Filip Majkić
Nakon inicijalnog nadmetanja ko će ponuditi tanji i elegatniji laptop, proizvođači su rešili da problematici pristupe sa suprotne strane – ko će napraviti laptop približniji klasičnom laptopu, ali takav da mu se i dalje može staviti oznaka “ultrabuk”. Sa manje ili više uspeha, imali smo situacije da brojni proizvođači ugrađuju grafičke čipove, povećavaju debljinu, ubacuju portove pune veličine ili jednostavno veći broj portova. Takođe, umesto “samo” SSD-ova koristi se jeftinija kombinacija maleckog SSD-a i hard diska, koji korisnicima donosi ipak dosta veću količinu prostora.
Uprkos uspehu ovakvog pristupa i diversifikacije koja pomaže korisnicima da svako pronađe ponešto za sebe u takvoj ponudi, moramo reći da nam pomalo nedostaje onaj klasičan ultrabuk. HP je sada izbacio upravo takav uređaj – 14 inča, tanko, kvalitetno, ne nužno i naročito pristupačno, ali gde se na prvi pogled vidi zašto se izdvaja više novca za ovakvu napravu. Folio EliteBook 9470m (u nastavku, samo Folio) nas prosto asocira na takav računar i demonstrira to u praksi. Pogledajmo šta karakteriše HP Folio ultrabuk.
Istakli bismo pre svega malu masu računara i njegovu visoku prenosivost. HP Folio je težak svega 1,63 kilograma, što je za 14″ računar izuzetno malo, i u kombinaciji sa malom debljinom doprinosi opštem utisku tankog i lakog računara visoke mobilnosti. Ovaj osećaj je za ultrabuk bitniji od bilo čega drugog, imajući u vidu tržišno i cenovno pozicioniranje. Ukoliko se ne postigne, teško je opravdati dodatnu investiciju; ukoliko se postigne, opravdava gotovo svaku investiciju. Dimenzije računara iznose 338 x 231 x 18,9 milimetara.
Toliko sa teoretskim razmatranjima, i prelazimo na nešto konkretnije…nešto što će se, bez sumnje, svima dopasti.
HP Folio je fantastičan uređaj koji deluje neverovatno pod rukama! Zapravo, izrađen je od magnezijuma, što doprinosi ne samo čvrstoći, nego i maloj masi, budući da je magnezijum lakši od većine materijala od kojih se danas izrađuju laptopovi. To nije sve – poklopac je premazan “srebrnom finiširajućom bojom mekanom na dodir”, da citiramo. Zaista je tako – imate subjektivan osećaj da jagodica vašeg prsta ide preko nekakve tkanine, a ne preko nekog računara. Osećaj je teško opisati i možemo slobodno reći da je – spektakularan.
Kompanija tvrdi da je njen 14-inčni računar čvrst i otporan barem koliko je lep, što ga čini idealnim izborom za ljude koji često putuju – osobe u pokretu, menadžere i slično. Laptop je prošao sedam različitih MIL-SPEC testova za otpornost, uključujući tu testove na vibraciju, prašinu, udarce, slobodan pad, te ekstremne temperature. Zvuči obećavajuće, zar ne? Sve u svemu, kvalitetom izrade smo izuzetno zadovoljni, to će svakako biti prva stvar koja će upasti u oči onima koji su zainteresovani za ovu mašinu – na prvi pogled/dodir, što bi se reklo.
Konektori
Korisnike može radovati činjenica da HP Folio nudi konektore standardne veličine, bez potrebe za korišćenjem adaptera ili konvertora, što nije nimalo lak zadatak za ultrabuk. Delimično je to uspelo stoga što je debljina uglavnom ravnomerna na svim delovima računara, nasuprot trendovima koji su takvi da je prednja ivica ultra-tanka, pa se potom debljina povećava kako se ide prema zadnjem delu računara.
Svi portovi su smešteni na bokovima. Na njima zatičemo čak tri USB 3.0 porta! Od toga je jedan dizajniran tako da preko njega možete puniti USB uređaje i kada je računar ugašen, bio računar priključen na struju ili ne (naravno, pazite da ne iscedite bateriju u nezgodan čas). VGA video izlaz je tu, kao i DisplayPort izlaz. Nažalost, nema HDMI porta. Da, znamo da je ovo biznis mašina, ali HDMI je postao toliko univerzalan naspram DisplayPort konekcije da zaista ne vidimo insistiranje na potonjem, ali šta je tu je. Tu su još i LAN port, SmartCard slot, audio konektor, kao i docking port. Ne zaboravimo ni skener otisaka prstiju. Primetite da nema klasičnog čitača memorijskih kartica.
Hardver, specifikacija
HP Folio je, što se hardvera tiče – ultrabuk u izvornom smislu te reči! Mašina se bazira na Intel QM77 Express čipsetu. Zatičemo Intel Core i5-3427U mobilni procesor, koji radi na 1,8 GHz (uz ubrzanje na 2,3 GHz u Turbo režimu), ima dva jezgra, 3 MB keš memorije i podršku za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). Uz 22-nanometarsku litografiju, potrošnja mu je deklarisana na 17 W. Intel HD 4000 je grafički čip integrisan u procesor, koji radi u rasponu od 350 MHz do 1,15 GHz u konkretnom modelu.
[modul]specifikacija=2168[/modul]
Korisniku je na raspolaganju 4 GB DDR3-1600 memorije. Kada je skladišni prostor u pitanju, zatičemo Intel SSD 520 Series, kapaciteta 180 GB, što je sasvim fina količina prostora imamo li u vidu da se radi o SSD-u – da ne pominjemo brzinu i malo vreme odziva, o čemu ćemo nešto više govoriti uskoro.
Ekran je “standardne” HD rezolucije od 1366 x 768 piksela. Radi se o ekranu sa anti-glare nanosom, bez refleksije. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth, te WiDi podrška. Postoje i senzori koji pomažu u zaštiti podataka usled nepredviđenih okolnosti (pad i slično), što je važno biznis korisnicima. Uz računar se isporučuje Windows 8 Pro operativni sistem.
Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo HP Folio 9470m sa Satellite U840 računarom kompanije Toshiba. Poređenje je odabrano jer se u oba slučaja radi o ultrabuk računarima identične dijagonale – 14 inča.
HP Folio EliteBook 9470m
Toshiba Satellite U840
Battery Eater – Reader test
8:15
6:35
PC Mark 7
4282
4210
Cinebench 11.5 OpenGL
11,78 fps
12,01 fps
Cinebench 11.5 Rendering
2,52 pts
2,37 pts
Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
27,2 fps
40,2 fps
Unigine (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
12,6 fps 318 poena
19,4 fps 489 poena
Nuclear MC
9226
9494
wPrime 32M (sec)
23,225
22,113
HD Tune Transfer (MB/s)
284,3
88,8 – HDD 234,4 – SSD
Utisci
Kao što se može očekivati, a što rezultati testiranja i potvrđuju, utisci o radu u Windows okruženju su veoma pozitivni. Zahvaljujući veoma brzom SSD-u i dovoljnoj količini memorije, Windows deluje vrlo odzivno, i generalno gledano je sasvim udoban za korišćenje u svim verzijama ne naročito zahtevnih aplikacija. Korišćenje raznih aplikacija, kuckanje mejlova, rad u Office okruženjima i tako dalje, tu se i nema naročito previše pričati u odnosu na ranija iskustva.
HP isporučuje svoj računar sa određenom količinom besplatnog softvera, ali ne prevelikom količinom. Za nas je najbitniji CoolSense koji optimizuje bateriju. Takođe, treba spomenuti da tastatura podržava pozadinsko osvetljenje, čiji se intenzitet može kontrolisati odgovarajućim funkcijskim tasterom. Osim tačpeda, prisutan je i trackpoint, koji nudi još jednu opciju unosa. Ova opcija je korisnicima u pokretu često značajnija nego što se to misli – ali samo njima.
Ekran
Temperature i buka
Load
Idle
Buka
Temeperature možete videti na priloženim slikama u situaciji maksimalnog opterećenja i nezahtvenog rada, i ne iznenađuju, posebno za računar koji je izrađen od metala. Slično se može reći za buku – ona je u granicama onoga što viđamo kod ultrabukova. Bitno je naglasiti da nema nikakvih “čudnih” zvukova, reskih ili kliktajućih, koji bi indicirali slab kvalitet izrade.
Baterija
Baterija koja se isporučuje omogućava vrlo solidnu realnu autonomiju. Radi se o bateriji od 52 Wh, kod koje je bitna karakteristika da se može izmeniti i izvaditi, što nije uvek slučaj kod ultrabukova. Pozicionirana je na donjem delu računara. Sama autonomija ide nešto preko 8 sati. Naravno, ona će varirati u zavisnosti od realnog opterećenja računara u svakodnevnoj praksi.
Postoji dosta toga što nam se dopada kod HP Folio EliteBook 9470m ultrabuka. Međutim, njegovo usmerenje je istovremeno i njegova najveća prednost i njegova najveća mana. Targetiranje biznis korisnika znači da se unapred implementiraju određene tehnologije i rešenja koja nisu pogodna za običnog kupca, ali isto tako i podižu cenu ultrabuka.
Obično se to podrazumeva kod biznis računara, međutim, zaista je šteta u neku ruku što je to i ovde slučaj, jer bismo zaista voleli da vidimo varijantu Folio računara usmerenih prema običnom korisniku – bez ikakvog izmišljanja tople vode ili menjanja bilo čega, osim upravo tih elemenata. Izbaciti par senzora, staviti HDMI umesto DisplayPorta ili čitač kartica umesto SmartCarda i nama dovoljno – eventualno uz nešto veću rezoluciju ekrana.
Zašto to kažemo? Zato što nam se Folio izuzetno, izuzetno dopada. Zapravo, ovo je jedan od računara koji poseduje tu univerzalnu dopadljivost, koju cenimo još više utoliko što ne pokušava da imitira bilo koji drugi proizvod. Ovo je HP unikat, i vrlo verovatno najbolje što HP može da ponudi u ovom trenutku u sferi kvalitetnih prenosnih računara (ne misleći tu na performanse).
Sa druge strane, da li vam treba ultrabuk? Ako je odgovor potvrdan, dobro razmislite o Folio EliteBook 9470m laptopu, bez obzira da li ste “fizičko ili pravno lice”, jer se radi o laptopu koji svakako vredi pogledati. Za kraj, još samo informacija vezana za prodaju – laptopa još uvek nema u prodaji, a trebao bi da se nađe u istoj u roku od mesec i po dana od trenutka objave ovog teksta.
Ocena: 88%
Prednosti:
– Fenomenalan kvalitet izrade i dizajn – Visok stepen prenosivosti – Ukupan utisak – Odličan i prostran SSD
Nedostaci:
– Voleli bismo veću rezoluciju ekrana – Nema HDMI, niti klasičan čitač memorijskih kartica
Računar na test ustupio HP.