HP Envy 6

HP Envy 6

Envy seriju oduvek karakteriše odličan dizajn, koji ponekad žrtvuje pojedine funkcionalnosti radi stila. Envy 6 smo prvi put prikazali nedavno i iako predstavlja sleekbook, prvi testirani model je bio "nakrcan" hardverom u veoma tankom kućištu. Iako je izgledao fenomenalno i imao dobre performanse, nikako se nismo mogli oteti utisku da su kombinacija integrisane baterije i slaba autonomija dobra kombinacija za lagan, tanak i veoma prenosiv uređaj

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Ovom prilikom HP je rešio da ponudi verziju Envy 6 koja će prenosivost i autonomiju staviti u prvi plan, tako da će ovaj sleekbook dobiti malo drugačiji smisao. Ne biste verovali u kolikoj meri se dva uređaja sa istim nazivom mogu razlikovati….U karakterističnom HP-ovom maniru, notebook je upakovan u crnu kutiju sa dva usamljena detalja. Prvi je logo kompanije, a drugi Beats audio koji sugeriše da je zvučni sistem bolji nego kod standardnih modela.   
       
      Raspakivanje je trajalo kratko, jer osim punjača i samog uređaja, nema mnogo toga u okviru propratnog paketa. Kratka dokumentacija, nekoliko papira i to je sve. Vlasnike Envy 6 očekuje i paket besplatne muzike, što je simpatičan dodatak, ali sumnjamo da će biti presudan prilikom kupovine.  
       
       
      To je sve oko pakovanja što ima da se kaže, a sada ćemo preći na najbolji deo – Envy 6. Konkretna oznaka našeg modela na testu je Envy 6 1126ea, što je bitno, jer smo već testirali Envy 6, ali sa potpuno drugačijim hardverom. Razlike su toliko velike, da gledajući samo rezultate van konteksta, mnogi bi zaključilli, uključujući i nas, da se radi o potpuno drugačijim uređajima. U toj meri zapravo, da je čak i potpuno drugačiji tip.   
       
      Prvo što se može primetiti kod ovog sleekbook-a jeste kvalitet izrade. Brušeni aluminijum od koga je izrađen poklopac, kao i gumirana površina sa donje strane čine da Envy 6 ostavlja savršen taktilni osećaj kada vam se nalazi u ruci. Ovome doprinosi i činjenica da nije mnogo deblji od prosečne sveske sa tvrdim koricama, pa sa 20mm predstavlja uređaj koji je tanji od Acera V5 što je zaista uspeh imajući u vidu da oba imaju ekran dijagonale 15.6 inča. Njegovo nošenje takođe neće biti problematično zbog činjenice da teži tek nešto preko dva kilograma.  
       
      Razlika u izradi između Envy 6 i Acera V5 je očigledna. Dok je Acer V5 za svoju cenovnu klasu jako dobro napravljen, Envy 6 je potpuno druga priča. HP očigledno želi da i najjeftiniji Envy modeli zaista izazivaju “zavist” okoline i da taj naziv istinski ima smisao. Šalu na stranu, Envy 6 je fenomenalan u pogledu izrade imajući u vidu da govorimo o laptopu čija je cena oko 550 evra, gde se plastika sreće mnogo češće nego što bismo to želeli.  
       
      Otvaranjem laptopa otkrivamo prilično jednostavan dizajn, ali i upečatljiv dizajn. Veliki tačped i prostrana tastatura su prve stvari koje upadaju u oko, a zatim i aluminijumsko odmorište za dlanove. Jedini detalj koji nam se ne dopada je okvir oko ekrana izrađen od sjajne plastike. Pre svega, ova površina odvlači pažnju, a da sve bude gore ogrebotine će nastajati “same od sebe”. Osim toga, ovakve površine su magnet za otiske prstiju i prašinu, što se može reći i za ostatak uređaja. Ono što želimo reći jeste da ukoliko imate opsesivno-kompulsivnu potrebu da vam sve bude čisto, Envy 6 će vas naterati u plač.  

      Baterija nije zamenjiva kao kod Acera, već je integrisana u unutrašnjost kućišta. To znači da je zamena moguća samo u ovlašćenom servisu, a čak i da umete sami da je zamenite, svakako možete zaboraviti na brzu izmenu. Ovo ipak nije veliki problem, jer se na testu autonomije pokazao u odličnom svetlu, što se može zahvaliti upotrebi ULV APU-a.
       
      [modul]specifikacija=2707[/modul]Na levoj strani ispod ekrana se nalazi taster za paljenej osvetljen belim LED-om. Osim ovog tastera, ne postoji ni jedan drugi izdvojeni prekidač izvan tastature što je zanimljivo, a ujedno čini i da uređaj deluje uredno bez suvišnih nepotrebnih tastera.
       
       
      Jedini drugi detalj je Beats logo koji se nalazi na suprotnom kraju i nema nikakvu funkciju osim da vas podesti na saradnju HP-a sa ovom kompanijom. Ipak, kada upalite muziku ili pustite film, osetićete da u unutrašnjost Envy “šestice” postoji nešto više od no-name stereo zvučnika. Reč je o 2.1 sistemu, koji prilično dobro radi, posebno ukoliko imate u vidu činjenicu da ovakvi uređaji nemaju mnogo akustičnog prostora, jer je sve spakovano bez mnogo slobodnog prostora.  
       
      Tastatura je jako bitan faktor i drago nam je da kažemo da je jako dobra. Nakon Acera V5 čija je tastatura bila prilično neuverljiva, Envy 6 može da se pohvali responsivnim tasterima koji pružaju adekvatan otpor prilikom pritiska. Takođe, ugibanje je prisutno u minimalnoj meri na centralnom delu tastature, dok u svakom drugom delu ne postoji ni najmanje odsustvo čvrstine. Nažalost moramo i da se požalimo na činjenicu da nema pozadinskog osvetljenja, što je velika šteta. Nekako smo navikli da kod ovakvih “specifičnih” modela, ova mogućnost bude više standard, nego ekskluziva. Posebno nakon Acera V5 koji ima više od 15.000 dinara manju cenu.  
       
      Tačped je izuzetno veliki, a kao i većina modernih uređaja nema fizički odvojen levi i desni klik, već su oni integrisani u veliku površinu tačpeda. Nama se ovo rešenje ne dopada previše, jer prilično otežava korišćenje tačpeda sa dva prsta, dok sa druge strane, forsira navikavanje korisnika da upotrebu mulitouch mogućnosti. Da li je ovo mana ili samo naša navika iz ranijeg perioda, vreme će pokazati. Verujemo da korisnicima koji od nedavno koriste prenosne računare, ovo nikako neće ni primetiti. Sama površina tačpeda je prijatna, iako ima malo “agresivniju” teksturu, a responsivnost mu je na očekivanom nivou uz mogućnost podešvanja.  
       
      Ekran je jako dobar, posebno ukoliko ga uporedimo sa Acerom V5. Boje su vividne, a uglovi jako dobri iako je jasno da se radi o TN panelu zbog osetnog gubljenja kontrasta prilikom vertikalne promene ugla gledanja. Ipak, ovo je jedan od boljih ekrana u klasi to je sigurno. Na vernu reprodukciju boja zaboravite, ali verujemo da je ciljna grupa koju je HP imao u vidu, daleko više impresionirana šarenim ekranima nego neutralnim prikazom. Za uređaje kao što je Envy 6 smatramo da je ovakva varijanta daleko bolji izbor. Isto tako, smatramo da je ovaj model trebao da dobije panel rezolucije od 1600×900, jer je 1366×768 previše niska za uređaj ove klase.   
       
      Pređimo na konektivnost ovog sleekbooka. Osim standardnih bežičnih konekcija kao što su WiFi 802.11 sa podrškom za b/g/n standarde i Bluetooth 4.0, na levom boku su smešteni gigabitni LAN, HDMI, dva USB 3.0 i čitač kartica. Do njih su locirane i dve bela LED-a koji služe za indikaciju rada.  
       
      Na suprotnoj strani se nalaze konekcija za punjač, jedan klasičan USB 2.0 port, kao i dva audio konektora, ali i Kensington lock.  
       
      Spreda i pozadi nećete naći ništa osim malo dodatnog prostora na zadnjici ovog uređaja koji služi kao akustični prostor za zvučnike, a koji posebno ima značaja za subwoofer kojem je ovako nešto potrebno kako bi mogao kvalitetnije da prikaže niske tonove. U svakom slučaju, zadnji deo je zaista lepo i atraktivno izveden sa zakošenim linijama i Hewlett Packard logoom.  
       
      Osnovu Envy 6 u ovom izdanju predstavlja AMD tehnologija. Kako je reč o štedljivoj varijanti, reč je APU-u koji nosi oznaku A6-4455M. Ovo je Ultra Low voltage APU deklarisan na zaista minimalnih 17W. Kada imate u vidu da su u taj termalni “envelope” smešteni CPU, GPU i Northbridge, jasno je da je ova potrošnja zaista minimalna. A6-4455M poseduje dva Piledriver jezgra koja imaju 2MB keš memorije i rade na frekvenciji od 2.1GHz dok uz Turbo Core tehnologiju mogu da stignu do 2.6GHz. Jasno je da očekivati posebno dobre performanse od ovog CPU-a nije realno, jer se praktično radi o jednom modulu. Ipak, za svakodnevno korišćenje dvojezgarni procesor će za većinu biti više nego dovoljan.  
       
      Integrisani grafički čip koji nosi oznaku Radeon HD 7500G. Ovaj GPU ima 256 Stream Procesora, a bazira se na VLIW4 arhitekturi. U pogledu performansi, ovo rešenje je osetno brže od integrisanih Intel HD Graphics modela. Što se memorije tiče, u ovoj konfiguraciji Envy 6 poseduje 4GB DDR3 RAM-a. To je dovoljno za većinu uobičajenih potreba. Ukoliko vam se ovo pokaže kao nedovoljno, na raspolaganju imate još jedan SO-Dimm slot u koji možete dodati jedan memorijski modul. Ipak, preko 8GB RAM-a prosto nije potrebno, jer su sve šanse da ćete pre usko grlo naći u procesoru neko u količini RAM-a.  
       
      Moramo priznati da smo od ovog modela očekivali SSD kao deo standardne konfiguracije, što nije bio slučaj sa Acer V5 koji je ipak budžetsko rešenje sa velikim brojem sitnica koje se nalaze u višoj klasi. Sa druge strane, malo nam je čudno da se HP odlučio na “običan” Hitachi hard disk čije se magnetne ploče vrte na 5400 obrtaja u minuti. Na svu sreću rezultati su bolji od Seagateovog modela za koji sa Acer odlučio, a to se donekle može i osetiti u odzivnosti sistema, tako da je HP odradio optimizaciju jako dobro.
       U redovnom korišćenju Envy 6 je zaista uređaj koji je uživanje koristiti u većini slučajeva. Tanak je i dovoljno lagan, da ćete ga bez razmišljanja poneti sa sobom ukoliko procenite da će vam biti od koristi. Ovo je bitno, jer usled velike mase, mnogi korisnici često izbegavaju da ponesu svoje računare ukoliko to baš nije neophodno. Iako smo više puta rekli, moramo ponovo napomenuti da ćete ga uvek rado vaditi, jer zaista privlači pažnju bez obzira na to da li se radi o kancelariji, kafiću ili nekom drugom objektu. Odziv je solidan iako se može u pojedinim momentima osetiti da se radi o ULV procesoru koji ima slabije performanse od svojih “klasičnih” kolega. Naravno, to nije često niti će mnogima uopšte zasmetati. Tastatura je jako udobna za rad, pruža adekvatan “feedback”, ali joj fali pozadinsko osvetljenje i to nam je teško da previdimo nakon Acera V5-551 koji je bio jeftiniji, a bio opremljen ovim dodatkom.  
       
      Multimedijalna strana je jako dobra, jer ekran bez obzira na nisku rezoluciju, pruža zadovoljavajuć kvalitet. Boje su zasićene, ali s obzirom da ne verujemo da će iko obrađivati fotografije na njemu, to je dobra stvar, jer sve izgleda prijatno i šareno. Uglovi gledanja su iznenađujuće dobri i tamo gde je recimo Acer V5 podbacio, HP nije izneverio. Zvučna podloga je sjajna i tu nema mnogo dileme, Beats ozvučenje je definitivno bolje od standardnih rešenja. U svakom slučaju, za sve radnje poput Office-a, konzumiranja multimedije i surfa internetom, ovaj sleekbook je odličan. Na kraju, autonomija je brilijantna, a to nije nešto što smo očekivali, jer je Envy 6 sa jačim hardverom dao znatno lošije rezultate.

      Rezultati
      HP Envy 6

      3DMark 11 Entry preset
      E908 / 920 / 1.103 / 633

      Final Score
      E 908

      Graphics Score
      920

      Physics Score
      1.103

      Combined Score
      633

      3DMark Cloud Gate Test
       

      Final Score
      1.768

      Graphics score
      2.763

      Physics Score
      783

      PCMark 7
       

      PCMark score
      1.444

      Lightweight score
      1.322

      Productivity score
      897

      Creativity score
      2.347

      Entertainment score
      1.293

      Computation score
      2.904

      System storage score
      1.113

      7-Zip 9.20 x64 kompresija/dekompresija [KB/s]
      2.890 / 35.271

      AIDA64 2.0 EE memory read/write/copy [MB/s]
      7.882 / 6.139 / 7.166

      AIDA64 2.0 EE memory latency [ns]
      94.6

      Cinebench R11.5 x64 OpenGL [fps] / CPU [pts]
      13.52 / 0.83

      Blender [sec]
      1.474

      x264 HD Benchmark 4.0 (Pass 1 / Pass 2) [fps]
      30.1 / 5.66

      TrueCrypt AES / Twofish / Serpent Mean [MB/s]
      504 / 99 / 57.9

      HD Tune 5.00 average read [MB/s]
      78.2

      Powermark Pro
       

      Entertainment + High Performance power profil [min]
      203

      Productivity + Low Power profil [min]
      444

      1366×768 0xAA 0xAF
       

      Resident Evil 5 DX10 med/high [fps]
      22.4 / 19.2

      Lost Planet 2 DX11 Test B low / med [fps]
      15.6 / 6.3

      AvP DX11 low / med tess off [fps]
      19.1 / 8.9

      Street Fighter IV med / high [fps]
      58.8 / 35.7

      Unigine Heaven 3.0 low / medium (tesselation off) [fps]
      13.4 / 12.7


      Zaključak Envy 6 predstavlja besprekorno izrađen uređaj, fantastičnog dizajna sa jako puno prednosti. Ipak, ima i poduži spisak mana koje su na svu sreću mahom sitne. Odsustvo optike mnogima neće smetati, kao i upotreba hard diska umesto SSD-a. Neke stvari se ne mogu braniti ovako, pa moramo priznati da imamo utisak da je viša rezolucija i osvetljena tastatura kod ovakvog modela imperativ. Ipak, primerena cena i kvalitet su dovoljni da ovom uređaju ipak budemo krajnje naklonjeni. Dok je nedavno testirani Acer V5-551 gotovo isti u pogledu konfiguracije uz pojedine prednosti, moramo priznati da u poređenju sa Envy 6 izgleda kao da je tri klase ispod. Ukoliko možete da zanemarite sitne mane koje prate ovaj model, bićete apsolutno prezadovoljni ostatkom koji je zaista sjajan.

      Prednosti: – Kvalitet izrade – Beats audio zvučnici – Odlična tastatura – Autonomija Nedostaci: – Bez osvetljene tastature – Rezolucija ekrana – HDD od 5400 obrtaja u minuti – Odsustvo optike i izmenjive baterije  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi