HP Spectre 13 (video)

HP Spectre 13 (video)

Najtanji laptop na svetu - kratka i veoma jasna poruka kompanije HP koja je predstavila svoju najnoviju kreaciju. Namerno koristimo taj termin, budući da će HP Spectre laptop biti dostupan u nekoliko verzija, uključujući posebno dizajnirane varijante, pozlaćene, specijalno ukrašene, sa potpisima slavnih kreatora. No, koliko može ovakav računar...?

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Mnogo toga se može reći o najtanjem laptopu na svetu iz perspektive izrade i dizajna. Spectre je, poređenja radi, debeo koliko i jedna AAA baterija. Debljina računara iznosi 10,4 milimetara, a masa samo 1,11 kilograma, pa ga bez problema možete poneti sa sobom bilo kuda. Međutim, pravo pitanje jeste koliko je takav računar upotrebljiv. Tu smo mi da odgonetnemo. Krenimo redom.
       
      Kućište je izrađeno od aluminijuma i ugljeničnih vlakana koja mu daju čvrstinu i izdržljivost. Radi se na CNC mašini. Naročiti naglasak je na pojedinim ručno obrađivanim detaljima od bakra, koji daju specifičnu notu elegancije. Pored toga, ovo je možda i prvi računar (ako nas sećanje ne vara) koji koristi bakar u izradi, a svakako je retkost i unikat na tržištu. Koliko HP očekuje od ovog računara u estetskom smislu  ilustruju dve stavke: činjenica da će ovo biti prvi mobilni računar kompanije koji će moći da se podiči novim logom (koji je estetski izuzetno uklopljen jer su mu elementi izrađeni od bakra), te saradnja sa svetski priznatim dizajnerima Tordom Bontjeom i Džes Hanom. Plod ove saradnje su ekskluzivni i luksuzni laptop računari u ograničenim serijama, koje karakteriše preklapanje vrhunske umetnosti sa vodećom tehnologijom.
      Najtanji računar na svetu impresionira mnogo čime, ali i poseže za nekoliko kompromisa koji su neizbežni. Nažalost, nismo dobili prodajnu kutiju, pošto laptop još uvek nije dostupan na domaćem tržištu, već sempl od lokalne kancelarije, pa ne možemo da razmotrimo i ilustrujemo sadržaj kompletnog pakovanja.
      hp_spectre2_s.jpg
      Uređaj
      HP je mnoge elemente ovog računara morao iznova da osmisli. Nije želeo da previše komplikuje, te Spectre 13 nije hibrid, niti ima funkciju kontrole dodirom. Donji deo računara, izrađen od ugljeničnih vlakana, što čini da računar bude veoma otporan i lagan. Takođe, doprinosi da ukupna masa ostane na svega 1,1 kilogram, što  u kombinaciji sa podatkom o debljini od svega 10.4 milimetra zaista rezultuje fantastičnim estetskim užitkom.
      hp_spectre5_s.jpg
      Osim toga, detalji od bakra visokog sjaja su ručno polirani, čime je dobijen efekat skupocenog nakita. Zahvaljujući inovativnim “Piston Hinge” šarkama sa klipovima stvoren je utisak kao da tih šarki i nema, što dodatno doprinosi premium osećaju. Baterija je takođe zahtevala određene intervencije – podeljena je na dva tanka dela. Ni autonomija ne zaostaje, pa tako HP navodi da korisnici mogu da očekuju 9 sati realnog rada. Možda taj podatak sam za sebe ne deluje naročito u ovim vremenima, ali uz izuzetno tanak profil sa jedne strane, a imajući u vidu da ipak nije korišćen toliko štedljiv hardver sa druge strane (kao što ćete uskoro videti) zaista jeste za itekakav respekt.
      hp_spectre7_s.jpg
      Pored toga, koristi se Full HD IPS ekran veoma tankog okvira sa Corning Gorilla Glass staklom “razvučenim od ivice do ivice”, što pruža vrhunski osećaj, ali i donosi viši nivo sigurnosti u smislu strahovanja od eventualnih oštećenja. Takođe, tu su i Bang & Olufsen stereo zvučnici i HP Audio Boost tehnologija koji u praksi zbilja donose viši nivo kvaliteta zvuka nego što bismo imali pravo da očekujemo od uređaja ovakvog tipa. Zvučnici su smešteni levo i desno od tastature.Ukoliko mislite da je gro inovacija u dizajnu, prevarili ste se. HP je implementirao fantastično hiperbarično hlađenje koje ne samo da izbacuje topao, već usisava hladan vazduh, tako da je u prilici da u ultra-tankom računaru iskoristi U-procesore. Mislili smo da će ići korak niže i koristiti najštedljiviju ULV varijantu koja se pasivno hladi, ali nema naročite performanse i sklona je trotlovanju.
      hphyperbaric_s.jpg
      HP Spectre 13 koristi Intel Core i7-6500U procesor. Drugim rečima, oslanja se na najnoviju, Skylake generaciju čipova. Ovi procesori veoma efikasno rade i po brzini su dobrano u mejnstrim kategorijama iz prethodne generacije, ali bez obzira na sve pravi je podvig smestiti Core i7-6500U u ovako tanko kućište i ne iskusiti bilo kakav problem sa pregrevanjem. Sam CPU radi na 2.5 GHz podrazumevano, a u Turbo režimu radi na 3,1 GHz. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskoj izradi. Potrošnja je deklarisana na 15 W.
      [modul]specifikacija=8968 [/modul]
      Grafika je, naravno, integrisana Intel HD 520. Grafika radi na 300 MHz bazno, a njen radni takt se penje do 1.05 GHz. U stanju je da pozajmi maksimalnih 1,7 GB memorije od sistema. Kada govorimo o RAM-u, laptop dolazi sa pristojom količinom LPDDR3-1866 memorije koja iznosi 8 GB.
      Za skladišni sistem laptop koristi sve prisutniji (makar u višoj klasi) NVMe SSD. Imamo samo reči hvale za ovakve SSD-ove, obzirom da su podigli nivo performansi i brzine na još viši nivo. Brzine transfera su impresivne, a oni su zbilja fantastičan izbor na koji ne možemo imati nikakvih primedbi. Kapacitet iznosi 256 GB.
      hp_spectre11_s.jpg
      Ostatak specifikacija možete videti u priloženoj tabeli. Skrenuli bismo pažnju na stavku USB konektora. Naime, HP stiže sa tri USB 3.1 konektora, a sama debljina računara nije dozvolila da se implementiraju USB konektori prethodnih generacija. Svi konektori su smešteni pozadi, na samoj bazi. Pri tome, treba voditi računa da se i punjač priključuje na jedan od njih – konkretno, najverovatnije ćete koristiti izdvojen USB 3.1 Gen 1, dok preostala dva, koji su USB 3.1 Gen 2 ostaju za Thunderbolt. Premda, ukoliko tako poželite, možete da priključite punjač na bilo koji od ovih konektora.
      hp_spectre8_s.jpg
      Imajući u vidu da se radi o laptopu koji je prigrlio nove vrste konektora, želimo da izrazimo dve vrste nadanja. Jedna je da ćemo uskoro dobiti više uređaja i periferija koji koriste ovakve konektore, po povoljnijim cenama. Druga, koja ide korak u korak sa time, jeste da će proizvođači naći način da u svojim uređajima isporuče obećani svojevrsni “paralelizam”, koji bi Thunderbolt trebalo da omogući.
      Drugim rečima, ideja jeste da se serijski na magistralu mogu nakačiti i eksterni diskovi i štampači i miševi i telefoni i da to može da funkcioniše povezano na jedan port računara serijski, kako bi paralelno funkcionisalo, a ne da se računari natrpavaju velikim brojem USB portova, samo ovaj put novog tipa. Takođe, nadamo se da će u finalnom izdanju HP u pakovanju isporučivati adapter(e) za standardni USB.Na ovom mestu možete videti rezultate koje HP Spectre ostvaruje protiv ultra-mobilnog hibrida ljutog konkurenta iz Kine. Pogledajte test Lenovo Miix 700 uređaja, pa uporedite koliko mogu štedljiva i ultra-štedljiva platforma kompanije Intel, odnosno koji bi uređaj bio pravi izbor za vas, a dvoumite se između dve štedljive i energetski efikasne platforme.
      [modul]test=456[/modul]Hardver je u proteklim godinama izuzetno napredovao, tako da na prvi ešalon ULV procesora možemo da gledamo kao na mejnstrim, čemu su doprineli i proizvođači implementirajući ih u svaku vrstu laptop šasija u proteklom periodu. S tim u vezi, performanse su odlične! Nema trotlovanja, što je vrhunski podvig u ovako tankom uređaju i jasan znak da hiperbarično hlađenje odlično funkcioniše.
      hp_spectre10_s.jpg
      8 GB memorije je više nego dovoljno za sve zadatke koje biste postavili pred Spectre laptop, a treba reći i da NVMe SSD podiže iskustvo na novi nivo. Da, sve će leteti i brzo se odrađivati zahvaljujući ekstremno malom vremenu odziva, imaćete ogromne brzine transfera, ali jedinstveno je iskustvo kada se Windows digne za bukvalno nekoliko sekundi iz bilo kog stanja. 
      Zaista, ovaj računar je pravo uživanje koristiti. Još kada imamo u vidu estetsku dimenziju uređaja, zaista možemo da vidimo da mnogim svojim vlasnicima izmamljuje osmeh na lice iz dana u dan. Tu i tamo, možemo da zamislimo i pokoji nedostatak, poput potrebe da nosite adapter da biste bili kompatibilni sa standardnim USB uređajima, ali očito je to i dalje jedna doza smetnje koju morate istrpeti ako želite da uživate u ostalim aspektima ovog računara.
      Ekran
      Računar stiže sa FullHD ekranom veoma tankog okvira, dijagonale 13,3 inča. Već smo spomenuli da ovaj IPS ekran stiže sa Corning Gorilla zaštitom. Konkretna debljina Gorilla Glass 4 zaštitnog sloja iznosi 0.4 milimetra i ona pokriva ekran od ivice do ivice, odnsono i okvire oko ekrana. U praksi, nije šampion po pitanju osvetljenosti, a isto tako ima vrlo izražen glossy nanos. Sa druge strane, ne želimo da izigravamo nekoga ko je previše izbirljiv. Ekran je odličan, veoma živahan i sasvim dobar i dovoljan u svakodnevnom korišćenju. Ne podržava input dodirom.
      ekran_hpspectre.jpg
       
      Tastatura, tačped
      Tastatura je dovoljno dobra za ovakav uređaj. Kao i kod drugih ultra-tankih računara, hod tastera ne može biti preterano dubok i za to moramo imati razumevanja. Konkretna dubina iznosi 1.3 milimetra, što nije loše. Osim toga, zahvaljujući 13-inčnoj formi, nije bilo potrebe da se pravi kompromis sa veličinama tastera, tako da je korišćenje tastature sasvim korektno. 
      hp_spectre4_s.jpg
      Slično možemo reći i za tačped. Radi se o tačpedu sa gornjim slojem izrađenim od stakla, koji funkcioniše kao jedno veliko dugme. U praksi je veoma dobar u korišćenju. Raspolaže 16:9 odnosnom stranica, baš kao i sam ekran, te je njegovo korišćenje nešto intuitivnije, a i naše je mišljenje da je širina tačpeda bitnija nego visina, pod uslovom da je visina dovoljna.
       
      Buka
      Sa bukom nećete imati nikakvih naročitih problema. Laptop radi izuzetno mirno i tiho, bez ikakvih naglih ubrzanja ili usporenja i prateće buke. Zaista odličan potez HP-a sa implementacijom hiperbaričnog hlađenja.
      buka_hpspectre.jpg
      Zagrevanje
      Laptop se uglavnom greje pri vrhu, dok na bokovima i po sredini ostaje poprilično hladan, čak i pri intenzivnijim opterećenjima. Konkretne rezultate sa minimalnom i maksimalnom zagrejanošću možete videti na priloženim fotografijama.
      temp_hpspectre_min.jpg
      temp_hpspectre_max.jpg
      Baterija
      Baterija omogućava oko šest i po sati autonomije, što je manje u odnosu na HP najave u kojima je najavljivano preko devet sati rada. Reč je o četvoroćelijskoj bateriji kapaciteta 38 Wh. HP se diči time što je baterija razdvojena na dva dela, kako bi bio iskorišćen svaki milimetar prostora.Zaključak o ovom laptopu je veoma lako doneti. Sa jedne strane, ukoliko predstavljate ciljnu grupu, znajte da je ovo pun pogodak! Spectre 13 je pravi estetski doživljaj i atak na čula u pozitivnom smislu te reči. Pri tome je drugačiji od ostalih modela koji ciljaju sličnu publiku, a korišćeni materijali doprinose osećaju ekskluzivnosti.
      hp_spectre3_s.jpg
      Tu i tamo je pokoji kompromis po pitanju funkcionalnosti bio neizbežan. Recimo, USB portovi, koji su sa druge strane spremni za tehnologije budućnosti. Isto tako, upotreba premium materijala je uslovila činjenicu da je laptop lako isprljati, odnosno na njemu ostaviti otiske. Međutim, čak i uz sve to, kao i uz visoku cenu samog uređaja, ostaje utisak da je HP napravio sjajan računar. Tim pre što kreiranje ovakvog računara nije iziskivalo kompromise po pitanju performansi.
      hp_spectre13_award_s.jpg
      Štaviše, HP pruža veoma dobre performanse i rad na njemu predstavlja pravo zadovoljstvo. Imajući u vidu njegovu debljinu, ostali smo fascinirani sposobnošću da pruži tako dobro iskustvo rada u Windowsu kakvo je pružio. No, svesni smo da ga njegovi budući korisnici neće birati po tome, već da će im prevashodno biti važno kakav će utisak ostaviti, a to i jeste udarna tačka ovog računara. Stoga mu dodeljujemo zasluženo priznanje Benchmark sajta i zbilja verujemo da će dizajnerske verzije ovog računara isto tako biti veoma popularan izbor na tržištu, naročito među osobama lepšeg pola.

      Prednosti:
      – Jedinstven dizajn- Izuzetan premium osećaj i upotrebljeni materijali, posebno bakar- Performanse iznad očekivanja za jedan tanak i lagan računar- Bang & Olufsen zvučnici- Prenosivost- Osećaj u svakodnevnom radu
      Nedostaci:
      – Kompromisi po pitanju praktičnosti iznuđeni debljinom, prvenstveno kada je USB u pitanju- Lako se prlja
      Okvirna cena: oko 1500 evra
      Računar na test ustupio HP.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi