Blueberry NetCat M-12

Blueberry NetCat M-12

Pomama za tabletima ne jenjava i verujemo da bi mnogi želeli da se priključe trendu, uz uslov da ne moraju da isprazne novčanik u potpunosti. Stoga i ne čudi navala povoljnih modela na domaće tržište, gde se već od nekih 200 evra može doći do, na papiru, odličnog uređaja. Od jednog 10-inčnog modela se traži rezolucija od 1280x800, kvalitetan ekran (IPS), dvojezgarni procesor, velika količina prostora i RAM-a uz, narav

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Blueberry je jak takmičar na domaćem tržištu zbog proste činjenice da obično nudi svoje proizvode po vrlo atraktivnoj ceni. Nekada je to posledica većeg broja kompromisa, a nekad ne. U skladu sa tim, pribavili smo njihov novi uređaj na test zbog toga što verujemo da interesuje veliki broj potencijalnih kupaca. Naravno, primamljiva cena i, na oko, odlične specifikacije imaju skrivenu “caku”, pa nas je interesovalo da li je i ovaj model jedan od “tih”.

       
      Pogledajmo prvo kakva je konfiguracija ovog modela. Osnovu čini ARM Cortex A9 dvojezgarni procesor, čija frekvencija iznosi 1.6 GHz. Grafički deo ovog uređaja čini Mali-400MP4 grafički čip. Njegova frekvencija iznosi 250 MHz što je standardna vrednost. Dopada nam se to što je implementirano 1GB RAM-a što je više nego dovoljno u ovoj klasi uređaja.

      Na kraju, za smeštanje podataka tu je 16 GB prostora, a dopada nam se to što je predviđena mogućnost proširivanja putem microSD kartice. Maksimalni kapacitet koji je podržan iznosi 32 GB, barem je to zvanična vrednost navedena od strane proizvođača. Na ovaj način, možete ukupno imati 48 GB prostora, iako ne verujemo da će prosečnom korisniku biti potrebno više.
      Ekran je jaka strana ovog modela, a razlog za to su njegove dimenzije i kvalitet. Pre svega, dijagonala od 10.1 inča je dovoljna za ugodno korišćenje na duže staze, iako negativno utiče na prenosivost i autonomiju. Sa druge strane u kombinaciji sa IPS panelom rezolucije 1280×800, dobijate jako prijatnu sliku sa prilično vernom reprodukcijom boja dok je gustina piksela više nego dovoljna da slika bude vrlo oštra. Vrlo je bitno naglasiti da je i IPS karakterističan po velikim uglovima vidljivosti, koju ne možete priuštiti sa klasičnim TN-om koji se često sreće kod budžetski orijentisanih uređaja.

      Dve kamere su prisutne, ali su obe vrlo niske rezolucije. Prednja poseduje senzor od svega 0.3 megapiksela, što vas “osuđuje” na maksimalnu VGA rezoluciju, dok se na poleđini nalazi nešto bolja varijanta sa dva megapiksela i LED blicem. Ipak, ukoliko bismo mogli da biramo, uvek bismo odabrali da ušteda na tabletu ide na račun kamere, a ne na neki drugi hardver. Na kraju, za što bolju autonomiju, ugrađena je baterija kapaciteta 7000 mAh što je sasvim korektan izbor.

      U pogledu bežičnih konekcija, slot za SIM karticu je izostao, stoga nema ni 3G konekcije, ali su tu BlueTooth 4.0 i WiFi koji podržava b, g i n standarde. U svakom slučaju, u pogledu opremljenosti hardverom ovaj uređaj zaista ne zaostaje za konkurencijom sa nešto zvučnijim imenom, dok u cenovnoj klasi čak i odskače u primetnoj meri.
       
      [modul]specifikacija=2755[/modul]

      Dizajn i sadržaj kutije

       

      Pakovanje u kom stiže NetCat M-12 je tradicionalnog izgleda i slaže se sa ostatkom porodice. Nešto veće nego kod modela sa manjom dijagonalom i prilično je lagano. Proizvođač je bio umeren sa isticanjem prednosti svog uređaja, što se ne može reći za neke druge kompanije koje kao da se utrkuju ko će više logoa i specifikacija navesti na pakovanje kako bi privukli kupce. Blueberry je naveo dvojezgarni procesor i IPS ekran što je zaista i najveća prednost ovog modela. Na zadnjoj strani možete naći detaljne specifikacije na srpskom i engleskom jeziku, iako bismo voleli da se prevodilac malo više potrudi oko pravilnog označavanja.

      Propratno pakovanje nije preterano bogato, ali daleko od toga da je i siromašno. Osim tableta, Blueberry isporučuje punjač, miniUSB kabl za povezivanje sa računarom, OTG kablić i slušalice. Potonje su klasične bubice, sasvim solidne udobnosti, koja postaje dosta bolja nakon što im stavite sunđerčiće koji se dobijaju u pakovanju. Nažalost, kvalitet zvuka je prilično slab, tako da će poslužiti za prvu pomoć i ništa više od toga. Dobra vest je da je sam audio izlaz na NetCat M-12 prilično dobar, pa sa dobrim slušalicama možete veoma lepo uživati u muzici i filmovima.

      Dizajn tableta je isti kao i kod većine drugih proizvođača i u ovom smislu Blueberry nije eksperimentisao. Realno gledano, ovo je dobra stvar, jer klasičan pravougaonik sa zaobljenim ivicama predstavlja manje-više najbolji izbor. Okvir je prilično tanak i taman toliko je debeo da imate za šta da ga uhvatite, a da ne aktivirate neku od funkcija na ekranu. Suštinski osim kamere i ambientalnog senzora, nikakvih detalja nema niti se ovaj model razlikuje od većine drugih. Nemojte to shvatiti kao nedostatak, naprotiv, ovo je postao svojevrsni standard od koga se ni ne isplati odstupati. Jedna zanimljivost je i to da uređaj ima fabričku zaštitnu foliju od grebanja, tako da za ovaj dodatak nije potrebno odvajati novac. Lep gest proizvođača, nema šta.

      NetCat M-12 je prilično tanak iako sa 10 milimetara debljine nije ni “anoreksičan” tako da ga možete ugodno držati u rukama. Što se tastera i konekcija tiče, osim levog boka, duž svih ivica nema nijednog jedinog detalja. Proizvođač se odlučio da bukvalno sve smesti na desnu stranu i time rastereti sve ostale. Ovo rešenje nismo često viđali, ali nismo primetili neki razlog da ovu odluku nazovemo nepraktičnom iako nam je tako delovala na prvi pogled.

       

      Dakle, na desnom boku su smešteni tasteri za kontrolu intenziteta zvuka, kao i “power” taster. Ispod njega možete naći mikrofon i jedan od zvučnika. Kažemo jedan, jer je drugi smešten na suprotnu stranu, ali je učinjen bukvalno nevidljivim. Ipak, imamo utisak da prilikom slušanja audio materijala M-12 reprodukuje sve kroz jedan kanal, tako da je i pored dva zvučnika u pitanju mono. Duž ove ivice smo naišli i na audio izlaz (3.5 mm), miniHDMI i microUSB konektore, kao i priključak za punjač. Prisutan je i microSD slot, tako da kada se sve sabere, može se reći da je na desnom boku poprilična gužva.

      Poleđina NetCat M-12 je izrađena u potpunosti od plastike i iako nam je sam materijal (polikarbonat) ulivao poverenje, moramo priznati da nam bela boja ne deluje kao sjajn izbor. Pre svega sama po sebi je sklona većem stepenu prljanja, a uz to lakirani sloj deluje kao podložan ogrebotinama.

      Kao i sve ostalo, kamera je takođe smeštena u blizini desnog boka, a odmah do nje se nalazi i LED blic koji pomaže u slabo osvetljenim uslovima.

      Softver

      NetCat M-12 stiže sa fabrički instaliranim Androidom 4.1.1 tj. Jelly Beanom što je zaista odlična vest. Postoji podrška za OTA nadogradnju softvera što je dobra vest, a ukoliko želite možete ostaviti opciju da se provera izvrši automatski nakon čega ćete dobiti obaveštenje ukoliko nova verzija bude dostupna.

      Očekivano, Blueberry se nije previše bavio “customizacijom” interfejsa i verujemo da će se to mnogima dopasti. Suštinski, instalirana je nepromenjena, “stock”, verzija Androida. Realno gledano, ovo je univerzalno dobro rešenje, iako čini uređaj malo “bezličnijim”. Naravno, postoji bolji ugao iz kog ovu odluku možete posmatrati. Prilagođavanje je ostavljeno u potpunosti korisnicima. Kako god da vam se dopada, možete sve sami podesiti što je bolje od loše optimizovanog “custom” interfejsa.

      Osim osnovih, jako je mali broj dodatnih aplikacija. Zbog ove odluke nema nepotrebnog “bloatware-a” koji bi vam nepotrebno punio RAM ili koji biste morali da izbacujete modifikacijom ROM-a. Prosto i jednostavno, sve što vam je potrebno je dostupno u Play Store-u, a od dodatnih programa tu su dva audio plejera (Winamp i A

       

      Notifikacijama pristupate klikom u donji desni deo ekrana, a ovde pored sata i datuma imamo informacije o WiFi i mobilnoj mreži, a klikom na tri crtice sa slajderima koje označavaju settings meni, dobijamo i toggle opcije, slajdere za promenu nivoa osvetljenja i zvuka, itd.

      Kako ovaj model poseduje miniHDMI priključak, u podešavanjima možete podesiti rezoluciju i osveženje. Na ovaj način možete prilagoditi video izlaz onome što odgovara vašem televizoru. Podržane su sve bitne SD i HD rezolucije, tako da nećete imati problema sa adekvatnim prikazom slike.

       

       

      Utisci u radu

      Krenimo prvo od utisaka stečenim taktilnom metodom. Uređaj deluje prilično robusno i pored plastične konstrukcije, a krckanja prilikom čak i forsiranog ugibanja gotovo da i nema. Iako je ovo “teranje maka na konac”, primetili smo da na desnom boku postoji sporadično krckanje koje se javlja prilikom malo jačeg pritiska. U praksi, možete to osetiti izuzetno retko.

      Implementirani Rokchipov SoC se u Blueberry NetCat M-12 pokazao kao izuzetno brz. Sudeći prema performansama, zaista ima puno toga da ponudi, a optimizacija je na zaista visokom nivou. Rad je veoma fluidan, čak i kada obavljate više operacija odjednom što čini upotrebu uređaja veoma udobnim. Dopada nam se činjenica da u regularnom radu nema zastajkivanja, a jedina situacija kada se iole neresponsivno pokazao jeste prilikom povezivanja sa televizorom 1080p rezolucije, kada je umeo na kratko da se “zaglupi”. Ipak, treba imati razumevanja i preptpostaviti da će biti ispravki u narednim revizijama softvera.

      Kvalitet ekrana je prilično dobar, za šta je zaslužan jako dobar S-IPS panel. Pre svega, oštrina prikaza je odlična zahvaljujući rezoluciji od 1280×800, a boje su veoma verno prikazane. Imajte u vidu da boje nisu prezasićene kao kod AMOLED ekrana, ali nam se ovaj prikaz više dopada iako je “osetljiviji” na sunčevu svetlost, gde mu vidljivost opada u većoj meri. Treba pohvaliti i uglove gledanja, pa čak i više osoba odjednom može bez ikakvih problema gledati video materijal, jer promena ugla ne nosi i promenu kontrasta. Na kraju, prelaz gradijenta nije moguće primetiti što je još jedna potvrda oko dobro odabranog panela.
       

      Performanse koje smo dobili u surfovanju su veoma dobre kod ovog modela. Brzina otvaranja stranica je jako dobra i u recimo u rangu sa Samsung Galaxy Note 10.1 tabletom. Skrolovanje na stranicama je glatko, dok renderovanje elemenata iako nije toliko brzo kao kod četvorojezgarnih procesora. Kada se uzme u obzir cenovni rang, jasno je da je rezultat više nego dobar.

      Autonomija ovog tableta je sasvim solidna, jer je njegova baterija kapaciteta 7000 mAh pružila malo ispod pet sati konstantnog rada pri maksimalnom osvetljenju i uz prilično intenzivan rad koji se zasnivao pretežno na testovima uz browsing. U bolje optimizovanim uslovima, verujemo da navedenih osam sati autonimije nije nedostižno. Treba napomenuti i to da je WiFi bio konstantno aktivan tokom korišćenja uređaja.

      Rezultati Benchmark aplikacija

      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

       

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

       

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

       

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

       

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije, Single Thread i Multi Thread.

       

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

       

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra.

       

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
       

      Zaključak

      Nije teško izvući zaključak da smo prilično pozitivno nastrojeni prema Blueberry modelu. Istina, određene mane postoje, ali kada se sve uzme u obzir, a prvenstveno mislimo na cenu uređaja, traženje savršenstva bi zaista bilo besmisleno. Iskreno, za 230 evra se dobija kompletan uređaj sa odličnim ekranom, performansama i specifikacijama uopšte. Rad na njemu je udoban, brz procesor i soldina količina RAM-a se zaista “mogu” osetiti u pozadini. Igre rade odlično, surf takođe, a ostalim manje zahtevnim aplikacijama nije potrebno trošiti reči.
       

      Mane? Bela plastična leđa, koja ćete sigurno zaprljati, a ukoliko ste malo nepažljivi i ogrebati. Ovo možete izbeći prostom kupovinom skina ili futrole. Rad prilikom konekcije sa HDTV-om? Ne bismo rekli da je mana, ali ima izvesnih “bubica” koje smo iskusili što ovu funkcionalnost ne čini ni izdaleka manje upotrebljivom. Zapravo, samo je potrebno malo više strpljenja, jer za sada nije sve potpuno glatko.

      Čak je i kvalitet izrade daleko iznad onoga što smo očekivali i u pogledu čvrstine i robusnosti ovaj uređajn ne zaostaje ni za modelima iz klase iznad. Štaviše, autor ovih redova poseduje Samsung Galaxy Tab 10.1 koji je koštao drastično više nego Blueberry NetCat M-12 i realno gledano, u svakom pogledu je potonji model bolji osim činjenice da nema 3G modem. U svakom drugom pogledu funkcionalnost mu je veća, bez obzira da li govorimo o mogućnostima ili sirovim performansama.

      Imajući sve navedeno u vidu zaista nema razloga zašto ne bismo dali toplu preporuku Blueberry NetCat M-12 modelu koji zaista nudi jako puno za uložen novac. Istina, u retrospektivi bi neki ranije testirani modeli vrlo lako izgubili u direktnom sukobu sa ovim uređajem, jer za manje novca nudi veću funkcionalnost i kvalitet. Stoga, ukoliko tražite jeftin i dobar tablet NetCat M-12 je odličan izbor koji zaista nema nijedno jedino veće “ali”.

      Prednosti

      – IPS ekran rezolucije 1280×800
      – OTG adapter
      – Performanse u testovima
      – JellyBean fabrički instaliran
      – Cena

      Nedostaci

      – Bela pozadina sklona prljanju
      – Sitniji bagovi tu i tamo

      Cena: 24.000 RSD

      Uređaj na test ustupio PIN Computers.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi