ASUS ZenBook UX510U (Video)

ASUS ZenBook UX510U (Video)

ZenBook serija je oduvek išla na eleganciju kao svoj udarni adut. Prepoznatljivi laptopovi visokog stila su našli svoj put do srca brojnih korisnika. Može li isto da uradi i model UX510U, uprkos tome što je po dimenzijama nešto veći nego što smo navikli da vidimo kada pomislimo na ime “ZenBook”? I kakva je uopšte filozofija koja se krije iza ovog računara? To ispitujemo u današnjem testu...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Navikli smo da ASUS ultrabuk računari stižu pod oznakom ZenBook. Međutim, odrednica danas obuhvata i neke druge uređaje, pa smo skloni da kažemo da danas ZenBook predstavlja seriju elegentnih i stilski dopadljivih računara, pre svega. UX510U je tipičan primer za tu tvrdnju. Naime, radi se o elegantnoj “petnaestici”, koja koristi ultrabuk hardver, ali uz pokoji dodatak koji se ne sreće na takvim uređajima.

      Drugim rečima, ovo je računar za osobe koje žele elegantan računar za rad i svakodnevnu upotrebu, takav da je privlačan, ali i da ima natprosečne opcije i omogućavaju komforan rad, zbog čega se uostalom i opredeljuju za 15.6-inčni laptop. Tu je numerička tastatura, sve je većih dimenzija, opcije konektivnosti su odlične, a na kraju krajeva, i diskretna Nvidia GeForce GTX 950 grafika omogućava i da se vlasnici poigraju. Deluje idealno? Možda, ali ostaje pitanje cene jer mnogi koji žele kompromis zapravo ciljaju na niže cenovne kategorije, dok se ovde radi o premijum modelu. Krenimo redom…
      Uređaj
      Vizuelni identitet ZenBook serije se u potpunosti održava. Prepoznatljivi dizajn nije promenjen. No, ono što je neuobičajeno jeste 15.6-inčna forma računara. Takođe, on je nešto deblji u odnosu na klasičan ultrabuk, jer je bilo potrebno da se obezbedi čvršća struktura. Proporcije nisu narušene, bez obzira na nešto veće dimenzije.
      asus_zenbook_1_s.jpg
      Drugim rečima, čim ugledate računar, biće vam jasno da se radi o pripadniku ZenBook familije. Obilno korišćenje aluminijuma, dominirajuće sive nijanse, divno oblikovan metal i vrhunski izgled nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Pozitivna strana jeste što na ovakvom  računaru ne ostaju otisci prstiju, te je njegovo održavanje izuzetno lako i efikasno.
      asus_zenbook_3_s.jpg
      Težina računara od oko dva kilograma sugeriše da pojavu ipak ne treba brkati sa funkcionalnošću. To je nekako tema o kojoj generalno treba voditi računa sa UX510U. On deluje kao ultrabuk, ali to nije – i sa pozitivne i sa negativne strane. Verovatno ga nećete tako lako nositi sa sobom, što zbog dimenzija, što zbog težine. Sa druge strane, njega odlikuje hardver koji se ne sreće obično po ultrabuk računarima, kao i brojne opcije konektivnosti, gde su portovi pritom punih dimenzija. Drugim rečima, ovo je elegantan računar za rad i zabavu.
      asus_zenbook_5_s.jpg
      Unutrašnjost je takođe tipična za ZenBook familiju. Crni okviri oko ekrana, crna čiklet tastatura sa belim pozadinskim osvetljenjem i metalni nasloni za dlanove, uz generalno veoma “čiste” i pregledne površine – sve to odlikuje UX510U. Za oko zapada i Harman Kardon oznaka koja sugeriše vrhunski kvalitet zvuka, naročito u kombinaciji sa Sonic Master tehnologijom. ASUS je prosto pronašao recepturu u ovom domenu za svoje top modele i, iskreno, mi tu ništa ne bismo menjali. Otvori za zvučnike se nalaze dole, pri prednjoj strani.
      asus_zenbook_9_s.jpg
      Kad smo kod toga, red je da ponovo naglasimo da UX510U, zahvaljujući 15.6-inčnoj formi, ne mora da pravi kompromis sa konektivnošću, i to mu uzimamo kao veliki plus. Na levoj strani se nalaze kombo port, čitač SD kartica, dva USB porta i Kensington bravica. Desno su smešteni indikatori rada, USB Type-C – tako da je obezbeđena i podrška za nove vidove periferija i drugih uređaja – kao i još dva USB porta, HDMI izlaz i strujni priključak.
       
       ZenBook UX510U stiže sa Kaby Lake hardverskom platformom. Konkretno, reč je o – nimalo iznenađujuće – ultrabuk varijanti iste. To u praksi znači da imamo čipove koji se veoma malo greju (što će rezultati merenja i pokazati) i koji imaju vrhunsku kulturu rada, te omogućavaju dugotrajnu autonomiju. Mnogi su posegli za ovakvom formulom, i ona se pokazala kao sasvim korektna kada su potrebe mejnstrim korisnika u pitanju.
      asus_zenbook_10_s.jpg
      Hardver je puno napredovao u prethodnim godinama. Sedma iteracija Core procesora donosi još bolji odnos potrošnje i performansi, a u konkretnom slučaju laptop stiže sa Intel Core i7-7500U procesorom. Intel Core i7-7500U CPU radi na 2,7 GHz podrazumevano, a u Turbo režimu je u stanju da radi do čak 3,5 GHz. Ovo su jasna unapređenja u odnosu na prethodnu generaciju – 200 MHz za osnovni takt i 400 MHz za Turbo.
      I dalje je reč o samo dvojezgarnom procesoru koji podržava Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskom proizvodnom procesu. Potrošnja je deklarisana na 15 W, s tim što Intel omogućava “rekonfigurisanje” procesora i potrošnje, pa je tako “TDP-up” deklarisan na 25 W, a “TDP-down” na 7,5 W. U “up” i “down” režimima procesor radi na 2,9 GHz, odnosno 800 MHz.
      [modul]specifikacija=9152[/modul]
      Kada je grafika u pitanju, imamo kombinaciju integrisane i diskretne varijante. U nezahtevnim režimima, odnosno u svakodnevnoj upotrebi, koristi se Intel HD 620 grafički čip. Radi u rasponu od 300 MHz do 1,05 GHz, što je identičan opseg kao kod prethodnika. Tu su DX12, tri podržana displeja, 4K u 60 Hz što su…iste stvari kao i ranije.
      asus_zenbook_7_s.jpg
      Sa druge strane, tu je Nvidia GeForce GTX 950 grafika! Zahvaljujući ovom 28-nm čipu iz Maxwell serije sasvim se lagodno možete poigrati u nezahtevnijim naslovima. Uparena je sa 2 GB GDDR5 memorije koja radi na efektivnih 6.6 GHz. Istina, nove generacije video igara traže više, što od memorije, što od 768 unificiranih šejdera sa koliko ovaj GPU raspolaže. Sam GPU radi na 1024 do 1188 MHz (potonje u boost režimu). Sa memorijom se komunicira preko 128-bitne magistrale.
      Kada su memorija i skladišni prostor u pitanju, laptop koristi 16 GB DDR4 memorije i SSD od čak 512 GB. Naravno, u prodaji se mogu naći i pristupačnije varijante sa drugačijim količinama memorije i skladišnog prostora. SSD potpisuje SanDisk, a reč je o brzom M.2 modelu, iako ne radi tako brzo kao neki NVMe modeli koji prosto fasciniraju – no, zadovoljiće sve objektivne potrebe, i više od toga.
      asus_zenbook_8_s.jpg
      Spomenuli smo već portove i konektore, kao i Harman Kardon zvučnike. Dodaćemo ovom prilikom da su dva porta USB 3.0, a dva USB 2.0 tipa. Type-C konektor će obezbediti da možete direktno da priključite dodatke, periferije i uređaje novije proizvodnje i kroz nekoliko godina. Najzad, tu je i web kamera od 1 megapiksela.
      Konačno, neizbežan deo miksa jeste prisustvo Windows 10 operativnog sistema. Konkretan računar je opremljen Windows 10 Pro verzijom, što sugeriše da je reč o mašini koja je ipak usmerena prema korporativnom vidu upotrebe – ili je možda najbolje reći prema osobama koje će UX510U prevashodno koristiti u svojim firmama, znajući da će moći da ga koriste za multimediju i nezahtevno igranje kada ga ponesu kući.
       Evo rezultata koje postiže ZenBook UX510U u našoj bateriji testova. Kao što možete da primetite, zahvaljujući grafičkoj karti koja se nalazi u njemu, sasvim će korektno poslužiti i za multimedijalne zadatke i za igranje. Ukupan utisak je izuzetno pozitivan, ali o tome više na narednim stranama.
      Dotad evo kako se pokazuje naspram veoma sličnog uređaja čiji test takođe možete pronaći na našim stranicama. Reč je o Lenovo IdeaPad Yoga 510 hibridu. On nema diskretnu, već integrisanu grafiku, ali je u stanju da radi u više različitih režima – ukupno 4, uključujući i ultrabuk i tablet, te smo smatrali da je zanimljivo videti kako se ovi uređaji snalaze.
       
      [modul]test=497[/modul]
       Kao što je to običaj sa poslovnim mašinama, one dolaze sa Windows 10 Pro operativnim sistemom. Ova verzija je posebno važna za poslovne korisnike, budući da stiže sa raznim dodacima i podrškama koje omogućavaju daleko “bezbolniju” integraciju u korporativna okruženja. Istovremeno, daju više opcija i mogućnosti administratorima, tako da je reč o dobitnoj kombinaciji.
      asus_zenbook_11_s.jpg
      Performanse računara su na visokom nivou. To se može videti po rezultatima na prethodnoj stranici, ali i po subjektivnom osećaju u radu. ZenBook UX510U ne trotluje, ponaša se veoma dobro u praksi, a uz obilje prostora na brzom SSD-u i mnoštvo DDR4 memorije (ponavljamo, čak 16 GB), sa svim izazovima se lako izlazi na kraj.
      asus_zenbook_2_s.jpg
      Šta bismo istakli posebno kod ovog laptopa? Gde je njegov tajni adut? Sa jedne strane, to su multimedijalne sposobnosti, pre svega zahvaljujući veoma dobrim Harman Kardon zvučnicima. Sa druge strane, tu je mogućnost igranja nezahtevnih igara (ili igara koje ne spadaju u sam vrh najnovije generacije) na sasvim pristojnom nivou. Drugim rečima, ovo je laptop koji itekako može da posluži za popodnevne i noćne zabave, nakon što preko dana odradi svoj posao u nekoj firmi ili na terenu. Procesorska snaga mu nije jača strana, ali u kolikoj ćete meri uopšte ovakvu mašinu koristiti za rendering ili YouTube klipove? Naravno da je odgovor na to hipotetičko pitanje odričan…
      Ekran
      ekran_zenbookux510u.jpg
      Računar stiže sa Full HD ekranom IPS tipa. Ipak, imamo jednu nedoumicu oko samog ekrana, a tiče se njegove osvetljenosti. Iako kolorimetar pokazuje veoma dobre vrednosti od oko 300 cd/m2 praktično svuda, maksimalni nivo osvetljenosti je objektivno niži, pa tako ekran bude veoma zatamnjen čim se osvetljenost spusti ispod 70%. Ovo nam je delovalo čudno, budući da smo navikli da sve preko 200 cd/m2 rezultuje dobrim rezultatima u praksi, ali eto…Po svim ostalim parametrima, ekran je veoma dobar, čak odličan.
      Tastatura, tačped
      Tastatura je sasvim solidna. Čiklet tasteri imaju belo pozadinsko osvetljenje što je dodatni plus. Tu je i numerički deo, veoma poželjan u poslovnim okruženjima. Dubina hoda je korektna i osećajem u kucanju smo zadovoljni.
      asus_zenbook_4_s.jpg
      Na tačped, sa druge strane, imamo zamerki. Korektnih je dimenzija i vrlo udoban u radu, ali mu se prosto dešava da se “izgubi” i da počne da radi katastrofalno. Možemo samo da se “nadamo” da postoji neki hardverski problem, budući da je uređaj bio na dosta mesta pre nego što je stigao do nas, jer se svakako ne radi o uobičajenom ponašanju. Kada funkcioniše, radi veoma lepo, sa multitač komandama i velikim površinama po kojima je lako kretati se. No, kako na svakih pola sata počne da pravi probleme koji se rešavaju resetovanjem…ne možemo da mu damo visoke ocene, što je šteta.
      Buka
      Sa bukom nećete imati nikakvih naročitih problema. Laptop radi izuzetno mirno i tiho, bez ikakvih naglih ubrzanja ili usporenja i prateće buke.
      buka_zenbookux501u.jpg
      Zagrevanje
      ZenBook UX510U se gotovo uopšte ne zagreva. Premijum materijali, sjajna izrada, štedljivi čipovi, ASUS iskustvo u kreiranju sličnih uređaja, sve su to faktori koji doprinose odličnom osećaju u radu na ovom računaru. Termalne karakteristike su odlične, a izmerene temperature možete videti na priloženim fotografijama.
      temp_min_zenbookux510u.jpg
      temp_max_zenbookux510u.jpg
      Baterija Baterija je veoma dobra. ASUS obećava preko 8 sati rada, a njegova troćelijska Li-Ion baterija kapaciteta 48 Wh isporučuje i više. Mi smo relativno lako dostigli 9 i po sati rada, tako da smo mišljenja da je vrlo moguće ići i nešto preko toga. Sve u svemu, kompletno radno vreme bez strujnog kabla je lako dostižno.
       Dolazimo do pitanja svih pitanja, a to je problem pozicije ZenBook UX510U modela na tržištu. Reč je o računaru koji je svojevrstan kompromis između prenosivog i hardverski natprosečno sposobnog. Međutim, pre nekog vremena smo upotrebili izraz “niša niše”, i mislimo da ona izvanredno pristoji ovom računaru. Rekli smo da je ovo elegantan računar za rad i zabavu, ali svojom cenom on upada u teritoriju modela koji ili isporučuju top performanse ili vrhunsku mobilnost, u oba slučaja daleko bolje od ovog laptopa.

      Sa jedne strane, UX510U je odličan uređaj, izolovano posmatrano. No, ne može se prenebregnuti činjenica da on košta oko 165 hiljada dinara. To je prilična suma, i to nas dovodi do najvažnije stvari: za te pare možete kupiti i hardverski daleko snažniji računar koji je pride raskošno opremljen, ili pak ultra-mobilni, tanak i lagan prenosiv računar. Ne morate ići dalje od ASUS ponude (G serija, N serija ili ZenBook 13”) da biste to uočili. U tom smislu, ovaj računar je namenjen osobama koje žele dopadljiv laptop u modernom stilu, ali opet im nije toliko neophodno da ga stalno nose sa sobom i žele da se ponekad poigraju. Kada ovako opisujemo, znamo da će se mnogi prepoznati u tome, ali da li će mnogi posegnuti za novčanikom? Da košta 80-120 hiljada dinara, rekli bismo da hoće, ali praksa pokazuje da u ovoj cenovnoj klasi korisnici kupuju pre svega beskompromisne računare.
       asus_zenbook_12_s.jpg
      Tim rečeno, ZenBook UX510U zaista ima dosta aduta. Vrlo je dopadljiv, kvalitetno izrađen, modernog dizajna, sa diskretnom grafikom koja mu omogućava da sasvim fino posluži za igranje, naročito u iole nezahtevnijim naslovima. Ekran je mogao biti i svetliji, tačped ume da se “pogubi”, i to su jedini izraženiji nedostaci mašine. Vrhunska izrada, brojni elegantni elementi poput vrhunskih Harman Kardon zvučnika, pozadinsko osvetljenje tastature, odlične termalne karakteristike i ponašanje u radu, sve to spada u prednosti ovog računara. Ukoliko vas kombinacija elegantnog računara i računara udobnog za svakodnevni rad “pogađa”, UX510U bi se mogao pokazati veoma dobrim izborom.
      Prednosti: – Kombinacija elegancije dizajna i solidnih performansi – Solidan Full HD IPS ekran – GTX 950 grafika u ovako tankom pakovanju je sasvim upotrebljiva i za nezahtevno igranje – Kvalitet izrade – Sjajne termalne karakteristike – Bez kompromisa sa periferijama, plus USB Type-C Nedostaci: – Ekran je mogao biti svetliji – Za određenu grupu korisnika neadekvatan balans, jer je šasija vrlo tanka, ali računar nije tako lako prenosiv – Tačped bagovit Računar na test ustupio Microsoft u okviru #WinWithWindows programa.
       
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi