Lenovo Legion Y520 (Video)

Lenovo Legion Y520 (Video)

Nedugo nakon top modela, namenjenog gejmerima koje interesuje isključivo najbolje, oznake Y900, Lenovo je tržištu predstavio i ekonomičnije gejming varijante prenosivih računara. Brendirao ih je kao Legion, i ponudio u petnaestoinčnoj i sedamnaestoinčnoj formi. Koliki su kompromisi i ima li smisla da se kupci opredele za ovakvu varijantu, ukoliko se uklapaju u odgovarajuću ciljnu grupu? Interesantno pitanje, na koje ovim tekstom dajemo odgovor.

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Kada je reč o gejming laptopovima, iako naizgled oni ne predstavljaju “razumno” ulaganje, praksa je u poslednjih nekoliko godina pokazala da su uređaji ove kategorije itekako poželjni. Beleži se rast prodaje gejming računara i gejming opreme, što je jedna od retkih oblasti PC industrije koja ne beleži pad. Lenovo je prepoznao da je vreme da izdvoji ovu kategoriju uređaja, i da nastupi izraženije nego do sada. Mi smo imali prilike da testiramo nekoliko interesantnih gejming laptopova u proteklom periodu.
      Test: Lenovo IdeaPad Y900
      Test: Alienware 15 R3
      Takvo razmišljanje je ne samo logično, već ima potporu i u ranijim proizvodima i nastupima kompanije Lenovo. Mnogo puta smo viđali IdeaPad laptopove, de fakto okrenute igračima, možda ne toliko agresivne sa dizajnerske strane, ali svakako vrlo dobro osmišljene. Legion serija nastavlja da korača upravo tim utabanim stazama. Reč je o “budžetnim gejming” laptopovima, odnosno modelima osmišljenim da ponude puno performansi u igrama i uopšte agresivan dizajn, ali tako da ipak njihova cena ostane u granicama relativne normale. Stoga su izuzetno zanimljivi, jer potencijalno predstavljaju veoma razuman izbor, ne samo za igrače, već za sve kojima treba dobar balans i viši nivo performansi u laptopovima.

      Uređaj na testu
      Mali problem koji u startu imamo tiče se činjenice da ovaj laptop ne stiže u prodajnom paketu, već kao sempl. Ne, nije stvar u tome što ne znamo kakvo će biti pakovanje, već se ispostavilo da je stvar u nečemu „dubljem“. Naime, na sajtu kompanije Lenovo se za legion Y520 navodi da će se isporučivati sa diskretnim grafikama do GeForce GTX 1050 Ti. Međutim, naš sempl je došao sa ugrađenom GTX 1060 grafikom, što značajno menja stvari. Iako se radi „samo“ o maloj razlici u brojkama, GTX 1060 je itekako sposoban za sjajne performanse u igrama, dok je 1050 serija ipak nešto drugo, zaista namenjena „budžetnom gejmingu“, više nego odličnim performansama u mnoštvu modernih naslova.
      lenovo_legion_y520_3_s.jpg
      Ostavljajući tu dilemu za kasnije, otvaramo torbu za nošenje u kojoj je stigao Legion i konstatujemo da je ista veoma dobro osmišljena, sa naramenicom i mnoštvom pregrada za dodatke. Dodatke, kojih nažalost nema, budući da je jedina stvar koju smo zatekli unutra strujni adapter. Kao što smo rekli, ovo nije prodajno pakovanje i nemamo indikacija šta će se sve u njemu nalaziti – verovatno tu neće biti ni ove torbe…
      lenovo_legion_y520_4_s.jpg
      Ukoliko ste čitali naš test IdeaPad Y900 laptopa, ili gledali video na našem YouTube kanalu, odmah ćete prepoznati Legion Y520. Dizajnerski jezik je identičan, na šta gledamo vrlo pozitivno, posebno kada se na modelu niže klase vidi sličnost sa uređajem više kategorije. Gde se uštedelo? Pre svega, na materijalima. Legion Y520 je izrađen od kvalitetne plastike, dok je model više klase izrađen od metala. To ne znači da postoji neki problem sa izradom. Naprotiv, Legion Y520 je prilično masivan, i ostavlja za sobom izuzetan osećaj robusnosti.
      lenovo_legion_y520_2_s.jpg
      Piramidalni efekat sa poklopca se vidi i u unutrašnjosti na obodima tačpeda, koji su jedine glosi površine na inače potpuno mat laptopu. Tastatura je prepoznatljiva, velika, sa crvenim pozadinskim osvetljenjem koje će gejmeri svakako pozdraviti. U donjem desnom uglu je simbol Legion, što je očigledno brend koji će Lenovo želeti da održava u budućnosti. Sve u svemu, laptop izgleda veoma lepo, agresivno, baš onako kako bi ciljna publika i želela.
       
       Veoma je teško pogoditi “budžetni” gejming računar. U suštini, za igre je najvažnija što bolja grafička karta. Snaga procesora je maltene sekundarna, katkad i količina memorije (ukoliko se poseduje optimum). Svaki od ovih elemenata drastično poskupljuje cenu, pa je zato veoma bitno osmisliti pravu konfiguraciju. Što se nas tiče, Legion Y520 je pun pogodak – dokle god se ostane u razumnim cenovnim okvirima.
      lenovo_legion_y520_5_s.jpg
      Naš model stiže sa Core i7-7700HQ procesorom, koji je u praksi najbrže što možete kupiti za mobilni računar. Radi se o četvorojezgarnom procesoru, koji podrazumevano radi na 2.8 GHz, ali je u stanju da poveća takt sve do 3.8 GHz u slučaju potrebe, što mu omogućava da se lako izbori sa svakim izazovom. Uz to, zahvaljujući odličnim optimizacijama i napretku performansi, dobijamo fantastičnu autonomiju, ali o tome nešto dalje u nastavku teksta, u odgovarajućem odeljku.
      lenovo_legion_y520_9_s.jpg
      Pored toga što je procesor četvorojezgaran, podržava multithread. Stiže sa 6 MB keša i izrađuje se u 14-nanometarskom proizvodnom procesu, isto kao i drugi Kaby Lake procesori. TDP mu je deklarisan na čitavih 45 W, što nam deluje gotovo nestvarno nakon toliko druženja sa čipovima koji troše do 15 W.
       [modul]specifikacija=9159[/modul]
      Grafika se bazira na kombinaciji integrisane i diskretne grafike. Za sve nezahtevne scenarije, naravno, koristi se integrisana Intel HD 630. Grafički čip radi na 350 MHz bazno, a njegov radni takt se penje do 1100 MHz. Pozajmljuje memoriju od sistema. Međutim, ono pravo jeste u grafici. Legion Y520 stiže sa GeForce GTX 1060 svakako odličan izbor. Performanse ove karte su izvanredne, naročito za FullHD rezoluciju koja karakteriše ovaj računar. Istovremeno, brža je od top modela prethodne generacije. Pored toga, Nvidia je napustila kreiranje posebnih grafičkih čipova za mobilno tržište koji imaju drugačije karakteristike od desktop modela. Stoga nema više grafika za laptopove sa 30% manje pajplajnova, 25% manje šejdera i 300 MHz nižim radnim taktovima koji nose isto ili slično ime kao značajno brže desktop varijante.
      lenovo_legion_y520_10_s.jpg
      To u praksi znači da je GTX 1060 dobar izbor za konkretnu konfiguraciju. U 1080p tera sve igre bez ikakvih problema u velikom broju frejmova. Sama karta na našem modelu raspolaže sa 6 GB sopstvene GDDR5 memorije. Bazira se na 16-nanometarskom GP106 čipu, sa potrošnjom od svega 80 W.
      Naravno, očekujemo da u prodaji bude veliki broj različitih kombinacija u pogledu procesora, grafika, diskovnih sistema i količine memorije. Na našem testu se obreo verovatno najjači model, sa 16 GB DDR4 memorije, ultra-brzim NVMe SSD-om kapaciteta 512 GB, dok za skladištenje podataka služi hard disk kapaciteta 2 TB.
      lenovo_legion_y520_11_s.jpg
      Portovi, konektori
      Svi portovi su smešteni na bokovima. Pozadi je izduvnik kroz koji izlazi topao vazduh. Desno se nalaze HDMI, mini DisplayPort, dva USB 3.0 i jedan USB-C, zahvaljujući čemu su korisnici spremni za nove periferije i dodatke. Važno je reći i da, uprkos velikom broju portova, korisniku povezani uređaji neće smetati, budući da su svi portovi zabačeni ka zadnjem delu, dok spreda nema ničega. Levo su audio džek, još jedan USB port, kao i LAN port, strujni konektor i sigurnosna bravica.
       
       Uporedili smo Lenovo Legion Y520 sa dva igračka laptopa – IdeaPad Y900 koji stiže iz iste firme, kao i Alienware 15 R3. “Stariji brat” ima Core i7-6820K procesor i GTX 980M grafički čip, dok Alienware ima Core i7-6700HQ CPU i istovetnu GTX 1060 grafiku. Stoga je interesantno videti kolike su razlike među njima, što u smislu performansi, što zbog različitog cenovnog ranga.
       
      [modul]test=498[/modul]
       
       Laptop dolazi sa Windows 10 Home operativnim sistemom. Smatramo to logičnim izborom, budući da je reč o mašini namenjenoj igračima, kojoj zaista nisu potrebni elementi podrške korporativno orijentisanim mrežama. Sistem radi sjajno, što smo već u mnogo navrata konstatovali, posebno kada imamo vrhunski hardver – top procesor, puno memorije, NVMe SSD. Nema potrebe da o tome dalje govorimo.
      lenovo_legion_y520_6_s.jpg
      Sa 1080p ekranom, grafika isporučuje odlične performanse, pa je užitak u igranju maksimalan. To je važno i za dugovečnost igračkog laptopa – bolje da je rezolucija nešto niža od 2k ili čak 4k, a da laptop – koji inače nije moguće nadograditi – duže budu u funkciji i pruža zadovoljavajuće iskustvo. Probali smo Mafia III, Wolfenstein, Assassin’s Creed, Resident Evil 7, i veoma smo zadovoljni kako ove igre rade.
      Nema nekih posebnih elemenata kojima bi se uređaj isticao u smislu nekih ekstravagancija. Recimo, Y900 je imao taster za brzo overklokovanje u letu. Toga nema na Y520 modelu. No, utisak je vrlo povoljan generalno. Iskreno, radije bismo izbegli implementacije takvih elemenata ako bi značile poskupljenje računara.
      lenovo_legion_y520_12_s.jpg
      Zvuk je takođe na visokom nivou za jedan laptop, za šta se postarao Harman. Naime, ugrađena su dva zvučnika snage 2 x 2 W, sa podrškom za Dolby Audio Premium. Ovo neće značiti samo igračima, već i multimedijalno orijentisanim korisnicima, pomoći u slušanju muzike i slično.
      nervecentery520_s.jpg
      Najzad, Lenovo je implementirao Nerve Center, aplikaciju koju smo sreli u Y900 laptopu koja služi za kontrolu osnovnih parametara rada računara i nadzor čitave mašine. Tu je i Lenovo Companion, dobro poznata aplikacija sa drugih Lenovo računara. Možete menjati podešavanja, informisati se o mogućnostima, imate prečice za određene stavke poput pojačavanja rada kulera ili prioritizovanja rada mreže u Nerve Center-u, dok je Companion zamišljen kao jedan veliki kontrolni centar iz koga možete pratiti stanje sistema, vršiti apdejte i slično.
      companiony520_s.jpg
      Na tastaturi postoji posebno dugme kojim (de)aktivirate snimanje gejmpleja, koji doduše radi na bazi Nvidia Shadowplay tehnologije koja pak ionako automatski snima (osim ukoliko vi ne odredite drugačije). No, svakako je korisno i prijatno znati da možete snimiti svoje gejming sesije jednostavnim dodirom, bez ikakvog potezanja za menijima, izlaskom iz igre i slično.
      Tastatura, tačped Tastatura je veoma dobra. Nije mehanička, kao kod Y900, već se radi o klasičnoj čiklet membranskoj tastaturi, koja je pak veoma prijatna u svakodnevnom radu. Tipično za Lenovo tastaturu, ima blaga udubljenja za jagodice i veoma prihatan, dubok hod. Nudi pozadinsko osvetljenje crvene boje, koje možete isključiti, ili pak koristiti u dva nivoa podešavanja intenziteta – sa slabijim i intenzivnijim osvetljenjem. Vizuelno deluje izuzetno dopadljivo.
      lenovo_legion_y520_8_s.jpg
      Tačped je malo drugačija priča. U principu, nemamo nekih primedbi na njegov rad, ali je oivičen piramidalnim delovima koji su visokog sjaja, te na njima ostaju otisci. Ove ivice se prostiru i preko tastera tačpeda, pa tako em ponekad uzrokuju zbunjivanje, em tu definitivno ostaje prljavština. Nije nam baš najjasnije zbog čega se Lenovo opredelio za ovakav pristup sa tačpedom, koji inače veoma korektno radi u raznim situacijama.
      Ekran
      Ekran je jedan od boljih IPS ekrana koje smo isprobali. Veoma je dobre svetline, odziv je odličan, boje su izvanredne. Nažalost, ne nudi G-Sync, za razliku od Y900, niti visokih stopa osvežavanja. No, to je i logično. Bitno je da će pružiti odlično iskustvo u svakodnevnom igranju, ali i u svim ostalim vidovima korišćenja. Nemamo posebnih primedbi.
      ekran_legion_y520.jpg
      Buka
      Egzaktne podatke možete videti na priloženoj fotografiji, merene prilikom standardnog hlađenja. Nismo koristili opciju u softveru da dodatno ubrzavamo kuler, jer nismo videli neke naročite potrebe za tim, jer se ne dobija toliko koliko se narušava akustika.
      buka_legion_y520.jpg
      Zagrevanje
      Ponovo imamo situaciju da smo testirali regularno, bez softverskog ubrzavanja kulera. Dakle, temperature koje vidite su sa takvom upotrebom. Temperature su sasvim korektne, uređaj ima dobro hlađenje, čipovi se odlično skaliraju i kada nisu opterećeni, troše relativno malo, tako da nikakvih termalnih problema nismo iskusili, što je veoma značajan podatak za mašinu visokih performansi.
      temp_min_legion_y520.jpg
      temp_max_legion_y520.jpg
      Baterija
      Baterija nas je veoma obradovala, budući da obično gejmerski orijentisani računari ne mogu da računaju na dužu autonomiju. Ovde smo pak postigli 7 i po sati bez većih kompromisa, što je sjajan rezultat! Nažalost, bateriji se ne može pristupiti, i pitanje je da li će prodajna verzija pokazati ovakav rezultat. Ipak, sa ovolikom autonomijom, Legion Y520 komotno postaje i mašina za svakodnevni rad, i svakako nije samo statičan, glomazan laptop, što dodatno uvećava njegovu upotrebljivost.
       
       
       
       Legion serija računara je korak u dobrom pravcu. Model koji smo dobili na test je sempl, i pojaviće se u prodaji tek tokom narednog kvartala. Stoga imamo određenih ograničenja u zaključivanju i konačnoj proceni. U zavisnosti od cene, Legion Y520 ima potencijal da komotno bude Editor’s Choice kada smo mi u pitanju, ali isto tako može biti i model sa prevelikom cenom. Moramo sačekati i videti u kom će pravcu ići taj deo priče.

      Ono što možemo reći jeste da je Lenovo dobro pogodio balans osobina “budžetnog gejming laptopa”. To uopšte nije lako, već je daleko teže nego što se misli. Naše mišljenje i preporuka bi bili da se ide na model sa što boljom grafikom, po cenu i nešto slabijeg procesora. Ukoliko kupite gejming laptop sa slabijom grafikom – to nije to. Neće biti dovoljno dobar za gejming, naročito sa protokom vremena i kako igre budu postajale zahtevnije, a to istovremeno znači da je više vrednosti otišlo na druge elemente laptopa. U tom slučaju, uopšte ne morate da idete na Legion seriju, već je dovoljan neki srodan IdeaPad model.
      lenovo_legion_y520_7_s.jpg
      Sa druge strane, veoma nam je drago što je GTX 1060 našao svoje mesto u ovakvom laptopu, jer ga zaista smatramo optimumom za iole dugovečniji gejming laptop, što će kupcima doneti više vrednosti protokom vremena i njihovu kupovinu učiniti “pametnijom”. Y520 nudi veoma puno, reč je o odličnom balansu, raspolaže vrlo dobrim hardverom, a najinteresantnije jeste što ima itekakvog potencijala za primene van gejminga, čak i u smislu prenosive mašine, jer nije toliko težak, a baterija omogućava dosta autonomije. Sve u svemu, Legion Y520 nam se veoma dopao. Videćemo do kraja godine hoće li nam utisak biti podjednako povoljan, ali možemo već sada reći – ovo je jedan od kandidata za laptop godine.
      Prednosti: – Odličan balans osobina – I pored gejming karaktera, upotrebljiv i u drugim scenarijima – GTX 1060 grafička karta – Performanse – Izuzetno brz SSD, puno memorije – Veoma komforan rad, nevezano za igranje – Dugotrajna baterija
      Nedostaci:
      – Izrada od plastike se neće svakome svideti – Još uvek ne znamo cenu – Tačped je mogao biti bolji
      Računar na test ustupio Lenovo. 

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi