Filip Majkić
HP Pavilion dv6
Ruku na srce, HP je na našem tržištu dobio reputaciju nekoga koga interesuje samo biznis kategorija, ne bez razloga. Dugo je ovde plasirana masa biznis modela iz value kategorije, bez ozbiljnijih ambicija da se agresivnije nastupi i u drugim tržišnim segmentima. Da ne ispadne da kritikujemo, ali stoga nije uopšte nelogično što se HP, iako je broj 1 na svetskom nivou kada govorimo o PC računarima (a broj 2 u domenu prenosnih računara, iza Acer-a), na srpskom tržištu mora takmičiti sa daleko slabijim imenima za tržišni udeo, dok “kajmak” pokupi neko drugi, kao nekada Fujitsu-Siemens, ili sada MSI. No, vremena se menjaju, i lepo je videti da se i orijentacija kompanija menja u skladu sa potrebama i zahtevima tržišta. Istina je da se kod nas najbolje prodaju najpristupačniji računari, ali je isto tako istina i da ima itekako mesta za uređaje viših klasa, specijalizovane za određenu grupu korisnika, uključujući tu i luksuznije modele. Zajedno sa opštim padom cena i povećanjem pristupačnosti notebook računara, korisnicima nikada nije bio na raspolaganju veći izbor, pa ni ne čudi što se mnogi prilikom “prelamanja” odlučuju da kupe onaj koji im se bolje slaže uz nameštaj, ili onaj koji ima HDMI port, što je nekada bilo, ruku na srce, teško zamislivo.
U svemu tome i Pavilion serija aktivno učestvuje, nudeći tržištu nešto novo i, da se ne lažemo, menjajući imidž HP-a u očima lokalne publike. Novi modeli dv familije se pokazuju kao zaista dobar balans između performansi, mogućnosti i dopadljivosti. Nedavno je na našem uporednom testu ultra-prenosivih notebook računara pobedio model Pavilion dv2, sa kojim primerak sa današnjeg testa deli mnoge karakteristike, pre svega kada je dizajn u pitanju. No, o tome ćemo kada dođe vreme za razmatranje tog segmenta notebook-a. Za sada recimo samo da je Pavilion notebook moderno dizajniran i bogato opremljen računar, koji prati aktuelne trendove, a to sve važi i za dv6. Pogledajmo redom čime potkrepljujemo ovu tvrdnju.
Hardver, specifikacija
Kombinacija Intel čipova je osnova Pavilion dv6 računara. . Srce sistema jeste PM45 čipset u kombinaciji sa ICH9M “južnim mostom”. Procesor je Core 2 Duo T6600. Radi se o 45-nanometarskom procesoru, čija je toplotna disipacija deklarisana na 35 W, a broj tranzistora iznosi 410 miliona. Radni takt iznosi 2,2 GHz. Radi se o dvojezgarnom procesoru, sa 2 MB L2 keš memorije (1 MB po jezgru), odnosno FSB-om od 800 MHz. Za grafiku je zadužen ATI Mobility Radeon HD 4650 čip. Ovaj čip raspolaže sa 320 unificiranih šejdera, radni takt jezgra iznosi 550 MHz, dok GDDR3 memorija radi na 800 MHz i sa njom se komunicira preko 128-bitnog interfejsa, a raspolaže sa 512 MB sopstvene memorije. Notebook raspolaže sa 3 GB memorije, što je sasvim dovoljno za svakodnevne potrebe i kao podloga za rad operativnog sistema.
Specifikacija:
HP Pavilion dv6
LCD
15.6″, 1366 x 768, glossy
Procesor
Intel Core 2 Duo T6600, 2,2 GHz, 2 MB L2, 800 MHz FSB
Čipset
Intel PM45+ICH9-M
Grafika
ATI Mobility Radeon HD 4650
RAM
3 GB
Hard disk
320 GB, 2.5-inčni, 5400 RPM, SATA interfejs
Optički uređaj
DVD RW
Konekcije
Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR
Konekcije
(3+1) x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard, FireWire, eSATA combo
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium
Dodatno
Web kamera, 4-u-1 čitač kartica, audio konektori, dock konektor
Masa
2,89 kg
Dimenzije
41 x 379 x 258 mm
Cena
74,990 dinara
Garancija
12 meseci (moguće proširenje do 3 godine)
Pavilion dv6 raspolaže 15.6-inčnim BrightView ekranom, koji je glossy tipa. Njegova radna rezolucija je 1366 x 768 piksela, a odnos stranica 16:9. Hard disk stiže iz kompanije WD, a radi se o modelu koji ima kapacitet od 320 GB, 8 MB bafera, u 2,5-inčnom je formatu i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. Tu je i optički uređaj, a radi se o DVD pisaču. Opcije konektivnosti su brojne i raznovrsne. Tu su četiri USB 2.0 porta, eSATA i FireWire portovi (jedan port je combo tipa), ExpressCard slot, HDMI i VGA izlazi u slučaju da želite da sliku “izbacite” na ekstenri displej, a kada govorimo o mrežama i Bluetooth podršci, podržane su poslednje generacije njihovih iteracija – Gigabit Ethernet, WiFi Draft N, kao i Bluetooth 2.1+EDR. Svakako treba spomenuti i Altec Lansing zvučnike natprosečnog kvaliteta, te S/PDIF. Operativni sistem je Windows 7 Home Premium u 32-bitnom izdanju.
Pakovanje, dizajn, konektori
Laptop stiže u kartonskoj kutiji u kojoj ćete pronaći notebook, strujni adapter, kao i diskove sa propratnim softverom i povratak sistema u inicijalno stanje. Važno je primetiti da već i izgled kutije jasno naglašava osobenosti Pavilion računara i njihove šare. A šare su nešto što je udarna stavka, ne bez razloga. Kombinacija dizajnerskih rešenja sa kontrastnim formama i bojama i posebnim teksturisanjem je svakako nešto što privlači pažnju. Radi se o vrlo kvalitetnom kućištu, istina sa glossy refleksivnim slojem što se neće baš svakome dopasti, ali je neumitno da je sveopšti trend, prihvaćen na svim nivoima, i od proizvođača i od krajnjih kupaca. Moramo da konstatujemo da ne postoji pričvršćivač za poklopac, što bismo ipak voleli da je prisutno jer laptop nikako ne može da se okarakteriše malim.
Na gornjoj strani su već spomenute šare i dizajnerski motivi, uz HP logo u jednom od ćoškova. Iako naizgled ne deluje tako, ovaj logo svetli belim pozadinskim osvetljenjem kada je računar uključen. Obično se proizvođači opredele da ovakvu stvar postave na sredinu poklopca, a ne u ćošak, te nas je iznenadilo kada smo videli da logo šljašti belim osvetljenjem. Na prednjoj strani zatičemo indikatore rada, kao i audio priključke. Desno su DVD pisač. dva USB porta, Kensington lock i priključak za strujni adapter, dok levo zatičemo mnoštvo portova. Od zadnje strane prema prednjoj, to su VGA izlaz, dock konektor, LAN, HDMI, eSATA/USB combo i jedan USB 2.0 port, FireWire, te ExpressCard i čitač kartica. Na zadnjem delu nema konektora, već su tu smešteni otvori za hlađenje. Spomenimo da se bokovima proteže metalik siva „lajsna“, koja pravi novi nivo kontrasta u odnosu na ostatak računara, koji je crne boje.
Unutrašnjost prati dizajn spoljašnjosti, sa naslonima za dlanove sa novim šarama i teksturama. Kontrast u ovom slučaju pravi metalkik sivi tačped. U donjem desnom uglu je skener otisaka prstiju. Tastatura je „prekrivena slojem hromiranog srebra“, odnosno tasteri su prekriveni nanosem koji ima za cilj da poboljša prijanjanje i učini kucanje lepšim iskustvom. Sama tastatura je – izvanredna. Ima sve tastere u punoj veličini, uključujući i numerički deo. Iznad nje su smešteni Altec Lansing zvučnici, a iznad njih taster za paljenje računara. Ekran je oivičen crnim okvirom, koji je takođe glossy tipa, ali se ne radi o „seamless“ ekranu koji mnogi proizvođači primenjuju u poslednje vreme, prekrivajući ekran i okvire zajedničkim staklenim slojem koji čini utisak da se radi o neprekidnoj površini. Iznad ekrana je smeštena web kamerica.
Rezultati testova
HP Pavilion dv6
PCMark 05
Score
5342
CPU
5487
Memory
4433
HDD
5830
3DMark 06
3Dmark score
5907
CPU score
1970
Autonomija
Trajanje baterije
3h 30min
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
4578/4437
NuclearMC
7525
wPrime
32M (Speed Test)
34,493 sec
1024M (Stability Test)
1078,291 sec
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
65,7 MB/s
Access Time
15,2 ms
Burst Rate
111,9 MB/s
CPU Usage
7,3%
Utisci
Windows 7 Home Premium je logičan izbor za multimedijalnu mašinu namenjenu krajnjim korisnicima. Snažna hardverska platforma je sasvim adekvatna za bilo kakav zadatak, tako da OS radi živahno, ima dovoljno snage za multitasking i komforan rad bez trzavica čak i u zahtevnijim aplikacijama. Uz ovaj računar HP isporučuje i kompletan Media Smart softverski paket, koji pomaže da se računar pretvori u osnovnu napravu kućnog bioskopa. Windows Experience Index iznosi 5,7, odnosno po segmentima 5,7 za CPU, 5,7 za RAM, 6,6 za grafiku, 6,6 za gaming grafiku i 5,9 za hard disk. Sve ovo na skali od 1 do 6,9.
Ekran je slabija tačka ovog računara. Ne toliko zbog prikaza ili boja, ili zato što autor ne voli glossy ekrane. Osvetljenje je sasvim korektno za CCFL ekran, boje veoma dobre, ali postoji problem sa performansama. Čuveni “duhovi” na ekranu su nešto za šta smo smatrali da je manje-više stvar prošlosti, ali ovaj put se pokazuje da su duhovi opasni i posle smrti ili iščeznuća, te sada shvatamo sav strah i mitomaniju oko njih. Nažalost, ova stavka se oseća u iole brži scenama, pa i laganom prevlačenju prozora i slično. Ukoliko vam to, pak, ne smeta, ekran će pružiti sasvim korektan ugođaj prilikom korišćenja. Radi se o 16:9 ekranu tj. aspektu stranica na ekranu…
Tastatura je odlična, prijatna za kucanje, sa velikim Enter, svim tasterima uključujući i numeričke, i generalno veoma prijatnim osećajem. Tačped takođe, te sa te strane nemamo zamerki. Zagrevanje nije veliki problem i teško da će ijedna površina biti pod prstima išta osim mlaka u najgorem slučaju. Sa druge strane, ventilatori su nešto bučniji, čak i kada računar nije opterećen nekim značajnijim radom. Rad kulera se vrlo brzo pojačava čim se mašina iole optereti, pa tako možete doći u situaciju da čujete njegov huk čak i tokom relativno nezahtevne operacije. Dovoljno je da tokom internet sesije naletite na sajt koji malo više opterećuje procesor ili da pustite neki film pa da se odjednom veoma čujno pojača buka kulera, pošto isti prilikom najmanjeg opterećenja pojačava svoj rad. Sa druge strane, zvučnici su definitivno veliki plus. Iako se od multimedijalnih notebook-ova u principu i očekuje da isporuče zvuk natprosečnog kvaliteta kada se “teoretski razmatra” koji su aduti ove kategorije, u praksi to nije čest slučaj. Ovde je situacija drugačija. Iako je zvuk subjektivna stvar, jednostavno se ne može sporiti da Pavilion dv6 nudi daleko bolji zvuk od drugih računara, a bolji od većine konkurentskih modela.
HP Pavilion dv6 stiže sa šestoćelijskom Li-ion baterijom snage 47 Wh, odnosno od 4200 mAh. Ova baterija je konfiguraciji koju smo testirali obezbedila skoro tri i po sata autonomije u nezahtevnom režimu rada – kuckanje teksta, internet uz uključen WiFi…Nije baš najsjajniji rezultat imajući u vidu skorašnje tendencije, ali nije ni neki podbačaj. Korisnici koji planiraju da koriste notebook za poslovne potrebe na terenu ili su često u pokretu trebaju da vode računa o ovoj stavci, premda je očito da je Pavilion dv6 namenjen prevashodno upotrebi u unutrašnjosti domova i kancelarija.
Rezime
Postoji dosta toga što nam se dopada kod HP Pavilion računara. Sasvim solidna hardverska platforma, upotrebljiva po mnogo osnova, mnoštvo opcija konektivnosti, izuzetan dizajn, kao i kvalitet uživanja u korišćenju, što nikada ne treba zanemariti. Ne čine elementi uvek sumu, niti se ona uvek sastoji od pojedinačnih elemenata, i to je upravo ono što je veliki adut Pavilion dv6 računara, što samo dodaje na priznanje HP inženjerima i dizajnerima. Notebook nije bez mana. Na prvom mestu, to je bučniji kuler, ali i ekran nešto slabijih performansi. Sa druge strane, pozitivni utisci se upotpunjuju docking opcijom i odličnim zvučnicima. Jednostavno, teško je ne preporučiti ovaj računar ljubiteljima multimedije i onima koji žele nešto posebno i pažljivo osmišljeno – sve dok imate u vidu da računar ima i određene sitne mane, koje smo spomenuli. Ukupno gledano, Pavilion je opravdao svoju i HP reputaciju ovim modelom, a mi se nadamo da će u dogledno vreme još veći broj korisnika na srpskom tržištu pronaći sebe u ovakvim modelima. Pavilion familija je tu da ih u tome podstakne.
Prednosti:
– Odličan multimedijalni računar
– Opcije konektivnosti
– Dizajn
– Zvučnici
– Docking opcija
Nedostaci:
– Ekran slabih performansi
– Buka kulera
Notebook računar na test ustupio HP.