Filip Majkić
Dell Vostro 1510
Veliki proizvođač kao što je Dell ima čitave serije računara usmerene prema tačno određenoj grupi korisnika. Jedna od takvih je Vostro, serija koja se sastoji ne samo od notebook, već i desktop računara. Odmah razjasnimo dilemu – Vostro računari ciljaju “Small Business” kategoriju, odnosno mala (u našem slučaju, i srednja, imajući u vidu da smo malo tržište sa drugačijim karakteristikama od zapadnih) preduzeća. To ne znači da možda i neki drugi korisnici neće uspeti da se pronađu u nekom od ponuđenih modela. Ovo naročito važi za ljubitelje nešto tradicionalnijih dizajnerskih pristupa, koji žele relativno solidne i “nešljašteće” konfiguracije po pristupačnim cenama. No, glavna “meta” ovih uređaja kompanije Dell jesu mala i srednja preduzeća.
Notebook na testu
Vostro serija se bazira na konceptu “dovoljno za te pare”, uvek težeći da ponudi neku vrstu kompromisa između pristupačne, poslovne mašine i komponenti koje obezbeđuju dovoljno udoban rad u svakodnevnoj intenzivnoj kancelarijskoj upotrebi. Sastoji se iz serija različitih dijagonala, a na našem testu se našao model sa widescreen ekranom od 15.4 inča, i to jedna od snažnijih varijanti. Dolazi sa Intel Core 2 Duo T5670 procesorom, koji radi na 1.8 GHz i raspolaže sa 2 MB L2 keš memorije. Nvidia GeForce 8400M GS će korisniku, osim u rudimentarnim, omogućiti korisniku i uživanje u osnovnim multimedijalnim mogućnostima. Od ovakve grafičke karte svakako ne treba očekivati čuda, ali se sasvim sigurno radi o boljem rešenju od klasičnih “integruša” kada se radi o ovako koncepiranom računaru. 2 GB RAM memorije su dovoljna za praktično sve primene. Hard disk potpisuje Western Digital i on raspolaže kapacitetom od 250 GB, a tu je i DVD pisač slot-in tipa, što daje određenu atraktivnost. Ekran, koji za divno čudo ne poseduje intenzivne, sjajne premaze ima rezoluciju od 1280 x 800 piksela. Video izlazi nisu preterano raznovrsni, pošto je podržan samo VGA izlaz. Laptop raspolaže sa četiri USB 2.0 porta i jednim FireWire portom. Podržan je Wireless, za razliku od Bluetooth konekcije, koja je morala da “ode” sa ovog prevashodno biznis notebook-a. Ono gde je kompromis najveći je svakako softver, pošto uređaj ne dolazi ni sa kakvim operativnim sistemom (FreeDOS ne računamo kao ozbiljnu varijantu u tom smislu u 21. veku).
U paketu tipičnom za Dell računare ćete pronaći strujni adapter, više pratećih kablova, CD sa FreeDOS-om (!?), CD sa neophodnim drajverima za računar, kao i optički miš relativno solidnih performansi. Tu su, naravno, i baterija i sam notebook. Sve u svemu, Vostro dolazi u nenametljivom paketu koji se ne razbacuje dodatnim hardverom ili materijalima, ali koji donosi vrlo opipljivu dodatnu vrednost za firme koje bi nabavljale ovakve uređaje u vidu miša koji se isporučuje uz sam uređaj.
Dizajn na nas ostavlja dvojak utisak. Pre svega, treba reći da se radi o napravi koja nijednog trenutka ne pokušava da svojim oblikom i dimenzijama izigrava dopadljivost i prati trendove maksimalnog istanjivanja. No, nije da se nije mislilo na estetiku. Površina poklopca laptopa crne boje se presijava i poseduje sjajni nanos, te u praksi deluje veoma fino. Šteta što praksa takođe pokazuje da vrlo efikasno reprodukuje otiske prstiju, što nakon određenog vremena ostavlja posledice na “lepotu”. Kompletan laptop, računajući tu i spoljašnjost i unutrašnjost, je urađen u kombinaciji crne i tamno sive boje, sa metalik sivim logotipima kompanije Dell (sa prepoznatljivo zarotiranim slovom “e”). Poklopac je crne boje, sa “sjajnim grumenčićima”, a unutrašnjost rekativno slična, uz tu razliku što dominira tamno siva boja. Ono što dugoročno može da smeta jeste odsustvo bilo kakvog fiksatora poklopca kada je on u zatvorenom položaju, što može da zasmeta nakon nekog vremena kada se odgovarajuće opruge “razglave”, naročito imajući u vidu da je poklopac prilično težak. Kvalitet upotrebljenih materijala nije na zavidnom nivou. Plastika se pod rukom baš “oseća”, naročito u pojedinim delovima notebook-a u unutrašnjosti. Takođe, upravo na tim delovima je izuzetno lako savitljiva – na primer, na naslonima za dlanove ili u sekciji ispod ekrana, oko multimedijalnih tastera. Na gornjoj površini se nalazi ugraviran simbol kompanije Dell, oivičen kružnim prstenom. Napred se nalaze audio konektori, indikatori stanja i čitač memorijskih kartica, a pozadi VGA izlaz, priključak za strujni adapter i LAN konektor. Na levoj strani su prekidač za WiFi, ExpressCard slot, dva USB 2.0 porta i otvor za hlađenje. Sa suprotne strane su smešteni slot-in DVD pisač, još dva USB 2.0 porta, FireWire konektor, kao i Security Lock.
Unutrašnjost nas ostavlja poprilično ravnodušnim. Ono što nam se dopalo brzo biva potisnuto u drugi plan detaljima koji ne prijaju, a štrče. Jeftina plastika u unutrašnjosti, u kombinaciji sa lošim touchpadom i jasno naglašenim (ali ne i preterano dopadljivim) zvučnicima jasno sugerišu da se radi o jeftinom notebook-u. Na naslonu za dlanove ćete levo od touchpada pronaći ogromnu nalepnicu koja ne govori apsolutno ništa, ali to čini na čak osam jezika i dodatno narušava utisak. Touchpad ne odlikuje preterana preciznost, a njegovi tasteri imaju preterano lak klik, koji se oraktično ni ne oseti. Tastatura je solidnog dizajna, sa dobrim tasterima, ali i sa primetnim ugibanjem. Ipak, udobnost u kucanju možemo oceniti vrlo solidnom. Levo i desno od nje su smešteni zvučnici. Iznad tastature se nalaze taster za paljenje, logo računara, indikatori rada, kao i nekoliko multimedijalnih tastera osetljivih na dodir, plus jedan za izbacivanje optičkih medija iz odgovarajućeg uređaja. Oni poseduju plavo pozadinsko osvetljenje, ne preterano velikog intenziteta, baš kao i taster za paljenje.
Kao što smo već rekli, najekstremniji kompromis je ostvaren kada je softver u pitanju – notebook dolazi sa FreeDOS-om, koji se u 2008. godini ne usuđujemo nazvati operativnim sistemom, iako on to u teoriji jeste. Mi smo odlučili da testiramo Vostro 1510 pod Windows Vista operativnim sistemom. Vrednosti Windows Experience Index-a iznose: ukupno 3.4, po segmentima – 4.8 za CPU, 4.7 za RAM, 3.4 za grafiku, 4.5 za 3D grafiku, te 5.1 za hard disk. U praksi, računar se ponaša dovoljno živahno i više je nego adekvatno rešenje za tržišni segment kome je namenjen. Kultura rada je prilično solidna i nismo uočili bilo kakve probleme u realnom radu, što navodimo kao plus kada se radi o pristupačnim notebook-ovima, imajući u vidu da kod njih uvek strahujemo od prebučnih kulera ili “drljajućeg” hard diska. Generalno, i sintetički testovi su pokazali da su performanse na vrlo solidnom nivou.
Anti-glare ekran tačno ukazuje da je mašina namenjena firmama, odnosno kancelarijskom radu u zatvorenim prostorijama. Ne poseduje sjajan premaz, koji bi doneo poboljšanu vidljivost u uslovima jačeg osvetljenja, ali i neželjenu refleksiju. Da se razumemo, to nam se i dopada. Ipak, našoj nadi da bi ekran mogao biti izuzetno pozitivno iznenađenje stalo se na put gotovo momentalno, pošto su slabi uglovi gledanja, primetno probijanje pozadinskog osvetljenja i loša crna boja raspršili naše snove. Boje počinju da se menjaju već sa malim promenama uglova. Ipak, bili bismo previše kritični ako bismo rekli da ekran zaostaje za uređajima ove klase – ne, on je otprilike u nivou sa njima. Zagrevanje je primetno – ne i kritično – sa leve strane računara. To u praksi znači da ćete osetiti da se leva strana tastature i naslona za dlanove greju, ali ne toliko da bi vam to bitnije zasmetalo u realnom radu. Baterija omogućava tik nešto preko tri sata autonomije, što je sasvim zadovoljavajuć rezultat.
Specifikacija:
Dell Vostro 1510
LCD
15.4″
Wide LCD
da
Procesor
Intel Core 2 Duo T5670
Brzina procesora
1.8 GHz
Grafika
Nvidia GeForce 8400M GS
Sistemska memorija
2 GB DDR2
Hard disk
WDC WD2500BEVS-75UST0 (250 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)
Optički uređaj
Slot-in, TEAC DVD+-RW DVW28SLC
Modem
Conexant D400 USB Modem
LAN
Realtek RTL8168C Gigabit Ethernet NIC
Wireless LAN
Dell Wireless 1395 WLAN Mini-Card
Konekcije
4 x USB 2.0, FireWire, VGA izlaz, MOW2 Mini-PCI, ExpressCard/54, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica
Maksimalna rezolucija
1280 x 800
Operativni sistem
FreeDOS
Softver
/
Težina
2.6 kg
Dimenzije
357 x 258 x 25 mm
Cena
680 evra
Garancija
24 meseca
Rezultati testova
Dell Vostro 1510
PCMark 05
Score
4299
CPU
4643
Memory
3988
HDD
4186
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
2258/3458
NuclearMC
5706
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
16734/6525
Multimedia
98973/53794
Multicore Efficiency
4555 MB/s, 52ns
Memory Bandwidth
3865/3901
HDDDrive Index
42 MB/s
3DMark05
3D mark score
3283
CPU score
9197
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
41.8 MB/s
Access Time
18.2 ms
Burst Rate
49.3 MB/s
CPU Usage
14.8%
PCMark 2002
Battery test (40%)
74 min 57 sec
Rezime
U zaključku nam ostaje da potvrdimo ono što smo naveli u uvodu. Dell Vostro 1510 je solidan notebook donje klase, prevashodno namenjen biznis korisnicima i malim firmama, kojima je bitna ušteda po mnogim pitanjima, ali im je podjednako bitno da svojim zaposlenima obezbede aktuelnu platformu bez previše kompromisa. On pokušava i donekle i uspeva da bude dopadljiviji od konkurencije u njegovoj cenovnoj klasi. Ipak, ono što je najproblematičnije jeste cenovni rang, pošto u ovoj klasi sada već postoji ogroman broj raznovrsnih notebook računara, što daleko dopadljivijeg dizajna, što adekvatnih ili još boljih performansi. Takođe, sa operativnim sistemima (što može i da se obrne na prednost Dell uređaja, zavisno od vaše tačke gledišta, odnosno da li volite ili ne volite da na notebook-u imate preinstaliran Windows). Ipak, mišljenja smo da je za biznis korisnike u globalu prisustvo OS-a izrazito prihvatljivije rešenje, osim u nekim specijalnim slučajevima kada je zaista povoljnije uzeti računar bez istog. Naravno, izbor je na vama. U principu, znajte da Vostro 1510 neće izdati u hardverskom smislu, naprotiv. Tu je i dovoljan broj opcija za povezivanje, a snažna Core 2 Duo platforma će se lako izboriti sa svakim kancelarijskim izazovom. Premerite, pa presecite – možda su baš Vostro računari prava stvar za vašu firmu.
Performanse
9
CPU
4
Grafika
2
Hard disk
3
Autonomija
10
LCD panel
3
Količina sistemske memorije
5
Izrada računara
11
Dizajn
6
Tastatura, touchpad
1
Konekcije
4
Dodatni hardver i oprema
2
Softver
0
Garancija
2
UKUPNO POENA:
42
Prednosti:
– Solidne performanse
– Dopadljiv dizajn za biznis mašinu donje klase
Nedostaci:
– Plastika i sjajna gornja površina koja ostavlja tragove
– Loš touchpad
– Nema operativnog sistema
Notebook na test ustupila kompanija PiN Computers