Asus Memo Pad 10

Asus Memo Pad 10

Prethodne nedelje predstavili smo vam Memo Pad 8 kompanije Asus, dok je sada vreme i za veću varijantu u vidu Memo Pad 10 modela. Oba modela su skoro identična, ako izuzmemo razliku u dijagonali ekrana. Tu je zapravo i jedna razlika u hardveru, tačnije kod zadnje kamere, gde veći Memo Pad ima slabiji 2MP senzor. Ako ste čitali naš prethodni test, ostatak vam je poznat. Imamo četvorojezvarni Cortex A9 procesor, IPS 720p ekran, 1GB RAM-a, Android Jelly Bean 4.2.2...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Kome 8 inča i dalje nije dovoljno, Asus u ponudi takođe ima i veći model sa 10.1-inčnim ekranom. Pred sobom imamo praktično isti uređaj o kojem smo pisali prošle nedelje, sa jednom ključnom razlikom – većom dijagonalom ekrana. Kada kažemo isti, mislimo na identičan hardver koji ova dva modela dele. Ipak, prisutna je i jedna sitnica koja pravi razliku između njih, a to je zadnja kamera. Kod Memo Pad 8 modela senzor ima rezoluciju od 5 megapiksela, dok je ovde senzor inferiorniji po tom pitanju, pa je na raspolaganju kamera koja nudi fotografije rezolucije od samo 2 megapiksela. Na tabletu ove dijagonale, verujemo da kamera ne igra toliko bitnu ulogu, tako da po našem mišljenju i nije velika šteta.

      Što se tiče ekrana, Memo Pad 10 kao što se iz njegov naziva naslućuje, poseduje 10.1-inčnu dijagonalu, dok rezolucija ostaje identična u odnosu na 8-inčni model, tačnije opet je na raspolaganju ekran rezolucije 1280 x 800 tačaka, koji u ovom slučaju nudi čak i nešto manju oštrinu od 149 piksela po inču. Tip displeja je i dalje IPS, sa širokim uglovima gledanja i vernim kvalitetom prikaza. Čipset je takođe zajednički za ova dva modela, a reč je o Rockchip RK3188 varijanti. On podrazumava četvorojezgarni Cortex A9 procesor sa frekvencijom od 1.6 GHz-a i Mali-400 MP4 grafički čip, a pošto je rezolucija nepromenjena, ova kombinacija će pružati identično iskustvo kao na Memo Pad 8 modelu. Veličina skladišta našeg primerka iznosi 16GB, koje je moguće proširiti microSD karticom. Tu je i 16GB Asus Webstore cloud skladišta koje dobijate besplatno u periodu od godinu dana. Veći ekran zahteva i veću bateriju, tako da umesto 3950 mAh, Memo Pad 10 donosi 5070 mAh, što nam na papiru ne deluje kao dovoljno veliki porast njenog kapaciteta.  


      [modul]specifikacija=3675[/modul]Kutija je sivo crne boje, i na prednjoj strani uključuje grafičku ilustraciju modela. Takođe, sa nje se veoma može lako saznati da je Memo Pad 10 dostupan u tri boje – sivoj, beloj i pink varijanti. U našem konkretnom slučaju, imali smo priliku da koristimo sivi model. Sve ono što smo zatekli u pakovanju Memo Pad 8 modela srećemo i ovde, sa jednim izuzetkom. Pored adaptera, microUSB kabla, kraćih uputstava i plastičnog dock-a, u kutiji se nalazi i koristan OTG (On the go) kabl-adapter. Što se tiče dock-a, u pitanju je obično parče plastike koje dozvoljava da držite tablet na stolu u vodoravnom ili uspravnom položaju. Jednostavno, a opet korisno.
      Asus Memo Pad 10 pre svega nudi veću površinu ekrana, pa je samim tim i prilično veći u odnosu na njegovog 8-inčnog brata. Preporučena orijentacija između njih je drugačija, jer je Memo Pad 8 zamišljen da se koristi u vertikalnom položaju, za razliku od standardne horizontalne orijentacije ovog modela. Bok ove “desetke” je širi za samo 0.5mm, pa se i dalje može nazvati tankim tabletom, ali zbog većeg ekrana težina skače sa 350 na 522 grama. Pozadina uređaja je matirana u slučaju sivog modela, tako da otisci nisu vidljivi, a ivice su lepo zaobljene, pa je prijatan za držanje. Na zadnjoj strani pored kamere, Asus srebrnog logoa imamo i stereo zvučnike pozicionirane na krajnjoj levo i desnoj strani.








       Softverskih razlika između Asus Memo Pad 8 i 10 modela zapravo i nema, elementi su isti, samo što su ovde malo uveličani što je logično jer je i ekran veći. Dakle, prisutan je Android Jelly Bean 4.2.2, preko kojeg je presvučen Asusov WaveShare korisnički interfejs. Po našem mišljenju njegov dizajn je dopadljiv, i ne odstupa preterano od interfejsa koji je zamišljen od strane Google, što je u našem slučaju opet dodatni plus.
      Na glavnom početnom ekranu se nalaze uobičajeni elementi koje smo viđali ranije na Asus tabletima. Pre svega, u samom vrhu nalazimo Google Search bar sa ikonicom za glasovnu pretragu, zatim ispod toga Asus vremenski widget sa časovnikom, temperaturom i grafičkom prezentacijom vremenskih uslova.. Ispod njega smešten je E-mail widget sa brojem nepročitanih mailova. Još od Ice Cream Sandwich-a, prevlačenje jedne ikonice na drugu stvara folder, koji može biti postavljen čak i u Dock-u. Dock ima sedam ikonica, koje je moguće menjati po želji.


      Početni ekran takođe možete gledati i u horizontalnom režimu, koji se automatski prebacuje kako okrećete tablet. Primetili ste da Memo Pad 10 kao i većina današnjih tableta poseduje softverske dugmiće na ekranu. Pored standardnih Back, Home i Task Switch dugmića, Asus je ubacio i četvrto koje poziva takozvane Floating aplikacije. U pitanju su popup prozorčići koje možete otvoriti u bilo kom trenutku i oni će biti prikazani preko bilo koje aplikacije u kojoj se nalazite. Ovih lebdećih aplikacija ima standardno sedam i uključuju Calculator, Audio Wizard, Video Player, Unit converter, Countdown, Stopwatch, Compass. To nije sve, jer sami možete napraviti još lebdećih aplikacija od bilo kog prisutnog widgeta.

      App drawer takođe dolazi sa prozirnom pozadinom, ali sa jednom razlikom tako da u horizontalnom položaju imate 7 x 5 umesto 5 x 5 ikonica, kakav je slučaj na Memo Pad 8 modelu. U vrhu se nalazi ikonica za sortiranje aplikacija, prečica ka Play Store-u i mogućnost da zaključate ili sakrijete neku ikonicu. Takođe, dodeta je podela na tri kategorije – sve aplikacije, one koje ste preuzeli i one koji češće koristite.

      Notifikacioni panel povlačite kao i obično povlačite sa gornje ivice, i ovde takođe imamo blaže promene recimo u odnosu na Memo Pad HD7. U ćošku je dodat i dan u nedelji pored datuma, mreža na koju ste prikačeni i podatak o imenu i avataru korisnika tableta. Ispod se nalazi sedam Quick Toggle prečica, zatim slajder za kontrolu osvetljenosti ekrana, prečice ka podešavanju WiFi mreže, režima zvuka, i dugme koje vodi u Wireless display opciju. Desno od toga smeštena je prečica ka podešavanju i dugme za uklanjanje svih notifikacija. Task Switcher je standardan i kod njega možete uklanjati nedavno korišćene aplikacije prevlačenjem u levo ili desno.

       App Backup aplikacija vam služi u slučaju kada želite da sačuvate vaše aplikacije ili informacije u vašim aplikacijama, ako vam je potrebno da uradite vraćanje na fabričko podešavanje. Standardna opcija u aplikaciji je odabrana da čuva samo informacije, ali možete odabrati da ona sačuva i glavnu aplikaciju, tako da ne morate da je tražite opet po Android Market-u. Sve informacije i podaci su smešteni u poseban folder u internoj memoriji ili microSD kartici, tako da on neće biti obrisan kada radite Factory reset. Ove informacije lako možete da podelite sa drugim tabletom, na primer u situaciji kada prebacujete aplikacije sa jednog Asus tableta na drugi, ili pri drugim slučajevima.

      AppLocker je jedna od nekoliko Asus aplikacija koje se nalaze na Memo Pad 10 tabletu. Kao što njeno ime govori, ona služi za zaključavanje bilo koje aplikacije na vašem tabletu, kako bi onemogućili pristup drugom korisniku – ako imate osetljive informacije, ili jednostavno ne želite da neko “čačka” vaše igrice, ili gleda vaše fotografije bez dozvole. Dovoljno je samo dodeliti šifru aplikaciji, nakon čega će aplikacija dobiti katanac u ćošku, a pri njenom sledećom pokretanju, zatražiti šifru koju ste odredili.

      Asus Story aplikacija automatski pravi albume od vaših fotografija u tabletu. Takođe možete kombinovati fotografije, smanjivati ih, zumirati ili na njih dodati tekst.

      Audio Wizard je prosta aplikacija koja vam pruža izbor između sedam predefinisanih režima zvuka. Unutar nje možete odabrati Music, Movie, Recording, Gaming ili Speech Mode.

      File Manager je Asusova aplikacija za upravljanje fajlovima na Memo Pad 10 tabletu. Iz nje imate prečice ka Picture, Camera, Music i Download folderima, možete pretraživate fajlove po imenu, praviti nove foldere, itd.

      MyBitCast je aplikacija za beleške u vidu teksta, fotografije ili glasa. Pogodnost kod ove aplikacije je to da su beleške automatski sačuvane u cloud-u Asus Web Storage-a, tako da im možete pristupiti sa velikom lakoćom gde god da se nalazite.

      MyLibrary aplikacija služi za pregled svih vaših knjiga i časopisa u ePub i PDF formatu.

      SuperNote služi za hvatanje beleški pomoću slobodnog rukopisa koji se smanji nakon što ga unesete, kako bi imalo više mesta za beleške na papiru. U ovoj aplikaciji možete birati između osam stilova blokčića na koje ćete unositi tekst.

      WebStorage je Asusov Cloud servis koji vam pruža 5GB prostora za skladištenje vaših fajlova. Zanimljiv dodatak koji ova aplikacija poseduje je ne samo pregled Office fajlova, već i njihovo uređivanje direktno preko interneta. Dužim klikom na Word, Excel ili Powerpoint fajl koji je uploadovan na WebStorage, otvara se Browser i u njemu link sa vašim fajlom sa mogućnosti izmene kao da ga otvarate u Office-u na vašem računaru. Zaista korisna stvar.

       
       Ne želimo iznova da iznosimo očigledno, ali 10-inčni tableti zaista nemaju taj nivo portabilnosti kao što to je slučaj kod 8-inčnih i 7 inčnih modela. Smatramo da je ovo dijagonala koja će vam najviše odgovorati za kućno korišćenje, mada u odnosu na laptop, 10-inčni tablet ovih dimenzija neće previše otežati vašu torbu ili tašnu. Za ovu cenovnu klasu, Memo Pad 10 je lepo sklopljen. Zaobljene ivice na bokovima čine da se on ne useca u dlanove dok ga koristite, a sa svojih 522 grama on nije ni preterano težak, pa ne umara previše ruke pri dužem korišćenju.

      Imamo sličnu situaciju kao kod Memo Pad 8 modela, samo što je ovde ekran veći za dva inča. Dakle, IPS ekran sa sada već prevaziđenom 1280 x 720 rezolucijom kada je u pitanju ova dijagonala. Sa porastom veličine, a ostavljanjem iste rezolucije, podrazumeva se manja oštrina prikaza, a 149 piksela po inču u današnje vreme neće nikoga oduševiti.  Ipak, ovo je srednja klasa tableta, tako da ne možemo očekivati previše. Sa druge strane, boje su sasvim prijatne i tačne i uglovi gledanja su široki. Nivo osvetljenja je tek korektan i voleli bismo da smo sreli nešto svetliji ekran, ali opet, koliko para…



      Pošto je reč o identičnom čipsetu kao kod Memo Pad 8 modela, performanse su takođe jako slične. Za nešto više od 250 evra, dobijate četvorojezgarni procesor i veoma pristojan grafički čip. Ne dobijate nešto što je najmoćnije na tržištu, što je i očekivano, ali opet, tu je hardver koji će vam doneti sasvim prijatno iskustvo u korišćenju. Prisustvo manje rezolucije kao što je 720p može čak biti i prednost kada su u pitanju grafičke performanse, jer GPU “gura” manji broj piksela. Sveukupno smo zadovoljni performansama koje smo imali u korišćenju, ali kao i kod Memo Pad 8 modela, 1GB RAM-a je ipak ograničavajući faktor.  

       
      Asus Memo Pad 10
      Asus Memo Pad 8

      Quadrant
      5597
      5609

      Nenamark 1
      63.6 fps
      60.8 fps

      Nenamark 2
      63.9 fps
      61.1 fps

      Vellamo
      1670
      1611

      Antutu
      19190
      19837

      Linpack
      61.688, 162.024
      64.191, 170.027

      BenchmarkPi
      459ms
      292ms

      CF-Bench
      12046
      12778

      Sunspider
      1155ms
      1158ms

      BrowserMark
      1783
      1687

      Peacekeeper
      768
      783

      Octane
      1867
      1844

      SmartBench
      4994
      4647

      GFXBench 2.5 Egypt
      22 fps offscreen, 21 fps onscreen
      22 fps offscreen, 21 fps onscreen

      Epic Citadel 1920 x 1080
      50.2 fps
      49.8 fps

      3D Mark Ice Storm
      4130 720p, 4235 Unlimited
      4106 720p, 3079 1080p Extreme

      Još u vreme predstavljanja kada su otkrivene specifikacije Memo Pad 10 modela, bili smo skeptični po pitanju kapaciteta baterije. Jednostavno smatramo da 5070 mAh nije dovoljno da napaja 10-inčni tablet, a da pri tome dobijete dobru autonomiju. Nažalost, ispostavilo se da smo bili u pravu. Na maksimalnom nivou osvetljenja ekrana, gde je tablet korišćen u režimu surfovanja internetom, dobili smo samo 4 sata i 9 minuta neprekidne uključenosti ekrana. To je po našem mišljenju ipak slabija autonomija za jedan 10-inčni tablet.
      Kada su u pitanju tableti i kompanija Asus, još uvek se nismo sreli sa nekim njihovim modelom za koji bismo rekli da je loša kupovina. Tajvanci su veoma korektni u svim cenovnim klasama, pa tako i u ovoj srednjoj kategoriji. Memo Pad 10 nije tablet koji će vas oduševiti, ali ono što nudi je po našem mišljenju sasvim adekvatno za novac koji za njega treba izdvojiti. Pre svega, po istoj ceni, on je veća alternativa 8-inčnom modelu, sa skoro pa identičnim hardverom. IPS ekran nudi solidan prikaz boja i široke uglove, ali 720p rezolucija će na ovoj dijagonali rezultovati nešto “iskrzanijim” tekstom i ostalim elementima.

      Što se tiče performansi, njima smo zasvim zadovoljni, četvorojezgarni Cortex A9 je svakako brz, ali zamerka ide na račun radne memorije koje ima 1GB – cifra koja će vam stvarati problem pri multitaskingu i pokretanju grafički zahtevnih 3D igara. Dizajn tableta ne donosi ništa novo, ali dobre stvari ne treba ni menjati. Android Jelly Bean 4.2.2 je relativno svež, i ponudiće vam glatko iskustvo u korišćenju, uz prisustvo pregršt Asus aplikacija. Najveća zamerka ipak ide na autonomiju, i smatramo da je u ovom slučaju ipak potrebna baterija nešto većeg kapaciteta. Sve u svemu, interesantan tablet vredan pažnje… Prednosti
      – Dobre performanse – Lep prikaz koji nudi IPS ekran
      Mane – Prevaziđena 720p rezolucija ekrana – Nedostatak RAM-a – Slaba autonomija
      Cena: 28.999 RSD
      Uređaj na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test