Filip Majkić
Iako naizgled po mnogo čemu podseća na uređaje G serije, laptop sa oznakom GL ipak donosi sopstvenu priču po kojoj će biti prepoznatljiv. To se odnosi na mnoge elemente, od dizajna računara koji podseća na G modele ali sve ostaje na podsećanju, preko hardverskih komponenti, do kvaliteta izrade i nekih drugih stavki o kojima ćemo još govoriti tokom teksta.
Ipak, osnovno jeste da GL donosi solidnu gejming mašinu u kategoriji od oko 1000 evra, dok su G modeli “pucali” na 1400, 1800, 2200 i više evra. Određeni kompromisi su bili neophodni. Gde su načinjeni? Ako je suditi po računaru sa našeg testa, ne u domenu hardvera. Naime, GL552VW (ne, sufiks ne označava da laptop ima problem sa izduvnim emisijama) dolazi sa svežom Intel Core platformom šeste generacije. Da, ovo je prvi Skylake laptop sa odgovarajućim hardverom i DDR4 memorijom.
Dizajn, izrada
Kada je reč o sadržaju pakovanja, tu se nema puno toga reći. Naš primerak je došao od lokalne kancelarije ASUS-a, u kutiji koja je osim računara sadržavala samo još strujni ispravljač od 120W. Da li će finalno pakovanje biti drugačije, odnosno sadržajnije? Lako je moguće, ali najbolje je da se o toj informaciji korisnici raspitaju kod maloprodaja, onda kada prodaja ovog računara bude krenula.
Dolazimo do prve razlike u odnosu na G modele, a to su korišćeni materijali. Postojaće dve varijante računara, a naš model je plastična varijanta. Biće dostupna i verzija izrađena od metala, premda nagađamo da će na našem tržištu plastična verzija biti popularnija usled cene, a mi to i imamo na testu. Druga razlika jeste u obliku računara. Iako je ovo GL serija, izgled, silueta, oblik računara su pre od N serije multimedijalnih laptopova nego ćoškasti, “stealth fighter-oliki” model G serije. Samim tim, i rashladni sistem je drugačiji u odnosu na fenomenalne G modele, ali daleko od toga da ne ispunjava zacrtano, naprotiv.
Laptop je izuzetno dopadljiv. Poklopac je “naboran” sa izuzetkom metalik sivog, uglačanog i ispupčenog centralnog dela, na kome se nalazi Republic of Gamers logo koji svetli crvenom bojom kada je računar upaljen. Unutrašnjost je potpuno crna, sa crvenim oznakama tastera, koje adekvatno upotpunjuju crveno pozadinsko osvetljenje koje obasjava unutrašnjost kada je računar aktivan. Sve u svemu, sasvim smo zadovoljni. Dopadljivo, a opet odmereno i sa stilom, uz kompromis za koji nam je draže da je načinjen ovde nego u domenu hardvera.
Sa desne strane laptopa se nalaze jedan USB port, dva audio priključka i Blu-ray Combo drajv. Na prednjoj strani je čitač kartica, dok na zadnjoj strani ne zatičemo ništa osim baterija, kojoj se može pristupiti (došlo se dotle da to treba istaći…) i to bi bilo sve. Gro stavki je smešten na levoj strani računara, uključujući i USB 3.1, odnosno Type C, koji bi trebao da korisnicima obezbedi podršku za buduće periferije ili mobilne uređaje koji će se na računar priključivati preko ovog porta. Osim njega, tu su još i HDMI, dva USB porta, LAN konektor, strujni priključak, kao i veliki otvor za hlađenje.
Laptop sa našeg testa je opremljen najnovijom generacijom Intel hardvera. Njegovo srce čine Intel HM170 čipset u kombinaciji sa Core i7 6700HQ procesorom. Skylake platforma je potpomognuta prisustvom DDR4 memorije, a konkretno se koristi 16 GB DDR4-2133 RAM-a. Ne možemo da garantujemo da će i u finalnoj iteraciji biti korišćena tolika količina memorije, odnosno pretpostavljamo da će biti i varijanti koje će dolaziti sa manjim količinama.
Što se procesora tiče, u pitanju je punokrvni Intel Core i7, tako da možete da pretpostavite o kakvom se performeru radi. Na podrazumevanom taktu, ovaj četvorojezgarni procesor radi na 2,6 GHz. No, kada se aktivira Turbo režim, takt mu se značajno uvećava. Tada radni takt dostiže 3,5 GHz.
CPU je, baš kao i svi Skylake procesori izrađen korišćenjem 14-nanometarskog proizvodnog procesa. Raspolaže sa 6 MB keš memorije, podržava Hyperthreading (dakle, osam threadova simultano). Zanimljivo je da ima TDP deklarisan na 45 W, a da postoji i mogućnost “konfigurabilnog spuštanja TDP-a” na 35 W. Sve u svemu, GL552 ima veoma dobru hardversku osnovu.
[modul]specifikacija=8906 [/modul]
Nakon osnove, red dolazi na nadgradnju. Što se grafike tiče, prisutna je integrisana Intel HD 530 grafika, koja je aktivna u nezahtevnom režimu rada, odnosno kada se korisnik ne igra ili ne koristi neku grafički izuzetno zahtevnu aplikaciju. Ona radi u rasponu od 350 MHz do 1050 MHz, zavisno od opterećenja. Intel se ponosi napretkom na polju integrisane grafike, ali ovo nije laptop kod koga će vas to tangirati previše, budući da je tu i diskretna grafika. Konkretno, imamo GeForce GTX 960M u varijanti sa 2 GB memorije. Ne znamo u ovom trenutku da li će svi primerci koristiti ovu varijantu, ili će se možda isporučivati i sa verzijom koja raspolaže sa 4 GB memorije.
Diskovni podsistem računara se oslanja na kombinaciju SSD-a i hard diska. Naime, u GL552VW je implementiran Samsungov SSD koji je veoma brz. Takođe, tu je i standardni Hitachi hard disk kapaciteta 1 TB, koji služi za skladištenje podataka. Naravno, ostaje da se vidi koja će konfiguracija biti dostupna u finalnim varijantama, jer pretpostavljamo da će biti nekoliko podvarijanti i u tom smislu. Slično se može reći i za optički uređaj, koji je prisutan, ali koji je u našoj verziji bio Blu-ray Combo drajv.
Dodatno bismo naglasili prisustvo USB 3.1 porta! Periferije se polako već pojavljuju, ali mnogo bitnije za korisnika jeste što je siguran za budućnost jer će ovakve periferije sasvim sigurno zaživeti, i pojaviće se brojni uređaji koji će koristiti prednosti koje donosu USB 3.1, naročito kada je reč o mobilnim uređajima. Nekima će zgodna biti praktičnost (ne morate razmišljati o orijentaciji prilikom povezivanja), nekima brzina ili struja koju je moguće isporučiti uređajima, ali sasvim je sigurno da je USB 3.1 konektor budućnosti.
Ekran računara je bio veoma solidan Full HD (1920 x 1080) ekran, bez ikakvih glossy nanosa. U ASUSu se diče i time što ovaj ekran ima povećane bočne uglove vidljivosti u odnosu na većinu notebook panela, sa deklarisanim uglovima vidljivosti od 178 stepeni. Tu su i sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, 802.11 a/b/g/n wireless, kao i Bluetooth 4.0. Za sam kraj, na našem računaru je bio preinstliran Windows 10, premda je za očekivati da će u prodaji biti dostupne i varijante bez njega, sa nešto nižom cenom.
Uporedili smo G552 sa jednim G modelom koji smo ranije testirali – uređajem G751, čiji test takođe možete pronaći na našem sajtu. Pogledajte i uverite se koje su razlike između ovih računara kada su performanse u pitanju, kao i razlike između platformi…
[modul]test=442[/modul]
ASUS GL552VW je odličan igrački laptop i to se oseća na svakom koraku. Verzija kojom smo raspolagali ima brz SSD pa u Windowsu sve radi munjevito, igranje je veoma ugodno, a performanse su na visokom nivou. Zanimljivo je da je ASUS vodio računa da omogući lako apgrejdovanje, tako da je na zadnjoj strani moguće pristupiti unutrašnjosti i ugraditi veći disk, M.2 SSD ili dodati još memorije, po želji. To lepo doprinosi njegovoj orijentaciji “što više kvaliteta za pristojnu ulaznu cenu”, pošto je moguće kupiti pristupačniju verziju inicijalno i potom je naknadno nadograditi.
Tu je mnoštvo sitnih i ne tako sitnih stavki koje su implementirane da bi korisniku donele za koji stepen veći užitak u realnom radu. Da, tu su Sonic Master i prateći Audio Wizard za optimizovanje audio doživljaja. To ćete odmah čuti. Ono što ćete malo teže doživeti, ali je možda podjednako važno, jeste podrška GameFirst III tehnologije za optimizaciju mrežnih paketa, zahvaljujući čemu će vaša igračka seansa uvek biti prioritet, pa ćete imati i niži lag, odnosno manji ping do igračkih servera.
Ukupno gledano, laptop se odlično ponaša u radu. Performanse su izuzetno dobre, nema preteranog zagrevanja, uživanje je raditi na računaru. Možete ga koristiti za štošta, ne samo za igranje. Kao i uvek, dobra gejming mašina je odlična u svakom smislu za sve situacije u kojima su visoke performanse bitne, bez obzira da li je reč o profesionalnim ili multimedijalnim primenama. Jedino ćete ga verovatno ređe skidati sa punjača. Em je nešto masivniji od današnjeg proseka, em je punjač nešto većih dimenzija. No, i mašina je takva.
GeForce Experience je takođe stavka koju treba spomenuti. Radi se o Nvidijinom softveru koji vam omogućava da na elegantan način optimizujete iskustvo u zavisnosti od toga koju igru želite da igrate. Ne radi se tu samo o učitavanju profila, pošto na ovaj način veoma elegantno i udobno možete da održavate drajvere “svežim”. Konkretno, mi koristimo GeForce Experience i na desktop računaru. On obaveštava korisnika da su izašli novi drajveri, skida ih, instalira (ako mu dodelite da to radi) i to sve bez ikakve smetnje u radu, potrebe za reinstalacijama, resetovanjem računara ili bilo kakvim manuelnim intervencijama. Brzo, lako, elegantno.
Tastatura, tačped Tastatura je veoma dobra! Reč je o niskoprofilnoj tastaturi, sa tasterima čija je dubina hoda 1.8 milimetara. Svi tasteri imaju crveno pozadinsko osvetljenje. Njegov intenzitet možete dozirati preko odgovarajućih funkcijskih tastera, baš kao i mnoštvo drugih funkcija koje se podešavaju na isti način. Sve to deluje veoma, veoma prijatno i elegantno. Osvetljenje je dodatno naglašeno kod WASD tastera – verovatno ne moramo da vam govorimo iz kojih razloga. Tačped je takođe relativno dobar i ugodan za korišćenje, premda nam se dešavalo da povremeno odbije da registruje mekše, nežnije pokrete koje smo morali da ponovimo nekoliko puta. Može biti zbog materijala, suvih ruku ili čega već. Skrenuli bismo samo pažnju da je unutrašnjost lako uprljati, odnosno da je lako po njoj ostaviti otiske usled crne, plastične površine, tako da biste na tu stavku trebali da obratite pažnju.
Ekran
Mat ekran IPS tipa ima rezoluciju od 1920 x 1080 piksela. Radi se o jednom od najkvalitetnijih ekrana koje možete naći na laptop tržištu, tako da i sa te strane nemate nikakvih briga. Koristi se LG Philips displej, sa kontrastom od čak 750:1, i prilično ravnomernom osvetljenošću od gotovo 300 cd/m2.
Buka
Sa bukom nećete imati problema. Naravno, prilikom igranja će se kuler čuti primetno glasnije, ali to je stavka koja se može očekivati. U principu, nema nikakve neprijatne buke ili čudne buke koja bi indicirala probleme u izradi.
Zagrevanje
Rashladni sistem je drugačiji nego kod drugih modela G serije. Dok se u G računarima topao vazduh izbacuje sa zadnje strane, ovde sve izlazi sa leve strane računara. Ipak, sa termalnog aspekta, ne očekujte nikakve probleme sa GL552VW modelom. Važno je to dodatno naglasiti zbog toga što se radi o laptopu izrađenom od plastike, pa je važno reći da to ne ostavlja posledice u smislu da se neki deo laptopa zagreva suviše da bi korisnik mogao da udobno radi.
Baterija
Baterija koja se isporučuje je četvoroćelijska, kapaciteta 4200 mAh, odnosno 48 Wh, što je možda i bitnije. Autonomija koju smo ostvarili spuštanjem osvetljenja ekrana na dve trećine (a budući da je osvetljenost visoka, komotno je možete dodatno spustiti) iznosi čak oko 7 sati i 20 minuta! Zašto kažemo “čak”? Za ovakve laptopove obično takav rezultat može da bude samo nedosanjani san. Sa Skylake hardverom, očito je da ni “radnovremena” autonomija od oko 8 sati nije više samo san ni za laptopove visokih performansi kao što je ovaj. Naravno, ukoliko značajnije opteretite laptop, ta brojka će se promeniti, ali generalno gledano GL552 je u stanju da isporuči veoma dobar broj radnih sati i bez žice…
U principu, laptop ispunjava zacrtano i uspeva da prevashodno igračkoj publici ponudi dobar gejming uređaj po pristupačnijoj ceni u odnosu na standardni model G serije. Stoga, lako je zaključiti da GL modeli odlično komplementiraju dosadašnju ASUS ponudu i donose novi atraktivan izbor u cenovnu klasu od oko 1000 evra, što možda zvuči puno, ali se zaista radi o nekom novom nivou performansi. Opet, problem kod svođenja utisaka jeste što trebamo da vidimo da li će i koliko prodajni modeli odstupati od semplova i najavljene cene. Međutim, sasvim je jasno da je GL552 uspešno odrađen zadatak ASUS-ovih inženjera.
Sa druge strane, nagađamo da će stav prema laptopu biti formiran dobrim delom na osnovu korišćenih materijala. I to možemo da razumemo. Laptop ne odaje utisak da se ne radi o premium proizvodu po ostalim pitanjima i tek kada ga dodirnete vidite da je izrađen od plastike, a ne od metala. Opet, izuzetno je atraktivan vizuelno i performanse koje nudi su izvanredne. Što se nas tiče, napravljeni kompromis je odličan za ciljnu grupu. Pravo u centar. Dajte nam što bolje performanse, a uštedite slobodno gde već želite. Neki će se buniti zbog plastike, ali oni i nisu ciljna grupa ovog laptopa. Tu je uvek N serija za takav tip korisnika.
Stoga je naše ukupno mišljenje veoma pozitivno. Videćemo kakve će biti karakteristike prodajnih modela – da li će doći sa bržim ili nešto sporijim procesorima, sa hard diskom ili i SSD-om, koliko će memorije imati i slično. Srećom, apgrejd je uvek moguće odraditi, veoma brzo i lako. ASUS G552VW je svoju misiju u potpunosti ispunio i stoga mu dodeljujemo sasvim zasluženo priznanje.
Prednosti: – Odlično pogođen kompromis za ciljnu grupu – Hardverska snaga, Skylake platforma – Dobre realne performanse – Dizajn (subjektivno) – Autonomija za ovaj tip računara – Odličan ekran
Nedostaci:
– Glomazan, i stoga manje pogodan za prenošenje – (Uslovno) Neke će odbijati što je prilikom izrade korišćena plastika, ali se radi o adekvatnom kompromisu
Laptop na test ustupio ASUS.
ASUS GL552VW
Kompanija ASUS ne miruje kada je laptop tržište u pitanju. Nakon odlične i veoma kvalitetne G serije namenjene igračima, smatrali su za shodno da izbace i seriju gejming laptopova “sa merom”. No, mera i merak nisu isto, premda se skoro identično ispisuju. Pred nama je model GL serije, zamišljene kao nešto pristupačnija varijanta gejming mašina za korisnike kojima je kvalitet igranja glavni kriterijum prilikom nabavljanja novog računara. Pogledajmo kako se pokazuje...