ASUS N551Z

ASUS N551Z

Danas na testu imamo pomalo neočekivanu i neobičnu kombinaciju. ASUS nas je u proteklom vremenu navikao na modele koji su nekako podrazumevali prisustvo Intel i Nvidia čipova. Naročito je to važilo za uređaje luksuznijih serija, poput multimedijalno orijentisane N serije i gejming uređaja koji stižu pod G oznakom. Danas na testu imamo N551Z, model iz prefinjene multimedijalne kategorije koji ima u sebi sve ono pozitivno što ASUS isporučuje i na ostalim N551 modelima, ali – baziran je na AMD hardveru...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Modeli N551 i N751 su veoma dobro poznati. Čine osnovu multimedijalnih računara više kategorije kompanije ASUS, svaki u svom segmentu, odnosno prema svojoj veličini – N551 u 15,6-inčnoj a N751 u 17,3-inčnoj kategoriji. Model N751J smo već testirali i taj članak možete pronaći na ovoj stranici. Danas testiramo N551Z koji stiže sa AMD hardverom najnovije generacije. Mogu li APU i AMD diskretna grafika da se adekvatno nose sa Intelom i Nvidijom, proverenom kombinacijom koju smo do sada stalno sretali u ovakvim ASUS računarima?
      Mogu li APU i AMD diskretna grafika da se adekvatno nose sa Intelom i Nvidijom, proverenom kombinacijom koju smo do sada stalno sretali u ovakvim ASUS računarima?
      Zapravo, ovo je idealna prilika da proverimo duvaju li novi vetrovi i kako se AMD-ov hardver pokazuje u jednom računaru koji ipak treba da ponudi viši kvalitet korišćenja i udobnosti u radu. U odnosu na dosadašnja iskustva, slobodni smo konstatovati da je AMD potpuno spreman za takav izazov. Šta će to značiti za same korisnike? U samom startu, veoma je lepo što će ih ovako koncepirana mašina koštati daleko manje. Standardne cene N551 računara počinju od 110 hiljada i penju se i do 130 hiljada. N551Z sa današnjeg testa košta do 90 hiljada dinara, što je, priznaćete, značajna ušteda…

       
      Dizajn, konektori
      Naš primerak je stigao u klasičnoj kutiji u kojoj je ono najneophodnije je bilo tu – laptop, strujni ispravljač, kao i eksterni sabvufer. Da, ASUS nije štedeo na tom detalju te N551Z, kao i drugi N551 modeli, stiže uz eksterni sabvufer koji će doprineti visokom kvalitetu zvuka ovog računara. Traka za kablove i krpica za brisanje se takođe nalaze u maloprodajnom pakovanju.
      asus_n551_11_s.jpg Laptop izgleda izuzetno. Donji deo računara je izrađen od plastike i na tom delu su smeštene i velike gumirane nožice koje pomažu prijanjanje pozamašne šasije. Pristup komponentama je relativno lak zahvaljujući jednom velikom poklopcu koji je pričvršćen šrafovima i jednostavnim mehanizmom za podizanje. Slično se može reći i za bateriju, koja se lako može izvaditi i vratiti, što nije više tako čest slučaj u današnje vreme.
      asus_n551_13_s.jpg
      Računar izgleda prelepo. Sve je veoma utegnuto, ujednačno. Poklopac je tamno sive boje, sa prepoznatljivom šemom koncentričnih krugova koja je danas karakteristična za gotovo sve luksuzne laptopove kompanije ASUS. Čim dodirnete poklopac, odmah ćete osetiti metalne površine pod prstima, što je jasan signal vrhunskog kvaliteta. ASUS logo na sredini poklopca svetli belom svetlošću kada je uređaj aktivan i to ostavlja zaista lep utisak na posmatrača.
      asus_n551_16_s.jpg
      Napred se nalazi pet indikatora rada/statusa. Desno imamo DVDRW, Kensington lock, jedan USB 3.0 port, kombo priključak za mikrofon i slušalice, te konektor za subwoofer. Levo se nalaze konektor za strujni ispravljač, HDMI i mini DisplayPort izlazi, LAN konektor, te još dva USB 3.0 porta. Tu je smešten i otvor za hlađenje koji izduvava topao vazduh. Na prednjem delu, pri levoj strani zatičemo i čitač memorijskih kartica. Na raspored imamo primedbu kada se radi o USB konektorui audio konektoru sa desne strane laptopa, budući da dolaze tačno tamo gde biste, hipotetički gledano, držali miša.
      asus_n551_17_s.jpg
      Unutrašnjost deluje zbilja sjajno i raduje što ASUS po pitanju dizajna i kvaliteta izrade baš ništa nije menjao u odnosu na standardne N551 modele – makar mi ne možemo da zapazimo razliku! Nasloni za dlanove i prostor oko i iznad tastature su jedna velika kontinualna površina, izrađena (ponovo) od brušenog aluminijuma. Donji deo je potpuno metalik siv (veliki tačped, nasloni za dlanove, tastatura), a oko ekrana je crn okvir.
      asus_n551_20_s.jpg
      Tu su i prefinjeni detalji fino obrađenog aluminijuma, sa rupičastim delovima u maniru koncentričnih krugova u kojima su zapravo smešteni zvučnici u gornjem delu iznad tastature.Tačped je velikih dimenzija, izrađen “iz jednog komada”. Oko njega se nalazi nešto nalik hromiranim ivicama. Sveukupno gledano, ovaj deo računara zaista ostavlja izuzetno pozitivan utisak na korisnika, kao i posmatrača, a o samim utiscima u korišćenju ćemo govoriti u za to predviđenoj sekciji testa.Uređaj je baziran na APU čipu koji u sebi kombinuje procesor i grafiku, odnosno AMD A76M Fusion čipsetu. Verovatno o AMD APU konceptu i uopšte platformi već dovoljno znate, jer smo toliko pisali u godinama koje su za nama. Suštinski, reč je o objedinjavanju procesivne snage CPU i grafičkih jezgara kako bi se korisnicima ponudilo natprosečno iskustvo u odgovarajućem cenovnom rangu.
      asus_n551_7_s.jpg
      Čip je baziran na Kaveri arhitekturi, nasledniku Richlanda. U dogledno vreme se očekuje AMD Carrizo, šesta generacija APU koncepta, ali suštinski ne treba očekivati dramatične pomake i korisnici apsolutno ništa neće propustiti opredeljivanjem za Kaveri, odnosno računar baziran na njemu. Šta sve donosi Carrizo možete pročitati na donjem linku.
      AMD Carrizo, šesta generacija AMD APU koncepta
      skrin1_asus_n551_s.jpg
      Konkretan čip ima oznaku A10-7400P. Ukoliko pomislite da se radi o desetojezgarnom procesoru, i jeste i niste u pravu. Za svoj APU i njegovih 4 CPU i 6 GPU jezgara AMD navodi da se radi o 10 computing jezgara, što sa ponosom ističe, a otuda i oznaka A10. Treba imati na umu da su četiri CPU jezgra zapravo dva modula sa četiri integer i dve FPU jedinice. Procesor radi na 2.5 GHz, dok je u Turbo režimu u stanju da ostvari takt od 3.4 GHz. Izrađuje se u 28-nanometarskom proizvodnom procesu, a potrošnja je deklarisana na 35 W. Raspolaže sa 4 MB L2 keš memorije. Naravno, kao i svaki APU, dolazi sa integrisanom grafikom.
      skrin2_asus_n551_s.jpg
      [modul]specifikacija=8771[/modul]
      U A10-7400P se nalazi AMD Radeon R6 grafičko jezgro, koje pozajmljuje memoriju od sistema. Kad smo kod sistema, implementirano je 8 GB DDR3-1600 memorije. Radeon R6 podržava dinamičku promenu takta, do maksimalnih 654 MHz. Raspolaže sa 384 šejder jedinice. Budući da je ovaj grafički čip baziran na GCN 1.1 arhitekturi, to znači da podržava DirectX 11.2 i Mantle tehnologije. Takođe, može se sasvim fino iskoristiti u raznim scenarijima gde je podržana hardverska akceleracija, kao recimo u Photoshop-u.
      skrin3_asus_n551_s.jpg
      No, lepota ovog koncepta jeste što uređaj, zapravo, stiže sa Radeon R9 M280X diskretnom grafikom. U svakom slučaju, reč je o 28-nanometarskom DirectX 12 čipu, baziranom na Graphics Core Next arhitekturi. Bazira se na Saturn čipu, analognom Radeon R7 260(X) desktop grafici.
      skrin4_asus_n551_s.jpg
      APU grafika pojačana diskretnom Radeon R9 M280X rešenjem
      Kada su u pitanju druge stavke koje nudi, dosta toga možete videti i sa priloženih fotografija. Međutim, one ostavljaju i određene dileme. Vidimo da karta koristi GDDR3 memoriju klokovanu 1375 MHz, dok bi prema specifikacijama karta trebala da koristi GDDR5 memoriju koja radi na 5500 MHz efektivno. Neupitno je da ima 896 šejder jedinica, 56 TMU-ova i 16 ROP-ova, kao i 128-bitni memorijski interfejs. GPU radi na 900 MHz podrazumevano, odnosno 1 GHz u Boost režimu.
      asus_n551_19_s.jpg
      Ekran računara koji smo imali na testu se razlikuje od ostatka N551 serije po tome što je u pitanju TN ekran, za razliku od IPS varijanti koje se koriste u modelima sa Intel/Nvidia kombinacijom. Uteha je da je prisutna 1080p rezolucija, tj. Full HD podrška. Takođe, ekran je antiglare tipa, što uvek pozdravljamo.
      asus_n551_9_s.jpg
      Kada je hard disk u pitanju, ASUS N551 donosi Seagete rešenje kapaciteta 1 TB. Reč je o “običnom” disku koji se vrti na 5400 obrtaja u minuti. Ostatak hardvera čine manje-više standardne stvari za jedan laptop, sa par izuzetaka, koji potiču od multimedijalne prirode laptopa i “deljenja gena” sa starijom braćom. Primera radi, tu su Bang & Olufsen zvučnici uz koje ide i pomenuti subwoofer, što zaista rezultuje odličnim audio užitkom.  Tu su i sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless i Bluetooth 4.0. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli. Svi USB portovi na ovom računaru su USB 3.0 tipa.
      asus_n551_4_s.jpg
      Već smo to spomenuli u uvodnom delu, ali još jednom da primetimo da je analogni (i glomazni) VGA ustupio mesto modernijem, digitalnom mini DisplayPort konektoru. Spomenimo i HD web kameru koja snima u 30 fps, što će uneti dodatni kvalitet u komunikaciju sa prijateljima i kolegama. Na naš test je laptop došao sa instaliranim Windows 10 OS-om.Uporedili smo ASUS N551Z sa još jednim sličnim ASUS modelom, uređajem oznake N751J. U suštini, radi se o N751 modelu koji ima 17,3-inčnu dijagonalu ekrana, ali je po svemu ostalom, od dizajna, preko izrade do opštih mogućnosti apsolutno uporediv sa N551 uređajem. Istovremeno, lepa prilika da sagledamo koje su hardverske mogućnosti ovih računara, baziranih na tako različitom hardveru – sa jedne strane AMD hardver, a sa druge Intel i Nvidia kombinacija…
      skrin6_asus_n551_s.jpg
      [modul]test=425[/modul]Ključno pitanje jeste da li korisnik dobija inferiorno ukupno iskustvo ukoliko se opredeli za 20-ak i više hiljada jeftiniji računar u odnosu na svoje rođake iz iste nomenklature bazirane na Intel/Nvidia kombinaciji. Odgovor na to pitanje je u suštini lako dati – imamo li u vidu da se radi o multimedijalno nastrojenom laptopu, N551Z donosi vrhunsko iskustvo u tom domenu, i stoga može itekako da bude legitiman izbor svakoga kome treba kvalitetan multimedijalni računar. Ipak, to ne znači da nema nekih stvari koje korisnici moraju prihvatiti kao tačke kompromisa. Tu pre svega mislimo na bateriju, o čijem ćemo trajanju nešto više reći kasnije, te TN ekran koji je generalno korektan, ali onome ko jednom koristi N uređaje sa IPS ekranima ova stavka svakako upada u oči.
      skrin5_asus_n551_s.jpg
      Najzad, tu je pitanje u kojoj meri ćete ovaj računar koristiti za generalno zahtevniji rad, kao i koje aplikacije ćete tada koristiti. Ukoliko se radi o akcelerisanim aplikacijama, nema zime. No, ne možemo reći da “sirove performanse,” misleći tu pre svega na procesorski deo, jesu na istom nivou kao i kod skupljih mašina. Najbolje je da svaki korisnik individualno za sebe proceni čime će se baviti i koliko mu je koji aspekat rada bitan. Naši utisci su ukupno pozitivni i za bilo koju vrstu nezahtevnog rada, N551Z će savršeno poslužiti.
      asus_n551_6_s.jpg
      Međutim, čak i pre nego što počnete da koristite računar, treba reći da je on sa stilske strane tako izuzetno odrađen da je zapravo vrlo realno da na njega počnete da gledate kao na dodatak enterijeru, odnosno elementu nameštaja koji će doprinositi opštoj atmosferi vašeg doma u pozitivnom smislu. Kada je počinjala saradnja sa Bang & Olufsenom, predstavnici kompanije ASUS su nam govorili o tome i tada smo na takve najave, moramo priznati, gledali sumnjičavo.Danas, nakon toliko dizajnerski sjajnih modela, ne možemo reći da su naše sumnje bile opravdane. Kada počnete da ga koristite, svakako ćete ceniti njegove odlične osobine, poput materijala koje dodirujete, odlične tastature, i slično.
      asus_n551_5_s.jpg
      Drago nam je da je ASUS zadržao istovetan pristup kod izrade, budući da je izrada ovog laptopa zaista vrhunska, u praktično svim detaljima i elementima. Ovakav stil je postao svojevrsni znak prepoznavanja vrhunskih ASUS modela, i pravo je uživanje i poslastica za oči raditi za ovakvim računarom. To sve ističemo tim pre što se radi o nešto gabaritnijem laptopu, koji bi po definiciji trebao biti manje dopadljiv i skladan.
      asus_n551_18_s.jpg
      Još jednu informaciju bi trebalo da imate u vidu. Kada se računar poveže na eksterni monitor putem mini DisplayPort konektora, moguć je Freesync – dabome, ako ga monitor podržava. Ukoliko niste sigurni o čemu se radi, preporučujemo vam da pogledate naše članke na tu temu, a reč je o tehnologiji implementiranoj u ekrane koja unapređuje iskustvo fluidnosti u igrama.
      Kako radi AMD FreeSync
      Test: Acer Predator XG270HU
      Naglašavamo još jednom da ekran samog računara ne podržava FreeSync, već da je isti moguć samo na eksternom monitoru.Drajveri, u slučaju da pokrenete FreeSync demo ili pokušate da omoguće ovu opciju, a da ne povežete eksterni displej, prijave da ne pronalaze kompatibilan ekran i da zbog toga ne mogu da aktiviraju FreeSync. Logično.
      windmill11_s.jpg
      Zahvaljujući ljubaznosti naših prijatelja iz kompanija AMD i LG, obezbeđen nam je 34-inčni monitor 34UM67, interesantnog odnosa stranica od 21:9. Isti smo povezali sa laptopom preko mini DisplayPort priključka i to je istovremeno i jedini način da ostvarite FreeSync kompatibilnost, budući da isti nije moguć ukoliko se eksterni displej sa laptopom (u suštini, niti sa bilo kojim drugim računarom) povezuje na neki drugi način. Isključivo DisplayPort dolazi u obzir, nikako HDMI, DVI, VGA i druge konekcije.
      windmill8_s.jpg
      Kakvi su nam utisci? Konkretno, FreeSync radi samo sa integrisanom R6 grafikom. Diskretna grafika je starija GCN generacija i ne podržava ga. Uteha je da će FreeSync raditi i pri radu laptopa na struju i pri radu laptopa na bateriju. To ipak znači da nećete moći da iskoristite jaču kartu za igranje ukoliko želite da imate i FreeSync. Takođe, sam monitor ne podržava osvežavanja preko 75 Hz, što je možda ipak za neku drugu priču. Kada radi, radi korektno, ali ne i savršeno. Mogli smo da primetimo značajno poboljšanje tearinga, ali ne i eliminisanje istog. Mislili smo da je do drajvera, profila monitora, nečeg trećeg, ali nismo uspeli da potpuno doživimo eliminisan tearing u Windmill demou, kojim AMD promoviše FreeSync. Tipičan primer, recimo, jedan krak vetrenjače bude izlomljen na tri mesta bez FreeSync-a, a sa njegovim uključenjem na jednom mestu. Sa druge strane, igre rade zaista veoma pristojno zahvaljujući prisustvu diskretne grafike.
      lg1_s.jpg
      Ekran ASUS je N551Z opremio mat ekranom Full HD (1920 x 1080) rezolucije. Koristi se TN panel,solidnih karakteristika, ali i dalje ograničen manama TN panela, kao što je ugao gledanja, što će biti jasno svakome ko malo više mrdne glavom od centralne ose. Kao što rekosmo, to je jedan od kompromisa koji korisnik mora prihvatiti za solidno pristupačniju verziju N551 multimedijalnog računara. Dovoljno je pogledati jednu fotografiju ekrana laptopa i monitora koji smo koristili za testiranje Freesync-a snimljenu pod uglom da razlika između IPS i TN tehnologije bude svakome jasna…
      ekran_asus_n551.jpg
      windmill6_s.jpg
       
      Tastatura, tačped Tastatura je čiklet tipa, sa numeričkim delom sa veoma dobrom dubinom kucanja. Ona bi trebala da iznosi tačno 1,8 milimetara. Osećaj u kucanju je izuzetno dobar. Ne samo da tastatura izgleda lepo, već ima i belo pozadinsko osvetljenje, čiji se intenzitet može dozirati zahvaljujući odgovarajućim funkcijskim tasterima. Oko gornjeg dela tastature su rupičaste površine. Nema nikakvih ugibanja, osećaj u korišćenju je maksimalno prijatan.
      asus_n551_3_s.jpg Tačped je veoma dobar, i drago nam je da je dotični dodatno unapređen u odnosu na prethodnike sa N550 računara, kao i da ASUS nije odlučio da na detaljima u domenu unosnih uređaja uštedi. Velike je površine i veoma udoban za rad. Što se multitač komandi i gestura tiče, nemamo nikakvih primedbi.
      asus_n551_8_s.jpg Buka Nećete imati nikakvih problema sa bukom. Kultura rada na N551 laptopovima je izuzetna zahvaljujući odličnom hlađenju, ali i implementiranom hardveru. AMD je odavno izašao iz domena hardvera koji se puno greje, nije štedljiv ili mu treba intenzivnije hlađenje, tako da sa te strane možete biti potpuno mirni.
      buka_asus_n551.jpg
      Zagrevanje ASUS je u prethodnoj N seriji upotrebio odlično “Dual Thermal System” hlađenje. Provereno dobar recept ne treba menjati, ali još važnije jeste da se ne menjaju majstori koji dobar recept umeju da osmisle. Tako da N551Z nema nikakvih problema sa zagrevanjemkoje bi možda vredelo spominjati.Veoma smo impresionirani termalnim karakteristikama nove N serije i svakako ne trebate da strahujete od AMD hardvera – nećete imati nikakvih problema sa njim niti će se laptop pregrevati zato što je u uređaju smešten niz njihovih čipova, premda nas ne bi čudilo da mnogi i dalje u to naivno veruju.
      temp_min_asus_n551.jpg
      temp_max_asus_n551.jpg
      Baterija Baterija je slabija strana N551Z računara. Zašto to kažemo? Uz njega se isporučuje baterija koja ima kapacitet od 56 Wh. Za razliku od N751J ili N551J modela, uz koje dolazi identična baterija identičnog kapaciteta, ovde dotična ostvaruje tek 225 minuta, što je oko 3 sata i 45 minuta autonomije, i to uz naš popriličan trud da zabeležimo što bolji rezultat, a opet da ne pribegavamo trikovima poput zatamnjivanja ekrana preko neke mere upotrebljivosti i slično. Ukoliko se to uporedi sa 340 minuta autonomije N751J modela, jasno je da je N551Z nešto veći potrošač, odnosno da daleko brže “iscedi” bateriju.Ponovo se, kao što je to često slučaj, nalazimo u situaciji da nije potrebno presuditi samo laptopu, već i čitavom konceptu sa kojim se susrećemo ispod njegove površine. Pretpostavljamo da će vaše gledište na ovakve računare zavisiti od preferencija. Ukoliko ste tip korisnika koji sve posmatra kroz vrednost za uložen novac, N551Z itekako ima smisla. Primetno je jeftiniji i istina je da dolazi sa par kompromisa, ali je isto tako velika verovatnoća da ćete ih sa lakoćom prihvatiti i da vam možda zapravo nikada i neće predstavljati naročiti problem u bilo kom smislu.
      asus_n551_10_s.jpg
      Na TN ekran ćete se navići – ili možda zapravo nikada niste ni koristili kvalitetniji ekran, ovakav računar ćete i inače malo kada koristiti na bateriji, sve multimedijalne potrebe će N551Z vrlo lako zadovoljiti, a vrlo verovatno i najveći deo ostalih potreba, ako ne i sve. Sve to za 20 ili 30 hiljada dinara manje od “standardnih” N551 modela. Zvuči primamljivo, zar ne?
      ASUS je upotrebio AMD-ovu tehnologiju i kreirao laptop koji će u najmanju ruku mnoge naterati da se zamisle
      AMD-ov pristup sa APU platformom je svakako interesantan, ali moramo se setiti da postoji i druga klasa korisnika, naročito u višim cenovnim razredima, koja ne gleda sve kroz odnos uloženog i dobijenog, već ima određene kriterijume koji moraju biti zadovoljeni. U tom slučaju, možda uređaj neće delovati toliko primamljivo, ali smo veoma uvereni da će i takve korisnike AMD i ASUS naterati da se zamisle, počešu i duboko udahnu nekoliko puta dok procene da li im  je zaista neophodno da se pridržavaju nekih krutih navika koje su sticali godinama, a koje definitivno sve više gube svoje mesto u svetu računara.
      asus_n551_2_s.jpg
      Sa druge strane, oni kojima treba dobar i kvalitetan desktop replacement, oni koji žele snažnu mašinu na kojoj se mogu i poigrati, koji žele elegantan i vrhunski multimedijalni uređaj, oni kojima treba pozdan laptop, u N551Z modelu dobijaju odličnu spravu po povoljnijoj ceni u odnosu na ostatak top multimedijalne serije Tajvanaca. ASUS je upotrebio AMD-ovu tehnologiju i kreirao laptop koji će mnoge naterati da se zamisle. Da li će to biti dovoljno i da ga kupe, to je već neko drugo pitanje i individualna stvar, ali svakako se neće pokajati ukoliko se za kupovinu budu opredelili.
      asus_n551_15_s.jpgPrednosti: – Izuzetan dizajn i kvalitet izrade – Kultura rada – Odličan zvuk, eksterni subwoofer – Svestranost računara – DisplayPort sa Freesync podrškom – Dosta povoljniji u odnosu na druge modele N551 serije Nedostaci: – TN ekran u konkretnom modelu – Portovi na desnoj strani – Baterija je mogla trajati duže Računar na test ustupio AMD.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi