Asus FonePad 7

Asus FonePad 7

Nakon samo šest meseci od izlaska originalnog FonePad-a, Asus je odlučio da predstavi i njegovu osveženu verziju. FonePad 7 je i dalje pokretan od strane Intel Atom procesora, ovoga puta u dvojezgarnoj varijanti. Pored toga, poboljšana je i rezolucija senzora zadnje kamere, uključen je snažniji GPU, verzija Androida je nešto svežija, dok je ostatak hardvera manje-više već poznat. Glavna prednost FonePada i dalje ostaje njegova moguć

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Tablet i smartfon u jednom uređaju – kome je potrebno tako nešto, od aprila meseca ove godine na raspolaganju se nalazi Asusovo rešenje u vidu FonePad modela. Kratak period je prošao, a FonePad koji smo testirali početkom maja meseca dobio je naslednika. To je model identičnog imena, ali ovoga puta sa sufiksom u vidu broja sedam. Pred nama se zapravo nalazi osvežena verzija, za koju se ne može reći da je drastično promenjena, ali ipak dolazi sa boljim hardverom ispod haube.
      Koja je ključna prednost ovog uređaja, i šta je to što ga izdvaja iz gomile drugih 7-inčnih tableta? Pre svega, mogućnost pravljenja i primanja poziva, tako da ga ujedno možete koristiti i kao smartfon. Da, znamo, držati uređaj sa ovolikom dijagonalom ekrana na uvetu svakako može delovati čudno, tako da je po našem mišljenju ipak preporučljiva upotreba Bluetooth slušalice. Još jedna prednost koju FonePad donosi je prenos podataka preko mobilne mreže, tako da po ne tako visokoj ceni od 236 evra dobijate 3G tablet.
      Asus je odlučio da i dalje nastavi partnerstvo sa Intelom, tako da u FonePad 7 modelu i dalje srećemo Atom procesor, ali umesto slabašne jednojezgarne verzije sada imamo moćniju dvojezgarnu. Reč je o Intel Atom Z2560 čipu, tačnije dvojezgarnom procesoru sa frekvencijom rada od 1.6 GHz-a, u kombinaciji sa PowerVR SGX544MP2 GPU-om koji nudi dosta dobre grafičke performanse. Očekivali smo povećanje radne memorije, ali nažalost Asus se nije odlučio na taj potez, tako da i dalje imamo 1GB RAM-a. Skladište FonePad 7 modela može biti veličine 8, 16 ili 32 GB-a, a takođe ga možete proširiti microSD karticama kapaciteta do 32 GB-a
      Ekran je ostao nepromenjen u odnosu na prethodnika. Njegova dijagonala je 7 inča, IPS je tipa, sa rezolucijom od 1280 x 800 tačaka koje nude oštrinu od 216 piksela po inču. FonePad 7 donosi povećanje rezolucije senzora zadnje kamere sa 3.2 na 5 MP, kao i 1080p video snimanje. Baterija je iz nekog razloga manjeg kapaciteta u odnosu na prethodnika, tako da je smanjena sa 4270 na 3950 mAh.


      [modul]specifikacija=5136[/modul]

      Dizajn

      Pakovanje FonePad 7 modela je skromno i u njemu se nalaze samo osnovne stvari kao što su punjač, microUSB kabl, kratko uputstvo i alatka za otvaranje slota za Sim karticu. Asus je ovoga puta odlučio da izostavi anodizovani aluminijum koji smo imali prilike da vidimo na originalnom FonePad modelu i da ide sa plastikom, nešto čemu se nismo radovali. Sa prednje strane karakteristični su stereo zvučnici, prednja kamera i senzori. Gornji zvučnik takođe služi i kao zvučnik za razgovor, tako da ukoliko imate potrebu, možete držati tablet na uvetu i na taj način obavljati razgovore. Naš primerak tableta ima belu pozadinu, mada takođe postoji i crna alternativa. Pozadina ima suptilnu šaru koncentričnih krugova koji se šire iz tačke srebrnog Asus logoa.

       

       

      Softver

      Za razliku od originalnog FonePad modela koji ima Android Jelly Bean 4.1, naslednik stiže sa svežijom Androidom 4.2.1 verzijom. Kao što je to često slučaj, Asus kao i mnogi drugi proizvođači se odlučuje na modifikaciju korisničkog interfejsa i uključivanje svojih aplikacija, objedinjenih u vidu WaveShare UI-ja. Srećom, ovaj korisnički interfejsa ne odskače previše od Stock verzija, što nam se uvek dopada. Dodatak koji vredi istaći su takozvane plutajuće aplikacije, koje dolaze u vidu widgeta, i možete imati ukupno šest otvorenih prozorčića, koji nude pogodnosti multitaskinga.

      Asus aplikacije

      App Backup aplikacija vam služi u slučaju kada želite da sačuvate vaše aplikacije ili informacije u vašim aplikacijama, ako vam je potrebno da uradite vraćanje na fabričko podešavanje. Standardna opcija u aplikaciji je odabrana da čuva samo informacije, ali možete odabrati da ona sačuva i glavnu aplikaciju, tako da ne morate da je tražite opet po Android Market-u. Sve informacije i podaci su smešteni u poseban folder u internoj memoriji ili microSD kartici, tako da on neće biti obrisan kada radite Factory reset. Ove informacije lako možete da podelite sa drugim tabletom, na primer u situaciji kada prebacujete aplikacije sa jednog Asus tableta na drugi, ili pri drugim slučajevima.

      AppLocker je jedna od nekoliko Asus aplikacija koje se nalaze na FonePad tabletu. Kao što njeno ime govori, ona služi za zaključavanje bilo koje aplikacije na vašem tabletu, kako bi onemogućili pristup drugom korisniku – ako imate osetljive informacije, ili jednostavno ne želite da neko “čačka” vaše igrice, ili gleda vaše fotografije bez dozvole. Dovoljno je samo dodeliti šifru aplikaciji, nakon čega će aplikacija dobiti katanac u ćošku, a pri njenom sledećom pokretanju, zatražiti šifru koju ste odredili.

      Audio Wizard je prosta aplikacija koja vam pruža izbor između sedam predefinisanih režima zvuka. Unutar nje možete odabrati Music, Movie, Recording, Gaming ili Speech Mode.

      Dictionary je rečnik u kojem se nalazi objašnjenje engleskih reči. Ovde takođe možete čuti kako se neka reč izgovara ili potražiti više informacija o reči na Wikipedia sajtu.

      MyBitCast je aplikacija za beleške u vidu teksta, fotografije ili glasa. Pogodnost kod ove aplikacije je to da su beleške automatski sačuvane u cloud-u Asus Web Storage-a, tako da im možete pristupiti sa velikom lakoćom gde god da se nalazite.

      MyLibrary aplikacija služi za pregled svih vaših knjiga i časopisa u ePub i PDF formatu.

      Asus Splendid aplikacija nudi mogućnosti promene temperature boja ekrana i nameštanja prikaza kako vama najviše odgovara. Recimo ako želite življi prikaz, postoji Vivid opcija koja će sva podešavanja namestiti tako da boje imaju veću saturaciju. Zanimljiva mogućnost sa detaljnim podešavanjima prikaza.

      Asus Story aplikacija automatski pravi albume od vaših fotografija u tabletu. Takođe možete kombinovati fotografije, smanjivati ih, zumirati ili na njih dodati tekst.

      SuperNote služi za hvatanje beleški pomoću slobodnog rukopisa koji se smanji nakon što ga unesete, kako bi imalo više mesta za beleške na papiru. U ovoj aplikaciji možete birati između osam stilova blokčića na koje ćete unositi tekst.

      WebStorage je Asusov Cloud servis koji vam pruža 5GB prostora za skladištenje vaših fajlova. Zanimljiv dodatak koji ova aplikacija poseduje je ne samo pregled Office fajlova, već i njihovo uređivanje direktno preko interneta. Dužim klikom na Word, Excel ili Powerpoint fajl koji je uploadovan na WebStorage, otvara se Browser i u njemu link sa vašim fajlom sa mogućnosti izmene kao da ga otvarate u Office-u na vašem računaru. Zaista korisna stvar.

      Utisci u radu

      Opet ćemo napomenuti, prelazak sa aluminijuma na plastiku nas nije obradovao. Iako je prethodni FonePad delovao malo ozbiljnije, naslednik uprkos plastici uopšte nema loš kvalitet izrade. Tablet je dosta čvrst, nešto je lakši od originalnog FonePad-a, a šara koncentričnih krugova deluje zanimljivo. Ipak, imamo primedbu na zadnju stranu. Izrezani krugovi su jako plitki, u toj meri da ih jedva osetite kada pređete prstom preko njih, tako da je pozadina uprkos njihovom prisustvu i dalje glossy. To znači da će na njoj ostajati otisci prstiju, što je po našem mišljenju moglo biti izbegnuto korišćenjem dubljih šara, kao na TF300T modelu.

      Ekran na FonePad 7 modelu je ostao nepromenjen, što ne mora biti loša stvar. Kod prethodnika nam se jako dopao kvalitet prikaza, a takav slučaj je i ovde. IPS ekran nudi široke uglove gledanja kao i tačan prikaz boja. Videvši 1920 x 1200 rezoluciju na Nexus 7 2013 modelu, 1280 x 800 rezolucija svakako više ne oduševljava, ali je prikaz na ovoj dijagonali i dalje relativno oštar.

      Naša glavna zamerka u testu originalnog FonePad modela je išla na račun procesora i grafičkog čipa. Dobra vest je da je to rešeno uključivanjem dvojezgarnog Intel Atom procesora i moćnog PowerVR SGX544MP2 GPU-a. Iskustvo u korišćenju je daleko bolje, i tablet je primetno brži u gotovo svakom aspektu. Vreme pokretanja aplikacija je manje, animacije su glatkije, dok su performanse pri surfovanju drastično poboljšane. Još jedna stvar koja nam se dopada kod hardvera ovog modela su jako dobre grafičke performanse, tako da nećete imati problema sa igranjem zahtevnijih igara. Sa druge strane, 1GB RAM-a može biti ograničavajući faktor, i više bismo voleli da smo u ovom modelu zatekli 2GB-a. Performanse su sveukupno visoke i njima smo svakako zadovoljni, što je potpuna suprotnost u poređenju sa prethodnim modelom.

       

       

      Asus FonePad 7

      Quadrant

      5413

      Nenamark 1

      60.4 fps

      Nenamark 2

      60.5 fps

      Vellamo

      1813

      Antutu

      18517

      Linpack

      110.452, 233.287

      BenchmarkPi

      353ms

      CF-Bench

      8685

      Sunspider

      1015ms

      BrowserMark

      2373

      Peacekeeper

      686

      Octane

      SmartBench

      2810

      GFXBench 2.5 Egypt Offscreen

      26 fps

      GFXBench 2.5 Egypt Onscreen

      33 fps

      Epic Citadel

      59.7 fps

      3D Mark Ice Storm 720p

      6577

      Zabrinulo nas je uključivanje baterije manjeg kapaciteta u odnosu na prethodnika i ispostavilo se da je autonomija ipak nešto kraća. Kod originalnog FonePad modela smo uspeli da izvučemo 5 sati i 50 minuta vremena uključenosti ekrana, dok je rezultat kod nasledinka manji za skoro 30 minuta. Razlika nije drastična, ali ovo i dalje ostaje prosečan rezultat kada su u pitanju 7-inčni tableti.

       

       

      Kamera

      Kamera jeste dobila povećanje rezolucije senzora, ali fotografije i dalje ostaju relativno loše. Njihova glavna mana je ogromno prisustvo šuma, ali takođe i nedostatak finih detalja. Boje imaju nešto hladnije tonove. Snimak zabeležen kamerom ima fizičku rezoluciju od 1920 x 1080 piksela, ali je ovo daleko od kvalitetnog 1080p snimka. Šum ovde i dalje predstavlja problem, ali je takođe i priustna visoko izražena pikselizacija. Framerate takođe nije dobar, i u našem slučaju prosečna vrednost iznosi 25.694 fps. Ukratko, kamerom na FonePad 7 tableta nismo zadovoljni.

      Zaključak

      Kome je ideja smartfona i tableta u jednom uređaju zanimljiva, svakako će ceniti novi FonePad 7. Osvežena verzija ne donosi drastične promene, ali je adresirano ono što je najbitnije – performanse uređaja. Novi dvojezgarni Intel Atom procesor nudi mnogo bolje performanse u odnosu na prethodnu verziju, a grafičke performanse su takođe poprilično unapređene. Ne dopada nam se odluka povratka na plastiku kao materijal zadnje strane, ali to je nešto što se može prežaliti. Ekran sa 720p rezolucijom svakako nije najoštriji na tržištu, ali svejedno nudi prilično dobar kvalitet prikaza.

      Autonomija je stvar koja je unazađena na FonePad 7 modelu u odnosu na prethodnika, i njom nismo preterano zadovoljni. Isto možemo reći i za kameru, koja uprkos povećanju rezolucije senzora i dalje nudi loše fotografije i snimke. Kao i kod svakog modela, Asus uključuje razne manje ili više korisne aplikacije, dok je korisnički interfejs blizak sa AOSP verzijom. Po ceni od oko 236 evra svakako predstavlja solidnu kupovinu. Ukoliko vas ne interesuje mogućnost telefoniranja i 3G, alternativa ovom modelu je odlični Nexus 7 2013 sa boljom rezolucijom ekrana, većom količinom radne memorije i nešto boljim performansama…

      Prednosti

      – Mogućnost telefoniranja i 3G
      – Dobre performanse
      – Kvalitetan IPS ekran

      Mane

      – Prosečna autonomija
      – Loša kamera

      Cena: 26.990 RSD

      Uređaj na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test