Dragoljub Radovanović
Na Benchmarku skoro svakodnevno možete pročitati nove testove uređaja iz raznih cenovnih kategorija – od najjeftinijih do veoma skupih. Poenta je da svaka roba ima svog kupca, a mi se trudimo da pokrijemo što je više moguće različitih kategorija, ne da prikazujemo samo one modele koji su najbolji i najskuplji. To naravno ne znači da su jeftini modeli loši, naprotiv, jer se često u našim rukama nađu uređaji koji nude dosta u odnosu na svoju cenovnu klasu. Pred nama je zadatak da proverimo da li je to slučaj i sa Lenovo Tab A serijom.
Tri tableta sličnih specifikacija, ali opet sa razlikama koje usmeravaju kupca ka određenom modelu. Da li je bitna 3G konekcija i zadnja kamera, veća 8-inčna dijagonala, ili jednostavno najniža cena? To su pitanja koja kupac sebi treba postaviti kako bi odlučio da li bi mu najviše odgovarao A7-50, A8-50 ili možda A7-40 model. Pogledajmo šta svaki od njih nudi po pitanju hardvera.
Hardver
Klasa u kojoj se ovi modeli nalaze može se okarakterisati kao niža-srednja, ili se pak može reći da pripadaju višem segmentu niske kategorije – sve zavisi kako ih posmatrate, ali oba opisa su tačna. Kao takvi, MediaTek čipseti koji se nalaze u njima takođe su osrednjih performansi. U slučaju Tab A7-40 modela reč je o MediaTek MT8121 čipsetu, ali ne varijanta sa PowerVR SGX 544, već sa Mali-400MP grafičkim čipom. Drugi A7-50 3G model poseduje MediaTek MT8382, opet sa Mali-400MP čipom.
Oba pomenuta čipseta imaju četvorojezgarni Cortex A7 procesor na 1.3 GHz, pa su zapravo isti iako imaju različite oznake, što je pomalo zbunjujuće. Veći Tab A8-50 takođe poseduje MT8121 čipset, tako da su sva tri tableta gotovo pa identična po ovom pitanju.
[modul]uporednaspecifikacija=7758,7757,7759[/modul]
Najpristupačniji model od tri pomenuta je Tab A7-40 koji dolazi sa 8GB skladištem, dok A7-50 3G varijanta i veći 8-inčni A8-50 WiFi-only imaju 16GB memorije. Kada je reč o radnoj memoriji, sva tri modela dolaze sa 1GB RAM-a. Pošto je zamišljen kao cenovno najpristupačniji u Tab A seriji, A7-40 ne poseduje zadnju kameru, ali tu je prednja od 2MP. Skuplji A7-50 i A8-50 modeli osim prednje 2MP kamere imaju i zadnju sa senzorom rezolucije 5MP, bez prisustva LED blica. Izuzetno bliski 7-inčni tableti poseduju istu Li-Po bateriju sa kapacitetom od 3450 mAh, dok je 8-inčni model fizički veći i ima veći ekran, pa samim tim koristi i veću Li-Po 4200 mAh bateriju…Pošto je očigledno da je ovde reč o generalno sličnim tabletima, tako se i njihov fizički izgled međusobno ne razlikuje previše. Sva tri modela poseduju manje-više isti dizajn sa blago zaobljenim ćoškovima i ne tako uzanim trakama oko ekrana. Osvrnućemo se ukratko i na sadržinu pakovanja. Kutije u kojima dolaze ovi modeli sivkasto bele su boje sa šarom zaobljenih linija, a njihova sadržina je osnovna – punjač, microUSB i par knjižica sa upustvom i informacijama o proizvodu.
Retko koji proizvođač uključuje slušalice, čak i kod dosta skupljih tableta, pa nismo iznenađeni što one izostaju kod ovih cenovno pristupačnih modela. Sa druge strane, pojedini proizvođači uključuju OTG kabl-adapter, koji nažalost nije prisutan u pakovanju tableta Lenovo Tab A serije. Kada posmatrate A7-40 i A7-50 modele spreda, gotovo da ne postoji razlika između njih. Naizgled je reč o stereo zvučnicima kod oba modela, ali kod jeftinijeg A7-40 tableta deo iznad Lenovo logoa nema rupice i reč je o ukrasnoj plastici.
Čudna stvar je to što iako A7-50 i A8-50 imaju rupice kako iznad tako i ispod ekrana, zvuk dolazi samo sa donjeg zvučnika pri slušanju muzike… Tableti kojim se bavimo u ovom tekstu izrađeni su od plastike, a sam kvalitet izrade je vrlo solidan za ovaj cenovni rang. Raspored elemenata je identičan na sva tri modela – leva strana je prazna, donja sadrži samo rupicu mikrofona, desna Volume i Power tastere, a gornja microUSB port i 3.5mm priključak.
Više na pozadini nego na boku sva tri tableta smeštena su dugačka vratanca, iza kojih se nalazi microSD slot, ali i SIM slot regularne veličine u slučaju Tab A7-50 modela. Materijal od kojeg je izrađena zadnja stranih jeste plastika, ali je reč o mekanijoj plastici koja je blago gumirana i samim tim prijatna na dodir.
U slučaju Tab A7-50 i A8-50 modela pre nego što smo počeli sa korišćenjem tableta, izvršili smo nadogradnju sa Jelly Bean 4.2.2 na KitKat 4.4.2 verziju Androida, dok je A7-40 prethodno bio nadograđen na 4.4.2. Sa istom verzijama Androida, korisnički interfejs je takođe skoro pa identičan. Ono što nam se dopada – ako izuzmemo ikonice i poneki sitniji element – je to da je upotrebljen skoro pa AOSP izgled korisničkog interfejsa, blizak KitKat-u kakav je (bio) prisutan na Nexus 7 modelu. Pomenuli bismo još jedan izuzetak, a to je izostavljanje fioke sa aplikacijama kao i kod svih Lenovo tableta/smartfona, pa se sve aplikacije nalaze na početnim ekranima.
Pošto je prisutan slot za SIM karticu kod A7-50 modela, pored mobilne internet konekcije dostupna je i Messaging aplikacija za slanje i primanje SMS-ova . Sa druge strane, očekivali smo da tu bude i Dialer aplikacija, jer pomenuti model za azijsko tržište nudi tu mogućnost, nažalost ne i za evropsko tržište. Pozivanje i primanje poziva ovde nije moguće, čak ni sa 3rd party aplikacijom kao što je RocketDial.
Lenovo na ove tablete donosi svoje prepoznatljive aplikacije kao što su SHAREit, SYNCit, Power Managment, ali tu su i Evernote, Norton Mobile, Navigate, Kingsoft Office (WPS Office u slučaju A7-40 modela), UC Browser, Accuweather, kao i Dolby aplikacija kod 8-inčnog modela. Ima tu još nekoliko preinstaliranih aplikacija, pa se može reći da je njihov ukupan broj poveći, što može dobra ili loša stvar.
Pomalo je očigledno je da A7-40 i A7-50 dele identične fizičke dimenzije, dok je 8-inčni A8-50 primetno širi i duži, ali zapravo tanji za 1mm. Dimenzije 7-inčnih modela su tek u redu, blago su duži, širi i teži nego što bismo voleli, ali u granici prihvatljivosti za ovaj cenovni rang. Isto važi i za 8-inčni model. Svakako da postoje uži, tanji i lakši tableti u ovim dijagonalama od Lenovo Tab A serije, ali ne u ovoj cenovnoj kategoriji, što svakako treba uzeti u obzir. Bez obzira na nešto veće fizičke dimenzije, sva tri modela su prijatna za držanje u ruci, i ono što je dosta bitno – čvrsti su na bokovima i generalno solidno su izrađeni, iako smo primetili da se zadnja strana vrlo blago ugiba pri pritiskom u sredinu. Ništa što bi pokvarilo utisak pri korišćenju.
Ono što treba napomenuti je da sva tri modela imaju istu 1280 x 800 rezoluciju i ekran IPS tipa. Među njima razlike u kvalitetu prikaza postoje, ali nisu drastične. Recimo, najsvetliji među njima je A7-40 sa 368 cd/m2, zatim A7-50 sa 350 cd/m2 i najmanje svetao među njima A8-50 sa 315 cd/m2. Kada je u pitanju tačnost boja, u prednosti je A7-50 uz Delta E 6.47, zatim A7-50 sa 7.33 i na kraju A7-50 uz 7.92 Delta E vrednost. 8-inčni model ima najtačniju temperaturu boja sa 6676K, zatim A7-50 sa 7168K i na kraju A7-40 sa hladnijim 7863K prikazom.
Gamma vrednost je najtačnija kod 8-inčnog tableta – 2.28, A7-40 ima 2.11 i A7-50 1.99 vrednost. Sva tri modela imaju korektan kvalitet prikaza, samo što on nije preterano svetao ni kod jednog modela, pogotovo u A8-50 slučaju. 216 i 189 PPI vrednosti neće zadiviti nikog po pitanju oštrine, prikaz je blago krzav, ali svukupno dovoljno dobar u sva tri slučaja.
Pošto smo pomenuli u hardver sekciji teksta da su čipseti ovih modela identični, njihove performanse su takođe vrlo bliske, što je potvrđeno i sintetičkim testovima. MediaTek čipseti sa Cortex A7 procesorima na 1.3 GHz nisu preterano snažni, ali ne mogu se ni nazvati slabim. U kombinaciji sa Mali-400MP grafičkim čipom, ovaj procesor je pružao donekle glatko iskustvo u korišćenju, sama brzina izvršavanja akcija jeste osrednja, ali je sasvim dovoljna da celokupan utisak u radu bude pozitivan. Popularan Antutu benchmark pružao je cifru od 18-19 hiljada u zavisnosti od modela, a ostale rezultate testova koje sprovodimo na tabletima možete pogledati u našoj bazi podataka proizvoda, prostim unošenjem imena modela u polje za pretragu na vrhu Benchmark stranice. 1GB radne memorije neće biti tako dobar za zahtevnije aplikacije, kao ni za držanje većeg broja aplikacija u kešu…
Zadnja kamera je odsutna kod najpristupačnijeg A7-40 modela, dok 5MP senzor kod preostala dva tableta ne nudi spektakularne rezulate. Situacija je nešto bolja kod A8-50 modela, a iako količina detalja nije visoka, kamera većeg tableta pruža živahnije boje u odnosu na 7-inčni A7-50 kod kojeg su one ispranije i bleđe. Nedostatak autofokusa kod oba modela svakako se primećuje, pa ne treba držati očekivanja visokim. Zvuk sa mono zvučnika je nešto puniji i blago glasniji kod A8-50 modela, ali ni kod jednog tableta nije preterano kvalitetan, ali završava posao bez većih nedostataka.
Autonomija koju smo testirali na 100% osvetljenja, što je naša stara metoda ispitavanja autonomije jer su tableti testirani u vreme pre nego što smo počeli sa novom metodom, najbolja je u slučaju 8-inčnog modela. Pomenuti je ostvario 5 sati i 3 minuta neprekidnog surfovanja, zatim A7-50 je pružio rezultat od 4 sata i 10 minuta, dok je najlošiji bio a7-40 sa cifrom od 3 sata i 53 minuta. Kod 8-inčnog modela trajanje baterije je zadovoljavajuće, dok se isto ne može reći i za dva 7-inčna modela…
Tri Lenovo tableta iz ovog testa donose za svakog ponešto, u zavisnosti od toga koji su vaši prioriteti pri kupovini. Najpristupačnijem 7-inčnom A7-40 je dodatno smanjena cena sa 13 na 10 hiljada dinara, čineći ga još primamljivijim u ovom cenovnom rangu, pod uslovom da vam 8GB i nedostatak zadnje kamere ne predstavljaju problem. Ukoliko želite 3G konekciju, veće 16GB skladište i 5MP zadnju kameru, cena postaje viša i penje se na 17 hiljada dinara, što i dalje ostaje u prihvatljivom rangu obzirom na SIM slot.
Ukoliko 3G internet konekcija nije bitna i dovoljna vam je WiFi konekcija, a želite veći 8-inčni ekran i najbolju autonomiju među ovim modelima i najprijatniji kvalitet prikaza, A8-A50 sa cenom od 18 hiljada dinara je tablet za vas. Sva tri modela poseduju svežiju verziju Androida, pristojne performanse, mada slabiju oštrinu i svetlinu prikaza, i ne tako dobru autonomiju, pogotovo u slučaju 7-inčnih modela. Kompromisi moraju da postoje, pogotovo kod cenovno pristupačnijih modela, ali Lenovo tabletima iz serije A smo sveukupno sasvim zadovoljni…sigurna kupovina!
Prednosti
– Pristojne performanse – AOSP-oliki interfejs – 3G konekcija u slučaju A7-50 modela – Pristupačne cene
Mane
– Slabija autonomija kod sva tri modela – Oštrina prikaza nije na visokom nivou – Ne tako visoka svetlina ekrana
Tablete na test ustupio Lenovo.
Lenovo Tab A serija tableta
Cenovno pristupačna Lenovo A serija tableta namenjena osobama sa tanjim budžetom pronašla je put i do našeg testnog stola. U današnjem testu predstavljamo vam u suštini tri dosta slična modela, među kojima postoji svega nekoliko različitih stavki u specifikacijama. Reč je o tabletima oznaka A7-40 i A7-50 koji dolaze sa 7-inčnom dijagonalom ekrana, ali takođe i većem 8-inčnom A8-50 modelu. Svaki od pomenutih poseduje MediaTek čipset sličnih performansi, 1280 x 800 rezoluciju ekrana i 4.4.2 KitKat verziju Androida...