Delimir Tasić
Kompanija Gericom osnovana je davne 1990. godine kao S + S GmbH sa ciljem proizvodnje prenosnih i desktop računara. Fokus je od samog nastanka bio na što boljem odnosu performanse-cena, kao strateškoj orijentaciji. Saradnja sa velikim trgovinskim lancima obezbedila je da jedan od osnovnih elemenata marketing miksa – distribucija, bude što bolje ostvaren. Samim tim i veliko tržišno učešće na tržištima Centralne Evrope ne treba nikoga da začudi. Veliki uspesi došli su kao posledica dobre saradnje sa poznatim proizvođačima računarskih komponenti kao što su npr. Intel, AMD, ali i veoma povoljnoj ceni proizvoda uz neke inovativne elemente.
Tako je pre izvesnog vremena Gericom predstavio prvi GPRS notebook, a kako kažu, prvi su proizvođač koji je u svoj proizvodni portfolio uvrstio notebook baziran na Intel Pentium procesoru, Intel Pentium II procesoru, ali i na veoma popularnom Centrino konceptu.
Iako su na našem tržištu popularni pre svega Gericom notebook računari, pogrešno je mišljenje da Gericom proizvodi samo taj tip proizvoda. U njihovom asortimanu isto tako nalaze se i Tablet PC računari, PDA uređaji, monitori, digitalni fotoaparati…
Privući pažnju na prezasićenom PC tržištu nije lako. Gericom je to ostvario svojim proizvodima koji su jedinstveni po pojedinim funkcijama koje su inkorporirane u njih. Tako ćete u Gericom-ovom katalogu naći notebook računare sa najjačim grafičkim čipovima kompanije ATi (Radeon9600, Gericom Volcano), ali i konkurentske kompanije nVidia (prikaz tog modela upravo čitate). Interesantan je i Gericom Blockbuster koji pleni odličnim dizajnom, a specijalnost Gericom Cinema modela je 15,4″ widescreen TFT monitor. Ništa manje interesantan nije ni model Hollywood koga pokreće Centrino tehonlogija, takođe ga odlikuje wide screen, ali je nešto većih dimenzija tako da ćete se sa njim dobro zabaviti gledajući DVD filmove dok putujete. Štedljivi Pentium M koji je deo Centrino kompleta omogućiće vam veliku autonomiju, tako važnu kada je gledanje filmova na putu u pitanju. Ukoliko vam je iz nekog razloga potreban prenosni računar sa ugrađenim DSL routerom, i tu Gericom ima odgovarajući model. Sve u svemu zanimljiva ponuda…
Naravno, tako zanimljivi proizvodi nisu mogli proći nezapaženo na tržištu, pa tako Gericom ponosno ističe da je proizvođač broj jedan u Nemačkoj, a na zavidnoj poziciji top 10 liste proizvođača, kada je evropsko tržište u pitanju…
Tako dobrim poslovnim rezultatima, svakako je doprinela i činjenica da je Gericom sponzor brojnih sportskih događanja na starom kontinentu, ali i van njega. Veoma je zanimljovo da je austrijska kompanija sponzorisala prvenstvo u motociklizmu, pa tako na njihovim notebook računarima možemo naći potvrdu da se radi o zvaničnim prenosnim računarima kada je ta manifestacija u pitanju…
Gericom Hummer FX5600
Kao što mu i ime kaže (koristi se i naziv Gericom Hummer Force), model koji vam prikazujemo pokreće veoma brz grafički čip kompanije nVidia. GeForce FX serija kartica predstavlja DirectX 9 akceleratore, a o većini modelia grafičkih kartica baziranih na ovim čipovima imali ste prilike da čitate na našem sajtu. Ono po čemu se GeForceFX Go 5600 razlikuje od “punokrvnog” FX5600 čipa je niža frekvencija rada (čip radi na 250 MHz, a 64 MB DDR memorije na 500 MHz). Takođe prisutne su i nove tehnike štednje energije. Sve ostalo uglavnom, je i dalje prisutno baš kao i na FX5600 karticama. Tako smo u 3DMark03 testu mogli na ekranu ovog moćnog notebook-a da odgledamo i Mother Nature test koji izričito zahteva DirectX 9 grafički akcelerator…
Moćne komponente zrače i veliku količinu toplote, a da je ispod poklopca ovog 3.7 KG teškog Hummer-a zaista vruće svedoči i temepraturni senzor FX čipa koji je pokazivao da radi na čak 66C. Ništa niža nije bila, ako je verovati NVidia senzorima, i temperatura unutrašnjosti računara – čak 59C…
Ipak, SpeedFan 4.09 koji smo koristili za merenje temperature procesora prikazivao je da ugrađeni Pentium 4 radnog takta 3066 MHz (23 x 133) radi na “svega” 45-55C. Moramo napomenuti da se ne radi o mobile varijanti (podržana je i HyperThreading tehologija, koja se iz BIOS-a ne može isključiti), baš kao i kod ASUS L5 serije koju smo imali na testu. Naravno, upućeniji znaju da Pentium 4-M na 3.06 GHz ne postoji, niti je za sada, HyoerThreading tehnologija implementirana u procesorie za prenosne račuanre. Dakle, radi se o standardnom desktop procesoru. Samim tim, tako moćan procesor troši dosta struje, a nemogućnost obaranja takta procesora kod Gericom notebooka sa testa uslovila je relativno malu autonomiju…
Iako radi na FSB-u od 533 MHz (quad pumped) 512 MB Samsung memorije je bilo podešeno na 333 MHz (asihrono tj. 166 MHz u odnosu na 133 MHz kolika je stvarna sistemska magistrala koja odgovara P4 efektivnoj magistrali od 533 MHz). Očigledno je da su u Gericomu hteli da “iscede” svaki atom performansi iz ovog modela, jer često kod prenosnih računara zatičemo arhaičnu memoriju specifikacije DDR266. Ujedno DDR333 je najjači memorijski standard koji implementirani i845GL može da podrži.
Ugrađeni hard disk je izašao iz pogona japanske kompanije Toshiba i odlikuje se kapacitetom 60 GB za koji su zadužene ploče koje se okreću na 4200 obrtaja. Ugrađenih 2 MB keša je i dalje standard kada su hard diskovi u pitanju, mada se ubrzano prelazi na moćnije modele sa 8 MB keša. ATA100 interfejs garantuje da uskih grla na relaciji hard disk-kontroler neće biti, jer uveliko prevazilazi mogućnosti ugrađenog hard diska koji, iako podržava ATA100 standard, postiže maksimalni transfer od približno 40 MB/s.
Zvučna podrška poverena je manje-više standardnom VIA čipu sa oznakom VT1612A koji je po AC97 standardu. Zvučnici ugrađeni iznad tastature će zadovoljavajućim kvalitetom dočararati standardne zvukove koje Windows reprodukuje tokom rada, a za nešto više obezbeđan je line out priključak, ali i izlaz za slušalice, zajedno sa potenciometrom za regulaciju zvuka što predstavlja zgodno rešenje i smanjuje potrebu da stalno pozivate softverska podešavanja za zvuk.
DVD rezači su sve više u modi, a naše mišljenje očigledno dele i inženjeri kompanije Gericom. Naime, predvideli su da u skorijoj budućnosti svaki njihov notebook, pa čak i oni modeli koji koštaju ispod 1000e imaju ugrađen DVD rezač! Stari dobri CD standard definitivno ide u penziju. U Gericom Hummer je ugrađen DVD recorder japanske kompanije Matsushita (za one koji ne znaju, Panasonic i Technics su brendovi baš te kompanije). Model sa oznakom UJ-815A odlikuje 16x brzina narezivanja CD-R diskova i 2x brzina narezivanja DVD diskova. Iako će se vrlo brzo pojaviti na našem tržištu i 8x rezači, veliki problem predstavlja dostupnost medija deklarisanih za tako velike brzinske specifikacije – i dalje su najčešći 2x mediji, a i većina onih deklarisanih kao 4x odbija da se narezuje po toj brzinskoj specifikaciji. Veoma nam se dopalo i to što ugrađeni drajv nema pokretna vratanca, već slično Pioneer DVD plejerima sa S sufiksom, ima samo prorez u koji se ubacuje disk. Nismo smeli da probamo da li mogu da se ubacuju i sve popularniji CD-ovi prečnika 8 cm, mada nas to pitanje muči još od pojave prvih primeraka takvih diskova… 🙂
Ugrađena tastatura je solidna mada se ugiba prilikom kucanja odajući utisak nešto lošije završne obrade. Ipak osećaj prilikom kucanja nije toliko loš tako da, verovatno, nećete imati potrebu da, kada radite kod kuće, priključujete dodatnu tastaturu (obezbeđen je i jedan PS/2 port). Tri dodatna, konzervativno dizajnira tastera obezbeđuju uključivanje računara i pokretanje Internet i EMail aplikacija.
Kada već govorimo o ulaznim uređajima ne možemo, a da ne iznesemo zamerke na ugrađeni touch pad. Pored toga što nema taster za isključivanje, a koji nam se veoma dopao kod ASUS L5 serije, odlikje se i manjom preciznošću tokom rada.
Notebook ipak karakteriše solidna završna odbrada i moderan dizajn. Nešto manji broj priljučaka nego što smo očekivali je direktna posledica niske cene koja odlikuje ovaj model i pored vrhunskih performansi. Ukoliko krenemo od leve strane uočićemo neizbežni USB 2.0 port, Card reader (SD, MS, MMC) je odmah do njega, a isto važi i za univerzalni PS/2 port na koji možete da priključite ili tastaturu ili miša. Kensington lock key je takođe prisutan i predstavlja, mogli bismo reći, standard kada su prenosni računari u pitanju.
Desna strana je nešto bogatija priključcima. Tri USB 2.0 porta ukupan broj ovih priključaka zaokružuje na cifri četiri. Zvučna podrška obezbeđena je preko mikrofonskog ulaza i stereo izlaza za slušalice ili dodatne zvučnike. Potenciometar za jačinu zvuka, na koji smo se već osvrnuli, je takođe prisutan. PCMCIA Type II drajv je smešten na ovoj strani računara, gde su mesto našali i mikrofon i signalne LE diode.
Zadnja strana otklriva velike ventilacione otvore ispod kojih se naziru masivni bakarni hladnjaci neophodni za održavanje bezbednog nivoa temperature ugrađenog P4 procesora koji se zaista mnogo greje. Pomalo zastareli paralelni port je i dalje tu, zajedno sa dodatnim monitorskim i TV izlazom. IEE1394 port nudi nešto višu propusnu moć nego popularni USB 2.0, a obezbeđeni konektor će vam omogućiti da uživate blagodeti ovog standarda povezivanja na svom notebooku. Modem i LAN portovi integrisaće Gericom Hummer u mrežno okruženje, a ugrađenu litijum-jonsku bateriju ćete puniti za oko 2-3 sata posredstvom priključka za adpater koji se takođe nalazi sa ove strane računara.
Kada je u pitanju ekran, njime nismo preterano bili oduševljani i uklapa se u priču o veoma povoljnoj ceni za računar ovakvih performansi. Loš ugao gledanja neće dati konzistentan prikaz ukoliko se dosta pomerate dok radite na računaru, ali je zato reprodukcija bolja veoma visokog nivoa. Odziv je standardan – ni pretrano dobar, ali ni loš. Sasvim je dovoljan da se poigrate na računaru i odgledate neki film, tako da glavna zamerka ostaje na lošem uglu gledanja bilo da je reč o horizontalnom ili vetikalnom uglu, ali bi se generalno ekran mogao okarakterisati kao prosečan.
Već spomenuti ventilacioni otvori iza kojih su masivni hladnjaci otkrivaju još jednu manu velike brzine procesora implementiranog u Hummer FX. Naime, svakih par minuta broj obrtaja ventilatora bi varirao od maksimalne ka minimalnoj brzini što zna da iritira. Nažalost u AMI BIOS-u koji je ugrađen na ploči ima jako malo opcija, pa su one kojima bi se eventualno varijacija broja obrtaja isključila izostale. Nedostatak power managment funkcija kada je procesor u pitanju dodatno podižu temepraturu, jer procesor bilo da radi na baterijama ili na struji uvek radi na maksimalnih (i u većini situacija nepotrebnih) 3.06 GHz. Ako tome dodamo da je P4 3.06HT jedan od “najtoplijih” procesora na tržištu onda je situacija još lošija. Ipak bez ovako brzog procesora, grafike i memorije ovaj računar ne bi mogao da uđe u kategoriju “desktop replacement” računara.
Pored svih pobrojanih hardverskih karakteristika u velikoj i šarenoj kutiji, svoje mesto našlo je i debelo upustvo na više jezika, originalni Windows HP Home Edition (što naravno pozdravljamo), nešto dodatnog sotvera, reklamnog materijala… Dakle, ništa vam neće faliti da računar odmah pustite u pogon, jer stiže sa preinstaliranim operativnim sistemom na HDD-u. Vaše je samo da obezbedite softver sa kojim ćete svakodnevno raditi, za sve ostalo se Gericom već pobrinuo.
Na kraju, zarad bolje preglednosti, kao i obično, sve ove podatke ćemo predstaviti u vidu pregledne i detaljne tabele…
Procesor
– Intel® Pentium® 4 3.06GHz, Northwood, 512k L2,
– FSB533, HT
Operativni sistem
– MS(R) Windows XP Home Edition (uključen u cenu)
Čip-set
– Intel 82845GL + Intel 82801DB
Ekran
– 15″ TFT-LCD
Rezolucija
– 1024x 768x 16 M XGA
Hard Disk
– Toshiba 60 GB, 2 MB keša, ATA100, 4200RPM, Fluid Bearing
Memorija
-512 MB DDR333, Notebook DDR-RAM 144pin 3.3Volt
– 2 SO DIMM slota za proširenja (proširivo do 1024MB)
Optički uređaj
– Matsushita UJ-815A (Dual, 24x CD-R, 2x DVD-R); slot-In
Grafička kartica
– NVIDIA GeForce Go FX5600, 64 MB sopstvene memorije
Zvučna kartica
– VIA VT1612A AC'97, 16bit full duplex – 3D sound
– Softverska wavetable sinteza
– 16bit Soundblaster pro kompatibilnost
– Konektori: mikrofon & zvučnici (linijski izlaz)
PCMCIA slot
– PCMCIA Type2 x1
Modem/LAN
– Data/Fax Modem SmartLink 56k/V92
– 10/100 MBit LAN
Baterija
– Litijum jonska baterija (8 ćelija, 4000 mAh)
Tastatura
– 87/89 tastera – emulacija numeričke tastature i 12 funkcijskih tastera
Touchpad
– Synaptics touch-pad
Power Management
– Suspend to RAM, Suspend to Disk i Stand By mod
Konektori
– LPT (paralelni)
– Audio: Line Out, Mic In
– VGA 15-to pinski izlaz
– 4x USB Port 2.0
– TV izlaz (S-Video)
– Firewire IEEE 1394 x1
Dimenzije
– 39mm (H) x 345mm (W) x 282mm (D)
– Težina: 3,5kg
Ostalo
– Kožna torba, softverski paket (Nero Express, PowerDVD XP 4.0…), punjač baterija, prateća upustva…
Ponašanje tokom rada
Zaista se malo šta, ako se ima u vidu da je u pitanju prenosni računar, može zameriti ovom notebooku. Procesor na preko 3 GHz, iako uzrokuje nisku autonomiju, performanse podiže na zaista visok nivo. Pametno iskorišen maksimum memorijskog kontrolera i845GL čip-seta dodatno doprinosi visokim performansama, a sliku upotpunjuje veoma brz nVidia 3D akcelerator sa DirectX 9 funkcijama. Velika zamerka ide ka tome da se izvoru napajanja (struja/baterija) prilagođava samo grafički adapter, dok procesor i memorija uvek rade maksimalnom brzinom. Kratko trajanje baterije, kojoj je bilo dovoljno svega 35 minuta da se spusti na 50% kapaciteta je direktna posledica neracinalne potrošnje ovakvog Intelovog procesora…
Električna mreža
Baterija
SiSoft Sandra 2004 Standard
CPU
9567 / 3830/6797
8951 / 3826/6792
Multimedia
23465 / 33966
23420 / 33930
Memory
2507 / 2505
2473 / 2470
HDD
16429
22700
PC Mark 2002
Test baterije (50%)
35 ' 18″
CPU
7471
7430
Memory
6398
6168
HDD
493
732
3D Mark 2001SE
640 x 480 x 16
12340
9099
1024 x 768 x 32
9332
7590
3D Mark03
Default test
2253
2097
CPU Test
560
353
Quake III – The Arena
640 x 480 x 16 fastest (fps)
326.9
208.7
1024 x 768 x 32 quality (fps)
205.1
172.5
HDD Tach 2.7
Transfer max / min (GB/s)
26.3 / 3.7
40.7 / 15.9
Prosečni transfer (GB/s)
19.9
31.8
Vreme pristupa (ms)
21
14.6
Opterećenje procesora (%)
1.5
1.9
Iz testova 3D podsistema koje smo primenili se vidi sva snaga ugrađenog FX Go 5600 adaptera. Prisustvo poslednjih generacija Pixel i Vertex Shadera u skladu sa DirectX 9 specifikacijom se posebno oseća u 3DMark03 testu. DirectX 8 test – 3D Mark 2001SE je takođe pokazao veliku brzinu ugrađene grafike, a pošto je najveći broj novih naslova napisan oslanjajući se na ovaj API, nije teško zaključiti da će svaka igra raditi glatko u rezoluciji koja je predviđena za ekran ovih dimezija (1024×768). OpenGL gaming test, stari dobri Quake III, je već obavno prestao da muči grafičke kartice pa je tako i ovde.
Rezultati vezani za brzinu hard diskova su ono što nas uvek podseti da testiramo notebook, a ne desktop računar. Loše performanse su posledica male brzine rotacije, male gustine zapisa na pločama i svega 2 MB keša. Jednostavno, HDD koji je davno prevaziđen kada su desktop računari u pitanju, ali na žalost, i dalje najčešći izbor na prenosnim računarima. Ako se tome doda da je HDD najproblematičnija komponenata kada su performanse modernih PC računara u pitanju, nije teško IDE podsistem okriviti da je usko grlo sistema. Ipak, situaciju će delimično popraviti to što je kapacitet Toshiba diska ugrađenog u Gericom Hummer zaiste velik, tj. iznosi 60 GB. Pomalo su nas zbunile performanse diska kada je u pitanju rad sa različitim izvorim napajanja. Naime, suprotno svakoj logici disk je, ako je verovati SiSoft Sandri, PC Marku i HDD Tachu, brže radio kada se kao izvor napajanja koristila baterija nego električna mreža posredstvom adaptera. Da li je u pitanju nemogućnost softvera da izmeri realne performanse hardvera nismo uspeli da odgonetnemo, pa ovaj podatak ostaje kao kuriozitet.
Više puta smo spomenuli da računar nije briljirao kada je u pitanju autonomija rada. Svega 35 minuta i 18 sekundi je bilo dovoljno da se 100 % napunjena litijum-jonska baterija kapaciteta 4000 mAh isprazni na 50% kapaciteta. Zaista malo. Pomoću masivnog adapera baterija će se napuniti za 2-3 sata, ali problem prekratke autonomije se ne može ničim anulirati.
Zaključak
Ako vam treba snažan desktop replacement notebook računar, veoma povoljne cene, ako se uzme u obzir šta sve nudi, možda ste našli ono što ste tražili u Gericom Hummer FX5600 računaru. Iako su kompromisi jasno vidljivi, a tiču se lošijeg ekrana, manjeg broja priključaka (npr. ne možemo da shvatimo da nije ubačena podrška bar za IC vezu, ako već BlueTooth nije toliko jeftin za implentaciju), siromašnije prateće opreme, perfornase su osetno bolje nego kod skoro prikazanog ASUS L5 notebooka. Ipak, ASUS je imao veoma visok kvalitet izrade, ali i puno višu cenu.
Tokom perioda testiranja smo pored standardnih benchmarking aplikacija probali i mnoštvo drugog sotfvera. Bilo da se radi o aktuelnim naslovima igračke industrije (WarCraft III – The Frozen Trone, Command & Conquer Generals: Zero Hour, SplinterCell itd…), gledanju DVD filmova, slušanju muzike ili obradi slika u Photoshopu, sve se odvijalo veoma brzo kao na najbržim i najskupljim kućnim računarima.
Veća buka koju računar generiše tokom rada je ono što nam je zaista smetalo. Iako nema govora o tome da se može porediti sa nivoom buke koju emituju pojedini desktop računari (Gericom Hummer, kao i svaki notebook je ipak tiši), ipak se radi o (pre)glasnom prenosnom računaru. Pomalo nespretno realizovano variranje broja obrtaja sistemskog kulera je ono što najviše iritira tokom rada. Ipak, to je cena koju morate platiti da bi imali računar visokih performansi – bilo da je reč o prenosnom ili o kućnom stonom računaru.
Kada samo već kod cene, više puta smo spomenutli da je ona veoma povoljna, a konkretno – radi se o 1590 eura. Svakako, radi se o dobro izbalansiranom proizvodu, kod koga su izvesni kompromisi i više nego dobro iskomepenzovani kroz cenu što je uostalom i odlika većine Gericom proizvoda. Neosporno je da Hummer FX nudi zaista najviši nivo performansi kada su prenosni računari u pitanju, pa ako su vam one zaista i potrebne, slobodno, u sve boljoj ponudi na domaćem tržištu razmotrite i ovaj model.
Računar na test ustupio “Mikrodizajn“