Asus FonePad

Asus FonePad

Asus ne prestaje sa uvođenjem raznih hibridnih uređaja na Android tržište. Nedavno smo na testu imali PadFone - smartfon koji lako postaje tablet, a ovoga puta imamo obrnutu situaciju - FonePad, tablet sa kojim možemo upućivati i primati pozive. Ovaj 7-inčni model deli sličnosti sa Nexus 7 tabletom, ali umesto Tegre on koristi Intel Atom platformu. FonePad jeste nešto skuplji od pomenutog, ali treba uzeti u obzir i prisustvo podrške za 3G...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Na test nam stiže još jedan interesantan Asus-ov tablet, ovoga puta u 7-inčnoj izvedbi i sa jednom posebnom opcijom koju ne srećemo tako često – to je mogućnost da preko njega primate i upućujete pozive. Samim tim, njegovo ime FonePad mu vrlo odgovara, jer je ovde reč o hibridu smartfona i tableta. On ipak nije prvi tablet koji poseduje ovu mogućnost, jer smo se u prošlosti sretali sa modelima preko kojih je bilo moguće zvati i primati pozive uz pomoć SIM kartice koje ubacujemo u njih – recimo Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus.

      Da li to znači da nam ovaj tablet može zameniti smartfon u potpunosti, tačnije eliminisati potrebu za istim? Pa…ne baš. Kao prvo i osnovno, iako smartfoni postaju sve glomazniji, i dalje ostaje relativno normalno držati ih prislonjene uz uvo dok komuniciramo sa nekim. FonePad zapravo i poseduje zvučnik za razgovor, ali možete li zamisliti sebe da držite 7-inčni tablet u ruci i razgovorati kao što radite preko smartfona? Mi teško možemo zamisliti sebe u toj situaciji, ali FonePad zapravo i nije zamišljen da se koristi na taj način. Pre svega, ovo je prenosivi tablet koji ćete nositi u tašnici, dok će razgovor biti obavljan kroz Bluetooth slušalicu. Naravno, u kućnim uslovima ga možete koristiti i preko spikerfona, što je opet dosta korisno.
      Da ostavimo po strani mogućnost pozivanja – kako se FonePad snalazi kao tablet? Prenosivi tableti su svakako sve popularniji, tako da 7-inčna dijagonala svakako ovom modelu ide u korist.Ovde se nalazi IPS tip ekrana sa veoma pristojnom 1280 x 800 rezolucijom koja nudi sasvim dobrih 216 piksela po inču.

      Sa hardverske strane, ovde zatičemo nešto drugačije od onoga na šta smo navikli, i što nam opet nije potpuno strano kod tableta, a to je Intel platforma. Tačnije, unutar FonePad modela nalazi se Intel Atom Z2420 jednojezgarni procesor sa frekvencijom rada od 1.2 GHz. Jednojezgarni procesor na tabletu u 2013-oj? Mi smo bili skeptični isprva, ali performanse i nisu toliko loše koliko smo strahovali, zahvaljujući Hyperthreading tehnologiji koja jedno fizičko jezgro deli na dva virtualna.
      Uz ovaj Intel Atom procesor uparen je PowerVR SGX540 grafički čip, koji se pojavio još krajem 2007-e i mogli ste ga naći recimo u prvom Samsung Galaxy Tab modelu ili Galaxy S smartfonu – tako da se može reći da je ovaj čip sada već dosta mator. U poređenju sa četvorojezgarnim procesorom i dvanaestojezgarnim ULP GeForceGPU-om Nexusa 7, hardver FonePad modela na papiru ne deluje toliko dobro…

      Da nastavimo sa hardverom – količina RAM-a je 1GB, dok interno skladište može biti 8 ili 16GB-a, mada će se kod nas prodavati samo 16GB varijanta. Dobra vest je to da u poređenju sa Nexusom 7 ovde možete proširiti skladište uz pomoć microSD kartica, kapaciteta do 32GB-a. FonePad poseduje samo prednju kameru rezolucije 1.3 MP, mada postoje varijante za druga tržišta koji imaju i 3.2MP zadnju kameru.
       
      [modul]specifikacija=5136[/modul]Asus FonePad dolazi u crno-sivoj kutiji standardnih dimenzija i oblika za ovu dijagonalu tableta. Na njenoj prednjoj strani smeštena je slika tableta, dok pozadi imamo belu nalepnicu na kojoj se nalaze kraće specifikacije modela i razni bar kodovi i serijski brojevi.

      Otvaranjem poklopca zatičemo tablet upakovan u prozirnu zaštitnu foliju koja simbolima objašnjava i šta i gde se nalazi na tabletu od dugmića i ulaza. Unutar pakovanja dobija se punjač, microUSB kabl i nekoliko knjižica, tačnije uputstvo za korišćenje na više jezika.


      FonePad sa prednje strane pomalo podseća na Nexus 7, što je i logično s obzirom da oba modela dolaze od strane istog proizvođača. Tu su standardne crne linije oko ekrana, nešto uže sa leve i desne strane u poređenju sa onim iznad i ispod ekrana.

      Ono što ovaj tablet izdvaja u poređenju sa Nexus 7 modelom je prisustvo zvučnika za razgovor, koji je smešten iza srebrne rupičaste tanke rešetkice. Desno od nje kao i obično imamo senzor ambijentalnog osvetljenja i prednju kameru rezolucije 1.2 MP. Kao i kod MemoPad modela, Asus je ispod ekrana postavio svoj logo, dok on nije prisutan na Nexusu 7.


      Bokovi tableta su užim delom izrađeni od glossy crne plastike, dok je ostatak izrađen od anodizovanog aluminijuma, koji se sa bokova nastavlja i na veću površinu leđa tableta, što svakako doprinosi premium utisku i čini tablet privlačnim. Na bokovima možemo zateći sledeće dugmiće i ulaze – pre svega u gornjem delu levog boka tu je Power dugme i dvodelno dugme za kontrolisanje nivoa zvuka. Na donjem boku imamo rupicu mikrofona za razgovor, 3.5mm ulaz sa slušalice i microUSB port za punjenje i vezu sa računarom.


      Desni bok je potpuno oslobođen od dugmića i ulaza, dok je na gornjem boku u sredini postavljen još jedna rupica mikrofona. To je sve što se tiče bokova ovog modela.

      Pomenuli smo da ovaj model poseduje zadnju stranu od aluminijuma, koja nudi nešto veći premium utisak u poređenju sa Nexus 7 modelom, mada oba tableta imaju kvalitetnu izradu. Zadnja strana nije potpuno u aluminijumu, već je na vrhu ostavljen plastičan deo, koji možete ukloniti i ispod njega naći Sim i microSD slotove. Iza je ugraviran Asus logo u vrhu, dok se niže nalazi i Intelov logo, a skroz dole tu su i rupice iza kojih se nalazi zvučnik.

       Nedavno smo imali priliku i da testiramo Asus-ov veoma pristupačni MemoPad tablet, koji je barem sa softverske strane sličan FonePad-u, mada tu takođe ima i nekoliko razlika. FonePad dolazi sa Android Jelly Bean 4.1.2 verzijom, koja je presvučena WaveShare korisničkim interfejsom, koji se jako malo razlikuje od čistog Stock interfejsa, što nam se uvek dopadalo na Asusovim tabletima. Lockscreen je standardan prsten sa dve prečice ka kameri i Google Now opciji.

      Na glavnom početnom ekranu se nalaze uobičajne stvari koje smo viđali ranije na Asus tabletima. Pre svega u samom vrhu imamo Google Search bar sa ikonicom za glasovnu pretragu, zatim ispod toga Asus vremenski widget sa časovnikom, datumom, temperaturom i grafičkom prezentacijom vremenskih uslova. Ispod se nalazi koristan widget za status napunjenosti baterije. Desno od njega smešten je E-mail widget sa brojem nepročitanih mailova, a ispod njega se nalazi widget sa datumom i danom u nedelji. Još od Ice Cream Sandwich-a, prevlačenje jedne ikonice na drugu stvara folder, koji može biti postavljen čak i u Dock-u. Dock ima šest ikonica, koje je moguće menjati sa drugima po želji.

      Početni ekran takođe možete gledati i u horizontalnom režimu, koji se automatski prebacuje kako okrećete tablet.

      Primetili ste da MemoPad kao i većina današnjih tableta poseduje softverske dugmiće na ekranu. Pored standardnih Back, Home i Task Switch dugmića, Asus je ubacio i četvrto koje poziva takozvane Floating aplikacije. U pitanju su popup prozorčići koje možete otvoriti u bilo kom trenutku i oni će biti prikazani preko bilo koje aplikacije u kojoj se nalazite. Ovih lebdećih aplikacija ima ukupno 12 i uključuju Audio Wizard, Browser, BuddyBuzz, Calculator, Calendar, Countdown, Dictionary, Email, Sticky Memo, Stopwatch, To Do Listi Video Player. Tačnije ovo su samo preporučenih 12 lebdećih aplikacija, svaki widget koji imate na raspologanju može biti dodati u ovu listu i dobiti svoj lebdeći prozor.

      App drawer ostaje u duhu Stock korisničkog interfejsa. Poseduje crnu pozadinu, 5 x 7 redova ikonica , u vrhu Apps i Widgets tabove i prečicu ka Play Store u gornjem desnom uglu.

      Panel sa notifikacijama povlačite sa gornje ivice ekrana, kao kod smartfona. Asus ga je naravno malo izmenio kako bi bolje odgovarao potrebama korisnika i začinio ga ljubičastom temom. U vrhu imamo datum i vreme, prečicu ka podešavanjima i dugme za uklanjanje svih notifikacija. Ispod imamo ukupno devet toggle dugmića, kojim brzo palite ili gasite razne opcije. Ovde je prisutan i korisni slajder za podešavanje nivoa osvetljenosti ekrana. Task Switcher je standardan i kod njega možete uklanjati nedavno korišćene aplikacije prevlačenjem u levo ili desno.

      Google Now je jedna od zanimljivih stvari koje možete naći na Jelly Bean-u. U njemu možete pronaći razne informacije koje bivaju prikupljane tokom koriščenja Google servisa. Ovde dobijate informacije o letovima, sastancima, sportskim rezultatima, vremenskoj prognozi, putanjama do posla, i još mnogo toga. Takođe, unutar ove opcije nalazi se i glasovna pretraga.

      Dialer ima velike sivkasto-bele dugmiće, kao i Smart Dial mogućnost. Interfejs je podeljen u četiri kartice – DialPad, Call Logs, Contacts i Favorites. Kada vas neko pozove dobijate kvadrat u kome se nalazi njegova fotografija ukoliko ste je dodelili, kao i prsten u kojem se nalazi opcija prihvatanja poziva, odbijanja, ili slanja SMS-a.


      App Backup aplikacija vam služi u slučaju kada želite da sačuvate vaše aplikacije ili informacije u vašim aplikacijama, ako vam je potrebno da uradite vraćanje na fabričko podešavanje. Standardna opcija u aplikaciji je odabrana da čuva samo informacije, ali možete odabrati da ona sačuva i glavnu aplikaciju, tako da ne morate da je tražite opet po Android Market-u. Sve informacije i podaci su smešteni u poseban folder u internoj memoriji ili microSD kartici, tako da on neće biti obrisan kada radite Factory reset. Ove informacije lako možete da podelite sa drugim tabletom, na primer u situaciji kada prebacujete aplikacije sa jednog Asus tableta na drugi, ili pri drugim slučajevima.

      AppLocker je jedna od nekoliko Asus aplikacija koje se nalaze na FonePad tabletu. Kao što njeno ime govori, ona služi za zaključavanje bilo koje aplikacije na vašem tabletu, kako bi onemogućili pristup drugom korisniku – ako imate osetljive informacije, ili jednostavno ne želite da neko “čačka” vaše igrice, ili gleda vaše fotografije bez dozvole. Dovoljno je samo dodeliti šifru aplikaciji, nakon čega će aplikacija dobiti katanac u ćošku, a pri njenom sledećom pokretanju, zatražiti šifru koju ste odredili.

      Asus Splendid aplikacija nudi mogućnosti promene temperature boja ekrana i nameštanja prikaza kako vama najviše odgovara. Recimo ako želite življi prikaz, postoji Vivid opcija koja će sva podešavanja namestiti tako da boje imaju veću saturaciju. Zanimljiva mogućnost sa detaljnim podešavanjima prikaza.

      Asus Story aplikacija automatski pravi albume od vaših fotografija u tabletu. Takođe možete kombinovati fotografije, smanjivati ih, zumirati ili na njih dodati tekst.


      Asus Studio je aplikacija koja nudi alternativu ugrađenoj Galeriji. Unutar nje ćete naći sve fotografije koje se nalaze na vašem tabletu, koje su poređene po folderima. Takođe možete sortirati fotografije po datumu, lokaciji ili po predefinisanim albumima. Još jedna mogućnost je da u podešavanjima namestite da se unutar aplikacije prikazuju fotografije sa Google Plus-a, Asus WebStorage-a ili Dropbox-a.

      Audio Wizard je prosta aplikacija koja vam pruža izbor između sedam predefinisanih režima zvuka. Unutar nje možete odabrati Music, Movie, Recording, Gaming ili Speech Mode.

      BlockList aplikacija služi za blokiranje poziva od strane određenih osoba, za koje smatrate da vas uzmeniravaju iz ovih ili onih razloga. Možete odabrati osobu iz liste kontakta, dodati broj ručno ili blokirati osobu koja vas kontaktira internet pozivom.

      Buddy Buzz aplikacija postji i u formi Widgeta na početnom ekranu, ali imate i njenu punu verziju. Što se tiče društvenih mreža koje možete povezati sa njom, imate izbor između Facebook-a, Twitter-a i Plurk-a.

      Dictionary je rečnik u kojem se nalazi objašnjenje engleskih reči. Ovde takođe možete čuti kako se neka reč izgovara ili potražiti više informacija o reči na Wikipedia sajtu.

      File Manager je Asusova aplikacija za upravljanje fajlovima na MemoPad tabletu. Iz nje imate prečice ka Picture, Camera, Music i Download folderima, možete pretraživate fajlove po imenu, praviti nove foldere, itd.

      Instant dictionary je zanimljiva opcija koju možete veoma lako uključiti ili isključiti u delu sa notifikacijama. Ovaj instant rečnik funkcioniše tako što podvučete neku rečenicu na određenom jeziku i pomoću nje direktno je prevedete na jedan od ponuđenih jezika. Nažalost, u izboru jezika nema srpski.

      MyBitCast je aplikacija za beleške u vidu teksta, fotografije ili glasa. Pogodnost kod ove aplikacije je to da su beleške automatski sačuvane u cloud-u Asus Web Storage-a, tako da im možete pristupiti sa velikom lakoćom gde god da se nalazite.

      MyLibrary aplikacija služi za pregled svih vaših knjiga i časopisa u ePub i PDF formatu.

      SuperNote Lite služi za hvatanje beleški pomoću slobodnog rukopisa koji se smanji nakon što ga unesete, kako bi imalo više mesta za beleške na papiru. U ovoj aplikaciji možete birati između osam stilova blokčića na koje ćete unositi tekst.

      WebStorage je Asusov Cloud servis koji vam pruža 5GB prostora za skladištenje vaših fajlova. Zanimljiv dodatak koji ova aplikacija poseduje je ne samo pregled Office fajlova, već i njihovo uređivanje direktno preko interneta. Dužim klikom na Word, Excel ili Powerpoint fajl koji je uploadovan na WebStorage, otvara se Browser i u njemu link sa vašim fajlom sa mogućnosti izmene kao da ga otvarate u Office-u na vašem računaru. Zaista korisna stvar.

      Asus FonePad je kao i većina 7-inčnih tableta dosta lagan, kompaktan i prenosiv uređaj, koji ćete svakako iznositi iz kuće jer poseduje 3G podršku i mogućnost obavljanja poziva. Prvim uzimanjem u ruku dobili smo taj hladan osećaj koji pružaju njegova aluminijuska leđa, tako da on deluje skuplje i kvalitetnije od Nexus 7 modela (zapravo i jeste malo skuplji). Izrada je stvarno na visokom nivou, i celokupan fizički i estetski deo tableta nam se dopada.

      Ekran FonePad-a je dijagonale 7 inča, IPS je tipa i rezolucije 1280 x 800 piksela i po našem mišljenju pruža jako dobar kvalitet prikaza. Čak bismo rekli da je ekran ovde čak i nešto bolji u poređenju sa Nexus 7 modelom – boje su nekako punije i kontrast je veći, tačnije ne deluje blago ispran kao kod njega. Ova rezolucija nudi veoma pristojnu oštrinu elemenata na ekranu, a pošto se radi o IPS tipu, uglovi gledanja su jako dobri. Ekran FonePad-a nam se veoma dopada i jedan je od boljih koji smo videli na 7-inčnim tabletima.


      Nismo preterano oduševljeni jednojezgarnim Intel Atom procesorom koji se nalazi unutar ovog modela. Performanse koje on pruža ne mogu se meriti sa Tegrom 3 Nexus 7 modela, ali je situacija veoma pristojna i svakodnevno korišćenje je generalno glatko. Kažemo generalno jer ipak postoji određena doza zastoja pri otvaranju aplikacija, ili blago usporenje i seckanje pri određenim animacijama. Igranje zahtevnijih igara neće biti najbolje sa PowerVR SGX540 grafičkim čipom, koji je sada već poprilično mator. Intel kaže da je prednost ovog čipa štedljivost – nešto o čemu ćemo diskutovati malo kasnije u tekstu.
      Surfovanje je direktno vezano sa hardverom tableta. Kada tablet nije preterano moćan, iskustvo u surfovanju takođe neće biti preterano dobro. Jednojezgarni procesori u poređenju sa dvojezgarnim ili četvorojezgarnim nisu toliko dobri po pitanju brzine otvaranja stranica ili renderovanjem elemanata na stranicama. Nekom sekunde znače dosta, neko je i malo više strpljiv dok čeka na duže učitavanje stranica, ili na brzinu renderovanja elementa pri zumiranju, odzumiranju ili skrolovanju. Situacija sa jednojezgarnim procesorima nije baš toliko loša kao što deluje, ali jači hardver se zaista oseti pri surfovanju. Sa svetlije strane, ekran je dosta dobar, i elementi na sajtovima su oštri, tako da je tu situacija bolja.


      Autonomija baterije obećava na FonePad modelu. U našem konkretnom slučaju gde smo opteretili tablet pokretanjem benchmark aplikacija i kretanjem kroz interfejs i aplikacije sa ciljem bližeg upoznavanja sa tabletom dobili smo 5 sati i 50 minuta uključenosti ekrana. Ovo podrazumeva podešavanje osvetljenja na maksimum i aktiviranje Outdoor režima, kod kojeg je osvetljenje još nešto jače. Asus navodi 9 sati reprodukcije video materijala, koji nam na Normal režimu osvetljenja deluju izvodljivim, jer opterećenje tableta ovde nije baš veliko. Ipak, skoro šest sati sa većim opterećenjem i najjačim osvetljenjem deluje kao jako solidan rezultat.

       Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikaciju, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
       

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
       

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, gde je očigledno koliko je Prime dobio veći rezultat u poređenju sa TF101 modelom.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      Sve u svemu, FonePad je još jedan interesantan Jelly Bean Android tablet kompanije Asus, sa ne tako visokom cenom. Za osobe kojima je mogućnost slanja poruka, pozivanja i primanja poziva bitna stvar na tabletu, FonePad predstavlja dobar izbor. Naravno, savetujemo vam nabavku bluetooth slušalice, jer držanje 7-inčnog tableta na uhu i nije baš praktično. U ovo ulazi i podrška za 3G, tako da možete da koristite internet preko mobilne mreže. Ipak, ne možemo da se otrgnemo utisku da ako vam smartfon mogućnosti i 3G podrška nisu bitni, bolju kupovinu predstavlja Nexus 7 koji je jeftiniji, mada u izboru se može naći i 3G varijanta pomenutog modela.

      Ekran ovog tableta je IPS tipa, vrlo je kvalitetan i elementi na njemu deluju dosta oštro zahvaljujući 1280 x 800 rezoluciji. Izrada je takođe na vrlo dobrom nivou, jer dobijate aluminijuska leđa i prateći premium utisak. MicroSD slot je svakako prednost nad Nexus 7 modelom, ali po pitanju performansi Tegra 3 odnosi veliku pobedu. Jednojezgarni Intel Atom procesor ipak nudi zadovoljavajuće performanse, premda ima usporenja i blagog seckanja u određenim animacijama.  Zahtevne igre nisu opcija kod ovog modela zbog nešto starijeg grafičkog čipa. Nedostatak zadnje kamere nekom može biti mana, ali mi ionako nismo preterano optimistični po pitanju fotografisanja tabletom. Nexus 7 nam ipak nekako deluje kao bolja kupovina, ali ako vam je bitno telefoniranje na tabletu ili microSD slot, onda svakako treba razmisliti o FonePad tabletu.
      Prednosti
      – Mogućnost pozivanja, primanje poziva i slanje SMS-ova – Aluminijumska leđa i kvalitet izrade – Dosta dobar IPS ekran – Jako solidna autonomija – microSD slot za proširenje skladišta
      Mane
      – Performanse jednojezgarnog procesora nisu toliko dobre – Stari grafički čip – Nije praktičan za pozive bez Bluetooth slušalice
      Cena: 28.990 RSD
      Uređaj na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi