HP ProBook 4515s

HP ProBook 4515s

Biznis, biznis, biznis... novac je svima u fokusu, kao i alatke za pravljenje istog. Stoga i ne čudi što su neki od glavnih izvora prihoda proizvođača notebook računara upravo notebook-ovi dizajnirani za potrebe malih i srednjih preduzeća, korporacija, jednom rečju – poslovni računari.

    Sadržaj

      Filip Majkić

      HP ProBook 4515s

      Najnoviji ProBook 4515s, kao i cela ProBook serija, pred sobom ima prilično težak zadatak. Visoka reputacija kompanije i poverenje u brend su u pitanju, i sa time se nije igrati. Stoga ProBook računari moraju da budu dorasli velikom izazovu, kakav predstavlja korporativno tj. biznis tržište. Noviteti HP-a u odnosu na neke ranije modele svakako obećavaju na papiru, ali da li će tako biti i u praksi? Svi znamo da postoje dobitne formule koje ne treba tek tako menjati, naročito ukoliko pomak nije vidan, ili vredan tolikog truda. Malo toga smo imali da zamerimo prošlim generacijama biznis notebook računara koje su nosile HP potpis u principu, a do nas stiže prvi “novajlija” iz nedavno izbačene ProBook serije. Ono što je sigurno, ProBook računari se trude da isprate određene trendove na polju notebook uređaja, kao što su 16:9 ekrani i LED pozadinsko osvetljenje.

      ProBook računari se, po navodima kompanije, ističu minimalizmom. Model 4515s je dostupan u crnoj i crvenoj boji, pri čemu se na našem testu našao model crne boje. Dimenzije računara su 15,6 inča, a zanimljivo je da se radi o jednom od prvih računara otvoreno pozicioniranih u biznis klasu sa 16:9 ekranom. Takođe, ovi notebook računari stižu sa tastaturom sa uzdignutim tasterima, tzv. chicklet keyboard. To su tastature nalik na one koje se koriste na MacBook računarima, sa prostorom između tastera koji olakšava upotrebu i stvara utisak šire tastature. Treba reći i da pored ProBook serije postoji i EliteBook serija prenosivih računara, koji su ipak pozicionirani u nešto višu klasu. Konačno, postoji i nešto što nove naprave dodatno odvaja od konkurencije, a na šta se često zaboravalja prilikom procenjivanja mogućnosti određenih računara – softver. Posebno u biznis serijama, on može biti taj maleni tas na vagi koji donosi prevagu. HP nudi korisnicima set softvera koji imaju najrazličitije namene, od kontrolisanja parametara rada računara, preko power management-a, do više opcija koje se mogu pokazati korisnim. Tu su HP Recovery Manager, HP QuickLook, Roxio Creator Business Edition, HP SoftPaq Download Manager, HP protect Tools, Device Acces Manager, McAfee Security, File Sanitizer, i tako dalje. Drajv podržava hardversku enkripciju, a tu je i 3D Guard mehanizam koji štiti disk od oštećenja u slučaju da dođe do pada. Pogledajmo šta nam ProBook nudi u hardverskom smislu.

      Hardver, specifikacija

      Osnovu platforme računara na testu su činili čipovi kompanije AMD, a treba reći da je HP prvi od najvećih proizvođača iz “top 5” kategorije počeo da proizvodi mobilne računare bazirane na AMD procesorima i čipsetovima. Zatičemo dvojezgarni Turion X2 oznake DualCore Mobile ZM-84. On radi na taktu od 2,3 GHz. Ovaj 65-nanometarski procesor procesor raspolaže sa 256 KB L1 i 2 MB L2 keš memorije (1 MB po jezgru) i u teoriji bi trebao da omogući relativno udoban multitasking. Njegov Thermal Design Power, odnosno prosečna potrošnja, je deklarisan na 35 W. Čipsetovi su RS780MN northbridge i RX781 southbridge, mobilni čipsetovi, od kojih prvi donosi integrisanu ATI Radeon HD 3200 grafiku. ATI Radeon HD 3200  podržava DirectX 10.1, HD video akceleraciju, omogućavajući čak i donekle upotrebljivo igranje. GPU radi na 500 MHz, dok memorija radi na 400 MHz. Memorija se “otkida” od sistemskog RAM-a, kao i kod svih drugih integrisanih grafičkih čipova. U suštini, notebook se bazira na AMD Puma mobilnoj platformi, najavljenoj još tokom prošlog leta, i koja se vremenom pokazala kao sasvim korektan izbor za potrebe poslovnih računara. Računar koristi 2 GB DDR2 memorije, a uvek treba računati da će deo toga otići za potrebe grafike.

      Specifikacija:
       

       

      HP ProBook 4515s

      LCD

      15.6″, 1366 x 768

      Procesor

      AMD Turion X2 DualCore Mobile ZM-84, 2,3 GHz

      Čipset

      AMD RS780MN northbridge, AMD RX781 southbridge

      Grafika

      ATI Radeon HD 3200

      RAM

      2 GB DDR2

      Hard disk

      Fujitsu MHZ2320BH G2 (320 GB, 2.5-inčni, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      HL-DT-ST DVDRAM GT20L

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, 802.11 b/g/n WiFi, Bluetooth

      Konekcije

      4 x USB 2.0, VGA i HDMI izlaz, ExpressCard

      Operativni sistem

      Windows Vista Business Service Pack 1

      Softver

      HP Recovery Manager, HP QuickLook, Roxio Creator Business Edition, HP SoftPaq Download Manager, HP protect Tools, Device Acces Manager, McAfee Security, File Sanitizer

      Dodatno

      Web kamera, 4-u-1 čitač kartica (MS, MS Pro, SD, xD), audio konektori

      Težina

      2,6 kg

      Dimenzije

      372 x 250 x 31,5 mm

      Cena

      Garancija

      ProBook 4515s raspolaže pomenutim 15.6-inčnim ekranom sa LED pozadinskim osvetljenjem, rezolucije 1366 x 768 piksela, odnosno odnosom stranica od 16:9. Odmah ćemo reći da se radi o mat ekranu, a ne jednom od glare ekrana sa visokom refleksijom, što je retkost u današnje vreme. Hard disk stiže iz kompanije Fujitsu. On ima kapacitet od 320 GB, 8 MB bafera, u 2,5-inčnom je formatu i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. Podržava hardversku enkripciju podataka i smešten je u specijalan kavez koji treba da obezbedi da se podaci ne oštete ukoliko dođe do pada, tj. ispuštanja, a sve tehnologije hardverskog i softverskog tipa koje koristi u ovom smislu HP zajednički “krsti” kao 3D Guard. Optički uređaj je prisutan u formi DVD pisača, koji stiže iz kompanije LG. Laptop podržava Gigabit Ethernet i WiFi Draft N standarde, poseduje 4 USB 2.0 porta, HDMI i VGA izlaz. Bluetooth je takođe podržan. Računar ima Windows Vista Business SP1 operativni sistem, a moguća je nabavka modela sa preinstaliranim SuSE Linux operativnim sistemom.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Laptop stiže u kartonskoj kutiji u kojoj ćete pronaći notebook, strujni adapter, ali i veliku količinu knjižica sa uputstvima, te recovery diskove. Laptop je poprilično „kockast“ i vraća nas u neka prošla vremena. Procenu eksternog dizajna ostavljamo vama, pošto ćete sa priloženih slika steći jasnu predstavu o kakvom se pristupu radi. Jednostavno, HP ProBook 4515s jasno stavljaju do znanja da se radi o ozbiljnim profesionalcima, pa ukoliko vam takav dizajn odgovara, odlično. Uređaj nema nikakvih (na kućištu jasno izraženih, pomoću LED lampica i sl.) ambicija prema multimedijalnoj grupi korisnika, niti nečemu sličnom. Laptop je u potpunosti crn, a jedino se na poklopcu ističe HP logo. Spoljna izrada nije baš najsjajnija. Ne samo da materijali ne impresioniraju na dodir, već se gornja površina dosta savija pri najmanjem pritisku. Laptop je izrađen od matirane plastike, ivice su prepune oštrih uglova i sveukupno ProBook 4515s karakteriše izgled koji “ne privlači pažnju” – što može biti odlično, u zavisnosti od vašeg ukusa ili potreba. Još jedan jasan ukazatelj da se radi o modelu namenjenom preduzećima. Treba li reći da je implementiran finiš koji će se postarati da se vaš notebook presijava i da se možete ogledati u njemu, dok nakon par dodira ne bude počeo da se “diči” vašim otiscima prstiju!?

      Ne postoji nikakav pričvršćivač za poklopac, pošto HP nije implementirao ni mehanički ni magnetni pričvršćivač. Donji deo notebook-a je “ravna ploča”, odnosno na njoj ne zatičemo praktično ništa. Nema načina da se pristupi memoriji, hard disku ili wireless kartici. Notebook mora biti totalno raspakovan da bi bio servisiran kvar na nekoj od pomenutih komponenti, pa neka firme koje imaju IT odeljenja vide šta im je činiti. Na prednjoj strani su smešteni indikatori rada koji svetle plavom bojom, čitač kartica, kao i audio priključci i prekidač za WiFi. Levo se nalaze Kensington lock, LAN konektor, otvori za hlađenje, VGA i HDMI izlazi, ExpressCard i dva USB porta, koji su pozicionirani tik uz prednju ivicu. Ista je stvar i na desnoj strani, gde su USB portovi ponovo tik uz prednju stranu, što nije baš najpogodnije zbog lakog zapinjanja, a mogu smetati i korišćenju miša. Na desnoj strani još zatičemo optički drajv i priključak za strujni adapter. Pozadi nema nikakvih konektora, već je tamo smeštena baterija.
       

      Unutrašnjost je takođe “totalno crna”. Nasloni za dlanove su oštro “odsečeni”, a njihov kvalitet u smislu osećaja pod rukama jednostavno zaostaje za većinom laptopova koji su se u poslednje vreme našli na našem testu. Za naslone za dlanove važi ista priča kao i za spoljašnjost – vrlo ćete se lako “potpisivati prstima”, zahvaljujući završnoj obradi. Touchpad je osrednjih dimenzija, ali je i decentriran, odnosno pomeren prema levoj strani. Da nema numeričkog dela tastature, bio bi tačno ispod centralnog dela tastature, ovako…Ima dva tastera koji se spuštaju tako što se rotiraju oko ose na gornjoj ivici tastera, što u praksi znači da je jedini način da bez otpora koristite tastere da ih pritiskate pod uglovima od 45 do 60 stepeni. Istovremeno, pri njihovom pritiskanju otpora gotovo i nema. Tastatura je u “chicklet” stilu koji smo opisali u uvodu, a u utiscima ćemo se detaljno osvrnuti i na iskustvo koje ova tastatura pruža prilikom korišćenja. Pomenimo još jednom da raspolaže numeričkim delom, te u tom smislu pogoduje poslovnim korisnicima kod kojih je bitan intenzivan rad sa brojkama, odnosno obavljanje matematičkih operacija. Iznad tastature se nalaze zvučnici, a u centru je veliki taster za paljenje i još jedan taster za pozivanje mail klijenta. Oba svetle plavim pozadinskim osvetljenjem kada je računar aktivan. Oko ekrana se nalazi stabilan okvir crne boje, a iznad njega je web kamera sa mikrofonom, rezolucije 2 megapiksela.

      Utisci

      Windows Vista Business je logičan izbor za poslovnu mašinu, pa tako ne treba da čudi što upravo njega zatičemo na ProBook 4515s uređaju. Sam OS radi živahno, ima dovoljno snage za multitasking i komforan rad bez trzavica čak i u zahtevnijim aplikacijama. Zanimljivo je da nema skenera otisaka prstiju, što je rezervisano samo za EliteBook seriju više klase poslovnih računara. HP se pridružuje kompanijama koje implementiraju instant-on OS-ove u svoje računare kroz QuickLook 2, koji omogućava korisnicima da brzo provere elektronsku poštu ili obave nešto što im treba na internetu. Uređaj stiže sa mnoštvom kontrolnog softvera, uključujući ranije spominjane HP Disk i File Sanitizer, HP Recovery Manager, HP Credential Manager, HP Spare Key…Sve ove aplikacije služe svojoj svrsi na adekvatan način, a zanimljivo je da poslednja navedena služi korisnicima koji su zaboravili svoje podatke za logovanje. Spomenimo da na disku postoji Recovery particija koju možete upotrebiti u slučaju da želite da vratite OS u startno stanje, što će firmama drastično olakšati posao. ProBook 4515s stiže sa nekoliko softverskih aplikacija, od kojih su neke u potpunosti upotrebljive, a neke se isporučuju u trial formi. U njih spadaju Microsoft Office 2007, InterVideo WinDVD 8, McAfee Total Protection, PDF Complete, Roxio Creator Business, Windows Live Messenger, kao i Yahoo Toolbar. Jedina stvar koja nam je delovala čudno jeste ogroman CPU usage tokom testiranja hard diska (pogledati rezultat u HD Tune aplikaciji). Da li to mehanizmu za automatsku enkripciju treba dorada ili ne, tek vidljivo usporenje u realnom radu van tog (i samo tog) testa nismo primetili. Windows Experience Index, ako vas interesuje, iznosi 3,4, odnosno po segmentima 4,9 za CPU, 5,5 za RAM, 3,4 za grafiku, 3,7 za gaming grafiku i 5,3 za hard disk.

      Ekran je, usudili bismo se reći, najjači adut ovog računara. Radi se o mat ekranu, bez glare-a odnosno refleksije, sa veoma dobrim uglovima gledanja. Nešto slabija strana mu je kontrast uz tendenciju ka blagom “ispiranju boja”, ali se i dalje radi o jednom od boljih notebook ekrana, ne samo u ovoj klasi. Tastatura je veoma solidna u globalu. Već smo pomenuli da ima numerički deo, otporna je na tekućine pa se ne morate brinuti da će iste oštetiti uređaj. Između tastera postoji priličan razmak, nema savijanja pod pritiskom i generalno, osećaj je veoma prijatan. Oblik tastera i dimenzije su za to zaslužni – premda, nismo fanovi ovakve tastature u estetskom smislu. Touchpad se ne ističe ničim posebnim, a njegove tastere smo već opisali, uz primedbu da nam se više dopada klasičan pristup od upotrebljenog.

      Zagrevanje prilikom intenzivnijeg rada dolazi do izražaja u centralnom delu i prema levoj strani notebook računara, ali će proći dosta vremena dok se ne oseti na površinama sa kojima korisnik ostvaruje kontakt. Ono što može više smetati jeste “lako” pojačavanje rada kulera. Naime, prilikom najmanjeg opterećenja će isti pojačati svoj rad, što može rezultovati jasno čujnom bukom bez osećaja da radite nešto preterano zahtevno. Zvučnici su čist prosek, a kvalitet zvuka koji isporučuju je u rangu cenovne klase računara.

      HP ProBook 4515s stiže sa šestoćelijskom Li-ion baterijom snage 47 Wh, odnosno od 4200 mAh. Ova baterija je konfiguraciji koju smo testirali obezbedila tik preko tri sata autonomije u nezahtevnom režimu rada – kuckanje teksta, internet uz uključen WiFi…Nije baš najsjajniji rezultat imajući u vidu skorašnje tendencije, ali nije ni neki podbačaj. No, treba voditi računa da je autonomija takva da ne verujemo da će baš odgovarati poslovnim korisnicima koji puno vremena provode na putu, odnosno na terenu. 
       

      Rezultati testova

      HP ProBook 4515s

      PCMark 05

      Score

      3345

      CPU

      4389

      Memory

      3248

      HDD

      4066

      3Dmark 06

      3Dmark score

      1432

      CPU score

      1507

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      1858/3383

      NuclearMC

      5805

      wPrime

      32M (Speed Test)

      39,702 sec

      1024M (Stability Test)

      2400,669 sec

      SiSoftware Sandra 2009 Professional

      CPU Benchmark

      12,81 GIPS/13,61 GFLOPS

      Multimedia

      26,98 Mpx/s / 15,57 Mpx/s

      Memory Bandwidth

      4,69 GBps/4,79 GBps

      Multicore Efficiency

      2,02 GB/s, 163 ns

      HDDDrive Index

      45 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      47,2 MB/s

      Access Time

      18,3 ms

      Burst Rate

      53,4 MB/s

      CPU Usage

      17,7%

      Rezime

      HP ProBook 4515s je klasičan biznis računar, koji je imao ambiciju da unapredi ono što najviše treba unaprediti kod računara za koji se zna da će biti korišćen u firmama i to prevashodno kao desktop replacement. Jača strana mu je kvalitetan ekran, a treba spomenuti i veoma dobru tastaturu. Oni koji traže privlačno dizajniran računar mogu slobodno da nastave potragu. Koliko para, toliko muzike. Poslovni korisnici će znati i da cene dodatan softver, a posebno mogućnosti kontrolnih aplikacija HP-a, što će teško “pogodovati” običnom korisniku koji će se najverovatnije samo nervirati zbog prisustva mnoštva aplikacija, iako će sasvim sigurno među njima pronaći barem nekoliko korisnih. Ukupno gledano, zaštićen hard disk i podaci, jednostavan dizajn, solidan ekran i zadovoljavajuća tastatura su glavne prednosti. Mana takođe ima. Procena ovog računara zavisi od ugla gledanja korisnika. ProBook 4515s je ispunio svoj cilj, ali nije preterano oduševio. U kompaniji HP su očito koncentrisani na to da zadovolje postojeći krug korisnika, kojima će ponuditi novu iteraciju poslovne mašine pod HP brendom. Računar se ponaša upravo onako kako možete da pretpostavite kada ga ugledate i pročitate osnovne informacije o hardverskim specifikacijama i osobinama.
       

      Performanse

      9

      CPU

      3

      Grafika

      2

      Hard disk

      4

      Autonomija

      9

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      9

      Dizajn

      3

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      3

      Garancija

      3

       

       

      UKUPNO POENA:

      42

      Prednosti:

      – Solidan ekran
      – Solidan hard disk
      – Dobra tastatura

      Nedostaci:

      – Neubedljiv kvalitet izrade
      – Pozicioniranje USB portova
      – Dizajn

      Notebook na test ustupili HP i CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test