Filip Majkić
ASUS Eee PC 1008HA “Seashell”
Kompanija ASUS novim modelom želi da unese inovaciju na tržište netbook računara po pitanju dizajna. I ranije smo bili svedoci da su na tržište izlazili ekskluzivni modeli, ali se uglavnom radilo o računarima ograničenih serija ili o računarima koji su cenom drastičnije odudarali od onog raspona cena koji vezujemo za netbook kategoriju. Već smo imali priliku da testiramo ASUS Eee PC S101, na primer. No, ovaj put – iako sa nešto većom cenom – suma koja se treba izdvojiti za ovaj uređaj nije toliko veća od “uobičajene”, uslovno rečeno. U kompaniji ASUS kao da su krenuli stopama Apple-a i rešili da izbace maksimalno tanke, stilizovane računare, dizajnirane po “unibody” principu, a baš kao i kod nekih novijih Apple kreacija na polju notebook računara, ni Eee PC 1008HA ne dozvoljava pristup unutrašnjosti, a čak se ni baterija ne može zameniti, već je integralni deo računara i da biste pristupili unutrašnjosti neophodno je otvoriti kompletan donji deo uređaja. Takav je upravo slučaj sa Seashell netbook računarom. U ASUS-u to ni ne kriju, pa njihov CEO kaže da je cilj da postanu novi Apple. Koliko će u tome uspeti, ostavljamo budućnosti da da odgovoro. Jedno je sigurno – Seashell se po dizajnu primetno izdvaja od konkurenata. No, da li je to dovoljno da privuče nove korisnike, ostaje da se vidi. Jedno je sigurno, postoji utisak da je tržište prezasićeno hardverski sličnim modelima, te da bi bilo korisnije uneti neku inovaciju u tom smislu. No, tu se nažalost ne pitaju sami proizvođači mobilnih računara, već proizvođači čipova – prevashodno Intel, koji kreira procesore i čipsetove i ubedljivo je najdominantniji u tom smislu, kao i kreatori softvera – odnosno, Microsoft, koji svojim pravilima nameće različita ograničenja. Tako smo imali priliku da vidimo da su iz Redmonda stigle direktive o zabrani distribucije Windows XP operativnog sistema za netbook računare na modelima koji imaju hibridni storage sistem. To u praksi znači da je “umrtvljena” jedna kompletna klasa računara pre nego što je i zaživela, uključujući i nedavno prikazani MSI Wind U115. No, vratimo se modelu sa našeg testa.
Evo šta u kompaniji ASUS kažu za svoj netbook, ne štedeći superlative:
Surfujte sa Eee PC Seashell-om – plaža izaziva slike kao što su čisti plavi okean, mekani pesak nalik svili i, naravno, školjke. ASUS je iskoristio jednu od najlepših kreacija prirode i kombinovao je sa najboljim inovacijama današnjice kako bi korisnicima obezbedio najstilizovaniju funkcionalnost Eee PC-a do sada. Novi Eee PC Seashell koji teži svega 1.1 kg visoko je prenosivi saputnik koji omogućava vlasnicima da surfuju Internetom, gledaju video fajlove i budu u kontaktu sa svojim prijateljima i porodicom – čak i dok su na plaži. Opremljen više nego dovoljnim ekranom dijagonale 10 inča, ergonomski dizajniranom tastaturom, inteligentnim sistemom za menadžment potrošnje energije i intuitivnim multi-touch touchpad-om, Eee PC™ Seashell svojim korisnicima obezbeđuje najbolje iskustvo pri korišćenju prenosnih računara, gde god da ih put odvede.
Sa dizajnom inspirisanim morskom školjkom, Eee PC Seashell ima prelivajući sjajni eksterijer, napravljen pomoću In-Mold Roller tehnologije, koji ne samo da će privlačiti poglede gde god da se nađe, već će služiti i kao zaštitna školjka otporna na ogrebotine, što je jako korisno u svakodnevnom korišćenju i prenošenju. Kao što se svetlo presijava o fini pesak na školjci, tako i reflektivne tačkice na kućištu diskretno presijavaju svetlost, dodajući jagodu na vrh torte već izvrsnog dizajna. Suptilno zaobljeni poklopac, kao školjka koja se otvara da otkrije blago u sebi, prikazuje desetoinčni WSVGA ekran “glare” tipa sa LED pozadinskim osvetljenjem koji korisnicima omogućava više nego efikasan pregled njihovih dokumenata i multimedije. Ergonomski dizajnirana tastatura od kucanja u pokretu pravi izuzetno laku aktivnost, a njena veličina iznosi čak 92% veličine klasične desktop tastature.
Sa profilom visokim tek 2.5 cm i masom od 1.1 kg, kompaktne dimenzije Eee PC Seashella čine ga idealnim Internet uređajem bez obzira gde se zateknete. Tu je i baterija koja obezbeđuje do 6 sati rada za jedno punjenje, za mnoge zabavne časove u putu, čime postaje zaista savršen saputnik za celodnevnu zabavu. Super Hybrid Engine inteligentno prati korisničke aktivnosti i dozira pravu količinu energije, konstantno balansirajući između performansi i potrošnje.
Šlag na tortu upotrebljivosti Eee PC Seashella čine tehnološke inovacije koje ga prave vašim najboljim saputnikom. Multi-touch trackpad omogućava intuitivno zumiranje slika skupljanjem prstiju, ili navigaciju na web stranicama klizanjem preko trackpada. Eee PC Seashell koristi dvoipoinčni SATA II hard disk od 160 GB koji je više nego dovoljan za skladištenje muzike, slika i filmova. Dodatak je 10 GB onlajn prostora na Eee Storage sistemu, tako da svojim podacima možete pristupiti bilo kada i sa bilo kog mesta. Bežična veza u vidu 802.11b/g/n omogućava povezivanje na Internet, kao i ostajanje u kontaktu sa porodicom i prijateljima, gde god da se nalaze.
Ispitajmo postepeno da li se obećano ispunjava…
Hardver, specifikacija
Evo i sekcije koja vas sama za sebe sigurno neće ubediti da je baš Seashell pravi izbor za vas. Svi netbook računari se baziraju na manje-više sličnoj platformi, i između njih teško da ćete pronaći neke bitnije hardverske razlike. Računar se bazira na Intel Atom platformi, dizajniranoj tako da bude hardverski dosta slabija od komparativne ponude za „punokrvnu“ notebook platformu, ali da bude sasvim dovoljna za obavljanje svakodnevnih, nezahtevnih poslova, ili pak za intenzivniju upotrebu od strane slabo zahtevnih korisnika. Uređaj poseduje Atom procesor, oznake N280, sa 45-nanometarskom izradom. On je optimizovan za upotrebu u računarima gde je potrošnja primaran faktor, a i pored nešto veće brzine u odnosu na standardne modele od 1,6 GHz i dalje ne može da pušta 720p filmove, za čime poprilično žalimo. No, šta da se radi. Brzina procesora iznosi 1.66 GHz, radi na 667 MHz FSB-u i ima 512 KB L2 keš memorije. Podržava hyperthreading, odnosno “simuliranje” prisustva dva procesorska jezgra. Najveći napredak u odnosu na N270 koji radi na 1,6 GHz je načinjen u domenu potrošnje, pošto N280 ima deklraisan TDP od svega 2 W, što je oko 20% manje od prethodnika. Čipset je Intel 945GME Express+ICH7-M, sa neizbežnom integrisanom grafikom, koja “otkida” od 16 do 64 MB sistemske memorije za sopstvene potrebe. Ekran ima dijagonalu od 10.2 inča i radnu rezoluciju od 1024 x 600 piksela i podržava tehnologiju LED pozadinskog osvetljenja koja donosi ravnomerno osvetljenje, bolju i svetliju sliku, te manju potrošnju u odnosu na standardne ekrane. Ekran je glare tipa, što znači da ima refleksivan premaz visokog sjaja. Memorija dolazi u vidu jednog DDR2 modula kapaciteta 1 GB (proširivo do 2 GB).
Specifikacija:
ASUS Eee PC 1008HA “Seashell”
LCD
10″, 1024 x 600, glare, LED backlit
Procesor
Intel Atom N280, 1,66 GHz
Čipset
Intel 945GME/ICH7
Grafika
Intel GMA 950, do 64 MB deljene memorije
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
Seagate Momentus 5400.5 (160 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm)
LAN
Atheros AR8132 PCI-E Fast Ethernet Controller (Ethernet 10/100)
Wireless LAN
Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (WLAN 802.11 b/g/n), Bluetooth 2.1+EDR
Konekcije
2 x USB 2.0, mini VGA izlaz (adapter za full VGA se isporučuje), čitač kartica MMC/SD/SDHC, audio izlaz, web kamera 1,3 mpx
Operativni sistem
Windows XP Home Edition Service Pack 3
Softver
Adobe Reader 8, Norton Internet Security, Microsoft Office Trial
Masa
1.1 kg
Dimenzije
262 x 178 x 18 mm
Cena
–
Garancija
–
Za skladištenje se koristi hard disk koji izrađuje kompanija Seagate, kapaciteta 160 GB. U suštini, to je trenutno najprostraniji hard disk, odnosno na netbook računarima nećete naći hard diskove većeg kapaciteta (trenutno, još jedno ograničenje koje nameće Microsoft, a koje se relaksira nakon određenog perioda). Seashell ima samo dva USB 2.0 porta, što je manje u odnosu na neki standard koji smo navikli za netbook tržište, a to su tri ovakva konektora. Podržava 10/100 LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth 2.1+EDR. Ima mini-VGA izlaz, pošto dizajn uređaja nije dozvolio implementaciju punog VGA izlaza zbog male debljine zadnjeg dela i integracije baterije u netbook. Adapter koji vam omogućava povezivanje na „puni“ VGA se nalazi na donjem delu računara i pričvršćen je snažnim magnetom, koji treba da obezbedi da se isti ne zagubi. Uz računar stiže Windows XP Home Service Pack 3 operativni sistem, kao i nekoliko aplikacija. Baterija je Li-polymer tipa i „ugrađena“ je u netbook, odnosno ne možete joj pristupiti, niti je izvaditi. Pomenimo još da su Seashell netbook računari dostupni u beloj, crnoj, plavoj, roze, safirnoj i crvenoj boji, tako da možete odabrati model po želji u tom smislu. Na našem testu, kao što možete videti sa priloženih slika, je bio model bele boje.
Pakovanje, dizajn, konektori
Svi koji prate netbook tržište znaju da je polazna ideja bila „što pristupačniji, mali, kompaktan računar za nezahtevne potrebe“, a u skladu sa tim je bio i dizajn i kvalitet izrade. Međutim, vremenom su netbook računari poprilično izašli iz tih okvira. Ne samo cenovno, već i po nekim drugim parametrima. Stoga se neminovno pojavila stavka kao što je dizajn. Ako se za 500-600 evra može naći vrlo pristojan notebook sasvim korektnog izgleda i kvaliteta izrade, zašto se ne bi nešto slično videlo u netbook uređaju cene 350, 400 i više evra, u koliko vidimo da aktuelni uređaji dobrano zalaze? U ASUS-u su rešili da ponude atraktivno dizajniran uređaj i u potpunosti ispunili zacrtano u tom smislu. Da se razumemo, ovo jeste najlepši netbook po mišljenju autora, odnosno najlepši i najatraktivniji netbook koji je imao priliku da drži u rukama. Možda nije ni najlakši ni najtanji u kada se gleda na papiru, ali sve je drugačije kada se uređaj ima pred sobom, odnosno u ruci. Mekih linija, zaobljenih uglova, kompaktan i sa još nekoliko stvari koje će tek biti predmet u daljem toku izlaganja, Eee PC 1008 HA Seashell je u ovom trenutku jednostavno najlepši netbook koga možete kupiti. Tačka.
Seashell stiže u klasičnom kartonskom pakovanju sa ručkicom, unutar koga pored samog računara zatičemo i strujni adapter, uputstvo, te krpicu za brisanje LCD ekrana i ostalih površina – koju ćete, nagađamo, poprilično koristiti. Tu je i torbica za nošenje, koja se može pokazati vrlo korisnom. Netbook koristi tzv. Infusion finiš, odnosno sloj koji ima prevashodnu namenu u vidu zaštite od ogrebotina. To je veoma pohvalno, ali na drugoj strani rezultuje lagodnim ostavljanjem otisaka prstiju. Na našem, belom modelu to i nije toliko jasno uočljivo, premda je vidljivo kada se neko iole bolje zagleda, ali nagađamo da bi situacija bila dosta ozbiljnija na modelu tamnije boje.
Na poklopcu zatičemo Eee PC oznaku, pozadi indikatore rada, a napred sitne otvore za zvučnike, a na levom boku još jedan set sitnih proreza za hlađenje. Ono što je veoma zanimljivo jeste pristup koji je ASUS primenio kada se radi o prostoru za konektore. Sam dizajn veoma tankog računara nije dozvolio preterani broj konektora, kao ni opsežan pristup istim. Pored toga, ASUS je „zatvorio“ konektore specijalnim, zakrivljenim poklopcima. To u praksi znači da, ukoliko nijedan periferijski uređaj nije povezan, otvore možete lako poklopiti i tada je ceo računar jedna skladna celina, bez vidljivih portova. Ovo pomaže utisku kontinualnih površina i estetskom doživljaju računara. Na levoj strani se nalazi konektor za strujni adapter, a ukoliko se otvori malecki poklopac, dobija se pristup jednom USB 2.0 i mini VGA portu. Isto važi i za desnu stranu, gde je smešten još jedan USB 2.0 port, zajedno sa audio izlazima i LAN portom. Zanimljivo je da je za LAN port predviđen specijalan poklopac, koji ne samo da se otvara prema strani, već i prema dole, pošto je konektor nešto većih dimenzija, pa je neophodno obezbediti mu širi pristup. Na toj strani se nalazi još i čitač kartica. Spomenimo da su svi poklopci povezani sa netbook-om, tako da nema opasnosti od njihovog gubljenja. Na donjoj strani se nalaze gumene nožice koje pomažu prijanjanju uređaja za podlogu, kao i mini VGA – to – VGA kablić, koji je magnetski pričvršćen za donju stranu računara i vadi se po potrebi.
Unutrašnjost je čista i pregledna. Nasloni za dlanove, tastatura, i predeo oko njih su bele boje, dok je ekran uokviren crnom bojom. Trackpad podržava multi-touch tehnologiju, a veličina tastature iznosi 92% veličine „obične“ desktop tastature. Naravno, nije da slične stvari već nismo zatekli, a kao i svako rešenje ovog tipa i kod ove tastature su primetni određeni kompromisi. Ipak, radi se o vrlo funkcionalnom rešenju za jedan netbook uređaj. Iznad tastature su indikatori rada, u gornjem levom uglu prekidači a WiFi i Bluetooth, a u gornjom desnom prekidač za paljenje računara. Iznad ekrana se nalazi web kamera rezolucije 1,3 megapiksela sa mikrofonom.
Utisci
Naš računar je stigao sa Windows XP Home Edition operativnim sistemom, a ASUS nudi i verziju sa Linux OS-om, za one koji ne žele klasične “Prozore”. Eee PC 1008HA Seashell stiže sa podrškom za Super Hybrid Engine tehnologiju, koja omogućava podešavanje potrošnje u skladu sa navikama korisnika. Ova aplikacija “čuči” u system tray-u i omogućava korisniku lake izmene između profila. Samo korišćenje se ne razlikuje puno od drugih netbook naprava, kada govorimo o performansama. Praktično identična hardverska platforma utiče na upotrebljivost i ne dozvoljava kreatorima računara da omoguće korisnicima da se preterano razmahnu. Ipak, kada se setimo kakve smo samo mašine pravili da bismo pokrenuli Windows XP kako treba pre pola decenije, ne možemo da ostanemo ravnodušni kako sada taj isti sistem relativno živahno funkcioniše u ovako malom i simpatičnom računaru. Nažalost, Atom procesori koji su trenutno dostupni nisu u stanju da puštaju 720p filmove u x.264 (ili praktično bilo kom drugom) formatu, što je zaista šteta. Jedini format koji dokazano može da se pusti na Atomima u 720p rezoluciji je WMVHD u 720p. Ukupno gledano, performanse su u rangu ostalih netbook računara, i nema previše razloga očekivati da će neki od hardverski praktično identičnih računara da odskoči u tom smislu. Nije ni čudo što se ASUS stoga fokusirao na druga polja kada se radi o inovacijama.
U jedno od tih polja svakako spadaju tastatura i touchpad. Naime, kada se radi o tastaturi, veoma smo prijatno iznenađeni njenom upotrebljivošću. “Raširena” je preko cele unutrašnje površine, baš kao i na skoro testiranom MSI Wind U115 i veoma je upotrebljiva. Iako postoji blago ugibanje kod tastera na sredini, ukupan doživljaj je više nego povoljan, naročito ukoliko se ima u vidu da su Shift tasteri veliki, što nije uvek slučaj. Fn taster omogućava pozivanje raznih dodatnih funkcija, a na tasterima je jasno naglašeno plavom bojom o kakvim se dopunskim funkcijama radi. Ipak, imajte u vidu da je tastatura i dalje kompromis i da je veoma pogodna za kraće korišćenje, dok za duže korišćenje baš i nije – kao, uostalom, i bilo koja druga netbook tastatura. Multi-touch touchpad je prvi ovakve vrste na netbook računarima. Omogućava “gesture” kontrole, odnosno mogućnost zumiranja, obrtanja i obavljanja još nekih dodatnih operacija korišćenjem više prstiju. Na samoj površini touchpada ćete zateći brojne izbočine. Ne sumnjamo da su u ASUS-u želeli da na ovaj način korisniku olakšaju korišćenje, odnosno predstavu o poimanju prostora, ali efekat je da jagodicama prstiju može biti pomalo neprijatno nakon kraćeg korišćenja. Touchpad ima samo jedan taster, ali će reagovati kao levi ili desni taster miša, u zavisnosti od mesta pritiska. Korisnici Eee PC računara koji se registruju dobijaju pristup Eee Storage servisu. Istina, sa brzinama našeg interneta, a posebno uploada, pitanje je koliko je to isplativo, ali je kompletan servis koji nudi dodatni, besplatni skladišni prostor na internetu registrovanim korisnicima sasvim korektno rešenje, a na raspolaganju je 10 GB istog.
Stižemo do generalno najkontroverznijih stvari, možda i odlučujućih kada se radi o netbook (pa i drugim mobilnim) računarima – ekrana, kulture rada (zagrevanje i buka koja se pri tome proizvodi) i baterije. Ekran je glosi tipa, odnosno ima sjajan, refleksan premaz. Ukoliko ste iole redovniji čitalac rubrike notebook/netbook testova, znate da je pisac ovih redova priličan protivnik korišćenja ove tehnologije. Kada su se pojavljivali netbook računari, to su bile mobilne naprave gde glare type ekrana praktično nije ni bilo. Nažalost, proizvođači jednostavno ne odustaju od nekih svojih nakaradnih navika, te se listom opredeljuju za implementaciju glosi ekrana. Nije nam uopšte jasno zbog čega. Niti se prikaz poboljšava generalno, niti ima neke koristi u uslovima jarkog osvetljenja, a svakako ne prija kada možete da u ekranu vidite sebe i svoju okolinu. Zanimljivo je da su glosi ekrane koliko pre neki dan (u odnosu na trenutak pisanja teksta) po prvi put proglasili opasnim po zdravlje, ne zbog direktne pretnje, već zbog uočenih tendencija o iskrivljavanju tela, vrata, glave i uopšte govoreći položaja, sa ciljem izbegavanja refleksije i pokušaja pronalaska položaja u kome ona nije toliko izražena. Efekat je utoliko gori što netbook računari imaju male ekrane, pa kada se deo njih ne može videti jasno, a ni sami uređaji nisu preterano ergonomski, to rezultuje još gorim utiskom. Nije ASUS jedini koji koristi ovu tehnologiju, naprotiv, ali je utoliko veća šteta što je ekran inače zaista solidnih karakteristika. Boje su dobre, prikaz je oštar i “živahan”, a osvetljenje i ravnomerno i dovoljno skalirano da se može prilagoditi gotovo bilo kakvim uslovima korišćenja. Uglovi su veoma dobri za netbook ekran i zaista ne vidimo poentu nasilne implementacije refleksivnog sloja u velikoj količini, osim ukoliko je to za potrebe marketinga, “jer slike tada lepše izgledaju”.
ASUS Eee PC 1008HA nije imun na klasičan problem sa zagrevanjem kod malih, prenosnih uređaja. Može da se skoro uopšte ne zagreje, ali kada se jednom zagreje veoma ga je teško ohladiti. U principu, dok ne opteretite računar, zagrevanje je praktično neprimetno na površinama na kojima imate kontakt sa računarom. Kada ga jednom opteretite na malo duže vreme nekim zahtevnijim poslom ili igrom, zagrejaće se, a tada će biti veoma teško “ohladiti” ga bez gašenja na prethodni nivo. Nivo buke koji se emituje je više nego podnošljiv, pri čemu praktično ništa ne čujete dok netbook nije opterećen, a kada se optereti ventilator blago pojača svoj rad, ali se radi samo o blagom, prijatnom huku, a ne o nekakvoj “turbini” ili nečemu sličnom. Baterija? Lošu vest ste već čuli. Istina, diskutabilno je koliko ćete uopšte nemogućnost zamene baterije smatrati lošom vešću. Ako budete imali problema sa istom moraćete da idete u servis, mada u praksi većina korisnika prenosnih računara to i učini uvek pre nego što direktno kupi novu bateriju. Sa druge strane, sasvim je sigurno da je to pomoglo veoma atraktivnom dizajnu uređaja. Dobra vest je da baterija isporučuje sasvim pristojne performanse. Naime, Li-polymer baterija obezbeđuje ovom računaru priličnu autonomiju. Ne, u praksi se ne dostiže šest sati, koliko obećavaju u ASUS-u, ali mi smo u nekoj vrsti režima kombinovane primene, sa Super Hybrid Engine podešavanjem na automatsku vrednost, uz malo “bazanja po netu”, poneki video klip i kucanje ovog teksta “izgurali” tik preko četiri sata, što je zadovoljavajuć rezultat. Sasvim je sigurno da biste bili u stanju da uz malo detaljnija podešavanja taj period dodatno produžite, posebno ako nemate nekih posebnih prohteva.
Rezime
Zaključak je prilično jasan i nameće se iz svega što smo do sada razmotrili. ASUS je obećavao da će novim modelom pomeriti granice dizajna i to je upravo i ispunio. Seashell je, kao što smo već rekli u dosadašnjem izlaganju, u ovom trenutku verovatno najlepši uređaj u netbook kategoriji. Taj utisak je još izraženiji kada uređaj držite u ruci nego kada gledate fotografije. Sa druge strane, naprava ne donosi nekih ozbiljnijih pomaka po pitanju performansi, te korisnici koji ne polažu previše na dizajn verovatno neće biti raspoloženi da plaćaju nešto više novca zbog toga što je taj element izraženiji kod konkretnog modela. To znači i da teško da će neko odlučiti da zameni svoj postojeći netbook za Seashell, što je takođe aspekat o kome bi proizvođači računara, ali i čipova trebali da povedu računa, imajući u vidu da će uskoro platforma napuniti drugu i ući u treću godinu postojanja. Da budemo kristalno jasni, ovde ne plaćate za neki primetan pomak u hardveru, iako istog ima, već za dizajn. Napredak u tom pogledu nas je prijatno iznenadio. Kada držimo netbook u ruci, jednostavno ne vezujemo doživljaj sa onim koji netbook-ovi inače pružaju. Na tome treba čestitati kompaniji ASUS. Ona je zadala konkurenciji domaći zadatak po pitanju dizajna. Da li je to dovoljno da vas opredeli za ASUS Eee PC 1008HA Seashell ili nije, ne znamo, ali ako ljudi mogu da plaćaju više novca za lepše cipele, lepši stalak za TV, lepšu majcu, zašto ne bi i za računar koji će koristiti praktično svakodnevno i koji ima veoma visok stepen upotrebljivosti? Od nas za Seashell ide zasluženo priznanje kada je dizajn u pitanju.
Performanse
10
CPU
3
Grafika
3
Hard disk
4
Autonomija
10
LCD panel
5
Količina sistemske memorije
3
Izrada računara
18
Dizajn
13
Tastatura, touchpad
3
Konekcije
2
Dodatni hardver i oprema
2
Softver
1
Garancija
1
UKUPNO POENA:
50
ASUS Eee PC 1008HA Seashell – BenchIT Advanced Design Award
Prednosti:
– Dizajn
– Kvalitet izrade
– Mirnoća rada
– Pokriveni portovi
– Multi-touch trackpad je prednost u odnosu na konkurenciju
Nedostaci:
– Baterija se ne može ukloniti
– (Suviše) glosi ekran
– Hardverski ne odskače od konkurencije
Seashell notebook na test ustupio ASUS.