Lenovo IdeaPad Z50-75

Lenovo IdeaPad Z50-75

U gami najnovijih proizvoda kompanije Lenovo, posebno mesto je rezervisano za Z50 familiju. Proizvidi koji su se pojavili i koji će se pojaviti u sklopu ove serije su pozicionirani kao ulaz u svet multimedijalnih/gejming mašina. Model Z50-75 koji danas prikazujemo može sa punim pravom da se pozove na dobre all-round performanse, dobar hardver, kvalitetno kućište, sve to po prihvatljivoj ceni. Znamo da ste već slušali slične priče, ali i vi tako vrlo dobro znate da Benchmark ne časti ovakvim epitetima baš svakoga...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Kad god AMD izbaci svežu varijantu svog hardvera za mobilne računare, poslednjih godina uglavnom polusetno konstatujemo da “ima tu itekakvog materijala, ali da sumnjamo da će korisnici to osetiti”. Tu pre svega mislimo na tendenciju proizvođača laptopova da na AMD gledaju kao na ponuđača slabijeg hardvera, koji se onda po nekoj logici ugrađuju u slabije mašine, odnosno u sporije računare, modele inferiornijeg dizajna ili slabijeg kvaliteta izrade. Druga tendencija jeste da uštedu u hardveru proizvođači uglavnom koriste da dignu profitne margine, umesto da je prenesu na korisnika, pa tako razlika u ceni u odnosu na snažnije proizvode bazirane na Intel/Nvidia hardveru često može biti zanemarljiva, čime se gubi poenta kompletne platforme.
      lenovo_z5075_10_s.jpg
      Nesumnjivo je da AMD sa svojim APU konceptom može puno toga, ali koliko su sami proizvođači zainteresovani da mu daju šansu? Lenovo je, po svemu sudeći, jedan od prvih koji će “povući” celu priču. Najzad imamo situaciju da za prilično pristupačne novce možemo dobiti kvalitetan laptop srednje kategorije. To je Z50-75, koji donosi pristojne karakteristike i izradu, sa AMD Kaveri hardverom, i sve to u kombinaciji sa Full HD ekranom. Najzad! Naravno da nismo mogli da propustimo priliku da testiramo najnoviju kreaciju kompanije Lenovo, i isprobamo šta sve nudi. U startu nam se čini da nudi zaista puno za cenu od nekih 560-570 evra, koliko bi računar trebao da košta u maloprodajama.
      Lenovo Z50-75 se oslanja na AMD Kaveri platformu i ima 1080p ekran
      Dizajn, konektori
      Primerak smo dobili u klasičnom kartonskom pakovanju, u kakvom se isporučuje većina Lenovo laptopova. Unutar pakovanja nećete zateći ništa van uobičajenog, pa tako imamo situaciju da se u njemu nalaze strujni adapter, osnovna uputstva, kao i disk sa drajverima za Windows 8. Ovaj disk je neophodan, budući da se računar isporučuje bez operativnog sistema.
      lenovo_z5075_1_s.jpg
      Dizajn je korektan i laptop deluje poprilično neupadljivo. Odaje utisak sasvim prihvatljivog kvaliteta, pri čemu je sa svih strana crne boje, tako da u principu neće privlačiti naročitu pažnju. Sama izrada je (prevashodno) od plastike, sa glatkim površinama na poklopcu, odnosno sa hrapavim površinama na donjem delu. Pri tome, treba imati u vidu da donja strana nije grubo, već fino obrađena, tako da ostavlja reljefni utisak pod prstima. Sve to u kontrastu sa poklopcem, koji je skoro potpuno gladak – što nam je posebno zanimljivo, jer su skoro svi ostali Z50 modeli sa hrapavim poklopcem koji ima specifične šare. Jedina stvar koja se na njemu izdvaja jeste veliki Lenovo natpis na gornjem desnom ćošku.
      z5075_6_s.jpg
      Kada otvorimo laptop, dolazimo do nešto drugačije slike. Sve površine su mat, spolja i iznutra, sa izuzetkom okvira oko ekrana, koji je u sjajnoj varijanti crne plastike, te je stoga kontrast sa spoljnim delom. Da sve bude još zanimljivije, to nije jedini kontrast, budući da imamo situaciju da je naslon za dlanove izrađen od aluminijuma! Prijatno na dodir, lepo za utisak koji korisnik ima prilikom interakcije sa računarom. Tu su naravno i tastatura i tačped o kojima ćemo nešto više govoriti kasnije, u sekciji o utiscima.
