Fujitsu Siemens Esprimo mobile X9525 i M9410

Fujitsu Siemens Esprimo mobile X9525 i M9410

Od lokalnog distributera kompanije Fujitsu Siemens Computers smo dobavili dva tipična biznis računara. Šta to pomenuta firma ima da ponudi i gde je u odnosu na konkurenciju? Pogledajmo šta pružaju slični, a opet dovoljno različiti Esprimo mobile X9525 i M9410 notebook računari.

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Fujitsu Siemens Esprimo mobile X9525 i M9410

      Fujitsu Siemens je izgradio priličnu reputaciju u domaćim preduzećima. Jedno vreme je bio vodeći isporučilac notebook računara na našem tržištu, sa posebnim naglaskom na poslovna rešenja. Veliki broj firmi je poklanjao i dalje poklanja poverenje proizvodima ove kompanije. Sada su pred nama dva nova modela, koja su bazirana na praktično identičnoj platformu. Oba računara su deo Esprimo mobile serije poslovnih računara i stižu u sklopu X i M serija – deklarativno različitih, što ipak ne sprečava ove računare da dele veoma veliki broj karakteristika. Radi se o X9525 i M9410 laptopovima. Koje su prednosti i mane ovih računara u odnosu na slična rešenja? U ovom prikazu ćemo pokušati da ukažemo i na jedne i na druge, pri tome puno poredeći ova dva računara. Kako se radi o veoma sličnim modelima, što ćete u nastavku teksta videti, često ćemo ih međusobno porediti i koristiti jedan kao referencu za drugi. Čak i da želimo da uradimo suprotno, odnosno da ih posmatramo sa drastično različitih stanovišta, to jednostavno ne bi bilo moguće. Naizgled, ovi računari se jedino razlikuju po tome što je jedan 15,4-inčni (X9525), a drugi 14,1-inčni (M9410). Iako postoji još nekoliko suptilnih razlika, ova je na prvi pogled svakako najveća.

      WD5002ABYS RE3 test

      Obratimo pre svega pažnju na to šta ove računare čini poslovnim rešenjima. Pre svega, tu je hardverska platforma koja je kreirana upravo tako da na ovu stvar baci akcenat, pojedine mogućnosti računara, zaključno sa postoljem tipičnim za biznis okruženja, koje omogućava veliki broj dodatnih portova, uključujući i neke na koje smo gotovo zaboravili. Sve navedeno posebno važi za X9525, koji je baziran na Centrino 2 vPro platformi, dok se M9410 bazira na „običnoj“ Centrino 2 platformi. Oba računara podržavaju opcioni 3G/UMTS, koji omogućavaju nove vidove komunikacija, dižući kvalitet upotrebljivosti na novi nivo u tom smislu. X9525 već u startu podržava serijski i LPT port za povezivanje uređaja kao što su skeneri, štampači, aparati najraznovrsnijih namena, uglavnom starijih generacija ali koji se vrlo često mogu naći po kancelarijama. Manji model podršku za njih dobija tek kroz postolje.

      Postolje ili dock podržava Fujitsu Siemens računare gotovo svih dimenzija, uključujući i dva modela na našem testu. U principu, radi se o gomili plastike načičkane dodatnim portovima. Crne je boje i lako se povezuje sa računarom. Postoji specijalan konektor na koji je potrebno „nataknuti“ notebook. Na poleđini istog se nalazi mali, gumeni prekrivač koji prekriva odgovarajuće ležište. Dovoljno je ukloniti ga i postaviti notebook na postolje. Tada se dobijaju sledeće mogućnosti: 4 USB 2.0 porta, LAN, eSATA, LPT, serijski i PS2 konektori, DVI i VGA izlazi, a tu su i Kensington lock i strujni konektor. Treba imati u vidu da ova stvar povećava funkcionalnost notebooka, ali da je glomazna i teška za prenošenje. U principu, „potrebnija“ je manjem modelu, pošto veći dolazi sa podrškom za većinu navedenih stvari, ali o tome nešto kasnije u tekstu. Ovaj dock nije nikakva novina za Fujitsu Siemens biznis notebookove, pošto se uz neke od njih isporučuje već duže vremena, ali je novina na našem testu, jer prvi put isprobavamo uređaj koji stiže sa njim.

      Konačno, finalna stavka jeste postojanje Modular Bay-a. O čemu se zapravo radi? Modular Bay je ideja o višefunkcionalnom delu računara, pri čemu bi na korisniku ostalo da odluči na koji tačno način će ga iskoristiti. U praksi, umesto optičkog drajva, korisnik može opciono instalirati neki drugi uređaj – ili nijedan. U paketu se dobija optički drajv, ali se korisnici mogu opredeliti da umesto njega u računar stave hard disk radi povećanja kapaciteta, ili pak drugu bateriju, kojom bi se povećala autonomija računara (u kompaniji navode da se autonomija može povećati za 50-ak procenata na ovaj način, pa i više). Ukoliko želite, ne morate ugraditi ništa od pomenutog, čime ćete dobiti nešto lakši računar, što može značiti prilikom nošenja.

       

      Hardver, specifikacija

      Računari su hardverski veoma slični. Oba se baziraju na Intelovim platformama, odnosno Intelovim čipovima za mobilno tržište poslednje generacije. U oba se koristi Intel Core 2 Duo P8400 procesor, koji radi na 2,26 GHz. Ovaj Socket P procesor raspolaže sa 3 MB L2 keš memorije i radi na FSB-u od 1066 MHz. Izrađuje se u 45-nanometarskoj proizvodnji i ima malu termalnu disipaciju od svega 25 W. Srodni su i čipsetovi – X9525 raspolaće PM45, a M9410 GM45 čipsetom, koji su varijacije na sličnu temu, razlikujući se po tome što potonji ima integrisanu grafiku. Tako četrnaestica ima Intel GMA 4500MHD grafiku, dok petnaestica raspolaže nešto snažnijom GeForce 9200M GS grafikom koju potpisuje Nvidia. 9200M GS ima 128 MB sopstvene memorije i 8 procesivnih jezgara. Podržava PureVideo HD tehnologiju, odnosno hardversku akceleraciju video sadržaja visoke definicije, kao i DirectX 10, ali ne očekujte da ćete se preterano naigrati…Oba računara poseduju (samo) 1 GB DDR3-1066 memorije, koja radi na 7-7-7-20T latencijama u single channel režimu. Mala količina RAM memorije u svakom slučaju i toplo vam preporučujemo da, ako ste u stanju, nikako ne idete ispod 2 GB.

       

      Specifikacija:

       

      FSC Esprimo mobile X9525

      LCD

      15.4″,1680 x 1050, non-glare

      Procesor

      Intel Core 2 Duo P8400 (2,26 GHz)

      Čipset

      Intel PM45+ICH9M-E

      Grafika

      Nvidia GeForce 9200M GS

      Sistemska memorija

      1 GB DDR3-1066

      Hard disk

      Seagate Momentus 5400.4 ST920817AS (120 GB, 5400 RPM, SATA)

      Optički uređaj

      Optiarc DVD RW

      LAN

      Intel 82567LF Gigabit Network

      Wireless LAN

      Intel WiFi Link 5300 AGN, Bluetooth 2.1

      Konekcije

      (3+1) x USB 2.0, VGA izlaz, eSATA (combo), ExpressCard, PC Card, LAN konektor, čitač kartica, FireWire

      Ostalo

      Web kamera 1,3 mpx, skener otisaka prstiju

      Operativni sistem

      Windows Vista Business SP1

      Softver

      Norton Internet Security Trial, Adobe Reader, Microsoft Office Starter Edition trial, NERO trial, FSC LaunchCenter

      Težina

      2.85 kg

      Dimenzije

      363 x 260 x 38 mm

      Cena

      Sample

      Garancija

      Sample

       

       

      FSC Esprimo mobile M9410

      LCD

      14,1″, 1440 x 900, non-glare

      Procesor

      Intel Core 2 Duo P8400 (2,26 GHz)

      Čipset

      Intel GM45+ICH9M-E

      Grafika

      Intel GMA 4500MHD

      Sistemska memorija

      1 GB DDR3-1066

      Hard disk

      Seagate Momentus 5400.4 ST920817AS (120 GB, 5400 RPM, SATA)

      Optički uređaj

      Optiarc DVD (izmenjiv)

      LAN

      Intel 82567LF Gigabit Network

      Wireless LAN

      Intel WiFi Link 5300 AGN, Bluetooth 2.1

      Konekcije

      (2+1) x USB 2.0, DVI izlaz, eSATA, ExpressCard, LAN konektor

      Operativni sistem

      Windows Vista Business SP1

      Softver

      Norton Internet Security Trial, Adobe Reader, Microsoft Office Starter Edition trial, NERO trial, FSC LaunchCenter

      Težina

      2.3 kg

      Dimenzije

      335 x 245 x 38 mm

      Cena

      Sample

      Garancija

      Sample

      Ekran je jedna od stavki koje najdrastičnije razlikuju računare, iako se opet radi o relativno srodnim rešenjima. Naime, koristi se non-glare ekran, pa je stoga ovaj računar idealan izbor za one koji ne žele puno refleksije na ekranima svojih notebook računara. Radna rezolucija ekrana kod X9525 modela je 1680 x 1050 piksela, dok je kod M9410 modela takođe vrlo solidnih 1440 x 900 piksela, naročito za računar ovakvih dimenzija. Hard disk dolazi iz kompanije Seagate, a reč je o modelu koji se vrti na (za ovo tržište) standardnih 5400 obrtaja u minutu. Kapacitet je slabija strana ovog diska – u oba slučaja se radi o prilično “mršavih” 120 GB, ali su performanse sasvim solidne, kao i kultura rada. DVD rezač stiže iz zajedničke kompanije korporacija Sony i NEC – radi se o Optiarc uređaju.

      WD5002ABYS RE3 test

      Kao što smo pomenuli, on je modularan i po potrebi/želji ga možete izvaditi i umesto njega staviti nešto drugo. Mrežne čipove potpisuje Intel, kako Gigabit Ethernet, tako i WiFi koji podržava i poslednji Draft N standard. Bluetooth 2.1 je takođe podržan na oba modela. Tu je i combo port na koji se po potrebi može priključiti ili eSATA ili USB 2.0 uređaj. Moramo priznati da nam funkcionalnost ovakvih portova nije baš najjasnija, imajući u vidu da su brzinski uglavnom ograničeni na brzinu USB 2.0 konekcije. 4 u 1 čitač memorijskih kartica takođe srećemo na oba modela, baš kao i Realtek ALC262 audio čip. Veći model poseduje i web kameru rezolucije 1,3 megapiksela, dok je manji notebook nema. Uz oba računara se isporučuje Windows Vista Business SP1 operativni sistem.

       

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Kako su u pitanju sample modeli, u kartonskom pakovanju smo dobili samo ono najneophodnije – sam notebook, strujni adapter, primarnu bateriju, optički uređaj i postolje. Tu se nalazi i disk sa drajverima. Dock smo već opisali u uvodu teksta – radi se o korisnom dodatku koji proširuje broj podržanih portova i specijalno je namenjen za kancelarijska okruženja. Treba voditi računa da je prilično nezgrapan i da ga verovatno nećete nositi nikuda sa sobom. Sami računari su solidno izrađeni, u kombinaciji aluminijuma i plastike, ali nikoga neće ostaviti bez daha kvalitetom izrade ili čvrstinom. Kombinacija tamno sive i crne boje svuda dominira. Na poklopcu se nalazi logo kompanije Fujitsu Siemens na oba računara.

      Raspored konektora je nešto drugačiji u zavisnosti od računara. U oba slučaja, na prednjoj strani se nalaze audio konektori, WiFi prekidač, kao i čitač memorijskih kartica, dok je desna rezervisana za Modular Bay u koji, kao što smo napomenuli, možete smestiti optički uređaj, drugu bateriju, drugi hard disk ili – ništa od navedenog. Kod leve strane se već vide veće razlike. Dok X9525 na toj strani ima ExpressCard i PC Card slot, FireWire port, combo port koji se može koristiti ili kao eSATA ili kao USB 2.0, te Kensington lock i otvore za ventilaciju, kod manjeg M9410 modela nema PC Card slota, niti FireWire porta. Na zadnjem delu su razlike najdrastičnije, što je i za očekivati, imajući u vidu da je tu smešten najveći broj konektora. Kod petnaestice tu redom zatičemo priključak za strujni adapter, USB 2.0 port, serijski i LPT port za uređaje sa nešto starijim interfejsima (skeneri, printeri…), VGA izlaz, LAN konektor i još dva USB 2.0 porta, smeštena jedan iznad drugog, što uvek smatramo nesrećnim rešenjem jer sprečava korišćenje oba porta ukoliko je priključak iole kabastiji. Kod četrnaestice stvari stoje nešto drugačije. Pozadi su smešteni LAN konektor, VGA izlaz, dva USB 2.0 porta (jedan iznad drugog) i priključak za strujni adapter. Obavezno imajte u vidu da će svi ovi konektori, ukoliko koristite postolje, postati nedostupni, te da će vam tada na raspolaganju biti portovi samog postolja. Skrećemo vam pažnju da u uvodu možete pročitati više o postolju i tipovima konektora koje podržava. Pomenimo da se na poleđinama oba računara nalaze “zapušeni” otvori za modemski konektor, što kvari sliku o dizajnu.

      Unutrašnjost je takođe veoma slična i vidi se da se uređaji baziraju na istovetnom dizajnerskom rešenju – do te mere, da nekih stvari ima iako im tu nije mesto, pošto su dizajnirane za drugi model. Unutrašnjost je u kombinaciji crne (tastatura, zvučnici bočno od nje) i tamno sive boje (nasloni za dlanovi, touchpad, prostor iznad tastature, funkcijski tasteri). Touchpad je relativno korektnog ponašanja, ali je prilično malih dimenzija. Ovde uočavamo dva interesantna detalja. Između tastera se kod većeg modela nalazi skener otisaka prstiju, dok ga manji deo ne poseduje. Iznad touchpada su tasteri za trackpad kod oba modela, iako je malecki džojistik implementiran usred tastature većeg modela, ali ne i kod četrnaestice, čime je kod nje postojanje ova dva tastera praktično obesmišljeno. Bolje bi bilo da je prostor iskorišćen za veći touchpad, a to važi i za petnaesticu. Tastatura je vrlo dobrog kvaliteta i na nju nemamo nikakvih zamerki. Ima veliki Enter i desni Shift, korektan raspored, tastere dobre veličine i udobna je za kucanje. Ista je na oba modela, a samo su zvučnici, smešteni bočno od tastature, nešto širi na petnaestici. Iznad tastature se nalaze statusni LCD ekran koji obaveštava o određenim aspektima rada, taster za paljenje (koji svetli belim pozadinskim osvetljenjem prilikom rada), kao i još pet funkcijskih tastera – za lock računara, pozivanje windows mobility center-a, FSC LaunchCenter aplikacije, Eco taster i WiFi. Ovi tasteri se mogu rekonfigurisati preko FSC softvera. Iznad ekrana zatičemo još jednu razliku – dok 14” model nema web kameru, dotle 15” model raspolaže web kamerom, rezolucije 1,3 megapiksela.

       

      Rezultati testova

       

       

      FSC Esprimo mobile X9525
      WD5002ABYS RE3 test

      PCMark 05

      Score

      4927

      CPU

      5422

      Memory

      4792

      Graphics

      2491

      HDD

      4388

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      1322/4559

      NuclearMC

      7776

      3Dmark06

      3Dmark score

      1230

      CPU score

      1894

      wPrime v 1.63

      32M (speed test)

      33,794 sec

      1024M (stability test)

      1107,097 sec

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      21122/16599

      Multimedia

      147241/68322

      Memory Bandwidth

      5378/5284

      HDDDrive Index

      46 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      48,8 MB/s

      Access Time

      115,3 ms

      Burst Rate

      59,2 MB/s

      CPU Usage

      14,3%

       

      FSC Esprimo mobile M9410
      WD5002ABYS RE3 test

      PCMark 05

      Score

      4759

      CPU

      5384

      Memory

      4894

      Graphics

      2305

      HDD

      4471

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      1073/4670

      NuclearMC

      7892

      3Dmark06

      3Dmark score

      891

      CPU score

      1920

      wPrime v 1.63

      32M (speed test)

      33,991 sec

      1024M (stability test)

      1050,035 sec

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      21089/16648

      Multimedia

      146959/68267

      Memory Bandwidth

      5369/5283

      HDDDrive Index

      46 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      49,3 MB/s

      Access Time

      15,5 ms

      Burst Rate

      58,8 MB/s

      CPU Usage

      12,2%

       

      Utisci

      Kao šo smo već napomenuli, uz računar se isporučuje Windows Vista Business SP1 operativni sistem, iz čijeg se imena jasno vidi kojoj je grupaciji korisnika namenjen. Fujitsu Siemens računare isporučuje sa preinstaliranom LaunchCenter aplikacijom, koja po izgledu veoma podseća na Welcome Center Viste, ali je po funkcionalnosti nešto drugo – omogućava vršenje raznih podešavanja, bekapovanje, apdejtovanje računara, definisanje funkcija određenih tastera, brz pristup uputstvima i vodičima i tome slično. Ništa revolucionarno, ali ne ni beskorisno za manje iskusne korisnike – koga ne želi ovu stvar lako će je izbaciti iz startup-a. Windows Vista Experience Index je 4,4 za X9525, odnosno 3,7 za M9410, ali ta razlika potiče isključivo od ocene za grafiku (ukupan indeks ima vrednost najniže ocene, koja je u konkretnom slučaju ocena za grafičke mogućnosti, dok su ostali indeksi identični). Ocene za CPU su 5,2, memoriju 4,5, hard disk 5,4, dok se razlikuju samo za običnu (4,4 naspram 3,7) i 3D grafiku (5,0 naspram 3,8), u oba slučaja u korist većeg modela koji koristi Nvidia GeForce 9200M GS naspram Intel GMA 4500MHD rešenja. Upotrebljivost je na praktično identičnom nivou. Razliku čine rezolucija i nešto bolja grafička karta kod većeg modela, naspram manjih dimenzija i težine kod manjeg. Ponavljamo da se radi o veoma sličnim napravama, kako spolja, tako i iznutra. Rad je udoban u onoj meri u kojoj (ne) osećate potrebu za većom količinom radne memorije, a već smo izneli mišljenje da bi svakako bilo korisno da količinu iste barem duplirate.

      Kultura rada ovih računara je na visokom nivou. Nema čudne buke niti pregrevanja, premda nakon intenzivnog rada računar skroz levo ume da postane mlak na dodir, ali se radi o vrlo malom stepenu zagrevanja – naravno, govorimo o površinama na kojima korisnik ima dodir sa uređajem, pošto je zagrevanje donjeg dela računara, naravno, nešto veće. Zasluge za miran, tih i „hladan“ rad idu i na račun čipova male disipacije, koji se koriste u oba slučaja. Ekran je sasvim solidan, premda su mu vertikalni uglovi slabija strana – usudili bismo se reći, kao i kod 99% drugih notebook računara. Ima prijatne boje i živahno prikazuje video scene sa brzim pokretima, te zadovoljava najveći deo potreba. Tastatura je odlična i veoma prijatna za kucanje. Touchpad nije loš, ali je njegova površina prilično mala, što je šteta. Naravno, ukoliko uvek koristite miša, ta stavka vas neće ni zanimati.

      WD5002ABYS RE3 test

      Osmoćelijska litijum-jonska baterija kapaciteta 5200 mAh omogućava, u teoriji, 5 sati autonomije na X9525 modelu, odnosno 5 sati i 45 minuta autonomije na M9410 modelu. Ove brojke Fujitsu Siemens-a nismo baš potvrdili u praksi, pošto je X9525 izdržao oko 4 sata, a M9410 oko 4 i po sata surfovanja i nezahtevnog korišćenja, sa ekranom zatamnjenim na pola i uključenom WiFi konekcijom. Ipak, oba notebooka u ovoj stavci dobijaju najviše ocene. Sa korišćenjem dodatne baterije bi se autonomija trebala uvećati za barem 50 procenata, što nažalost nismo bili u prilici da isprobamo u praksi.
       

      Rezime

      Nakon sagledanih testova i karakteristika, šta reći? Radi se o više nego korektnim rešenjima tzv. “small-to-medium business” kategorije, odnosno biznis laptopovima donje klase. Da bi bili idealni, uz njih bi verovatno mogla ići torba za nošenje, koju firme smatraju obaveznom stavkom, ali Bože moj, biće i takvih paketa. Ukupno gledano, uz par modifikacija, poput dodavanja više RAM memorije, ili pak eventualne ugradnje hard diska većeg kapaciteta, ovi računari predstavljaju vrlo dobar izbor. Daju određen nivo fleksibilnosti kroz dock koji dodaje nove funkcionalnosti (što posebno važi za manji model), kao i kroz Modular Bay, koji omogućava dodatno optimizovanje računara za vid korišćenja koji je baš po ukusu ili potrebama krajnjih korisnika. Autonomija je na vrlo visokom nivou, te oni koji izlaze na teren ne moraju strahovati da će u kratkom roku ostati bez pristupa funkcijama računara zato što je baterija istekla. Oni mogu pogodovati i onima koji traže notebook na taj način da im je glavni kriterijum ekran bez refleksije, što je, nažalost, danas vrlo teško pronaći i najčešće iziskuje kompromis neke druge vrste. Tu nema mnogo diskusije – X9525 i M9410 su brzi, pouzdani i efikasni notebook računari koji ispunjavaju sve prohteve u klasi u kojoj su plasirani. Što se tiče njihovog međusobnog odnosa, M9410 preporučujemo onima koji žele manji, lakši – samim tim i prenosiviji notebook (ove stakve ne možemo izraziti kroz broj poena – ukoliko vam je to bitan kriterijum, džaba što veći model ima veću rezoluciju ili nešto snažniji grafički čip), dok X9525 ima prednosti u vidu veće radne rezolucije, snažnijeg grafičkog čipa koji se može dodatno iskoristiti u određenoj grupi aplikacija, te većeg broja i više vrsta portova u samom startu.

       

       

      X9525

      M9410

      Performanse

      11

      10

      CPU

      6

      6

      Grafika

      3

      2

      Hard disk

      2

      2

      Autonomija

      10

      10

      LCD panel

      6

      5

      Količina sistemske memorije

      3

      3

      Izrada računara

      16

      15

      Dizajn

      9

      8

      Tastatura, touchpad

      3

      3

      Konekcije

      4

      4

      Dodatni hardver i oprema

      0

      0

      Softver

      3

      3

      Garancija

      1

      1

       

       

       

      UKUPNO POENA:

      50

      47

      Western Digital WD1600AAJS
      FSC Esprimo mobile X9525

      Western Digital WD1600AAJS
      FSC Esprimo mobile M9410

      Prednosti:

      – Solidan ekran
      – Kultura rada
      – Performanse na nivou
      – Modularnost
      – Ukupan utisak

      Nedostaci:

      – Mala, ali nesrećna dizajnerska rešenja koja mogu “bosti oči” pojedinim korisnicima
      – Ne baš najsjajniji kvalitet izrade dock-a
      – Raspored konektora je mogao biti bolji

      Notebookove na test ustupila kompanija Fujitsu Siemens Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi