Filip Majkić
Koncept laptopa sa rotirajućim ekranom koji može biti i laptop i tablet, ali i štošta između je u suštini osmislio Lenovo, ali su ga ubrzo usvojili i drugi veliki proizvođači. Međutim, implementacija je i dalje polje na kome neki kaskaju za drugima. Upravo to možemo reći za Envy X360 15 koji vam danas predstavljamo. Videćete i zbog čega. Krenimo redom…
Dizajn
Uređaj koji nam je stigao na test dolazi bez ikakvih dodatnih kablova, adaptera ili konektora – u kutiji je prisutan isključivo strujni kabl. Envy grupa proizvoda kompanije HP je uvek bila prepoznatljiva po kvalitetu, i isto možemo reći za ovaj model. Izrađen je od metala, i zaista se već pri dodiru oseća da je reč o proizvodu iz više kategorije. Jedina zamerka jesu piramidalne ivice, koje deluju veoma lepo, naročito u unutrašnjosti uređaja – kada je u laptop modu. Kako rotirate ekran, ne deluju nezgrapno i “ne uklapaju se”, posebno kada se računar pretvori u tablet.
Konektivnost nije na naročito visokom nivou, ali rekli bismo da je prisutno sve što je neophodno. Dva USB porta (po jedan sa svake strane) i HDMI izlaz su nešto što je za današnje prilike prosek u uređajima ove vrste. Tu su i čitač memorijskih kartica i audio priključak. Dovoljno? U principu, da. Ne zaboravimo i Type-C USB, koji će svakako biti sve korišćeniji u novijim uređajima.
Hardver
Sa hardverom koji je prisutan u Envy X360 15 smo se već puno puta susretali, pa nećemo predugo da pričamo o njemu. Platforma je već dobro poznata – ultramobilni Intel, i to u Core i7-6500U varijanti. Ovaj dvojezgarni procesor prethodne generacije radi na 2,5 GHz podrazumevano, a u Turbo režimu je u stanju da radi do 3,1 GHz. Podržava Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Grafika je integrisana (Intel HD 540), dok memorije na raspolaganju ima 8 GB, što je sasvim dovoljna i pristojna količina.
[modul]specifikacija=9197[/modul]
Stižemo do prve tačke “gde škripi.” HP se opredelio da u ovakav računar ugradi hard disk, što nam nije sasvim jasna odluka. Prvo, reč je o računaru visoke klase, a drugo, o računaru koji se obrće, menja, transformiše. Sasvim bi prirodno bilo da je u njemu SSD, makar i manjeg kapaciteta, umesto hard diska od 1 TB koji se vrti na 7200 RPM. Sve u svemu, naš savet je da se obezbedi čvrst oslonac na stolu.
Zvučnike, sa druge strane, potpisuje Bang & Olufsen, koji je radio i na dizajnu računara. Zvučnici su odličnog kvaliteta i u tom smislu upućujemo reči hvale. Naravno, tu su i podrške za Bluetooth 4.1, WiFi Dual Band AC, HD web kameru i tako dalje. HP isporučuje Envy X360 sa Windows 10 Home operativnim sistemom.
Na ovom mestu možete videti rezultate koje postiže HP Envy X360 15. Uporedili smo ga sa Lenovo Yoga 910 modelom. Sa jedne strane, poređenje možda nije sasvim fer jer Envy stiže sa hard diskom i procesorom prethodne generacije, ali zašto ne videti kakve su performanse ovih računara u direktnom dvoboju?
[modul]test=501[/modul]
Utiske možemo razdvojiti na opšte i partikularne, baš kao da rešavamo nekakvu diferencijalnu jednačinu. Opšti utisak je relativno povoljan, a iskustvo na mnogim hibridima je danas dramatično unapređeno zahvaljujući Windows 10 operativnom sistemu. On je doneo mnoštvo novina i optimizacija, brze i tečne animacije, odličan rad u različitim modovima. HP Envy X360 15 podržava i Windows Ink, odnosno unos komandi olovkom, što je dodatni bonus.
No, sa druge strane, opšti utisak korišćenja 15,6-inčnog računara u različitim režimima nije tako povoljan. Ukoliko uvek koristite računar na mestima gde postoji čvrst oslonac, odnosno ne nosite ga sa sobom previše i ne koristite ga u rukama, može biti da ćete, recimo, ostati povoljnog utiska zbog korišćenja većeg ekrana. Međutim, ni 13-inčni modeli nisu baš najsjajniji što se više koriste kao tablet, a kamoli veći. Masa je velika, dimenzije su velike, prosto nećete se tako lako odlučiti da pokrenete elektronsku knjigu, pregledate slike ili čitate strip, i jednostavno pretvorite uređaj u tablet i prepustite se uživanju.
Već smo rekli da je šteta što se ne koristi SSD umesto hard diska. Jednostavno, SSD je primereniji ulozi hibrida, makar i po cenu manjeg kapaciteta. Još jedan pokazatelj da HP ima manje iskustva od ostalih proizvođača na polju hibrida jeste i tastatura. Naime, kada se ekran obrne, tastatura se ne deaktivira. To znači da u barem dva položaja (presentation, tablet) dolazite u situaciju da često pritisnete taster kojim se izvrši neželjena komanda, što drastično utiče na iskustvo, doprinoseći frustraciji prilikom korišćenja. Sama tastatura i tačped su udobni i prijatni za korišćenje. Slično možemo reći i za FullHD ekran, koji je IPS tipa i čije su boje veoma tople i prijatne.
Kada je reč o zagrevanju, nemamo nikakvih primedbi. Sa druge strane, iako je hlađenje dobro, dolazi do čestog pojačavanja rada (tj. broja obrtaja) kulera, bez nekog vidljivog razloga, i treba dugo vremena da se broj obrtaja spusti, i samim tim zvuk utiša. Ovo je česta boljka HP prenosnih računara. Na samom kraju, baterija je više nego korektna. Izmerili smo oko 8 sati i 20 minuta rada. Međutim, još bolja stvar od dugotrajne autonomije jeste podrška za brzo punjenje, zahvaljujući čemu se za 90 minuta napuni 90% baterije, što je odlična stvar!
Zaključak
Teško je doneti opšteprihvatljiv zaključak o HP Envy X360 15 računaru, bez razumevanja individualnih potreba konkretnog korisnika i načina na koji namerava da ga koristi. Uređaj ima određene mane, ali je lako moguće da način upotrebe bude takav da (skoro) nijedna ne dođe do izražaja. Zato je ovo situacija u kojoj više nego ikada moramo reći da sve zavisi od konkretnog kupca.
Vidimo dosta razloga zašto bi se Envy mogao dopasti bilo kome. Isto tako, vidimo i dosta razloga zbog kojih bi se mogao pokazati promašajem. Činjenica je da hibridno rešenje u konkretnom slučaju nije najsrećnije osmišljeno, i to sa hardverske strane, pošto je Windows 10 odlično optimizovan u svakom smislu. Da li imate bolja rešenja? Odgovor je potvrdan. Naravno, kao i uvek, izbor je na vama…
Prednosti: – Veoma lep dizajn – Mogućnost korišćenja u različitim režimima zahvaljujući obrtnom ekranu – Upotrebljivost uređaja – Zvučnici u odnosu na klasu – Brzo punjenje baterije Nedostaci: – Težak i veliki za obrtanje i određene modove korišćenja – Hard disk, a voleli bismo SSD – Povremena buka kulera
Računar na testiranje ustupio Microsoft u sklopu #WinWithWindows programa
HP Envy x360 15
Koncept preklopivog laptopa je, u neku ruku, pokazao da je praktičniji od razdvajanja ekranskog dela od tastature. Em ne iziskuje akrobacije sa pozicioniranjem hardvera iza ekrana, em ne zahteva vođenje računa o tome gde je ostala tastatura i gde su svi postojeći konektori. Slabija strana je nezgrapnost ovakvog modela koji ima rotirajući ekran. Gde je u svemu tome HP sa svojim Envy X360 15 modelom? Rekli bismo, negde na pola puta, ali ne možemo vam sve reći u samom startu...