      lenovo_z5075_2_s.jpg
      Na donjem delu zatičemo bateriju (pozadi) i Dolby zvučnike pri prednjoj strani. Spreda imamo samo dva indikatora rada. Na levoj strani su otvori za hlađenje, konektor za strujni ispravljač, VGA i HDMI izlazi, LAN port, te po jedan USB 2.0 i USB 3.0 konektor. Na desnoj strani je pre svega DVD RW, zatim Kensington lock, te čitač kartica, audio konektor i jedan USB port, čija je pozicija potencijalno problematična budući da su smešteni na donjem desnom delu, gde bi moglo da dođe do konflikta sa mišem koga biste eventualno koristili.
      z5075_7_s.jpg
      Ukupno gledano, zadovoljni smo onim što smo videli u domenu dizajna, dok za kvalitet izrade može da se uputi poneka primedba tu i tamo. Pod malo jačim pritiskom šasija se savije, a postoje i određeni delovi gde bismo ipak želeli kvalitetniju izradu. No, sve je u skladu sa budžetskom orijentacijom i cenovnom kategorijom. Opšti utisak o celini je pozitivan.
      lenovo_z5075_4_s.jpg
      Hardver, specifikacija
      Procesor na koji se oslanja Z50-75 laptop pripada AMD Kaveri platformi, najnovijoj iteraciji APU koncepta. Reč je o FX 7500 procesoru, čija je odlika visoka energetska efikasnost. Premda ga neki deklarišu i kao ULV procesor, ipak je potrošnja od 19 W iznad proseka za ovu kategoriju za koju je ipak neka gornja granica oko 15 W.
      z5075_5_s.jpg
      Na podrazumevanom taktu, ovaj četvorojezgarni procesor radi na 2,1 GHz. No, kada se aktivira Turbo režim, takt mu se značajno uvećava. Tada radni takt dostiže 3,3 GHz. APU je izrađen korišćenjem 28-nanometarskog proizvodnog procesa. Raspolaže sa 4 MB keš memorije, ne podržava Hyperthreading (dakle, maksimalno četiri threada simultano), i ima pomenuti TDP od 19 W.
      [modul]specifikacija=7956[/modul]Jedna od zanimljivijih odlika ovog laptopa jeste korišćenje Hybrid CrossFireX/Dual Graphics tehnologije. O čemu se radi? Naime, laptop raspolaže integrisanom i diskretnom grafikom. No, za razliku od, recimo, Intel + Nvidia kombinacije, gde se Intel grafika integrisana u procesor koristi za nezahtevni režim rada, a onda se ta grafika gasi i aktivira Nvidia diskretna grafika u zahtevnijim režimima, AMD koristi i integrisanu i diskretnu grafiku u zahtevnim režimima, praktično koristeći integrisanu grafiku da dodatno uveća performanse diskretne grafike.
      amd_dual_graphics.jpg
      Konkretno, Z50-75 se u nezahtevnim režimima korišćenja oslanja na integrisanu Radeon R7 grafiku. Kada se pokrene igra, aktivira se Dual Graphics i ne samo da se tada koristi diskretna Radeon M260X, već ujedno i R7 i oni zajedno čine Radeon R7 M260DX rešenje. Integrisana grafika radi na do 553 MHz i ima 384 šejder jedinice. Podržava DX 11.2 arhitekturu i AMD Mantle tehnologiju. Sa druge strane, imamo grafiku niže srednje klase M260X koja se bazira na Mars čipu, i takođe se, baš kao i APU, izrađuje u 28-nanometarskom proizvodnom procesu. Takođe ima 384 šejder jedinice, 24 TMU-a i 8 ROP-ova. Jezgro radi na do 715 MHz, i u teoriji može da ima do 4 GB memorije, premda je verzija ugrađena u Z50-75 imala na raspolaganju 2 GB memorije.
      lenovo_z5075_6_s.jpg
      Jesmo li vam barem malo pomogli oko pomalo komplikovane priče vezane za grafiku? Prelazimo na nešto jednostavnije i jasnije aspekte računara. RAM memorije ima više nego dosta. Na raspolaganju je celih 8 GB sistemske memorije, što je sasvim fina količina i za zahtevnije vidove korišćenja. Sasvim je sigurno da vam memorije u suštini neće zafaliti.
      skrin_z5075_2_s.jpg
      Ekran računara koga smo imali na testu je bio sasvim solidan i prihvatljiv Full HD (1920 x 1080) TN ekran. Ima glossy nanos, koji je zaista veoma, veoma blag, tako da ćete u pojedinim situacijama imati utisak da gledate u mat ekran. Hard disk je takođe posebna priča, pošto se radi o specifičnom modelu. Naime, reč je o 5400 rpm modelima hard diskova koji na sebi imaju ugrađenu fleš memoriju, kapaciteta 8 GB. To su tzv. hibridni diskovi, koji u teoriji donose najbolje od oba sveta – veliki kapacitet hard diskova i malo vreme pristupa karakteristično za SSD-ove. Kreator diska u ovom računaru je Seagate, koji je i najagresivnije forsirao SSHD uređaje na tržištu.
      lenovo_z5075_9_s.jpg
      Ostatak hardvera čine sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless i Bluetooth 4.0. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli. Lenovo u Y50-75 modelu isporučuje i klasični DVD uređaj. Spomenimo još i HD webkameru. Računar se, kako smo to već spomenuli u uvodnom delu, isporučuje bez operativnog sistema, što sasvim sigurno dodatno doprinosi povoljnoj ceni ovog računara.
      AMD koristi i integrisanu i diskretnu grafiku u zahtevnim režimima, praktično koristeći integrisanu grafiku da dodatno uveća performanse diskretne grafike
      Utisci
      Obzirom da laptop dolazi bez operativnog sistema, instalirali smo Windows 8 kako bismo se uverili šta sve može Z50-75. Sećate li se priče o disku iz paketa na kome dolaze drajveri za Windows 8? Eto zašto je njegovo prisustvo značajno. Mnogi proizvođači danas počinju da izbegavaju da isporuče sistemski disk sa drajverima uz izgovor da će korisnici moći da skinu drajvere i upravljačke aplikacije sa interneta. Iako razumemo tu stranu priče, ipak je za inicijalno korišćenje računara bolje kada ima diska u paketu, naročito ukoliko korisnik nema drugi računar pomoću koga bi skinuo drajvere. Osim toga, u principu se samo pojedini drajveri skidaju u najnovijoj iteraciji (na primer, za grafiku), dok je za gro uređaja sasvim dovoljno prisustvo starijih drajvera.
      skrin_z5075_1_s.jpg
      U principu, utisci u radu sa računarom su sasvim pozitivni. AMD svoj APU forsira na sledeći način – „procesorske performanse su ionako sasvim dovoljne za sve, a mi vam dajemo grafiku na višem nivou u odnosu na konkurenciju da je lepo iskoristite u multimedijalnim i igračkim aplikacijama.“ Filozofija je sasvim na mestu, i naročito ima smisla na notebook platformi. Naročito kada se obećanja sasvim fino ispune u praksi, tako da zaista možete da očekujete nešto bolje grafičke performanse, koje omogućavaju kompaniji Lenovo da pozicionira laptop kao „entry level gaming/multimedia notebook“.
      z5075_2_s.jpg
      Procesorske performanse su sasvim dovoljne za sve nezahtevne potrebe, a nakon određenog perioda upotrebe, kada algoritmi prepoznaju sve fajlove/aplikacije koje najčešće koristite, biće vam pravo zadovoljstvo raditi svakodnevno u OS-u. Naime, SSHD će vam pružiti malo vreme odziva, na osnovu čega ćete imati utisak da računar prosto „leti“. Ovakvi diskovi su zaista dobra alternativa SSD-ovima, tim pre što nude višestruko veću količinu prostora. Na laptopovima se to itekako oseća, za razliku od desktop platforme gde se uvek lako može dodati neki hard disk.
      z5075_3_s.jpg
      Tastatura, tačped
      Tastatura je AccuType tipa, sa numeričkim delom i specifičnim oblikom koji prati oblik jagodica prstiju. Odavno smo se susretali sa Lenovo tastaturama za laptopove i odlično znamo koliko su dobre, a posebno nas raduje što kompanija ne pravi naročite izmene sa njima i ne izmišlja toplu vodu, već samo eventualno unapređuje postojeći koncept. Zbog konstrukcije, prisutna je blaža doza ugibanja, ali ništa što može da pomuti korektan utisak.
      lenovo_z5075_8_s.jpg
      Ono što je malo problematičnije, iz naše perspektive, jeste izmena primarnih funkcija F tasterima. Umesto klasičnih F1-F12, ovi tasteri podrazumevano imaju neke druge funkcije, dok za pristup tradicionalnim F funkcionalnostima treba pritisnuti Fn taster – dakle, obrnuto od standardnog. Tako recimo, da biste zatvorili aplikaciju, treba da pritisnete Alt + Fn + F4 umesto samo Alt + F4. Naravno, navikavanje ide brzo, ali generalno treba da znate za ovu stavku. Takođe, tačped je veoma korektan. Prijatan je za korišćenje, lepo funkcionišu multitač komande, a ispod površine tačpeda se nalaze dva velika tastera.Ekran
      Dobar ekran je veoma važan za ukupan utisak o računaru, a Z50-75 je sasvim korektan po tom pitanju. Ima veoma blagi glossy nanos, korektnu osvetljenost i kontrast, sve u svemu daje sasvim pristojnu sliku. Za ovu klasu, prisutan je gotovo revolucionarni pomak. Nadamo se da je ovo vesnik nekog vremena gde će HD Ready rezolucija (1366 x 768 piksela), tako dominantna na računarima cene ispod, recimo, 1000 evra, biti poslata u istoriju. Full HD rezolucija je odlična stvar, a još bolje je što laptop ima dovoljno snage da je uspešno isprati, zahvaljujući APU-u i solidnim grafičkim performansama. Sveukupan utisak je stoga na dosta višem nivou u odnosu na laptopove sa nižom rezolucijom. To će obradovati i igrače i ljubitelje multimedije i filmova, baš kao i dobro vreme odziva, budući da se radi o TN panelu.
      ekran_z5075.jpg
      Buka
      Što se buke tiče, možete biti potpuno mirni. AMD je odavno svoju nekada (pre toliko godina) slabu tačku u vidu termalne disipacije i posledične buke sredio i sada se po tom parametru ne odvaja naročito od konkurencije u slično konfigurisanim računarima.
      buka_z5075.jpg
      Temperature
      Temperature su takođe sasvim korektne. I ovde važi izrečeno u prethodnom pasusu. Temperature su sasvim korektne, po tom pitanju ne trebate da očekujete bilo kakve probleme.
      tempmin_z5075.jpg
      tempmax_z5075.jpg
      Baterija
      Baterija je nešto slabija tačka, ali ne zbog hardvera, koji je odavno doveden na nivo konkurencije i po tom pitanju, već pre svega zbog toga što se Lenovo opredelio da implementira nešto slabiju bateriju. Sa baterijom od 41 Wh, odnosno 2800 mAh, Z50-75 isporučuje tik ispod 5 sati autonomije. Zabeležili smo 295 minuta rada u nezahtevnom režimu, što je relativno korektan rezultat, ali bismo zaista voleli da vidimo kolika bi autonomija bila sa još većom baterijom. Ne sumnjamo da bi laptop doterao do punog radnog vremena, a možda i više, što bi fantastično doprinelo još pozitivnijoj slici o AMD hardveru.
      Najzad, Full HD ekran u kategoriji ispod 600 evra
      Zaključak
      Stvari su veoma jednostavne. Lenovo IdeaPad Z50-75 nam se veoma dopada. Ima određenih slabijih tačaka, koje su zaostavština stare orijentacije proizvođača laptopova da AMD hardver stavljaju u jeftinije konfiguracije. Tu i tamo poneka sitnica u izradi, ugradnja baterije nešto manjeg kapaciteta, i tome slično. Treba reći i da laptop dolazi bez operativnog sistema, što doprinosi nešto pristupačnijoj ceni, ali na to možete gledati i kao na prednost, u zavisnosti od sopstvenih kriterijuma i izbora.
      lenovo_z5075_7_s.jpg
      Postoji mnogo toga što se može voleti kod ovog Lenovo laptopa. Pre svega, tu je Full HD ekran! Najzad, u kategoriji ispod 600 evra, i tako bismo voleli da se makar neki proizvođač doseti da ga učini standardnim, makar samo na konfiguracijama sa AMD hardverom, koji im takvu implementaciju i omogućava zahvaljujući prostoru u marginama. Takođe, performanse su na sasvim zadovoljavajućem nivou, sasvim u skladu sa opisom Lenova da je Z50-75 ulaz u svet gejming i multimedijalnih laptopova. Tu je i prostran hibridni hard disk, i sveukupno veoma pozitivan utisak u svakodnevnom radu na ovakvom laptopu. Najzad, odnos cene i onoga što se dobija je zaista dobar. Stoga laptopu dodeljujemo zasluženo priznanje i nadamo se da ćemo videti puno sličnih konfiguracija u bliskoj budućnosti.
      award_z5075_s.jpg
      Prednosti:
      – Full HD ekran u nižoj cenovnoj klasi – Balansiran koncept ulaznice u svet multimedijalnog/gejming računara – Ukupan utisak o računaru i platformi kao celini – Dobar odnos uloženog i dobijenog – Prostran hibridni disk
      Nedostaci:
      – Baterija malog kapaciteta – Poneka sitnica u izradi – Nema OS
      Računar na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi