Dragoljub Radovanović Ovaj vodič je pre svega namenjen osobama koje se nešto slabije snalaze na računaru i internetu, ali i osobama koje ne žele da previše razmišljaju o tome šta treba da se uradi, koji softver treba da se instalira, odakle on treba da se preuzme i slične situacije koje bi vam oduzele dodatno vreme kada bi ste se sami informisali. Mi smo tu da vam takoreći olakšamo život, barem što se tiče WiDi tehnologije, sastavljajući ovaj kratak vodič u kome ćemo vas detaljno provesti kroz celokupni proces, kroz koji trebate da prođete da bi ste osposobili Intel WiDi tehnologiju na svom laptopu, koji prethodno treba da ima WiDi podržane komponente. Te teme smo se dotakli još u editorijalu, ali ne vidimo razlog zašto se ne bi podsetili šta vam je sve to potrebno da bi Wireless display bio moguć. Ove uslove ćemo podeliti u dve kategorije, hardver i softver.
Hardver
Glavna stvar, bez koje Wireless Display ne bi bio moguć je takozvani adapter, koji će služiti kao prijemnik slike bežično poslate sa laptopa, koju će pomenuti uređaj sprovesti do vašeg televizora. Glavna metoda povezivanja ovog adaptera sa vašim televizorom je veza HDMI kablom, ali za one koji nemaju HDTV već televizor standardne rezolucije, postoji i veza pomoću standardnih RCA kablova, što je zapravo analogna veza. U ovoj tački vremena, na tržištu postoje samo četiri modela adaptera koji će vam omogućiti Wireless Display, a to su:
1. Belkin ScreenCast* TV Adapter
2. NETGEAR Push2TV* HD Adapter >
PTV2000:
PTV1000:
3. D-Link DHD-131* TV Adapter >
Drugi uslov dolazi u vidu hardverskih komponenti i softvera koji vaš laptop poseduje (ili ne poseduje). Da bi Intel Wireless Display funkcionisao, potrebno je da imate sledeće:
1. Jedan od sledećih modela Intel Core i3, i5, ili i7 procesora:
Intel® Core™ i3: 390M; 380M; 370M; 350M; 330M; 330E; 2310M
Intel® Core™ i5: 580M; 560M; 540M; 520M; 480M; 460M; 450M; 430M; 580UM; 560UM; 540UM; 520UM; 470UM; 430UM; 2540M; 2520M; 2410M; 2537M
Intel® Core™ i7: 640M; 660LM; 640LM; 620LM; 620M; 610E; 690UM; 680UM; 660UM; 640UM; 620UM; 660UE; 2710QE; 2820QM; 2720QM; 2635QM; 2630QM; 2657M; 2649M; 2629M; 2620M; 2617M; 2540M; 2520M; 2510E; 2640LM; 2620LM; 2630UM; 2610UM; 2530UM; 2920XM
2. Grafiku – Intel® HD Graphics
3. Jedan od sledećih Intel CentrinoWireless čipova:
Intel® Centrino® Wireless-N 1000, 1030 Intel® Centrino® Advanced-N 6200, 6205, or 6230 Intel® Centrino® Wireless-N + WiMAX 6150 Intel® Centrino® Advanced-N + WiMAX 6250 Intel® Centrino® Ultimate-N 6300
4. Softver – Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT)2 i Intel® Wireless Display1 moraju biti instalirani i omogućeni
5. Jednu od sledećih verzija Windows 7 operativnih sisitema:
Windows 7 64-bit, Home Premium, Ultimate ili Professional Windows 7 32-bit, Home Premium, Ultimate, Professional ili Basic
Ako posedujete laptop koji ne ispunjava ove uslove, nažalost ne možete koristiti Intel Wireless Display. Ipak, ako vam se WiDi sviđa kao rešenje, Intel vam savetuje da pri sledećoj kupovini laptopa obratite pažnju na ovaj logo, kako bi ste lakše prepoznali koji modeli laptopova podržavaju Intel Wireless Display:
U prethodnom delu smo vam prikazali koji hardver morate da posedujete, kako bi WiDi konekcija bila moguća, ali ona neće raditi tek tako sama od sebe – ipak morate instalirati odgovarajući softver i drajvere. Ono što je potrebno da uradite prikazaćemo vam u narednim koracima, ulazeći u najsitnije detalje, što će dosta pomoći ljudima, kojima računari i snalaženje na njima nije baš najjača strana.
1. Pre svega, potrebno je da odete na Intel-ov sajt, na kome se nalaze linkovi ka potrebnim drajverima, a kako ne biste lutali po sajtu, ostavićemo vam direktan link – http://www.intel.com/support/wireless/wtech/iwd/sb/CS-031109.htm
2. Intel vam je već označio kojim redosledom trebate da instalirate potreban softver, ali mi ćemo proći nešto detaljnije kroz taj proces. Klikom na plus u žutom kvadratiću, otvarate dodatne detalje vezane za to polje, i otkrivate linkove za preuzimanje. Neke od potrebnih stvari imaju dve varijante drajvera, jedne za 32-bitan tip sistema i jedan za 64 bitan tip, dok neke stavke sadrže podršku i za jedan i drugi tip operativnog sistema – jasno je označeno na sajtu. Ako niste sigurni koji tip operativnog sistema imate, to možete proveriti u Control Panel > System and Security > System > System Type.
Kako Intel preporučuje, a savetujemo vam da pratite ovaj redosled, prva stvar koju morate instalirati je najnoviji drajver za bežičnu konekciju. Ovde imate dva fajla -Wireless_14.2.0.10_Ds64.exe i Wireless_14.2.0.10_s64.exe. Prvi i manji fajl instalira samo drajvere, a drugi veći fajl instalira i drajvere i Intel PROSet/Wireless WiFi Software, preuzmite drugi veći fajl, dakle Wireless_14.2.0.10_s64.exe. Kod ostalih koraka nemate dva izbora za preuzimanje, to je samo na ovom koraku, tako da možete preuzeti sve fajlove odjednom, ili da se vraćate na stranicu svaki put posle završenog koraka – izbor ostaje na vama. Skinuli ste Wireless_14.2.0.10_s64.exe na lokaciju na vašem računara, a sada je potrebno da pokrenete njegovu instalaciju. Dobićete prozor u kome ćete pratiti sledeće korake – Next > Next > I Accept > Next > Next > Next > Finish.
Nakon klika na dugme Finish, pogledajte u svoj donji desni ugao ekrana u Taskbar-u i potražite ikonicu koja izgleda zelenkastu ikonicu, postavite kursor na nju i pritisnite desni klik na mišu, gde će vam se otvoriti prozor gde birate da omogućite ili onemogućite WiFi i da omogućite ili onemogućite Intel My WiFi tehnologiju. WiFi treba da vam stoji na On, a trebate da izaberete Enable Intel My WiFi tehnologiju.
Levim klikom na istu ikonicu, dobićete sledeći prozor, ali opcije u njemu nas preterano i ne zanimaju, bitno je da smo omogućili My WiFi tehnologiju.
Idemo na sledeći deo procesa omogućavanja WiDi tehnologije na vašem laptopu, a to je instalacija Intel HD Graphics drajvera. Dakle, potrebno je skinuti jedan jedini fajl koji vam je ponuđen u ovoj sekciji drajvera, a to je Win7Vista_64_152250.exe. Nakon što ste preuzeli taj fajl, pokrenite ga i pratite sledeće korake – Next > Next > Yes > Next > Next > I want to restart… > Finish, nakon čega će se vaš kompjuter restartovati.
Pri sledećem podizanju sistema, videćete plavu ikonicu monitora sa loptom, valjkom i kupom u vašem taskbaru, u donjem desnom uglu. Podešavanja u njoj nisu preterano bitna za funkcionisanje WiDi konekcije, nama je bitno samo da smo instalirali drajvere.
Finalna bitna stvar i ključna za funkcionisanje WiDi-a, je Intel® Wireless Display software update. Preuzmite fajl označen kao Setup2.1.42.0.exe, pokrenite ga sa lokacije gde ste ga preuzeli, pa zatim pratite sledeća uputstva – Next > Next > Finish.
U procesu instaliranja WiDi drajvera, primetićete u donjem desnom uglu poruku da je instaliran i Intel WiDi Audio Device, jer ova tehnologija pored slike bežično prenosi i zvuk.
Na vašem desktop-u će se pojaviti Intel (R) WiDi ikonica, koju možete premestiti na drugi deo desktopa kako bi ste je izdvojili, pošto ćete je korisiti dosta često, jer ona igra ključnu ulogu u pokretanju Intel WiDi konekcije.
Duplim klikom na nju, dobićete sledeći početni prozor, koji će se pojaviti samo pri prvom pokretanju programa. Jednostavno pritisnite I agree dugme.
Vreme je da povežete HDMI ili RCA kablom vaš WiDi adapter na HDTV ili televizor standardne rezolucije, i naravno, da utaknete kabl za napajanje u utikač kako bi WiDi adapter dobijao struju. U našem konkretnom slučaju, koristili smo Belkinov WiDi adapter, tako da smo na televizoru dobili sledeću sliku u kojoj piše da trebamo da pokrenemo WiDi konekciju na našem laptopu.
Vraćamo se opet za laptop računar i nakon što ste kliknuli I agree u prethodnom prozoru, dobićete sledeći prozor u kome će vaš WiDi adapter biti prepoznat. Ako vaš adapter nekim slučajem nije prepoznat, potrebno je stisnuti dugme Scan for available adapters, pa će se on pojaviti u listi.
Klikom na Connect dugme završavamo ceo proces instaliranja softvera i dobijamo rezultat zbog kojeg smo sve ovo radili, a to je da bežično pošaljemo sliku na naš televizor.
Kod nas je slika odmah bila prepoznata kako treba i njena veličina se sasvim lepo uklapala u polje za sliku na našem televizoru, ali ako imate problema sa veličinom slike, postoji opcija do koje dolazite klikom na Properties u prozoru WiDi aplikacije, nalazi se u Adapter kartici i zove se Resize TV picture.
U njoj možete sasvim lepo namestiti veličinu slike klikom na plus ili minus znakove, ako vam je nekim slučajem ona prevelika ili premala.
Takođe postoje još neke opcije ponašanja WiDi konekcije, od kojih vam može biti zanimljiva opcija da se prikazuje ili ne prikazuje strelica miša na televizoru.
Poslednja stvar, koja je opcionalna za instaliranje, je Intel WiDi Widget. Preuzmite fajl sa nazivom WiDi_Widget.msi i pokrenite instalaciju, gde ćete pratiti I Accept > Install > Finish.
Dobićete ikonicu na desktopu u sa simbolom dve strelice i imenom Intel (R) WiDi Widget. Ovaj Widget vam dozvoljava da jednim klikom prebacite prozor ili fullscreen sliku 1080p filma sa ekrana laptopa na ekran televizora, ukoliko radite u Extended režimu slike.
Savetujemo vam da pročitate i naš Editorijal o WiDi tehnologiji, u kome ćete pronaći još informacija koje nisu pokrivene u ovom tekstu, jer smo se ovde ipak samo fokusirali na to kako da omogućite WiDi na vašem laptopu, što je bio i cilj teksta. Nadamo se da smo u tome uspeli i da ste uspešno ispratili naše korake, i želimo vam da uživate u pogodnostima koje nudi Intel Wireless Display tehnologija. Do sledećeg čitanja!
How To: Intel WiDi
Nedavno smo vas podsetili na editorijal o Intel Wireless Display tehnologiji - tačnije o bežičnom prenosu slike sa vašeg laptopa na HDTV, u kome smo vam opisali kako tehnologija funkcioniše i šta vam je potrebno od opreme da bi ste je sproveli u delo. U ovom podsetniku, kao sasvim logičan nastavak te teme, bavićemo se procesom preuzimanja i instalacije softvera potrebnog da bi Intel-ova Wireless display tehnologija, ili skraćeno WiDi, bila osposobljena. Ovaj kratki vodič pokriva svaki korak koji treba da napravite da bi ste osposobili WiDi na svom laptopu, o čemu više možete pročitati u nastavku teksta...