ASUS G771J

ASUS G771J

ASUS je na tržište doneo još jedan model svoje RoG - Republic Of Gamers - serije proizvoda. Tajvanska komapanija je ovim zaokružila svoju ponudu korisnicima koji žele nešto više od standardnog računara, a kroz čitanje teksta ćete videti i zbog čega tako mislimo. Ovaj put imamo pred sobom model kojim ASUS odgovara na izazove konkurenata koji vole da stavljaju oznaku “gejming” na svakakve računare. O čemu se zapravo radi?

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Ukoliko imate pozamašnu svotu novca, vaš izbor laptopa visokih performansi je sasvim jasan. Što se Benchmarka tiče, ponajbolje što možete priuštiti sebi jeste laptop G serije. Robusni, snažni, izdržljivi, masivni, sa mnoštvom zanimljivih tehnologija od onih koje nećete ni osećati da su prisutne, preko kozmetičkih, do onih udarnih koje predstavljaju srž korisničkog iskustva, sa sjajnim ekranima, odličnim tastaturama, lepo dizajnirani, modeli G serije su jednostavno sjajan izbor sa kojim ne možete pogrešiti.
      rog2.jpg
      Međutim, postoje i drugi modeli koji celoj problematici pristupaju na nešto drugačiji način. Radi se o modelima raznih proizvođača, za koje nikako ne biste na prvu loptu rekli da su namenjeni gejming publici, koji neretko čak i nemaju neke naročite gejming karakteristike, ali koji se kao takvi plasiraju na tržište. Ne kažemo da na to nemaju pravo, niti smatramo da bi svako ko voli da se igra morao da izdvaja 1500 i više evra za laptop, ali smo mišljenja da će ta priča postepeno dovoditi do erozije smislenosti kategorisanja i da će se uskoro kao gejming mašine plasirati laptopovi sa veoma malom cenom i tako reći nikakvim grafikama. ASUS je rešio da korisnicima ponudi cenovno nešto prihvatljivije gejming laptopove, koji i dalje zadržavaju visok nivo kvaliteta, raspolažu veoma modernim i agresivnim dizajnom i donose snažne procesore i grafike, te dosta memorije. Ne nužno najbolje, ali svakako sa veoma dobrim nivoom performansi.
      g771_14_s.jpg
      Pre nego što nastavimo, moramo na samom početku da se blago ogradimo u tom smislu da smo na test dobili sempl oznake G771J, pa tako ne znamo da li će konkretan model na tržištu završiti kao JW ili JM, da li će pored verzije sa 16 GB memorije biti dostupna verzija sa 8 GB, da li će biti i malo sporijih/bržih procesora ili grafičkih karti, hoće li finalna verzija imati SSD ili dva hard diska. Stoga vas molimo da imate razumevanja ukoliko se ispostavi da se prodajne verzije laptopova budu po tim pitanjima nešto drugačije, a za očekivati je da će ASUS svakako razgranati svoju ponudu. Imaju izuzetno dobru osnovu za to, kao što ćete uskoro videti.
      Ukoliko imate pozamašnu svotu novca, vaš izbor laptopa visokih performansi je sasvim jasan – G serija
      Dizajn, konektori
      Kao što smo rekli, primerak koji smo dobili je sempl, pa nema puno razloga da se zadržavamo na opisu pakovanja koje je bazično, ali koje će u finalnoj verziji biti drugačije i u estetskom smislu, kao i u smislu onoga što se dobije unutar pakovanja.
      g771_10_s.jpg
      Svako ko je ikada video model G serije će “na prvu” biti prepoznatljiv dizajn ovog računara. Doduše, možda ne i konture, budući da G771 ima daleko klasičniji oblik, bez debelog zadnjeg dela i piramidalnih padova kako se ide ivicama ekrana inspirisanih “stealth bomber” dizajnom. No, crna boja u kombinaciji sa crvenim detaljima ne ostavlja mesta sumnji da se radi o članu RoG porodice. To dodatno potvrđuje i veliki Republic of Gamers logo na centralnom delu poklopca, koji svetli crvenom bojom kada je laptop upaljen i daje specifičnu estetsku notu.
      g771_7_s.jpg
      Agresivan dizajn se nastavlja u unutrašnjosti, koja je – baš kao i poklopac – izrađena od aluminijuma, kako i dolikuje premium ASUS proizvodu. Osim crvene linije koja se prostire duž bokova, unutra zatičemo tastaturu sa crvenim pozadinskim osvetljenjem, koje zaista deluje atraktivno. Dodatno, W, A, S i D tasteri su posebno označeni, pogađate, crvenom bojom, a radi se o tasterima koji se puno koriste u igrama. Tastatura je čiklet tipa, sa numeričkim delom. Ispod nje je smešten veliki tačped, a iznad nje zvučnici. Ukupan utisak je da ima dosta “praznog prostora” u unutrašnjosti, ali svakako kada bolje zagledate tu se može pronaći štošta što će pokazati da nije tako. Tom utisku doprinosi potpuno odsustvo dodatnih tastera, uključujući i taster za paljenje koji je integrisan u samu tastaturu tako da bude u njenom numeričkom delu.
      g771_1_s.jpg
      Donji deo laptopa je izrađen od plastike. Takođe, tu su i četiri nožice kome pomažu prijanjanju za podlogu. Pri zadnjem delu je smeštena i baterija, kapaciteta 56 Wh. Uopšteno gledano, oblik računara više naginje tradicionalnijim rešenjima nego ekstravagantnim modelima na koje nas je ASUS navikao u G seriji laptopova. Sve površine su mat, bez ikakvog odsjaja, od ekrana, preko naslona za ruke, do poklopca.
      Osim pobrojanog, treba istaći da sa masom od 3,32 kilograma G771 jeste primetno lakši od drugih sedamnaestica sa većim ambicijama po pitanju performansi, posebno od drugih modela iz G serije. Uporedite samo 5 kilograma modela G750 sa G771. Samim tim je pogodniji za prenošenje i predstavlja manji kompromis u tom smislu u odnosu na masivne G750 modele za koje je zaista, zaista teško očekivati da će ih neko poneti sa sobom. I ispravljač je manjih dimenzija u odnosu na G750, a deklarisan je na 120 W.
      g771_2_s.jpg
      Što se rasporeda konektora tiče, pozadi i spreda ne zatičemo gotovo ništa, izuzev indikatora rada napred i slota za kartice pozicioniranog spreda, skroz pri levoj ivici. Sa leve strane su smešteni konektor za strujni ispravljač, veliki otvor za hlađenje kroz koji izlazi topao vazduh iz unutrašnjosti kućišta, zatim LAN port, mini DisplayPort, HDMI i dva USB 3.0 porta. Desno je smešten Blu-ray combo optički uređaj, Kensington lock, audio izlaz, kao i još dva USB 3.0 porta.Konfiguracija je dobrim delom poznata, a to se naročito odnosi na CPU. U pitanju je Intel Core i7 4702HQ procesor. Na podrazumevanom taktu, ovaj četvorojezgarni procesor radi na 2,2 GHz. No, kada se aktivira Turbo režim, takt mu se značajno uvećava. Tada radni takt dostiže 3,2 GHz.
      g771_16_s.jpg
      CPU je, baš kao i svi Haswell procesori izrađen korišćenjem 22-nanometarskog proizvodnog procesa. Raspolaže sa 6 MB keš memorije, podržava Hyperthreading (dakle, osam threadova simultano), i ima TDP od svega (za ovakav CPU) 37 W. Koristi integrisano Intel HD 4600 grafičko jezgro, te DDR3 memoriju.
      g771_18_s.jpg
      Integrisana grafika radi podrazumevano na 400 MHz, a u Turbo režimu može ubrzati svoj rad na 1150 MHz, dok je memorija DDR3-1600 tipa. Memorije, kada je već pominjemo, ima 16 GB! Treba imati u vidu da se radi o semplu, tako da je vrlo verovatno da će razne prodajne verzije imati i drugačije količine memorije.
      [modul]specifikacija=7546 [/modul]
      Diskovni podsistem računara se oslanja na kombinaciju SSD-a i hard diska. Preciznije, na kombinaciju M.2 SATA SSD-a i hard diska. U G771 zatičemo Samsungov SSD kapaciteta 256 GB (podeljen na dve particije), kao i disk od 1 TB koji potpisuje Hitachi. Ponovo, kao i kod memorije ili procesora, imamo situaciju da je vrlo verovatno da će prodajne verzije imati različite varijante diskovnog podsistema, tim pre što postoji mesta za dva 2,5-inčna diska (dakle, jedan slot nije iskorišćen) uz M.2 slot.
      g771_19_s.jpg
      g771_25_s.jpg
      Kada su periferije u pitanju, G771 je razumno izdašan. Kada to kažemo, mislim na to da nema nekih ekstravagantnih periferija koje bi podigle cenu, ali ćete zato tu naći solidnu količinu često korišćenih portova. Tipičan primer takve stavke je, recimo, prisustvo Thunderbolt porta u drugim modelima G serije, koji su istovremeno primetno skuplji. Blu-ray combo drajv potpisuje Matsushita, odnosno Panasonic, kako glasi ime ove firme na zapadnim tržištima. Gejming računar ovog tipa zbilja treba da ima podršku za optiku. Opet, neki konkurenti daju izmenjivi port na tom mestu, pa se tu mogu dodati dodatna baterija, hard disk ili grafika, ali kao što smo rekli – G771 je razumno izdašan.
      g771_6_s.jpg
      g771_11_s.jpg
      Grafika na koju se oslanja G771 jeste GeForce GTX 860M! Radi se o mobilnoj grafici srednje klase, to jest više srednje klase, koja će pružiti sasvim korektan nivo performansi u velikom broju modernih igara. Bazira se na novoj Maxwell arhitekturi (zapravo, bila je prva grafička karta bazirana na njoj koja je postala dostupna) i njena osnova je GM107 čip. Proizvodi se u 28-nanometarskom procesu, radi na 1029 MHz (plus Boost kada se grafika optereti), ima 640 šejder jedinica koje rade na istom taktu, te donosi čak 4 GB video memorije! Ona je GDDR5 tipa, i sa njom se komunicira putem 128-bitne memorijske magistrale. Efektivno radi  na čitavih 5 GHz.
      G771 je razumno izdašan
      Naravno, kada nema potrebe za ovakvom aždajom, laptop će koristiti integrisanu Intel HD 4600 grafiku koju smo već spomenuli, zahvaljujući tehnologiji koja omogućava brzo prebacivanje u letu kako bi se ostvario idealan balans potrošnje i performansi.
      skrin3_s_2.jpgUtisci
      Osnovni utisak višednevnog druženja sa laptopom nam je da je on izuzetno svestran, te da se komotno može svrstati u red vrhunskih multimedijalnih laptopova, budući da je sjajan i u tom segmentu. Takođe, njegov audio sistem potpisuje Bang & Olafson (Sonic Master Premium tehnologija), što je dodatni faktor u tom smislu i rezultuje odličnim zvukom. Zapravo, moglo bi se reći da se radi o laptopu N serije u gejming ruhu, budući da stilski zapravo izuzetno liči na multimedijalne modele kompanije ASUS. Dabome, sa nešto drugačijom šminkom.
      skrin2_s_2.jpg
      Kada govorimo o svakodnevnom radu, laptop veoma lako guta sve što pred njega stavite. Odlično radi, glatko i britko izvršava komande, zahvaljujući izuzetno brzom SSD-u je izuzetno živahan u radu. Za čistu desetku! Nema potrebe da se zadržavamo dalje, čak i letimičan pogled na hardver govori sve što bi korisnik želeo da sazna.
      skrin1_s_3.jpg
      G771 stiže sa preinstaliranim Windows 8.1 operativnim sistemom, sa nekoliko preinstaliranih ASUS aplikacija. Tu je i web storage koji ASUS obezbeđuje svojim korisnicima, kapaciteta 5 GB, kome možete pristupati u svakom trenutku dokle god imate internet konekciju, bilo sa laptopa, tableta ili telefona.
      Laptop radi odlično i glatko, kako se može očekivati od ovakve mašine
      Ekran
      ASUS je implementirao Full HD ekran dijagonale 17,3 inča, koji je veoma svetao i jasan. Odličan ekran svakako upotpunjuje pozitivan utisak. IPS je tipa, sa uglovima gledanja od 178 stepeni. Takođe, reč je o anti-glare ekranu koji ostavlja odličan utisak. Sve u svemu, pohvale za ASUS.
      ekran_4.jpg
      Tastatura, tačped
      Tastatura je izvanredna! Sa čiklet tasterima, numeričkim delom, dobar utisak ostavlja ne samo u realnom radu (to jest, kucanju) već i u vizuelnom smislu. Raspolaže pozadinskim osvetljenjem crvene boje, koje se sjajno dopunjuje na RoG dizajn i čini ceo paket vizuelno još atraktivnijim. Veoma smo zadovoljni tastaturom, koja deluje elegantno, radi dobro i u praksi se pokazuje odličnom.
      g771_4_s.jpg
      Tačped nije uspeo da ostvari baš takav utisak. Iako se radi o sasvim solidnom i dobro dizajniranom tačpedu, utisak spušta klik koji je izuzetno glasan. Moguće je da će tako biti i na prodajnim modelima, ali se mi nadamo da je problem samo do pretprodajnog sempla.
      Buka
      buka_4.jpg
      Zagrevanje
      tempmin_4.jpg
      tempmax_4.jpg
      Baterija
      Baterija koja se isporučuje je kapaciteta 56 Wh. Autonomija računara je bila u skladu sa hardverom i očekivanjima, imajući u vidu koji je tip čipova unutra i podržane tehnologije. Naglasimo samo da se Power 4 Gear poznata alatka za power management nije nalazila u računaru, već smo je naknadno instalirali. Ukupno, ostvarili smo rezultat od nešto preko 6 sati (6 časova i petnaestak minuta). Sasvim korektno, i više nego dobro za jedan gejming/multimedijalni laptop.Još jednom ćemo vas podsetiti na naš zaključak priče o ASUS G750J laptopu. Tada smo rekli da je jednostavno u pitanju najbolji laptop koga smo ikada probali do tada. Porediti G771 direktno sa njim bi bilo pogrešno. Radi se o modelu koji nema ambiciju da bude udarni model, već da donese veoma dobar balans za korisnike kojima su potrebni snažni računari, ali ipak nisu spremni da troše ogromne svote novca na apsolutno najbolje što postoji sa jedne strane, dok sa druge strane ipak žele da koriste svoj laptop i u nekom klasičnijem režimu – recimo, da ga ponekad ipak prenesu i slično.
      G771 je najbolje posmatrati kao izvanredan multimedijalni i veoma dobar gejming laptop
      Mišljenja smo da je G771 najbolje posmatrati kao izvanredan multimedijalni laptop i veoma dobar gejming laptop. Uopšteno gledano, radi se o veoma kvalitetnoj mašini. Brza, dopadljiva, sa dobrim ekranom, radi sve što treba. Ono što nas sprečava da se još preciznije odredimo prema uređaju jeste što ne znamo njegovu tačnu cenu, pošto je sve još uvek u sempl fazi, i ne znamo da li će se i u kojoj meri prodajne verzije laptopa razlikovati od sempla koji smo imali na testu.
      g771_13_s.jpg 
      G771 prilično dobro pogađa korisnike koji imaju potrebu za kvalitetnijim računarima, a od cenovnog pozicioniranja zavisi hoće li ASUS uspeti da privuče totalni fokus u celom jednom segmentu na svoj model, ili će G771 proći kao još jedan solidan, ali ne naročito prodavan model. Budući da smo mi na testiranju bili veoma zadovoljni, nadamo se da će doći do onog prvog…
      Prednosti:
      – Odlične performanse – Snažan hardver – Izuzetno dobar ekran – Kvalitet izrade – Tastatura
      Nedostaci:
      – Slaba autonomija – Tačped glasan pri kliku – Dva USB 3.0 porta sa desne strane na pomalo nezgodnom položaju, u konfliktu sa mišem koji bi tu trebao biti
      Računar na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi