ASUS Eee PC 1008P Seashell 2 Karim Rashid Collection

ASUS Eee PC 1008P Seashell 2 Karim Rashid Collection

ASUS je ponovo uspeo da bude izuzetno aktuelan i svestrano dopadljiv. Netbook nove generacije, dizajniran od svetski poznatog kreatora, sa novom Pine Trail platformom i svim hardverskim novotarijama koje ona donosi, pa još Windows 7 operativnim sistemom. To nije sve. Eee PC 1008P je netbook koji se bazira na novoj Intel Pine Trail platformi, odnosno Atom platformi druge generacije. Ona donosi nešto brži procesor, memorijski kontroler i grafiku integrisanu u sam procesor (ne&

    Sadržaj

      Filip Majkić

      ASUS Eee PC 1008P Seashell 2 Karim Rashid Collection

      Kompanija ASUS je prošle godine unela pravu malu revoluciju na tržište netbook računara kada se radi o dizajnu. Stvorena je nova serija ovih računara, koja je izašla pod jedinstvenom oznakom Seashell (morska školjka), i koja je pobrala brojna priznanja i nagrade, uključujući i naš sajt, gde smo jednom od modela dali sasvim zasluženu Advanced Design nagradu. Radilo se o modelu Eee PC 1008HA, koji je po našem mišljenju bio jednostavno najlepši netbook koga je bilo moguće kupiti. Iskreno rečeno, i dan-danas mislimo tako, i situacija se nije mnogo promenila. Konkurencija je uspešno odgovorila po mnogim pitanjima, ali po pitanju dizajna – nije, makar ne dovoljno uspešno da bismo to okarakterisali adekvatnim odgovorom. No, ASUS je ovaj put otišao korak dalje, i poveri Karimu Rašidu dizajn novog netbook računara, koji stiže sa Seashell 2 oznakom, koja jasno daje na znanje da se radi o narednoj iteraciji u dizajnerskom smislu.

      To nije sve. Eee PC 1008P je netbook koji se bazira na novoj Intel Pine Trail platformi, odnosno Atom platformi druge generacije. Ona donosi nešto brži procesor, memorijski kontroler i grafiku integrisanu u sam procesor (nešto kao kod Core i3 desktop procesora), novi čipset i nove termalne karakteristike. Ispitaćemo da li ima pomaka i u pogledu performansi, a brojke će već reći svoje. Iako smo već imali na prikazu netbook računare kompanije ASUS koji predstavljaju drugu generaciju Seashell modela, radilo se o 12-inčnim mašinama. Ovaj put imamo priliku da se družimo sa 10-inčnim računarom, uslovno rečeno, “standardnog netbook formata”. Kako se ASUS pokazao ovog puta? Po tradiciji, krećemo od hardverskih mogućnosti, da bismo potom analizirali dizajn, te performanse koje računar pruža, te konačno uz utiske o radu sklopili kompletan utisak.

      Hardver, specifikacija

      Netbook računari su se do sada bazirali na skoro identičnoj platformi i među njima uglavnom nije bilo značajnijih hardverskih razlika. Uskoro će to ponovo biti slučaj, ali do tada, ASUS je prvi koji je istupio sa Pine Trail netbook računarom. Pine Trail je druga generacija Intel Atom platforme. Za razliku od prethodnika, koji je naširoko korišćen u netbook i nettop računarima, nova platforma ne koristi tri već dva čipa, s'obzirom na to da novi Atom CPU ima i ugrađen memorijski kontroler i ugrađeno grafičko jezgro. Pine Trail koristi novi NM10 čipset, postojaće tri procesora koji će debitovati u samom startu. To su jednojezgarni N450, namenjen netbook računarima, kao i dva modela orijentisana prema nettop modelima, jednojezgarni D410 i dvojezgarni D510. Svi procesori se izrađuju u 45-nanometarskoj proizvodnoj tehnologiji i rade na 1,66 GHz. Zajedno sa NM10 čipsetom, disipacije procesor-čipset kombinacije u slučajevima N450 iznosi 7 W. Intel ističe da nova platforma donosi pomak u potrošnji za oko 20 odsto.

      Sam procesor se izrađuje u 45-nanometarskom proizvodnom procesu. Radi na 1,66 GHz, uz maksimalnu toplotnu disipaciju od 5,5 W. Ima 512 KB L2 keš memorije, jednojezgaran je, a zahvaljujući Hyperthreading podršci u stanju je da simultano obrađuje 2 thread-a. U njemu je integrisan memorijski kontroler, ali i grafički čip, što je posebno zanimljivo. Radi se o Intel GMA 3150 grafičkom čipu, kako glasi njegova zvanična oznaka. Kao član GMA 3000 serije, poznato je da ovaj grafički čip podržava DirectX 9c, da ima 2 pikselna pajplajna, ali i da je njegov radni takt 200 MHz.

      Specifikacija:
       

       

      ASUS Eee PC 1008P Seashell 2

      LCD

      10,1″, 1024 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Atom N450, 1,66 GHz

      Grafika

      Intel GMA 3150, integrisna u CPU

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      Seagate, 250 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm

      LAN

      Atheros AR8132 PCI-E Fast Ethernet Controller (Ethernet 10/100)

      Wireless LAN

      Wireless LAN Card 802.11n, Bluetooth

      Konekcije

      2 x USB 2.0, mini-VGA izlaz, čitač kartica MMC/SD/SDHC, audio izlaz, web kamera 0,3 mpx

      Operativni sistem

      Windows 7 Starter, 32-bitni

      Masa

      1,1 kg

      Dimenzije

      262 x 178 x 18 mm

      Cena

       

      Garancija

      1 godina

      Ekran ima dijagonalu od 10,1 inča, odnosno kompletan računar stiže u prepoznatljivom 10-inčnom formatu. Radna rezolucija ekrana iznosi 1024 x 600 piksela, a on podržava LED pozadinsko osvetljenje. Ekran je glare tipa, što znači da ima refleksivan premaz visokog sjaja. Korisniku je na raspolaganju 1 GB DDR2 RAM memorije. Za skladištenje podataka se koristi hard disk koji izrađuje kompanija Seagate, kapaciteta 250 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku koji se vrti na 5400 rpm, ima 8 MB bafera i SATA interfejs. Pored ovoga, na raspolaganju vam je i još 500 GB online prostora za skladištenje podataka na Eee Storage servisu. Novi Seashell 2 ima dva USB 2.0 porta, podržava 10/100 LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth 2.1+EDR. Ima mini VGA izlaz, koji smo zatekli još na prvom Seashell računaru (ali i nigde nakon toga).

      Naime, na donjoj strani se u posebno označenom mestu „nosi“ VGA adapter, koji se po potrebi vadi i priključuje na odgovarajući konektor, verovatno sa svrhom nenarušavanja dizajna. Čitač kartica prepoznaje SDHC, SD i MMC formate, a tu su i audio izlazi, kao i web kamera. Netbook u paketu stiže sa Windows 7 operativnim sistemom, i to Starter verzijom u 32-bitnoj varijanti. Pomenimo još da su ovi netbook računari dostupni u više boja. Na našem testu se našao pink model. Ukoliko ne podnosite previše ovu boju, na raspolaganju je još i braon boja. Sasvim je očito da su potonji namenjeni gospodi, a prvi damama…

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Računar stiže u kutiji crne boje, koja najviše podseća na kutiju za cipele. Uostalom, zar nismo rekli da je puno ime računara ASUS Eee PC 1008P Seashell 2 Karim Rashid Collection?  Poznati dizajner je dao svoj pečat ovom netbook računaru u potpunosti. Nismo ni sami sigurni od kojih je materijala izrađen, tačnije, kojim je materijalima „preliven“, ali osećaj je gotovo kao kada prevlačite prste preko zmijske ili krokodilske kože. Površine su reljefne, a ovaj put se dizajneri nisu zadržali na poklopcu, nego su na isti način uradili i bokove i donji deo računara. Što bi se reklo, od glave do pete! Osećaj je zaista nesvakidašnji i odajemo puno priznanje dizajneru i njegovom timu na izuzetno dobro odrađenom poslu.

      U kutiji ćemo zateći uputstvo za upotrebu, strujni adapter koji ima priključak izuzetno malih dimenzija, te krpicu za brisanje, koju možete koristiti da brišete površine računara, uključujući i ekran. Sam računar je „zatvoren“, odnosno dizajneri su insistirali na tome da kompletnu površinu prekriju istim šemama. To u praksi znači da su portovi, baš kao i kod prvog Seashell modela, zatvoreni, te da se moraju otvarati posebni poklopci u slučaju da im se želi pristupiti. Ovo možda nije previše praktično, ali svakako da je u funkciji dizajna, koji impresionira.

      Na poklopcu zatičemo simbol kompanije ASUS, a u njegovom dnu, gde se povezuje sa ostatkom računara, su i LED indikatori rada, na pomalo zaboravljenom mestu. Na donjem delu je „uglavljen“ mini-VGA adapter. Napred nema nikakvih konektora niti indikatora. Levo se nalazi priključak za strujni adapter, čitač memorijskih kartica, kao i mali otvor za ventilaciju, a otvaranjem poklopca se pristupa USB 2.0 portu i mini-VGA izlazu. Na desnoj strani zatičemo tri poklopca, od kojih jedan pokriva pristup bateriji, drugi jednom USB 2.0 portu i audio izlazima, a treći pokriva LAN konektor, koji je izdvojen. Pozadi zatičemo još jedan mali otvor za hlađenje.

      Unutrašnjost je potpuno crna, sa izuzetkom zglobnog mehanizma neposredno ispod ekrana pomoću koga se ekran i otvara, koji je roze boje, kao i potpisa dizajnera, koji se nalazi na desnoj strani naslona za dlanove, ispod tastature, koji je takođe roze boje. Tačped je multi-touch tipa, sa reljefnom površinom, i tasterom koji je naizgled u formi jednog dugmeta, a u zavisnosti od toga koji kraj pritisnete, ponašaće se kao levo, odnosno desno dugme miša. Tastatura je čiklet tipa, sa razmacima između tastera, i nešto manjim tasterima, ali je i dalje sasvim upotrebljiva za jednu netbook tastaturu, iako zahteva određeni period navikavanja zbog manjih dimenzija. Iznad nje su smešteni taster za paljenje (gornji desni ugao), indikatori rada (sredina), odnosno taster za paljenje ExpressGate OS-a i (de)aktiviranje tačpeda (gornji levi ugao). „Frejmles“ ekran (bez okvira) je urađen u stilu koji je prvi put demonstriran na MacBook računarima, sa staklenom površinom preko ekrana i okvira, koja doprinosi utisku da je ekran netbook-a „iz jednog dela“. Iznad ekrana se nalazi web kamera, a ispod Eee PC simbol. Nema bespotrebnih detalja, niti se narušava kompaktnost po bilo kom pitanju.

      Rezultati testova

      Ovo je prvi netbook koji nam je stigao sa Pine Trail platformom, te ovom prilikom dajemo njegove rezultate koje postiže u standardnoj bateriji testova. Rezultati koji se postižu su nešto bolji od prethodnika, ali u prilično skromnim granicama – od 10 do 15%, uglavnom. Jednostavno, nema primetnijeg pomaka u odnosu na prethodnu generaciju, što deluje prilično razočaravajuće. Iako pomak postoji, Atom platforma prethodne generacije je daleko zaostajala po performansama za mainstream platformama, tako da ovi pomaci nisu dovoljni da se ta razlika smanji u iole osetnijoj meri. Evo i konkretnih brojki:
       

      ASUS Eee PC 1008P Seashell 2

      PCMark 05

      Score

      1648

      CPU

      1356

      Memory

      2862

      HDD

      4083

      Cinebench 10

      OpenGL/CPU rendering

      277/869

      NuclearMC

      1358

      WPrime

      32M

      117,364 sec

      Autonomija

      Trajanje baterije

      4h 20 min

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      60,2 MB/s

      Access Time

      14,2 ms

      Burst Rate

      67,4 MB/s

      CPU Usage

      12,7 %

      Utisci

      Kao što smo već spomenuli, ASUS Eee PC 1008P se isporučuje sa Windows 7 Starter operativnim sistemom. Nažalost, sporiji procesor i grafika uzrokuju da uživanje ne bude maksimalno, odnosno ne donose praktično nikakav uočljiv pomak u odnosu na prethodnu generaciju. Da se razumemo, i dalje će potrebe nezahtevnih korisnika biti podmirene, ali ako hoćete da upalite Photoshop ili mnogo tabova u browseru, brzo ćete se suočiti sa hardverskim ograničenjima, koje nova platforma očito nije ni imala ambiciju da ukloni. Performansama pomaže vrlo solidan hard disk, ali je u principu sve ovo u domenu već viđenog. Kada secka YouTube HD video, verovatno je sve jasno – trebamo li da spominjemo da 1080p, pa čak ni 720p filmovi iole manjeg bitrejta ne dolaze u obzir? Spomenimo da se uz netbook, pored Microsoft Office Trial verzije, dobija i Trend-Micro Internet Security softver.

      Zaštitni znak Eee PC računara, kao i ASUS mobilnih računara uopšte, su kvalitetna tastatura i touchpad, a tako je i ovog puta. Tastatura se prostire preko cele unutrašnje površine, a već smo spomenuli da se radi o “čiklet” tastaturi. Kada se jednom naviknete na nešto manju površinu samih tastera, što je neizbežan kompromis kada se radi o tastaturi na mobilnom računaru manjih dimenzija, kucanje postaje veoma intuitivno i prijatno iskustvo. Touchpad takođe pohvaljujemo, pre svega zbog veoma solidne površine sa dobrim povratnim feedback-om, ali i multi-touch podrške..

      Ekran računara je veoma dobar. Iako ne volimo glossy ekrane u principu, Eee PC 1008P se može podičiti sasvim dobrim ekranom, solidnih boja i uglova gledanja, kao i ravnomernog osvetljenja. Treba spomenuti da ekran podržava LED tehnologiju pozadinskog osvetljenja, kao i da je njegova radna rezolucija 1024 x 600 piksela. ASUS Eee PC 1008P se ne zagreva previše, premda je očito da zbog dizajnerskog rešenja i veoma malih površina preko kojih se vrši ventilacija oseća određene posledice. Ponekad njegove površine nakon intenzivnijeg rada postaju mlake, pre nego kod sličnih računara. Računar je praktično bešuman, a jedino ćete ponekad čuti rad hard diska, te možemo konstatovati da kultura rada zadovoljava.

      Računar stiže sa dobro sakrivenom baterijom. Naime, ona je “ugurana sa strane”, izuzetno je tanka, i na prvi pogled biste rekli da je nedostupna, odnosno integrisana u računar, te da joj ne možete prići. Možete, uklanjanjem jednog od poklopaca sa desne strane, pritiskanjem dugmeta i izvlačenjem. Radi se o Li-Polymer bateriji, specijalno pravljenoj za 1008P, kapaciteta 2900 mAh, odnosno 31 Wh. To je troćelijska baterija, koja računaru omogućava 4 sata i 20 minuta autonomije, uz povremeni browsing i aktivnu WiFi konekciju. Autonomija je takođe stavka gde je načinjen blagi pomak, pošto je identična baterija u Seashell modelu prve generacije sa Intel Atom platformom prve generacije davala oko četiri sata autonomije.

      Rezime

      Možda bi bolje bilo da naš kontakt sa Pine Trail platformom nije krenuo od ovog modela. Izvanredan dizajn koji će se dopasti mnogima svakako predstavlja udarni adut ovog računara. Nažalost, mi se sada suočavamo po prvi put sa Intel Atom platformom druge generacije, i stoga ne možemo da izbegnemo dozu razočaranja, jer smo ipak očekivali više. To nije do ASUSa, već do Intela, ali zaista je šteta da nakon toliko vremena pomak u performansama ostane simboličan, a da korisnici koji su još pre dve godine kupili neki desetoinčni Wind ili Eee PC i dalje nemaju praktično nikakav razlog sa te strane da eventualno požele da zamene svoj računar nekim novijim modelom. No, ASUS se postarao da ponudi neki drugi razlog za kupovinu, a u ovom slučaju to je ekstravagantan dizajn. Karim Rašid je obavio odličan posao, i njegov tim je stvorio kreaciju koja će privlačiti pažnju ma gde da se pojavi, a konkretan model roze boje će naročito biti privlačan damama. Imajući u vidu da je namenjen upravo ovoj ciljnoj grupaciji, dodelićemo računaru ocenu od 85%. Da se radi o „standardnoj“ verziji netbook-a, verovatno bi teško dobio preko 80%, ali ovaj put se cilja specifična korisnička grupa, čije potrebe ovaj model zadovoljava u većoj meri.

      Prednosti:

      – Dizajn
      – Kvalitet izrade
      – Solidni ekran, tastatura i tačped
      – Određeni pomaci koje čini Pine Trail platforma…

      Nedostaci:

      – …koji, međutim, nisu dovoljni da učine upotrebljivost novih mašina većom
      – Potrebno je voditi računa o tome da stalno otvaranje poklopaca radi pristupa portovima ne rezultuje neželjenim odlomljivanjima

      Netbook na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi