Dragoljub Radovanović
Na tržištu tableta u poslednje vreme se pojavljuje veći broj – u suštini dosta sličnih – tableta sa Windows 8.1 verzijom Microsoftovog operativnog sistema. Nešto manja forma uređaja kao što je ovaj je tu sa namerom da privuče pažnju potrošača koji traže funkcionalnost i bolju prenosivost u jednom paketu. Problem nastaje kada se u ponudi nađe previše modela sa manje-više identičnim specifikacijama, od strane različitih proizvođača. Možemo da zamislimo kako sve to može izgledati iz ugla kupaca koji traže ovakav tablet, tačnije koliko zbunjujuće može delovati proces opredeljivanja i kupovine.
Asus je odlučio da se na neki način istakne iznad konkurencije i učini svoj tablet primamljivijim izborom. Na koji način? Pa, jednostavno – uključivanjem dodatka koji ne nudi baš svaki proizvođač. Pričamo naravno o stajlusu, ali ne onom običnom univerzalnom sa velikim gumenim vrhom. Ne, ovde je reč o aktivnoj olovčici iza koje stoji nešto kompleksnija tehnologija. Možda i najpoznatiji po Note seriji uređaja kompanije Samsung, Asus takođe koristi Wacom digitajzere koji nude izuzetan nivo osetljivosti na pritisak, pružajući odlično iskustvo kod crtanja i unošenja beleški. Više o tome dalje u tekstu, jer prvo želimo da se osvrnemo na dizajn ovog modela.
Dizajn
Pre nego što se dotaknemo priče o samom dizajnu, želimo da podelimo par reči o pakovanju Asus VivoTab Note 8 modela. Kutija je bele-svetlo sive boje sa ne tako često prisutnim spojenim poklopcem, koji i nije toliko bitan kao ono što se nalazi ispod njega. Tablet se nalazi u providnoj foliji na kojoj su istaknute ključne specifikacije, a tu je takoreći i osnovna oprema. Ona podrazumeva samo punjač i microUSB kabl, a od dokumentacije imamo licencu za Microsoft Office, garantnu knjižicu i vodič za brzi početak. Prilično standardan sadržaj pakovanja za ovu klasu uređaja.
Što se dizajna tiče, ne možemo da se otrgnemo utisku da on postaje pomalo izlizan. Pričamo o donekle generičkoj prednjoj strani sa crnim trakama, zaobljenim ćoškovaima i padajućim kosinama ka bokovima – elemente koje smo sretali kod nekoliko MemoPad, pa i FonePad modela sa Android platformom. Naša poenta je da većina Asus tableta dosta liče jedni na druge, tako da bi osvežavanje po pitanju dizajna sasvim dobro došlo. Osećamo da je Asus pomalo zapustio ovaj deo priče kada je reč o ovom tipu uređaja.
Na sredini iznad ekrana nalazi se prednja kamera, dok je ispod njega samo Asus logo. Sa leve strane tu je nestandardna lokacija za Windows Home dugme, odmah ispod njega smešten je microSD slot, a na donjoj nema nikakvih detalja. Odmah u dnu desne strane nalazi se prostor u kojem je smešten stajlus, dok su Power i Volume dugmići smešteni pozicionirani bliže vrhu. Koliko smo uspeli da primetimo, rupica mikrofona je odmah iznad power dugmeta, a na vrhu su preostali samo microUSB port i 3.5mm priključak za slušalice. Pomalo nas je iznenadilo što nema microHDMI izlaza, kojeg smo zatekli kod konkurencije.
U celoj priči oko dizajna i izrade tableta, koja je inače sasvim pristojna, najviše nam se dopala njegova zadnja strana. Ona je izrađena od mekanog materijala, tačnije gumirane plastike, čiji smo veliki obožavaoci. Zaista nam se sviđa osećaj koji ona pruža, ne samo kod ovog tableta nego i kod mnogih drugih, a takođe i smartfona. Iza imamo 5MP kameru bez blica, srebrni Asus logo i veći broj nalepnica iznad zvučnika u dnu, koje će većina najverovatnije ukloniti istog časa kada kupi tablet. Moramo reći da gumirana plastika doprinosi boljem utisku pri rukovanju, jer da smo sreli običnu plastiku ne bismo bili toliko zadovoljni sveukupnim iskustvom.
Što je veći broj uređaja sa Windowsom 8.1 koji prolaze kroz naše ruke, osećamo da se ponavljamo u ovoj sekciji. Možda je i ovaj osećaj opravdan jer smo se do sad sreli sa tri uređaja sa jako sličnim, da ne kažemo maltene identičnim hardverom – osmoinčnim Acer i Toshiba tabletima, i desetoinčnim Asus T100 modelom. Ista platforma sa identičnim procesorima, istim frekvencijama rada, a i količina i tip radne memorije je identičan u ovim slučajevima…
Konkretan SoC koji se nalazi unutra je Intel Atom Z3740, kodnog imena Bay Trail. Sastoji se iz četvorojezgarnog 1.33 GHz procesora (Turbo Boost do 1.8 GHz) i Intel HD Graphics čipa sa frekvencijom od 311 MHz (Boost do 667 MHz) i podrškom za DirectX11. Procesor je štedljiv jer koristi samo 2W SDP (Scenario Design Power) ili manje od 4W pri maksimalnom potrošnji. Izrađen je u 22 nm arhitekturi, ima 2MB keš memorije i 64-bitnu podršku. Kao što je to do sada i logično, grafički čip je skromnije snage i on svakako neće biti dovoljno moćan da pokreće novije zahtevne 3D igre, jer se ipak ovde radi o tabletu, ali ćete verovatno moći da na njemu odigrate poneki stari omiljeni naslov. Zgodna stvar je da poseduje podršku za Wireless Display, tako da ukoliko imate potrebnu opremu, možete bežično prenositi sliku na vaš televizor/monitor.
Kada je reč o radnoj memoriji, ovde imamo 2 GB LPDDR3 Dual channel sa frekvencijom od 1066 MHz-a (17.1 GB/sec). Neko bi ovu količinu RAM-a okarakterisao niskom, ali ne treba zaboraviti da ovde nije reč o laptopu ili ultrabuku, već o 8-inčnom tabletu. Logično je da programi neće biti učitavani toliko brzo i imati performanse kao na moćnijim desktop ili laptop mašinama, ali za jako portabilnu spravicu kao što je VivoTab Note 8 ili ostali modeli sa sličnim hardverom, ovo je sasvim prihvatljivo rešenje. Skladište je veličine 32GB-a, ali kada se tu uračuna Windows instalacija i Office, na raspolaganju vam je samo oko 14.5GB-a. Zapravo uz tablet dobijate 8GB karticu, ali na njoj je smešten Windows Recovery image, u slučaju da želite da reinstalirate sistem. Dobra stvar je to što Asus nudi neograničeno Cloud skladište sa svojim WebStorage rešenjem, ali ne zauvek, već na ograničen period od godinu dana.
[modul]specifikacija=4802[/modul]
Rezultati testova
U priloženoj tabeli možete videti rezultate koje ostvaruje VivoTab Note 8, u direktnom poređenju sa Acer Iconia W4 i Toshiba Encore tabletima. Radi se o modelima sa praktično identičnim hardverom baziranim na Intel Atom Bay Trail platformi, te stoga i ne čudi što su dobijeni rezultati donekle slični. Rezultati sintetičkih testova u najviše slučajeva ipak idu u korist Note 8 modela.
VivoTab Note 8
Acer Iconia W4
Toshiba Encore
PC Mark 7
2553
2172
2485
Cinebench 11.5 OpenGL
6.15 fps
4.14 fps
6.01 fps
Cinebench 11.5 Rendering
1.24 pts
0.87 pts
1.23 pts
Resident Evil 5 (High, no AA, no AF)
13.3 fps
14.6 fps
13.7 fps
Unigine (High, no AA, no AF)
4.9 fps, 122 poena
4.9 fps, 123 poena
4.7 fps, 119 poena
Nuclear MC
5990
5946
5942
wPrime 32M (sec)
33.891
31.975
34.526
HD Tune Transfer (MB/s)
67.4
66.9
99.5
GFX Bench Egypt
40 fps offscreen, 36 fps onscreen
36 fps offscreen, 27 fps onscreen
39 fps offscreen, 37 fps onscreen
Browsermark
3014
2711
2930
Sunspider
602ms
842ms
564ms
Peacekeeper
1119
820
1023
Octane Benchmark
5376
3965
5004
Kao i kod svih tableta sa dijagonalom ekrana od 8 inča koje smo testirali, ovde ne izostaje problem sa neometanim obuhvatanjem u jednoj šaci, pod uslovom da vam šaka nije veća od proseka. Ukoliko jeste, u tom slučaju nećete imati o čemu da brinete, ali osobe sa manjim šakama će morati da malo više razvuku prste kako bi obezbedili siguran stisak. Naravno, postoji alternativna metoda držanja u predelu ćoškova, levom ili desnom u zavisnosti od toga da li je neko levoruk ili dešnjak. Dobra stvar koju smo primetili je manja težina u odnosu na konkurenciju, a gumirana zadnja strana nam je pružila taj mekan osećaj koji nam se dopada. Tablet je čvrst, nema problema koji se tiču kvaliteta izrade, ali već viđenim dizajnom nismo oduševljeni.
Kada je ekran u pitanju, Asus se u većini slučajeva kod svojih uređaja odlučuje za kvalitetnije rešenje. VivoTab 8 Note ne odstupa od tradicije, tako da se na njemu nalazi ekran IPS tipa. Kvalitet prikaza je donekle dobar – boje su korektne, mada možda malo manje zasićene nego što bi trebalo. Druga stvar je to što svetlina ekrana na maksimalnom osvetljenju nije baš visoka, tako da ekran neće biti savršeno vidljiv na jačoj dnevnoj svetlosti kada ga koristite napolju. Ekran je sveukupno sasvim korektan, ali nije jedan od boljih koje smo imali prilike da vidimo na tabletima.
Tu je naravno i pitanje rezolucije koje pogađa i modele konkurencije, pošto većina proizvođača na 8-inčnim Windows 8.1 tabletima koristi 1280 x 800 rezoluciju. Ona nije preterano niska, ali nije baš ni visoka, ako shvatate šta želimo da kažemo. Problem je u tome što postoje oštriji ekrani u Android taboru, recimo 1920 x 1200 ekran na Asus Google Nexus 7 2013 modelu, ili iPad mini retina sa 2048 x 1536 rezolucijom. U poređenju sa njima, oštrina je sasvim prosečna, tako da još uvek čekamo trenutak kada će proizvođači preći na ekrane veće rezolucije na Windows 8.1 tabletima…
Sledi par reči o stajlusu i njegovom korišćenju, kao što smo obećali. Možda i najsvetlija tačka ovog modela, koja ga izdvaja od drugih je upravo to prisustvo olovčice. Ona nudi odličnu osetljivost na pritisak zahvaljujući Wacom digitajzeru, ali ono što je nama možda i bitnije od crtanja i škrabanja je korišćenje olovčice za snalaženje unutar desktop režima. Zbog svoje sitnije prirode zbog nešto manjeg ekrana, neke opcije je otežano napipati prstom, a smatramo da tanak vrh olovčice ovde vrši odličan posao. Naravno, kome je bitno da ručno hvata beleške će svakako ceniti prisustvo ovog kvalitetnog stajlusa i odlično iskustvo pri korišćenju koje on nudi. Selektovanje teksta ili drugih elemenata je takođe dosta olakšano njenom upotrebom.
Pomenuli smo da je hardver ovih 8-inčnih Windows 8.1 tableta dosta sličan, pa su samim tim i naši utisci kada su u pitanju performanse uporedivi sa onima koje smo imali kod Acer Iconia W4 ili Toshiba Encore modela. Ipak, kada je u pitanju čista sintetetika, VivoTab Note 8 se pokazao kao najbrži od pomenutih, ali tu razliku u realnom korišćenju je jako teško primetiti jer se radi o razlici od nekoliko procenata između njih. Kao i uvek, surfovanje je odlično iskustvo i ovaj model je primetno brži od većine Android tableta koje smo testirali po tom pitanju. Sa grafičke strane je korektan, opet negde u rangu sa Adreno 320 čipom, može se reći i negde u rangu sa grafikom iz Tegra 4 čipseta. Možete pokrenuti i po koju 3D igru, ali ne treba očekivati da pokrećete novije naslove sa igrivim frejmrejtom – ovo je ipak tablet.
Osobama koje ovakav tablet žele da koriste za posao dok su u pokretu biće drago da čuju da on stiže sa potpuno besplatnom Office Home & Student 2013 verzijom. Rad u Excelu, Wordu ili PowerPointu nije baš idealno iskustvo s obzirom na manju dijagonalu, ali smo primetili da olovčica ovde dosta pomaže. Naravno, dok smo testirali tablet on je bio povezan na našu Bluetooth tastaturu, čisto zbog lakšeg snalaženja i unosa teksta u odnosu na on-screen tastaturu. Iznenadilo nas je da je Asus odlučio da izostavi microHDMI izlaz, jer sa OTG adapterom na koji bi nakačili miš i pomenutom Bluetooth tastaturom, on bi povezivanjem na monitor mogao da služi kao minijaturni PC. Nažalost ta opcija vam je uskraćena ovde.
Asus uključuje dual Stereo zvučnik sa SonicMaster tehnologijom. Zapravo smo iznenađeni kvalitetom zvuka koji dopire iz zvučnika. Smešteni su u predelima vrha i dna tableta , a smatramo da je ovo sasvim solidna lokacija, jer ih nismo zaklanjali pri horizontalnom ili vertikalnom držanju. Zvuk je dosta glasan za jedan tablet, pomalo ostavlja utisak surround-a, a čak se primećuje i određeno prisustvo basa, koji često izostaje u mnogim drugim modelima i na taj način ostavlja dosta ravan zvuk. Ovde nije takav slučaj, tako da smo zvukom sa VivoTab Note 8 modeli bili baš prijatno iznenađeni.
Kamera sa senzorom rezolucije od 5MP je prosečna, ali upotrebljiva. Ne treba se previše oslanjati da sa njom napravite dobre fotografije, ali u slučajevima kada vam digitalac nije pri ruci – može da posluži. Šum je primetan i fotografije ispadaju mutnjikavo, ali dovoljno dobro za prvu pomoć. Boje su korektne. Snimanje u 1080p rezoluciji je zapravo sasvim pristojno. Vidljiv je ipak nedostatak detalja, ali video je gladak sa 29.880 FPS i ima solidan Bitrate od 20.7 Mbps. Kamera svakako može da posluži, kada je u pitanju ovaj tablet.
Asus tvrdi da autonomija baterije od 3950 mAh može da potraje do 8 časova korišćenja. U zavisnosti od načina korišćenja i osvetljenja verovatno je i moguće ostvariti tu cifru, ali u našem testu autonomija nije bila ni blizu te tvrdnje. Kao što smo radili i kod prethodnih Windows 8.1 tableta, na Note 8 modelu smo pokrenuli PeaceKeeper battery test, i sa ekranom postavljenim na 50% osvetljenja dobili samo četiri sata surfovanja pre nego što je baterija spala na kritičnih 4%. Nismo preterano zadovoljni, jer smo kod Acer Iconia W4 i Toshiba Encore modela ovde dobijali rezultat bliži granici od pet časova…
Još jedan u nizu 8-inčnih Windows 8.1 i još jedno iskustvo koje je slično sa iskustvom u korišćenju modela drugih proizvođača koje smo testirali. Ipak, ne i identično, jer VivoTab Note 8 poseduje aktivnu olovčicu, koja donekle olakšava korišćenje unutar desktop režima na ekranu ove dijagonale. To je ipak nešto što ovaj tablet izdvaja od konkurencije. Tu su naravno i još neke stvari koje su nas obradovale, kao što je recimo kvalitet zvuka, ili mekani osećaj pod prstima koji pruža gumirana zadnja strana. Dizajnu ipak po našem mišljenju treba osveženje.
IPS ekran je korektan – nije savršen ali će vam ponuditi ugodno iskustvo pri korišćenju. Želimo da se požalimo na sve proizvođače Windows 8.1 tableta ove dijagonale koji se odlučuju za nižu rezoluciju, tako da ni ovde oštrina nije idealna. Po performansama je nešto brži od konkurencije koju smo testirali, i sveukupno deluje kao živahan tablet sa većim nivoom portabilnosti. Treba pomenuti i GPS prijemnik koji je ovde prisutan, a koji prethodno testirani modeli od Toshibe ili Acer-a ne poseduju. Office je besplatan, što će biti korisno poslovnim korisnicima ili studentima koji bi ovaj tablet nosili na predavanja. Autonomija nas nije oduševila, ali ako izuzmemo tu stvar, VivoTab Note 8 je sasvim pristojan i relativno pristupačan tablet…
Prednosti
– Wacom digitajzer i olovčica – Kvalitetan zvuk – Solidne performanse – Besplatan Microsoft Office – 8GB microSD kartica u paketu
Mane – Slabija autonomija – Nešto manja svetlina ekrana Cena: 38.490 RSD
Uređaj na test ustupio Asus.