ASUS ZenBook 14 UX433 (Video)

ASUS ZenBook 14 UX433 (Video)

ASUS spada u proizvođače koji vole da idu korak dalje i osvajaju nove tehnologije. Pri tome, ne libi se da eksperimentiše. No, ruku na srce, ZenBook 14 UX433 sasvim sigurno nije eksperiment. Reč je o jednom od najboljih i najlepših računara koji su nam prošli kroz ruke. Malo li je?

    Sadržaj

      Verovanto ste u nekim prethodnim testovima ASUS računara primetili koliko proizvođač insistira na tankim okvirima, čak i u nekim kategorijama u kojima to, načelno posmatrano, i nije toliko bitno. Tipičan primer toga su skorašnji prikazi gejming modela. Definitivno je tajvanski gigant detektovao tu stavku kao krucijalnu odliku u dizajnu. Stoga do nas stiže jedan nesvakidašnji uređaj.
       
      Reč je o ZenBook 14 UX433 laptopu. On stiže u formi ultrabuka – dakle, nema rotiranja, nema prebacivanja iz jednog oblika u drugi i slično. No, to što radi, odrađuje ne samo dobro i efikasno, već i nesvakidašnje elegantno. Reč je o 14-inčnom računaru zapakovanom u kućište dimenzija 13 inča, a koje u realnom radu deluje kao neki 12-inčni računar. To je postignuto pre svega zahvaljujući minimalnim okvirima, pa tako polako počinjemo da viđamo kategoriju “popunjenost prednje strane ekranom”, nalik na mobilne telefone. U ovom slučaju, taj procenat iznosi čak 92%. Međutim, daleko od toga da je to jedini adut laptopa…

      Uređaj
      ASUS-ov laptop stiže u regularnom pakovanju, u kome se nalaze laptop i strujni ispravljač. Pored toga, zatičemo jedan USB-to-LAN konvertor, koji će jedan USB port računara u slučaju potrebe, kao što ime kaže, pretvoriti u LAN port. Pomalo čudno, skrivena iznad gornjeg dela kartona, nalazi se futrola za nošenje. Moramo priznati da njena postavka na unutrašnjoj strani dela kutije koji predstavlja poklopac jeste čudnovata, i ne bi nas čudilo da mnogi korisnici prosto previde da je i ovaj neverovatno koristan dodatak takođe u pakovanju.

      No, prava poslastica sledi kada ugledate sam laptop. “Neverovatno tanak” je prva pomisao koja pada na um, a opet, ovaj uređaj isporučuje i punokrvne USB portove i pun HDMI priključak. Najlepše od svega je što taj osećaj ne popušta ni kada otvorite poklopac i pristupite unutrašnjosti – naprotiv, još je dodatno pojačan.
      O čemu je reč? ZenBook 14 je, kao što njegova oznaka nagoveštava, laptop sa 14-inčnim ekranom. No, taj ekran je smešten u izuzetno kompaktno kućište, dimenzija 13 inča. Vizuelno, računar deluje kao da je još manji – kao da je telo nekog kompaktnog 12-inčnog laptopa u pitanju. Kada kažemo da taj osećaj neshvatljive kompaktnosti biva dodatno podstaknut pristupom unutrašnjosti, pre svega mislimo na ultra-tanke ivice oko ekrana. ASUS sa ponosom ističe podatak koji je inače u principu prevashodno vezan za telefone – procenat pokrivenosti ekranom iznosi 92%, što je fascinantna vrednost, naročito za jedan laptop. Zapravo, malo koji telefon uspeva da to dostigne.

      Uprkos ultra-tankim ivicama, uspešno je na gornju ivicu integrisana web kamera sa mikrofonom. Uređaj se ističe i ErgoLift šarkama. One su dizajnirane tako da kada otvorite ekran podignu donji deo laptopa na nagib do 3,5 stepena. Na ovaj način se dodatno pomaže i unapređuje ergonomija, što može puno značiti osobama koje puno kuckaju, ili koje eventualno žele da koriste ovaj laptop u poslovne svrhe.

      Debljina od svega 15,9 milimetara i težina od 1,17 kilograma verovatno dovoljno ilustruju sve. Radi se o podacima kojima se mnogi 12” modeli mogu pohvaliti, a i mnogi 13” laptopovi bi želeli da mogu, ali ne mogu. U kombinaciji sa veoma dobrom baterijom, što ćete videti u nastavku teksta, ovaj laptop je idealan saputnik na svim vrstama putovanja, i jednostavno izuzetno elegantan uređaj za svakodnevnu upotrebu.Veliko iznenađenje jeste što je u ovako tanko i kompaktno kućište stao prilično snažan hardver. Zapravo, Zenbook 14 se može nabaviti sa prilično snažnim hardverom, koji uključuje Core i7 procesore (u mobilnoj varijanti, naravno), ali i diskretnom grafikom, što nije uobičajeno za ovakav tip računara. Čime se može podičiti verzija koja je stigla na naš test?

      U laptopu zatičemo Intel Core i7 procesor najnovije generacije, koja nosi kodnu oznaku Whiskey Lake. Reč je o četvorojezgarnom Core i7-8565U procesoru, 14-nanometarskom mobilnom procesoru koji ima veoma širok raspon radnih taktova u zavisnosti od opterećenja. Bazna frekvencija je postavljena na 1,8 GHz, ali u slučaju potrebe može ići do čak 4,6 GHz! Procesor podržava Hyperthreading, pa može da izvršava do 8 thread-ova istovremeno. Raspolaže sa 8 MB keš memorije, a njegov TDP je deklarisan na 15 W. Sve u svemu, veoma smo zadovoljni izborom.
      [modul]specifikacija=9604[/modul]
      Što se grafike tiče, laptop koristi diskretnu Nvidia GeForce MX 150 grafiku. No, kada računar nije opterećen, za grafiku je uglavnom zadužen integrisani Intel HD 620. Naravno, kao i kod drugih “integruša”, ni ova nije naročito interesantna, niti snažna sa radnim taktom od 1,15 GHz. Međutim, jeste štedljiva! U slučajevima kada nije neophodno da radi diskretna grafika, sasvim će fino poslužiti, a uz to biti milostiva prema bateriji.
      Sa druge strane, imamo Nvidia GeForce MX 150 čip, namenjen nezahtevnim korisnicima kojima je, ipak, potrebna diskretna grafika. Ne samo da će fino poslužiti kod raznih igara, već će biti u stanju i da pomogne određene profesionalne aplikacije putem hardverske akceleracije, što je opcija koju nikako ne bi trebalo zaboravljati u današnje vreme.

      Sam čip ima radne taktove od 1227 MHz za GPU i 6008 MHz za 2 GB GDDR5 memorije, sa povišenim boost taktom za GPU od čak 1468 MHz. Nažalost, njena memorijska magistrala je “ukroćena” time što je reč o 64-bitnoj magistrali, tako da je jasno da je ovo prilično bazičan GPU. Sa druge strane, mala potrošnja nije preveliki atak na bateriju. Zahvaljujući mogućnosti da ubrzava određene aplikacije putem grafike, i sam laptop dobija novu dimenziju, dopunjujući na taj način svoju ultra-mobilnu prirodu opcijama za profesionalnu upotrebu, ali i multimedijalno uživanje, u čemu će posebno pomoći prisustvo pomenutog HDMI porta pune veličine, ali i Harman Kardon audio sistema.
      Model koji smo dobili je praktično top varijanta – dolazi sa čak 16 GB DDR4 memorije, kao i sa SSD-om kapaciteta čak 512 GB! Više nego dovoljno za moderan laptop, a rekli bismo, i više nego što se očekuje od računara ovako malih dimenzija, iako znamo da dimenzije nemaju puno veze sa kapacitetima memorije i diska. Kako bilo, brzi NVMe SSD itekako pozitivno doprinosi sveukupnom radu uređaja, ali o tome nešto kasnije.

      WiFi, Bluetooth su podržani, dok zbog debljine uređaja nije bilo mesta za LAN port. No, u slučaju da u eri bežičnih veza ipak želite da budete povezani kablom, tu je ranije spominjani konvertor koji će vaš USB pretvoriti u LAN port. ZenBook 14 UX433 stiže sa Windows 10 Pro operativnim sistemom, makar sempl koji smo mi imali na testu.
      Konektori
      Odlična stavka jeste prisustvo brojnih konektora u punoj veličini. Tako ovde imamo dva USB porta – po jedan USB 2.0 i USB 3.1 – zatim USB-C (3.1 Gen2, da budemo precizni) i HDMI izlaz, ponovo pune veličine. Tu je još i audio konektor, ali i čitač microSD memorijskih kartica. Svi konektori su lepo raspoređeni na levoj i desnoj strani. Možda bismo voleli da je punjač takav da se laptop može puniti direktno preko USB-C porta, ali je zapravo možda i dobro što je konektor za punjač izdvojen i standardan.
       
       Kako bismo stekli što bolji uvid, uporedili smo mogućnosti novajlije sa modelom ZenBook Flip 14 UX461, koga smo takođe ranije testirali. Treba reći da je to model nešto drugačijih karakteristika, ali sa sličnom osnovnom premisom. Istovremeno, možemo uporediti raspone performansi koje nude standardna i osvežena verzija Intel hardvera.
      [modul]test=784[/modul]
       Ono što nas ponajviše fascinira kada su u pitanju ultra-tanki računari novije generacije jeste nivo performansi koji isporučuju. Steklo se tu dosta stvari – Core procesori za ultramobilno tržitše nisu više toliko slabiji od regularnih verzija, tehnologija izrade je napredovala, a sa njom i izrada kulera i provodnih elemenata, i najzad, poslednja generacija Core procesora je dobila vrlo lep boost performansi. Kada se sve te stvari spoje, dobijamo računar koji nama, starijim korisnicima, prosto nije logičan. A opet tu je, pred nama…

      Prosto rečeno, performanse ovog računara su odlične! Sa Core i7 procesorom u Whiskey Lake izdanju, izdašnom količinom memorije, te ultra-brzim NVMe SSD-om, on zaista melje sve pred sobom. Tu i tamo će, u zavisnosti od stepena zagrevanja, doći do snižavanja radnih taktova, ali to nije ništa neuobičajeno, niti čudnovato. Sa ogromnim rasponom za turbo taktove, sumnjamo da ćete uopšte primećivati da li je takt bustovan na 3,5 ili 4 GHz. Prosto, stvari tako stoje.
      Obično je problem u toj priči – toplota. Neizbežno je da mali računari u režimima velikih opterećenja generišu ogromnu količinu toplote. Srećom, ASUS je stari majstor kada je hlađenje u pitanju i njegov rashladni sistem odlično kontroliše stvari, što potvrđuje i veći broj rupica koje potpomažu cirkulaciju vazduha.

      Treba primetiti jednu stavku u svemu tome koja nije vezana za zagrevanje, barem ne na direktan način. Osim kada je računar pod opterećenjem, postoji još jedna interesantna situacija. Dok se baterija puni, zadnji deo laptopa ume da se zagreje, posebno zadnja polovina tog dela. Logično, jer je upravo tu i smeštena baterija. Interesantna stvar, verovanto i neizbežna kada je reč o računarima koji su ovako tanki. Ne brinite se, neće to nikako uticati na iskustvo u radu jer se gornja površina sa kojom korisnik ima direktan dodir tom prilikom ne zagreva primetno, tako da tu neće biti problema. Samo smo hteli da primetimo kako stoje stvari po tom pitanju.
      Slično kao kod VivoBook modela, sa ovim laptopom ćete možda imati malih problema kada pokušavate da ga namestite na kolena, pa da tako radite. To je zbog prirode ErgoLift šarki, koje fantastično pomažu ergonomiji kada laptop stoji na stolu. Međutim, ako ga držite na manje fiksiranoj podlozi, čega su butine i kolena tipičan primer, može se desiti da vam zadnji deo zabacuje previše. Ponovo, ništa problematično, samo primećujemo.

      Korišćenje laptopa je bilo zaista lako, intuitivno, i na naše zadovoljstvo – svestrano. Ovo je zbilja mašina koja može da posluži za svakodnevni rad, multimediju, posao, koja može da odgovori na svaki izazov, pa čak i da posluži za neko nezahtevno igranje. Dobar multimedijalni utisak ostavljaju solidni zvučnici, koje potpisuje Harman Kardon i koji podržavaju dobro nam poznatu ASUS SonicMaster kombinaciju hardvera, softvera i audio podešavanja.
      Ekran
      Ekran je – sjajan! Sama činjenica da je tako atraktivan i da se odlikuje odličnim karakteristikama znači da predstavlja veliki adut laptopa. Na 14 inča imamo 1080p rezoluciju, koja je sasvim primerena. No, zbog već spominjanih ultra-tankih ivica, sve deluje dosta manje i kompaktnije nego što jeste – u suštini, ovo su gabariti 13-inčnog računara, a subjektivni utisak je da je reč o 12-inčnom modelu.

      Sam ekran je IPS tipa, i pored NanoEdge tankih ivica zahvaljujući kojima je pokrivenost ekrana čak 92% može da se pohvali odličnim uglovima gledanja, ali i kvalitetom boja i opštim kvalitetom prikaza. Osvetljenost je deklarisana na 300 cd/m2 i možemo reći da sve te karakteristike čine ZenBook 14 UX433 fantastičnim izborom. Ukoliko mislite da bi bila potrebna veća rezolucija – grešite, verujte. Posebno zbog toga što smo videli da 4K ekrani dramatično utiču na potrošnju.
      Ulazni uređaji
      Produktivnost je važna stavka, posebno zbog toga što će mnogi poželeti da koriste ovaj računar u poslovne svrhe. Tastatura je prilično dobra, sa tasterima pune veličine, te dubinom hoda od 1,4 milimetara. Iskreno, voleli bismo da je dubina hoda veća, i samim tim bi kucanje bilo još prijatnije, ali dobro. Gornji red sa F tasterima ima popriličan broj dodatnih funkcija. No, ono što je veliki adut pronalazimo na tačpedu.

      Možda ste svesni da ASUS u poslednje vreme na tržište plasira laptopove koji umesto tačpeda imaju ekrane. ZenBook 14 nije takav model, ali krije jedan zanimljiv adut – pritiskom na dugme smešteno u ćošku tačpeda, tačped se pretvara u – Numpad. Drugim rečima, ovako možete dobiti brojeve, za koje nije bilo mesta na fizičkoj tastaturi.
      zenbook_ux433_5_s.jpg
      Ponovo, imamo malu primedbu jer ovi tasteri, kada se koriste, nemaju haptički fidbek ili neku povratnu informaciju, pa će verovatno trebati neko vreme da se naviknete do tog stepena da ne pravite greške u kucanju. Međutim, svakako se radi o odličnom dodatku za sve one koji rade sa brojevima u bilo kom pogledu. Takođe, treba reći da je tačped kao takav – odličan. Pravo je zadovoljstvo raditi na njemu, budući da podržava širok spektar pokreta, multitač komande i slično.

      Baterija
      ASUS isporučuje laptop sa troćelijskom baterijom od 50 Wh. U konkretnom slučaju, sa Core i7 procesorom, uspeva da izdrži nešto preko 8 i po sati. ASUS navodi da je moguće postići i do 14 sati upotrebe, i sasvim smo uvereni da bi manje zahtevna hardverska konfiguracija sa lakoćom prešla 10 sati.
       ASUS je definitivno u velikom zamahu. Ne samo da kreira sjajne računare, već uspeva da u svemu tome ostane vrlo poseban, nudeći nešto drugačije u odnosu na konfekciju, dajući dodatnu vrednost svojim korisnicima. ZenBook 14 je odličan primer u tom smislu.
       
      Prosto, reč je o sjajno zaokruženoj celini kojoj ne možemo naći ozbiljan nedostatak. Bilo kakva ozbiljnija primedba bi išla nauštrb prirode samog računara kao ultra-mobilne mašine. Drugim rečima, ne gledamo ga kao all-in-one rešenje za sve kome ćemo onda tražiti pojedinačne mane, očekujući da bude najbolji multimedijalni ili najbolji biznis računar, već kao ultramobilnu mašinu sa mnoštvom dodatnih funkcija koje ga čine potpuno funkcionalnim i upotrebljivim u domenu primena u kojima do juče nismo mogli da zamislimo da će ovako tanki računari moći da se koriste sa potpunim uživanjem.
      zb14award_s.jpg
      Sve u svemu, ZenBook 14 UX433 je sjajan laptop! Sa lakoćom mu možemo dodeliti Highly Recommended priznanje. Ukoliko želite moderan i tanak računar dobrih karakteristika i zaokruženih osobina, koji vas sasvim sigurno neće razočarati performansama, ali će zato mnoge ostaviti bez teksta!
      Prednosti: – Fantastičan dizajn i kvalitet izrade – Odlične performanse, posebno imajući u vidu format računara – Izuzetno tanki okviri oko ekrana – Diskretna grafika – Odličan ekran
      Nedostaci:
      – Bez posebnih nedostataka – (Uslovno) Bez Thunderbolt 3 podrške
      Računar na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi