ASUS Transformer Book Flip TP200SA

ASUS Transformer Book Flip TP200SA

Trend hibrida ne jenjava. Svi tržišni takmičari moraju imati odgovarajuću ponudu u svim segmentima, a kako hibridi imaju nestandardne forme, ispostavlja se - i u svim formama! Prošlo je vreme kada su se proizvođači mogli razlikovati po formi svojih računara. Danas svi moraju u ponudi imati - sve! Tako i ASUS, kao dodatak svojoj Transformer seriji proizvoda, donosi Transformer Book Flip TP200SA. Pogledajmo o kakvom se hibridu radi...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Da li se puno toga promenilo u svetu hibridnih uređaja? Ne možemo da se otmemo utisku da se dominantno viđenje hibrida u smislu realizacije promenilo vremenom. Nekada je dominirao pristup koji je postavio ASUS – koji taj princip i danas koristi – prenevši koncept sa svojih Transformer tableta na laptopove. Taj koncept je relativno jednostavan kada je tablet u pitanju i zasniva se na tome da fizički odvojite ekran od postolja i da na taj način dobijete tablet.
      asus_book_flip_1_s.jpg
      Kineski Lenovo je sa svojim Yoga hibridima iz korena promenio takvo shvatanje. Naime, oni su jednostavnim rešenjem koje je podrazumevalo razvoj i redizajn šarki uz nekoliko pratećih modifikacija došli do koncepta koji je podrazumevao rotiranje ekrana za do 360 stepeni, bez ikakvog odvajanja ekranskog dela od baze. Svaki koncept ima svoje mane i prednosti – i upravo zbog toga je, iz ugla proizvođača, logično da u svojoj ponudi uvrste sve što mogu, kako bi pokrili što šire ciljne grupe. Stoga, ASUS je predstavio uređaj pomalo komplikovanog imena – Transformer Book Flip TP200SA. Reč je o hibridu koji je u stanju da rotira svoj ekran za 360 stepeni i sa kojim nikada nećete zaboraviti tastaturu, kao što to može da vam se desi sa “običnim” Transformerom…
      Svaki koncept hibrida ima svoje mane i prednosti – i upravo zbog toga je, iz ugla proizvođača, logično da u svojoj ponudi uvrste sve što mogu, kako bi pokrili što šire ciljne grupe
      Dizajn, konektori
      Inicijalno, TP200 se ne razlikuje previše od standardnih tankih i lakih računara sa kojima se susrećemo u poslednje vreme. Stiže u jednostavnom pakovanju u kome zatičemo samo strujni adapter, premda se moramo ograditi jer nismo imali prodajni primerak na testu, već sempl iz lokalne kancelarije, tako da je moguće da će prodajno pakovanje sadržavati još neki element. Naizgled, tipičan “računar od oko 12 inča”. Međutim, stvari se menjaju čim ga uzmete u ruku.
      asus_book_flip_2_s.jpg
      Glavni razlog za to jeste mnoštvo metala koje je korišćeno u izradi TP200 uređaja. Podsećamo, čak i najskuplje Yoga mašine kompanije Lenovo su izrađivane od plastike. Dok Transformer Book Flip sa našeg testa nije u potpunosti izrađen od metala, aluminijum je korišćen za izradu poklopca, kao i velike šarke koja drži ekran, te za unutrašnjost kod naslona za dlanove i dela između i oko tastera. Sa druge strane, donji deo računara je izrađen od plastike. Sve u svemu, pomenuti osećaj prisustva metala dosta doprinosi ukupnom utisku o računaru.
      asus_book_flip_14_s.jpg
      U suštini, 11,6-inčno pakovanje Book Flip računara i ne ostavlja naročitog prostora za egzibicije i iznenađenja. Tu je tastatura koja naravno nema numerički deo, ali čiji su tasteri sasvim korektnih dimenzija, tu je tačped sasvim solidnih dimenzija za ovu kategoriju, a oko ekrana je podeblji crni okvir, što možda ne smeta u laptop modu, ali dosta utiče na tablet režim, o čemu ćemo još pričati.
      asus_book_flip_15_s.jpg
      Što se konektora tiče, hibrid raspolaže jednom ekskluzivom – po prvi put na jednom računaru zatičemo USB 3.1 Type C port. Šteta što ne znamo ni sami šta bismo sa njim, jer trenutno nam nije na raspolaganju nijedna periferija ili adapter. Svakako pozdravljamo implementaciju podrške za novi standard. Novi USB priključak je značajno manjih dimenzija, i eliminiše problem orijentacije konektora prilikom priključivanja. Naravno, postoje i druge implikacije, poput značajno veće snage koja se može isporučiti preko USB konektora, ali ovo je test laptopa, a ne eksternih diskova ili neke druge periferije koja će sada moći da se snabdeva strujom direktno preko USB 3.1 Type C porta.
      Od ostalih stavki, zatičemo po jedan USB 3.0 i USB 2.0 port, što znači da će vam na raspolaganju biti dva USB-a za standardne periferije, zatim micro HDMI konektor, microSD čitač kartica, te jedan audio priključak. Na levoj strani uređaja su i power taster i tasteri za pojačavanje zvuka, što bi bio standardan raspored istih na jednom tabletu. Podsećamo, radi se o hibridu koji može raditi i u tablet modu, tako da je sasvim jasno zbog čega su ovi tasteri rešeni na takav način…ASUS ne bi bio ASUS kada ne bi vredno radio na implementaciji najnovijeg hardvera. I po tom pitanju, Transformer Book Flip opravdava reputaciju. U ovoj mašini zatičemo Intelov četvorojezgarni Pentium procesor najnovije generacije. Radi se o modelu Pentium Quad Core N3700, koji pripada Braswell seriji procesora.
      asus_book_flip_4_s.jpg
      Reč je o 14-nanometarskom procesoru, koji dolazi sa 2 MB L2 keš memorije i radi na baznoj frekvenciji od 1.6 GHz. U Burst režimu, ovaj radni takt se može uvećati do 2.4 GHz. Ima četiri jezgra, bez podrške za HyperThreading. Termalna envelopa je deklarisana na svega 6 W po TDP sistemu, odnosno 4 W po SDP (Scenario Design Power) sistemu, koji bi trebao da bude referenca u smislu intenziteta korišćenja u „realnim primenama i potrebama“. Stoga ne čudi što je procesor pasivno hlađen, što opet pozdravljamo jer doprinosi dobroj kulturi rada celokupnog računara. Pod uslovom da nema trotlovanja, naravno.
       [modul]specifikacija=8817[/modul]
      Još jedna karakteristika jeste i prisustvo Intel HD grafičkog čipa. Bazirana na Intelovoj dobro poznatoj tehnologiji, ova grafika ima 16 Execution Units, što je poprilično uvećanje u odnosu na ono što smo ranije zaticali u procesorima sa Pentium oznakama. Radni taktovi iznose od 400 MHz do 700 MHz. Tu su i brojne podržane grafičke tehnologije koje Intel ističe, ali koje vam ipak neće pomoći da naterate grafičke intenzivne naslove da rade u većem broju frejmova. Lepa okolnost je da je podržana Intel Wireless Display tehnologija, ukoliko imate kompatibilan TV ekran.
      skrin1_tp200sa_s.jpg
      Kada je memorija u pitanju, postojaće dve dostupne konfiguracije. Model na našem testu je imao 2 GB memorije, što je ipak malo za današnje standarde, ma koliko nezahtevne vaše potrebe bile. Ipak, omogućena je nabavka varijanti sa 4 GB memorije, koju bismo dakako više preporučili.
      skrin2_tp200sa_s.jpg
      Slična je situacija i sa skladišnim prostorom. Na raspolaganju su sledeće opcije – 32 GB ili 64 GB eMMC memorije, ili pak klasičan, punokrvni SSD od 128 GB. Ako ništa drugo, možete reći da je skladišni sistem baziran na fleš memoriji ma za koju se varijantu opredelili, ali svakako nećete imati preteranu količinu prostora na raspolaganju, tim pre što je SSD opciona varijanta, dok će – nagađamo – gro ponude činiti eMMC varijante. Na našem testu se našao primerak sa 32 GB skladišnog prostora i 2 GB memorije.
      asus_book_flip_10_s.jpg
      Konektore i ostale stavke specifikacija možete videti u priloženoj tabeli, o čemu smo već diskutovali i na prethodnoj stranici. Od ostalih tehnologija, prisutan je dual band WiFi 802.11 AC, zatimBluetooth 4.0LE. Tu je i VGA web kamera za video komunikacije. Ništa “kabasto” se neće naći u ovom računaru – nema podrške za LAN, koja realno i nije nešto što se očekuje na ovakvom uređaju. Isporučivaće se sa Windows 10 operativnim sistemom u Home i Pro varijantama.Na samom kraju ovog dela, informacija da će hibrid biti dostupan u srebrnastoj i tamno plavoj boji…Testovima smo uporedili laptop sa jednim od ponajboljih 13-inčnih modela iz ekonomik kategorije. Istovremeno, Lenovo M30-70 ima Core i3-4005U procesor, pa možemo videti u “direktnom duelu” kako se novi četvorojezgarni Pentiumi iz novog ASUS Transformer Book Flip uređaja nose sa dvojezgarnim Core procesorima iz Haswell ULV linije.
      skrin4_tp200sa_s.jpg
      skrin5_tp200sa_s.jpg
       
      [modul]test=427 [/modul]Uređaj je namenjen nezahtevnim korisnicima i kao takav će odlično odraditi posao. Reč je o tankom i lakom uređaju koji možete koristiti i kao mini laptop i kao glomazni tablet. Ekran je oslonjen na jednu veliku šarku, i relativno se lako rotira na drugu stranu. Sa te strane, ASUS je dobro odradio posao. Naravno, ne možemo biti potpuno uvereni da li će nakon dugotrajne eksploatacije da čvrstina oslanjanja popusti, ali verujemo da su u kompaniji intenzivno testirali ovaj hibrid upravo u takvom scenariju.
      asus_book_flip_3_s.jpg
      Kada se ekran rotira, tastatura i tačped se automatski zaključaju, kako ne biste slučajno pritiskali tastere i izdavali neželjene komande na “drugoj strani” uređaja. I tu dolazimo do osnovne kontroverze – da li vam uopšte treba ovakav tablet? Od vašeg shvatanja će dosta zavisiti, i mi se vraćamo našoj preporuci i iskustvu sa testiranja svih dosadašnjih hibrida. Ukoliko želite da ga koristite prevashodno kao tanak i lagan laptop, bićete izuzetno zadovoljni. Štaviše, uz odličan ekran koji radi i kao tačskrin zahvaljujući 10-point sistemu, velike su šanse da ćete uživati u ovom modu. Kao tablet, rekli bismo da je tu pre “da posluži” za neke specifične situacije. Ipak se radi o uređaju mase 1.2 kilograma. Dodatni utisak narušavaju debeli okviri oko ekrana, sa naročitim naglaskom na debljinu upravo na onom delu gde je podnožje ekrana u laptop modu.
      Tanak i lagan uređaj možete koristiti i kao mini laptop i kao poveći tablet
      Rekli smo to u više navrata, i ovde ćemo ponoviti – smatramo da tablet mod na hibridima treba gledati pre kao na bonus, pre nego očekivati da ćete ga koristiti pola-pola u tablet i laptop modu, ili očekivati da će uređaj biti u oba moda podjednako funkcionalan. Prosto, naše iskustvo je takvo da se to neće događati i u skladu sa tim ne treba imati nerealna očekivanja. U tom pogledu Transformer Book Flip nije promenio naša očekivanja i stavove.
      skrin3_tp200sa_s.jpg
      Sa druge strane, ne treba biti ni previše oštar prema uređajima ove kategorije. Samo želimo da dočaramo našim korisnicima i čitaocima šta trebaju da očekuju, kako bi bili potpuno sigurni u to šta žele. Ovo je ionako veoma poželjan uređaj, specifična kombinacija mobilnosti, upotrebljivosti i specifičnih karakteristika. Performanse su sasvim korektne – u sintetičkim testovima, novi Pentium i platforma bazirana oko njega isporučuje performanse u rangu baznih Haswell Core i3 procesora namenjenih ultrabukovima, što je sasvim pozitivno. Šteta što nema više memorije. Isto tako, istaknimo i da je adapter veoma malih dimenzija, što dodatno pogoduje visokom stepenu mobilnosti, odnosno lakom prenošenju…
      skrin6_tp200sa_s.jpg
      Ulazni uređaji
      Kod računara ovakvih dimenzija za očekivati je da određeni kompromisi u domenu ulaznih uređaja moraju da se načine. Ipak, ASUS uverava ponovo da se i u uskim okvirima može implementirati veoma kvalitetan sistem ulaznih uređaja. Tastatura dolazi sa svim neophodnim tasterima, bez numeričkog dela. Tasteri su solidnih dimenzija, imamo veliko Enter, a hod tastera je deklarisan na 1.6 milimetara. Takođe, istaknuto je da je podržano 10 miliona klikova, što je dodatna garancija kvaliteta. Tačped je takođe veoma solidan i onolikih dimenzija koliko mu forma omogućava. Ponaša se veoma dobro, što je već standardno očekivanje od tačpedova na ASUS računarima i po tom pitanju Book Flip nije izuzetak.
      asus_book_flip_9_s.jpg
      Ekran
      Ekran je sasvim korektan, premda u praksi ima možda malo više refleksije nego što bismo želeli. No, glossy nanos je neizbežna stvar na ekranima osetljivim na dodir, i to mirno prihvatamo. Reč je o veoma dobrom IPS panelu, rezolucije 1366 x 768 piksela. Može biti da se dotična neće svima dopadati, ali podsećamo da se radi o 11,6-inčnom računaru i da će u praksi biti sasvim dovoljna za najveći broj korisnika. Dodajmo da je kapacitivni tačskrin prilično precizan.
      ekran_flip_tp200sa.jpg
      Buka
      Kao što smo spomenuli u hardverskoj sekciji, Transformer Book Flip TP200SA je potpuno pasivna mašina. Dakle, nema kulera, ne čuje se ništa kada se računar optereti i moramo reći da je ova stavka koju je nova generacija Intel mobilnih procesora doneo sa sobom nešto što nam se izuzetno dopada. Zanimljivo je da je ASUS sa eMMC varijantama izbegao zamku u koju su se drugi proizvođači upleli, implementirajući u ovakve računare hard disk, čija se buka jasnije i istaknutije čula u odustvu procesorskog kulera.
      asus_book_flip_7_s.jpg
      Zagrevanje
      Računar beleži odlične rezultate po ovom pitanju. Podsećamo da je na svim površinama na kojima korisnik dodiruje računar korišćen aluminijum, što dodatno pomaže izolovanju korisnika od toplote iz računara. Naravno, i Intelova platforma je veoma štedljiva, tako da i po tom pitanju dajemo najviše ocene za ASUS.
      asus_book_flip_5_s.jpg
      Baterija                                                               
      ASUS u ovom hibridu koristi 38 Wh Li-Polymer bateriju, koja donosi pozamašnu autonomiju. Proizvođač obećava oko 8 sati, i u suštini ispunjava obećanja, pošto smo mi veoma lako dostigli oko 7 sati i 40 minuta, a uz dodatne restrikcije po pitanju osvetljenja ekrana ili isključivanja pojedinih čipova/adaptera, verujemo da će se lako postići i više od toga. Naravno, računari ovako male snage i termalne disipacije veoma puno zavise i od opterećenja, o čemu treba voditi računa.ASUS sa Transformer Book Flip TP200SA nije želeo da izmeni formulu, pa nije ni čudno što se to nije dogodilo, ma koliko neki priželjkivali da se na tržištu hibrida ipak dogodi nešto što bi uzdrmalo dosadašnje koncepte. Računar je veoma kvalitetno odrađen, možemo reći da je idealan izbor za sve one kojima je potrebna tanka i laka mašina, koji su puno u pokretu ili kojima je mobilnost najpreča stavka.
      asus_book_flip_6_s.jpg
      Već smo spomenuli da će vaše gledište zavisiti od toga da li i koliko želite da koristite ovaj uređaj i u tablet režimu rada. Bazni deo ekrana je nešto naglašenijih ivica, što možda jeste iz konstrukcijske osnove/potrebe, ali narušava simetriju prilikom korišćenja u tablet režimu, naročito ukoliko koristite tablet režim u uspravnom (portrait) modu. Tu su i debele ivice oko ekrana, kao i solidna masa samog uređaja, koja se ne može smanjiti uklanjanjem tastature, pošto se ista i dalje zadržava kada se ekran potpuno zarotira, samo sa druge strane uređaja.
      asus_book_flip_8_s.jpg
      Stoga, vaše gledište po ovom pitanju će odrediti stav oko Book Flip TP200SA modela. Ruku na srce, mišljenja smo da nijedan hibrid ne zadovoljava eventualni “pola-pola” scenario korišćenja u tablet i laptop režimima rada. Stoga, Flip nije promenio formulu hibrida. Šta jeste doneo? Doneo je veoma kvalitetnu izradu, doneo je novu platformu koja će se ravnopravno nositi sa mejnstrim računarima niže kategorije u izuzetno privlačnom i mobilnom formatu, i na kraju krajeva, doneo je računar kakav bi svako od nas, bez obzira na potrebe ili kriterijume, mogao da zamisli u svom posedu ili domu, bez obzira da li bismo ga koristili samo u određenim situacijama ili u intenzivnim scenarijima korišćenja (u razumnim okvirima njegove snage, naravno). Kada posmatramo stvari na taj način, nije čudno što je privlačnost ovog uređaja u skladu sa dužinom njegovog imena – poprilična…
      asus_book_flip_0_s.jpg
      Prednosti:
      – Svestranost – Kvalitet izrade i kultura rada – Performanse za ovu klasu uređaja – Mobilnost – Različiti modovi korišćenja (položaji ekrana) – Bešuman
      Nedostaci:
      – Veliki okviri oko ekrana, što dolazi do izražaja u tablet modu – Samo 2 GB memorije – (Uslovno) Ne menja formulu kada je reč o hibridima – tablet režim i dalje dosta iza laptop režima rada Računar na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi