HP SlateBook X2

HP SlateBook X2

Tablet sa dock-tastaturom svakako nije ništa novo, ali zato Tegra 4 čipset jeste. HP nam ovom prilikom predstavlja svoj novi SlateBook X2 kao odgovor na Asus Transformer modele. Ovakvo rešenje se može pokazati izuzetno korisno osobama koje planiranju da unose veću količinu teksta na svom tabletu, a dodatna baterija u dock-u je takođe plus. Tu je i 10-inčni IPS ekran sa rezolucijom od 1920 x 1200 tačaka. Da li HP sa ovim modelom može da pari

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Test: HP SlateBook X2
      Granica između tableta i ultrabuka postaje sve manja, a taj trend je započet još početkom 2011. od strane kompanije Asus. U to vreme kombinovanje tableta sa hardverskom tastaturom je bilo nešto novo i inovativno, i najbitnija je činjenica da je ovakav koncept itekako prihvaćen. Ovde nije reč samo o modelima sa Android operativnim sistemom koji su kombinovani sa dock-tastaturom, već i onima sa Windows platformom. U međuvremenu su i laptopovi počeli da dobijaju ekrane osetljive na dodir, ali “problem” kod njih je to što su trajno povezani sa tastaturom, tačnije ne možete odvojiti ekran od njih i koristiti ga kao tablet. Sa HP SlateBook X2 modelom dobijate tu mogućnost.
      Koncept koji se pokazao dosta uspešnim kod Transformer modela kompanije Asus, upotrebljen je u novom SlateBook X2 kompanije HP. Pored hardverske tastature koja poprilično olakšava unos teksta i približava tablet nivou komfornosti laptopa, u dock-u sa kojim spajate tablet dobijate i dodatnu bateriju koja produžava ukupnu autonomiju. Kapacitetom baterija nismo preterano oduševljeni, jer u tablet delu imamo samo 3375 mAh, dok je u dock-u još slabija baterija od 2960 mAh. HP obećava 12.5 sati ukupne autonomije, ali realne cifre su ipak nešto drugačije.

      Ključna prednost HP SlateBook X2 modela pored dock-tastature je njegov vrlo snažni Tegra 4 čipset. Performanse novijih ARM procesora kao što je ovaj polako ali sigurno se približavaju x86 arhitekturi, što HP SlateBook X2 još više približava laptopu – tačnije sa ovom dijagonalom više ka netbuku. Ovde imamo moćni četvorojezgarni Cortex A15 procesor na 1.8 GHz sa dodatnim jezgrom za čuvanje baterije, uparen sa 72-jezgarnim ULP GeForce grafičkim čipom – itekako zanimljiva kombinacija. Ovaj model stiže u 16 ili 32GB verziji po pitanju skladišta, sa microSD slotom na tabletu i dodatnim SD slotom na dock-u.
      HP SlateBook X2 poseduje IPS ekran dijagonale 10.1 inča sa rezolucijom od 1920 x 1200 piksela, koja nudi oštrinu od 224 piksela po inču. Prisutne su i dve kamere sa ne preterano visokim rezolucijama od 1 MP za prednju i 2 MP za zadnju, kod koje nije prisutan LED blic. Verzija operativnog sistema sa kojim ovaj tablet dolazi je Android Jelly Bean 4.2.2.

       
      [modul]specifikacija=3656[/modul]

      Dizajn

      HP SlateBook X2 dolazi u nešto većoj braon kartonskoj kutiji, onakvoj u kakvoj bi očekivali netbuk a ne tablet. Unutar kutije zatičemo tablet spojen sa dock-om, poveće prospekte za brzi početak na nekoliko jezika, i u odvojenoj kutiji adapter za punjenje. Na naše iznenađenje, u pakovanju ne postoji USB kabl kojim možete tablet direktno povezati sa računarom. To znači da ne postoji opcija punjenja preko USB-a, niti direktno prebacivanje fajlova sa računara. Za prebacivanje fajlova i na tablet morate koristiti USB Flash stikove koje kačite na dock. Loša odluka, ako nas pitate.

      Svojim izgledom blago podseća na HP-ov TouchPad model sa WebOS-om koji je rasprodat po niskoj ceni usled odluke prestanka razvijanja ove platforme. Ćoškovi su blago zaobljeni i pored crnih traka oko ekrana tu je i dodatna tanka ivica. Ispod ekrana smešten je HP logo i u proširenoj ivici koja je 2mm upuštena ispod nivoa crnih traka nalaze se stereo zvučnici. HP je odlučio da dugmiće sa bokova pomeri na zadnju stranu tableta, a ostatak ulaza smestio je na donji bok tableta. Ovde imamo microSD slot, port za punjenje, 3.5mm ulaz za slušalice i prostore predviđene za spajanje sa dock tastaturom.

      Pozadina tableta je sive boje i poseduje blago zakrivljenje ka levoj, desnoj i gornjoj strani. Iako je zadnja strana izrađena od mat plastike, ona i dalje privlači otiske prstiju. U sredini tableta nalazi se srebrni krug sa HP oznakom, koji je takođe magnet za otiske i lako se takoreći “umrlja”. Power dugme smešteno je u položaju da ga koristite desnim kažiprstom, dok je isti slučaj i sa volume dugmićima koje ćete pritiskati kažiprstom leve ruke. Ovaj položaj možda deluje prirodno, ali pošto su dugmići u istoj površini sa zadnjom stranom, malo ih je teže napipati i zapamtiti njihov položaj.

      Dock je tamno sive boje i poseduje tastaturom sa čiklet rasporedom tastera. Ono što nam se odmah dopalo je činjenica da je dock teži od samog tableta, tako da nema bojazni od prevrtanja kao što je to slučaj sa Asus Transformer modelima. U gornjem delu iznad tastera smešteni su metalni delovi koji se spajaju sa tabletom i malo slajder dugme pomoću kojeg tablet odvajate od dock-a. Sama tastatura je solidnih dimenzija, tačnije sličnih kao kod 10-inčnih netbuka, a tu je čak i tačped pomoću kojeg možete vršiti multitač gestove, ili jednostavno pomerati kursor, u trenucima kada ne želite da pipkate ekran. Na levom boku tu je USB 2.0 port, dok se na desnom nalazi SD slot, port za punjenje i odmah do njega HDMI izlaz pune veličine.

       

      Softver

      Odluka proizvođača koja nam se uvek dopada je ostavljanje Stock korisničkog interfejsa Androida na svojim modelima. HP SlateBook X2 dolazi sa Jelly Bean 4.2.2 verzijom, koja u sebi ipak poseduje neke aplikacije vezane za HP. Ovde imate HP Camera aplikaciju, HP ePrint, HP File Manager, HP Media Play i Printer Control. Pored njih preinstalirane dolazi recimo Box aplikacija za cloud skladište, zatim Evernote i Skitch za beleške i Splashtop za daljinsku kontrolu uz pomoć računara. Još jedna aplikacija koju je bitno pomenuti je Kingsoft Office za pregled i uređivanje dokumenata.

      Ostatak aplikacija su one koji inače zatičemo u AOSP verzijama Androida, tako da imamo Chrome, Google+, Hangouts, Maps, itd. HP je uključio i Tegra Zone aplikaciju koja omogućava lako pronalaženje 3D igara posebno optimizovanih za ovu platformu, vesti, klipove i screenshotove vezanih za iste.

       

      Utisci u radu

      Sam tablet je generalno lagan, sa težinom od 607 grama, tako da je otprilike tu negde u rangu sa nedavno testiranim Google Nexus 10 modelom. Ipak, Sony Xperia Z tablet ostaje najlakši model u kategoriji 10-inčnih tableta sa svojih 495 grama. Kada ga je tablet u dock-u ukupna težina raste na ne tako zanemarljivih 1.4 kilograma, što je ipak i dalje u rangu 10-11.6-inčnih netbuka. Dobra stvar kod ovakvog Android hibrida je to što ne morate koristiti tastaturu kada vam nije potrebna, ali sa njom ipak dobijate dodatnu autonomiju, USB priključak pune veličine, SD slot i HDMI port, tako da je ipak zgodno držati je blizu.

      Iskreni da budemo, očekivali smo više od 10-inčnog IPS ekrana HP SlateBook X2 modela. Nemojte nas shvatiti pogrešno, njegova rezolucija od 1920 x 1200 tačaka je i više nego dobrodošla i sa njom ćete imati sasvim oštar prikaz, ali ono što je nas razočaralo je nizak nivo osvetljenja koji pruža. Osvetljenje postavljeno na maksimalno podešavanje i dalje tamnjikavo, što utiče i na prikaz boja koji je takođe na nešto tamnijoj strani.

      Još jedna stvar vezana za IPS ekran su nešto slabiji uglovi gledanja, što nije karakteristično za ovaj tip. Blagim pomeranjem u stranu, pojavljuje se zatamnjivanje koje nije u toj meri kao na TN ekranima, ali takođe nije na nivou koji smo navikli kod IPS-a. Ukratko, ekran je pristojan, ali je daleko od onoga što smo videli recimo na Asus Transformer Pad Infinity TF700T modelu.

      Ekran možda nije najbolji, ali zato performanse tableta jesu. Po prvi put se srećemo sa Tegra 4 čipsetom i možemo reći da smo oduševljeni performansama koje pruža. Jednostavno, ovo je svakako najbrži tablet sa kojim smo se do sad susreli. ARM Cortex A15 procesor sa četiri jezgra koji se nalazi unutar HP SlateBook X2 modela je uporediv sa Krait 400 procesorom (Snapdragon 800 čipsetom) iz LG G2 smartfona, ali je Tegra 4 ipak inferiornija u poređenju sa istim, barem u sintetičkim testovima. U radu, kao što je to očekivano pruža odličnu glatkoću i brzinu izvršavanja operacija, tako da je utisak pri koriščenju jako dobar. Surfovanje je polje gde se Tegra 4 performanse najviše primećuju, jer je brzina otvaranja stranica i renderovanja elemenata na sajtovima fantastična. Takođe, ovaj čipset se hvali svojim 72-jezgarnim GPU-om, tako da ćete imati odlične performanse pri igranju 3D naslova, posebno onim koji su optimizovani za Tegru.
       

       

      HP SlateBook X2

      Quadrant

      14511

      Nenamark 1

      59.6 fps

      Nenamark 2

      60.0 fps

      Vellamo

      3135

      Antutu

      29949

      Linpack

      611.922 , 727.011

      BenchmarkPi

      105ms

      CF-Bench

      31011

      Sunspider

      710ms

      BrowserMark

      3018

      Peacekeeper

      1162

      Octane

      4175

      SmartBench

      nije podržan

      GFXBench 2.5 Egypt

      49 fps offscreen, 44 fps onscreen

      Epic Citadel 1920 x 1128

      47.8 fps

      3D Mark Ice Storm 1080p

      8027

      Dobra stvar kod HP SlateBook X2 je položaj zvučnika koji se nalaze na prednjoj strani, tako da ih nećete zaklanjati dlanovima dok koristite tablet. Loša stvar je njihov kvalitet zvuka. Zvuk nije preterano glasan i pored DTS Sound+ opcije jednostavno deluje piskavo bez basa i definicije. Ukratko sa ovim modelom dobijate generalno tih i ne previše kvalitet zvuk sa zvučnika.

      Kapacitet baterija koji se nalaze na ovom modelu nam je davao razloga za brigu, i kako se ispostavilo, ona je bila opravdana. Autonomija baterije od 12.5 sati koju je HP obećao nije se podudarala se sa našim rezultatima, ni blizu. Sa podešavanjem osvetljenja ekrana na maksimum, surfovanjem smo ispraznili bateriju iz tableta za samo 3 sata i 8 minuta. Baterija koja je smeštena u dock-u ne pomaže previše, ali je ona ipak tabletu donela još 2 sata i 15 minuta, stavljajući ukupnu autonomiju na niskih 5 sati i 23 minuta. Nikako nismo zadovoljni rezultatom koji smo dobili i autonomiju bismo opisali kao ispod prosečnu.

       

      Na kameru sa senzorom od 2 MP ne treba trošiti reči. Jednostavno, rezolucija je previše niska, fotografije deluju mutno i u njima ima dosta nizak nivo detalja. Autofokus nije prisutan tako da na makro fotografije ne možete da računate. Video snimak može biti u 1080p rezoluciji, ali njegov kvalitet nije ni blizu onome na šta smo navikli kod kamera sa većom rezolucijom senzora.

      Zaključak

      Osobama kojima hardverska tastatura igra bitnu ulogu, HP SlateBook X2 pruža alternativu Asusovim Transformer modelima. Ako pišete dosta mailova, ili jednostavno unosite dosta teksta, fizička tastatura je svetlosnim godinama ispred softverske. Prednost dock-a takođe može biti i dodatna baterija, ali u slučaju ovog modela, ona nije preterano velikog kapaciteta. Ukupna autonomija takođe ne oduševljava, tako da ako tražite tablet koji će često biti van punjača, ovo nije model za vas. Glavna prednost ovog modela je svakako njegov Tegra 4 čipset, koji pruža izuzetno visoke performanse, dosad najbolje koje smo imali prilike da vidimo na tabletu.

      Sa druge strane, jedna od dosta bitnih komponenti kod tableta – njegov ekran – nije preterano dobar kod HP SlateBook X2 modela. Njegova rezolucija jeste visoka, ali nivo osvetljenja i nešto slabiji uglovi u odnosu na one što smo navikli kod IPS-a dosta kvare utisak. Pozitivna stvar kod softvera je AOSP iskustvo Jelly Bean 4.2.2 verzije, sa izuzetkom HP-ovih aplikacija i još par komada koje dolaze preinstalirane. Naš konačni sud je ipak pozitivan, i ovo jeste veoma pristojan tablet, ali mišljenja smo da se ipak ne treba zaletati po svaku cenu, ukoliko niste u stisci sa vremenom. Tegra 4 modela će biti sve više…

      Prednosti

      – Moćan Tegra 4 čipset
      – Dock tastatura
      – AOSP verzija Androda

      Mane

      – Ekran nije dovoljno svetao
      – Slaba autonomija
      – Jedva upotrebljiva 2MP zadnja kamera
      – Nema GPS modul

      Uređaj na test ustupio Gigatron.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi