Ovog puta na testu imamo jedan nesvakidašnji gejming laptop. Takav da sada nismo imali “pod rukama”. Razlog za ovu tvrdnju je činjenica da ovaj HP Omen X raspolaže sa dva ugrađena ekrana!
Gejming laptop računari su sve popularniji i u skladu sa svojom velikom popularnošću napreduju po pitanju karakteristika sa svakim novim modelom. To se zbog prirode ovog dela industrije dešava prilično često. Uglavnom, novi gejming laptop računari su svojom pojavom postali tanji, tako da praktično ne razlikuju od svakodnevnih, “običnih” laptop modela, a pri tome raspolažu karakteristikama na nivou pravih desktop PC gejming računara. Dotična činjenica im garantuje potpuno uporedive performanse.
Prelazak na novu generaciju Intel mobilne platforme i kombinacija sa Nvidia Max-Q tehnologijom iznedrila je jednu potpuno novu generaciju gejming laptop računara visokih performansi koji su u pogledu performansi uporedivi sa desktop gejming rešenjima. Pri tome su svojim oblikom i dimenzijama zadržali u okvirima klasičnih laptop rešenja. San snova svih onih koji tragaju za mobilnom alterntivom gejming računara i koji praktićno mogu poneti sa sobom bilo gde i na bilo koje mesto.
Isto tako primećujemo da gejming laptopovi zbog prethodno navedenih karakteristika jakih hardverskih specifikacija koje uključuju poslednju generaciju 6-jezgranih i 8-jezgarnih Intel procesora, DDR4 RAM memorije, brzih M.2 NVMe SSD diskova i moćnih Nvidia GPU Turing rešenja – postaju sve popularniji među profesionalcima koji se bave radom na računaru obavljajući posao. Ovakvom pravilu ponašanja ove specifične korisničke grupe, posebno pogoduje činjenica kompaktnih dimenzija, pa postaju alternativa moćnim PC workstation radnim stanicama. Uglavnom, polje upotrebe i time interesovanje za gejming laptop računarima se naglo povećalo što je značajno produžilo životni vek i aktuelnost ove klase mobilnih uređaja. Zbog toga ne treba da čudi da su generator rasta prodaje u mobilnom PC segmentu, zbog čega ih proizvođači intezivno unapređuju i neprestano poboljšavaju njihove karakteristike.
Tipičan primer takvog delovanja je i današnji primerak jednog premijum gejming laptop modela koji stiže iz HP pogona pod oznakom OMEX X 2S 15. Rezultat je zajedničke inicijative koju je kompanija Intel preduzela tokom ovog leta kako bi donela unapređenje na mobilnu PC platformu. Ovog puta je akcenat bio na dodavanju drugog ekrana. Videli smo već jedan takav čak ga držali u rukama i radili nekoliko minuta. Bio je to ASUS, model ZenBook Pro Duo koji je imao razvučen skundarni ekran čitavom širinom 15.6” širokog uređaja. Međutim, HP OMEN X 15 ima potpuno drugačiju namenu od pomenutog ASUS modela, pa i njegov drugi ekran ima drugačiji oblik obzirom da služi u drugačije svrhe.Kada govorimo o HP Omen X računaru kao konceptu ultimativnog prenosnog gejming računara, on nam je već dobro poznat mada ga nismo često predstavljali na stranicama našeg sajta. Prepoznatljiva silueta i Omen logo na delu poklopca ekrana su slični poput onih na regularnim Omen modelima. 15.6” veliki ekran se otvara poput latice cveta jer je šarka pozicionirana u centralnom delu osnove dok su krajevi podignuti.
Dotični potez nije samo estetska vežba jer je takav položaj centralne osovine sistema vešanja ekrana, omogućio da se na zadnji deo postave dva velika izduva za izbacivanje toplog vazduha iz unutrašnjosti laptop računara. Oni su od itakako velikog značaja imajući u vidu da su ugrađeni GPU i CPU par među najjačim modelima trenutne generacije PC mobilnih platformi.
Kada otvorite ekran, shvatate zapravo koliko je Omen X 15 tanak, kao ni jedan do sada gejming “teškaš” sa osmojezgarnim procesorom i grafikom klase RTX 2080. Inače, ekran koji meri 15.6” u dijagonalu koristi IPS matricu, WLED pozadinsko osvetljenje i prikazuje baznu rezoluciju od 1920×1080 piksela . Ono što je svakako bitan detalj po gejmere je da vertikalno osvežava sadržaj frekvencijom od 144Hz pa mu je potrebna i odgovarajuće jaka GPU podrška. U tu svrhu Omen X koristi GeForce RTX 2080 grafički procesor sa 8 GB GDDR6 namenske video memorije, zadužene isključivo za rad sa GPU procesorom. Ekran je izrađen u tehnici matiranog finiša, bez efekta refleksije što uveliko olakšava praćenje sadržaja na ekranu, a nesumnjivo je od velike koristi u brzim akcionim i online igrama. Okviri ekrana su uobičajeni, sa debljim donjim i gornjim delom gde je smeštena Full HD web kamera i par digitalnih mikrofona, kao i senzor ambijentalnog svetla.
Međutim, najviše izmena i jedan od glavnih aduta ovog gejming laptop računara se nalaze u delu glavnog dela tj baze uređaja. Tastatura je zbog ugradnje drugog ekrana pomerena na dole, bliže donjoj ivici računara dok se u gornjem delu tik ispod glavnog ekrana, smestio sekundarni ekran dijagonale 5.98”. On je postavljen u centralnom delu staklasto prekrivene površine. Dok je ugašen, možete pomisliti da je čitava površina zapravo ekran, ali nije tako. U pitanju je ekran osetljiv na komande dodira. Takođe koristi IPS panel sa WLED osvetljenjem. Vrlo je jasan i dobro osvetljen pa odlično pomaže sa prikaziom bitnih servisnih informacija. Ovaj ekran ima veliki potencijal u smislu namene. HP je zamislio da ga koristite za Omen Center info softver, Twitch, Discord, Spotify i sl. aplikacije koje su pre svega namenjene gejmerskoj navici upotrebe ovog računara. Uglavnom su to aplikacije koje rade u pozadini, iza glavnih procesa, a u određenom trenutku imate potrebu da vidite informaciju koju daje ta pozadinska aplikacija – u tome je glavni smisao drugog, manjeg ekrana.
Dakle možete gledati podatke o RAM, CPU i GPU zauzeću tokom gejming ili rada u GPGPU aplikaciji, pratiti trenutnu radnu temperaturu, ili ako strimujete gejming sesiju uživo, nećete morati da odvajate deo površine glavnog ekrana za kontrolu onoga što se prenosi već će to biti prikazano na pomoćnom ekranu. Možda prisustvo manjeg, pomoćnog ekrana zvuči nepotrebno i čudno, ali se veoma brzo nakvikavate i shvatate koliko je zapravo zgodan i koristan. Tome doprinosi “touch” funkcija sa kojom za tili čas možete promeniti neke od podešavanja rada, poput svetlosnih efekata Omen logo-a i sl.
Pomoćni ekran obično koristite u “Extended Desktop” režimu i aplikaciju mišem jednostavno prevučete na donji deo i ona će biti prikazana na ovom ekranu. Vodite računa da neke aplikacije i njihov grafički interfejs neće biti prilagođene radu na ovako malim dimenzijama, a još manje za izdavanje komandi putem dodira. Mi smo ga prevashodno koristili za Omen Center aplikaciju koja je optimizovana za prikaz na ovom ekranu, ali čak ni ona nije dozvoljavala pristup svim funkcijama dok aplikacija nije bila prikazana u punom formatu glavnog ekrana. Dakle, kao što smo rekli, ovo je pomoćni tip ekrana i kao takvog ga tretirajte za neke korisne usputne radnje i informacije koje možete imati paralelno dok se izvršava glavna aplikacija na primarnom ekranu, bez potrebe da izlazite iz nje ili delite deskop radnu površinu na glavnom ekranu.
Zbog ugradnje pomoćnog ekrana, položaj tastature je pomalo čudan, povučen na dole. U isto vreme je poput nekog “tetris” efekta “touchpad” premešten u stranu ka desnoj spoljnoj ivici. Izostala je numerička tastatura, ali je zato tu taster prečica koji odmah proziva kalkulator aplikaciju. Iako isprva zatečeni, nakon samo malo vremena provedenih u testiranju igara shvatili smo kako je ovo vrlo pametan raspored i dizajn koji je zapravo kao stvoren za gejmere. Tastatura je pomerena, dodat je u pakovanju naslon (palmrest) za šake, touchpad potpuno eliminisan iz zone slučajne aktivacije – jednom rečju pun pogodak u svrhu gejming namene.
Što se tiče same tastature ona ima pomalo “ejserovski” osećaj. Na to nas podsećaju veliki kvadratni tasteri sa tipično membransko mekanim osećajem otpora pod prstima. Tastatura ima naše lokalne tastere (YU raspored) i LED pozadinsko osvetljenje kojim možete upravljati iz “Omen Center” aplikacije i praktično podešavati u bezbroj korisnih svetlosnih kombinacija. Osvetljenje podeljeno u više zona tako da određene tastere (WASD i sl) možede izdvojiti različitim bojama.
Donji deo baze ovog gejming laptop računara je izrađen od plastike. Tik ispod gumiranih nožica koje daju dovoljan “grip” poziciji se nalaze prorezi iz kojih dopire solidan stereo zvuk. Kako je to u današnje vreme moderno, svoje obeležje je dao Bang&Olufsen, ali zvuk iz zvučnika je tek prosečan jer se očekuje da će gejmeri koristiti odgovarajuće slušalice što i jeste najbolje rešenje u ovakvim situacijama. Na donjoj stranici u zoni ka izduvima susrećemu jednu prozirnu mrežastu strukturu koja zapravo zauzima trećinu površine donje strane laptop uređaja. Pomoću nje se uvodi svež vazduh sa dva ventilatora koji usmeravaju cirkulaciju preko masivnih “heatpipe” hladnjaka, a kako bi se CPU i GPU održali u maksimalnoj radnoj kondiciji.
Po pitanju ugrađen hardvera Omen X 2S 15 je ultimativni gejming model. Pravo je čudo šta su u HP-u uspeli da spakuju u ovako elegatno kućište. Prvo, tu je Intelov procesor visokih performansi, jedan od najmoćnijih predstavnika namenjen mobilnoj platformi, model Intel Core i7-9750H sa 6 fizičkih i 12 logičkih jezgara koja startuju sa baznih 2.6GHz i dostižu maksimalni turbo korak na 4.5 GHz. Procesor raspolaže sa integrisanom Intel HD630 grafikom, ali je ona u slučaju ovog modela u potpunosti isključena i ne pojavljuje se u “Device Manager-u”. Detalj koji nam se definitivno svideo.
Računar stiže sa 16GB DDR4 RAM memorije koju čini jedan SODIMM modul postavljen u jednokanalni sistem, a što je mali hendikep jer smo iz nekih ranijih situacija naučili da osim penala u vidu slabijih performansi procesora, negativne implikacije po pitanju performansi trpi i GeForce grafika. Otuda iskren savet da ukoliko su vam performanse bitne, u startu nadogradite RAM podsistem još jednim modulom i tako postavite sistem u dvokanalni način rada. Dobra osobina je da ugrađeni RAM modul funkcioniše na nominalnoj frekvenciji od 2666MHz CL19, ali ga je uz pomoć OC opcije u Omen aplikaciji moguće ubrzati do maksimalnih 3200MHz CL21 – sjajno, ali povedite računa da “upgrejd” mora sadržati SODIMM memoriju sličnih mogućnosti.
Glavni generator vrhunskih gejming performansi u ovom mobilnom računaru je Nvidia RTX 2080 GPU sa svojih 8 GB brze GDDR6 memorije. Kombinacija Nvidia Max-Q i Turing tehnologije rezultira vrhunskim gejming performansama sposobnim da u najvećem broju slučajeva iskoristi 144Hz ekran i isporuči traženih 144 frejmova u sekundi. Užitak u igranju besprekorno glatke animacije u brzim “online” Battle Royal pucačinama je iskustvo bez premca.
Jednako je impresivan i brzi SSD disk u M.2 NVMe verziji, kapaciteta 512 TB. Prosotora ima za instalaciju dosta gejming naslova, ali smo ipak uvereni da bi jednom ovakvom teškašu bio primereniji model od 1TB. Klasični disk je u potpunosti izostavljen jer performanse ni u jednom momentu ne smeju biti narušene.
Posebno bitan detalj u slučaju vrhunskih gejming laptop računara je mrežna konekcija obzirom na mega popularnost “online” naslova. Pošto su oni definitivno trenutno najpopularnija podvrsta igara, proizvođači se trude da implementiraju trenutno najbrže dostupne mrežne podsisteme. HP Omen X bez sumnje ispunjava dotične zahteve bez obzira da li je u pitanju bežična mrežna komunikacija ili klasična eternet veza. U slučaju prve, koristi fenomenalni Intel Wireless-AC 9560 802.11 b/g/n/ac (2×2) Wi-Fi nove generacije sa mogućnošću rada na dve talasne dužine i korišćenja MU-MIMO tehnologije, a što zajedno drastično ubrzava prenos podataka. U dodatku bežične funkcije podržan je i rad sa Bluetooth 5 uređajima. U pogledu LAN konekcije ugrađeno je Realtek gigabitno gejming rešenje.
Kada je u pitanju izbor i dostupnost konekcija za povezivanje dodatnih uređaja i periferija, HP Omen X ne oskudeva i sasvim je na nivou očekivanih mogućnosti rasnog gejming laptop računara. Leva stranica uređaja nudi konektor za povezivanje ispravljača koji napaja strujom računar, zatim jedan HDMI port sa 2.0 specifikacijama, dva USB 3.1 porta prve generacije (nekadašnji USB 3.0 konektori). Nakon toga sledi Ethernet port za žičanu mrežnu konekciju i konačno je tu jedan kombinovani 3.5mm konektor za slušalice i mikrofon.
Na suprotnoj desnoj uzdužnoj stranici uređaja na raspolaganju su vam jedan USB-C 3.1 Gen2 konektor sa podrškom za Thunderbolt funkciju koja prenosi podatke transferom od 40 Gb/s što je 4x više od USB 3.1 Gen2 specifikacija, zatim poseduje funkciju za brzo punjenje (20V, 5A), i konačno služi kao DisplayPort konektor za povezivanje odgovarajućih monitora.
Laptop je širok 36 cm, dubok je 26 cm i debeo 2 cm. Težina uređaja s abaterijom iznosi 2 kg i 400 grama. Autonomiju rada obezbeđuje 6-ćelijska litijum-jon polimerska baterija, kapaciteta 72Wh. Podršku naojanju iz električne mreže ide preko ispravljača snage 230W (19.5V, 11.8A).Obzirom da je u pitanju čistokrvni gejming laptop računar, lavovski deo testova smo posvetili gejmingu i to u realnim naslovima, a ne sintetičkim testovima. Performanse su na nivou najboljih gejming laptop modela, tačnije skoro u frejm iste sa dosadašnjim šampionom brzine – Acer Predator Triton 500 modelom koji je imao generaciju stariji model Intel CPU procesora, jednako moćni Turing RTX 2080 sa 8 GB GDDR6 video memorije, ali dvokanalno konfigurisani RAM DDR4-2666. Zato ostaje žaljenje sa naše strane što nismo imali još jedan SODIMM memorijski modul da isprobamo Omen X u režimu maksimalnih performansi jer smo sigurni da bi one prevzišle dosadašnjeg Predator Triton 500 šampiona. Ovako su bili izjednačeni.
Broj frejmova u igrama je impresivan, ali ipak ispod nivoa koji daje klasična RTX 2080 grafička karta na jednom desktop sistemu. Razlog tome je niža radne frekvencija na Max-Q platforme, ali i negativan uticaj jednokanalnog RAM konfigurisanog sistema. Iskreno, takav potez je bez opravdanja jer na jednom ultimativnom modelu čija cena “debelo” prelazi 2000 evra se škrtari na jednom SO-DIMM modulu koji očigledno utiče na performanse. To je jednostanvo i u najmanju ruku, neprihvatljivo sa stanoviša korisnika koji za ovako skup uređaj želi maksimalne performanse odmah nakon raspakivanja i puštanja uređaja u rad.
Primetili smo da je zbog relativno tanke siluete uređaja i vanserijski jakog hardvera, tokom igranja uočljivo grejanje i to pre svega CPU čipa koji dostiže temperaturu i do 100 stepeni Celzijusa. Moćni Turing u RTX 2080 verziji je umereniji sa maksimumom od 74 Celzijusa i to pri maksimalnom opterećenju.
U situaciji intezivnog kombinovaog opterećenja centralnog i grafičkog procesora, laptop troši 200W električne energije i pri tome njegov sistem hlađenja emituje 52-55 dB buke. U manje zahtevnim radnim situacijama je bešuman sa 30-ak dB buke. Ukoliko radite neki manje zahtevan posao, pomoću prateće Omen center aplikacije, možete podesiti relaksiran radni profil, ali gejming je zapravo onaj najstresniji koji najviše greje, troši i čini ovaj laptop najbučnijim. To su jednostavno karakteristike ove vrste uređaja.
Po svojoj prirodi Omen X je nesumnjivo dizajniran sa prevashodnom mišlju upotrebe od strane gejming populacije i to je vidljivo na svakom koraku. Osim što je dizajn podređen postizanju maksimalnih performasni i njegov oblik kao i raspored uređaja su napravljeni sa istim ciljem. U tom smislu nas je obradovao položaj tastature. On je najbolji do sada viđen na mobilnim laptop uređajima ovog tipa. Pomeren ka donjoj ivici uređaja i pojačan mekanim palmrest dodatkom, stvara najsličniji osećaj onom na klasičnoj desktop gejming borbenoj stanici i načinu na koji držite ruku na klasičnoj tastaturi. Ponavljam, daleko prirodnije i bolje od bilo kog do sada testiranog gejming latop uređaja. Položaj šake je prirodniji, zbog čega prsti nisu neprirodno zgrčeni, a čitava ruka se daleko manje zamara. Istovremeno, niste kaženjeni ukoliko zaboravite da deaktivirate “touchpad” koji je poptuno dislociran iz zone desne šake.
Obzirom na poziciju tastaure ona je izmeštena iz dela rashladnog sistema i intezivnog grejanja koje stvara onaj neprihvatljivo iritantni osečaj toplote pod prstima. Sada je ovaj deo jedva mlak ili hladan. Tačnije, sa 36.5-37 stepeni odgovara vašoj telesnoj temperaturi. Međutim, smeta nam desni bočni izduvni prorez koji greje ruku dok vodite miša. Odatle dopire prilično topao vazduh obzirom da smo na rebrima hladnjaka odakle se izduvava vazduh, izmerili 51.7 stepeni. Iskrena želja je da se ovaj izduv i pozicija CPU čipa kontriraju, čime bi se topao vazduh izabcivao sa leve strane. Naravno, levoruki gejmeri ovakav stav neće podržati…
Laptop se najviše greje u desnom gornjem i centralnom delu gde temperatura na površini iznosi 54.5 stepeni Celzijusa. Na zadnjem delu izduvnig difuzora između usmerivača, doprli smo do rebara bakarnog hladnjaka i očitali 57.1 stepen Celzijusa. To je bio ujedno i deo sa maksimalno zabeleženom temperaturom.
Ukoliko se igrate na bateriji, računajte na značajno redukovane gejming performanse. Zbog delovanja Nivida Battery Boost tehnologije, frejmrejt se zaključava na 30 fps-a, a takt GPU, VRAM i CPU uređaja se bukvalno prepolovi kako bi se produžio rad uređaja. Baterija u takvim uslovima traje sat i 10 minuta. Začudilo nas je da poslepražnjenja i ponovnog povezivanja, baterija nije počela automatski da se puni već morate na neki način da isključite “battery charge threshold” funkciju tako što ćete kroz Omen Center preći iz Performanse u Default režim rada – zaista čudno. Dakle neprihvatljiva situacija za neki ozbiljniji gejming. Savet je da se igrate isključivo dok je povezan ispravljač, a bateriju koristitie za neki svakodnevni nezahtevan rad.
Posebnu pohvalu zaslužuje brza bežična konekcija, koja je maksimalno crpela mogućnosti našeg internet paketa i beležila brzine transfera u rasponu od 250-300Mbps. Neverovatno je koliko razlike pravi nova generacija WiFi 2×2 802.11ac adaptera. Pre svega su profitirale igre, ali skrećemo pažnju da morate imati odgovarajući MU-MIMO ruter kako bi iskoristili sve prednosti prisustva ovakvog WiFi adaptera u vašem laptop računaru.
I konačno…. sekundarni ekran. Dobra stvar, iznad svega korisna. Bez obzira da li ga koristite kao izvor za telemetrijske informacije tokom monitoringa, tokom gejming striminga ili kao pomoćnu površinu za raznorazne alatke prilikom pokretanja profesionalnih aplikacija – dokazao je svoju opravdanost prisustva na ovakvom tipu računara. Kada se naviknete na ovu opciju, teško ćete se odreći ovog malog ali bitnog detalja komfora rada na laptop računaru. Zasmeto nam je jedino taj staklasti lejer preko čitave površine zone u kojoj se nalazi ekran jer pravi priličnu refleksiju, prelama svetlost i ozbiljno smanjuje vidiljivost i raspoznavanje sitnih sadržaja i ispis na dodatnom ekranu.[modul]specifikacija=9774[/modul]
[modul]test=944[/modul]
[modul]test=945[/modul]
[modul]test=946[/modul]
3D Games
Battlefield V
[modul]test=947[/modul]
Far Cry 5
[modul]test=948[/modul]
Shadow of the Tomb Raider
[modul]test=949[/modul]
Witcher 3
[modul]test=953[/modul]
Assasin Creed Origins
[modul]test=950[/modul]
DOTA 2
[modul]test=951[/modul]
Strange Brigade
[modul]test=952[/modul]
Fortnite
[modul]test=954[/modul]
APEX legends
[modul]test=955[/modul]
Nema sumnje da je HP Omen X 2S 15 top gejming mobilna sprava. Nabijena jakim komponentama i nivoom performansi koja se granični sa maksimumom današnjih mogućnosti mobilne PC tehnologije, ovaj računar je san snova svakog gejmera koji želi mobilnu spravu za takmičenje.
Da li bismo želeli nešto da promenimo. Ostaje primedba na neshvatljivom detalju uštede i svesnog izostanka dvokanalno konfigurisanog RAM podsistema. Želeli bismo komforniji SSD, ali i veći ekran. Za ovakvu namenu je 17-ica pravi izbor jer je 15″ uprkos savršenoj slici ugrađenog IPS ekrana, ipak malo za ozbiljniji gejming.
U nekim trenucima je bučan, naročito prilikom višećasovnog inetzivnog gejminga. Nešto je bučniji od pomenutog Acer Predtor Triton 500 modela, ali osetno tiši od ASUS STRIX konkurencije koju smo imali prilike da uporedimo. Gejming performanse su u samom vrhu dva najbolje rangirana modela.
HP Omen X 2S 15 je odličan i u svrhu korišćenja video montaže na terenu i rada sa nekim zahtevnijim aplikacijama gde do izražaja dolazi brza platforma kombinacija vanserijski brzih CPU, GPU i SSD rešenja, Zbog toga će ga voleti korisnici skloni profesionalnim bavljenjem posla na računaru.
Konačno, premijum karakteristike imaju i svoju premijum cenu koja je astronomski visoka – preko 3000€. Dodajte tome i dodatak još jednog 16GB DDR4 memorijskog modula i eventualno M.2 NVMe SSD diska od 1TB. Imajte na umu da ovaj laptop ima dva predviđena mesta za prihvat M.2 diskova i dobijate priličnu svotu novca koju treba izdvojiti za nabavku ovog nesvakidašnjeg laptopa. On će sa druge strane sve to opravdati vanserijski brzim radom, obiljem CPU snage, fantastično tečnim gejmplejom u igrama, neverovatno brzim odzivom u zahtevnim aplikacijama i konačno besprekorno brzom vezom sa internetom. Na sve se nadovezuje odlični IPS ekran koji osvežava na 144Hz, solidna tastatrura sa do sada najbolje viđenim LED RGB rešenjem pozadinskog osvetljenja…. jednom rečju jedan od dva najbolja gejming laptop uređaja koje smo imali prilike da isprobamo i testiramo!
Prednosti:
– Gejming dizajn
– Odlična RGB tastatura
– Brutalno jak hardver
– Zanimljivo rešenje sekundarnog ekrana
– Izuzetno brza WiFi bežična veza
– GeForce RTX 2080 sa 8GB GDDR6 memorije
Nedostaci:
– Jedno kanalni RAM podsistem
– Baterija ne može poslužiti u svrhu ozbiljnijeg gejminga
Cena: preko 3000€