ASUS ZenBook 3 UX390U (Video)

ASUS ZenBook 3 UX390U (Video)

ASUS je jedna od kompanija koje su prve prihvatile i promovisale Intelov koncept ultrabook računara. Nekako u današnje vreme sa gomilom hibrida, tankih i lakih 2-u-1 uređaja suviše lako zaboravljamo da je ultrabuk nešto od čega je sve krenulo. Isto tako, zaista treba priznati da korisnici hibridnih računara preko 90 odsto vremena zapravo upotrebljavaju njegovu ultrabuk formu. Da li se formula ultra-tankog laptopa promenila u međuvremenu?

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Pitanje je da li se pomenuta formula promenila u suštinskom smislu, ali je svakako unapređena u mnogim parametrima. Procesori su sve bolji u smislu energetske efikasnosti, čipovi su sve brži i u apsolutnom smislu, dok su hardverska unapređenja prisutna u mnogim domenima. Tako recimo SSD-ovi postaju nestvarno brzi, tu je DDR4 memorija, integrisana grafika više nije tako slaba kao što je bila, upotrebljavaju se novi, bolji materijali.
      ZenBook linija je odličan dokaz u prilog upravo takve tvrdnje. ZenBook 3 je zaista nestvarno kvalitetan i elegantan uređaj, i to je osnovni utisak kada ga držite pred sobom. Nama je na test došao model UX390U, 12.5-inčni laptop koji zaista pleni svojim izgledom, ali i hardverskim mogućnostima. Pogledajte zbog čega nam se toliko svideo.

      Dizajn, konektori
      ASUS ZenBook 3 jeste jedan od najelegantnijih uređaja koje možete kupiti. Klasičnog je oblika, a opet vrlo neobičan, možda zbog svoje tamno plave boje koja mu daje određenu notu elegancije. Materijali su prosto – fantastični. Aluminijumska školjka i legura aluminijuma i magnezijuma daju solidnu čvrstinu, ali istovremeno rezultuju vrlo laganim uređajem, tako da ćete ga nositi sa sobom bez ikakvog napora. Isto važi i za neke operacije, poput otvaranja poklopca.
       asus_zenbook_3_ux390u_5_s.jpg
      asus_zenbook_3_ux390u_6_s.jpg
      Unutrašnjost je podjednako dopadljiva. Tačped je solidne širine, a tastatura ima tastere dobrih dimenzija, premda nešto plići hod samih tastera. U gornji deo tačpeda je ugrađen i skener otisaka prstiju. Ekran je, pak, prevučen tankim slojem Gorilla Glass 4 stakla, dajući dodatnu notu stabilnosti i čvrstine. Sve ovo je posebno značajno ukoliko imamo u vidu da je UX390U težak svega 910 grama!
      asus_zenbook_3_ux390u_1_s.jpg 
      asus_zenbook_3_ux390u_2_s.jpg
      U pakovanju sa kojim se isporučuje zatičemo nekoliko dodataka, osim standardnih prospekata i garancija. Naime, tu je vrlo simpatična torbica za nošenje, koja u stilskom smislu prati ZenBook. Zahvaljujući njoj ćete lako računar nositi sa sobom. Sa druge strane, tu je i USB-C adapter koji sa druge strane izbacuje čak tri različita izlaza – standardni USB, HDMI za video izlaz, kao i još jedan USB-C port. Strujni adapter se povezuje na USB-C. Imajte u vidu samo da se računar ne puni ako strujni adapter vežete na port adaptera iz pakovanja, već punjač morate direktno povezati na USB-C port samog računara.
      asus_zenbook_3_ux390u_3_s.jpg 
      Što se portova i konektora tiče, sasvim je jasno da se po tom pitanju morao praviti određeni kompromis. Računar ima samo jedan USB-C port, na desnoj strani, skoro pri samom kraju bočne linije. Preko puta, sa leve strane, je audio konektor. To je sve! Otuda će priloženi adapter svakako dobro doći. Naravno, u današnje vreme se mnoštvo konekcija ostvaruje bežičnim putem, ali ovo prosto morate imati u vidu kada kupujete računar…
       
       Kao i mnogi drugi tanki i laki računari, ZenBook 3 stiže sa sada već prepoznatljivim Kaby Lake hardverom. Kažemo “prepoznatljivim”, budući da je ovo otprilike treći ili četvrti računar koji dolazi na naš test, a ima identičan hardver. Pri tome, nemaju svi računari istu ulogu, što govori dovoljno o fleksibilnosti hardvera koji može biti ugrađivan u računare različitih namena. Jedno je sigurno – UX390U zbilja izvlači maksimum iz njega.
      asus_zenbook_3_ux390u_4_s.jpg
      asus_zenbook_3_ux390u_8_s.jpg
      asus_zenbook_3_ux390u_7_s.jpg
      Kako su pomaci već nekoliko generacija za redom najvidljiviji u ultra-mobilnom delu, ne čudi da i ovog puta zatičemo nešto slično. ULV / ultrabuk hardver je dosta napredovao u proteklim godinama. Dokaz u prilog toj tezi jeste Intel Core i7-7500U procesor koji se nalazi u ZenBook 3 računaru. Core i7-7500U CPU radi na 2,7 GHz podrazumevano, a u Turbo režimu je u stanju da radi do čak 3,5 GHz. Reč je o samo dvojezgarnom procesoru koji podržava Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskom proizvodnom procesu. Potrošnja je deklarisana na 15 W, s tim što Intel omogućava “rekonfigurisanje” procesora i potrošnje, pa je tako “TDP-up” deklarisan na 25 W, a “TDP-down” na 7,5 W. U “up” i “down” režimima procesor radi na 2,9 GHz, odnosno 800 MHz.
      [modul]specifikacija=9175[/modul]
      Integrisana grafika je nezaobilazan faktor na ovako tankim računarima. Ovde zatičemo Intel HD 620 grafički čip. On radi u rasponu od 300 MHz do 1,05 GHz, što je identičan opseg kao kod prethodnika. Podržani su DX12, do tri displeja, 4K u 60 Hz.
       asus_zenbook_3_ux390u_10_s.jpg
      Kada govorimo o RAM-u, laptop dolazi sa veoma pristojom količinom LPDDR3 memorije koja iznosi 16 GB. Drugim rečima, uvek ćete imati dovoljno memorije za bilo koji upotrebni scenario i zadatak koji je realno postaviti pred ovakav uređaj. Za skladište se koristi NVMe SSD, izuzetno brzi model koji pride donosi i prilično dobar kapacitet od 512 GB! Zaista, u tom pogledu se na UX390U nije štedelo.
      asus_zenbook_3_ux390u_13_s.jpg
      ASUS je isporučio adapter za USB-C port koji pomaže u problemu sa nedostatkom portova, ali situacija po pitanju konektivnosti zaista nije sjajna. Iz jednog USB-C porta, korišćenjem adaptera, dobijate po jedan USB 3.0, USB-C i HDMI priključak. Za neke će to biti dovoljno, za druge premalo, premda cenimo da će se korisnici računara navići na takvu situaciju.
      asus_zenbook_3_ux390u_11_s.jpg
      Najzad, tu su i WiFi Dual Band AC podrška, Bluetooth 4.1, web kamera od 0.3 megapiksela…Računar se isporučuje sa Windows 10 Pro operativnim sistemom, što je pametan potez. Naime, takvi računari se lakše uklapaju u korporativna okruženja, što je dobro imati u vidu, naročito zbog toga što poslovni korisnici i jesu značajna ciljna grupa, pre svega usled platežnih sposobnosti, ali i objektivnih potreba u smislu čestih putovanja, sastanaka i slično.
       
       Na ovom mestu možete videti rezultate koje ASUS ZenBook 3 postiže. Uporedili smo ga sa Yoga 910 hibridom, koji je multifunkcionalan u smislu da se može postavljati u različite položaje, koristiti u vidu tableta i slično. Pride, računari se baziraju na hardveru koji je praktično identičan.
       
      [modul]test=500[/modul]Performanse računara su odlične! ASUS je to postigao na dva načina. Najpre, vrhunski hardver koji je ugrađen u mašinu veoma pozitivno utiče na ponašanje u praksi. Međutim, tu postoji i deo ekspertize koji se ne vidi na prvi pogled. Naime, dizajnirati kuler za računare čija se debljina meri milimetrima nije nimalo lako. Zakoni fizike su nemilosrdni, naročito u situacijama kada je debljina uređaja svega desetak milimetara…
      asus_zenbook_3_ux390u_14_s.jpg
      asus_zenbook_3_ux390u_15_s.jpg
      Stoga je ASUS implementirao specijalan sistem hlađenja, koristeći materijale koje inače ne koristi za izradu kulera. Tako su peraja ventilatora izrađena od posebnih materijala, kako bi se povećala efikasnost, a dizajnirani su (i upotrebljeni) specijalni hitpajpovi. Debljine ovih toplotnih cevki iznose svega 0.1 milimetar. Na taj način je ostvareno da debljina kompletnog rashladnog sistema bude svega 3 milimetra, što je podvig samo po sebi.
      asus_zenbook_3_ux390u_12_s.jpg
      Za odličan rad operativnog sistema, skloni smo da konstatujemo, najzaslužniji je ekstremno brz SSD. Zahvaljujući inovacijama u domenu hlađenja, trotlovanje je praktično eliminisano. Računar je u suštini prevashodno namenjen manje zahtevnim zadacima, odnosno ofis upotrebi, tako da i to treba imati u vidu. Sistem je izuzetno odzivan, lagovanje raznih vrsta praktično ne postoji, a posebno impresionira brzina prelaska u stand-by mod i obrnuto. Sveukupno, doživljaj u radu je odličan, uz uslov da vam odgovara dijagonala ekrana, odnosno računar manjih dimenzija.
      Ekran
      Ekran je odličan! Sa FullHD rezolucijom, koja je više nego dovoljna na 12.5 inča, nivo detalja je izvanredan i prija oku, da se tako izrazimo. Ekran je IPS tipa, veoma svetao, odličnog prikaza boja. Sve u svemu, moramo reći da smo izuzetno zadovoljni njime, te da u svakodnevnoj praksi nismo nijednog trenutka osetili potrebu za nekim ultra-visokim rezolucijama. Prosto, nema potrebe za tim, a prikaz displeja je izuzetan, i rekli bismo da je ekran kao celina veoma prilagođen ovako osmišljenom računaru.
      ekran_asus_zenbook_ux390u.jpg
      Tastatura, tačped
      Tačped je dobre veličine, a posebno dovoljne širine. Može da funkcioniše kao klikped, ali je pri tome relativno plitkog hoda – iz razumljivih razloga. U svakom drugom smislu je veoma dobar prilikom korišćenja. Slična stvar se ponavlja i kod tastature, samo što je to dosta izraženije zbog same prirode kuckanja. Tastatura je čiklet tipa, sa tasterima dobrih veličina, ali – vidljivo plitka. U tom smislu, može biti da će dugi periodi kuckanja biti manje udobni, ali to opet zavisi od posla kojim se bavite.
      Buka
      Buka je na sasvim prihvatljivom nivou, što je i logično imajući u vidu malu potrošnju računara. Računar je izuzetno tih, praktično nečujan kada nije opterećen. Nema piskavih zvukova niti neočekivanih ubrzanja rada kulera za koje nema nekog validnog razloga. Sa te strane kompaniji ASUS dajemo visoke ocene.
      buka_asus_zenbook_ux390u.jpg
      Zagrevanje
      Nemamo nikakve zamerke na zagrevanje računara, niti na rad kulera tokom i nakon perioda opterećivanja. Kultura rada je na visokom nivou, a izmerene vrednosti možete videti u priloženoj tabeli.
      temp_min_asus_zenbook_ux390u.jpg
      temp_max_asus_zenbook_ux390u.jpg
      Baterija Baterija je odlična. Bez nekog naročitog naprezanja, ostvarili smo oko 9 i po sati autonomije, što je sasvim u skladu sa navodima kompanije ASUS da će korisnici moći da računaju na 9 sati rada na bateriji. Sve u svemu, računar je veoma lako koristiti kompletno radno vreme na bateriju, što je odlična karakteristika.Bez obzira da li spadate u poklonike odabira računara po dizajnu ili ne, nesporno je da je reč o izuzetno zgodnom saputniku koji će rado praviti društvo svakome čiji posao podrazumeva dugotrajna i česta putovanja. Autonomija je duga, a uređaj je veoma lako poneti, budući da je njegova težina svega 910 grama, što nas zaista zapanjuje.

      Pored toga što je izuzetno dopadljiv, računar odlično radi. Forma ovog puta nije naterala suštinu da pravi preveliki kompromis. Štaviše, sve je u razumnim okvirima, pošto jedan ovako tanak i lagan računar uglavnom ne može da računa na raskošnu konektivnost, mada je to ASUS nadoknadio isporukom odgovarajućeg adaptera. Plići hodovi tastera i tačpeda prilikom pritiska su u suštini sve sa spiska onoga što se računaru može zameriti – ponovo, u sasvim razumnim okvirima.
       award_asus_zenbook_ux390u_s.jpg
      Sve u svemu, vrhunski materijali, odlične performanse, dugotrajna baterija i prelep dizajn – šta još očekivati? Na sve to, ASUS je zahvaljujući odličnom rashladnom sistemu, ili bolje reći svojim inovacijama, omogućio da ovaj računar ne trotluje, odnosno da ne obara takt sa zagrevanjem, čime je učinio da u realnoj praksi njegova izvedba računara bude za korak ispred konkurencije. Stoga ZenBook 3 UX390U laptpou dodeljujemo sasvim zasluženo priznanje u vidu Highly Recommended nagrade.
      Prednosti: – Vrhunski materijali – Fantastičan dizajn – Odlične performanse, bez trotlovanja – Baterija – Paket sa USB-C adapterom i torbicom za nošenje
      Nedostaci: – Plići hod tastature – Slabija konektivnost, ne idite nigde bez adaptera
      Cena: Oko 255 hiljada dinara
      Računar na testiranje ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi