Fujitsu Siemens AMILO Pa 3515

Fujitsu Siemens AMILO Pa 3515

Pred nama je proizvod koji je od strane dve kompanije najavljivan još od leta. Radi se o notebook računaru kompanije Fujitsu Siemens, iz mainstream Amilo serije, koji krasi potpuno novi dizajn. Baziran je na dugo očekivanoj AMD mobilnoj platformi. Da li je Puma po nečemu posebna i koliko je elegantna u novom FSC ruhu, otkrivamo vam u još jednom detaljnom testu...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Fujitsu Siemens AMILO Pa 3515

      Fujitsu Siemens brend je dobro poznat našem tržištu. Ova kompanija je veoma dugo bila vodeći isporučilac računara u Srbiji, naročito kada se radi o poslovnim rešenjima. Kao i svaka velika kompanija. Ipak, i naše tržište fluktuira i nijedna kompanija ne može doveka da računa na njegovu naklonost, već mora da napreduje, evoluira, obogaćuje ponudu. Tako i Fujitsu Siemens teži da napreduje sa svojom poslednjom generacijom proizvoda. Kompanija je rešila da unapredi nekoliko stavki, a glavni akcenat je bačen na dizajn, koji je Fujitsu Siemens prilično agresivno promovisao. O tome smo već u više navrata izveštavali i na stranicama ovog sajta, baš kao i o prezentaciji novog dizajn koncepta, koju je Fujitsu Siemens još krajem juna održao u Beogradu za predstavnike domaćih medija, tako da o tome možete više pročitati posetom stranicama na koje vode priloženi linkovi. Tom prilikom je rečeno da će se do kraja godine pojaviti pedeset novih proizvoda koje će karakterisati novi dizajn, te da će prva serija računara u koje će novi dizajn biti implementiran biti AMILO 3000 serija notebook računara.

      Rečeno – ispunjeno. Pred nama je AMILO Pa 3515 notebook računar, baziran na principima koje je Fujitsu Siemens ustanovio i koje primenjuje prilikom izrade novih računara. Ipak, nije samo dizajn ono što ovaj računar čini posebnim, makar kada se radi o testovima notebook računara na ovom sajtu. Nakon određenog vremena, najzad imamo priliku da isprobamo Puma mobilnu platformu, poslednju reč na mobilnom tržištu kompanije AMD. Osovinu platforme čine Turion X2/Ultra (Griffin) procesori, čipsetovi serije 7 (M780G northbridge + SB700 southbridge), kao i ATI Radeon mobilni grafički čipovi. Generalnom pričom vas nećemo zamarati, već ćemo vas podsetiti i uputiti na naše članke o samoj AMD Puma platformi, kao i na reportažu sa samog predstavljanja AMD Puma mobilne platforme za naše područje, održanu u Zagrebu početkom juna. Tom prilikom AMD je najavio da će do kraja godine izaći mnoštvo računara baziranih na njegovim čipovima. Ipak, nekako su i AMD i Intel (verovatno u dogovoru sa proizvođačima) dosta rastegli plasiranje novih modela. U svakom slučaju, sada konačno imamo priliku da vidimo kakav je AMD-ov odgovor na izuzetno popularnu Centrino platformu koja je maltene postala sinonim za notebook uređaje, odnosno na drugu generaciju iste.

      Hardver, specifikacija

      Kao i uvek, prvo se bavimo onim što se nalazi “unutra”. Osnovu AMILO Pa 3515 čine čipovi koji stižu iz kompanije AMD. U konkretnom slučaju, radi se o kombinaciji mobilnih varijanti AMD 780G northbridge i SB700 southbridge čipova. Procesor je dvojezgarni AMD Turion X2 Dual-Core RM-70, podešen na 2.0 GHz, ima FSB od 1800 MHz i 1 MB L2 keš memorije i podržava HyperTransport 3.0. Računar poseduje 2 GB RAM memorije. Za grafiku je zadužen integrisani Radeon HD 3200 grafički čip. Radi se o jednom od najjačih aduta Puma platforme. Ovaj integrisani grafički čip je tu negde blizu discrete Nvidia GeForce 6600 GT karte, namenjene desktop računarima. Drugim rečima, radi se o integrisanom čipu na kome se udobno može igrati popriličan broj igara, pa njega u daljem tekstu nikako nećemo nazivati polupogrdnim izrazom „integruša“. U konkretnom slučaju, on poseduje 64 MB sopstvene memorije i može pozajmiti do 1984 MB sistemske memorije, s’tim da je u konkretnom slučaju taj iznos više nego prepolovljen, imajući u vidu da se tolika količina memorije pozajmljuje samo od konfiguracija sa 4 GB (i više) sistemskog RAM-a. Fujitsu Siemens predviđa i upotrebu AMILO Graphics Booster-a, eksterne grafičke karte, ali o tome više kada proizvod budemo imali u rukama – u krajnjoj liniji, on nije predmet ovog testa, niti se dobija uz notebook.

      Specifikacija:
       

       

      FSC AMILO Pa  3515

      LCD

      15.4″

      Wide LCD

      Da

      Procesor

      AMD Turion X2 Dual-Core RM-70 (2.0 GHz)

      Grafika

      ATI Mobility Radeon HD 3200

      Sistemska memorija

      3 GB DDR2

      Hard disk

      Seagate Momentus 5400.4 ST9250827AS (250 GB, 5400 RPM, SATA)

      Optički uređaj

      Optiarc DVD RW AD-7590S

      LAN

      Realtek 10/100 Mbps Fast Ethernet LAN

      Wireless LAN

      Atheros AR5007EG WiFi 802.11b/g

      Konekcije

      (2+1) x USB 2.0, DVI izlaz, eSATA, ExpressCard, LAN konektor

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      /

      Softver

      /

      Težina

      2.95 kg

      Dimenzije

      358 x 259 x 37.5- 43.5 mm

      Cena

      46.500 dinara

      Garancija

      1 godina

      Računar poseduje 15.4” BrilliantView ekran rezolucije 1280 x 800 piksela. On prema specifikacijama poseduje odziv od 16 milisekundi, kontrast od 400 : 1, te osvetljenje od 200 cd/m2. Hard disk dolazi iz kompanije Seagate, a reč je o modelu koji se vrti na (za ovo tržište) standardnih 5400 obrtaja u minutu, a raspolaže kapacitetom od 250 GB. DVD rezač je standardan deo praktično svih današnjih konfiguracija. WiFi čip stiže iz firme Athereos i ne podržava Draft N standard, već je 802.11b/g tipa. Za razliku od Intela, koji propisuje korišćenje svog čipa u računarima koji pretenduju na Centrino (2) specifikaciju, AMD je nešto liberalniji i ostavlja proizvođačima da koriste rešenja koja se njima pokažu najpovoljnijim. Bluetooth nije podržan. Računar poseduje dva “nezavisna” USB 2.0 konektora, kao i jedan vrlo specifičan konektor na koji se može priključiti ili eSATA ili USB uređaj. Tu je i 15-in-1 čitač memorijskih kartica koji prema specifikacijama čita SD, miniSD, MicroSD, SDHC, MS, MS Duo, MMC, RS-MMC, MMC Micro, MSPRO, MS-PRO Duo, MS-Pro HG, MS-Pro HG Duo, M2 i xD formate. Za zvuk je zadužen Realtek ALC888 HD audio čip, sa 8-kanalnim S/PDIF digitalnim izlazom, te stereo zvučnicima snage 1.5 W). Integrisana web kamera (AMILOcam) podržava VGA rezoluciju, autofokus, automatsku regulaciju osvetljenja i low-light režim rada. Nažalost, uz računar se ne isporučuje operativni sistem.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Pakovanje nije naročito bogato i u njemu se nalaze samo strujni adapter, baterija i sažeto uputstvo. AMILO Pa 3515 poseduje, kao što smo već rekli, potpuno novi dizajn koji je Fujitsu Siemens – makar prema sopstvenim tvrdnjama – kreirao od nule. Koncept je sledeći – ono što predstavlja tehnološku novinu, priključak i sl. je smešteno u delovima računara crne boje. Ono što je Fujitsu Siemens označio kao “ljudski interfejs” (tastatura, touchpad) je obojeno belom bojom. Navijači Partizana se neće buniti. Poklopac i donji deo su skoro potpuno bele boje, dok se od poleđine oko bokova proteže crna linija. Na poklopcu je utisnut simbol kompanije Fujitsu Siemens. Interesantno je da se u njemu nalaze ugrađena dubinska svetla, zahvaljujući kojima delovi gornje površine svetle u mraku. Na prednjoj strani su smešteni audio konektori, uključujući i S/PDIF (pri levoj strani), 15-in-1 čitač memorijskih kartica (koji podržava SD, miniSD, MicroSD, SDHC, MS, MS Duo, MMC, RS-MMC, MMC Micro, MSPRO, MS-PRO Duo, MS-Pro HG, MS-Pro HG Duo, M2 i xD formate), te plavi LED indikatori rada pri desnoj strani. Pozadi se, tik uz levu stranu, nalaze DVI izlaz, LAN konektor (samo 100 Mbps, ništa od gigabitnog LAN-a) i priključak za strujni adapter. Levo su Kensington lock, otvor za ventilaciju, ExpressCard slot, kao i interesantan port, koji ima dvojaku funkciju, pošto može služiti i kao USB i kao eSATA. Na desnoj strani su smeštena dva uspravna USB porta, kao i DVD pisač.

      Unutrašnjost karakteriše kontrast između belih površina (nasloni za dlanove, touchpad, tastatura, delovi bočno od tastature) i crnih površina (iznad tastature, oko ekrana). Touchpad je neupadljiv i korektan, dok se tastatura previše ugiba u svom centralnom delu. Treba reći da je tastatura otporna na tekućine, odnosno da prolivanje raznih tečnosti, koje je uvek moguće, neće prouzrokovati nikakve posledice na rad računara. Ova sitnica (ili “sitnica”, u zavisnosti od tačke gledišta) je jedna od osnovnih karakteristika samog dizajna i implementirana je na sve nove notebook računare AMILO 3000 serije. Sami tasteri su korektno odrađeni, a implementiran je i veliki Enter taster. Levo od tastature je smešten taster za paljenje, koji svetli belim pozadinskim osvetljenjem kada je računar aktivan. Iznad tastature su tri dodatna multimedijalna tastera, a iznad njih zvučnici (svaki snage po 1.5 W, premda se kvalitet ne izdvaja od nekih solidnijih rešenja po tom pitanju), ispod površine obojene crnom bojom. Moramo pomenuti da je iznad tastature smešten taster koji aktivira Silent fan funkciju. Pritiskom na njega se smanjuju radni taktovi procesora i grafičkog čipa, a sa njima i broj obrtaja ventilatora na njima, nakon čega se još više smanjuje buka koju uređaj emituje (a koja prema specifikacijama iznosi 28.4 dBA u idle režimu, odnosno 33 dBA u aktivnom režimu, sa isključenim Silent fan-om). Iznad ekrana je smeštena Amilo cam web kamera, koja snima video zapis u VGA rezoluciji i koja podržava autofokus i automatsku regulaciju osvetljenja.

      Utisci

      Kompanija Fujitsu Siemens je pozicionirala Pa 3515 kao all-round notebook, podjednako upotrebljiv u raznim vidovima primene. Neopredeljenost prema specifičnoj klasi može biti mač sa dve oštrice kada se računar testira, naročito ukoliko testeri počnu da upoređuju napravu sa uređajima sličnog (ne)usmerenja, a drastično drugačije hardverske osnove. Ipak, mi ćemo se truditi da budemo “dovoljno” objektivni, uz zadržavanje svesti o cenovnom razredu. Nakon instalacije Windows Vista operativnog sistema (koji, podsetimo, ne stiže u računar) i odgovarajućih drajvera odradili smo standardnu paletu testova. Računar je bez većih problema izdržao sve torture. Windows Experience Index iznosi 3.8, odnosno po segmentima 4.8 za CPU, 5.6 za RAM, 3.8 za GPU i gaming grafiku, te 5.3 za hard disk. Računar se u principu ponaša dobvoljno živahno za Vistu, ali za naše mišljenje o performansama u nešto širem smislu pogledajte zaključak. Ono što je nepobitno jeste da računar bez problema može biti korišćen kao all-round rešenje za ispunjavanje svakodnevnih potreba.

      Ekran je svetla tačka ovog notebook-a, uz vrlo dobar integrisan grafički čip. Iako se ne može reći da se radi o vanserijskom ekranu, poseduje sasvim pristojne uglove gledanja za jedan notebook ekran, uz ne toliko primetan reflesni premaz. Svetao je i dosta jasan i stekli smo utisak da se radi o jednom od boljih ekrana u ovoj klasi. Kultura rada notebook-a je sasvim solidna, a pozitivnom utisku doprinosi i već spomenuta Silent fan funkcija koja doprinosi mirnoći rada. Naravno, to se plaća nižim radnim taktovima, pa vodite računa o svojim potrebama. Prilikom nešto intenzivnijeg rada dolazi do zagrevanja pri levoj strani notebook-a, koja ume da se prilično zagreje. Tastatura se blago ugiba i poseduje veliki Enter taster. Touchpad bismo takođe okarakterisali prosečnim – ne izaziva oduševljenje, ali ni ne razočarava.
      Kada isključite strujni adapter i začujete piskav zvučni efekat, brigu o napajanju preuzima šestoćelijska Li-Ion baterija od 4400 mAh / 48.84 W/h, koja notebook-u obezbeđuje oko dva sata i dvadeset minuta autonomije u nezahtevnom režimu rada. Nije baš savršen rezultat, ali se ne može okarakterisati ni lošim – radi se o nekoj vrsti proseka u ovoj kategoriji računara. Opciono se može nabaviti i osmoćelijska baterija, koja će autonomiju povećati.

      Rezultati testova

      Fujitsu Siemens AMILO Pa 3515

      PCMark 05

      Score

      3755

      CPU

      3807

      Memory

      2670

      HDD

      3798

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      1526/3120

      NuclearMC

      4922

      3Dmark06

      3Dmark score

      1520

      CPU score

      1430

      wPrime v 1.63

      32M (speed test)

      40.884 sec

      1024M (stability test)

      1237.097 sec

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      14095/11832

      Multimedia

      37725/41432

      Memory Bandwidth

      3676/3236

      Multicore Efficiency

      2244 MB/s, 178 ns

      HDDDrive Index

      45 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      49.3 MB/s

      Access Time

      16.2 ms

      Burst Rate

      55.8 MB/s

      CPU Usage

      17.5%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      58 min 30 sec

      Rezime

      Nakon sagledanih testova, možemo reći da su nam vrlo jasne svetle strane ovog računara. Bolji od ostatka konfiguracije su ekran (ukoliko posmatramo samo ovu klasu uređaja), Radeon HD 3200 (u odnosu na neposredne konkurente u vidu integrisanih rešenja), a tu bismo ubrojali i Silent fan funkciju, koja nam se prilično dopada – premda mnogi proizvođači omogućavaju nešto slično, pa čak i daleko efikasnije rešenje kroz neki svoj power management softver. Da li je to dovoljno da AMILO Pa 3515 preporučimo kao dobru kupovinu? Nažalost, ne. Notebook jednostavno suviše košta, a ne pruža puno, iako se vidi da se sam proizvođač potrudio da se napravi otklon od starijih modela. Naprava je po odnosu cene i performansi daleko iza brojnih modela koji se nalaze na tržištu, a pride se isporučuje bez operativnog sistema, koji bi dodatno podigao cenu uređaja. Jednostavno, po snazi – izuzmemo li grafički čip – ovaj notebook je negde u rangu sporijih modela na konkurentskoj Santa Rosa platformi ili čak između njih i bržih modela generacije koja se bazira na Yonah mobilnim procesorima. Izuzetak iz cele priče je hard disk, koji se ponaša na nivou savremenih rešenja. Da se razumemo, to ne znači da ovako koncepiran računar neće zadovoljiti potrebe velikog broj korisnika. No, gore navedene stavke su jednostavno činjenica koja se mora konstatovati. Odemo li ka periferijama, tu ćemo naći nove zamerke u vidu izostanka Bluetooth-a ili prisustva malog broja USB 2.0 portova – ukoliko budete koristili eSATA uređaj, imaćete ih svega dva na raspolaganju.

      Fujitsu Siemens je puno radio na dizajnu, i to se vidi. Ipak, na nas je isti ostavio prilično mlak utisak. I dalje se koristi plastika za izradu, a ceo koncept crno-belog kontrasta na nas nije ostavio nikakav poseban utisak kada smo se sa njim sreli uživo – što opet ne znači da će tako biti i sa drugim korisnicima, pošto kada je dizajn u pitanju važi stara narodna “100 ljudi – 100 ćudi”. Sa druge strane, on jeste veliki korak napred za Fujitsu Siemens, koji je upravo u tom segmentu dobijao najviše kritika u proteklom periodu. Kompanija je rešila da promeni imidž firme koja ne poklanja puno pažnje dizajnu, te je rešila da novu seriju all-round uređaja usmerenih prema krajnjim korisnicima oplemeni novim dizajnom. Ipak, kakav utisak on ostavlja u praksi? Autor ovog testa bi se najradije poslužio modifikovanom izjavom prvog čoveka koji je kročio na Mesec: “Ovo je veliki korak za Fujitsu Siemens, ali mali za čovečanstvo.” Kao i što se celog notebook-a tiče, ne vidimo taj značajniji otklon od konkurentskih rešenja, kakav smo, na primer, videli sa Gemstone linijom kompanije Acer, koja je školski primer kako dizajnersko rešenje može pomoći renomeu kompanije. Konačno, tu je i onaj najznačajniji faktor, naročito kada je u pitanju tržište kakvo je naše – cena. Nažalost, sa ovakvom cenom, ne vidimo jasno šta to ovaj notebook nudi u odnosu na konkurente, a konkurencija je sada jednostavno paklena. Kao što smo rekli, notebook ima svojih dobrih strana, a mnoge mane ne bi to bile kada bi cenovno pozicioniranje bilo drugačije. Fujitsu Siemens AMILO Pa 3515 svakako ima svojih pozitivnih strana, ali je na korisniku da prelomi da li su one dovljne da nadjačaju i opredele ga upravo prema kupovini ovog rešenja.

      Performanse

      9

      CPU

      3

      Grafika

      3

      Hard disk

      3

      Autonomija

      7

      LCD panel

      4

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      17

      Dizajn

      10

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      0

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      43

      Prednosti:

      – Solidan ekran kultura rada
      – Silent fan
      – Dobar integrisan grafički čip

      Nedostaci:

      – Odnos cene i performansi
      – Bez ozbiljnijih izdvajanja od konkurencije po nekom pitanju
      – Bez operativnog sistema

      Notebook na test ustupio Fujitsu Siemens .

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi