Filip Majkić
Nema potrebe okolišati – ZenBook Pro UX501 je najbolje od dva tako različita sveta. Sa jedne strane, imamo tanak i elegantan računar, sa linijama tipičnim za ultrabuk računare, dok sa druge strane imamo snažan hardver sa Intel Core i7 četvorojezgarnim procesorom, mobilnu Nvidia GeForce GTX 960M grafiku, pregršt memorije, 4K IPS displej, fenomenalan kvaltiet izrade, a tu su i još neke sitnice i “sitnice”, posebno u domenu sistema za skladištenje podataka, ali i u “malim” stvarima poput WiFi implementacije, zvuka i slično.
Da, ukoliko ste od onih kojima je ovakav orijentir sasvim dovoljan da presudite o kvalitetu nekog računara i njegovim mogućnostima, možete komotno da odete na poslednju stranu prikaza i pročitate našu potvrdu da se radi o izuzetnom računaru. No, preporučujemo da ipak dobro proučite naredne stranice, budući da UX501 ima neke adute koje ne otkriva “na prvu loptu.” Stoga, imamo štošta da vam poručimo i otkrijemo, kako u domenu hardvera, tako i oblasti korisničkog iskustva.
Prelepa ultrabuk forma u 15,6-inčnom izdanju, snažan hardver, izuzetan ekran i fantastično korisničko iskustvo – šta više poželeti?
Dizajn
U kutiji uz laptop dolazi strujni ispravljač solidnih gabarita, što je jasan indikator da ne trebate da vezujete njegov elegantan dizajn i linije sa štedljivim hardverom, kao što bi se to možda očekivali. Od dodataka, prisutan je samo USB-to-LAN konvertor, budući da je LAN port bilo teško implementirati zbog male debljine računara.
Sam laptop je izuzetno lepo dizajniran, u pravom ultrabuk stilu, bez obzira što je nešto većih gabarita od ultra-mobilnih računara. Izrađen je u potpunosti od aluminijuma, u unibody stilu. Zapravo, tu imamo i jedinu zamerku u ovom delu – nema pristupa ni bateriji, ni unutrašnjosti, što je pomalo i šteta, jer – kao što ćete saznati uskoro – lepo bi bilo kada biste mogli da dodate nešto u 2,5-inčne slotove…
Gornja strana je u potpunosti metalik-siva, čista, jasna i pregledna, sa velikim ASUS znakom u sredini. Donja strana, veoma slično – sa četiri velike gumirane nožice koje potpomažu prijanjanje. Mašina deluje izuzetno tanko i sa te strane, kao i u pogledu samog izgleda, zbilja se shvata zašto se svrstava u ZenBook liniju. Kada biste gledali uređaj bez jasnog uvida u proporcije ili poređenja sa objektima sa strane, zaista biste odgovorili da se radi o ultrabuku.
Unutrašnjošću dominira kontrast između crnih površina ekrana i njegovog okvira sa potpuno metalik sivim delovima na bazi. U dobro prepoznatljivom dizajnerskom maniru, imamo aluminijumske naslone za dlanove, zatim metalik sivi tačped, čiklet tastaturu sa belim pozadinskim osvetljenjem, kao i detalj u vidu koncentrično raspoređenih rupičastih otvora u gornjem desnom i levom uglu, što jasno asocira na zvučnike. To nas dovodi do zvuka, i iznad tastature je jasno naglašeno da se radi o ICE Power audio rešenju koje donosi sada već standardni ASUS-ov partner, Bang & Olufsen, što je opet garancija vrhunskog kvaliteta zvuka, kao i kod ostalih top modela.
Konektori
Već smo spomenuli da se USB-to-LAN konvertor isporučuje u pakovanju, što znači da LAN porta i nema na samom uređaju. Zato su tu tri USB 3.0 porta, od čega su dva smeštena na desnom delu laptopa. Moramo pohvaliti ergonomiju i raspored na ovom delu, jer pri prednjem delu desne strane nema nikakvih konektora ni priključaka, što znači da se ruka kojom ćete držati miš neće sudarati sa nekim kablovima ili konektorima.
Osim dva USB 3.0 porta, ovde se još nalaze slot za SD kartice i audio konektor. Na suprotnoj, levoj strani su smešteni još jedan USB 3.0 port, zatim HDMI i mini-DisplayPort izlazi, te strujni priključak. Na zadnjem delu nema ničega, dok se na prednjem delu laptopa nalaze samo statusni indikatori.
ASUS ZenBook UX501 možda stiže sa Intel Haswell hardverom, ali ne trebate nijednog trenutka da mislite da se radi o kompromisu kada su performanse u pitanju. Zaboravite na ULV hardver, bez obzira što se radi o stilizovanim mašinama. Ovde imamo računar baziran na Intel HM87 Express čipsetu, sa Intel Core i7 4720HQ procesorom. Na podrazumevanom taktu, ovaj četvorojezgarni procesor radi na 2,6 GHz. No, kada se aktivira Turbo režim, takt mu se značajno uvećava. Tada radni takt dostiže čitavih 3,6 GHz.
CPU je, baš kao i svi Haswell procesori izrađen korišćenjem 22-nanometarskog proizvodnog procesa. Raspolaže sa 6 MB keš memorije, podržava Hyperthreading (dakle, osam threadova simultano), i ima deklarisani TDP od 47 W. Videćemo već kakve će to posledice imati u ovakvom kućištu. Koristi integrisano Intel HD 4600 grafičko jezgro, te DDR3 memoriju. Integrisana grafika radi podrazumevano na 400 MHz, a u Turbo režimu može ubrzati svoj rad na 1200 MHz, dok je memorija DDR3-1600 tipa. Memorije, kada je već pominjemo, na našem semplu ima 16 GB, a moguće je da će se u prodaji naći i varijante sa manjom količinom RAM-a.
[modul]specifikacija=8718[/modul]
Grafika na koju se oslanja ZenBook UX501 je GeForce GTX 960M. Reč je o grafici poslednje generacije kompanije Nvidia, pozicioniranoj u srednju klasu, baziranoj na Maxwell arhitekturi, odnosno GM107 čipu. To u praksi znači da je savršena za potrebe multimedije, ali i da se na njoj može štošta odigrati. Ovaj 28-nanometarski čip raspolaže sa 640 šejder jezgara, 40 TMU-ova i 16 ROP-ova. Memorija je 128-bitna i radi na 5 GHz efektivno. U ZenBook UX501 se mogu koristiti dve varijante ove grafike, sa 2 GB ili 4 GB konfiguracijama. Model na našem testu je stigao sa 4 GB grafičke memorije. Jezgro radi na 1029 – 1097 MHz (potonja cifra je rezervisana za boost režim). Na spisku podržanih tehnologija su, između ostalog Battery Boost, GameStream, ShadowPlay, GPU Boost 2.0, Optimus, PhysX, CUDA…
SSD traži posebno razjašnjenje. Iako ćete u stavci o SSD-u verovatno najpre da se “uhvatite” za kapacitet, to bi bila početnička greška. Naime, ovde kapacitet nije najbitnija stavka, iako je zaista lepo videti uređaj sa SSD-om kapaciteta čak 512 GB. Naime, ASUS je u UX501 ugradio nešto za šta tvrdi da je najbrži SSD na svetu – reč je o PCI Express x4 kartici kapaciteta već pomenutih 512 GB. Naravno, u prodaji će biti i klasične SSD varijante od 128 i 256 GB, čak i sa hard diskom od 1 TB zarad proširenja skladišnog prostora, ali u računaru koji smo dobili na prikaz implementiran je PCI Express x4 SSD koji potpisuje Samsung i donosi, videćete to uskoro, izuzetne performanse.
Prisutan je Samsungov PCI Express x4 SSD za koji ASUS tvrdi da je najbrži na svetu kada su laptopovi u pitanju
Još jedan kuriozitet predstavlja ekran. Reč je o spektakularnom 4K ekranu, sa podrškom za kontrolu dodirom. Implementirani ekran podržava Asus Splendid Video Intelligent Technology, koja pruža tri različita moda prikaza. Za koji god mod se odlučite, uživaćete u fantastičnoj oštrini 4K rezolucije. ASUS sa punim pravom koristi Visual Master odrednicu za svoj displej, o kome će više reči biti u sekciji utisaka.
Od ostalih stvari, izdvojili bismo kvalitetnu HD web kameru, kao i napredni WiFi. Dok LAN adapter obezbeđuje samo 100 Mbps vezu, WiFi podržava dual band 802.11ac tehnologiju, sa brzinama do (teoretskih) 867 Mbps i, što je mnogima možda još važnije, obećanjem još boljeg dometa. Tu je, naravno, i Sonic Master Premium zvuk, sa izuzetnim zvukom za laptop prilike, pa i šire od toga. Dobar bas, zadržavanje jasnoće zvuka čak i pri veoma glasnim podešavanjima, posebno izrađeni i prilagođeni zvučnici za ZenBook Pro šasiju, i sve to je praćeno ekskluzivnim Audio Wizard softverom koji omogućava lako i brzo podešavanje zvuka.
Tu je i dual array mikrofon za jasan audio i čet. Još da napomenemo da se isporučuje sa Windows 8.1 Pro operativnim sistemom, što znači da ćete moći i da besplatno pređete na Windows 10 kada se ovaj bude pojavio. Sada prelazimo na testiranje i utiske…
Ilustracije radi, uporedili smo performanse novog ZenBook Pro računara sa još jednim modelom visokih performansi – nedavno prikazanim N751J laptopom, čiji je proizvođač takođe ASUS. Imajte na umu da je UX501 u daleko tanjem i elegantnijem pakovanju nego N751…
[modul]test=420[/modul]ASUS je, hteo to neko da prizna ili ne, postao etalon za kvalitetne laptopove na domaćem tržištu. Veliki broj stalno dostupnih modela visokih performansi, dobra reputacija u svim segmentima tržišta koje pokrivaju, ne samo kada su laptopovi već i druge računarske komponente i periferije u pitanju, dobar nastup praćen agresivnom cenovnom politikom i značajnim pogodnostima kada je garancija u pitanju, potpuno je logično da je izgrađena reputacija. No, sa takvom reputacijom idu i velika očekivanja. Zaista nam je zadovoljstvo što možemo da kažemo da ih UX501 u potpunosti ispunjava.
Naime, iako će sam računar u suštini predstavljati skup stvari koje su možda već viđene. Međutim, nikada nisu viđene u ovakvom sklopu, makar što se nas tiče. Niti je stvar u tome da imate lep računar, niti da je taj računar hardverski izuzetno snažan, niti da raspolaže fantastičnim ekranom ili vrhunskom tastaturom i tačpedom, ili da možete da se veoma, veoma udobno igrate na njemu. Poenta je što imate sve to u jednom uređaju, što zaista nije lako napraviti, u pakovanju koje je teško tek nešto iznad dva kilograma i pleni svojom elegancijom, dok se ispod haube krije prava pravcata zver.
Reč-dve o performansama. Ne trebate da očekujete da će najzahtevnije igre raditi glatko u 4K rezoluciji, ali GTX 960M je sasvim dovoljan da ogroman broj igara pokreće u visokom nivou detalja, posebno ukoliko ne spadaju u red najzahtevnijih i pravi je spektakl videti to na ovakvom ekranu, na kome u 4K nije potreban nikakav antialiasing. Alterantivno, lako ćete poterati bilo šta u Full HD rezoluciji i to se veoma lepo skalira. SSD je na našem testu, moramo reći, malo podbacio. No, i dalje je strahovito brz, možda i najbrži koji smo ikada isprobali, ali prosto nije dobacio ni blizu ASUS-ovih obećanja od čak 1400 MB/s. No, realno, potpuno je svejedno kakve su performanse transfera u teoriji kada sve leti i kada pređete određeni nivo performansi, koji Samsungov PCI Express x4 SSd svakako prelazi.
Windows 8.1 ne samo da “leti” na ovakvoj mašini, i ne samo da vam omogućava da u najkraćem roku obavite bilo kakav posao, već je to postalo izuzetno iskustvo zahvaljujući širim naporima i trendovima kompletne industrije. Danas kada uporedimo iskustvo rada na 4K ekranu i današnjoj iteraciji operativnih sistema sa onim što smo viđali pre koju godinu, kada je delovalo maltene usiljeno da se u tadašnje 13,3-inčne računare ugrađuju 3200 x 1800 ekrani, kada Windows nije sve to baš pratio kako treba, jasno je koliko se odmaklo. Posebno kada pogledamo web, gde moderan dizajn sajtova i mogućnosti novijih browsera uključujući automatska prilagođenja donose zaista odlično iskustvo u svakodnevnom radu.
Iako smo strahovali da ćemo imati problema sa čitljivošću, sa neujednačenostima i sitnicama koje će nas nervirati na svakom koraku, moramo reći da je ukupno iskustvo prosto fenomenalno. Pronašli smo podatak da implementirani ekran podržava automatsko DPI skaliranje do 200%, što rezultuje odličnim iskustvom u praksi, kako po pitanju teksta, tako i po pitanju objekata. Tu i tamo nas ponešto podseti da nije baš sve optimizovano za ovolike rezolucije i ekrane, ali sve to nije moglo da nam poremeti zadovoljstvo u svakom momentu korišćenja ZenBook Pro mašine.
Ekran podržava automatsko DPI skaliranje do 200%, što rezultuje odličnim iskustvom u praksi, kako po pitanju teksta, tako i po pitanju objekata
Ekran
ASUS VisualMaster displej na ZenBook Pro UX501 laptopu nudi odlično iskustvo u praksi. Pokriva 72% NTSC, 100% sRGB i 74% Adobe RGB opsega boja, da budemo mehanički precizni. Ovaj IPS ekran može da se pohvali ne samo odličnim bojama, već i uglovima gledanja od 178 stepeni, što je dodatni plus. Tu je i 10-point multitač ekranski sloj koji, dabome, čini ceo ekran osetljivim na dodir. Sa svojih 3840 x 2160 tačaka (2160p) na 15,6 inča, ekran nudi gustinu od 282 piksela po inču.
Ipak, nije sve potpuno idealno. Usled neophodnosti prisustva tačskrin sloja, kako bi ekranom moglo da se komanduje dodirom, prisutna je određena doza odsjaja. Lično, iako volimo ekrane osetljive na dodir, i iako smo veoma često i na UX501, baš kao i uvek na sličnim modelima, kliktali prstom po ekranu veoma puno, iznenađujući i same sebe, ipak bismo više voleli da ekran nije tačskrin već čist mat ekran. No, svetu se ne može ugoditi, a to što je nešto naša lična želja ne znači da treba da bude obavezujuće za proizvođača ili kupce.
Tastatura, tačped
Tastatura je odlična! ASUS se diči podatkom da hod tastera ima dubinu od 1,6 milimetara, i prema našem iskustvu napravio je pun pogodak odmerivši pritisak, materijale od kojih su tasteri izrađeni i povratni utisak od tastera – naravno, u okvirima koji su realni, budući da zbog tipa i debljine uređaja ne dolazi u obzir implementacija mehaničkih tastera. Tasteri su pune veličine i postoji numerički deo. Pozadinsko osvetljenje je bele boje, i njegov intenzitet se može podešavati u nekoliko koraka.
Što se tačpeda tiče, on ima isti odnos stranica kao i ekran – 16:9. Ovo je recept koji ASUS već duže vremena primenjuje na svojim računarima više kategorije. Reč je o klikpedu, što znači da se celom njegovom površinom može kliknuti kao da je u pitanju jedno dugme miša. Za razliku od okolnog aluminijuma, tačpedova površina je od stakla, što može biti i pozitivno i negativno, zavisno od toga kako se ophodite prema njemu, odnosno koristite multitač pokrete.
Buka
Buka je zadovoljavajuća kada su amplitude u pitanju. Maksimalne vrednosti su sasvim prihvatljive, i laptop generalno nećete čuti dok ga ne opteretite. Međutim, dešavalo nam se da operacija kulera nije konzistentna sa nivoom opterećenja. Moguće je da se radi o samom semplu, ali primera radi, dešavalo nam se da pokrenemo igru a da kuler jedva da pojača svoj rad, dok u nekoj aplikaciji koja i ne bi trebala baš toliko da opterećuje procesor, posebno ne konstantno, kuler može da se okreće na pozamašnom, većem broju obrtaja, što nam je delovalo začuđujuće.
Zagrevanje
Zagrevanje je jednostavno primetnije nego kod drugih ZenBook uređaja, ali i neuporedivo u direktnom smislu jer se ovde srećemo sa “punokrvnim” hardverom. TDP procesora od 47W plus grafika, sve to ume da se zagreje, mada generalno nemamo problem sa temperaturom, niti situacije pregrevanja. Imamo slučaj da laptop nije baš toliko hladan kada nije opterećen kako smo možda navikli od modela ovakve izrade koji u sebi imaju slabiji hardver, ali isto tako, skok temperatura kada se računar optereti uopšte nije veliki. Za to moramo da pohvalimo ASUS-ov rashladni sistem, pošto je očito u stanju da izađe na kraj sa zahtevnim aždajama od čipova unutar UX501 računara.
Baterija
ASUS je obećao da će njegova 96 Wh Li-Pol baterija isporučiti do 6 sati rada. Raduje nas da možemo da prijavimo da je obećanje ispunjeno, jer je naš test primerak, bez nekih naročitih pokušaja dramatičnije uštede, u nezahtevnom režimu rada ostvario autonomiju od 5 sati i 55 minuta, što se daljim zatamnjivanjem ekrana ili isključivanjem pojedinih potrošačkih delova sasvim lako može dalje uvećati. Za računar ovakve snage – odličan rezultat.
Teško je reći šta nam se više dopalo kod ZenBook UX501 računara, obzirom da je pre svega isporučen izvanredan kompletan paket
Zaključak Teško je reći šta nam se više dopalo kod ASUS ZenBook UX501 računara. Da li je to njegov izgled, da li hardver koji je implementiran, da li udobnost u radu ili ekran koji je fantastično podešen i donosi izvanredno iskustvo u svakodnevnoj praksi – ne možemo sa sigurnošću reći. Međutim, ostaje činjenica da smo ovim uređajem fascinirani, naročito izvedbom DPI skaliranja zahvaljujući kojoj je kompletan ugođaj u korišćenju na najvišem mogućem nivou.
ASUS nam je isporučio pre svega izvanredan kompletan paket. Tek nakon toga treba diskutovati o ovom ili onom detalju. Tu i tamo poneka sitnica koju bismo zamerili nikako ne narušava ukupan izvanredan utisak o UX501. Štaviše, u ovom trenutku se radi o jasnom kandidatu za laptop godine, i svakako je jedan od onih uređaja koji vam pomeraju shvatanje mogućeg, budući da do sada niko nije mogao sa sigurnošću da tvrdi da je računar ovakve snage i karakteristika moguć u takvom paketu. Sa naše strane, zasluženo priznanje i nama ostaje da motrimo da li će išta moći da nadmaši ZenBook Pro UX501 do kraja 2015. godine – naravno, ne računajući druge ZenBook Pro modele.
Prednosti: – Ukupan utisak kombinacije neverovatno elegantnog i neverovatno raskošnog računara; kompletan paket na izuzetnom nivou – Sjajan 4K ekran – Dizajn – Hardverska snaga – Tastatura – Izrada
Nedostaci:
– Nema lakog pristupa bateriji, ni unutrašnjosti – Ekran malo više glossy nego što bismo mi želeli
Računar na test ustupio Asus.
Cena: oko 1750 evra
ASUS ZenBook Pro UX501
Navikli ste da su ZenBook računari kompanije ASUS predstavnici ultra-tankih i elegantnih ultrabukova, koji su u fokusu kompanija u proteklih nekoliko godina kada je viša klasa u pitanju. Isto tako ste navikli da ASUS nudi i snažne računare namenjene onima koji žele najbolje i najviše. Da li ste znali da je moguće objediniti ta dva sveta? Iskreno, nismo ni mi, barem ne da bi završno rešenje moglo biti tako dobro i tako kvalitetno. Pred nama je nesvakidašnji ZenBook Pro UX501...