Filip Majkić
Najnoviji trendovi su potpuno usmereni ka sferi ultra-mobilnih računara. Cene se modeli koji se lako prenose, kojima baterija dugo drži, koji su aktraktivnog dizajna i kvalitetne izrade. Istovremeno, to su računari čija je cena iznad nekog proseka, naročito kada govorimo o srpskim prilikama. Konkretno, IdeaPad 710S sa današnjeg testa će koštati oko 130 hiljada dinara, premda treba reći da će se u ponudi naći više modela, u cenovnom rangu od 90 do 140 hiljada dinara.
Ma koliko to možda čitaocima zvučalo čudno, nama je veoma interesantno da vidimo koliko se napredovalo u segmentima ultrabukova u ovim godinama, kao i koje su sve razlike, ma koliko bile suptilne, među modelima najprestižnijih proizvođača. Odličan je primer današnjeg računara sa testa – IdeaPad 710S obećava dobre performanse, 8 sati video reprodukcije, kvalitetan multiimedijalni ugođaj sa odličnim IPS ekranom i JBL zvučnicima koji isporučuju natprosečan kvalitet zvuka u ovoj kategoriji. Dodamo li ostale osobine računara na listu, shvatamo da se radi o vrlo svestranoj mašini, koja sa lakoćom prevazilazi ono što smo nekada smatrali ograničenjima ultrabuk kategorije…
Uređaj
Računar je stigao kao sempl, bez ikakve kutije i dodataka, sa izuzetkom strujnog ispravljača, te stoga ne možemo dati nikakve detalje po tom pitanju. Jedini izuzetak jeste konstatacija da je adapter malih dimenzija, sasvim u skladu sa pedigreom računara. Pretpostavljamo da će u finalnom pakovanju postojati još pokoja sitnica ili dodatak.
Sam računar deluje izuzetno! Čim ga pogledate, a kamoli uzmete u ruke, postajete svesni da je reč o premium proizvodu. Izrađen je od aluminijuma i magnezijuma, te stiže u kompletno metalnom ruhu. Reč je o ultrabuku 13.3-inčne dijagonale, što je za mnoge kupce u startu odlična vest jer se radi o gotovo idealnom balansu za jedan računar visokog stepena mobilnosti. Metalne površine su prisutne sa svih strana, spolja i iznutra, zajedno sa karakterističnom metalik-sivom bojom.
Na donjem delu se nalaze četiri velike nožice za prijanjanje, zajedno sa dva zvučnika (ostatak je smešten na baru iznad tastature), te otvorima za ventilaciju. Praktično čitava zadnja strana je jedna velika šarka, što dosta utiče na doživljaj kvaliteta, a ekran se vrlo čvrsto drži, ma koliko bio otvoren.
Unutrašnjost je čista, pregledna, jednostavna – sve površine su metalik sive, uključujući i tačped. Jedini izuzetak je tastatura, sa čiklet tasterima i specifičnim oblikom tastera tipičnim za Lenovo. Ipak, najupečatljiviji utisak predstavljaju izuzetno tanke ivice na bočnim delovima ekrana, zahvaljujući kojima sve deluje još kompaktnije i vizuelno atraktivnije. Sve u svemu, dizajn i kvalitet izrade su na najvišem nivou!KonektoriStvari su veoma jednostavne kada su konektori u pitanju – sve je smešteno na bokovima, pri zadnjem delu računara. Desno je LED indikator rada, 4-u-1 čitač memorijskih kartica, jedan USB 3.0 port koji podržava Always-On Charging tehnologiju, kao i micro HDMI priključak. Levo se nalaze audio combo port, još jedan USB 3.0, kao i konektor za struju. Tu je smešten i OneKey Recovery, koji ne stiže u vidu tastera, već udubljenja za iglicu.
Hardver
Lenovo za svoj IdeaPad 710S koristi mobilnu platformu kompanije Intel poslednje generacije. Drži se oprobane Intel Core platforme, odnosno koristi šestu generaciju Intelovih Core procesora u varijanti optimizovanoj za ultra-mobilne uređaje. Šta to znači? Veoma dobre performanse, zahvaljujući Skylake i7 modelima. No, treba znati da, za razliku od Core M modela, novi procesori ne donose bešuman rad, odnosno da imaju kulere na sebi, i to je možda najznačajnija stavka koja odvaja korisničko iskustvo ovakvog, klasičnog ultrabuka, od ultratankih i 2-u-1 računara.
Lenovo IdeaPad 710S koristi Intel Core i7-6500U procesor koji radi na 2.5 GHz, a u stanju je da uveća svoj radni takt sve do 3.1 GHz u slučaju potrebe. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskoj izradi. Potrošnja je deklarisana na 15 W, sa Up i Down varijantama od 25 W, odnosno 7.5 W.
[modul]specifikacija=8999 [/modul]
Grafika je integrisana Intel HD 520. Radi na 300 MHz bazno, a njen radni takt se penje do 1.05 GHz. Pozajmljuje memoriju od radne memorije sistema, kao i sve slične integrisane grafike. Pohvalili bismo i RAM – ne samo zbog sasvim dovoljne količine (8 GB, sasvim pristojno za bilo kakve primene u ovakvom računaru), već i zbog toga što se mislilo na dvokanalni raspored. Reč je o LPDDR3-1866 memoriji.
Za skladišni sistem laptop koristi SSD, što je sasvim očekivano u ovoj kategoriji. Već smo se susretali sa strahovito brzim Samsungovim NVMe SSD-ovima, ali svaki put se oduševimo iznova. Jednostavno, brzine koje se postižu su nestvarne, a vreme koje je potrebno za pojedine operacije je svedeno na apsolutni minimum, čak i u SSD okvirima. Kada se računar startuje ili budi, sve bukvalno “poleti”.
Ostatak specifikacija možete videti u priloženoj tabeli. Skrenuli bismo pažnju na stavku USB konektora. Naime, Lenovo 710S ne dolazi sa novim USB Type-C konektorom, već sa dva standardna USB 3.0 porta, od čega jedan podržava Always-On funkciju, odnosno punjenje USB uređaja i kada je računar ugašen, dokle god je povezan na struju. Tu su i WiFi i Bluetooth podrška, a pošto je računar došao kao sempl, ne znamo da li će se isporučiti neki adapter za LAN ili HDMI pune veličine i slično. Lenovo IdeaPad 710S stiže sa Windows 10 Pro operativnim sistemom u 64-bitnom izdanju.Uporedili smo Lenovo IdeaPad 710S sa EliteBook 1040 ultrabukom kompanije HP. Reč je o vrlo sličnim i veoma srodnim mašinama, kako po njihovim karakteristikama, kao i po ciljnoj grupi. Takođe, reč je o veoma sličnom hardveru. U svakom slučaju, reč je o tankim i atraktivno dizajniranim računarima.
[modul]test=464[/modul]Utisci u korišćenju su odlični. Mišljenja smo da je 13.3-inčna forma idealna mera između prenosivosti i upotrebljivosti. Naravno, svaka osoba će imati sopstveno mišljenje po ovom pitanju, pa tako neki jednostavno žele veći ekran i/ili tastaturu pa preferiraju 14-inčne ultrabukove, dok drugi idu na 12-ice. Ipak, sa veoma malom težinom od 1.16 kilograma i debljinom koja ide i do samo 6 milimetara, 710S je veoma lako nositi bilo kuda sa sobom. U kombinaciji sa fantastičnom baterijom (egzaktni podaci slede pri dnu stranice), predstavlja odličnog saputnika svima koji često putuju.
Windows radi odlično, a sve što zadate se izvršava u vrlo kratkom roku, što zahvaljujući solidno sposobnom procesoru, što zahvaljujući fantastično brzom SSD-u. Tu je i više nego dovoljna količina RAM memorije za sve aplikacije. Nismo zabeležili da je dolazilo do trotlovanja, što je uvek potencijalna bojazan u kategoriji tankih i lakih računara.
Lenovo isporučuje i nekoliko softverskih alatki uz svoj računar, ali ga ne opterećuje u bilo kom smislu. Lenovo Companion 3.0 pomaže u optimizaciji računara i identifikovanju potencijalnih problema, ako i donosi brojne savete kako da držite svoj računar i softver čistim i urednim. Lenovo Photo Master je alatka za pregled fotografija, a tu su i Shareit i Reachit aplikacije. Za sam kraj ovog dela, spomenućemo još jednom odlične JBL zvučnike sa podrškom za Dolby Audio Premium tehnologiju. Zvuče veoma dobro, naročito za jedan ovako tanak uređaj.
Ekran
Računar stiže sa FullHD ekranom, dijagonale 13.3 inča. Mat displej je u pitanju, sa gustinom prikaza od 188 PPI. No, više nego rezolucijom smo zadovoljni fantastičnom osvetljenošću ovog IPS ekrana, kao i njegovim kontrastom. U svakom delu je svetliji od 300 cd/m2 i u praksi se ponaša izuzetno dobro. Još jedna interesantna stvar kod veoma svetlih ekrana jeste da ih možete poprilično zatamniti kada nisu priključeni na struju a da prikaz ne deluje preterano tamno, i tako poprilično prištedeti bateriju. Sve u svemu, ekran je odlična stavka kod IdeaPad 710S modela, a ponovo bismo istakli vizuelnu atraktivnost izuzetno tankih ivica na bokovima ekrana.
Tastatura, tačped
Tastatura i tačped su sjajni. AccuType čiklet tastatura stiže sa tasterima veoma dobrog oblika, koji nažalost na sebi nemaju udubljenja za jagodice. Ipak, to ne ometa sveukupno odličan utisak. U kucanju je sjajna, posebno za kategoriju tankih računara. Jedina kritika bi išla na račun pozadinskog osvetljenja bele boje, koje je – u nedostatku boljeg izraza – jednostavno preslabog intenziteta.
Tačped je velikih dimenzija. Funkcioniše koa klikped i ima popriličnu širinu i visinu, ne samo za 13.3-inčni računar, već i inače. Rekli bismo i da je neuobičajeno precizan, što nije tako retka mana na ultrabuk računarima. Multitač podrška radi savršeno, a tasteri su integrisani da budu deo ostatka tačped površina, te je tu klik nešto tvrđi.
Buka
U teoriji, buka je na više nego prihvatljivom nivou, kada gledate brojke. Računar se ne čuje dok se ne optereti ozbiljnije. Međutim, iz kulera kreće piskava buka kada se računar intenzivnije optereti, te toga trebate biti svesni. Čim se prestane sa intenzivnim radom, 710S je ponovo praktično nečujan.
Zagrevanje
Zagrevanje je sasvim korektno rešeno. U skladu sa očekivanjima, ono je osetnije samo u centralnom delu pri vrhu, gde je i sav hardver smešten. Sve u svemu, uz fenomenalnu izradu, nismo ni očekivali bilo kakve probleme po ovom pitanju. Računar se ponaša odlično i nećete imati nikakvih problema sa zagrevanjem. Minimalnu i maksimalnu zagrejanost po delovima možete videti na priloženim fotografijama.
Baterija
Baterija je – malo je reći – izvanredna! Na našem standardnom testu izmerili smo 12 sati i 10 minuta rada, što je zaista sjajno! Reč je o 46 Wh bateriji. Treba imati u vidu da bi se pomenuta brojka osetnije redukovala kada bi se računar opteretio više, kao i da su baterije na ovakvim računarima sklone drastičnim varijacijama u zavisnosti od raznih podešavanja i opterećenja, ali svakako se radi o veoma impresivnom rezultatu.Lenovo je doneo još jednog sjajnog predstavnika tankih i lakih računara na tržište. Ne možemo se oteti utisku koliko su ultrabukovi napredovali u proteklim godinama. Iako smo bili skeptični prema toj klasi uređaja, vremenom su hardverske mogućnosti bile sve bolje, proizvodi su zaokruženiji, kvalitet je u konstantnom porastu bez obzira govorimo li o samoj izradi, ekranu, tastaturi i tačpedu, ili o performansama koje su, zahvaljujući Intelovim unapređenjima u “performance per watt” segmentu dovela do toga da ultrabukovi više nisu računari na kojima se mora činiti neki naročiti kompromis kada je reč o performansama, izuzmemo li grafiku – iz sasvim jasnih i razumljivih razloga.
Tim rečeno, da li je IdeaPad 710S promenio formulu? U suštini, nije, ali uspeva da se izdvoji pre svega onim što – dopalo se to nekome ili ne – i jeste jedan do glavnih motiva prilikom kupovine ovakvih računara, a to je dizajn. Jednostavno, uređaj uživo izgleda i deluje spektakularno, kako dok ga držite u ruci, tako i dok radite na njemu sa ekranom veoma tankih bočnih ivica. Sveukupan utisak je u tom smislu izuzetno dobar.
Srećom, nema nikakvih “skrivenih začkoljica” i dopadljiva spoljašnjost ne skriva neku tešku ili ozbiljnu manu. Jednostavno, radi se o veoma zaokruženom, kvalitetnom i dopadljivom proizvodu, na kome nas je oduševio ekran svojom osvetljenošću, SSD svojom munjevitošću i baterija svojom autonomijom. Shodno svemu tome, nagrađujemo Lenovo IdeaPad 710S ultrabuk Highly Recommended priznanjem Benchmark sajta!
Prednosti:
– Trajanje baterije- Ekran- Sjajan kvalitet izrade- Odličan odnos mobilnosti i upotrebljivosti- Odlične performanse, pogotovo SSD-a- Veoma dobra tastatura i tačped- Dizajn
Nedostaci:
– Kada se puno optereti, kuler ispušta piskavu buku- HDMI izlaz traži korišćenje adaptera, bez USB Type-C konektora
Cena: oko 130 hiljada dinara.
Računar na test ustupio Lenovo.