HP Compaq 6735s

HP Compaq 6735s

Iz kompanije HP nam stiže notebook računar egzaktnog usmerenja. Kao i uvek, ovakvi uređaji su nezahvalni za procenu i teško je objektivno ih rangirati kada treba dati sud iz šire perspektive. Stoga je najbolje fokusirati se na odgovor – da li ispunjava ciljeve koji su pred njega postavljeni još u polaznim stadijumima dizajniranja.

    Sadržaj

      Filip Majkić

      HP Compaq 6735s

      Najnoviji Compaq 6735s ima težak zadatak, a to je da nastavi tradiciju serije isplativih biznis računara. Sam HP deklariše svoj proizvod kao “notebook idealan za upotrebu u malim i srednjim preduzećima”, što samo po sebi dovoljno govori o kakvom se tipu uređaja radi. Možda će nekima od vas biti interesantno da znaju da se prethodnici ovog uređaja uveliko koriste i u velikim sistemima, kao što je naš Telekom. Ipak, da ne ulazimo preterano u te priče, već da se posvetimo uređaju na prikazu – radi se o laptopu koji je dizajniran da bude upotrebljivo rešenje za all-round potrebe, nezahtevne aplikacije, odnosno da bude dovoljno pristupačan i primamljiv za kupovinu na veliko. Najprimamljiviji će biti biznis korisnicima, ali ne treba isključiti da se ovaj mališan nađe na spisku želja i kada se radi o korisnicima koji ciljaju pristupačan i jeftin računar proverenog brenda. Da, znamo da će poslednja rečenica izazvati reakciju kod nekih od vas, ali – stanje je takvo i činjenica je da se veliki broj ljudi brendom rukovodi, da se tako izrazimo, “u većoj meri nego što je brend merilo nekog kvaliteta”.

       

      Malo ćemo “preskočiti” uobičajen redosled izlaganja i reći vam da je ovo notebook baziran na Puma mobilnoj platformi kompanije AMD. AMD čipovi čine osnovni pogon uređaja u hardverskom smislu – procesor, čipset i integrisana grafika dolaze upravo sa potpisom ovog proizvođača. Stoga on može biti sasvim solidan izbor za one koji traže solidnije performanse od integrisanih grafičkih čipova, imajući u vidu da će se Radeon HD 3200 ponašati dosta bolje od većine konkurenata. Opet, laptop ima i nekih mana, od nedostatka operativnog sistema (što automatski njegovoj ceni daje drugu dimenziju), do raznih sitnica na mikro nivou i kompletnog pozicioniranja – sasvim drugu dimenziju ovom laptopu daju uglovi gledanja korisnika i firmi. Pođimo polako na put otkrivanja HP Compaq 6735s notebook računara.

       

      Hardver, specifikacija

      Već smo rekli da osnovu ove platforme čine čipovi kompanije AMD. Stavka koja je najvećem broju čitalaca najznačajnija jeste centralni procesor. Ovde zatičemo dvojezgarni Athlon X2 oznake QL-60. On radi na taktu od 1,9 GHz. Ovaj procesor raspolaže sa 256 KB L1 i 1 MB L2 keš memorije (512 KB po jezgru) i u teoriji bi trebao da omogući relativno udoban multitasking. M780G čipset predstavlja poslednju reč tehnologije kompanije AMD na ovom polju. Ovaj čipset poseduje ATI Radeon HD 3200 integrisanu grafiku, za koju se usuđujemo da kažemo da predstavlja najubedljivije rešenje u toj kategoriji, zajedno sa nedavno izašlim GeForce 9400M integrisanim čipom kompanije Nvidia. On podržava DirectX 10.1, HD video akceleraciju, omogućavajući čak i donekle upotrebljivo igranje.

      Tu su i još neke tehnologije, koje nažalost nema smisla ni pominjati usled toga što uređaj ne poseduje određene hardverske elemente, kao što bi bili HDMI priključak ili diskretna grafika koja bi omogućila korišćenje Hybrid CrossFore opcije. GPU radi na 500 MHz, dok memorija radi na 400 MHz. Memorija se “otkida” od sistemskog RAM-a, kao i kod svih drugih integrisanih grafičkih čipova. Kad smo kod memorije, HP je sa ovim modelom bio prilično izdašan – notebook poseduje 4 GB DDR2 memorije. Da biste je potpuno iskoristili morate instalirati 64-bitni operativni sistem, pošto 32-bitni operativni sistemi poseduju ograničenje adresiranja usled koga je nemoguće koristiti više od 3 GB RAM memorije. Uvek treba računati da će deo toga otići za potrebe grafike – oko 250 MB, barem…

      Specifikacija:

       

      HP Compaq 6735s

      LCD

      15.4″, 1280 x 800

      Procesor

      AMD Athlon X2 DualCore QL-60, 1,9 GHz

      Grafika

      ATI Radeon HD 3200

      Sistemska memorija

      4 GB DDR2

      Hard disk

      Toshiba MK35252GSX (320 GB, 2.5-inčni, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      HL-DT-ST DVDRAM GSA-T50L

      LAN

      Marvell Yukon 88E8042 PCI-E Fast Ethernet Controller (10/100 LAN)

      Wireless LAN

      Broadcom 802.11b/g WLAN, Bluetooth

      Konekcije

      4 x USB 2.0, VGA izlaz, ExpressCard,

      Operativni sistem

      Softver

      Dodatno

      Web kamera, 4-u-1 čitač kartica (MS, MS Pro, SD, xD)

      Težina

      2,6 kg

      Dimenzije

      358 x 323 x 26 mm

      Cena

      512 evra

      Garancija

      36 meseci

      Compaq 6735s raspolaže 15.4-inčnim ekranom rezolucije 1280 x 800 piksela, sa diskretnim glare refleksnim slojem. Hard disk stiže iz kompanije Toshiba. Fino je videti da se nije preterano štedelo kod ove stavke, to jest da u laptop nije ubačen neki od modela malih kapaciteta. Notebook raspolaže sa 320 GB skladišnog prostora. Radi se o tipičnom 2,5-inčnom disku, sa 8 MB bafer, koji se vrti na 5400 obrtaja u minutu. Ono što uređaj izdvaja od ostalih u ovoj kategoriji jeste podrška za 3D Drive Guard tehnologiju. Uređaj je zaštićen od udaraca i vibracija, što doprinosi očuvanju podataka. HP objedinjuje sve tehnologije hardverskog i softverskog tipa koje služe zaštiti hard diska i podataka na njemu pod zajedničkom oznakom 3D Drive Guard. Optički uređaj je prisutan u formi DVD pisača, koji stiže iz kompanije LG. Laptop ne podržava Gigabit Ethernet niti WiFi Draft N standarde, već samo 10/100 i 802.11b/g. Poseduje 4 USB 2.0 pota i VGA izlaz, ali ne i nekom od naprednih konekcija kao što su HDMI, FireWire ili eSATA, na koje su nas već navikli (samim tim i razmazili) brojni proizvođači. Bluetooth je podržan. Računar ne poseduje operativni sistem.

       

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Laptop stiže u kartonskoj kutiji u kojoj ćete pronaći notebook, strujni adapter, ali i veliku količinu knjižica. Ukoliko se nadate da se u njima nalazi bogat sadržaj, varate se – radi se o identičnim, rudimentarnim uputstvima na mnoštvu jezika. Uz Compaq 67XX seriju ide i torba, kao standardan deo paketa, što je i logično imajući u vidu usmerenje prema biznis korisnicima. Kod uređaja namenjenih malim i srednjim preduzećima ova stavka je uvek prisutan. Ukupno gledano, nimalo iznenađujuće pakovanje, imajući u vidu cenovno pozicioniranje ovog notebook računara, kao i njegovo usmerenje.

      Osnovni problem kada je dizajn laptopa u pitanju kada su individualni korisnici u pitanju jeste što se ovaj notebook, da nije HP logoa, vrlo teško prepoznaje kao proizvod kompanije Hewlett-Packard. Sa druge strane, firmama koje naručuju ova stavka i nije toliko bitna. Laptop je crne boje, sa zaobljenim ivicama, i neatraktivnog izgleda. Neko bi rekao da je za ovu klasu računara sasvim dovoljno, a opet, viđali smo svakakve egzibicije po tom pitanju i u nižim cenovnim klasama. Ovde je sve jednostavno i uniformno. Rekli bismo – i bez previše kvalitetnih materijala. Laptop je izrađen od matirane plastike i njegovi delovi se prilično savijaju i pod manjim pritiscima. Ovo svakako nije nešto što prija, bez obzira o kojoj se kompaniji i bez obzira o kojoj se cenovnoj klasi radi.

      Notebook je u potpunosti crn, bez obzira da li govorimo o spoljašnjosti ili unutrašnjosti, s’tim što su neki delovi obojeni u većoj ili manjoj meri bojom visokog sjaja, premda se uglavnom radi o detaljima kao što su okvir oko ekrana ili zvučnici. Ne postoji nikakav pričvršćivač za poklopac i to gledamo kao veliki minus, posebno što već u startu poklopac ne prijanja najsrećnije za podlogu. HP nije implementirao ni mehanički ni magnetni pričvršćivač. Na prednjoj strani su smešteni audio konektori i čitač memorijskih kartica, dok pozadi nema nikakvih konektora. Na desnom boku su smešteni DVD pisač i Kensington lock, a na levom prikljulčci za modem i LAN, VGA video izlaz, otvor za hlađenje i konektor za strujni adapter. Na oba boka se, tik uz prednju ivicu, nalaze po dva USB 2.0 porta, koji su previše “uz prednju ivicu” za naš ukus i treba paziti da ne dođe do oštećenja uređaja priključenih u njih tokom rada. Ovo može smetati i prilikom korišćenja miša, koji će se po nekoj logici stvari upravo na tom mestu i nalaziti. Iznad USB portova na levoj strani računara se nalazi ExpressCard slot.

      Unutrašnjost ne ostavlja preterano bolji utisak. Nasloni za dlanove su previše oštro “odsečeni” za naš ukus (ovaj tekst kucamo upravo na laptopu, te smo slobodni da konstatujemo da se posle određenog vremena “oseća” pritisak ivice naslona za dlanove u ozbiljnijoj meri). Touchpad je srednjih dimenzija, a solidn odzivnu dodirnu površinu “spuštaju” dva očajna tastera, koji se ne spuštaju na dole pritiskom. Radi se o tasterima koji se spuštaju tako što se rotiraju oko ose na gornjoj ivici tastera, što u praksi znači da je jedini način da bez otpora koristite tastere da ih pritiskate pod uglovima od 45 do 60 stepeni. Iznad touchpada i naslona za dlanove (u čijem se donjem desnom uglu nalazi AMD nalepnica) se nalazi tastatura. O njoj ćemo više u sekciji Utisci, a ovde ćemo spomenuti da ima naša slova i naizgled sasvim korektan raspored i veličine tastera. Iznad nje su zvučnici, obojeni crnom bojom nešto većeg sjaja, a tu su i tasteri za paljenje i (de)aktiviranje Wireless konekcije. Ispod ekrana se nalaze logo kompanije HP i oznaka računara (6735s), dok je iznad njega smeštena web kamera.

       

      Utisci

      Windows XP je i dalje izbor velikog broja firmi, naročito manjeg obima. Za njega je AMD Puma platforma sasvim dovoljna, što se pokazuje i u praksi. Računar poseduje dosta memorije i generalno gledano solidan hardver i stoga se mašina ponaša vrlo živahno. Pošto smo isprobali naprave sličnog profila, možemo vam potvrditi da bi se slično dešavalo i sa Windows Vista Basic operativnim sistemom, koji je takođe jedna od opcija prilikom naručivanja. Dvojezgaran procesor, solidan hard disk, dosta RAM-a, dovoljno dobar grafički čip – tu nema mesta nekim zamerkama ili oduševljenjima, mašina radi upravo onako kako biste mogli da naslutite da radi kada bacite pogled na specifikacije.

      Ekran je zadovoljavajućeg kvaliteta. Poseduje glossy premaz, i kao takav će davati dosta refleksije u uslovima relativno slabog osvetljenja. Opet, imajući u vidu da je laptop predviđen prevashodno za kancelarijsku upotrebu sa dosta veštačkog svetla, pod kojim ekran odlično funkcioniše, to ne možemo uzeti kao neku ozbiljniju manu, tim pre što glossy ekrani danas u potpunosti dominiraju u ovom tržišnom segmentu. Boje su jasne, uglovi gledanja solidni, osvetljenje je malo slabije – sve što se može i očekivati od CCFL ekrana ove kategorije. Može se otvoriti do ugla od 135 stepeni.

      Zagrevanje prilikom intenzivnijeg rada dolazi do izražaja u centralnom delu i prema levoj strani notebook računara, makar kada se radi o površinama sa kojima korisnik ostvaruje kontakt. Kada laptop radi punom snagom, brzina obrtaja kulera postane veća i tada se uređaj “čuje”, dok je u ostalim situacijama sve tiho i nema emitovanja buke. Zvučnici su dosta glasni, možda i najglasniji koje smo imali priliku da čujemo u ovoj cenovnoj klasi. Kvalitet zvuka je druga priča, ali je nezahvalno tražiti nešto više od notebook-a, posebno ove kategorije.

      O touchpad-u smo formirali sliku da je veoma loš, najviše zahvaljujući užasnim tasterima, koji su nefunkcionalni, a ostavljaju i utisak užasno jeftinih, bez adekvatne povratne informacije. Tastatura je druga priča, premda i tu moramo da razgraničimo osećaj prilikom kucanja i objektivan kvalitet. Tasteri su izrađeni od jeftine plastike i više nego ijedna druga tastatura sa kojom smo se susreli ostavljaju utisak da su “nabačeni odozgo na podlogu”, makar kada se gledaju. Sa druge strane, vrlo smo iznenađeni da takva tastatura daje sasvim solidnu povratnu informaciju i da je kucanje na njoj sasvim OK iskustvo. Tasteri su dobrih oblika i dimenzija, već smo pomenuli da ima naša slova, a tu je i veliko Enter, koje uvek prija videti. Stoga tastatura dobija prolaznu, čak i sasvim dobru ocenu.

      Autonomija je stavka gde ovaj uređaj prilično podbacuje. Svega 48 minuta u testu, odnosno oko dva sata autonomije sa uključenom WiFi konekcijom i nezahtevni browsing i kuckanje, uz zatamnjen ekran, sigurno ne mogu da se okarakterišu kao nešto vredno hvale, posebno u vremenu kada retko koji novi računar ima manje od tri sata autonomije. To posebno važi u ovoj klasi, gde nema previše komponenti koje su veliki potrošači – na primer, diskretne grafike. Uz računar se isporučuje šestoćelijska Li-Ion baterija od 47 Wh. Autonomiju ovog računara, posebno imajući u vidu njegov hardver i namenu, moramo okarakterisati kao “jedva adekvatnu”. 

       

      Rezultati testova
       

      HP Compaq 6735s

      PCMark 05

      Score

      3187

      CPU

      3853

      Memory

      2852

      HDD

      4571

      3Dmark 06

      3Dmark score

      1389

      CPU score

      1416

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      2049/2949

      NuclearMC

      4955

      wPrime

      32M (Speed Test)

      46,312 sec

      1024M (Stability Test)

      1471,375 sec

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      12398/11354

      Multimedia

      35602/39282

      Memory Bandwidth

      3763/3762

      Multicore Efficiency

      2087 MB/s, 187 ns

      HDDDrive Index

      46 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      49,8 MB/s

      Access Time

      17,7 ms

      Burst Rate

      88,2 MB/s

      CPU Usage

      2,8%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      48 min 12 sec

       

      Rezime

      HP Compaq 6735s je “obična” biznis mašina. Ima jasno izraženih nedostataka, i ne spada u one uređaje koji oduševljavaju, bilo na prvi pogled, bilo nakon detaljnog testiranja i ispitivanja njenih mogućnosti. Zaštićen hard disk i podaci, jednostavan dizajn, solidan ekran i zadovoljavajuća tastatura su glavne prednosti. Mana takođe ima. Procena ovog računara zavisi od ugla gledanja korisnika. Ako vam treba all-round laptop i želite nešto za ličnu upotrebu, i posmatrate na ovu priču iz ugla individualnog korisnika, na nesreću HP-a, imate mnoštvo izbora koji moramo okarakterisati boljim od Compaq 6735 laptopa. Ukoliko stvari posmatrate iz ugla biznis korisnika i interesuje vas opremanje vaše kancelarije pouzdanim i efikasnim mašinama – stvari se donekle menjaju, mada ne preterano. Ipak, HP je svojom Compaq 67XX linijom osvojio poverenje mnogih firmi i ne treba sumnjati da će mu ga one ponovo pokloniti i prilikom novih narudžbina. Samog autora je uređaj ostavio gotovo potpuno ravnodušnim, iako je on navikao da posmatra stvari iz “šireg konteksta”. Jednostavno, kombinacija performansi, mogućnosti, kvaliteta izrade i uloženog novca nije na takvom nivou da bi se ovaj notebook mogao preporučiti svakome. Premda ne sumnjamo da će imati veliki broj poklonika, što zbog popularnosti brenda i garancije koju daje HP, što zbog toga što u suštini ovo nije notebook koji će izneveriti nečija očekivanja. On se ponaša upravo onako kako možete da pretpostavite kada ga ugledate i pročitate hardverske specifikacije, a da ga ni ne isprobate.

      Performanse

      10

      CPU

      3

      Grafika

      3

      Hard disk

      4

      Autonomija

      6

      LCD panel

      4

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      8

      Dizajn

      3

      Tastatura, touchpad

      2

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      1

      Softver

      0

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      35

      Prednosti:

      – Solidan ekran
      – Solidan hard disk
      – Niska cena (iz ugla velikih naručilaca, odnosno firmi)

      Nedostaci:

      – Neubedljiv kvalitet izrade
      – Pozicioniranje USB portova
      – Ni Gigabit LAN-a, ni WiFi 802.11n standarda
      – Estetski utisak
      – Veoma mala autonomija za današnje pojmove

      Notebook na test ustupila kompanija HP

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi