Filip Majkić
ASUS Eee PC 1000HD
Tajvanska kompanija Asus ne posustaje sa ofanzivom na tržištu netbook računara. Nadležni su se odlučili da je najbolji način diversifikacija ponude, sa više (desetina) različitih modela, koji će, makar u teoriji, zadovoljiti potrebe velikog broja korisnika. Rizikujući da zbuni običnog korisnika, Asus bez dvoumljenja sledi ovaj put i uporno izbacuje nove modele, između kojih su razlike najčešće minorne. Ipak, kada se pogleda koliki spektar ponude svi ti modeli pokrivaju, stiče se utisak da su u kompaniji puno pazili da zadovolje praktično svakoga, od onih kojima treba ono najjeftinije, do korisnika kojima trebaju luksuzni, ukrašeni modeli zavidnog kvaliteta izrade.
Geneza modela koji je na testu je pomalo čudna, da ne kažemo prinudna. U jednom trenutku Intel jednostavno nije bio u stanju da isporuči dovoljno procesora za potrebe svoje naručioce. Ogromna popularnost netbook računara je praktično sve iznenadila, iako se očekivalo da će uređaji biti popularni. Ipak, opšta pomama za njima nije bila nešto što su analitičari predviđali da će se sigurno desiti, pogotovo ne u tom obimu. U tom trenutku, Asus se suočio sa dilemom – da li smanjiti obim isporuka ili upotrebiti neki drugi čip. Solomonsko rešenje je nađeno u vidu Celeron procesora, koji je svojim karakteristikama sasvim pogodovao ovom tržišnom segmentu. To je leglo “kao kec na jedanaest”, pošto su u Asusu došli na ideju da na ovom procesoru baziraju kompletne serije novih uređaja koje bi bile plasirane po još povoljnijim cenama. Uz korišćenje hard diska za skladištenje podataka, primetno većeg kapaciteta u odnosu na pristupačne SSD-ove, kreirana je platforma koja pogoduje gotovo svačijem džepu.
Hardver
Računar se bazira na blago izmenjenoj platformi u odnosu na standardnu Atom mašinu. Glavna izmena dolazi u vidu korišćenja Celeron M 353 centralnog procesora. Celeron procesori su oduvek bili sinonimi za low-cost tržište kada se radilo o desktop računarima, a pokazuje se da mogu sasvim fino da se koriste i u netbook-ovima. Konkretan model radi na radnom taktu od 900 MHz. Ima FSB od 400 MHz, kao i 512 KB L2 keš memorije. Izrađuje se u 90-nanometarskoj tehnologiji i to se donekle oseća, pošto stičemo utisak da kuler na procesoru pojačava svoj rad nešto ranije nego kod standardnih Atom modela. Potrošnja CPU-a je deklarisana na 5 W. Dijagonala ekrana od 10,2 inča sa LED pozadinskim osvetljenjem i radna rezolucija od 1024 x 600 piksela su nešto na šta smo svi već navikli kada je netbook tržište u pitanju i tu nema iznenađenja. Slično važi i za 1 GB RAM memorije…
Specifikacija:
Asus EeePC 1000HD
LCD
10.2″, 1024 x 600
Procesor
Intel Celeron M 353 (900 MHz)
Grafika
Intel GMA 950
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
160 GB
Mreže
10/100 LAN, 802.11b/g WLAN, Bluetooth
Dodatno
3 x USB 2.0, VGA izlaz, čitač kartica, audio izlaz, web kamera 1,3 mpx
Maksimalna rezolucija
1024 x 600
Operativni sistem
Linux
Softver
Preko 50 aplikacija različitih namena
Težina
1.45 kg
Dimenzije
260 x 177 x 17.7 mm
Cena
330 evra
Garancija
12 meseci
Za skladištenje podataka se koristi 2,5-inčni hard disk, kapaciteta 160 GB. Iako je Asus svojevremeno forsirao isključivo SSD čipove, odavno se već prihvatilo i rešenje u vidu implementacije hard diska, koje ne škodi preterano po pitanju potrošnje, težine, buke i zagrevanja, a donosi dosta u smislu količine raspoloživog prostora. Kada već spominjemo skladišni prostor, napomenimo da svaki vlasnik Eee PC računara ima pravo na 10 GB online skladišnog prostora preko Eee Storage servisa. Ova usluga je besplatna u prvih 18 meseci korišćenja, sa mogućnošću produženja za još 6 meseci. Portovi i mreže su relativno standardni. Tri USB 2.0 porta, 10/100 LAN i podrška za WiFi su nešto što se skoro bez izuzetka sreće, baš kao i VGA izlaz i čitač memorijskih kartica. Tu je i podrška za Bluetooth. Uz računar se isporučuje Linux operativni sistem sa nekoliko dodatnih aplikacija. Windows verzija je nešto skuplja. Napomenimo još i da punjač radi na 12 V, što je poslastica kompanije Asus. Zahvaljujući tome ovi računari imaju specifičnu pogodnost – možete ih puniti u kolima.
Pakovanje, dizajn, konektori
Ni ovde nema previše iznenađenja. U fino dizajniranoj kartonskoj kutiji stižu sam računar, baterija restore diskovi, strujni adapter, a standardan deo pakovanja je i torbica koja se daje za lakše nošenje računara. Računar je crne boje visokog sjaja, izrađen je prevashodno od plastike uz pokoji metalni detalj i karakteriše ga dizajn tipičan za Eee PC računare. Na gornjem poklopcu se u čošku nalazi beli logo Eee familije. Bokovi su takođe uniformno crni i na njima se može naći najveći broj portova. Sa leve strane su Kensington lock, LAN konektor, jedan USB 2.0 port i audio konektori, kao i otvor za hlađenje računara. Desno su smešteni čitač kartica, VGA izlaz, strujni konektor i još dva USB 2.0 porta.
Unutrašnjost je takođe prevashodno crne boje. Najveći deo površine pokriva tastatura, što je i logično. Sama tastatura je vrlo korektno rešena i podseća na krute, dobre tastature koje po pravilu zatičemo na netbook računarima kompanije Asus. Tasteri su dobrih dimenzija i dobrog hoda, imajući u vidu tip računara. Tastatura ima veliki Enter taster, sređen desni Shift, ali i naša slova. Ispod tastature su nasloni za dlanove sa touchpad-om koji je oivičen sivim površinama. Touchpad je relativno korektan, a bolju ocenu je teško dati kada se radi o uređaju ovakvih dimenzija, koja dosta ograničava touchpad. Desno od touchpada su smešteni LED indikatori rada. Iznad tastature se nalaze tasteri za paljenje i pomoćni tasteri, kao i taster za isključivanje ekrana. Iznad ekrana se nalazi web kamerica, rezolucije 1,3 megapiksela, koju možete iskoristiti za video chat, conferencing i slično.
Utisci
Kao što smo već napomenuli, ovaj računar dolazi sa Linuxom. U poslednje vreme na tržištu mobilnih naprava manjih dimenzija postaje sve očiglednije da softver ume da bude taj koji pravi razliku. U odnosu na Xandros Linux, ova Debian varijacija na temu koju zatičemo u Eee PC 1000HD računaru je blago, a opet dovoljno unapređen. Platforma se pokazala dovoljno korektnom i fleksibilnom da se može bez problema koristiti. U principu, radi se o skoro identičnom konceptu koji smo detaljno opisali u našem prikazu prvog Asus Eee PC računara (istovremeno, to je bio i prvi netbook koji smo ikada testirali). Tada smo bili sasvim zadovoljni onim što smo videli, a taj nas utisak nije napustio ni sada kada smo ponovo radili u sličnom okruženju, uprkos tome što nas je Windows pomalo razmazio. U principu, i tada smo rekli, a sada ponavljamo, da nezahtevni korisnici nemaju razloga da izbegavaju ovaj računar zbog softvera. Za detaljniji prikaz možete posetiti gornji link, a ovde ćemo se osvrnuti na najosnovnije stvari.
Desktop je izdeljen u nekoliko tabova, u grupe koje sadrže srodne aplikacije a kojima se pristupa gotovo po sistemu kao kada „šetate“ između tabova u pretraživaču. Segmenti sadrže srodne aplikacije. Izdeljeni su na Internet, Work, Learn, Play, Settings i Favorites tabove, u okviru kojih se mogu naći prečice za veliki broj aplikacija ili jednostavno prečice za pristup određenim servisima (Gmail, Google Earth i slično) ili podešavanjima (osnovnim i naprednijim). Konzola postoji, ali nije lako dostupna (makar početnicima), već joj se mora pristupiti preko fajl menadžera. Iz istog je “običnom smrtniku” dostupan samo njegov My Documents folder u koji se može stavljati šta god se želi. U gornjem desnom uglu se pristupa help sekciji, dok se u donjem desnom uglu nalaze Task Manager, Eee PC Tips i prečica za gašenje računara. Moramo reći da su Help i Eee PC Tips sasvim dobro odrađene, da su nam pomogle oko nekih stvari i da imamo utisak da će i “najmanje naprednim” korisnicima biti od dragocene pomoći, zahvaljujući jednostavnim i funkcionalnim objašnjenjima. Evo i kratkog spiska šta možete pronaći u određenim grupama aplikacija, uz eventualno kratko pojašnjenje.
Internet: web mail, web, iGoogle, Google Search, Messenger, Skype, Network, Google Docs, Wikipedia, Internet Radio, Wireless Networks, EeeConnect, Video Search, Web Storage, Google Maps
Work: Accessories, PDF Reader, Mail, File Manager, World Clock, Dictionary, Notes, Spreadsheets, Presentations, Documents, Math, Draw, Freemind (StarOffice 8 komponente)
Learn: Science, Language, Math, Paint, Web Learn, Mebook (zanimljivo, kao organizovani audiobook), Kids Game, Go Chinese
Play: Games, DVD Player, Media Player, Music Manager, Photo Manager, Video Manager, Webcam, Sound Recorder, Picasa
Settings: Bluetooth, Desktop Mode, Antivirus, Volume, Instant Shutdown, Printers, System info, Date & Time, Personalization, Add/Remove software, Touchpad, Disk Utility, Diagnostic Tools, Instant Key, Voice Command, EeeAP
Favorites: Suggestion Box, Asus.com, Customize (da se podesi sekcija) – ova sekcija je predviđena da je podešava korisnik, u skladu sa svojim željama i potrebama. Ovde možete postaviti prečicu prema bilo čemu, bez obzira da li se radi o internet aplikaciji, bookmark-u prema omiljenom sajtu itd.
Ekran je sasvim korektan i sličan je ekranima na koje smo se već navikli kada je netbook tržište u pitanju. Rezolucija je dovoljna za veći deo nezahtevnih potreba poput internet browsing-a ili gledanja filmova standardne rezolucije. Tastatura je sasvim udobna za rad ukoliko imamo u vidu njene dimenzije, a slično važi i za touchpad, s’tim što je kod njega situacija još teža. Baterija ima kapacitet od 6600 mAh i omogućava dobrih 4 sata autonomije sa uključenim WiFi-jem i uz nezahtevnu upotrebu. Što se tiče buke i zagrevanja, tu nema većih primedbi i sve je na korektnom nivou – dok je na leru računar je praktično nečujan i tek kada se optereti huk ventilatora počne da se čuje, ali nikada nije toliko intenzivan da zasmeta (osim ukoliko ga ne opteretite duže vreme).
Rezime
Asus je napravio sasvim korektan računar, a slobodno možemo reći, da će Asus Eee PC 1000HD za neke biti pun pogodak. U pitanju je vrlo upotrebljiva i svestrana mašina, sa cenom koja reflektuje postulate od kojih je tajvanska firma krenula kada je kreirala koncept ovog uređaja. Kao što smo već i naveli, cilj je bio kreirati pristupačan, ali atraktivan 10-inčni netbook i u tome se u potpunosti uspelo. Zahvaljujući korišćenju Celeron procesora, Linux operativnog sistema i još nekoliko pristupa, uz izbegavanje upuštanja u rizik sa slabijim kvalitetom izrade ili uštedama nekog drugog tipa koje bi se negativno reflektovale na završni proizvod, Asus je pogodio pravu kombinaciju za korisnike kojima, sa jedne strane svaki evro znači, ali koji ne žele da idu ispod određenog minimuma i, istovremeno im je potreban solidan netbook. Eee PC 1000HD daje upravo toliko koliko košta u odnosu na svoje konkurente na tržištu.
Notebook na test ustupio ASUS.