Filip Majkić
Računar bez kompromisa, sa brzim Intel procesorom, brzom Nvidia grafikom, specifičnim izgledom baziranom na liniji Stealth bombardera američke avijacije, piramidalnim ćoškovima i ivicama, sa velikom termalnom disipacijom, ali i vrhunskim sistemom hlađenja. Vrhunska igračka mašina sa nečujnim hlađenjem, upakovana u dobro poznato, sjajno kućište. To je geslo kompanije ASUS, koga se tajvanska firma držala sa novim G750 računarom. Na prvi pogled, odmah ćete primetiti sličnost sa G75 (i pre njega sa G74, G73…) serijom računara, čiji je direktan naslednik. Međutim, unapređenja i poboljšanja, naročito ona ispod haube, su brojna. I po definiciji pojma “ispod haube”, ne vide se na prvi pogled.
Na čemu se bazira G750J? Na Intel Haswell Core i7 4700HQ procesoru sa četiri jezgra, te monstrumu (u okvirima mobilnog tržišta) po imenu Nvidia GeForce GTX 780. Najbrža grafika, koja redefiniše kompletan doživljaj. Nešto kasnije ćete videti i direktne rezultate naspram N750 pa i N550 računara i uveriti se da se u bukvalnom smislu radi o razlici koja se izražava u redovima veličina kada su grafičke performanse u pitanju. Uz to, tu je 16 GB RAM memorije, veliko, prostrano kućište, Full HD ekran…No, sve u svoje vreme. Šta je zapravo G750?
Dizajn, konektori
Čim uređaj izvadite iz kutije, odmah zapazite njegove dimenzije. Zapravo, ovo je “lažna 17-ica”, budući da je kućište računara u klasi 18-18,6-inčnog laptopa. Uz to, ima određene produžetke (lepo uklopljene sa piramidalnim dizajnom), koji dodatno “uvećavaju” laptop u našim očima. No, uskoro ćete videti da je to itekako smisleno. Za sada se zadržimo na spoljašnjosti ASUS-ovog džina.
Od dodataka koji se dobiju u pakovanju, najuočljiviji je svakako – ranac. Imajući u vidu dimenzije, pa i specifičan oblik računara, njeno prisustvo je vrlo poželjno, tako reći neophodno. Uz to, ranac nosi ROG brend na sebi, tako da i svojom spoljašnošću stavlja do znanja da računar spakovan u njemu nije bilo kakav. Budući da se laptop isporučuje bez operativnog sistema, apsolutno je neophodan DVD sa drajverima. Ostatak čine manje značajne stvari, kao što su traka za povezicanje kablova, uputstvo za korišćenje na srpskom jeziku, strujni adapter…koji se komotno može svrstati u rang malih džinova.
Ukoliko ste očekivali da će biti prisutni crveni detalji, u skladu sa (očekivanom) praksom sa nekih drugih područja kada su ROG proizvodi u pitanju, varate se. To postaje jasno i vidljivo čim se pogleda računar. Crne mat površine dominiraju uređajem, a ROG logo je konačno “dočekao” belo pozadinsko osvetljenje koje ga čini izuzetno atraktivnim, naročito u mračnijim okruženjima. Laptop je i dalje u vrlo blago modifikovanom “stealth bomber” dizajnu, dakle sa piramidalnim obodima, značajnim “udebljanjima” na odgovarajućim mestima i slično. Veoma smo pozitivni prema ovakvom, sada već tradicionalnom dizajnu i usmerenju G serije, posebno jer znamo da je to sve praćeno veoma funkcionalnim stavkama, kao što je rashladni sistem koji ispumpava vazduh prema zadnjoj strani. Videćete uskoro, to sve omogućava nikad hladniji punokrvni gejming računar.
Kao i u prethodnim generacijama, poklopac laptopa je presvučen slojem koji odaje utisak da se radi o gumi. Pored estetskog, ima i funkcionalan karakter, budući da se radi o laptopu pozamašne mase od 4,5 kilograma! Donji deo je izrađen od krute plastike. Ističu se velike nožice koje omogućavaju da laptop bude izuzetno stabilan. Na donjem delu, a posebno pozadi, se nalaze veliki otvori za hlađenje. Deo su velikog sistema koji omogućava da uprkos izuzetno snažnom hardveru, G750J nema ni najmanjih problema sa termalnom disipacijom.
Izuzev pet indikatora rada smeštenih na prednjem delu, svi portovi su smešteni na bokovima. Prilično debelim bokovima, posebno za današnje standarde, ali to je kompromis koji morate napraviti ukoliko želite gejming laptop. Desno se nalaze priključak za struju, VGA, LAN, HDMI, Thunderbolt, dva USB 3.0 porta, te audio priključci za slušalice i mikrofon. Na levoj strani zatičemo još dva USB 3.0 porta, DVD RW i čitač memorijskih kartica.
Unutrašnjost računara je potpuno crna. Veliki tačped dominira sredinom aluminijumskih postolja za dlanove, sa svoja dva tastera. Odlična tastatura je čiklet tipa i dubokog hoda tastera, od čak 25 milimetara. Veliki ekran je mat tipa. Treba reći da kada se otvori poklopac, iza njega postolje laptopa “štrči” dobrih 3-5 centimetara, tako da o tome treba voditi računa kada postavljate laptop negde. Takođe, prostor pozadi treba obezbediti i usled toga što su veliki izduvnici upravo smešteni tako da vreo vazduh izbacuju pozadi, tako da i o tome treba voditi računa…
Konfiguracija . U pitanju je Intel Core i7 4700HQ procesor. Na podrazumevanom taktu, ovaj četvorojezgarni procesor radi na 2,4 GHz. No, kada se aktivira Turbo režim, takt mu se značajno uvećava. Tada radni takt dostiže 3,4 GHz, ukoliko je aktivno samo jedno jezgro. U slučaju da je opterećenje ravnomernije raspoređeno, radni takt se penje do “samo” 3,2 GHz.
CPU je, baš kao i svi Haswell procesori izrađen korišćenjem 22-nanometarskog proizvodnog procesa. Raspolaže sa 6 MB keš memorije, podržava Hyperthreading (dakle, osam threadova simultano), i ima TDP od 47 W. Koristi integrisano Intel HD 4600 grafičko jezgro, te DDR3 memoriju. Integrisana grafika radi podrazumevano na 400 MHz, a u Turbo režimu može ubrzati svoj rad na 1200 MHz, dok je memorija DDR3-1600 tipa. Memorije, kada je već pominjemo, ima 16 GB, na šta nema potrebe dalje trošiti reči.
[modul]specifikacija=3239[/modul]
Postoje i modeli sa SSD-om, i modeli sa Blu-ray drajvom, modeli sa 3D ekranom, pratećim 3D naočarima i slično. Njihova cena iznosi 1900-2000 pa i više evra. Mi smo na test dobili primerak sa specifikacijama kakve vidite u priloženoj tabeli. I sa cenom koju vidite u istoj toj tabeli.
Primetite prisustvo Thunderbolt porta! Šteta je što periferije sa podrškom za Thunderbolt nisu zaživele u većoj meri. primera radi, na jedan port je moguće nakačiti do 6 Thunderbolt uređaja, zaključno sa eksternim monitorom. Sigurno je da na ovaj način imate osiguraniju budućnost, za koju se nadamo da će doneti mnogo više uređaja koji koriste veliki 10 Gbit/s protok koji omogućava Thunderbolt tehnologija.
Grafika na koju se oslanja G750J jeste ultra-brzi GeForce GTX 780M! Čip baziran na Kepler arhitekturi je uparen sa 4 GB GDDR5 memorije sa radnim taktom od 5 GHz, koja je povezana propusnim opsegom od 256 bita. Jezgro radi na do 823 MHz, a podržano je sve iz skupa Optimus, SLI, PhysX, Verde Drivers, CUDA, 3D Vision, 3DTV Play tehnologija. Jednom rečju, pravi monstrum. Koga je, obzirom da mu je potrošnja deklarisana na čak 100 W, itekako potrebno ohladiti.
Ekran računara koga smo imali na testu je bio veoma solidan Full HD (1920 x 1080) ekran, bez ikakvih glossy nanosa. U ASUSu se diče i time što ovaj ekran ima povećane bočne uglove vidljivosti u odnosu na većinu notebook panela, do 70 stepeni u levom ili desnom pravcu. Hard disk se koristi u ovom računaru, i to 5400 rpm model, koji izrađuje Hitachi. Kapacitet iznosi 1 TB. Ostatak hardvera čine klasični DVD uređaj i sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless i Bluetooth 4.0. O mrežama će biti naknadno reči u utiscima, obzirom da se ne radi o “običnim” čipovima. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli. Svi USB portovi na ovom računaru su USB 3.0 tipa.
Rezultati testova
Ovde možete pronaći rezultate koje ostvaruje ASUS G750J, koga smo direktno uporedili sa N750J laptopom. Slične konfiguracije, sa značajnom razlikom u domenu grafike, gde G model ima 780M, a N model 750M. Slično je i ime, gde je razlika samo u slovu koje stoji ispred identične brojne oznake. Dve 17,3-inčne mašine, jedna usmerena gejmerima, druga usmerena ljubiteljima multimedije. U direktnom deulu, pobednik je:
ASUS N750J
ASUS G750J
Battery Eater – Reader test
6:05
5:45
3DMark 11 Extreme (1080p)
X798
X2694
3DMark 11 Performance (720p)
P2704
P7606
PC Mark 7
3228
3314
Cinebench 11.5 OpenGL
53,42 fps
65,40 fps
Cinebench 11.5 Rendering
6,93 pts
6.97 pts
Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
88,2 fps
228 fps
Resident Evil 5 (High, 1920 x 1080, no AA, no AF)
58,7 fps
188 fps
Unigine (High, 1920 x 1080, no AA, no AF)
28,6 fps 713 poena
95,7 fps 2412 poena
Unigine (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
49,2 fps 1234 poena
156,3 fps 3938 poena
Nuclear MC
22932
24339
wPrime 32M (sec)
13,505
13,477
HD Tune Transfer (MB/s)
81,6
80,7
Nećemo uopšte trošiti reči na to kako radi Windows operativni sistem na jednom od najbržih laptopova današnjice. Odmah prelazimo na dve vrlo bitne stavke, koje naročito želimo da istaknemo. Iako ćete nešto niže videti i egzaktne brojke, želimo da istaknemo da je termalna disipacija neverovatno dobro odrađena, a u skladu sa time ide i kultura rada. Ovo je laptop koji je tiši i hladniji od bilo kog uređaja koga smo ikad imali na testu, uključujući tu i modele sa ULV hardverom. Jednostavno, gotovo nestvarno deluje da je ovako jak hardver spakovan unutar laptopa.
Dabome, ima to i neka svoja dodatna objašnjenja. Deo zasluga svakako ide Intelu (pa i Nvidiji, makar u relativnom smislu) koji iz generacije u generaciju uspevaju da dramatično spuste potrošnju svojih čipova. Takođe, ASUS je upotrebio sjajne materijale za izradu G750 laptopa. Deo objašnjenja ide i na to da je ovo zapravo 17-ica zapakovana u telo 18-ice, te da je i u tom smislu bilo olakšano implementiranje Dual Thermal sistema za hlađenje. Međutim, čak i na velikim izduvnicima koji su, podsećamo, smešteni pozadi, temperatura ne prelazi 60 celzijusa. Poređenja radi, u prethodnoj generaciji je umesto 50-60 stepeni temperatura na tom mestu išla i preko 90 stepeni! Zaista fenomenalan pomak i sve pohvale za ASUS u tom smislu.
Druga stvar koju bismo istakli a koja nije vidljiva na prvi pogled je implementacija Killer wireless mrežnog adaptera. Dok je za gigabitni LAN upotrebljen nešto standardniji Qualcomm Atheros, za WiFi je upotrebljen Killer Wireless N adapter. Za one koji se ne sećaju ovih rešenja, radi se o posebnom čipu koji se implementira na mrežni adapter, i koji služi da dramatično spusti latencije i optimizuje mrežni protok. To je od posebnog značaja za igranje, gde ovakve stvari posebno dolaze do izražaja u katkad i višestrukom umanjivanju pingova.
Zarad lakšeg korišćenja, isporučuje se i softver koji će automatski detektovati i prioritizovati aplikacije koje koristite. Postoje i egzaktni podaci koji govore o poboljšanju transfera usled optimizacije paketa zavisno od njihove veličine, ali mi nažalost nismo imali dovoljno vremena da baš svaku stavku isprobamo po pojedinim paketima, dok za ping možemo potvrditi da itekako ima smisla implementirati ovakvo rešenje. Ne kažemo da će vam promeniti život, ali je svakako dobrodošla karakteristika i prednost koju korisnicima, a posebno igračima, nudi ASUS u svom G750 laptopu. Zanimljivo nam je takođe da primetimo da je Killer rešenje upotrebljeno za bežičnu konekciju, kojoj danas svi streme, pre nego za običan LAN.
Tastatura, tačped
Tastatura je fenomenalna! Sa čiklet tasterima, numeričkim delom, i velikom dubinom kuckanja od oko 2,5 milimetara, ovo je najbolja tastatura koju smo videli na jednom laptopu do sada. Sigurno tom osećaju pomaže i činjenica da je laptop blago nagnut prema napred, i da je razmak među tasterima izuzetno primetan, a taj komfor omogućava veličina samog laptopa. Subjektivno, ponavljamo, ovo je najbolja laptop tastatura. Pogađate, ima i pozadinsko osvetljenje bele boje, čiji intenzitet možete dozirati preko odgovarajućih funkcijskih tastera. Sve to deluje veoma, veoma prijatno i elegantno.
Tačped nije klikped. Tim rečeno, raspolaže sa dva velika mehanička tastera u svom dnu. Iako ne deluje kao jedan veliki klik, na njemu se sasvim lepo i fino radi, registruje adekvatno odgovarajuće dodire i komande. Tu su i multitač komande, koje funkcionišu odlično. Sve u svemu, ocena – vrlo dobar.
Ekran
Buka
Zagrevanje
Idle
Load
ASUS u novim računarima G i N serije koristi “Dual Thermal System”, koji rezultuje fantastičnim performansama u hlađenju. G750J je najtiši i najbolje hlađeni laptop koji smo do sada probali. Topao vazduh se izbacuje kroz zadnje izduvnike, temperature su izuzetno male što je potpuno fascinantno imajući u vidu kakav se hardver nalazi u laptopu, a buka se slobodno može preimenovati u “tišina”. Prosto, sasvim smo impresionirani ovom stavkom, o čemu smo već pisali tokom teksta…
Baterija
Baterija koja se isporučuje je osmoćelijska, kapaciteta 5900 mAh, odnosno 88 Wh, što je možda i bitnije. Autonomija koju smo ostvarili spuštanjem osvetljenja ekrana na dve trećine (a budući da je osvetljenost visoka, komotno je možete dodatno spustiti) iznosi 5 sati i 45 minuta, što je fantastičan podatak imajući u vidu hardverske karakteristike računara! Kao i uvek, autonomija varira od vaših podešavanja, optimizovanosti softvera i/ili power management aplikacije, kao i scenarija u kojima koristite svoj laptop. No, najbitnije je da je i na ovom polju učinjen veliki pomak u odnosu na prethodnu generaciju, baš kao i u slučaju, recimo, termalne disipacije. Od igračkih laptopova ne možete tražiti da budu šampioni na polju autonomije, ali za razliku od očajnih rezultata kakve su nekada tradicionalno postizali, ovaj put se ne može reći da ovakav računar “praktično ne može da radi bez strujnog ispravljača”, jer to zaista može i jeste u stanju.
ASUS G750J je najbolji laptop koga smo IKADA probali i žarko želimo da ga posedujemo, od čega nas deli samo njegova visoka cena. Dovoljno je! Toliko, i hvala na pažnji!
Ocena: 99%
Ako bismo baš morali da ipak kažemo nešto više, to bi bilo da je ovo najbolji, najtiši, najhladniji laptop koga smo ikada isprobali. Nije pogodan za prenošenje kao manji notebook računari, i šteta je što nema SSD, ali postoje varijante ovog laptopa sa SSDom. Editor’s Choice nagrada se dodeljuje srcem, a ne glavom. Ovaj uređaj je po svim parametrima zaslužuje. Jednostavno, kada ukombinujemo sve osobine koje odlikuju G750J, dobijamo celinu koja funkcioniše po principu sinergije i daleko nadilazi kvalitet pojedinih delova koji tu celinu tvore, što je kod laptopova posebno teško, jer skoro uvek imamo nešto što izigrava “tamnu stranu meseca”. Apsolutno sve čestitke kompaniji ASUS na ovom računaru, i zbog toga što su implementirali gomilu sjajnih rešenja, i zbog toga što su veoma unapredili računar u odnosu na prethodnike iz G7X serije.
Prednosti:
– Snaga – Killer Wireless – Najhladniji laptop koji smo probali – Najtiši laptop koji smo probali – Najbolja tastatura koju smo probali na laptopu – Dobra autonomija za gejming laptop – Subjektivno, dizajn koji je idealan za gejming računar (ekstravagantan, ali ne toliko napadan), na kome je dorađeno puno sitnica u odnosu na ranije modele
Nedostaci:
– Hard disk u konkretnom modelu, a voleli bismo SSD – Glomazan, i stoga manje pogodan za prenošenje
Računar na test ustupio ASUS.