Lenovo IdeaPad Y50-70

Lenovo IdeaPad Y50-70

Najnovija serija multimedijalnih laptopova kompanije Lenovo stiže u dobro poznatom ruhu. Uz minimalne izmene u odnosu na prošlogodišnju Y500 seriju, ovi modeli stižu sa unapređenjima koja i jesu i nisu naročito značajna. Najznačajniji novitet je ubacivanje nove serije grafičkih čipova kompanije Nvidia, odnosno GeForce 800 serije. U konkretnom modelu je prisutan GeForce GTX 860M, ali ćemo u raznim predstavnicima Y50 serije viđati različite grafike, i snažnije i slabije

    Sadržaj

      Najnovija serija multimedijalnih laptopova kompanije Lenovo stiže u dobro poznatom ruhu. Uz minimalne izmene u odnosu na prošlogodišnju Y500 seriju, ovi modeli stižu sa unapređenjima koja i jesu i nisu naročito značajna. Najznačajniji novitet je ubacivanje nove serije grafičkih čipova kompanije Nvidia, odnosno GeForce 800 serije. U konkretnom modelu je prisutan GeForce GTX 860M, ali ćemo u raznim predstavnicima Y50 serije viđati različite grafike, i snažnije i slabije.
       t_lenovo_y5070_9_s.jpg
      Zapravo, obzirom da je naš dobijeni samo jedan od nekoliko primeraka koje možete naći u prodaji, prevashodno služi da bude adekvatan pokazatelj šta možemo očekivati u ovoj klasi računara. Broj dostupnih modela će očekivano biti veliki, i oni će se razlikovati ne samo po procesorima, grafikama i memorijama, već i po još nekim mogućnostima. Tako će recimo postojati verzije sa i bez ekrana osetljivog na dodir, modeli nižih ali i ultra-visokih rezolucija, i tako dalje. Stoga, nema naročite poente širiti uvod, već treba preći na konkretan model i videti o čemu se ovde zapravo radi.
      Dizajn, konektori
      Pakovanje je prilično jednostavno, a pretpostavljamo da i Lenovo, kao i ostali, teži da svede troškove na minimum, te da je sve ono što je najslađe zapravo skriveno ispod aluminijumskih površina laptopa. Sa računarom je došao samo strujni ispravljač, ne računamo li prateće prospekte i garancije. Lenovo je zadržao nedavno uvedenu praksi isporuke punjača koji se lako priključuju pomoću konektora koji su veoma nalik na USB konektore.
      t_lenovo_y5070_2_s.jpg
      Kada su izgled i dizajn u pitanju, imamo samo reči hvale. Korišćeni materijal je brušeni aluminijum, ofarban u crno, i prisutan na svim delovima laptopa, odnosno i na gornjoj i na donjoj površini, kao i u unutrašnjosti, gde je prevučen slojem koji odaje utisak “gumiranosti”. Na poklopcu zatičemo piramidalno spuštajuće stranice, koje daju lep “šmek” izgledu laptopa. Generalno, Lenovo se dosta potrudio da svoju udarnu seriju multimedijalnih računara dobro istanji, i na momente ćete misliti da držite ultrabuk mašinu, sa kojom bi se Y50 svakako mogao pobrkati kada biste gledali njegove slike bez jasnijih predstava o njegovim dimenzijama.
      t_lenovo_y5070_12_s.jpg
      Otvaranjem 15,6-inčne mašine dobija se pristup unutrašnjosti koja se bazira na kontrastu crne i crvene boje. Kombinacija deluje vrlo bombastično, obzirom da su crveni elementi/zvučnici pri vrhu, pojedini ukrasni detalji i linije, ali i – udarna stavka – tastatura crvenog pozadinskog osvetljenja, koja deluje prelepo. Ona je pune veličine, tipično za 15,6-inčne laptopove, i stiže u prepoznatljivoj AccuType izvedbi kompanije Lenovo.
      t_lenovo_y5070_7_s.jpg
      Ekran koristi jednu veliku i dugačku zglopku kao vezu sa ostatkom računara. Sa leve strane zatičemo konektor za strujni ispravljač, LAN port, dva USB konektora i HDMI izlaz. Levo se nalaze audio konektori, čitač kartica, još jedan USB port i Kensington lock. Ne možemo reći da se radi o računaru sa naročito velikim brojem konekcija, ali nije baš ni da Y50 podbacuje po tom pitanju. Osim toga, raspored konektora je odličan, naročito sa desne strane gde nećete dolaziti u situacije da se vezuju uređaji koji se sudaraju sa mišem. Odlični JBL zvučnici koje svakako moramo pomenuti su smešteni pri vrhu unutrašnjosti, dok je sa donje strane pozicioniran njihov sabvufer.
      t_lenovo_y5070_5_s.jpg
      Hardver, specifikacija
      Procesor na koji se oslanja Y50 laptop je Intel Core i7 4702HQ procesor. Na podrazumevanom taktu, ovaj četvorojezgarni procesor radi na 2,2 GHz. No, kada se aktivira Turbo režim, brzina mu se značajno uvećava. Tada radni takt dostiže 3,2 GHz.
      t_skrin1_s.jpg
      CPU je, baš kao i svi Haswell procesori izrađen korišćenjem 22-nanometarskog proizvodnog procesa. Raspolaže sa 6 MB keš memorije, podržava Hyperthreading (dakle, osam threadova simultano), i ima TDP od 37 W. Koristi integrisano Intel HD 4600 grafičko jezgro, te DDR3 memoriju. Integrisana grafika radi podrazumevano na 400 MHz, a u Turbo režimu može ubrzati svoj rad na 1150 MHz, dok je memorija DDR3-1600 tipa. Memorije, kada je već pominjemo, ima 8 GB, što je sasvim dovoljno za sve zahtevne operacije, izuzev jako specifičnih, koje se uostalom ne rade na laptopu.
      [modul]specifikacija=5780[/modul]
       Grafika na koju se oslanja Y50-70 je GeForce GTX 860M, koja koristi 128-bitni memorijski interfejs. Jezgro i memorija ove grafike rade na 540 MHz, odnosno 1253 MHz. Takođe, treba reći da se koristi 2 GB memorije. Kao i u svim sličnim konfiguracijama, diskretna grafika se aktivira u režimima većeg opterećenja, poput igranja igre, dok je u “regularnom stanju” za funkcionisanje zadužena integrisana grafika, kako bi se maksimizovala autonomija računara. Na ovoj karti koju Lenovo nudi u svom laptopu se itekako može svašta odigrati.
      t_lenovo_y5070_14_s.jpg
      Ekran računara koga smo imali na testu je bio solidan Full HD (1920 x 1080) TN ekran. Ipak, IPS ekrani su nas u poslednje vreme zaista razmazili. Više utisaka o ekranu ćemo izneti nešto kasnije. Hard disk je jedan od bržih 5400 rpm modela, ali ipak ne samo jedan od 5400 rpm modela. Reč je o disku kompanije Toshiba, kapaciteta 1 TB. Takođe, Lenovo je ispunio obećanje vezano za SSHD uređaje (hard diskove sa integrisanom fleš memorijom koji bi trebali u teoriji nuditi i veliki kapacitet i kvalitet malog vremena pristupa koji nudi SSD; disk u ovom računaru je bio upravo takav).
      t_lenovo_y5070_8.jpg
      Ostatak hardvera čine sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless i Bluetooth 4.0. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli. Lenovo u Y50-70 modelu ne isporučuje klasični DVD uređaj, ali to ne znači da neće biti modela sa njim. Spomenimo još i HD webkameru, koja omogućava komandovanje gestovima u određenim aplikacijama, verifikaciju pristupnog naloga i još nekoliko sitnica, osim klasičnom video razgovora. Računar se isporučuje sa Windows 8.1 Pro operativnim sistemom.
      t_lenovo_y5070_4_s.jpg
      Utisci
      Dobro poznata konfiguracija radi na dobro poznati način, tako da su utisci veoma pozitivni. Glavna zamerka jeste izostanak SSDa, a toplo savetujemo da se opredelite za neki od modela sa SSHD opcijom, ukoliko je bude bilo u ponudi, pošto su se takvi diskovi zaista odlično pokazali u testovima na našem sajtu. čiju ugradnju bismo toplo preporučili svima koji su u stanju da tako nešto sebi priušte.
      t_skrin2_s.jpg
      Lenovo isporučuje nekoliko aplikacija uz svoj računar, među kojima se izdvajaju one za kontrolu raznih operacija putem web kamere (Lenovo Motion Control). Osim što se možete ulogovati tako što će vas kamera prepoznati, bićete u stanju da različitim gestovima izdajete različite vrste komandi u pojedinim situacijama. Recimo, možete da mahnete rukom ispred računara da biste pustili neki film ili muziku, koje potom možete pauzirati tako što ćete staviti prst ispred usana, kao kada biste nekome sugerisali da treba da ćuti. Tu je i mogućnost direktnog kontakta sa podrškom, izdavanje glasovnih komandi, Lenovo plejer baziran na PowerDVD 10 softveru i tako dalje. Ne zaboravimo i mogućnost restore-a operativnog sistema jednim klikom.
      t_skrin3.jpg
      Tastatura, tačped
      Tastatura je AccuType tipa, sa numeričkim delom i specifičnim oblikom koji prati oblik jagodica prstiju. Odavno smo se susretali sa Lenovo tastaturama za laptopove i odlično znamo koliko su dobre, a posebno nas raduje što kompanija ne pravi naročite izmene sa njima i ne izmišlja toplu vodu, već samo eventualno unapređuje postojeći koncept. Osim toga, treba videti uživo koliko je ovakva tastatura lepa sa crvenim pozadinskim osvetljenjem! Potonje možete kontrolisati, pa mu promeniti intenzitet, ugasiti ga potpuno, odrediti da pulsira i slično. Sve u svemu, sve pohvale za tastaturu!
      t_y507_s.jpg
      Gotovo da slično možemo reći i za tačped, a pohvalili bismo kontinualan rad bez ikakvih trzavica koji nisu takva retkost na Windows laptopovima. Vrlo je prijatan za korišćenje, sa velikom površinom, multitač komandama, mogućnošću korišćenja poput klikpeda i tako dalje. Sve u svemu, veoma dobri ulazni uređaji, kao što smo i očekivali od Lenova.
      t_lenovo_y5070_10_s.jpgEkran
      Veoma je lepo videti kvalitetan ekran, i svakako ga ovakav računar i zaslužuje. Međutim, ovde se ne radi o IPS ekranu, već o TN ekranu natprosečno dobrih karakteristika. Y50-70 karakteriše prisustvo ekrana koji je zadovoljavajuć u svakom pogledu. Opet, ne radi se o šampionu u pojedinoj kategoriji, već o dobrom balansu – danas je u ponudi i veća rezolucija od Full HD (1920×1080), imate i veće vrednosti osvetljenja na nekim modelima, više vrednosti kontrasta od 300:1 koliko je izmereno na ovom modelu, ali kada sagledate kompletnu sliku, dobijate veoma kvalitetan i dobar ekran. Recimo, ako biste se opredelili za tačskrin, izgubili biste dosta na osvetljenju i kontrastu, i dobili glare ekran, tako da nemojte misliti da je više uvek i bolje. 
      ekran_y5070.jpg
      Najzad, budući da Lenovo vrlo ozbiljno cilja mejnstrim igrače sa ovom serijom laptopova, veoma brzo vreme odziva je nešto što će naročito pogodovati za njihov stil korišćenja. Sve u svemu, Lenovo Y50-70 je i po ovom pitanju zauzeo dobru poziciju po svim pitanjima.
      Temperature
      Temperature su nas pomalo iznenadile. Očekivali smo da će biti nešto niže, ali Y50-70 itekako zna da se zagreje. Tome sasvim sigurno doprinose mala debljina uređaja i količina brzog hardvera ugrađenog u njega. Sve u svemu, možda smo očekivali koji stepen niže, naročito pod punim opterećenjem, ali je situacija ispala takva kakvu vidite na priloženim ilustracijama opterećenja u režimima maksimalnog i minimalnog opterećenja.
      tempmin_y5070.jpg
      tempmax_y5070.jpg
      Buka
      Što se buke tiče, laptop je u režimu mirovanja skoro nečujan, dok se nešto više “zalaufa” kada se optereti. Sasvim razumljivo, imajući u vidu brz procesor i grafiku koja se u njemu nalazi, pri čemu se grafika aktivira u režimu opterećenja – recimo, kada igrate neku igru. Dok se računar ne optereti, za grafiku je zaduženo integrisano HD 4600 grafičko jezgro. U suštini, rezultat je zadovoljavajuć.
      buka_y5070.jpg
      Baterija
      Bateriji se ne može pristupiti, obzirom da je ugrađena, tj. “zalivena” u sam laptop. Ona je u stanju da isporuči autonomiju od oko 5 sati i 20 minuta, što nije rekordna cifra kojoj, recimo, teže ultramobilni računari, ali je sasvim pristojna cifra za jedan multimedijalni laptop sa snažnim hardverom. Sve u svemu, zadovoljni smo ovim aspektom Y50 računara.
      t_lenovo_y5070_1_s.jpg
      Zaključak
      Doneti zaključak o Lenovo IdeaPad Y50-70 laptopu nije nimalo lako. Možda nigde ne briljira i nije šampion ni u jednoj pojedinačnoj kategoriji, uvek biste mogli da konstatujete da postoji snažniji, tanji, brži laptop, mogli biste da date primedbu da nema SSD i slično. Međutim, balans njegovih komponenti je odličan, ma za koju konfiguraciju da se opredelite, a osim ove koju smo mi imali na testu nekoliko ih je dostupno u prodaji. Itekako smo bili zadovoljni ovim Lenovo računarom, a gotovo da bismo vas podjednako mogli uputiti u stvari prostim napomenama da se radi o nasledniku odličnih Y500 i Y510 modela. To su bili odlični računari veoma dobrih performansi, sjajnog dizajna, minimalističkog pristupa i vrhunske izrade. Sve u svemu, ne postoji ništa što bi moglo da ugrozi pozitivan utisak kada govorimo o radu sa ovim svestranim računarom kao celinom.
      award_y5070_s.jpg
      Platforma koju nudi Y50-70 je svakako veoma, veoma dobra, kvalitetna, atraktivna i to je osnovni utisak koji nosimo sa ovog testiranja. Širok spektar hardverskih specifikacija i mogućnosti omogućavaju računaru fleksibilnost u različitim vidovima upotrebe. Bez obzira da li želite da ga koristite kao multimedijalnu mašinu, kao gejming laptop, kao običan laptop visokih performansi, ili pak vam jednostavno treba atraktivno i moderno dizajniran laptop, Y50-70 modeli će itekako moći da odgovore na vaše potrebe. Zaista odlična mašina, u svakom pogledu. Uostalom, zasluženo je prisutna i na našoj Top 10 listi High End laptopova.
      Prednosti:
      – Proveren i usavršen koncept multimedijalnog/gejming računara dobrih performansi- Ukupan utisak o računaru i platformi kao celini- Odličan zvuk- Dizajn i kvalitet izrade- Trajanje baterije, za ovakvu mašinu.
      Nedostaci:
      – Pristup bateriji nemoguć- Hard disk, a voleli bismo SSD
      Računar na test ustupio Lenovo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi