ASUS VivoBook S300CA

ASUS VivoBook S300CA

Već smo u nekoliko navrata isticali prednosti i specifičnosti u korišćenju ultrabukova i ostalih laptopova baziranih na Windows 8 operativnom sistemu sa ekranom osetljivim na dodir. Sve poprima novu dimenziju, dosta navika se menja, odjednom neke stvari deluju logičnije i smislenije. Da sve bude još lepše, danas testiramo VivoBook S300CA kompanije ASUS, koji gore pobrojano donosi uz vrlo, vrlo prihvatljivu cenu. Budući da se radi o jednom od najpristupačnijih laptopova iz ultrabuk kategorije, ali i jednom od pristupačnijih laptopova generalno, vrlo je interesantno ispitati šta se sve nudi...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Kada smo pre nekog vremena testirali ASUS VivoBook S200, konstatovali smo da taj uređaj sa ekranom osetljivim na dodir na pravi način demonstrira Windows 8 iskustvo. Zašto smo to rekli? Zato što činjenica da VivoBook serija ima ekrane osetljive na dodir omogućava bolju interakciju sa Windows 8 interfejsom, menja određene navike i sitnice u svakodnevnom korišćenju, i sveukupno omogućava određeni stepen intimizacije sa računarom, usled stalnog dodirivanja. Ne sumnjamo da se tradicionalnijim korisnicima možda diže kosa na glavi dok čitaju ove redove, ali šta da radimo – zaista je tako.

      Za potrebe ovog testa smo obezbedili vrlo zanimljiv 13,3-inčni laptop VivoBook serije. Njegova oznaka je S300CA-C1004H, ali ćemo ga u daljem tekstu zarad jednostavnosti zvati jednostavno – S300. Broj nakon slova S indicira dijagonalu ekrana, pa je tako S200 11,6-inčni, S300 13,3-inčni, S500 15,6-inčni laptop, i tako dalje. Da li je on ultrabuk? Iako je debeo svega 21 milimetar, zvanično on to – nije. Ima “običan” hard disk, bez SSDa u svom skladišnom sistemu. Međutim, on to nije samo po nalepnici, to jest izostavljanju iste, što ćete shvatiti čim otvorite pakovanje u kome S300 stiže…

      Dizajn, izrada
      Prvi utisak susreta sa uređajem je sjajan, a ushićenje je tim veće ukoliko imamo u vidu da se radi o laptopu koji košta manje od 600 evra! Uređaj je u potpunosti izrađen od ispoliranog aluminijuma, potpuno u stilu najfinijih primeraka svoje sorte. Ne zaboravimo ni malu masu od 1,76 kilograma, koja nije rekordno niska, ali koja je sasvim pogodna za često nošenje. Računar je odlične izrade!
      Koji god deo da dodirnete, naići ćete na čvrsto telo laptopa, bez uvijanja ili ugibanja, što je za pohvalu. U dizajnerskom smislu, u kompaniji su vodili računa da zadrže identifikaciju sa najnovijim serijama prenosnih računara, pa ćete tako S300 vrlo lako prepoznati kao “ASUSa”, što takođe valja istaći u pozitivnom smislu. ASUS je definitivno uspeo da formira sopstveni vizuelni identitet i prepoznatljivost, što nije tako lako na tržištu. Naročito ako se prepoznaje po dobrom.

      Poklopac je tamno sive boje, koja je sklona ka prelivanju u braonkastu, crnu ili ljubičastu, zavisno od osvetljenja. Crna boja odlikuje čiklet tastaturu, kao i okvir oko ekrana u unutrašnjosti. Ostalo (nasloni za dlanove, površine oko i iznad tastature) je metalik sive boje. Nasloni za dlanove prilično visoki, a i sam tačped je pristojne površine. Na manjem S200 modelu deluje još bolje, ali i ovde je sasvim korektan i dobar, naročito imajući u vidu proporcije računara.
      Ekran je prevučen taktilnim slojem putem koga korisnici vrše interakciju prstima. ASUS se diči tehničkim podacima – latencija kod ovog ekrana iznosi 30 milisekundi, dok je Microsoftov standard 50 milisekundi. Slično važi i za prečnik aktuatora (koliku je dužinu ekrana potrebno pritisnuti da bi došlo do reakcije). Ona iznosi 5 milimetara, umesto 9 milimetara, koliko propisuje Microsoft za iskustvo u korišćenju Windowsa 8. To u praksi znači da komotno možete koristiti i “klasično” okruženje sa kontrolama na dodir, a ne samo nove, velike ikonice novopečenog interfejsa. ASUS ove novine naziva Smart Gesture tehnologijom, dičeći se svojom implementacijom koja ide korak dalje od standarda koje Microsoft propisuje.

      Konektori
      Što se konektora i dodataka tiče, zatičemo sve što možemo priželjkivati na ovakvoj mašini, pa i više od toga. Iznad ekrana je smeštena web kamera od 0,3 megapiksela. Na levom boku računara se nalaze slot za SD kartice, audio konektor, dva USB 2.0 porta i priključak za slušalice ili mikrofon. Desno su smešteni USB 3.0 port, HDMI izlaz, VGA izlaz, kao i LAN konektor i priključak za strujni ispravljač (malih dimenzija, izrazito kompaktan i sa tanjim kablovima, da i to spomenemo…). Sve u svemu, ostaje utisak da je sve na svom mestu. Nemamo primedbi ni na raspored portova, ni na njihov položaj.U ASUS S300 uređaju je implementiran hardver sličan onom koji srećemo kod ultrabuk računara. Za razliku od mejnstrim Ivy Bridge platforme, ovaj hardver se odlikuje umanjenom termalnom disipacijom, pa tako Intel Core i3-3217U, koga zatičemo u S300 laptopu, ima TDP deklarisan na svega 17W, što je upola manje od mejnstrim procesora. Procesor radi na 1,8 GHz, ima dva jezgra, podršku za Hyperthreading, te 3 MB keš memorije. Izrađuje se u 22-nanometarskoj izradi. Sve to funkcioniše u kombinaciji sa Intel HM76 čipsetom, koji je osnova ove platforme.

      Kada je grafika u pitanju, S300 koristi Intel HD 4000 je grafički čip integrisan u procesor, koji radi u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, u zavisnosti od opterećenja. Kako je podržano do 3 simultana displeja povezana na nju, moći ćete da istovremeno iskoristite oba interfejsa, i VGA i HDMI, ukoliko tako želite. S300 ima 4 GB DDR3 memorije.

      [modul]specifikacija=2844[/modul]
      Kod skladišnog prostora nije bilo eksperimentisanja. Koristi se Hitachi hard disk, kapaciteta 500 GB – dakle, ništa od SSDa, niti SSD keširanja. Imajući u vidu cenu računara, sasvim razumljivo. Uostalom, neko će više ceniti obilje prostora koje standardni hard disk nudi. Optičkog uređaja nema, iz sasvim razumljivih razloga – prosto, 11,6-inčni računari nemaju dovoljno prostora za njihovo implementiranje, a diskutabilno je i koliko je tako nešto neophodno u današnje vreme.

      Ekran je “standardne” HD rezolucije od 1366 x 768 piksela. Radi se o glosy ekranu dijagonale 13,3 inča. Već smo spomenuli da je osetljiv na dodir. Tu su i svi vidovi povezivanja koje zatičemo i na većim računarima – gigabitni LAN, WiFi Draft N, kao i Bluetooth 4.0. Računar je spreman i za WiDi, ukoliko imate prijemnik tj. podršku na strani televizora, odnosno displeja koji biste iskoristili za bežično uparivanje.

      Masa računara iznosi 1,76 kilograma. Dimenzije su 303 x 200 x 21,7 milimetara, što je takođe za pohvalu, budući da su implementirani konektori pune veličine i nećete morati da koristite bilo kakve adaptere. Uz računar smo dobili Windows 8 operativni sistem. Osim toga, postoji više softverskih dodataka koje ASUS isporučuje uz OS. Među njima su i vrlo korisne stavke, kao što je Power 4 Gear softver za Power Management (koji je dobio redizajn), preko aplikacije za skladištenje u cloud, pa sve do Microsoft Office 2010 programskog paketa – doduše, u trial varijanti. Najzad, pogledajmo kakve su performanse ovog računara i kakve je utiske ostavio na nas…

      Rezultati testova
      Ovde možete pronaći rezultate koje ostvaruje ASUS S200 laptop. Ilustracije radi, uređaj smo uporedili sa modelom ZenBook UX32A ultrabuka, koji stiže u sličnoj hardverskoj konfiguraciji (i višestruko je skuplji). Sve možete videti u priloženoj tabeli…
       

       

      ASUS S300

      Battery Eater – Reader test

      5:45

      PC Mark 7

      1862

      Cinebench 11.5 OpenGL

      7,87 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      1,72 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      13,8 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      6,8 fps 170 poena

      Nuclear MC

      7106

      wPrime 32M (sec)

      30,294

      HD Tune Transfer (MB/s)

      86,2

       Puno toga o utiscima korišćenja smo rekli u našem prikazu S200 laptopa, i praktično sve važi i za S300. Uostalom, samo ih razlikuje dijagonala ekrana, i tako reći, ništa drugo. Najbitniji utisak je vezan za interakciju sa računarom pomoću prstiju što možda isprva deluje čudno, ali vremenom se korisnik itekako navikava. To posebno važi za male računare, gde inače nije baš tako lako uočavati razne detalje na displeju, ili juriti pogledom kursor po ekranu. Zbilja je u mnogim situacijama praktičnije jednostavno kliknuti da se nešto zatvori, pokrene, aktivira neka opcija.

      Već smo pisali o svojim utiscima vezanim za igranje različitih igara koje se kontrolišu putem dodira. Iskustvo nam se dopada iako su to uglavnom jednostavne igre, ali neke su zaista izvedene odlično. Shuriken Ninja ili Guns 4 Hire, igra u kojoj vodite tim komandosa dodirujući ekran i na taj način izdajući komande (naravno, moguća je i standardna kontrola mišem, ali ipak je ovaj način “onaj pravi”), zaista mogu biti simpatično osveženje. Angry Birds da ne pominjemo.


      Temperature Idle

      Load

      Temperature su potpuno u granicama normale, odnosno nema naročito vrelih delova. Termalne karakteristike su sasvim dobre.
      Osvetljenje ekrana

      Buka

      Što se buke tiče, kao i kod svih standardnih situacija, kada se uređaj više optereti, kuleri pojačaju svoj rad i buka je nešto primetnija. No, to se dešava samo u slučajevima višeg opterećenja, tako da je u situacijama bez naročitog opterećenja laptop veoma tih. Treba imati na umu da to nije jednostavno, imajući u vidu tanak profil uređaja.
      Baterija
      Baterija od 44 Wh je ugrađena u računar. To znači da joj se ne može pristupiti bez rasklapanja računara, za šta je opet potrebno obratiti se zvaničnom servisu. ASUS deklariše bateriju na 5 sati. U praksi, njegova litijum-polimerska baterija omogućava autonomiju od  oko 5 časova i 45 minuta.
       ASUS VivoBook serija prenosnih računara je bila i ostala vesnik neke skorašnje budućnosti u kojoj će ekrani osetljivi na dodir postati standard. Srećom, oni više nisu nikakva naročita ekskluzivam, i cena S300CA modela sa testa je odličan pokazatelj toga – 62,990 dinara. Sve u svemu, S300 čini da uživamo u interkaciji sa računarima pomoću prstiju. Što se samog računara tiče, zapravo nemamo ozbiljnije zamerke. Svakako da bi bilo lepo da je grafika snažnija, da su svi portovi USB 3.0, i tako dalje, ali to je već priča koja nema kraja kada se u nju jednom krene.

      Kada se podvuče crta, ASUS je ponudio odličnu kombinaciju performansi, prenosivosti, upotrebljivosti, raznovrsnosti, kvaliteta, dizajna i cene. Takav miks nije lako postići, i uvek nam je zadovoljstvo da ga vidimo u laptopu, odnosno prenosnom računaru. Stoga S300 nagrađujemo zasluženim priznanjem. VivoBook je vrlo, vrlo ozbiljan takmac u tržišnoj utakmici, i pored toga što stiže sa takvim karakteristikama kao što su premium izrada ili ekran osetljiv na dodir. To je izuzetno dostignuće, na mnogo nivoa…
      Ocena: 90%
      Prednosti:
      – Odličan all-round laptop – Intimizacija sa računarom zahvaljujući ekranu osetljivom na dodir – Pozitivniji doživljaj novog Windowsa – Fantastičan kvalitet izrade, dizajn – Cena
      Nedostaci:
      – Tasteri tastature nešto manje visine
      Računar na test ustupio Gigatron.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi