Huawei MateBook D14 (Video)

Huawei MateBook D14 (Video)

MateBook D14 je solidna kompaktna četrnaestica, predstavnik srednje klase namenjen najvećem krugu korisnika sa uobičajenim zahtevima u pogledu koriščenih svakodnevnih aplikacija. Zgodan, lagan i lep zapravo je prototip uređaja koji ćete rado koristiti na bilo kom mestu i u bilo kojoj situaciji. Upravo ta svestranost je najveći kvalitet ovog kompaktnog laptopa.

    Sadržaj

      On je manji, zgodniji za pod ruku ili torbu, jednako brz, a mnogima i lepši zbog svoje kompaktnije pojave od sličnog modela sa 15.6 inča velikim ekranom. U pitanju je Huawei MateBook D14, računar o kome se ovih dana dosta pričalo, naročito među studentima jer su bili u situaciji da ga nabave po specijalnim uslovima i ceni.
       

       
      Nije mali broj onih koji smatraju da su manje stvari lepše, koncentrat nečeg dobrog i lepog, a slična tvrdnja bi se mogla preneti i na ovaj računar. Uostalom, notebook kao koncept prenosnog računara, podrazumeva da se njime može lako rukovati bilo u pokretu ili za stolom, a što takođe navodi na zaključak da ga možete lako i bez napora premeštati sa jedne na drugu radnu poziciju – upravo je to Huawei imao na umu kada je dizajnirao MateBook D14.
       
      Lepa, tanka aluminijumski srebrna silueta je zgodna za rad u kancelariji, na stolu dnevne sobe ili na kolenima u parku – svejedno. To je zapravo njegov najveći kvalitet jer možete ga poneti bilo gde i biti sigurni kako imate pored sebe računar sa kojim ćete završiti skoro svaki posao, obaviti komunikaciju sa prijateljima ili poslovnim partnerima – jednom rečju, uređaj neophodan svakome u uslovima savremenog tehnološkog društva, od najmlađih pa do najstarijih.Lep je već na prvi pogled i privlači pažnju svojim tankim svetlim aluminijumskim telom, pa ga je lako poistovetiti sa skupljim MacBook računarima. Stilska vežba je očigledno uspela, a bez svake sumnje je u pitanju jedan klasik sa kojim je Huawei pre svega hteo da bude konkretan u pogledu odgovora na vaše potrebe za dobrim prenosnim računarom, pre nego što je u pitanju neki dizajnerski eksperiment. Zbog toga MateBook D14 cilja konkretne, svakodnevne korisnike kakvih je danas većina, a ne zahtevne i ekstravagantne pojedince sa specijalnim zahtevima.
       
      mbook1s.jpg
       
      A u takvim uslovima se sjajno snalazi. Lep za oko i prijatan pod rukom. Format ekrana 16:9 određuje proporcije uređaja – kao da ste smanjili “petnaesticu” obzirom da je oblik identičan. Dizajn je sveden na nešto već poznato. Klasično notebook kućište dimenzija 32 cm u širinu, 21.5 cm u dubinu i debljine 1.6 cm je nešto što bi svako poželeo kada pomisli na laki prenosni računar. Tu želju pojačava i utisak male težine od svega 1.38 kg. Rekli bismo da je pravi damski računar, ali ne sumnjamo da ni jači pol ne bi imao ništa protiv posedovanja jednog ovakog ultra-kompaktnog predstavnika srednje klase.
       
      Utisku kompaktnih dimenzija doprinosi i ekran sa svojim tankim crnim okvirima koji se bukvalno stapaju sa spoljnim ivicama uređaja. Ekran koristi već dopro poznati IPS panel sa dijagonalom od 14 inča i prikazom Full HD rezolucije. Matirana površina pomaže lakšem gledanju na dnevnom svetlu, ali situacija nije idealna zbog skromnog osvetljenja od 250 nita i pojave efekta beličastog blura kada pojačate intezitet na maksimalnu vrednost. Već viđeno rešenje na ranije testiranim Huawei i Honor notebook modelima koje smo prikazali na stranicama našeg sajta.
       
      mbook2s.jpg
       
      Kombinacija crnog ekrana i tastature sa svetlo sivim površinama baze nam daju onaj utisak prijatnog i već poznatog uređaja. Neko dodatno poverenje i osećaj kao da smo ga već imali. Tasteri su široki i veći od proseka za kategoriju kompaktnih četrnaestica. Plitkog su hoda, pomalo membranski bezosećajni i raspolažu dvostepenim pozadinskim osvetljenjem. Na dnevnom svetlu jedva primetno. Pre bi smo rekli da tinja umesto da svetli, ali i to je velika pomoć u uslovima slabog ambijentalnog osvetljenja. “Power” taster je izdvojen sa desne strane i raspolaže čitačem otiska prsta. Već smo navikli i na web kameru koja se skriva u centralnoj poziciji horizontalnog reda funkcijskih tastera.
       
      Prijatan osećaj rada sa tastaturom se prenosi i na veliki komforni touchpad. Zaista nemamo neke veće primedbe, sasvim prosečno i očekivano korektno iskustvo u radu.
       
      mbook3s.jpg
       
      Pod “haubom” MateBook D14 modela zatičemo već poznatu AMD Picasso platformu sa Ryzen 5 3500U APU procesorom u glavnoj ulozi. Četiri jezgra koja se uz pomoć Windows 10 OS-a dupliraju u 8 logičkih svoj pojedinačni radni maksimum dostižu na 3.7 GHz. Integrisano je Radeon Vega 8 grafičko jezgro koje je u potpunom skladu sa jednim nezahtevnim i u isto vreme kompaktnim prenosnim računarom, obezbeđujući balans između zahteva za dobrim performansama i u isto vreme produženom radnom autonomijom.
       
      Procesor na raspolaganju ima 8 GB DDR4 RAM-a u dvokanalnoj konfiguraciji koji je zalemljen na ploču i ne može se proširiti. Za razliku od MateBook D15 modela koji smo imali prilike nedavno da probamo, pohvaljujemo prisustvo SSD uređaja većeg kapaciteta od 512 GB koji je daleko primereniji i komforniji za rad.
       
      mbook4s.jpg
       
      Brz rad sa internetom je obezbeđen prisustvom Wi-Fi kontrolera sa 802.11ac specifikacijama i mogućnošću pokrivanja dve talasne dužine. Sposoban je da komunicira direktno sa više uređaja istovremeno zahvaljujući impementaciji 2×2 MIMO tehologije, a tu je i podrška za Bluetooth 5 radi povezivanja sa bežičnim periferijama kao što su miševi, slušalice, zvučnici itd.  
       
      Za direktnu vezu sa telefonima koji koriste EMUI 10 OS služi Huawei Share opcija na bazi NFC tehnologije. Time je značajno olakšano prebacivanje podataka sa jednih na druge uređaje, moguće je deliti sadržaj ekrana uz korišćenje miša i tastature notebook uređaja. Jednom rečju dodatni razlog vlasnicima Huawei i Honor telefona da se odluće baš za nabavku MateBook D14 modela.  
       
      mbook5s.jpg
       
      Za direktnu vezu sa ovim računarom zaduženi su sledeći konektori: jedan USB-A 3.0 sa transferom od 5 Gbps, jedan USB-C iste propusne moći kada je u pitanju brzina prebacivanja podataka, ali sa funkcijom punjenja baterije računara. Ovaj USB-C nema mogućnost DisplayPorta i slanja video signala na eksterni monitor jer u tu svrhu služi prisutni HDMI port. Dodatno je prisutan jedan klasični USB-A 2.0, dok za audio reprodukciju dodatnu podršku pruža 3.5 mm kombinovani džek za slušalice i mikrofon.
       
      MateBook D14 se napaja preko priloženog USB-C eksternog ispravljača 65W kome treba uz pomoć podrške funkcije brzog punjenja oko sat i devetnaest minuta da napuni bateriju. Kada smo kod baterije, recimo da je ona većeg kapaciteta od one na Matebook D15 modelu, tačnije 56Wh što daje dodatni kvalitet ovom “mališi” u smislu dužeg rada i autonomije korišćenja od 4 sata, skoro sat i po duže od većeg brata. Još jedan adut više u rukama četrnaestinčnog modela.
       
      mbook8s.jpg
       
      I za kraj da ne zaboravimo još jedan bitan detalj koji ovaj uređaj čini kompletnim u očima krajnjeg kupca, a to je da stiže sa licenciranom verzijom Windows 10 Home 64-bit operativnog sistema.
      Specifikacije:
       
      [modul]specifikacija=9915[/modul]
       
      Performanse:
       
      [modul]test=1065[/modul]
      [modul]test=1066[/modul]

       
      Osim što je lep i spreman za akciju napolju u svakom trenutku, MateBook D14 lepo radi. Možda AMD Picasso nije najnovija i najbrža mobilna platforma, ali je itekako agilna i obezbeđuje performanse koje su u proseku očekivanom za ovu klasu uređaja. To konkretno znači da možete komotno obaviti većinu posla na internetu od najpopularnijih “cloud” servisa, kancelarijskih aplikacija, gledanja filmova i na kraju za nezahtevnije operacije obrade fotografija i porodičnih video klipova. Dakle, radi ćete u “lajt” verzijama popularnih aplikacija namenjenih profesionalcima.
       
      mbook6s.jpg
       
      Kada vas zaboli glava od posla i prekomernih informacija sa interneta, vreme je za relaksaciju. Iako nije gejmer, uz degradaciju grafičkih detalja i kompromis oko rezolucije, a obzirom na malu dijagonalu ekrana koja će kompezovati navedene ustupke, možete se zabaviti igrajući partiju Fortnite-a, DOTA 2 ili Valorant igara. APEX Legends je na žalost krupan zalogaj i gubi smisao čak i periodičnog pokušaja zabave. Sve u svemu dovoljno za razbibrigu i spušanje tenzije od stresa na poslu.
       
      Računar je prilično tih u radu i ne prelazi nivo od XX dB buke. U radu je pod rukama umereno mlak i to na najvećem delu radne površine i tastature sa prosekom od XX stepeni celzijusa. Svidela nam se i brza komunikacija sa internetom bežičnim putem i što sve radi baš kako treba i na način koji dolikuje jednoj ultra kompaktnoj četrnaestici srednje klase.
       
      mbook7s.jpg
       
      Zvuk nije ništa posebno ali sasvim dovoljan da zavaljeni u dnevnoj sofi uživate u filmovima i YT klipovima. Ko želi više zvuka, tu je uvek opcija korišćenja slušalica.MateBook D14 je kompaktnija alternativa većem D15 modelu. Zapravo ova konstatacija i nije potpuno ispravna. MateBook D14 je kompletniji računar i mnogo konkretniji od većeg brata. Ima veći SSD, tastaturu sa pozadinskim svetlom i osetno bolju bateriju. Sve ono što čini jedan solidan lako prenosni računar.
       

       
      Jedini problem vidimo u visokoj ceni od 750 evra. Konkurencija je veoma jaka u ovoj klasi i nudi slične pa čak i brže konfiguracije. U međuvremenu je Huawei predstavio nove verzije MateBook D14 modela sa Renoir platformom i malo izmenjenom formom koja prati poslednje trendove u klasi kompaktnih “četrnaestica”. Otuda smatramo da ukoliko postojeći D14 nabavite po nekoj fer ceni, na nekom posebnom popustu kakav je nedavno bio “studentski”, ovaj računar može biti veoma dobar izbor.
       
      Odličan i lak za svakodnevnu upotrebu je kao stvoren za studente, đake i većinu običnih nezahtevnih korinsika. Rado ćete ga koristiti kod kuće ili u školi, ali ćete isto tako delovati sasvim otmeno na poslovnom sastanku. Računar je baš svestran kako u pogledu radnog scenarija tako i izgledom. U istu ruku zabavan ali i ozbiljan. Huawei je napravio laki prenosni klasik koji se rado koristi i nosi kud god da krenete!
       
       
      _________________________
       
      Prednosti:
      – Kompaktan, lagan i lep
      – Nije bučan i malo se greje
      – Licenciran softver
       
      Nedostaci:
      – Cena
      – Neubedljiv ekran
      – Neuredan keder-distancer oko ivica ekrana
      – Slabašan intezitet “backlit-a”

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test