiranog i pomenutog modela prilična, logično u korist ovog potonjeg. U svakom slučaju, ova torba definitivno radi svoj posao, i odlično će poslužiti za transport.
A2500H, spoljni izgled
Spoljni dizajn ovog modela se može nazvati prilično klasičnim – gornja plastika je srebrnkaste boje, dok je donja standardno crna. Da je reč o notebook/asus-ovom računaru govori samo mali logo sa gornje strane. Ono što buduće kupce puno zanima su i fizičke dimenzije ovog notebooka :
328 x 270 x 42mm (dužina/širina/visina) i teži 3.2kg, što je sasvim očekivano za model sa 15-inčnim monitorom. Uostalom, pogledajmo :
Nakon otvaranja, A2500H izgleda ovako :
Prvi utisak je očekivan, tastatura sa 88 tastera, touchpad, nekoliko tastera, zvučnici, par nalepnica, kao i 15-inčni monitor. Logično, pogled nam je odmah pao na sam displej. Na žalost, SiSoft Sandra nam nije mogla pomoći u identifikaciji proizvođača, pa smo mogli samo da utvrdimo funkcionalnost i karakteristike ovog displeja. Naime, ovaj panel je jedna od dve slabe karike koje čine ovaj notebook (drugu ćemo navesti kasnije). Radna rezolucija od 1024×768 piksela (XGA) je najčešća kod ovakvih modela, mada se mogu naći primerci koji rade i sa rezolucijom 1400×1050. Sama slika je osrednje oštrine, sa jako lošim uglom gledanja. Stekli smo utisak da je po horizontali maksimalni ugao gledanja 100 stepeni, nikako više, što je u doba kada i prosečni modeli imaju ugao od 120-140 stepeni premalo. Stanje sa vertikalnim uglom nije ništa bolje, tako da smo bili prilično razočarani tom činjenicom. Odziv monitora je sasvim korektan, i naša procena je da se on kreće oko 25-30 ms, sasvim dovoljna cifra za jedan notebook. Kontrast i osvetljenje su takođe slabije tačke, pa smo primetili da su neki delovi ekrana za jednu malu nijansu tamniji od drugih (primetno posle dužeg korišćenja). Za jedan notebook namenjen office aplikacijama, čini nam se da je izbor panela pogrešan (uprkos njegovoj veličini). Jednostavno, ukoliko više ljudi želi da pogleda sadržaj na displeju, već će nastati problem oko ugla gledanja, što smo i mi primetili tokom testa. Ovo nije prvi slučaj da notebook/asus ugrađuje nekvalitetne panele u svoje notebookove i sa tim smo se već sreli kod L3000D modela. Ova praksa definitivno nije dobra, a ako se i u budućnosti bude nastavila, ostaviće priličnu mrlju na proizvođaču, i pored toga što će on lansirati kvalitetnije modele.
Na slici ispod možemo videti kako izgleda kompletan prednji interfejs A2500H :
Tastatura je crne boje, sa navedenih 88 tastera, od čega su tri namenjena Windows funkcijama. Njihov hod je 3mm i možemo reći da su nešto mekši od recimo tastera koje možemo videti na IBM notebookovima. Raspored tastera je kao i kod većine drugih proizvođača, tako da nećete imati problema privikavanjem. Posebno pohvaljujemo površine koje se nalaze levo i desno od touchpada, na koje se lagodno mogu nasloniti šake, pa čak i deo podlaktica. Ova stavka ume puno da znači tokom zamornog kucanja teksta – ovaj tekst koji čitate je otkucan na samom notebooku, i autor nije primetio nikakve znake umora. Pored tastature, nalazi se sa obe strane po zvučnik snage 1W, sasvim dovoljno za potrebe jednog prenosivog računara.
Na desnom zvučniku se može primetiti jedna rupica koja označava postojanje mikrofona. Imali smo prilike da ga testiramo u voice chatu preko Interneta, i pokazao se odlično! Između dva zvučnika se nalaze dve grupe prekidača i signalnih dioda. Sa leve strane, imamo četiri tastera, kojima se pozivaju različite funkcije :
Skroz levi taster ima naziv “Power Gear” i služi za paljenje implementirane tehnologije za prezervaciju baterije. Ako pritisnete dugme, računar će preći u mod prezervacije baterije, što rezultuje nešto slabijim performansama celokupnog sistema, a i slabijim pozadinskim osvetljenjem displeja. Sledeće dugme otvara mail klijent (u ovom slučaju Outlook Express), do njega je dugme za otvaranje web pretraživača (Internet Explorer), a krajnje desno dugme otvara My Documents direktorijum (programabilni taster).
Druga grupa koju smo pomenuli izgleda ovako :
Naravno, tu je on/off taster, kao i četiri led diode, koje signaliziraju rad IDE podsistema, Num-Lock, Caps Lock i Scroll Lock funkcije.
Touchpad je nešto manjih dimenzija (3 inča), sa dva klasična tastera, i jednim scroll tasterom.
Rad na touchpadu je bio prilično lak i efikasan, detekcija pritiska je odlična, a pomoćni tasteri su prilično mekani. Alternativa ovome je miš koji stiže uz računar, i on može uveliko olakšati i ubrzati rad u odnosu na touchpad.
Naravno, notebook/asus nije propustio priliku da na malo slobodnog prostora okači sebi reklamu :
Ovde vidimo da ovaj notebook ima 2 godine garancije i da je dobio nagrade od nekoliko relevantnijih časopisa i sajtova, od kojih ćemo pomenuti samo našeg čuvenog, kontraverznog kolegu, Toma Pabsta, sa Tom's Hardware Guide Internet sajta.
Nakon što smo demonstrirali prednji intefejs, objasnićemo šta A2500H nudi od intefejsa sa strane, gde se nalazi većina I/O portova. Počnimo spreda – ispod samog touchpada nalazi se 5 multimedijalnih tastera čije funkcije možete videti na slici :
Ova sekcija je namenjena multimediji – odavde možete puštati audio/video sadržaj, kontrolisati ga, a osnovni program za reprodukciju je u ovom slučaju Windows Media Player. Tokom testa nismo otkrili da li su ovi tasteri programabilni, tako da nam nije poznato da li se Windows Media Player može zameniti nekom alternativom u obliku Media Player Classica, ili Real Playera, itd.
Levo od njih se nalaze četiri led diode koje označavaju (s leva na desno) da li je kompjuter uključen, da li se baterija puni, da li ima novih mailova u Inbox folderu i na kraju, da li trenutno radi neki Wireless port (u ovom slučaju IrDA) :
Sa leve strane notebooka odmah nailazimo na audio džekove za stereo izlaz, mikrofon, i line-in, a pored njih je i Firewire konektor. Primetno je da su audio konektori crne boje, a ne kako se najčešće srećemo – zelena, ljubičasta, svetlo crvena itd. Dizajneri su očigledno želeli notebook u tonu, tako da su male oznake stavljenje iznad samih džekova.
Na sredini, levo od opisanih konektora nalazi se PCMCIA II slot, koji uz određeni adapter (ne isporučuje se uz računar, znači mora da se dokupi) postaje čitač CF kartica.
Odmah do njega je i konektor za ispravljač – inače, A2500H troši 19V jednosmerne struje (ali i 6.3A), tako da ako ikad budete bez ispravljača, bilo koji sa tim specifikacijama može poslužiti :
Sa zadnje strane, nalazimo izlaz za hlađenje i do njega TV-out konektor :
Kada smo pomenuli hlađenje samog notebooka, ono je rešeno preko ADTD sistema koji je razvio sam notebook/asusTek. Napomenućemo da taj sistem može da disipira do 60W oslobođene toplote, što je sasvim dovoljno. Sam računar je tokom rada potpuno hladan, čak i deo blizu sistema za hlađenje. To znači da model komotno možete satima držati u krilu, a da tom prilikom nećete osećati nikakvu neprijatnost u obliku toplote koju oslobađa A2500H. Buka koju ovaj sistem stvara je često neprimetna, osim kada je sistem u punom opterećenju, pri čemu se buka diže na zanemarljivih 20-tak decibela. Što se ovoga tiče, svaka pohvala notebook/asus-ovim inžinjerima.
Na sredini zadnje dela nalaze se dva konektora : paralelni port i D-Sub izlaz za monitor :
Sasvim levo, mogu se videti dva USB 2.0 , jedan RJ-11 i jedan RJ-45 konektor. USB portova ima ukupno 5 (dva sa zadnje strane i tri sa desne strane), i svi su USB 1.1/2.0 kompatibilni. RJ-11 džek se, kao što je svima poznato vezuje na telefonsku liniju, a RJ-45 na 100-megabitni mrežni kabl.
Konačno, desna strana notebooka nam otkriva još jedan USB 2.0 port sa IrDA senzorom pored njega, a ispod koga se nalazi čitač MMC, Secure Digital i Memory Stick memorijskih kartica :
Sredinom dominira combo drive nama potpuno nepoznatog proizvođača po imenu QSI, a SiSoft Sandra je pokazala da se radi u driveu sa sledećim mogućnostima : 24x/10x/24x za CD-RW i 3x za čitanje DVD medija. Naša procena je da je za ovu klasu računara ovo izvanredan izbor i da bi prisustvo DVD-R/RW uređaja samo prilično diglo krajnu cenu notebooka.
Za kraj, ostavili smo dva USB 2.0 porta čija je jedina specifičnost to što su rotirani za 180 stepeni, pa treba obratiti pažnju kako se priključuju uređaji. Kako je notebook/asus ozbiljna firma, nalepljen je sticker koji upozorava na ovaj slučaj, tačno iznad portova.
Sa donje strane, dočekala nas je već standarnda slika – crna plastika, mesto za bateriju, par otvora za zamenu memorije i eventualnu zamenu hard diska.
Sama baterija je potpisana od strane notebook/asus-a, ima kapacitet od 4400mAh, sastavljena je od 8 ćelija i daje snagu od 65W po času. Ona stiže odvojeno od notebooka i treba je montirati nakon kupovine. Sam proces montaže je krajnje lak, samo treba obratiti pažnju na osigurač koji je “zaključava” i time omogućava rad. Sama baterija inače stiže sa 80% punog kapaciceta, i možete odmah uključiti notebook nakon povezivanja.
Šta se krije unutra?
Osnova ovog notebook/asus notebooka je notebook/asus-ova matična ploča bazirana na SiS M650 čipsetu, u kombinaciji sa Pentium 4 procesorom na 2.66GHz. Naznačićemo da je ovo pravi Pentium 4 CPU (bez M oznake), što znači da je ovo praktično desktop replacement CPU. Njegova radna magistrala je 533MHz Quad Pumped Bus, i ima standardnih 512 KB L2 keša. SiS-ov čipset spada u grupu integrisanih, tako da on donosi integrisano grafičko jezgro sa AGP4x interfejsom. Najbolje poređenje performansi ovog jezgra je Intel Graphics Extreme čip, koji se nalazi u Intel i845G čipsetu, znači jako loše 3D performanse (DirectX 7 kompatibilnost), solidan 2D prikaz i osrednja reprodukcija video zapisa (uključujući tu i kvalitet dobijen preko TV izlaza). Samo jezgro koristi sistemsku memoriju, u rasponu od 16, preko 32, do 64MB. SiS je tu napravio ograničenje, da ne možete koristiti 64 MB video memorije, ukoliko nemate bar 192MB sistemske, čime je sprečen pad u performansama zbog manjka memorije. Inače, naša preporuka je da koristite samo 16MB, kako je igranje praktično nemoguće, ta količina je sasvim dovoljna za sve ostale funkcije. Sistemske memorije ima 512 MB (2×256 MB So-DIMM format) – memorija za grafičku kartu. U ovom slučaju, mi smo namerno koristili svih 64, tako da smo imali 448MB memorije na raspolaganju. Ugrađeni memorijski moduli imaju definiciju DDR PC2100 memorije. Maksimum koji može da adresira ovaj notebook je 1GB memorije (2x512MB), i tu informaciju treba znati ukoliko želite naknadno proširenje.
South bridge na matičnoj ploči je poveren nešto starijem SiS-ovom rešenju sa oznakom SiS962. Ovo je malo neobično, jer je i naslednik, SiS963 prilično star čip (uveliko postoji SiS964), ali očigledno je da je ovaj notebook koncipiran pre više od godinu dana. SiS962 preko PHY čipova omogućava stereo audio rešenje (preko lošeg, skoro neizbežnog Realtek ALC 650 čipa), kao i LAN rešenje (SiS 900 10/100MBit LAN adapter). Pored toga, u kombinaciji sa SiS 7001 čipom, imamo i 5 USB 2.0 portova. Od ostalih dodataka koji “sarađuju” sa SiS962 čipom, navešćemo FireWire kontroler nepoznatog nam prozvođača, i Texas Instruments PCI-1410 CardBus kontroler za rad sa PCMCIA II karticama.
Integrisani modem je potpisan od firme Actiontec i nosi oznaku MDC AC'97 v2128D. Kako je firma Actiontec poptuno nepoznata, nakon malo pretrage po internetu shvatili smo da se radi o modemu sa vrlo poznatim Agere skupom čipova. Moramo reći da je ovo druga slaba karika A2500H notebooka. Modem se prilično slabo konektuje (od 32 do 52 Kb/sec), često mu to i ne polazi za rukom, a prepoznavanje zauzeća je takođe slabo. Sve ovo smo testirali na novoj digitalnoj 246 centrali u Beogradu i Sezampro provajderu – slični Agere modem u PCI varijanti u desktop računaru za klasu bolje radi, što govori da je možda problem bio do drivera. Otišli smo na notebook/asus sajt i utvrdili da su driveri na sajtu i na notebooku isti. Kako je u ovoj zemlji rad sa modemom bitna stavka u manjku boljih alternativa, ovo može biti priličan problem.
IDE podsistem je baziran, kao što smo naveli, na QSI combo driveu, dok je HDD potpuno nepoznat i detektovan je kao IC (?!), kapaciteta 40 GB, širine 2.5 inča, sa motorom koji se okreće na brzini od 4400 rpm, standardnoj za ovakav tip računara.
Oprema
Osim pomenute torbe, uz svaki notebook stiže i određena neophodna oprema. Uz A2500H stiže Lite-On-ov ispravljač…
….kao i set kablova (napajanje, slika levo; tv-out i telefonski, slika desno)….
Za sve one koji ne vole touchpad (većina korisnika), notebook/asus je spremio mali optički miš, koji se vezuje na USB port i ima relativno kratak kabl (oko pola metra). Miš je inače izašao iz Logitechovih pogona, ali ima notebook/asus logo na sebi, solidnog je kvaliteta, i dobro se pokazao tokom rada.
Naravno, uputstvo je neophodno i ono stiže na engleskom u dve različite knjižice :
Moramo primetiti jednu čudnu stvar kod oba uputstva – ni jedno ne sadrži tehničke specifikacije modela, pa smo to morali da potražimo na Internetu. Mali, ali primetan, propust kompanije.
Od softvera tu su prisutni Nero Express v.5.5.10.38, CS sa neophodnim drajverima i programima, notebook/asus DVD, notebook/asus Power Director 2.0 i notebook/asus Medi@Show SE, stvari na koje smo navikli od notebook/asusTek-a, bar kada su u pitanju njihovi notebookovi. Ova kompanija u sklopu svojih mobilnih računara ne isporučuje operativni sistem, ali preporučuje korišćenje Windows XP Professional OS-a. Kada se pogleda da jedan takav OS košta oko 160€, a torba koja se dobija uz proizvod nekih 40€, odmah vam može biti jasno zašto su notebook/asus notebookovi jeftiniji od dobrog dela konkurencije.
BIOS i overclocking
Kao i svaki notebook BIOS i ovaj je odrađen krajnje “spartanski”. U njemu postoje opcije za biranje bootovanja, paljenje i gašenje integrisanih komponenti poput USB kontrolera i touchpada, a jedino po čemu se može izdvojiti je overclocking sekcija. Naime, moguće je podizati magistralu sa osnovnih 133MHz (533MHz Quad Pumped Bus) na čitavih 153MHz sa međukoracima na 140 i 146MHz. Kako u BIOS-u nije moguće dizanje voltaže procesora i memorije, ostaje samo dizanje FSB-a. Teoretski, na 153MHz procesor bi radio na 3.06GHz, što je zaista puno, i odmah smo primetili problem disipacije toplote – jednostavno, ovako brzi CPU-ovi zahtevaju mnogo bolje hlađenje od ponuđenog. Sa entuzijazmom smo prionuli na ovaj o/c i vrlo brzo zastali – na 3.06GHz PC Mark 04 je ubrzo toliko pregrejao mašinu da je je ona “zamrzla”. Pokušali smo na nižoj magistrali od 146MHz, ali nam se dogodila ista situacija, samo skoro pred kraj PC Mark testa – opet “zamrzavanje” i opet gašenje, pa paljenje mašine. FSB na 140 GHz je definitivno dao rezultate – mašina je stabilno prošla više puta PC Mark 04 test i možemo smatrati tu magistralu potpuno stabilnom. Sam overclocking generalno ne preporučujemo – ove visokointegrisane mašine su napravljene za rad na nominalnom taktu, i svako menjanje može samo pospešiti eventualnu nestabilnost. Razlike u performansama su primetne, ali ne toliko značajne, pogotovo što se to u realnom radu i ne primeti.
Utisci o radu i rezultati
Opšti utisci o radu su solidni – nismo ni razočarani, ni oduševljeni. Razlog za manjak oduševljenja je prvenstveno loš monitor, a onda i za naše uslove, modem. Prekor možemo još jedino uputiti integrisanim zvučnicima, koji su ponekad umeli da se čudno ponašaju, čak i zakrče. Ovaj propust jeste minoran, ali nekad ume da zasmeta. Sa druge strane, rad je bio besprekoran, pa čak i kroz oveclocking na 140 MHz FSB, nisu pokazani nikakvi znaci nestabilnosti. Sam overclocking nije nešto naročit, jer CPU onda radi na 2.8GHz (maksimum cele A2H serije), ali ga definitivno vredi spomenuti.
Na kraju, pogledajmo i rezultate ovog notebooka. Iz tabele se mogu videti izabrani testovi : SiSoft Sandra 2004 Pro, PC Mark 04 v1.1.0, 3D Mark 2001 SE, HD Tach 2.7, Business Winstone i Quake 3. Namerno smo stavili akcenat na ne-3D testove, jer je grafička preslaba za neku ozbiljniju primenu. Kao što smo i rekli, ovo je najpre office kompjuter.
Testovi
Struja
Baterija
Business Winstone
Score
14.8
12.1
HD Tach 2.7
Read max
28.9
28.9
Read avg
22.6
22.5
Read min
8.7
9.5
Access (ms)
18
23.4
SiSoft Sandra 2004 Pro
Dhrystone ALU (mips)
6828
5410
Whetstone FPU (flops)
1942
1849
Integer iSSE2 (it/s)
16487
14503
Float iSSE2 (it/s)
20613
18674
Drive Index (kb/s)
20381
21766
RAM Bandwidth Int (MB/s)
1713
1678
RAM Bandwidth Float (MB/s)
1722
1665
PC Mark 04 v.1.1.0
CPU Score
3409
2521
Memory Score
2256
1905
HDD Score
2202
2190
3D Mark 2001SE
1024x768x32
1048
1060
Quake 3
1024x768x32
21.1
21.1
Kao što iz tabele možemo videti, baterija utiče na rad samo ponekih testova, dok 3D segment praktično ne podržava štednju, a u korist toga govori rezultat u Quake 3 testu, koji je identičan. Hard disk takođe ne “reaguje” na promene izvora napajanja, dok se to solidno primeti na radu memorije i procesora.
Naravno, test nije mogao da prodje bez oveclocking rezultata, pa smo odlučili da ih predstavimo, u ovom slučaju na PC Mark 04 testu.
PC Mark 04 v.1.1.0
2660MHz
2800MHz
CPU Score
3409
3547
Memory Score
2256
2326
HDD Score
2202
2189
Ovde vidimo da porastom FSB-a za 7 MHz procesor i memorija dobijaju na brzini, dok su rezultati HDD-a skoro bez promena.
Ako primetite, koristili smo PC Mark 04 test verzija 1.1.0. Razlog na prelazak je to što osnovna verzija nije mogla da prođe poslednji set testova za diskove! U početku smo mislili da je problem do notebooka, ali posetom Futuremark web sajtu, uvideli smo da je to do samog programa i da patch ispravlja nekoliko grešaka, uključujući i ovu.
Dužina rada notebooka na baterijama je jedna od najbitnijih karakteristika. U ovom slučaju, videli smo da se radi o bateriji od 4400mAH, koja pri punom opterećenju (3D Mark 2001 looping) “drži” tačno 70 minuta. Ovo vreme spada u slabije, i moramo naglasiti da smo viđali daleko izdržljivije modele od ovog. Razlog za to smo naveli u prvom pnotebook/asusu ovog testa – “Desktop Replacement”. Ovaj tip notebookova ima jako male mogućnosti uštede energije, tako da nije ni čudo kako se baterija relativno brzo istrošila. Proizvođači ovde svesno idu na dobitak u performansama, pošto Intel odavno nije napredovao po pitanju termalne disipacije. Baš zbog toga izdat je Pentium M procesor, a Pentium Mobile procesori su se zaustavili na nekih 2.4 GHz. Za sve veće brzine birani su praktično primerci desktop procesora koji su se malo grejali tokom rada, a to je i ovde slučaj. Da je ušteda prilično slaba videli smo i u Power Menagement sekciji, gde je jasno pisalo da računar može da izdrži samo 113 minuta u idle modu (bez gašenja HDD-a, ekrana itd). Zaista malo, nema šta, i konstatujemo da od pouzdanosti koju notebook/asus najavljuje na svom sajtu skoro da nema ni govora.
Zaključak
Nakon sumiranja svih utisaka, naša ocena je da je ovo notebook prosečnih mogućnosti. Osim monitora i modema, koje smatramo slabijim delovima A2500H modela, ostatak računara je očekivano obavio svoje funkcije. Sa cenom nešto nižom od 1300 evra, notebook/asus-ov računar je vrlo konkurentan na tržištu, s obzirom da ima 15″ monitor i 512MB memorije. Sa druge strane, uz njega morate kupiti i operativni sistem, a najjeftiniji (ne računajući Linux distribucije) je Windows XP Home Edition, sa cenom od nekih 80-90 evra. Kako je ovo najpre office notebook, trebaće vam OS koji radi pod domenom, a cena Windows 2000 Professional/Windows XP Professional sistema je nešto preko 150€. Kada se sve to sabere, krajnja cena izađe nekih 1400 do 1450€, što već dovodi isplativost ovog modela u pitanje. Opet, uz njega dobijate torbu, a nama nikako da se otme utisak da bi sam računar bio mnogo praktičniji sa nekim drugim wireless rešenjem pored ne toliko praktičnog IrDA adaptera. IrDA jeste korisna za komunikaciju sa mobilnim telefonima i PDA uređajima, ali sa daleko praktičnijim Bluetoothom, ili još bolje 802.11b adapterom, notebook bi definitvno dobio na većoj funkcionalnosti. Ovako, pozdravljamo prisustvo combo drivea i čak 5 USB 2.0 portova što će zadovoljiti potrebe i vrlo zahtevnih korisnika.
Primetili smo i nedostatak Kensington sigurnosne brave, koja je očigledno namenjena skupljim modelima od ovog. Kao sigurnosni sistem, kupcima ostaje šifra u BIOS-u i sifra za HDD, mada uklanjanje ovih osiguranja ne predstavlja neki problem znalcima. Znači, ne ispuštajte notebook iz vida :-)…
Asus je u slučaju A2500H pribegao kompromisima koji nam se nisu toliko svideli. Prvo, stavljeno je zaista puno memorije, a viđali smo notebookove sa duplo manje memorije i daleko boljom opremom za isti novac. Drugo, monitor nas je nakon nekoliko dana korišćenja prilično iritirao, jer morate imati idealni ugao gledanja (znači 90 stepeni) da bi se slika jasno videla. Mišljenja smo da je količina memorije mogla da bude smanjena na uštrb kvalitetnijeg panela, jer teško može da se nađe lošiji na tržištu. Naravno, ekstrema uvek ima (po nekvalitetu), ali ovako velika kompanija ne sme sebi da dopušta takve propuste.
Kontakt PC Centar, www.pccentar.com , tel. 011/3974520