ASUS ZenBook Flip UX360C

ASUS ZenBook Flip UX360C

Iz kompanije ASUS dolazi novi hibrid, vrlo adekvatnog imena ZenBook Flip. Dok je prvi deo imena dobro poznata odrednica za Asusove ultra-tanke i lake računare, drugi deo je novina. Naime, ASUS je implementirao obrtni mehanizam za ekran, zahvaljujući čemu je ekran ovog uređaja moguće rotirati za 360 stepeni i na taj način ga pretvoriti u tablet. Naravno, tu je još mnoštvo zanimljivih stavki...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      ASUS je dizajnirao ZenBook Flip UX360C tako da bude primamljiv svima. No, često se uređaji pravljeni da budu privlačni svakome pokažu nedovoljno konkretni. Ovaj put, utisak je, to ne može da se desi. Reč je o ultra-tankom računaru baziranom na Intelovoj Core M seriji čipova, izuzetno kvalitetne izrade, sa kvalitetnim IPS ekranima visoke rezolucije i dugom autonomijom baterije. U kombinaciji sa određenim specifičnostima, poput Bang & Olufsen zvuka i dizajna, kvalitetnom podrškom za periferije i dobrim performansama, trebao bi da bude dobar izbor za veoma široki krug korisnika.

      To bi, makar u teoriji, trebalo da se odnosi i na one koji su navikli da svojim elektronskim uređajima upravljaju dodirom. Naime, UX360C ima 13.3-inčni ekran koji se može potpuno rotirati, čime se od njega stvara tablet. Nema potrebe prećutkivati, ovaj koncept je osmislio Lenovo sa svojim Yoga hibridima, gde je sličan mehanizam po prvi put upotrebljen. ASUS je prevashodno primenjivao koncept odvajanja ekranskog dela od tastaturnog. Ipak, zašto da i Tajvanci ne upotpuno svoju ponudu kvalitetnim receptom koji je došao sa strane? Flip u samom startu nastupa veoma agresivno, pre svega zahvaljujući prepoznatljivom kvalitetu i dizajnu…
      Dizajn, konektori
      U kutiiji sa računarom dolaze još strujni ispravljač, koji se povezuje na USB 3.0 port računara, prateća uputstva, te traka za vezivanje kablova. Ipak, ne vidimo naročitu poentu u potonjoj, budući da je za korišćenje dovoljan jedan kabl koji će se (povremeno) povezati sa strujnim izvorom. Treba imati u vidu da je reč o semplu lokalne kancelarije, tako da je moguće da finalna verzija stiže sa još pokojim dodatkom.
      asus_zenbook_flip_ux360c_3_s.jpg
      Neizbežno je da će se tokom teksta nametati povremena poređenja Yoga i ZenBook Flip hibrida. U samom startu, ASUS stiče mnogo poena zahvaljujući fantastičnoj, metalnoj “školjci”, odnosno fenomenalnom dizajnu koji je prepoznatljiv već na nekoliko generacija tankih i lakih računara ovog proizvođača. Besprekorne linije, elegancija, visok utisak o kvalitetu, koncentrične kružne linije na poklopcu, veliki, prostrani nasloni za dlanove i tačped – sve je tu! Imamo sve sastojke vrhunskog užitka u korišćenju. Dodajmo da sve to u metalik-sivom izdanju deluje zaista veoma, veoma elegantno.
      asus_zenbook_flip_ux360c_4_s.jpg
      Kada govorimo o konektorima, ASUS se postarao da obezbedi i podršku za najnovije tehnologije, ali da istovremeno u potpunosti zadrži kompatibilnost sa starijim tehnologijama, ne jureći po svaku cenu apsolutno svaki milimetar debljine koji se može skratiti. Sa 13.9 milimetara, on ne spada u najtanje računare, ali sigurno nećete patiti zbog toga, tim pre što ćete imati dva USB 3.0 porta na raspolaganju (po jedan sa svake strane), te jedan mikro HDMI priključak. 
      asus_zenbook_flip_ux360c_5_s.jpg
      Našlo se mesta i za USB Type-C port, koji će obezbediti podršku za sve moderne periferije, telefone i druge uređaje koji budu dolazili sa ovim portom. Tu su još i audio kombo priključak, ali i čitač SDXC kartica pune veličine. Na levom boku se nalaze i tipične tablet kontrole – za paljenje/gašenje ekrana (odnosno računara), kao i pojačavanje zvuka.ZenBook Flip koristi Intelovu štedljivu ULV platformu poslednje generacije, što je sasvim jasno i razumljivo imamo li u vidu usmerenje računara i njegove osnovne karakteristike. Postoji nekoliko benefita od korišćenja tih tehnologija. Ipak, cenimo da će ona koju korisnik najbrže otkrije i na koju će se najbrže navići biti – bešuman rad. Naime, ovakvi uređaji ne zahtevaju ventilator, odnosno aktivno hlađenje.
      asus_zenbook_flip_ux360c_6_s.jpg
      Računar dolazi sa Intel Core m7 6Y75 procesorom iz šeste generacije Core čipova. CPU radi na 1,2 GHz podrazumevano, a u Turbo režimu je u stanju da radi na do 3,1 GHz, podižući svoj takt dinamički. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskom proizvodnom procesu. Potrošnja je deklarisana na 4.5 W, s tim što Intel omogućava “rekonfigurisanje” procesora i potrošnje, pa je tako “TDP-up” deklarisan na 7 W, a “TDP-down” na 3,5 W.
      [modul]specifikacija=9018[/modul]
      Kada je grafika u pitanju, računar se oslanja na mogućnosti Intel HD 515 grafičkog čipa. Grafika radi na 300 MHz bazno, a njen radni takt može da se penje do 1 GHz u konkretnom modelu procesora. ZenBook Flip dolazi sa čak 8 GB LPDDR3-1600 memorije. Pristojna količina za svaki računar, a naročito model koji duplira svoju ulogu i koristi se i kao tablet.
      Za skladišni sistem ovaj hibrid koristi SSD, kao što i priliči ultra-mobilnoj mašini. Treba imati u vidu da će ovakav računar biti često korišćen u različitim režimima rada, odnosno ne samo na stolu već će biti nošen, prebacivan iz ruke u ruku, stavljan u drugačije položaje i slično. Reč je o modelu koji potpisuje kompanija Micron i nosi oznaku M600. Ovaj SSD ima kapacitet od čak 512 GB, s tim što treba imati u vidu da su u prodaji dostupne i druge varijante ovog računara sa SSD-ovima manjeg kapaciteta.
      asus_zenbook_flip_ux360c_7_s.jpg
      Kao i uvek kod hibridnih računara koji mogu da služe i kao tableti i kao laptopovi, pogled na konektore može ići iz dva potpuno različita ugla. Konektivnost je korektna za jedan laptop, ali zaista sjajna za jedan tablet! Imamo dva USB 3.0 porta, kao i jedan USB Type-C port. Jedan od dva USB 3.0 porta može da služi za punjenje strujom kada je računar ugašen (ASUS Charger+, kako matična kompanija tu tehnologiju naziva). Tu je i mikro HDMI izlaz, te SDXC čitač kartica pune veličine, što nije više tako čest slučaj ni na “petnaesticama…”
      asus_zenbook_flip_ux360c_11_s.jpg
      Ostaje nam da spomenemo frontalnu kameru, odnosno web kameru od 1 megapiksela. Ona je smeštena iznad ekrana, koji nudi raskošnu rezoluciju od 3200 x 1800 piksela i o kome ćemo nešto više reći malo kasnije. Ukupna masa računara iznosi 1.3 kilograma. Iz toga je sasvim jasno da korišćenje u vidu tableta može biti zgodno samo ako se “uposle” obe ruke. Stari Asusov pristup sa odvajanjem ekrana od tastature je svakako bio daleko pogodniji za ovakav vid upotrebe. ZenBook Flip UX360C se isporučuje sa Windows 10 Home operativnim sistemom…Na ovom mestu možete videti rezultate koje ASUS ZenBook Flip UX360C ostvaruje, i to u direktnom duelu sa relativno sličnim Lenovo Miix 700 uređajem. Takođe je interesantno videti i ova dva predstavnika poznatih proizvođača usled toga što se baziraju na praktično identičnom hardveru. Ko je bolji u sudaru dva hibrida bazirana na Core M7 procesoru?
      [modul]test=473[/modul]Kao i svi slični uređaji u ovoj kategoriji, ASUS ZenBook Flip UX360C dolazi sa Windows 10 operativnim sistemom. Reč je o Home varijanti OS-a, koja stiže i sa nekoliko pratećih aplikacija. Ostavljamo korisnicima da procene korisnost istih – neki će želeti da uklone sve, a neki će možda biti prijatno iznenađeni funkcionalnostima pojedinih aplikacija. Recimo, nama se veoma dopada 25 GB prostora na Dropboxu.
      Tu je i jedan broj sistemskih aplikacija koje pomažu da izvučete više iz samog uređaja. Dobar primer bi bio ICEpower audio wizard, koji je deo Bang & Olufsen tehnologija. Isto tako, tu je i, recimo, ASUS Live Update, koji pomaže da brzo dođete do kritičnih osveženja sistema, kao i Splendid Utility koji će klikom miša promeniti parametre ekrana kako bi korisniku maksimalno prilagodio kvalitet i tip prikaza. Tu je i ASUS Install, koji pomaže da korisnici brzo dođu do najnovijih verzija drajvera i upravljačkih aplikacija, ali i određenih sistemskih i bekap alatki i slično. I tako dalje, korisnici i sami mogu da procene šta je to što im je potrebno, a šta nije.
      asus_zenbook_flip_ux360c_8_s.jpg
      No, glavna stavka su različiti vidovi upotrebljivosti. Flip se može koristiti kao klasičan laptop, ili pak kao tablet kada zarotirate ekran u potpunosti na drugu stranu. ASUS se postarao da u tom modu nema nikakvih smetnji pa tada ne možete koristiti tastaturu, koja bi po definiciji pravila probleme prilikom držanja.Preostala dva (glavna) moda su Tent i Presentation.
       
      U suštini, Presentation je mod u kome je ekran zakrivljen za nešto više od 270 stepeni, te faktički postolje “leži” na tastaturi, dok korisnici gledaju u ekran koji je tada u prvom planu. Tada maltene samo ekran i dolazi do izražaja, a kontrola se vrši isključivo putem ekrana. Ovakva upotreba je zgodna kada više osoba gleda u ekran, a potrebno je da ekran bude u prvom planu, što bliže korisniku. Tent varijanta je kada ekran takođe podosta zarotirate, a onda mašinu oslonite na gornju ivicu ekrana i donju ivicu tastaturnog dela, kako biste dobili određeni oslonac. Ovaj vid upotrebe vidimo korisnim u situacijama kada nema prostora, u skučenim uslovima i slično. Maltene, kao tablet koji ima oslonac.
      asus_zenbook_flip_ux360c_9_s.jpg
      Nažalost, ZenBook Flip nije uspeo da promeni naše generalno mišljenje o ovoj klasi uređaja, što je problem hardvera i ultra-tankog formata. Čak i ovde je prisutno trotlovanje. Samim tim, nema neke potrebe da idete na snažnije konfiguracije, već je dovoljno da se opredelite za model sa M3 procesorom, koji će u krajnjem ishodu davati slične performanse kao i M5 ili M7. I CPU i GPU deo obaraju (ili bolje reći, ne podižu dovoljno) radne taktove prilikom značajnih opterećenja. Uostalom, i sami ste mogli da na prethodnoj strani vidite direktno poređenje sa Lenovo Miix 700 uređajem, koji je baziran maltene na identičnom hardveru, a i ponaša se veoma slično.
      Da li je je to toliko strašno, pitanje je koje se postavlja uvek u ovakvim situacijama. U suštini, ne radi se o mašini koja će biti značajnije opterećena raznim poslovima, na kojoj planirate renderovati sadržaje ili na kojoj ćete igrati igrice. Drugim rečima, spomenuto i nije problem za one koji ne koriste maksimum performansi računara. Opet, računar je maksimalno tih, nema pokretnih delova, nudi korisnicima puno vidova korišćenja, i uopšte je veoma dobro prilagođen raznim nezahtevnim zadacima. Windows radi odlično, čemu doprinose i 8 GB memorije, kao i odličan, brz SSD.
      Ekran
      Ekran je fantastičan! Reč je o IPS ekranu, dijagonale 13.3 inča i QHD+ rezolucije, odnosno rezolucije od 3200 x 1800 piksela. Sa gustinom od 276 piksela po inču, zaista je reč o sjajnoj rezoluciji koja obezbeđuje kristalno jasan prikaz. Pomenuli smo i nekoliko predefinisanih modova rada, koji stižu sa ASUS Splendid tehnologijom i softverom. Naravno, imajući u vidu funkcionalnosti, jasno je da ekran podržava 10-point Multitouch tehnologiju. Ekran je veoma dobrog osvetljenja i visoke vrednosti kontrasta. Jedina stvar koja nam se ne dopada, a i ona nije direktno do samog ekrana, jesu veliki okviri oko njega. U tablet modu to može da utiče na utisak masivnosti.
      ekran_ux360c.jpg
      Vredi istaći nekoliko stvari oko mehanizma kojim je ekran povezan sa ostatkom računara, i koji je važan imajući u vidu raznovrsne načine na koje se ZenBook Flip može koristiti. Da bi obezbedio nesmetan i pouzdan rad, tajvanski proizvođač je kreirao “Hardcore Hinge”, specijalan mehanizam koji je testiran na 20.000 ciklusa otvaranja/zatvaranja, što bi trebala biti svojevrsna garancija pouzdanosti.
      Tastatura, tačped
      Tastatura i tačped izgledaju fantastično, ali su naši utisci u korišćenju nešto različiti. Tačped je sjajan! Velike je površine, služi kao klikped, prepoznaje širok spektar multitač komandi, uključujući i one sa četiri prsta. Osetljivost od 0.51 milimetra na pritisak se ističe sa ponosom kao najbolja u industriji. Sve u svemu, pravo uživanje za korišćenje, i gotovo da je šteta što računar ima ekran osetljiv na dodir, što automatski utiče na manje korišćenje tačpeda.
      asus_zenbook_flip_ux360c_10_s.jpg
      Sa druge strane, tastatura je veoma lepa, sa odličnim tasterima, dobrom dubinom hoda tastera od 1.5 milimetra, što je više nego prihvatljivo za ovakav računar. Međutim, postoji ugibanje tastature, naročito u centralnom delu i to narušava utisak, ne samo kod korišćenja tastature, već i o kvalitetu čitavog računara. Zaista šteta. Ne kažemo da je to velika smetnja u praksi, ali se primećuje, tim pre što je ostatak računara zaista vrhunske izrade.Buka
      Kao što uvek naglašavamo sa zadovoljstvom u testovima sličnih računara – buke nema. ASUS ZenBook Flip UX360C se, kao što smo rekli tokom teksta, hladi pasivno. Stoga nema nikakve buke, a pošto je implementiran i SSD a ne hard disk, baš ništa ne odaje utisak da mašina radi…
      Zagrevanje
      Iako se računar hladi pasivno, to ne znači da treba sve prepustiti slučaju. ASUS koristi IceCool i ThermoMaster rashladna rešenja. To znači da toplotne cevke – ultra tanke, debljine svega 0.5 milimetara, kako bi se uklopile u dizajn ovakvog računara – odvode toplotu sa komponenti koje se najviše zagrevaju. Isto tako, i sa površina sa kojima korisnik dolazi u dodir. Stoga je subjektivan utisak da je računar još hladniji nego što to temperaturna merenja pokazuju. Egzaktne rezultate možete videti na priloženim fotografijama.
       temp_ux360c_min.jpg
      temp_ux360c_max.jpg
      Baterija
      Baterija je veoma dobra, i izdržaće gotovo 8 časova. Mi smo konkretno izmerili 7 sati i 40 minuta rada, uz malo nezahtevnog rada, kuckanje teksta i browsing internetom, sa ekranom čija je osvetljenost smanjena na oko 60%. Treba imati u vidu da je ovo svetao ekran veoma visoke rezolucije, te bi verovatno u, recimo, Full HD IPS izdanju rezultat ukupne autonomije bio još bolji.
      Zaključak
      ASUS ZenBook Flip UX360C je računar čiji koncept je veoma dobro poznat, i koji se dokazao u periodu koji je za nama. Reč je o interesantnom uređaju, koji se može koristiti na nekoliko načina zahvaljujući specifičnim mogućnostima, o čemu smo već govorili u tekstu. To je osnovna prednost, ali tu su i vrhunski dizajn, fantastičan ekran visoke rezolucije, bešuman rad na koji ćete se navići posle svega nekoliko minuta kao na nešto potpuno prirodno. Obezbeđena je i podrška za USB Type-C.
       asus_zenbook_flip_ux360c_9_s.jpg
      Ono što “sputava” Flip jeste zajedničko svim sličnim hibridima koji se oslanjaju na potpuno pasivno hlađenje, odnosno Intel Core M procesore. Praksa pokazuje da su brži modeli bazirani na Core M7 ili M5 procesore skloniji trotlovanju, te da u praksi razumnija kupovina jeste neki M3 model. Istovremeno, treba znati da je ASUS model ponudio mnoštvo karakteristika koje oplemenjuju čitav koncept, te da je – ukoliko želite uređaj koji je u isto vreme i laptop i tablet – UX360C svakako u povlašćenom krugu najkvalitetnijih uređaja u ponudi.
       
      Prednosti:
      – Vrhunski dizajn- Odličan ekran- Autonomija- Bešuman rad- Raznovrsnost upotrebe u raznim režimima rada- Prenosivost- I novi i stari USB
      Nedostaci:
      – Trotlovanje – pristupačnija varijanta je stoga razumniji izbor- Velike ivice oko ekrana utiču na ukupan utisak u tablet režimu- Ugibanje tastature
      Cena: oko 1270 evra
      Računar na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi